Stroji in tehnični izdelki
Ta stran je referenčni dokument samo za zahteve za izdelke na ravni EU. Glede na namembno državo EU lahko veljajo dodatne zahteve. Za vse podrobnosti glej mojo strokovno-tehnično pomočnico za trgovino.
Opozarjamo vas, da je na tej strani splošen opis vsake rubrike v vseh jezikih EU. Vendar so podrobnosti na voljo samo v angleščini.
Tehnično usklajevanje
Cilj tehničnega usklajevanja v Evropski uniji (EU) je uskladitev bistvenih zahtev, ki jih morajo proizvodi izpolnjevati, ko so dani na trg, z uporabo formule „splošnega sklicevanja na standarde“ in načela vzajemnega priznavanja, da se odpravijo tehnične ovire za prosti pretok blaga. Takšne tehnične specifikacije se razlikujejo glede na kategorijo obravnavanih izdelkov.
Tehnični standardi za opremo in zaščitne sisteme, namenjene za uporabo v potencialno eksplozivnih atmosferah (ATEX)
Vsa oprema in zaščitni sistemi, namenjeni za uporabo v potencialno eksplozivnih atmosferah, morajo izpolnjevati zahteve za standardizacijo in usklajene tehnične specifikacije, preden se dajo na trg EU.
Tehnične specifikacije za gradbene proizvode
Vsak proizvod ali komplet, ki je proizveden in dan na trg za vgradnjo v gradbene objekte, mora izpolnjevati zahteve za standardizacijo in usklajene tehnične specifikacije, preden se da na trg EU.
Tehnični standardi za igrače
Igrače, uvožene v EU, morajo izpolnjevati posebne varnostne zahteve, ki so specifične za predvideno starostno skupino, in zahteve glede sledljivosti.
Tehnični standardi za eksplozive za civilno uporabo
Eksplozivi, ki se uvažajo v EU in so namenjeni civilni uporabi, so predmet direktive EU, ki temelji na priporočilu ZN o prevozu nevarnega blaga.
Tehnični standardi za pirotehnične izdelke
Ti tehnični standardi se zahtevajo samo za pirotehnične izdelke za odrska prizorišča (namenjene za uporabo na odrih v zaprtih prostorih ali na prostem, vključno s filmsko in televizijsko produkcijo ali podobno uporabo), izdelke za ognjemete in druge pirotehnične izdelke za tehnične namene.
Stroji
Tehnični standardi za dvigala
Dvigala, namenjena trajni montaži v stavbah, morajo izpolnjevati zdravstvene in varnostne zahteve v zvezi z omejitvami zmogljivosti, požarno varnostjo in vzdrževanjem, preden se dajo na trg EU.
Tehnični standardi za stroje in varnostne komponente
Zasnova in izdelava strojev morata izpolnjevati obvezne bistvene zdravstvene in varnostne zahteve, da se lahko dajo na trg EU.
Tehnični standardi za osebno zaščitno opremo
Osebna zaščitna oprema, dana na trg EU, mora izpolnjevati zahteve v zvezi z načrtovanjem, proizvodnjo, materiali, preskušanjem, navodili, informacijami, ki jih mora zagotoviti proizvajalec, in drugimi vidiki.
Tehnični standardi za opremo, ki se uporablja na prostem in prispeva k emisijam okoljskega hrupa
Oprema za uporabo na prostem, dana na trg EU, mora izpolnjevati zahteve glede emisij hrupa v okolje.
Tlačna oprema
Tehnični standardi za tlačno opremo
Tlačne posode, cevovodi, varnostne armature in tlačne armature, ki se dajejo na trg EU, morajo izpolnjevati nekatere zahteve za načrtovanje, proizvodnjo in ugotavljanje skladnosti. To velja samo za opremo z najvišjim dovoljenim tlakom, večjim od 0,5 bara.
Tehnični standardi za enostavne tlačne posode
Enostavne varjene tlačne posode, dane na trg EU, morajo izpolnjevati obvezne bistvene varnostne zahteve. To velja samo za varjene posode, ki so izpostavljene tlaku, višjemu od 0,5 bara, in so namenjene za zadrževanje zraka ali dušika ter niso namenjene za kurjenje.
Medicinski pripomočki
Dajanje medicinskih pripomočkov na trg EU je pogojeno z izpolnjevanjem bistvenih zahtev, da se zagotovi visoka raven varovanja zdravja in varnosti pacientov, uporabnikov in tretjih oseb ter doseže predvidena raven učinkovitosti.
Tehnični standardi za medicinske pripomočke
Tehnični standardi za in vitro diagnostične medicinske pripomočke
Tehnični standardi za aktivne medicinske pripomočke za vsaditev
Električna in elektronska oprema ter plinske naprave
Tehnični standardi za elektromagnetno združljivost
Za vsak električni in elektronski aparat velja skladnost z obveznimi bistvenimi zahtevami, določenimi v direktivi o elektromagnetni združljivosti (EMC), da se zagotovi zaščita njihovega delovanja pred elektromagnetnimi motnjami.
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo opreme za terciarno razsvetljavo
Fluorescenčne sijalke brez vdelanih predstikalnih naprav, visokointenzivnostnih sijalk na razelektrenje, predstikalnih naprav in svetilk, ki lahko delujejo s takimi sijalkami, se lahko dajo na trg EU le, če izpolnjujejo nekatere zahteve za okoljsko primerno zasnovo.
Tehnični standardi za gospodinjske plinske aparate
Gospodinjski plinski aparati (vključno s prisilnimi sušnimi gorilniki), ki se tržijo v EU, morajo med drugim izpolnjevati obvezne zdravstvene in varnostne zahteve glede vžiga, trajnosti in porabe energije.
Tehnični standardi za nizkonapetostno električno opremo
Nizkonapetostna električna oprema je pogojena z izpolnjevanjem obveznih bistvenih zahtev, da se zagotovita zdravje in varnost ljudi, domačih živali in premoženja.
Tehnični standardi za radijsko opremo
Za radijsko opremo velja skladnost z obveznimi bistvenimi zahtevami. Primeri zadevnih proizvodov so: naprave, ki jih omogoča splet, nadzor medicinskih pripomočkov na domu, navigacijski ali sledilni sistemi, mobilni telefoni.
Prevozu
Tehnični standardi za motorna vozila
Nekatere kategorije motornih vozil morajo biti skladne z usklajenimi tehničnimi zahtevami, ki jih določa zakonodaja EU za osebne avtomobile, motorna kolesa in traktorje ter njihove priklopnike, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote.
Tehnični standardi za žičnice za prevoz potnikov
Žičniške naprave, namenjene za prevoz oseb, morajo izpolnjevati nekatere bistvene zdravstvene in varnostne zahteve. Te se uporabljajo zlasti za vzpenjalne železnice ali druga vozila, pri katerih vleko zagotavlja eden ali več kablov, kabelske avtomobile, ki so dvignjeni in/ali premaknjeni z nosilnimi kabli, vključno z gondolami in stolički, ter dvigala za vlečenje.
Tehnični standardi za plovila za rekreacijo
Plovila za rekreacijo (vključno z osebnimi vodnimi plovili) morajo upoštevati harmonizirane standarde in ugotavljanje skladnosti.
Tehnični standardi za ribiška plovila
Ribiška plovila dolžine 24 metrov in več morajo izpolnjevati varnostne zahteve in potrdila o skladnosti, kot določajo predpisi EU.
Tehnični standardi za pomorsko opremo
Pomorska oprema mora izpolnjevati nekatere zahteve in določbe. Te veljajo za naslednjo opremo: reševalne naprave, preprečevanje onesnaževanja morja, protipožarna oprema, navigacijska oprema in radiokomunikacijska oprema.
Tehnični standardi za potniške ladje
Varnostne zahteve in ustrezna spričevala se zahtevajo za nove in obstoječe potniške ladje dolžine 24 metrov in več ter visokohitrostna potniška plovila, ki opravljajo notranja potovanja znotraj države članice EU.
Tehnični standardi za civilne zrakoplove
Uvoz civilnih zrakoplovov (vključno z njihovimi deli) mora izpolnjevati zahteve EU glede plovnosti, celovitosti, delovanja in organizacijske strukture izdelka.
Tehnični standardi za sestavne dele železniškega sistema
Strukturne in operativne vidike železniškega prometa ureja direktiva EU.
Meroslovje
Tehnični standardi za avtomatske tehtnice
Avtomatske tehtnice morajo izpolnjevati bistvene zahteve iz posebne direktive. Avtomatske tehtnice so opredeljene kot naprave za določanje mase telesa z delovanjem težnosti na to telo brez posredovanja upravljavca.
Tehnični standardi za materialne dolžinske mere
Materialna dolžinska merila morajo izpolnjevati zahteve v zvezi z materiali, oznakami, referenčnimi pogoji in največjimi možnimi pogreški.
Tehnični standardi za števce
Za števce velja skladnost z bistvenimi zahtevami, določenimi v posebni direktivi. To se uporablja za: vodomeri, plinomeri in naprave za pretvorbo prostornine, merilniki aktivne električne energije, merilniki toplotne energije, merilni sistemi za neprekinjeno in dinamično merjenje količin tekočin razen vode ter taksimetri
Tehnični standardi za neavtomatske tehtnice
Neavtomatske tehtnice morajo izpolnjevati bistvene zahteve iz posebne direktive. Neavtomatske tehtnice so opredeljene kot tehtnice, ki zahtevajo poseg upravljavca med tehtanjem.
Okoljsko primerna zasnova izdelkov, ki rabijo energijo
EU je vzpostavila okvir, v skladu s katerim morajo proizvajalci izdelkov, ki rabijo energijo, v fazi načrtovanja zmanjšati porabo energije in druge negativne vplive na okolje, ki nastanejo v življenjskem ciklu izdelka. Informacije o okoljski učinkovitosti in energetski učinkovitosti izdelka morajo biti po možnosti vidne tudi na samem izdelku, kar potrošnikom omogoča primerjavo pred nakupom.
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo nekaterih izdelkov za ogrevanje in hlajenje zraka
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo obtočnih črpalk
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo ventilatorjev
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo vodnih črpalk
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo neusmerjenih sijalk v gospodinjstvu
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo strežnikov in izdelkov za shranjevanje podatkov
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo zunanjih napajalnikov
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo elektromotorjev
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo enostavnih TV-komunikatorjev
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo usmerjenih sijalk, LED-sijalk in sorodne opreme
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo transformatorjev
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo računalnikov in računalniških strežnikov
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo opreme za terciarno razsvetljavo
Zahteve za okoljsko primerno zasnovo za porabo električne energije pri električni in elektronski gospodinjski ter pisarniški opremi v stanju pripravljenosti in izključenosti ter omrežnem stanju pripravljenosti
Energetsko učinkoviti izdelki
Poleg obveznosti iz direktive EU o okoljsko primerni zasnovi glede zmanjšanja porabe energije in drugih negativnih vplivov na okolje pri proizvodnji izdelkov, ki rabijo energijo, direktiva EU o označevanju z energijskimi nalepkami vzpostavlja okvir za označevanje in obveščanje potrošnikov o porabi energije izdelkov, povezanih z energijo. Cilj je potrošnikom omogočiti sprejemanje informiranih odločitev o nakupu na podlagi porabe energije in spodbuditi proizvajalce, da oblikujejo učinkovitejše izdelke, ki bodo zadostili povpraševanju potrošnikov. Naslednji seznam zahtev zajema določbe obeh direktiv za nekatere izdelke, ki rabijo energijo: