Kumulácia

S cieľom zistiť, či bol výrobok v partnerskej krajine dostatočne transformovaný, je dôležité vedieť, kedy možno použité materiály a vstupy považovať za materiály a vstupy s pôvodom v EÚ alebo v obchodnej partnerskej krajine. Preferenčné pravidlá pôvodu EÚ zahŕňajú koncepciu kumulácie, ktorá vám ako dovozcovi alebo vývozcovi za určitých podmienok umožňuje považovať nepôvodné materiály dovezené z tretích krajín alebo spracovanie vykonané v nepartnerskej krajine za materiály s pôvodom v EÚ alebo v obchodnej partnerskej krajine. V preferenčných režimoch EÚ sa používajú tri druhy kumulácie. Tieto tri druhy sa líšia počtom krajín zapojených do operácie a druhmi materiálov – pôvodných alebo nepôvodných – ktoré možno kumulovať.

A) Dvojstranná kumulácia

Dvojstranná kumulácia zahŕňa dve strany: EÚ a partnerskej krajiny. Umožňuje používať materiály s pôvodom v EÚ ako materiály s pôvodom v partnerskej krajine a naopak. Táto kumulácia sa vzťahuje na všetky preferenčné opatrenia EÚ.

Dvojstranná kumulácia sa uplatňuje na tri hlavné pravidlá opísané v oddiele o dostatočne spracovaných tovaroch takto:

  • Ak sa uplatňuje pravidlo „pridanej hodnoty“, dvojstranná kumulácia vám umožňuje vylúčiť hodnotu materiálov s pôvodom v druhej zmluvnej strane z maximálneho percentuálneho limitu nepôvodných materiálov.
  • Ak sa uplatňuje pravidlo „zmeny nomenklatúrneho zatriedenia“, nemusíte kontrolovať, či došlo k zmene nomenklatúrneho zatriedenia materiálov s pôvodom v druhej zmluvnej strane.
  • Ak sa uplatňuje pravidlo „výroba z určitých výrobkov“, nemusíte kontrolovať, či materiály s pôvodom v druhej zmluvnej strane odkazujú na neskoršiu fázu výroby.

B) Diagonálna kumulácia

Diagonálna kumulácia je podobná dvojstrannej kumulácii, ale používa sa v dohodách týkajúcich sa viac ako dvoch krajín. Umožňuje používať materiály s pôvodom vo vymedzenej krajine (ako sa uvádza v príslušnom ustanovení o kumulácii) inej ako partnerské krajiny ako materiály s pôvodom. Diagonálna kumulácia sa môže uplatňovať len na výrobky s pôvodom vo vymedzenej krajine, ktoré sa potom ďalej spracúvajú.

Diagonálna kumulácia sa uplatňuje na tri hlavné pravidlá opísané v oddiele týkajúcom sa dostatočne transformovaného tovaru takto:

  • Ak sa uplatňuje pravidlo „pridanej hodnoty“, diagonálna kumulácia vám umožňuje vylúčiť hodnotu materiálov s pôvodom vo vymedzenej krajine z maximálneho percentuálneho limitu nepôvodných materiálov.
  • Ak sa použije pravidlo „zmeny nomenklatúrneho zatriedenia“, nemusíte kontrolovať, či došlo k zmene nomenklatúrneho zatriedenia materiálov s pôvodom vo vymedzenej krajine.
  • Ak sa uplatňuje pravidlo „výroba z určitých“ výrobkov, nemusíte kontrolovať, či materiály s pôvodom vo vymedzenej krajine odkazujú na neskoršiu fázu výroby.

C) Úplná kumulácia

Úplná kumulácia zohľadňuje nielen materiály s pôvodom v EÚ alebo vymedzenej krajine (ako sa uvádza v príslušnom ustanovení o kumulácii), ale umožňuje aj to, aby sa vstupy, ktoré sú nepôvodné, započítali do obsahu s pôvodom.

Úplná kumulácia sa vzťahuje na tri hlavné pravidlá opísané v oddiele týkajúcom sa dostatočne transformovaného tovaru takto:

  • Ak sa uplatňuje pravidlo „pridanej hodnoty“, úplná kumulácia vám umožňuje vylúčiť hodnotu nepôvodných materiálov použitých vo fáze výroby v inej zmluvnej strane z maximálneho percentuálneho limitu nepôvodných materiálov.
  • Ak sa uplatňuje pravidlo „zmeny nomenklatúrneho zatriedenia“, nemusíte kontrolovať, či došlo k zmene nomenklatúrneho zatriedenia materiálov použitých vo výrobnom kroku v inej strane.
  • Ak sa použije pravidlo „výroba z určitých výrobkov“, nemusíte kontrolovať, či sa materiály použité vo výrobnom kroku v inej strane vzťahujú na neskoršiu fázu výroby.

Nezabúdajte, že ak spracúvanie vykonávané vo vašej partnerskej krajine patrí len do zoznamu minimálnych operácií, kumuláciu nemožno uplatniť.

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy