Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem

Sporazum odpravlja carine in birokracijo, s katerimi se soočajo evropska podjetja pri izvozu v Singapur. Odpravlja tudi druge trgovinske ovire in izboljšuje trgovino s ključnim blagom, kot so elektronika, živilski izdelki in farmacevtski izdelki. Sporazum odpira tudi singapurski trg za izvoz storitev iz EU, na primer na področju prometa in telekomunikacij.

Sporazum na kratko

Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem (EUSFTA) je začel veljati 21. novembra 2019. Glej celotno besedilo sporazuma in njegove priloge.

EU in Singapur sta podpisala tudi sporazum o zaščiti naložb (EUSIPA). Veljati bo začela, ko jo bodo ratificirale vse države članice EU v skladu s svojimi nacionalnimi postopki.

Kakšne so prednosti za vaše podjetje?

Sporazum EUSFTA prinaša pomembne koristi za podjetja, vključno z:

  • večji dostop do trga za podjetja EU v Singapurju in obratno
  • manj obremenjujoča tehnična pravila
  • odprava podvojenih preskusov za nekatere proizvode
  • carinski postopki in pravila o poreklu, ki olajšujejo trgovino
  • varstvo pravic intelektualne lastnine, vključno z geografskimi označbami – posebnimi regionalnimi živilskimi proizvodi in pijačami, kot sta parmski pršut in irski viski
  • nove priložnosti na področju okoljskih storitev in zelenih javnih razpisov
  • odprava ovir za trgovino in naložbe v zelene tehnologije

Kako bo trgovinski sporazum koristil kmetijskim skupnostim EU?

Pred trgovinskim sporazumom je imel Singapur nične dajatve na uvoz vseh agroživilskih proizvodov, razen piva. Z začetkom veljavnosti sporazuma je Singapur odpravil tudi vse preostale tarife na pivo, čvrsto in samsu.

Sporazum priznava in ščiti geografske označbe za vina, žgane pijače, kmetijske proizvode in živila s poreklom z ozemelj EU ali Singapurja.

Poleg tega so ukrepi, predvideni v sanitarnem in fitosanitarnem delu sporazuma, namenjeni varovanju življenja in zdravja ljudi, živali in rastlin. Taki ukrepi se nanašajo na priznavanje območij z nizko ravnjo škodljivih organizmov ali bolezni oziroma območij brez škodljivih organizmov ali bolezni ter zagotavljajo preglednost in izmenjavo informacij ter izogibanje trgovinskim oviram.

 

Singapur ima zelo malo kmetijskih zemljišč, zato svoje potrebe po hrani zadovoljuje z uvozom.

Njena kmetijska proizvodnja je majhna in omejena na

  • cvetovi
  • nekatere vrste sadja (večinoma duriani in rambutani)
  • jajca
  • zelenjava
  • perutnino
  • svinjino

Leta 2019 je EU-27 v Singapur izvozila 1,9 milijarde evrov agroživilskih proizvodov, kar je več kot dvakrat več kot pred desetimi leti. Singapur je danes peti največji agroživilski izvozni trg EU v Aziji in 18. na svetu.

Kako velik je slovenski trg? Kolikšna je trgovinska menjava med EU in Singapurjem?

S 5,6 milijona prebivalcev je Singapur ključno trgovsko, prometno in finančno središče v Aziji. Država, ki ima obsežno mrežo trgovinskih sporazumov z več kot 30 partnerji, s preostalim svetom vsako leto trguje z več kot 550 milijardami evrov.

Za EU je Singapur 14. največji trgovinski partner na svetu in prvi v jugovzhodni Aziji (SEA). Singapur, ki ima močno storitveno usmerjeno gospodarstvo, je tudi peti največji partner EU na področju trgovine s storitvami na svetu.

Z več kot 10 000 evropskimi podjetji, ki so ustanovila svoje pisarne/regionalna vozlišča v Singapurju, je ta država postala šestasvetovna destinacija EU za izhodne neposredne naložbe in predstavlja dve tretjini neposrednih naložb EU v strateško okoljsko analizo.

Tarife

Za izvoz v Singapur

Pred sporazumom je skoraj vse blago s poreklom iz EU že lahko vstopilo v Singapur brez carin. Od začetka veljavnosti sporazuma mora Singapur uporabljati dajatev prost dostop za vse blago s poreklom iz EU, vključno s tistim, za katero so prej veljale tarife (kot sta pivo in čvrsta pijača).

Za uvoz v EU

Od 21. novembra 2019 približno 84 % uvoza iz Singapurja v EU vstopa brez dajatev.

Primeri sektorjev, ki imajo koristi od takojšnje odprave carin, vključujejo:

  • elektronika
  • farmacevtskih izdelkov
  • večina petrokemičnih proizvodov (določene tarife za petrokemične proizvode bodo postopno odpravljene šele po treh letih)
  • predelani kmetijski proizvodi (razen kemično čiste fruktoze in sladke koruze)

Skoraj vse preostale carine, ki se uporabljajo za singapursko blago, ki vstopa v EU, bodo postopno odpravljene pred novembrom 2024.

EU bo tudi po koncu obdobja postopne odprave še naprej uporabljala tarife za nekatere proizvode, vključno z nekaterimi ribjimi proizvodi (Tilapia, Skipjack) in predelanim kmetijstvom ter kemično čisto fruktozo in sladko koruzo.

Odprava tarif

Trgovinski sporazum podrobno opisuje kategorije za odpravo tarif v petih letih v Prilogi 2-A k sporazumu.

 

Časovni razpored odprave tarif za vaš določen izdelek je na voljo v razdelku Moj pomočnik za trgovino.

Pravila o poreklu

 

Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, bo moral izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v aplikaciji My Trade Assistant, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.

Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih v zvezi s poreklom so na voljo v tem oddelku.

Poreklo je "gospodarsko državljanstvo" blaga, s katerim se trguje. Če ste novi na to temo, lahko najdete uvod v glavne pojme v razdelku blago.

Pravila o poreklu

Kje lahko najdem pravila o poreklu?

Pravila o poreklu so določena v Protokolu 1 k sporazumu EUSFTA.

Ali moj izdelek izvira iz EU ali Singapurja?

Da bi bil vaš izdelek upravičen do nižje ali ničelne preferencialne tarife na podlagi sporazuma o prosti trgovini med EU in Singapurjem, mora imeti poreklo iz EU ali Singapurja. Izdelek se šteje za izdelek s poreklom iz EU ali Singapurja, če:

Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz poglavja (na primer nezadostno obdelavo ali predelavo, pravilo o nespreminjanju). Obstaja tudi nekaj dodatnih prilagodljivosti, ki vam bodo pomagale pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke (na primer toleranca in kumulacija).

 

Primeri glavnih vrst pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU

  • pravilo dodane vrednosti – vrednost vseh materialov brez porekla v izdelku ne sme presegati določenega odstotka njegove cene franko tovarna
  • sprememba tarifne uvrstitve – proizvodni proces povzroči spremembo tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom – na primer proizvodnja papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (poglavje 47 harmoniziranega sistema)
  • posebne operacije – potreben je poseben proizvodni postopek, na primer predenje vlaken v prejo – takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilni, oblačilni in kemični industriji;

Nasveti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke

Predvidena je dodatna prožnost, ki vam bo pomagala pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot so dovoljena odstopanja ali kumulacija.

Toleranca

V sporazumu o prosti trgovini med EU in Singapurjem pravilo o toleranci proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki so običajno prepovedani s pravilom za določen izdelek, če njihova neto teža ali vrednost ne presega

  • 10 % teže izdelka za kmetijske in predelane kmetijske proizvode iz poglavij 2 in 4 do 24 harmoniziranega sistema, razen predelanih ribiških proizvodov iz poglavja 16
  • 10 % cene izdelka franko tovarna za industrijske izdelke, razen tekstila in oblačil

Posebna odstopanja se uporabljajo za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja 50 do 63 harmoniziranega sistema, ki so vključena v opombo 6 in opombo 7 Priloge A Uvodne opombe k seznamu v Prilogi B

Tega odstopanja ni mogoče uporabiti za preseganje mejne vrednosti materialov brez porekla, navedenih v pravilih za določen izdelek.

Kumulacija

Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem določa tri načine kumulacije porekla. Vendar upoštevajte, da se trenutno uporablja samo prva (dvostranska kumulacija).

  • dvostranska kumulacija – materiali s poreklom iz Singapurja se lahko štejejo za materiale s poreklom iz EU, kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka v EU (in obratno)
  • kumulacija z državo ASEAN, ki ima preferencialni sporazum z EU, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz teh držav štejejo za materiale s poreklom iz Singapurja ali EU, kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka.
    Upoštevajte, da so materiali iz Priloge C k Protokolu o pravilih o poreklu izključeni iz te kumulacije. Trenutno se ta kumulacija ne uporablja.
  • kumulacija z državo ASEAN, ki nima preferencialnega sporazuma z EU, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz teh držav štejejo za materiale s poreklom iz EU ali Singapurja, kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelkov iz Priloge D k Protokolu o pravilih o poreklu
    Trenutno se ta kumulacija ne uporablja.

Druge zahteve

Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Protokola o pravilih o poreklu, kot je pravilo o nespreminjanju.

Prevoz prek tretje države: pravilo o nespreminjanju

Izdelke s poreklom je treba prevažati iz EU v Singapur (in obratno) brez nadaljnje predelave v tretji državi.

Nekatere operacije se lahko izvajajo v tretji državi, če proizvodi ostanejo pod carinskim nadzorom, kot so:

  • dodajanje ali pritrjevanje oznak, nalepk, pečatov ali kakršne koli dokumentacije za zagotovitev skladnosti s posebnimi domačimi zahtevami države uvoznice;
  • Ohranjanje izdelkov v dobrih pogojih
  • skladiščenje
  • razdelitev pošiljk

V primeru dvoma lahko carinski organi od deklaranta zahtevajo, da predloži dokazila o skladnosti. Dokazila o skladnosti se lahko predložijo na kakršen koli način, vključno z:

  • pogodbeni prevozni dokumenti, kot so nakladnice 
  • dejanska ali konkretna dokazila, ki temeljijo na označevanju ali številčenju tovorkov 
  • vsa dokazila v zvezi z blagom samim

Povračilo dajatev

Povračilo dajatev, predhodno plačanih za materiale brez porekla, ki se uporabljajo za izdelavo izdelka, ki se izvaža po preferencialni tarifi, v okviru tega trgovinskega sporazuma ni dovoljeno.

Postopki v zvezi s poreklom

Izvozniki in uvozniki morajo upoštevati postopke v zvezi s poreklom. Postopki so določeni v oddelku B Protokola o pravilih o poreklu Sporazuma. Pojasnjujejo na primer, kako:

  • za deklariranje porekla izdelka
  • zahtevati preferenco
  • carinski organi lahko preverijo poreklo izdelka

Kako zahtevati preferencialno tarifo?

Za upravičenost do preferencialne tarife morajo uvozniki predložiti dokazilo o poreklu.

V skladu s tem sporazumom lahko uvozniki zahtevajo preferencialno tarifo na podlagi izjave o poreklu, ki jo predloži izvoznik.

Izjava o poreklu

Lastna izjava izvoznika

Izvozniki lahko sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali Singapurja, tako da predložijo izjavo o poreklu.

  • V EU je to mogoče
    • pooblaščeni izvoznik
    • kateri koli izvoznik, če skupna vrednost pošiljke ne presega 6 000 EUR
  • v Singapurju ga lahko opravi izvoznik, ki:
    • je registriran pri singapurskih organih
    • je prejel enolično številko subjekta

 

Odobreni izvozniki

Carinskiorgani države izvoznice lahko pooblastijo katerega koli izvoznika, ki izvaža izdelke na podlagi trgovinskega sporazuma, da sestavi izjave o poreklu za izdelke ne glede na njihovo vrednost. Izvoznik mora carinskim organom zagotoviti zadostna jamstva, da je mogoče preveriti status porekla izdelkov in izpolnjevanje vseh drugih zahtev sporazuma (protokol). Carinski organi lahko v primeru kakršne koli zlorabe odvzamejo status pooblaščenega izvoznika.

Kaj mora vsebovati izjava o poreklu?

Za izjavo o poreklu morate na račun, dobavnico ali drug trgovinski dokument natipkati, ožigosati ali natisniti naslednje besedilo:

„Izvoznik izdelkov, ki jih zajema ta dokument (carinsko ali pristojno vladno dovoljenje št. ...), izjavlja, da imajo ti izdelki ... preferencialno poreklo, razen če je jasno navedeno drugače.“

Besedilo izjave o poreklu je lahko v katerem koli uradnem jeziku EU in je na voljo v Prilogi E k Protokolu o pravilih o poreklu.

Izjavo na računu morate podpisati osebno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste izvzeti iz te zahteve, če se carinskim organom pisno zavežete, da sprejemate polno odgovornost za vsako izjavo, s katero se identificirate.

Predložitev in veljavnost

Izjava o poreklu se lahko izjemoma poda po izvozu (v nadaljnjem besedilu: naknadna izjava) pod pogojem, da se v državi uvoznici predloži najpozneje dve leti, v primeru EU, in eno leto, v primeru Singapurja, po vnosu blaga na ozemlje.

Na zahtevo carinskih organov morate hraniti in biti pripravljeni predložiti dokazila, ki dokazujejo, da ima vaš izdelek poreklo (na primer izjave dobavitelja) in izpolnjuje druge zahteve iz Protokola o pravilih o poreklu.

Izjava o poreklu ostane veljavna 12 mesecev od datuma, ko jo izvoznik izda.

Preverjanje porekla

Carinski organi lahko preverijo, ali ima uvoženi izdelek dejansko poreklo ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem temelji na naslednjih načelih:

  • preverjanje zahtevajo organi države uvoznice in ga izvedejo organi države izvoznice
  • preverjanje temelji na upravnem sodelovanju med carinskimi organi držav uvoznic in izvoznic
  • preverjanje porekla proizvodov opravljajo lokalni carinski organi. Obiski pogodbenice uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni.
  • organi pogodbenice izvoznice dokončno določijo poreklo in organe pogodbenice uvoznice obvestijo o rezultatih

Zahteve za izdelke 

Tehnična pravila in zahteve

Trgovinski sporazum uvaja bolj združljive tehnične zahteve in preskušanje izdelkov ter zmanjšuje tehnične ovire, ki bi vam sicer lahko otežile prodajo izdelkov v Singapurju. Na primer:

  • Pooblaščeni gospodarski subjekt
  • pravila o označevanju in etiketiranju so poenostavljena
  • zmanjša se podvajanje dragih in zamudnih postopkov za preskušanje izdelkov – Singapur na primer priznava veljavne standarde EU ter preskušanje avtomobilov in avtomobilskih delov;
  • vzpostavljen je sistem za certificiranje obratov EU za proizvodnjo mesa, ki želijo izvažati v Singapur
Kako bo trgovinski sporazum zaščitil evropske standarde, vključno s standardi varnosti hrane?

Trgovinski sporazum na nobenem področju ne bo vplival na standarde EU, jih spreminjal, zniževal ali odpravljal.

To pomeni, da se lahko singapurski izdelki in storitve v EU prodajajo le pod enakimi pogoji kot izdelki in storitve EU. Izpolnjevati morajo vsa pravila in predpise EU, kot so:

  • tehnična pravila in standardi
  • zahteve glede varnosti potrošnikov
  • okoljske zahteve
  • pravila o zdravju in higieni živali in rastlin
  • predpisi o varnosti hrane
Elektronika

Standardi, tehnični predpisi in postopki ugotavljanja skladnosti temeljijo na ustreznih mednarodnih standardih.

Cilj sporazuma je preprečiti podvajanje in obremenjujoče postopke preskušanja skladnosti za varnost proizvodov in elektromagnetno združljivost

  • električna in elektronska oprema
  • električni gospodinjski aparati
  • potrošniška elektronika

Singapur sprejme izjavo dobavitelja o skladnosti za izdelke, za katere se šteje, da predstavljajo majhno tveganje za varnost potrošnikov, zdravje ali okolje.

Motorna vozila in njihovi deli

Sporazum omogoča prodajo novih motornih vozil in avtomobilskih delov iz EU v Singapurju brez dodatnega preskušanja ali certificiranja, če so certificirani v skladu z mednarodnimi standardi, sprejetimi v EU, zlasti s predpisi Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UNECE) o homologaciji.

EU in Singapur sta se dogovorila tudi o

  • ne uvaja novih regulativnih ukrepov, ki se razlikujejo od mednarodnih standardov;
  • omogočajo prodajo izdelkov, ki vključujejo nove tehnologije, razen če se dokaže, da take tehnologije pomenijo znatno tveganje za zdravje ljudi, varnost ali okolje;
Farmacevtski izdelki in medicinski pripomočki

EU in Singapur sta se dogovorila, da

  • uporabljati mednarodne standarde, prakse in smernice za farmacevtske izdelke in medicinske pripomočke
  • zagotoviti, da so uvrstitev farmacevtskih izdelkov na seznam, oblikovanje cen in povračilo zanje pravični, razumni in nediskriminatorni;

EU bo priznala singapurske standarde „dobrih proizvodnih praks“ pri proizvodnji aktivnih farmacevtskih učinkovin kot enakovredne svojim standardom, kar bo olajšalo izvoz singapurskih aktivnih farmacevtskih učinkovin v EU.

Zdravstvene in varnostne zahteve – sanitarni in fitosanitarni ukrepi

Kar zadeva varnost hrane ter zdravje živali in rastlin, sta EU in Singapur sprejela stroge zakone in postopke. Cilj sporazuma je olajšati izvoz proizvodov živalskega izvora. EU in Singapur sta se na primer dogovorila, da bosta ocenila sisteme inšpekcijskih pregledov in certificiranja za obrate za proizvodnjo mesa, namesto da bi zahtevala, da vsako posamezno klavnico ali obrat za predelavo hrane pred izvozom pregleda druga pogodbenica.

 

Posebna pravila in zahteve za vaš izdelek so na voljo v aplikaciji My Trade Assistant.

Tehnične ovire v trgovini

Čeprav so tehnična pravila pomembna, lahko včasih ovirajo mednarodno trgovino in so zato lahko znatno breme za vas kot izvoznika.

  • če menite, da se soočate s trgovinsko oviro, ki upočasnjuje vaše poslovanje ali vam preprečuje izvoz, nam lahko sporočite
  • s spletnim obrazcem sporočite, kaj preprečuje vaš izvoz v Singapur, EU pa bo analizirala vaš položaj in ustrezno ukrepala

Stik z nami

Dokumenti in postopki v zvezi s carinjenjem

Sporazum zagotavlja učinkovitejše carinske postopke za olajšanje trgovine in zmanjšanje stroškov za podjetja.

Za okrepitev varnosti dobavne verige predvideva, da bosta EU in Singapur začela vzajemno priznavati programe trgovinskega partnerstva, kot je program EU o pooblaščenih gospodarskih subjektih.

Dokumenti

Navodila po korakih opisujejo različne vrste dokumentov, ki jih morate pripraviti za carinjenje svojih izdelkov.

Glede na vaš izdelek lahko carinski organi zahtevajo vse ali nekatere od spodnjih elementov

  • trgovinski račun (posebne zahteve glede oblike in vsebine najdete v razdelku Moj trgovinski pomočnik)
  • pakiranje list
  • uvozna dovoljenja za nekatero blago
  • certifikati, ki dokazujejo, da je vaš izdelek skladen z obveznimi predpisi o izdelkih, kot so zdravstvene in varnostne zahteve, označevanje in pakiranje;
  • dokazilo o poreklu – izjava o poreklu

Zaradi večje gotovosti boste morda želeli vnaprej zaprositi za zavezujoče tarifne informacije in/ali zavezujoče informacije o poreklu.

 

Podrobnejše informacije o dokumentih, ki jih morate predložiti za carinjenje svojega izdelka, so na voljo v razdelku Moj pomočnik za trgovino.

Postopki

Za opis načina dokazovanja porekla vaših izdelkov za uveljavljanje preferencialne tarife in pravil v zvezi s preverjanjem porekla s strani carinskih organov glej oddelek o pravilih o poreklu zgoraj.

Informacije o carinskem postopku za uvoz in izvoz na splošno so na voljo na spletišču GD za obdavčenje in carinsko unijo.

Intelektualna lastnina in geografske označbe

Trgovinski sporazum vsebuje tudi sodobna pravila za zaščito in uveljavljanje pravic intelektualne lastnine.

Geografske označbe

Singapur je okrepil svojo obstoječo ureditev geografskih označb z vzpostavitvijo sistema za registracijo geografskih označb v Singapurju za zaščito proizvodov, ki imajo zaradi svojega geografskega porekla posebne lastnosti ali določen ugled ali druge značilnosti. Proizvajalci EU lahko zaprosijo za registracijo svojih geografskih označb v Singapurju. Proizvajalci, ki niso iz EU, lahko zaprosijo tudi za registracijo geografskih označb v Singapurju, kadar proizvodi spadajo v predpisane kategorije. 139 Geografske označbe EU za vina, žgane pijače in nekatere kmetijske proizvode uživajo enake ravni zaščite kot v EU. To okrepljeno varstvo bo okrepilo priznavanje pristnih kakovostnih živilskih proizvodov, vin in žganih pijač iz EU s strani potrošnikov v Singapurju, kot so:

  • Bordeaux vina
  • Parmska šunka
  • Šampanjec
  • Bavarsko pivo

Patenti

V skladu s sporazumom se je Singapur zavezal, da bo odobril podaljšanje trajanja patentnega varstva, da bi nadomestil skrajšanje trajanja patenta, ki je posledica upravnega operativnega postopka trženja.

Avtorske in sorodne pravice

Trgovinski sporazum predvideva 70 let zaščite avtorskih pravic. Določa enkratno pravično nadomestilo za proizvajalce zvočnih posnetkov, ki se predvajajo ali izvajajo v javnosti. To bo izvedeno najpozneje novembra 2021. Sporazum bo singapurske zakone o avtorskih pravicah uskladil z zakoni držav, ki proizvajalcem zvočnih posnetkov omogočajo pobiranje nadomestil za radiodifuzijo in javno predvajanje.

Blagovne znamke

EU in Singapur bosta zaščitila znane blagovne znamke na podlagi skupnega priporočila Svetovne organizacije za intelektualno lastnino.

Zaščita preskusnih podatkov

Sporazum predvideva tudi, da bodo podatki o preskusih, predloženi za pridobitev upravnega dovoljenja za trženje za dajanje farmacevtskih in agrokemičnih izdelkov na trg, zaščiteni za obdobje petih let, ki se lahko podaljša za dodatnih pet let.

Industrijski modeli

V trgovinskem sporazumu je predvideno, da bo Singapur podaljšal trajanje varstva za registrirane modele na 10 let.

Izvrševanje

Sporazum vključuje podrobne določbe o civilnih izvršilnih ukrepih. Kar zadeva izvrševanje na mejah, bodo imetniki pravic lahko zahtevali, da carinski organi Singapurja zasežejo blago s ponarejeno blagovno znamko in piratsko avtorsko blago.

Imetniki pravic bodo lahko do novembra 2022 zahtevali, da singapurski carinski organi zasežejo tudi ponarejeno blago z geografsko označbo in piratsko oblikovalsko blago, ko bosta uvožena ali izvožena.

Singapur in EU sta se tudi zavezala postopkom, ki bodo organom omogočili, da na lastno pobudo prekinejo sprostitev blaga s ponarejeno blagovno znamko, piratskega avtorskega blaga in ponarejenega blaga z geografsko označbo. Kar zadeva ponarejeno blago z geografsko označbo, bo Singapur to zavezo izpolnil do novembra 2022.

Služba za pomoč uporabnikom pravic intelektualne lastnine za jugovzhodno Azijo ponuja službo za pomoč uporabnikom za neposredno podporo na področju intelektualne lastnine za MSP.

Storitve

Trgovinski sporazum zajema širok nabor storitev in ponudnikom storitev zagotavlja dodaten dostop do trga.

Konkretno sta se EU in Singapur dogovorila o zmanjšanju ali odpravi nekaterih omejitev za

  • število ponudnikov storitev
  • vrednost storitvenih transakcij ali sredstev
  • število opravljenih storitev ali količina opravljenih storitev
  • Število oseb, ki se lahko zaposlijo
  • posebna vrsta dovoljene pravne osebe
  • Omejitve tujega lastniškega deleža/lastniškega kapitala

To velja za številne sektorje, vključno z

  • telekomunikacijske storitve
  • finančne storitve
  • računalniške in sorodne storitve
  • prevozne storitve
  • okoljske storitve
  • nekatere poslovne storitve (kot so arhitekturne in inženirske storitve)
  • poštne storitve

EU in Singapur sta se dogovorila tudi, da bosta zagotovila, da se za domače in tuje ponudnike storitev v nekaterih sektorjih uporabljajo ista pravila in predpisi, da se ustvarijo predvidljivost in enaki konkurenčni pogoji. To velja na primer za

  • poštne storitve – zagotoviti, da prevladujoči udeleženci na trgu ne bodo izvajali protikonkurenčnih praks
  • telekomunikacijske storitve – glavni ponudniki, kot so lastniki omrežja, morajo drugim operaterjem zagotoviti dostop do posebnih omrežnih elementov na razvezani podlagi pod razumnimi in preglednimi pogoji
  • mednarodni pomorski promet – opredeliti ustrezne zaveze in zagotoviti jasnost glede tega, kaj natančno je zavezano
  • računalniške storitve - zajemajo vse prihodnje računalniške storitve na podlagi njihovih funkcionalnosti
  • nacionalna ureditev - celovite določbe o postopkih za izdajo dovoljenj in poklicnih kvalifikacijah, ki zagotavljajo, da je vlagatelj, ki zaprosi za dovoljenje za opravljanje storitve ali nestoritve, obravnavan pravično in zaščiten pred samovoljnimi omejitvami, hkrati pa mu je zagotovljena pravica do pritožbe

 

Storitve so hrbtenica gospodarstev EU in Singapurja. Singapur je pomembno vozlišče v jugovzhodni Aziji za ponudnike storitev iz EU in predstavlja več kot polovico celotne trgovine s komercialnimi storitvami med EU in združenjem ASEAN.

  EU Singapur
Strokovne storitve
  • arhitekturne storitve 
  • računovodstvo
  • inženiring in integrirane inženirske storitve
  • storitve urbanističnega načrtovanja in krajinske arhitekture
  • podjetniško in poslovno svetovanje
  • storitve mednarodne trgovinske arbitraže
  • pravne storitve
  • računovodstvo
  • obdavčenje
  • arhitekturne storitve
  • integrirani inženiring
  • zdravstvene in zobozdravstvene storitve
  • veterinarske storitve
Računalniške in sorodne storitve Vse povezane storitve na tem področju Vse povezane storitve na tem področju
Raziskave in razvoj
  • naravoslovne in interdisciplinarne vede, razen javno financiranih raziskovalnih in razvojnih storitev
  • družboslovje in humanistika
  • naravoslovne vede
  • družbene vede, razen pravnih raziskav
Poslovne storitve
  • oglaševanje
  • tržne raziskave
  • podjetniško in poslovno svetovanje
  • Svetovanje in svetovanje v zvezi s proizvodnjo
  • tiskanje in založništvo
  • kongresne storitve
  • prevajanje
  • storitve oblikovanja
  • oglaševanje 
  • tržne raziskave
  • podjetniško in poslovno svetovanje
  • Tehnično preizkušanje in analiziranje avtomobilov
  • storitve, povezane s proizvodnjo
  • varnostno posvetovanje
  • nadzor alarmov
  • fotografske storitve
  • Storitve upravljanja s konvencijami in razstavami
  • prevajalske storitve
Poštne storitve Vse povezane storitve na tem področju Osnovne storitve in storitve hitre pošte
Telekomunikacijske storitve Storitve v zvezi s prenosom in sprejemanjem signalov z elektromagnetnimi sredstvi, razen radiodifuzije

storitve (razen radiodifuzije), kot so:

  • Storitve, ki temeljijo na objektih, in storitve, ki temeljijo na storitvah
  • mobilne storitve in omrežne storitve z dodano vrednostjo
Okoljske storitve
  • storitve v zvezi z odpadno vodo
  • Ravnanje s trdnimi/nevarnimi odpadki, razen čezmejnega prevoza nevarnih odpadkov
  • varstvo zunanjega zraka in čiščenje podnebja ter čiščenje tal in voda
  • zmanjšanje hrupa in vibracij
  • varstvo biotske raznovrstnosti in krajine
  • storitve zbiranja in odstranjevanja odpadkov, razen odlaganja odpadkov na odlagališčih
  • ravnanje z nevarnimi odpadki
  • sanitarne in podobne storitve
  • storitve čiščenja izpušnih plinov
  • storitve za zmanjšanje hrupa
  • storitve varstva narave in krajine
Turizem in storitve, povezane s potovanji Storitve potovalnih agencij in organizatorjev potovanj 
  • hotelske in druge nastanitvene storitve
  • strežba hrane in pijače, razen strežbe obrokov v prehrambenih objektih, ki jih upravlja vlada
  • storitve potovalnih agencij in turističnih vodnikov
Promet

Pomorske storitve, povezane z

  • mednarodni potniški in tovorni promet
  • skladiščenje
  • kontejnerska postaja in skladišče
  • špediterske in spremljajoče storitve v pomorskem prometu


Cestni in železniški promet – podporne storitve, kot so

  • agencija za tovorni promet
  • ravnanje s tovorom
  • skladiščenje 

Pomorske storitve, povezane z

  • mednarodni potniški in tovorni promet
  • storitve pomorskih agencij
  • mednarodna vleka
  • posredovanje pri ladijskem prevozu
  • špedicija
  • najem plovil s posadko

Cestni prevoz – podporne storitve, kot so

  • storitve dajanja v najem
  • nekatere podporne storitve, kot so vzdrževanje in popravila delov motornih vozil
Predelovalne dejavnosti
  • hrana in pijača
  • oblačila
  • obutev
  • stroji
  • izdelki iz papirja
  • Računalniški in električni stroji
  • hrana in pijača
  • oblačila
  • izdelki iz papirja
  • kemikalije
  • nekatera strojna oprema
  • računalniška in telekomunikacijska oprema

E-trgovanje

Singapur in EU priznavata pomen prostega pretoka informacij in sta se dogovorila, da za elektronske prenose ne bosta uvedla carinskih dajatev.

Obe strani se tudi strinjata, da

  • e-trgovanje ne bi smelo posegati v pravice intelektualne lastnine
  • razvoj e-trgovanja mora biti združljiv z mednarodnimi standardi varstva podatkov

Javna naročila

Singapur in EU sta članici Sporazuma STO o vladnih nabavah (GPA).

Že pred trgovinskim sporazumom so imeli odprte in sodobne sisteme javnega naročanja ter so pri svojih javnih razpisih uporabljali visoke standarde preglednosti in postopkovne pravičnosti, v številnih primerih pa so podjetja iz EU že lahko konkurirala za javna naročila v Singapurju nad določenim pragom vrednosti.

Vendar trgovinski sporazum podjetjem iz EU ponuja še več priložnosti, da se potegujejo za javna naročila v Singapurju.

Singapur je

  • se je strinjal z dodatnimi pravili o javnih razpisih
  • soglašal z nižjimi mejnimi vrednostmi za odprte razpisne postopke za organe, kot sta Odbor za javne službe in Organ za energetski trg
  • razširila vrste pogodb o izvajanju javne službe, ki jih zajemajo zaveze o preglednosti in nediskriminaciji – to je pomembno, ker je dostop do informacij ena največjih ovir, s katerimi se srečujejo manjša podjetja EU pri dostopu do čezmorskih trgov;

Evropska unija ima

  • na seznam subjektov, odprtih za zbiranje ponudb za javna naročila, dodala dodatna ministrstva, agencije in druge organe na centralni ravni vlade – v primerjavi s tistimi, ki so vključeni na seznam Sporazuma STO o vladnih naročilih – ter subjekte, dejavne v nekaterih sektorjih gospodarskih javnih služb
  • vključevalo več vrst javnih naročil storitev, zajetih v odprtih razpisnih postopkih, v primerjavi s tem, kar je bilo dogovorjeno v STO, kot so:
    • železniške storitve
    • računalniške storitve
    • telekomunikacijske storitve
    • storitve krajinske arhitekture

Trgovina in trajnostni razvoj

Trgovinski sporazum določa zavezujoče zaveze za zagotovitev, da so domače ravni varstva okolja in delavcev skladne s temeljnimi mednarodnimi standardi in sporazumi.

Prepoveduje prakse „tekme do dna“, pri katerih se delovna in okoljska zakonodaja znižujeta, da bi pritegnili trgovino ali naložbe, hkrati pa priznava pravico EU in Singapurja, da določita lastne ravni varstva okolja in delavcev.

Cilj trgovinskega sporazuma je povečati prispevek trgovine in naložb k trajnostnemu razvoju, vključno z:

  • družbena odgovornost podjetij
  • pobude za okoljsko označevanje
  • pravična in etična trgovina
  • ohranjanje in trajnostno upravljanje naravnih virov, vključno s trajnostnim gospodarjenjem z gozdovi ter ohranjanjem in upravljanjem staležev rib;

Delovni standardi

Sporazum o prosti trgovini vključuje zaveze za izvajanje konvencij Mednarodne organizacije dela (MOD), ki so jih pogodbenice ratificirale, pa tudi zaveze za sprejetje potrebnih ukrepov za ratifikacijo konvencij MOD o temeljnih pravicah, katerih podpisnice še niso, kot so:

  • Ministrske deklaracije Ekonomskega in socialnega sveta ZN o polni in produktivni zaposlenosti ter dostojnem delu za vse iz leta 2006
  • Deklaracijo MOD o temeljnih načelih in pravicah pri delu
  • temeljne konvencije Mednarodne organizacije dela

Okolje in podnebne spremembe

Sporazum vključuje zaveze EU in Singapurja o učinkovitem izvajanju večstranskih okoljskih sporazumov, katerih pogodbenici sta EU in/ali Singapur, kot so:

  • Konvencije ZN o biološki raznovrstnosti
  • Konvencije ZN o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (CITES)
  • Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC)

Posebne določbe o podnebnih spremembah dodatno poudarjajo prizadevanja EU in Singapurja za boj proti podnebnim spremembam.

Sporazum o prosti trgovini predvideva tudi sodelovanje med pogodbenicama, vključno z okoljskim označevanjem in zelenimi javnimi naročili, odpravo trgovinskih ovir za podnebju prijazno blago in storitve, kot je trajnostno blago iz obnovljivih virov energije; postopno zmanjševanje subvencij za fosilna goriva in spodbujanje praks družbene odgovornosti podjetij.

Naložbe

Sporazum o zaščiti naložb med EU in Singapurjem (EUSIPA) bo začel veljati, ko ga bodo ratificirale vse države članice EU v skladu s svojimi nacionalnimi postopki.

Ko bo začel veljati, bo dodatno izboljšal naložbeno okolje in vlagateljem zagotovil večjo gotovost.

Sporazum bo zagotovil, da bodo evropski in singapurski vlagatelji obravnavani enako in pravično ter da ne bodo predmet diskriminatorne obravnave, kot so:

  • prisilna razlastitev ali razlastitev brez ustrezne odškodnine
  • diskriminacija
  • preklic dovoljenja za opravljanje dejavnosti
  • zlorabe s strani države gostiteljice, kot je pomanjkanje dolžnega pravnega postopanja ali nezmožnost mednarodnih prenosov kapitala

Sporazum o zaščiti naložb bo vlagateljem ponudil možnost sodobnega in prenovljenega mehanizma za reševanje naložbenih sporov – sistem sodišč za naložbe.

Temeljni elementi novega sistema sodišč za naložbe so:

  • Sodišče prve stopnje za stalne naložbe
  • Pritožbeno sodišče za pritožbe

Sistem bo temeljil na načelih preglednosti postopkov in določbah proti zlorabi sistema. Sporazum o zaščiti naložb na primer vsebuje pravila za preprečevanje goljufivih ali manipulativnih zahtevkov, kot je prestrukturiranje podjetja za namene vložitve zahtevka.

Sistem sodišča za naložbe bo zagotovil, da se bo sporazum o zaščiti naložb razlagal na pravno pravilen in predvidljiv način.

Koristne povezave in kontakti

Ministrstvo za trgovino in industrijo

100 High Street, št. 09-01, Ministrstvo za finance, Singapur 179434

Tel. št.: +65 6225 9911

Spletna stran: www.mti.gov.sg

Podjetje Singapur (ESG)

230 Victoria Street, Raven 10 Bugis Junction Office Tower, Singapur 188024 - Poglej na zemljevidu

Tel. št.: +65 6898 1800

Spletna stran: www.enterprisesg.gov.sg

Urad ESG v Frankfurtu

Središče Singapurja, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt am Main, Nemčija

Tel. št.: +49 699207350

Urad ESG v Londonu

Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Združeno kraljestvo

Tel. št.: +44 2074842730

Delegacija Evropske unije v Singapurju

250 North Bridge Road, št. 38-03 Raffles City Tower, Singapur 179101

Tel. št.: +65 6336 7919

Spletna stran: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore

Dodatne povezave:

Več informacij o sporazumu o prosti trgovini med EU in Singapurjem ter sporazumu o zaščiti naložb je na voljo na spletišču GD za trgovino. Pregled je na voljo tudi v informativnih listih.

Podrobne informacije o odnosih med EU in Singapurjem zagotavlja tudi Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD).

Deli to stran:

Hitre povezave