Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem
Sporazum odpravlja carine in birokracijo, s katerimi se soočajo evropska podjetja pri izvozu v Singapur. Prav tako odpravlja druge trgovinske ovire in izboljšuje trgovino s ključnim blagom, kot so elektronika, živila in farmacevtski izdelki. Sporazum odpira tudi singapurski trg za izvoz storitev EU, na primer na področju prometa in telekomunikacij.
Na kratko o sporazumu
Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem je začel veljati 21. novembra 2019. Glej celotno besedilo in priloge k sporazumu.
EU in Singapur sta podpisala tudi sporazum o zaščiti naložb (EUSIPA). Veljati bo začela, ko jo bodo ratificirale vse države članice EU v skladu z njihovimi nacionalnimi postopki.
Kakšne so koristi za vaše podjetje?
Sporazum EUSFTA prinaša znatne koristi za podjetja, vključno z:
- večji dostop do trga za podjetja EU v Singapurju in obratno
- manj obremenjujoča tehnična pravila
- odprava podvojenega preskušanja za nekatere proizvode
- carinski postopki in pravila o poreklu blaga, ki olajšujejo trgovino
- varstvo pravic intelektualne lastnine, vključno z geografskimi označbami – posebnimi regionalnimi živilskimi proizvodi in pijačami, kot sta parmski pršut in irski viski
- nove priložnosti na področju okoljskih storitev in zelenih javnih razpisov
- odprava ovir za trgovino in naložbe v zelene tehnologije
Kako bo trgovinski sporazum koristil kmetijskim skupnostim EU?
Pred trgovinskim sporazumom je imel Singapur nične dajatve na uvoz vseh agroživilskih proizvodov, razen piva. Z začetkom veljavnosti sporazuma je Singapur odpravil tudi vse preostale tarife za pivo, kamen in sams.
Sporazum priznava in ščiti geografske označbe za vina, žgane pijače, kmetijske proizvode in živila s poreklom z ozemelj EU ali Singapurja.
Cilj ukrepov, predvidenih v sanitarnem in fitosanitarnem delu sporazuma, je tudi varovanje življenja in zdravja ljudi, živali in rastlin. Taki ukrepi se nanašajo na priznavanje območij z nizko/prosto boleznijo in zagotavljajo preglednost in izmenjavo informacij ter izogibanje trgovinskim oviram.
Singapur ima zelo malo kmetijskih zemljišč, zato svoje potrebe po hrani izpolnjuje z uvozom.
Njegova kmetijska proizvodnja je majhna in omejena na
- cvetje
- nekatere vrste sadja (večinoma durci in rambutani)
- jajca
- zelenjava
- perutnina
- svinjina
Leta 2019 je EU-27 v Singapur izvozila 1,9 milijarde EUR agroživilskih proizvodov, kar je več kot dvakrat več kot deset let prej. Singapur je danes peti največji agroživilski izvozni trg EU v Aziji in njen 18. svetovni trg.
Kako velik je singapurski trg? V kolikšni meri EU trguje s Singapurjem?
Singapur ima 5,6 milijona prebivalcev in je ključno trgovinsko, prometno in finančno vozlišče v Aziji. Država z obsežno mrežo trgovinskih sporazumov z več kot 30 partnericami vsako leto trguje z več kot 550 milijardami EUR s preostalim svetom.
Singapur je za EU 14. največji partner na področju trgovine z blagom na svetu in prvi v jugovzhodni Aziji. Singapur, ki ima močno storitveno usmerjeno gospodarstvo, je tudi peti največji partner EU na področju trgovine s storitvami na svetu.
Država je z več kot 10 000 evropskimi podjetji, ki so vzpostavila svoje pisarne/regionalna vozlišča v Singapurju, postalašesta svetovna destinacija EU za neposredne naložbe v tujino in predstavlja dve tretjini neposrednih naložb EU v strateško okoljsko presojo.
Tarife
Za izvoz v Singapur
Pred sporazumom je lahko skoraj vse blago s poreklom iz EU vstopilo v Singapur brez carin. Od začetka veljavnosti sporazuma mora Singapur uporabljati dajatev prost dostop za vse blago s poreklom iz EU, vključno s tistim, za katero so prej veljale tarife (kot sta pivo in kamen).
Za uvoz v EU
Od 21. novembra 2019 je približno 84 % uvoza iz Singapurja v EU vstopilo brez dajatev.
Primeri sektorjev, ki imajo koristi od takojšnje odprave carin, vključujejo:
- elektronika
- farmacevtski izdelki
- večina petrokemičnih proizvodov (nekatere tarife za petrokemične proizvode bodo postopno odpravljene šele po treh letih)
- predelani kmetijski proizvodi (razen kemično čiste fruktoze in sladke koruze)
Skoraj vse preostale carinske dajatve, ki se uporabljajo za singapursko blago, ki vstopa v EU, bodo postopoma odpravljene pred novembrom 2024.
EU bo še naprej uporabljala tarife za nekaj proizvodov tudi po koncu obdobja postopne opustitve, vključno z nekaterimi ribjimi proizvodi (Tilapia, črtasti tobak) in predelanim kmetijstvom ter kemično čisto fruktozo in sladko koruzo.
Odprava tarif
Trgovinski sporazum podrobno opisuje kategorije za odpravo tarif v obdobju petih let v Prilogi 2-A k sporazumu.
Časovni razpored odprave tarif za vaš izdelek je na voljo v Moji trgovinski asistent.
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, mora izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v Moji trgovinski asistent, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in preverite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih glede porekla so na voljo v tem oddelku.
Poreklo je „ekonomsko državljanstvo“ blaga, s katerim se trguje. Če ste s temo novi, lahko v razdelku z blagom najdete uvod k glavnim konceptom.
Kje lahko najdem pravila o poreklu?
Pravila o poreklu so določena v Protokolu 1 sporazuma EUSFTA.
Ali moj izdelek izvira iz EU ali Singapurja?
Za upravičenost do nižje ali ničelne preferencialne tarife v skladu s Sporazumom o prosti trgovini med EU in Singapurjem mora vaš izdelek imeti poreklo v EU ali Singapurju. Izdelek se šteje za izdelek s poreklom iz EU ali Singapurja, če je
- v celoti pridobljeni v EU ali Singapurju ali
- izdelani v EU ali Singapurju z uporabo materialov brez porekla in izpolnjujejo pravila za posamezne izdelke iz Priloge B k Protokolu o pravilih o poreklu.
Glej tudi uvodne opombe Priloge A k seznamu v Prilogi B za opis, kako prebrati pravila. Poleg tega Priloga B(a) Dodatek k Prilogi B določa alternativna pravila za določene izdelke za nekatere izdelke s poreklom iz Singapurja, omejena z letno kvoto.
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz poglavja (na primer nezadostna obdelava ali predelava, pravilo o nespreminjanju). Obstajajo tudi nekatere dodatne prožnosti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke (na primer toleranca in kumulacija).
Primeri glavnih vrst pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU
- pravilo dodane vrednosti – vrednost vseh materialov brez porekla v izdelku ne sme presegati določenega odstotka cene izdelka franko tovarna
- sprememba tarifne uvrstitve – proizvodni postopek povzroči spremembo tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnimi izdelki – na primer izdelava papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (harmonizirani sistem, poglavje 47).
- posebni postopki – zahteva se poseben proizvodni postopek, na primer predenje vlaken v prejo – takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem in kemičnem sektorju.
Nasveti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke
Predvidena je dodatna prožnost za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot so dovoljena odstopanja ali kumulacija.
Toleranca
V sporazumu o prosti trgovini med EU in Singapurjem pravilo o toleranci proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki so običajno prepovedani s pravilom za določen izdelek, če njihova neto teža ali vrednost ne presega
- 10 % mase proizvoda za kmetijske in predelane kmetijske proizvode iz poglavij 2 in 4 do 24 harmoniziranega sistema, razen predelanih ribiških proizvodov iz poglavja 16
- 10 % cene izdelka franko tovarna za industrijske izdelke, razen tekstila in oblačil
Posebna dovoljena odstopanja se uporabljajo za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja 50 do 63 harmoniziranega sistema, ki so vključena v opombo 6 in opombo 7 k uvodnim opombam Priloge A k seznamu v Prilogi B.
To odstopanje se ne sme uporabiti za preseganje mejne vrednosti materialov brez porekla, navedenih v pravilih za posamezne izdelke.
Kumulacija
Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem določa tri načine kumulacije porekla. Vendar upoštevajte, da se trenutno uporablja samo prva (dvostranska kumulacija).
- dvostranska kumulacija – materiali s poreklom iz Singapurja se lahko štejejo za materiale s poreklom iz EU, kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka v EU (in obratno)
- kumulacija z državo ASEAN, ki ima preferencialni sporazum z EU, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz takih držav štejejo kot materiali s poreklom iz Singapurja ali EU, kadar se uporabljajo pri izdelavi izdelka.
Upoštevajte, da so materiali iz Priloge C k Protokolu o pravilih o poreklu izključeni iz te kumulacije. Trenutno se ta kumulacija ne uporablja. - kumulacija z državo ASEAN, ki nima preferencialnega sporazuma z EU, ki omogoča, da se materiali s poreklom iz takih držav štejejo kot materiali s poreklom iz EU ali Singapurja, kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelkov iz Priloge D k Protokolu o pravilih o poreklu.
Ta kumulacija se trenutno ne uporablja.
Druge zahteve
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Protokola o pravilih o poreklu, kot je pravilo o nespreminjanju.
Prevoz prek tretje države: pravilo o nespreminjanju
Izdelki s poreklom se morajo prevažati iz EU v Singapur (in obratno), ne da bi bili nadalje obdelani v tretji državi.
Nekatere dejavnosti se lahko izvajajo v tretji državi, če izdelki ostanejo pod carinskim nadzorom, na primer
- dodajanje ali pritrjevanje oznak, nalepk, pečatov ali kakršne koli dokumentacije, da se zagotovi skladnost s posebnimi domačimi zahtevami države uvoznice
- ohranjanje proizvodov v dobrih pogojih
- skladiščenje
- razdelitev pošiljk
V primeru dvoma lahko carinski organi od deklaranta zahtevajo, da predloži dokazila o skladnosti. Dokazi o skladnosti se lahko predložijo na kakršen koli način, vključno z:
- pogodbene prevozne listine, kot so nakladnice
- dejanski ali konkretni dokazi, ki temeljijo na označevanju ali številčenju tovorkov
- vsa dokazila v zvezi s samim blagom
Povračilo dajatev
Ta trgovinski sporazum ne dovoljuje povračila dajatev, ki so bile predhodno plačane za materiale brez porekla, uporabljene za proizvodnjo izdelka, izvoženega v skladu s preferencialno tarifo.
Postopki v zvezi s poreklom
Izvozniki in uvozniki morajo upoštevati postopke v zvezi s poreklom. Postopki so določeni v oddelku B Protokola o pravilih o poreklu iz Sporazuma. Pojasnjujejo na primer, kako:
- izjava o poreklu proizvoda
- zahtevati preference
- carinski organi lahko preverijo poreklo izdelka
Kako zahtevati preferencialno ceno?
Da bi uvozniki lahko izkoristili preferencialno tarifo, morajo predložiti dokazilo o poreklu.
V skladu s tem sporazumom lahko uvozniki zahtevajo preferencialno tarifo na podlagi izjave o poreklu, ki jo predloži izvoznik.
Izjava o poreklu
Lastna izjava izvoznika
Izvozniki lahko s predložitvijo izjave o poreklu sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali Singapurja.
- v EU ga je mogoče izdelati
- pooblaščeni izvoznik
- kateri koli izvoznik, pod pogojem, da skupna vrednost pošiljke ne presega 6 000 EUR
- v Singapurju ga lahko izdela izvoznik,
- je registriran pri singapurskih organih
- je prejel enotno številko subjekta
Pooblaščeni izvozniki
Carinski organi države izvoznice lahko pooblastijo katerega koli izvoznika, ki izvaža izdelke na podlagi trgovinskega sporazuma, da sestavi izjave o poreklu za izdelke ne glede na njihovo vrednost. Izvoznik mora carinskim organom zagotoviti zadostna jamstva, da se lahko preveri status porekla izdelkov in izpolnjevanje vseh drugih zahtev sporazuma (Protokol). Carinski organi lahko v primeru zlorabe odvzamejo status pooblaščenega izvoznika.
Kaj naj vsebuje izjava o poreklu?
Za izjavo o poreklu morate izjavo na računu, dobavnici ali drugem trgovinskem dokumentu natipkati, ožigosati ali natisniti z naslednjim besedilom:
„Izvoznik izdelkov, ki jih zajema ta dokument (carinsko ali pristojno vladno dovoljenje št....), izjavlja, da so ti izdelki... preferencialnega porekla, razen če ni jasno navedeno drugače.“
Besedilo izjave o poreklu je lahko v katerem koli uradnem jeziku EU in je na voljo v Prilogi E k Protokolu o pravilih o poreklu.
Izjavo na računu morate podpisati ročno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste oproščeni te zahteve, če svojim carinskim organom predložite pisno zagotovilo, da sprejemate polno odgovornost za vsako deklaracijo, ki vas identificira.
Predložitev in veljavnost
Izjava o poreklu se lahko izjemoma da po izvozu (v nadaljnjem besedilu: naknadna navedba) pod pogojem, da se v državi uvoznici predloži najpozneje dve leti v primeru EU in eno leto po vstopu blaga na ozemlje Singapurja.
Na zahtevo carinskih organov morate hraniti in biti pripravljeni predložiti spremne dokumente, ki dokazujejo, da ima vaš izdelek poreklo (na primer izjave dobavitelja) in izpolnjuje druge zahteve Protokola o pravilih o poreklu.
Izjava o poreklu ostane veljavna 12 mesecev od datuma, ko jo izvoznik izda.
Preverjanje porekla
Carinski organi lahko preverijo dejansko poreklo uvoženega izdelka in ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Sporazum o prosti trgovini med EU in Singapurjem temelji na naslednjih načelih:
- preverjanje zahtevajo organi države uvoznice, opravijo pa ga organi države izvoznice.
- preverjanje temelji na upravnem sodelovanju med carinskimi organi držav uvoznic in izvoznic.
- preverjanje porekla proizvodov opravljajo lokalni carinski organi. Obiski pogodbenice uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni.
- organi pogodbenice izvoznice dokončno določijo poreklo in o rezultatih obvestijo organe pogodbenice uvoznice.
Zahteve za proizvode
Tehnična pravila in zahteve
Trgovinski sporazum uvaja bolj združljive tehnične zahteve in preskušanje za izdelke ter zmanjšuje tehnične ovire, ki bi vam sicer lahko otežile prodajo izdelkov v Singapurju. Na primer:
- Pooblaščeni gospodarski subjekt
- pravila glede označevanja in etiketiranja so poenostavljena
- zmanjšanje podvajanja dragih in zamudnih postopkov za preskušanje izdelkov – Singapur na primer priznava veljavne standarde EU in preskušanje na avtomobilih in avtomobilskih delih.
- vzpostavljen je sistem certificiranja obratov za proizvodnjo mesa v EU, ki želijo izvažati v Singapur
Kako bo trgovinski sporazum zaščitil evropske standarde, vključno s standardi varnosti hrane?
Trgovinski sporazum na noben način ne bo vplival na standarde EU na katerem koli področju, jih spreminjal, zniževal ali odpravil.
To pomeni, da se lahko singapurski izdelki in storitve v EU prodajajo le pod enakimi pogoji kot proizvodi in storitve EU. Izpolnjevati morajo vsa pravila in predpise EU, kot so:
- tehnična pravila in standardi
- zahteve za varstvo potrošnikov
- okoljske zahteve
- pravila o zdravju in higieni živali in rastlin
- predpisi o varnosti hrane
Elektronika
Standardi, tehnični predpisi in postopki za ugotavljanje skladnosti temeljijo na ustreznih mednarodnih standardih.
Cilj sporazuma je preprečiti podvajanje in obremenjujoče postopke preskušanja skladnosti za varnost proizvodov in elektromagnetno združljivost
- električni in elektronski opremi
- električni gospodinjski aparati
- potrošna elektronika
Singapur sprejme izjavo dobavitelja o skladnosti za izdelke, za katere velja, da predstavljajo nizko tveganje za varnost potrošnikov, zdravje ali okolje.
Motorna vozila in deli vozil
Sporazum omogoča prodajo novih motornih vozil in avtomobilskih delov iz EU v Singapurju brez dodatnega preskušanja ali certificiranja, če so certificirani v skladu z mednarodnimi standardi, sprejetimi v EU, zlasti pravilniki Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo (UNECE) o homologaciji.
EU in Singapur sta se dogovorila tudi o
- vzdržati se uvajanja novih regulativnih ukrepov, ki se razlikujejo od mednarodnih standardov
- omogočajo prodajo izdelkov, ki vključujejo nove tehnologije, razen če se dokaže, da te tehnologije povzročajo znatno tveganje za zdravje ljudi, varnost ali okolje.
Zdravila in medicinski pripomočki
EU in Singapur sta se dogovorila, da bosta
- uporabljati mednarodne standarde, prakse in smernice za farmacevtske izdelke in medicinske pripomočke
- zagotoviti pošteno, razumno in nediskriminatorno oblikovanje seznamov, oblikovanje cen in povračilo stroškov za zdravila
EU bo priznala, da so singapurski standardi za „dobre proizvodne prakse“ pri proizvodnji aktivnih farmacevtskih učinkovin enakovredni njegovim lastnim, kar bo olajšalo izvoz singapurskih aktivnih farmacevtskih učinkovin v EU.
Zdravstvene in varnostne zahteve – SPS
Na področju varnosti hrane ter zdravja živali in rastlin imata EU in Singapur stroge zakone in postopke. Cilj sporazuma je olajšati izvoz proizvodov živalskega izvora. EU in Singapur sta se na primer dogovorila, da bosta medsebojno ocenila inšpekcijske in certifikacijske sisteme za obrate za proizvodnjo mesa, namesto da bi zahtevala, da vsaka posamezna klavnica ali obrat za predelavo hrane pregleda druga stran, preden lahko izvozi.
Posebna pravila in zahteve za vaš izdelek poiščite v Moji strokovni sodelavec.
Tehnične ovire v trgovini
Čeprav so tehnična pravila pomembna, lahko včasih ovirajo mednarodno trgovino in so lahko za vas kot izvoznika precejšnje breme.
- če menite, da se soočate s trgovinsko oviro, ki upočasnjuje vaše podjetje ali vam preprečuje izvoz, nam lahko poveste
- poročanje o tem, kaj preprečuje vaš izvoz v Singapur, z uporabo spletnega obrazca, EU pa bo analizirala vaš položaj in sprejela ustrezne ukrepe
Dokumenti v zvezi s postopki carinjenja
Sporazum zagotavlja učinkovitejše carinske postopke za olajšanje trgovine in zmanjšanje stroškov za podjetja.
Da bi okrepili varnost dobavne verige, predvideva, da bosta EU in Singapur začela vzajemno priznavanje programov trgovinskega partnerstva, kot je program EU o pooblaščenih gospodarskih subjektih.
Dokumenti
Vodniki po korakih opisujejo različne vrste dokumentov, ki jih morate pripraviti za carinjenje svojih izdelkov.
Glede na izdelek lahko carinski organi zahtevajo vse ali nekatere spodaj navedene elemente.
- trgovinski račun (poiščite posebne zahteve v zvezi z njegovo obliko in vsebino v Moji trgovinski pomočnik)
- embalažni pokrovit
- uvozna dovoljenja za nekatero blago
- potrdila, ki dokazujejo, da je izdelek skladen z obveznimi predpisi o proizvodih, kot so zdravstvene in varnostne zahteve, označevanje in pakiranje
- dokazilo o poreklu – izjava o poreklu
Zaradi večje gotovosti lahko zaprosite za zavezujoče tarifne informacije in/ali zavezujoče informacije o poreklu.
Podrobnejše informacije o dokumentih, ki jih morate predložiti za carinjenje svojega izdelka, pojdite na Moj trgovinski pomočnik.
Postopki
Opis, kako dokazati poreklo izdelkov, da bi zahtevali preferencialno tarifo, in pravil v zvezi s preverjanjem porekla, ki ga izvajajo carinski organi, je na voljo v oddelku o pravilih o poreklu.
Za informacije o carinskem postopku za uvoz in izvoz na splošno obiščite spletišče GD za obdavčenje in carinsko unijo.
Intelektualna lastnina in geografske označbe
Trgovinski sporazum vsebuje tudi sodobna pravila za zaščito in uveljavljanje pravic intelektualne lastnine.
Geografske označbe
Singapur je okrepil svojo obstoječo ureditev geografskih označb z vzpostavitvijo sistema za registracijo geografskih označb v Singapurju za zaščito proizvodov s posebnimi lastnostmi ali ugledom ali drugimi značilnostmi zaradi njihovega geografskega porekla. Proizvajalci EU lahko zaprosijo za registracijo svojih geografskih označb v Singapurju. Proizvajalci, ki niso iz EU, lahko zaprosijo tudi za registracijo geografskih označb v Singapurju, kjer proizvodi spadajo v predpisane kategorije. 139 geografskih označb EU za vina, žgane pijače in nekatere kmetijske proizvode uživa enako raven zaščite kot v EU. To okrepljeno varstvo bo okrepilo priznavanje pristnih kakovostnih živil, vin in žganih pijač iz EU v Singapurju s strani potrošnikov, kot so:
- Bordojska vina
- Parmski pršut
- Champagne
- Bavarsko pivo
Patenti
V skladu s sporazumom se je Singapur zavezal, da bo odobril podaljšanje trajanja patentnega varstva, da se nadomesti skrajšanje trajanja patenta zaradi upravnega operativnega postopka trženja.
Avtorske in sorodne pravice
Trgovinski sporazum določa 70 let varstva avtorskih pravic. Določa enkratno pravično nadomestilo za proizvajalce zvočnih posnetkov, ki se predvajajo ali predvajajo v javnosti. To bo izvedeno najpozneje novembra 2021. Sporazum bo singapursko zakonodajo o avtorskih pravicah uskladil z državami, ki proizvajalcem zvočnih posnetkov omogočajo, da pobirajo licenčnine za radiodifuzijo in javno predvajanje.
Blagovne znamke
EU in Singapur bosta zaščitila znane blagovne znamke na podlagi skupnega priporočila Svetovne organizacije za intelektualno lastnino.
Varstvo podatkov o preskusih
Sporazum določa tudi, da bodo podatki o preskusih, predloženi za pridobitev upravnega dovoljenja za trženje za dajanje farmacevtskih in agrokemičnih izdelkov na trg, zaščiteni za obdobje petih let, ki se lahko podaljša za dodatnih pet let.
Industrijski modeli
Trgovinski sporazum predvideva, da bo Singapur podaljšal trajanje varstva registriranih modelov na 10 let.
Izvršba
Sporazum vključuje podrobne določbe o civilnih izvršilnih ukrepih. V zvezi z uveljavljanjem pravic na mejah bodo imetniki pravic lahko zahtevali, da singapurski carinski organi zasežejo blago s ponarejeno blagovno znamko in piratsko avtorsko blago.
Imetniki pravic bodo lahko do novembra 2022 zahtevali, da carinski organi Singapurja ob uvozu ali izvozu zasežejo tudi ponarejeno blago z geografsko označbo in piratsko modelno blago.
Singapur in EU sta se zavezala tudi k postopkom, ki bodo organom omogočili, da na lastno pobudo začasno prekinejo sprostitev blaga s ponarejeno blagovno znamko, piratskega avtorskega blaga in ponarejenega blaga z geografsko označbo. Kar zadeva ponarejeno blago z geografsko označbo, bo Singapur to zavezo izpolnil do novembra 2022.
Služba za pomoč uporabnikom pravic intelektualne lastnine v jugovzhodni Aziji ponuja telefonsko linijo za pomoč za neposredno podporo na področju intelektualne lastnine za MSP.
Storitve
Trgovinski sporazum zajema široko paleto storitev in ponudnikom storitev zagotavlja dodaten dostop do trga.
Konkretno, EU in Singapur sta se dogovorila, da bosta zmanjšala ali odpravila nekatere omejitve glede
- število ponudnikov storitev
- vrednost storitvenih transakcij ali sredstev
- število operacij storitev ali količina realiziranih storitev
- število oseb, ki so lahko zaposlene
- posebna vrsta dovoljene pravne osebe
- omejitve tujega deleža/lastniškega kapitala
To velja za najrazličnejše sektorje, vključno z:
- telekomunikacijske storitve
- finančne storitve
- računalniške in sorodne storitve
- prevozne storitve
- okoljske storitve
- nekatere poslovne storitve (kot so arhitekturne in inženirske storitve)
- poštne storitve
EU in Singapur sta se dogovorila tudi, da bosta zagotovila, da se bodo ista pravila in predpisi uporabljali za domače in tuje ponudnike storitev v nekaterih sektorjih, da se ustvarijo predvidljivost in enaki konkurenčni pogoji. To velja na primer za:
- poštne storitve – zagotavljanje, da prevladujoči udeleženci na trgu ne bodo sodelovali v protikonkurenčnih praksah
- telekomunikacijske storitve – glavni ponudniki, kot so lastniki omrežij, morajo drugim operaterjem zagotoviti ločen dostop do posebnih omrežnih elementov pod razumnimi in preglednimi pogoji.
- mednarodni pomorski promet – opredelitev ustreznih zavez in zagotovitev jasnosti o tem, kaj natančno je zavezano
- računalniške storitve – zajemajo vse prihodnje računalniške storitve na podlagi njihovih funkcij
- nacionalna ureditev – celovite določbe o postopkih za izdajo dovoljenj in poklicnih kvalifikacijah, ki zagotavljajo, da se vlagatelj, kadar zaprosi za dovoljenje za opravljanje storitve ali nestoritev, obravnava pravično in je zaščiten pred samovoljnimi omejitvami, medtem ko je zagotovljena njegova pravica do pritožbe
Storitve so hrbtenica gospodarstev EU in Singapurja. Singapur je pomembno vozlišče v jugovzhodni Aziji za ponudnike storitev iz EU in predstavlja več kot polovico celotne trgovine s komercialnimi storitvami med EU in ASEAN.
EU | Singapur | |
---|---|---|
Strokovne storitve |
|
|
Računalniške in sorodne storitve | Vse povezane storitve na tem področju | Vse povezane storitve na tem področju |
Raziskave in razvoj |
|
|
Poslovne storitve |
|
|
Poštne storitve | Vse povezane storitve na tem področju | Osnovne in ekspresne pisemske storitve |
Telekomunikacijske storitve | Storitve v zvezi s prenosom in sprejemanjem signalov z elektromagnetnimi sredstvi, razen radiodifuzije | Storitve (razen radiodifuzije), kot so:
|
Okoljske storitve |
|
|
Turizem in storitve, povezane s potovanji | Storitve potovalnih agencij in potovanj |
|
Prevoz | Pomorski promet – storitve, povezane z
|
Pomorski promet – storitve, povezane z
Cestni promet – podporne storitve, kot so
|
Proizvodnja |
|
|
E-trgovanje
Singapur in EU priznavata pomen prostega pretoka informacij in sta se dogovorila, da ne bosta uvedla carin za elektronske prenose.
Obe strani se tudi strinjata, da
- e-trgovanje ne bi smelo ogrožati pravic intelektualne lastnine
- razvoj e-trgovanja mora biti združljiv z mednarodnimi standardi varstva podatkov.
Javna naročila
Singapur in EU sta članici Sporazuma STO o vladnih naročilih (GPA).
Že pred trgovinskim sporazumom so imeli odprte in sodobne sisteme javnih naročil ter pri svojih javnih razpisih uporabljali visoke standarde preglednosti in postopkovne pravičnosti, v številnih primerih pa so se podjetja EU že lahko potegovala za javna naročila v Singapurju nad določenim pragom vrednosti.
Vendar pa trgovinski sporazum podjetjem iz EU ponuja še več priložnosti, da se potegujejo za javna naročila v Singapurju.
Singapur je
- so se strinjali z dodatnimi pravili o razpisih
- so se strinjali z znižanjem mejnih vrednosti za odprte razpisne postopke za organe, kot sta Odbor za javne gospodarske službe in organ za energetski trg.
- razširitev vrst pogodb o izvajanju javne službe, ki jih zajemajo zaveze o preglednosti in nediskriminaciji – to je pomembno, saj je dostop do informacij ena največjih ovir, s katerimi se srečujejo manjša podjetja v EU pri dostopu do čezmorskih trgov.
EU je
- na seznam subjektov, odprtih za oddajo ponudb za javna naročila, dodana dodatna državna ministrstva, agencije in drugi organi na centralni ravni v primerjavi s tistimi, ki so vključeni na seznam iz Sporazuma STO o javnih naročilih, ter subjekti, dejavni v nekaterih sektorjih gospodarskih javnih služb
- je vključevalo več vrst pogodb o javnih storitvah, zajetih v odprtem razpisnem postopku, v primerjavi s tem, kar je bilo dogovorjeno v STO, kot so:
- železniške storitve
- računalniške storitve
- telekomunikacijske storitve
- storitve krajinske arhitekture
Trgovina in trajnostni razvoj
Trgovinski sporazum določa zavezujoče zaveze za zagotovitev, da so domače ravni varstva okolja in varstva delavcev skladne s temeljnimi mednarodnimi standardi in sporazumi.
Prepoveduje prakse tekmovanja v dnu, pri katerih se delovna in okoljska zakonodaja znižata, da bi pritegnili trgovino ali naložbe, hkrati pa priznava pravico EU in Singapurja, da vzpostavita lastno raven varstva okolja in dela.
Cilj trgovinskega sporazuma je povečati prispevek trgovine in naložb k trajnostnemu razvoju, vključno z:
- družbena odgovornost podjetij
- pobude za okoljsko označevanje
- pravična in etična trgovina
- ohranjanje in trajnostno upravljanje naravnih virov, vključno s trajnostnim gospodarjenjem z gozdovi ter ohranjanjem in upravljanjem staležev rib
Delovni standardi
Sporazum o prosti trgovini vključuje zaveze za izvajanje konvencij Mednarodne organizacije dela (MOD), ki so jih pogodbenice ratificirale, pa tudi zaveze, da bodo sprejele potrebne ukrepe za ratifikacijo konvencij MOD o temeljnih pravicah, katerih podpisnice še niso, na primer
- ministrska deklaracija Ekonomsko-socialnega sveta ZN o ustvarjanju polne in produktivne zaposlitve ter dostojnega dela za vse iz leta 2006
- deklaracijo MOD o temeljnih načelih in pravicah pri delu;
- temeljne konvencije MOD
Okolje in podnebne spremembe
Sporazum vključuje zaveze EU in Singapurja o učinkovitem izvajanju večstranskih okoljskih sporazumov, katerih podpisnici sta EU in/ali Singapur, na primer
- konvencija ZN o biološki raznovrstnosti
- konvencija ZN o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami (CITES)
- okvirna konvencija Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC)
Posebne določbe o podnebnih spremembah dodatno poudarjajo prizadevanja EU in Singapurja za boj proti podnebnim spremembam.
Sporazum o prosti trgovini predvideva tudi sodelovanje med pogodbenicama, vključno z okoljskim označevanjem in zelenimi javnimi naročili, odpravo ovir za trgovino s podnebju prijaznim blagom in storitvami, kot je trajnostno blago iz obnovljivih virov; postopno zmanjševanje subvencij za fosilna goriva in spodbujanje praks družbene odgovornosti podjetij.
Naložbe
Sporazum o zaščiti naložb med EU in Singapurjem (EUSIPA) bo začel veljati, ko ga bodo ratificirale vse države članice EU v skladu s svojimi nacionalnimi postopki.
Ko bo začel veljati, bo dodatno izboljšal naložbeno okolje in vlagateljem zagotovil večjo gotovost.
Sporazum bo zagotovil, da bodo evropski in singapurski vlagatelji obravnavani enako in pravično ter da ne bodo obravnavani diskriminatorno, na primer
- prisilne razlastitve ali razlastitve brez ustreznega nadomestila
- diskriminacija
- preklic poslovnih licenc
- zlorabe s strani države gostiteljice, kot je pomanjkanje dolžnega pravnega postopanja ali nezmožnost mednarodnih prenosov kapitala
Sporazum o zaščiti naložb bo vlagateljem omogočil sodoben in reformiran mehanizem za reševanje naložbenih sporov – sistem sodišč za naložbe.
Temelji novega sistema sodišč za naložbe so:
- stalno naložbeno sodišče prve stopnje
- pritožbeno sodišče za pritožbe
Sistem bo temeljil na načelih preglednosti postopkov in določbah proti zlorabi sistema. Sporazum o zaščiti naložb na primer vsebuje pravila za preprečevanje goljufivih ali manipulativnih zahtevkov, kot je prestrukturiranje podjetja za namen vložitve zahtevka.
Sistem sodišč za naložbe bo zagotovil, da se sporazum o zaščiti naložb razlaga na pravno pravilen in predvidljiv način.
Uporabne povezave in kontakti
Ministrstvo za trgovino in industrijo | 100 Visoka ulica, #09–01, Ministrstvo za finance, Singapur 179434 Tel: +65 6225 9911 Spletna stran: www.mti.gov.sg |
Podjetje Singapur (ESG) | 230 Victoria Street, Victoria Street, St. 10 Bugis Junction Tower, Singapur 188024 Tel: +65 6898 1800 Spletna stran: www.enterprisesg.gov.sg |
Pisarna skupine ESG v Frankfurtu | Singapurski center, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt na Majni, Nemčija Tel: +49 699207350 |
Londonski urad ESG | Singapur Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Združeno kraljestvo Tel: +44 2074842730 |
Delegacija Evropske unije v Singapurju | 250 North Bridge Road, #38–03 Raffles City Tower, Singapur 179101 Tel: +65 6336 7919 Spletna stran: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore |
Dodatne povezave:
Več informacij o sporazumu o prosti trgovini med EU in Singapurjem ter sporazumu o zaščiti naložb je na voljo na spletišču GD za trgovino. Za pregled si lahko ogledate tudi informativni pregled.
Na tej povezavi lahko iščete tudi druge informacije o trgovinskih odnosih med EU in Singapurjem.
Podrobne informacije o odnosih med EU in Singapurjem zagotavlja tudi Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD).