Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom
Dohoda odstraňuje clá a byrokraciu, ktorej čelia európske firmy pri vývoze do Singapuru. Odstraňujú sa ním aj iné obchodné prekážky a zlepšuje sa obchod s kľúčovým tovarom, ako je elektronika, potravinové výrobky a lieky. Dohodou sa takisto otvára singapurský trh pre vývoz služieb z EÚ, napríklad v oblasti dopravy a telekomunikácií.
Dohoda v skratke
Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom (EUSFTA) nadobudla platnosť 21. novembra 2019. Pozri úplné znenie a prílohy k dohode.
EÚ a Singapur podpísali aj dohodu o ochrane investícií (EUSIPA). Účinnosť nadobudne po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ v súlade s ich vlastnými vnútroštátnymi postupmi.
Aké sú výhody pre vaše podnikanie?
Dohoda EUSFTA prináša značné výhody pre podniky vrátane
- lepší prístup na trh pre podniky EÚ v Singapure a naopak
- menej zaťažujúce technické pravidlá
- odstránenie duplicitného testovania určitých výrobkov
- colné postupy a pravidlá pôvodu, ktoré uľahčujú obchod
- ochrana práv duševného vlastníctva vrátane zemepisných označení – osobitné regionálne potravinové a nápojové výrobky, ako je parmská šunka a írska whisky
- nové príležitosti v oblasti environmentálnych služieb a zeleného verejného obstarávania
- odstránenie prekážok obchodu a investícií do ekologických technológií
Aký prínos bude mať obchodná dohoda pre poľnohospodárske komunity EÚ?
Pred uzavretím obchodnej dohody mal Singapur nulové clá na dovoz všetkých agropotravinárskych výrobkov okrem piva. Nadobudnutím platnosti dohody Singapur zrušil aj všetky zostávajúce clá na pivo, pivo a samsu.
V dohode sa uznávajú a chránia zemepisné označenia vín, liehovín, poľnohospodárskych výrobkov a potravín s pôvodom na území EÚ alebo Singapuru.
Opatrenia predpokladané v sanitárnej a fytosanitárnej časti dohody sú zamerané aj na ochranu života a zdravia ľudí, zvierat a rastlín. Takéto opatrenia sa týkajú uznania oblastí so škodcami alebo chorobami s nízkym výskytom/bez výskytu škodcov alebo chorôb a zabezpečujú transparentnosť a výmenu informácií a vyhýbanie sa obchodným prekážkam.
Singapur má veľmi málo poľnohospodárskej pôdy, takže uspokojuje svoje potravinové potreby dovozom.
Jeho poľnohospodárska výroba je malá a obmedzená na
- kvety
- niektoré druhy ovocia (najmä duriany a rambutany)
- vajíčka
- zelenina
- hydina
- bravčové
V roku 2019 EÚ27 vyviezla do Singapuru agropotravinové výrobky v hodnote 1,9 miliardy EUR, čo je pred 10 rokmi viac ako dvojnásobok. Singapur je v súčasnosti piatym najväčším agropotravinárskym vývozným trhom EÚ v Ázii a 18. svetovým trhom.
Aký veľký je singapurský trh? Koľko obchoduje EÚ so Singapurom?
S počtom obyvateľov 5,6 milióna je Singapur kľúčovým obchodným, dopravným a finančným uzlom v Ázii. Vďaka rozsiahlej sieti obchodných dohôd s viac ako 30 partnermi krajina každoročne obchoduje so zvyškom sveta vo výške viac ako 550 miliárd EUR.
Pre EÚ je Singapur 14. najväčším obchodným partnerom v oblasti tovaru na svete a prvým v juhovýchodnej Ázii (SEA). Singapur, ktorého hospodárstvo je výrazne orientované na služby, je zároveň piatym najväčším partnerom EÚ v oblasti obchodu so službami na svete.
S viac ako 10 000 európskymi spoločnosťami, ktoré zriadili svoje kancelárie/regionálne centrá v Singapure, sa krajina stala šiestou globálnou destináciou EÚ pre priame investície smerujúce do zahraničia a predstavuje dve tretiny priamych investícií EÚ do strategického environmentálneho hodnotenia.
Tarify
Vývoz do Singapuru
Už pred uzavretím dohody mohol takmer všetok tovar s pôvodom v EÚ vstúpiť do Singapuru bez cla. Od nadobudnutia platnosti dohody je Singapur povinný uplatňovať bezcolný prístup na všetok tovar s pôvodom v EÚ vrátane tovaru, na ktorý sa predtým vzťahovali clá (ako je pivo a stout).
V prípade dovozu do EÚ
K 21. novembru 2019 približne 84 % dovozu zo Singapuru do EÚ vstupuje bez cla.
Medzi príklady odvetví, ktoré majú prospech z okamžitého odstránenia ciel, patria:
- elektronika
- liečivá
- väčšina petrochemických výrobkov (určité clá na petrochemické výrobky sa postupne zrušia až po troch rokoch)
- spracované poľnohospodárske výrobky (s výnimkou chemicky čistej fruktózy a kukurice cukrovej)
Takmer všetky zostávajúce clá uplatňované na singapurský tovar vstupujúci do EÚ sa postupne zrušia do novembra 2024.
EÚ bude naďalej uplatňovať clá na niekoľko výrobkov aj po skončení obdobia postupného vyraďovania, a to aj na niektoré výrobky z rýb (Tilapia, Skipjack) a spracované poľnohospodárstvo, ako aj chemicky čistú fruktózu a sladkú kukuricu.
Demontáž ciel
V obchodnej dohode sa podrobne opisujú kategórie postupného znižovania ciel počas piatich rokov v prílohe 2-A k dohode.
Harmonogram odstránenia ciel pre váš konkrétny výrobok nájdete v časti Môj obchodný asistent.
Pravidlá pôvodu
Na to, aby váš výrobok spĺňal podmienky na preferenčné zaobchádzanie, musí spĺňať pravidlá pôvodu podľa dohody. Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA) v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty.
Všeobecné informácie o pravidlách pôvodu a postupoch stanovenia pôvodu sa nachádzajú v tomto oddiele.
Pôvod je "ekonomická štátna príslušnosť" obchodovaného tovaru. Ak ste v tejto téme noví, úvod k hlavným konceptom nájdete v časti tovar.
Pravidlá pôvodu
Kde nájdem pravidlá pôvodu?
Pravidlá pôvodu sú stanovené v protokole 1 k dohode EUSFTA.
Má môj výrobok pôvod v EÚ alebo Singapure?
Na to, aby sa na váš výrobok vzťahovala nižšia alebo nulová preferenčná colná sadzba podľa dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom, musí mať pôvod v EÚ alebo Singapure. Výrobok sa považuje za výrobok s pôvodom v EÚ alebo v Singapure, ak je
- úplne získané v EÚ alebo Singapure alebo
- vyrobené v EÚ alebo Singapure s použitím nepôvodných materiálov a spĺňa špecifické pravidlá pre výrobky stanovené v prílohe B k protokolu o pravidlách pôvodu
Pozri aj prílohu A Úvodné poznámky k zoznamu v prílohe B, v ktorých sa uvádza opis spôsobu výkladu pravidiel. Okrem toho sa v dodatku B písm. a) k prílohe B stanovujú alternatívne špecifické pravidlá pre určité výrobky s pôvodom v Singapure, ktoré sú obmedzené ročnou kvótou.
Výrobok musí spĺňať aj všetky ostatné uplatniteľné požiadavky uvedené v kapitole (napríklad nedostatočné opracovanie alebo spracovanie, pravidlo nepozmeňovania). Existujú aj niektoré ďalšie možnosti flexibility, ktoré vám pomôžu dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky (napríklad tolerancia a kumulácia).
Príklady hlavných druhov špecifických pravidiel pre výrobky v obchodných dohodách EÚ
- pravidlo pridanej hodnoty – hodnota všetkých nepôvodných materiálov vo výrobku nesmie presiahnuť určité percento jeho ceny zo závodu
- zmena nomenklatúrneho zatriedenia – výrobný proces vedie k zmene nomenklatúrneho zatriedenia medzi nepôvodné materiály a konečný výrobok – napríklad výroba papiera (kapitola 48 harmonizovaného systému) z nepôvodnej buničiny (kapitola 47 harmonizovaného systému)
- osobitné operácie – vyžaduje sa osobitný výrobný proces, napríklad spriadanie vlákien do priadze – takéto pravidlá sa väčšinou používajú v textilnom, odevnom a chemickom priemysle
Tipy, ktoré vám pomôžu dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky
Predpokladá sa dodatočná flexibilita, ktorá vám pomôže dodržiavať pravidlá špecifické pre jednotlivé výrobky, ako sú tolerancie alebo kumulácia.
Tolerancia
V dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom pravidlo tolerancie umožňuje výrobcovi používať nepôvodné materiály, ktoré sú za bežných okolností zakázané špecifickým pravidlom pre výrobky, pokiaľ ich čistá hmotnosť alebo hodnota nepresahuje
- 10 % hmotnosti výrobku v prípade poľnohospodárskych a spracovaných poľnohospodárskych výrobkov zatriedených do kapitol 2 a 4 až 24 harmonizovaného systému, iných ako spracované produkty rybolovu kapitoly 16
- 10 % ceny výrobku zo závodu v prípade priemyselných výrobkov iných ako textil a odevy
Osobitné tolerancie sa uplatňujú na textílie a odevy zatriedené v kapitolách 50 až 63 harmonizovaného systému, ktoré sú uvedené v poznámke 6 a poznámke 7 prílohy A Úvodné poznámky k zoznamu v prílohe B
Túto toleranciu nemožno použiť na prekročenie prahovej hodnoty maximálnej hodnoty nepôvodných materiálov uvedených v špecifických pravidlách pre výrobky.
Kumulácia
V dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom sa stanovujú tri spôsoby kumulácie pôvodu. Upozorňujeme však, že v súčasnosti sa uplatňuje len prvá možnosť (dvojstranná kumulácia).
- dvojstranná kumulácia – materiály s pôvodom v Singapure možno považovať za materiály s pôvodom v EÚ, ak sú použité pri výrobe výrobku v EÚ (a naopak)
- kumulácia s krajinou ASEAN-u, ktorá má preferenčnú dohodu s EÚ, ktorá umožňuje, aby sa materiály s pôvodom v týchto krajinách považovali za materiály s pôvodom v Singapure alebo v EÚ, ak sa používajú pri výrobe výrobku.
Upozorňujeme, že materiály uvedené v prílohe C k Protokolu o pravidlách pôvodu sú z tejto kumulácie vylúčené. V súčasnosti sa táto kumulácia neuplatňuje. - kumulácia s krajinou ASEAN-u, ktorá nemá preferenčnú dohodu s EÚ, ktorá umožňuje, aby sa materiály s pôvodom v týchto krajinách považovali za materiály s pôvodom v EÚ alebo Singapure, ak sa používajú pri výrobe výrobkov uvedených v prílohe D k Protokolu o pravidlách pôvodu.
V súčasnosti sa táto kumulácia neuplatňuje.
Ďalšie požiadavky
Výrobok musí spĺňať aj všetky ostatné uplatniteľné požiadavky uvedené v Protokole o pravidlách pôvodu, ako je napríklad pravidlo o nepozmeňovaní.
Preprava cez tretiu krajinu: pravidlo o nepozmeňovaní
Pôvodné výrobky sa musia prepravovať z EÚ do Singapuru (a naopak) bez ďalšieho spracovania v tretej krajine.
Niektoré operácie sa môžu vykonávať v tretej krajine, ak výrobky zostávajú pod colným dohľadom, ako napríklad:
- pridanie alebo pripevnenie značiek, štítkov, pečatí alebo akejkoľvek dokumentácie na zabezpečenie súladu s osobitnými domácimi požiadavkami dovážajúcej krajiny
- konzervovanie výrobkov v dobrých podmienkach
- skladovanie
- rozdelenie zásielok
V prípade pochybností môžu colné orgány požiadať deklaranta, aby poskytol dôkaz o súlade. Doklad o súlade sa môže poskytnúť akýmkoľvek spôsobom vrátane:
- zmluvné prepravné doklady, ako sú nákladné listy
- vecné alebo konkrétne dôkazy založené na označovaní alebo číslovaní balení
- akýkoľvek dôkaz týkajúci sa samotného tovaru
Vrátenie cla
Náhrada ciel, ktoré boli predtým zaplatené za nepôvodné materiály použité na výrobu výrobku, ktorý sa vyváža v rámci preferenčného cla, nie je podľa tejto obchodnej dohody povolená.
Postupy stanovenia pôvodu
Vývozcovia a dovozcovia musia dodržiavať postupy týkajúce sa pôvodu. Postupy sú stanovené v oddiele B Protokolu o pravidlách pôvodu dohody. Objasňujú napríklad, ako:
- deklarovať pôvod výrobku
- nárokovať si preferencie
- colné orgány môžu overiť pôvod výrobku
Ako požiadať o zvýhodnenú tarifu?
Na to, aby dovozcovia mohli využívať preferenčnú sadzbu, musia predložiť dôkaz o pôvode.
Podľa tejto dohody môžu dovozcovia požiadať o preferenčnú sadzbu na základe vyhlásenia o pôvode, ktoré poskytol vývozca.
Vyhlásenie o pôvode
Vlastné vyhlásenie vývozcu
Vývozcovia môžu sami vyhlásiť, že ich výrobok má pôvod v EÚ alebo Singapure, a to predložením vyhlásenia o pôvode.
- v EÚ môže byť
- schválený vývozca
- ktorýkoľvek vývozca za predpokladu, že celková hodnota zásielky nepresahuje 6 000 EUR
- v Singapure ho môže vyhotoviť vývozca, ktorý
- je registrovaná u singapurských orgánov
- dostalo jedinečné číslo subjektu
Schválení vývozcovia
Colné orgány vyvážajúcej krajiny môžu oprávniť každého vývozcu, ktorý vyváža výrobky podľa obchodnej dohody, aby vyhotovoval vyhlásenia o pôvode pre výrobky bez ohľadu na ich hodnotu. Vývozca musí colným orgánom poskytnúť dostatočné záruky, že status pôvodu výrobkov a splnenie všetkých ostatných požiadaviek dohody (protokol) je možné overiť. Colné orgány môžu v prípade akéhokoľvek zneužitia odobrať štatút schváleného vývozcu.
Čo by malo vyhlásenie o pôvode obsahovať?
Na vyhotovenie vyhlásenia o pôvode by ste mali napísať, opečiatkovať alebo vytlačiť vyhlásenie na faktúre, dodacom liste alebo inom obchodnom doklade s týmto textom:
„Vývozca výrobkov, na ktoré sa vzťahuje tento dokument (colné alebo príslušné vládne povolenie č. ...), vyhlasuje, že pokiaľ nie je jasne uvedené inak, tieto výrobky majú... preferenčný pôvod.“
Znenie vyhlásenia o pôvode sa môže vyhotoviť v ktoromkoľvek úradnom jazyku EÚ a nachádza sa v prílohe E k Protokolu o pravidlách pôvodu.
Vyhlásenie na faktúre musíte podpísať ručne. Ak ste schválený vývozca, ste oslobodený od tejto požiadavky za predpokladu, že poskytnete svojim colným orgánom písomný záväzok, že prijímate plnú zodpovednosť za akékoľvek vyhlásenie, ktoré vás identifikuje.
Predloženie a platnosť
Vyhlásenie o pôvode sa môže výnimočne vyhotoviť po vývoze (ďalej len „dodatočné vyhlásenie“) pod podmienkou, že sa predloží v dovážajúcej krajine najneskôr dva roky po vstupe tovaru na územie v prípade EÚ a jeden rok po vstupe tovaru na územie v prípade Singapuru.
Mali by ste uchovávať a byť pripravení predložiť podporné doklady, ktoré preukazujú, že váš výrobok je pôvodný (napríklad vyhlásenia dodávateľa) a spĺňa ďalšie požiadavky protokolu o pravidlách pôvodu, ak o to colné orgány požiadajú.
Vyhlásenie o pôvode zostáva v platnosti 12 mesiacov odo dňa jeho vydania vývozcom.
Overovanie pôvodu
Colné orgány môžu overiť, či je dovážaný výrobok skutočne pôvodným výrobkom alebo či spĺňa iné požiadavky na pôvod. Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom je založená na týchto zásadách:
- overenie požadujú orgány dovážajúcej krajiny a vykonávajú ho orgány vyvážajúcej krajiny
- overovanie je založené na administratívnej spolupráci medzi colnými orgánmi dovážajúcich a vyvážajúcich krajín
- kontroly pôvodu výrobkov vykonávajú miestne colné orgány. Návštevy dovážajúcej zmluvnej strany u vývozcu nie sú povolené.
- orgány vyvážajúcej zmluvnej strany vykonajú konečné určenie pôvodu a informujú orgány dovážajúcej zmluvnej strany o výsledkoch
Požiadavky na výrobok
Technické pravidlá a požiadavky
Obchodná dohoda zavádza kompatibilnejšie technické požiadavky a testovanie výrobkov a znižuje technické prekážky, ktoré by vám inak mohli sťažiť predaj vašich výrobkov v Singapure. Napríklad
- Schválený hospodársky subjekt
- zjednodušili sa pravidlá týkajúce sa označovania a etiketovania
- znižuje sa duplicita nákladných a časovo náročných postupov testovania výrobkov – napríklad Singapur uznáva súčasné normy EÚ a testovanie automobilov a automobilových súčiastok
- zavádza sa systém certifikácie prevádzkarní EÚ na výrobu mäsa, ktoré chcú vyvážať do Singapuru
Ako bude obchodná dohoda chrániť európske normy vrátane noriem bezpečnosti potravín?
Obchodná dohoda v žiadnom prípade neovplyvní, nezmení, nezníži ani neodstráni normy EÚ v žiadnej oblasti.
To znamená, že singapurské výrobky a služby sa môžu v EÚ predávať len za rovnakých podmienok ako výrobky a služby EÚ. Musia spĺňať všetky pravidlá a predpisy EÚ, ako napríklad:
- technické pravidlá a normy
- požiadavky na bezpečnosť spotrebiteľov
- environmentálne požiadavky
- pravidlá týkajúce sa zdravia zvierat a rastlín a hygieny
- predpisy o bezpečnosti potravín
elektronika
Normy, technické predpisy a postupy posudzovania zhody vychádzajú z príslušných medzinárodných noriem.
Cieľom dohody je zabrániť duplicitným a zaťažujúcim postupom skúšania zhody, pokiaľ ide o bezpečnosť výrobkov a elektromagnetickú kompatibilitu
- elektrické a elektronické zariadenia
- elektrické domáce spotrebiče
- spotrebnej elektroniky
Singapur akceptuje vyhlásenie dodávateľa o zhode pre výrobky, ktoré sa považujú za výrobky s nízkym rizikom pre bezpečnosť spotrebiteľov, zdravie alebo životné prostredie.
Motorové vozidlá a ich časti a súčasti
Na základe dohody je možné predávať nové motorové vozidlá a automobilové súčiastky z EÚ v Singapure bez akýchkoľvek ďalších skúšok alebo certifikácie za predpokladu, že sú certifikované v súlade s medzinárodnými normami akceptovanými v EÚ, najmä predpismi Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN) o typovom schvaľovaní.
EÚ a Singapur sa tiež dohodli, že
- upustiť od zavádzania nových regulačných opatrení, ktoré sa líšia od medzinárodných noriem
- umožniť predaj výrobkov obsahujúcich nové technológie, pokiaľ sa nepreukáže, že takéto technológie predstavujú významné riziko pre ľudské zdravie, bezpečnosť alebo životné prostredie;
Farmaceutické výrobky a zdravotnícke pomôcky
EÚ a Singapur sa dohodli, že
- používať medzinárodné normy, postupy a usmernenia pre farmaceutické výrobky a zdravotnícke pomôcky
- zabezpečiť, aby kótovanie, stanovovanie cien a úhrady liekov boli spravodlivé, primerané a nediskriminačné
EÚ uzná singapurské normy „správnej výrobnej praxe“ (SVP) pri výrobe účinných farmaceutických látok (API) za rovnocenné s jej vlastnými normami, čo uľahčí vývoz singapurských účinných farmaceutických látok do EÚ.
Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia – sanitárne a rastlinolekárske opatrenia
Pokiaľ ide o bezpečnosť potravín, zdravie zvierat a rastlín, EÚ aj Singapur majú zavedené prísne zákony a postupy. Cieľom dohody je uľahčiť vývoz výrobkov živočíšneho pôvodu. EÚ a Singapur sa napríklad dohodli na vzájomnom hodnotení inšpekčných a certifikačných systémov pre prevádzkarne na výrobu mäsa namiesto toho, aby sa od každého jednotlivého bitúnku alebo potravinárskeho závodu vyžadovala inšpekcia druhou stranou pred tým, ako bude môcť vyvážať.
Konkrétne pravidlá a požiadavky na váš výrobok nájdete v časti Môj obchodný asistent.
Technické prekážky obchodu
Hoci sú technické pravidlá dôležité, niekedy môžu pôsobiť ako prekážka medzinárodného obchodu, a preto môžu byť pre vás ako vývozcu značnou záťažou.
- ak si myslíte, že čelíte obchodnej bariére, ktorá spomaľuje vaše podnikanie alebo vám bráni vo vývoze, môžete nám to povedať
- prostredníctvom online formulára nahláste, čo zastavuje váš vývoz do Singapuru, a EÚ zanalyzuje vašu situáciu a prijme vhodné opatrenia
Doklady a postupy colného konania
Dohodou sa zabezpečujú efektívnejšie colné postupy s cieľom uľahčiť obchod a znížiť náklady pre podniky.
S cieľom posilniť bezpečnosť dodávateľského reťazca sa v ňom predpokladá, že EÚ a Singapur vstúpia do vzájomného uznávania programov obchodného partnerstva, ako je program EÚ „schválené hospodárske subjekty“.
Dokumenty
V podrobných príručkách sa opisujú rôzne typy dokumentov, ktoré by ste mali pripraviť na colné odbavenie vašich výrobkov.
V závislosti od vášho výrobku môžu colné orgány vyžadovať všetky alebo niektoré z nižšie uvedených prvkov:
- obchodná faktúra (konkrétne požiadavky týkajúce sa jej formy a obsahu nájdete v časti Môj obchodný asistent)
- balenie list
- dovozné licencie na určitý tovar
- certifikáty preukazujúce, že váš výrobok je v súlade s povinnými predpismi týkajúcimi sa výrobkov, ako sú požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia, označovanie a balenie,
- dôkaz o pôvode – vyhlásenie o pôvode
V záujme väčšej istoty treba uviesť, že o záväznú informáciu o nomenklatúrnom zatriedení tovaru a/alebo záväznú informáciu o pôvode tovaru môžete požiadať vopred.
Podrobné informácie o dokumentoch, ktoré musíte predložiť na colné odbavenie vášho výrobku, nájdete v časti Môj obchodný asistent.
Postupy
Opis spôsobu preukázania pôvodu vašich výrobkov na účely uplatnenia preferenčného colného sadzobníka a pravidiel týkajúcich sa overovania pôvodu colnými orgánmi nájdete v oddiele o pravidlách pôvodu uvedenom vyššie.
Informácie o colných postupoch pri dovoze a vývoze vo všeobecnosti nájdete na webovom sídle GR pre dane a colnú úniu.
Duševné vlastníctvo a zemepisné označenia
Obchodná dohoda obsahuje aj moderné pravidlá na ochranu a presadzovanie práv duševného vlastníctva.
Zemepisné označenia
Singapur posilnil svoj existujúci režim zemepisných označení vytvorením systému registrácie zemepisných označení v Singapure na ochranu výrobkov, ktoré majú osobitné vlastnosti alebo majú určitú povesť alebo iné vlastnosti z dôvodu ich zemepisného pôvodu. Výrobcovia z EÚ môžu požiadať o zápis svojich zemepisných označení do registra v Singapure. Výrobcovia z krajín mimo EÚ môžu takisto požiadať o zápis zemepisných označení do registra v Singapure, kde výrobky patria do predpísaných kategórií. Na 139 zemepisných označení EÚ pre vína, liehoviny a určité poľnohospodárske výrobky sa vzťahuje rovnaká úroveň ochrany ako v EÚ. Touto posilnenou ochranou sa posilní uznávanie autentických kvalitných potravinových výrobkov, vín a liehovín z EÚ spotrebiteľmi v Singapure, ako sú
- Vína z Bordeaux
- Parmská šunka
- šampanské
- Bavorské pivo
Patenty
Na základe dohody sa Singapur zaviazal predĺžiť trvanie patentovej ochrany s cieľom kompenzovať skrátenie patentovej životnosti vyplývajúce z prevádzkového procesu administratívneho uvádzania na trh.
Autorské práva a s nimi súvisiace práva
V obchodnej dohode sa stanovuje 70-ročná ochrana autorských práv. Stanovuje sa v ňom jednotná spravodlivá odmena pre výrobcov zvukových záznamov vysielaných alebo predvedených na verejnosti. Toto sa vykoná najneskôr v novembri 2021. Dohodou sa zosúladia singapurské právne predpisy v oblasti autorských práv s právnymi predpismi jednotlivých krajín, ktoré výrobcom zvukových nahrávok umožňujú vyberať poplatky za vysielanie a verejné predvedenie.
Ochranné známky
EÚ a Singapur budú chrániť všeobecne známe ochranné známky na základe spoločného odporúčania Svetovej organizácie duševného vlastníctva.
Ochrana skúšobných údajov
V dohode sa takisto stanovuje, že údaje z testov predložené na účely získania administratívneho povolenia na uvedenie farmaceutických a agrochemických výrobkov na trh budú chránené počas obdobia piatich rokov, ktoré sa môže predĺžiť o ďalších päť rokov.
Priemyselné dizajny
V obchodnej dohode sa predpokladá, že Singapur zvýši lehoty ochrany zapísaných dizajnov na 10 rokov.
Presadzovanie
Dohoda obsahuje podrobné ustanovenia o občianskoprávnych exekučných opatreniach. Pokiaľ ide o presadzovanie práv na hraniciach, držitelia práv budú môcť požiadať singapurské colné orgány, aby zaistili falšovaný tovar s ochrannou známkou a pirátsky tovar chránený autorskými právami.
Do novembra 2022 budú môcť držitelia práv požiadať singapurské colné orgány, aby pri dovoze alebo vývoze zaistili aj falšovaný tovar so zemepisným označením a pirátsky tovar s dizajnom.
Singapur a EÚ sa tiež zaviazali k postupom, ktoré umožnia orgánom z vlastnej iniciatívy pozastaviť prepustenie falšovaného tovaru s ochrannou známkou, pirátskeho tovaru chráneného autorským právom a falšovaného tovaru so zemepisným označením. Pokiaľ ide o falšovaný tovar so zemepisným označením, Singapur splní tento záväzok do novembra 2022.
Asistenčné pracovisko pre práva duševného vlastníctva v juhovýchodnej Ázii ponúka službu linky pomoci na priamu podporu v oblasti duševného vlastníctva pre MSP.
Služby
Obchodná dohoda sa vzťahuje na širokú škálu služieb a poskytovateľom služieb poskytuje dodatočný prístup na trh.
EÚ a Singapur sa konkrétne dohodli na znížení alebo odstránení určitých obmedzení
- počet poskytovateľov služieb
- hodnota transakcií so službami alebo aktív
- počet operácií v oblasti služieb alebo množstvo výstupov v oblasti služieb
- počet osôb, ktoré môžu byť zamestnané
- konkrétny druh povoleného právneho subjektu
- obmedzenia týkajúce sa zahraničného podielu/vlastného imania
Vzťahuje sa to na širokú škálu odvetví vrátane
- telekomunikačné služby
- finančné služby
- počítačové a súvisiace služby
- dopravné služby
- environmentálne služby
- určité služby pre podniky (napríklad architektonické a inžinierske služby)
- poštové služby
EÚ a Singapur sa takisto dohodli, že zabezpečia, aby sa na domácich a zahraničných poskytovateľov služieb v určitých odvetviach vzťahovali rovnaké pravidlá a predpisy s cieľom vytvoriť predvídateľnosť a rovnaké podmienky. Platí to napríklad pre
- poštové služby – zabezpečiť, aby sa dominantní účastníci trhu nezapájali do praktík narúšajúcich hospodársku súťaž
- telekomunikačné služby – hlavní poskytovatelia, ako sú vlastníci sietí, musia poskytnúť iným prevádzkovateľom prístup k špecifickým sieťovým prvkom na neviazanom základe za primeraných a transparentných podmienok
- medzinárodná námorná doprava – vymedziť príslušné záväzky a zabezpečiť jasnosť, pokiaľ ide o to, čo presne sa zaväzuje
- počítačové služby - zachytiť všetky budúce počítačové služby na základe ich funkcií
- domáca regulácia – komplexné ustanovenia o postupoch udeľovania licencií a odborných kvalifikáciách, ktorými sa zabezpečí, aby sa s investormi, ktorí žiadajú o licenciu na poskytovanie alebo neposkytovanie služby, zaobchádzalo spravodlivo a aby boli chránení pred svojvoľnými obmedzeniami, pričom sa zabezpečí ich právo na odvolanie
Služby sú chrbtovou kosťou hospodárstiev EÚ a Singapuru. Singapur je hlavným uzlom v juhovýchodnej Ázii pre poskytovateľov služieb z EÚ a predstavuje viac ako polovicu celkového obchodu s komerčnými službami medzi EÚ a združením ASEAN.
EÚ | Singapur | |
---|---|---|
Profesionálne služby |
|
|
Počítačové a súvisiace služby | Všetky súvisiace služby v tejto oblasti | Všetky súvisiace služby v tejto oblasti |
Výskum a vývoj |
|
|
Služby pre podniky |
|
|
Poštové služby | Všetky súvisiace služby v tejto oblasti | Základné a expresné listové služby |
Telekomunikačné služby | Služby pozostávajúce z prenosu a príjmu signálov elektromagnetickými prostriedkami, okrem vysielania | Služby (okrem rozhlasového a televízneho vysielania), ako napríklad
|
Environmentálne služby |
|
|
Cestovný ruch a služby súvisiace s cestovaním | Cestovné kancelárie a služby spojené s organizovaním zájazdov |
|
Doprava | Námorná doprava – služby súvisiace s
|
Námorná doprava – služby súvisiace s
Cestná doprava – podporné služby ako
|
Výroba |
|
|
Elektronický obchod
Singapur a EÚ uznávajú význam voľného toku informácií a dohodli sa, že nebudú ukladať clá na elektronické prenosy.
Obe strany sa zhodli aj na tom, že
- Elektronický obchod by nemal porušovať práva duševného vlastníctva
- rozvoj elektronického obchodu musí byť zlučiteľný s medzinárodnými normami ochrany údajov
Verejné obstarávanie
Singapur a EÚ sú členmi Dohody WTO o vládnom obstarávaní (GPA).
Už pred uzavretím obchodnej dohody mali otvorené a moderné systémy verejného obstarávania a pri verejnom obstarávaní uplatňovali vysoké normy transparentnosti a procesnej spravodlivosti a v mnohých prípadoch už podniky z EÚ mohli súťažiť o verejné zákazky v Singapure nad určitou prahovou hodnotou.
Obchodná dohoda však ponúka podnikom z EÚ ešte viac príležitostí súťažiť o verejné zákazky v Singapure.
Singapur má
- súhlasili s dodatočnými pravidlami verejného obstarávania
- súhlasili s nižšími prahovými hodnotami pre otvorené postupy verejného obstarávania pre subjekty, ako sú Rada pre verejné služby a Úrad pre trh s energiou
- rozšíriť typy zmlúv o službách vo verejnom záujme, na ktoré sa vzťahujú záväzky týkajúce sa transparentnosti a nediskriminácie – je to dôležité, pretože prístup k informáciám je jednou z najväčších prekážok, s ktorými sa menšie spoločnosti EÚ stretávajú pri prístupe na zahraničné trhy
EÚ má
- doplnila do zoznamu subjektov, ktoré môžu predkladať ponuky na verejné zákazky, ďalšie ministerstvá, agentúry a iné orgány ústrednej štátnej správy – v porovnaní s tými, ktoré sú uvedené v jej zozname Dohody WTO o vládnom obstarávaní – ako aj subjekty pôsobiace v určitých odvetviach verejnoprospešných služieb.
- zahrnulo viac druhov zmlúv o službách vo verejnom záujme, na ktoré sa vzťahuje verejná súťaž, v porovnaní s tým, čo sa dohodlo v rámci WTO, ako napríklad
- železničné služby
- počítačové služby
- telekomunikačné služby
- služby krajinnej architektúry
Obchod a trvalo udržateľný rozvoj
V obchodnej dohode sa stanovujú záväzné záväzky s cieľom zabezpečiť, aby vnútroštátna úroveň ochrany životného prostredia a práce bola v súlade so základnými medzinárodnými normami a dohodami.
Zakazujú sa ním postupy „pretekov ku dnu“, pri ktorých sa pracovné a environmentálne právne predpisy znižujú s cieľom prilákať obchod alebo investície, pričom sa uznáva právo EÚ a Singapuru stanoviť si vlastnú úroveň ochrany v oblasti životného prostredia a práce.
Cieľom obchodnej dohody je zvýšiť príspevok obchodu a investícií k udržateľnému rozvoju vrátane
- sociálna zodpovednosť podnikov
- iniciatívy v oblasti udeľovania environmentálnej značky
- spravodlivý a etický obchod
- ochrana prírodných zdrojov a udržateľné hospodárenie s nimi, a to aj prostredníctvom udržateľného obhospodarovania lesov a ochrany populácií rýb a hospodárenia s nimi
Pracovné normy
Dohoda o voľnom obchode zahŕňa záväzky vykonávať dohovory Medzinárodnej organizácie práce (MOP), ktoré zmluvné strany ratifikovali, ale aj záväzky prijať potrebné kroky na ratifikáciu dohovorov MOP o základných právach, ktorých signatármi ešte nie sú, ako napríklad
- ministerskej deklarácie Hospodárskej a sociálnej rady OSN o plnej a produktívnej zamestnanosti a dôstojnej práci pre všetkých z roku 2006
- Deklarácie MOP o základných zásadách a právach pri práci
- základné dohovory MOP
Životné prostredie a zmena klímy
Dohoda zahŕňa záväzky EÚ a Singapuru týkajúce sa účinného vykonávania mnohostranných environmentálnych dohôd, ktorých zmluvnými stranami sú EÚ a/alebo Singapur, ako napríklad
- Dohovoru OSN o biologickej diverzite
- Dohovor OSN o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES)
- Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC)
V osobitných ustanoveniach o zmene klímy sa ďalej zdôrazňuje úsilie EÚ a Singapuru v boji proti zmene klímy.
V dohode o voľnom obchode sa takisto predpokladá spolupráca medzi zmluvnými stranami, a to aj v oblasti environmentálneho označovania a zeleného verejného obstarávania, odstránenia prekážok obchodu s tovarom a službami šetrnými ku klíme, ako je tovar z udržateľných obnoviteľných zdrojov energie; postupné znižovanie dotácií na fosílne palivá a podpora postupov sociálnej zodpovednosti podnikov.
Investície
Dohoda o ochrane investícií medzi EÚ a Singapurom (EUSIPA) nadobudne platnosť po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ v súlade s ich vlastnými vnútroštátnymi postupmi.
Po nadobudnutí účinnosti sa ešte viac zlepší investičné prostredie a investorom sa ponúkne väčšia istota.
Dohodou sa zabezpečí, aby sa s európskymi a singapurskými investormi zaobchádzalo rovnako a spravodlivo a aby neboli vystavení žiadnemu diskriminačnému zaobchádzaniu, ako napríklad
- nútené vyvlastnenie alebo vyvlastnenie bez riadnej náhrady
- diskriminácia
- odobratie obchodných licencií
- zneužívanie zo strany hostiteľského štátu, ako napríklad neexistencia riadneho procesu alebo nemožnosť uskutočniť medzinárodné prevody kapitálu
Dohoda o ochrane investícií ponúkne investorom možnosť moderného a reformovaného mechanizmu riešenia investičných sporov – systému investičných súdov.
Základnými kameňmi nového systému investičných súdov sú:
- stály investičný tribunál prvého stupňa
- Odvolací tribunál pre odvolania
Systém bude založený na zásadách transparentnosti konaní a ustanoveniach proti zneužívaniu systému. Dohoda o ochrane investícií napríklad obsahuje pravidlá na predchádzanie podvodným alebo manipulatívnym nárokom, ako je reštrukturalizácia podniku na účely uplatnenia nároku.
Systém investičných súdov zabezpečí, aby sa dohoda o ochrane investícií vykladala právne správnym a predvídateľným spôsobom.
Užitočné linky a kontakty
Ministerstvo obchodu a priemyslu | 100 High Street, #09-01, Štátna pokladnica, Singapur 179434 Tel.: +65 6225 9911 Webová stránka: www.mti.gov.sg |
Podnik Singapur (ESG) | 230 Victoria Street, Level 10 Bugis Junction Office Tower, Singapur 188024 Zobraziť na mape Tel.: +65 6898 1800 Webová stránka: www.enterprisesg.gov.sg |
Frankfurtský úrad ESG | Singapurské centrum, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt nad Mohanom, Nemecko Tel.: +49 699207350 |
Kancelária ESG v Londýne | Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, Londýn SW1Y 4LR, Spojené kráľovstvo Tel.: +44 2074842730 |
Delegácia Európskej únie v Singapure | 250 North Bridge Road, #38-03 Raffles City Tower, Singapur 179101 Zobraziť na mape Tel.: +65 6336 7919 Webová stránka: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore |
Ďalšie odkazy:
Viac informácií o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom a dohode o ochrane investícií nájdete na webovom sídle GR pre obchod. Prehľad nájdete aj v informačných prehľadoch.
Podrobné informácie o vzťahoch medzi EÚ a Singapurom poskytuje aj Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).