Verejné obstarávanie
EÚ má podrobné pravidlá o tom, ako by sa malo vykonávať verejné obstarávanie. Existujú aj rôzne medzinárodné, regionálne a dvojstranné pravidlá a usmernenia.
Aké sú pravidlá na trhu EÚ?
Všetky verejné obstarávania v EÚ sa vykonávajú na základe vnútroštátnych pravidiel. V prípade zákaziek s vyššou hodnotou sú tieto pravidlá založené na všeobecných pravidlách EÚ v oblasti verejného obstarávania.
S cieľom vytvoriť rovnaké podmienky pre podniky v celej Európe sa v právnych predpisoch EÚ stanovuje minimálny súbor harmonizovaných pravidiel verejného obstarávania. Tieto pravidlá upravujú spôsob, akým verejné orgány a niektoré verejné služby nakupujú tovar, práce a služby.
V rámci verejnej súťaže existujú rôzne druhy postupov verejného obstarávania.
Limity hodnôt – prahové hodnoty –, ktoré sa označujú pri používaní pravidiel EÚ, závisia od predmetu nákupu a od toho, kto ho uskutočňuje. Tieto prahové hodnoty sa pravidelne preskúmavajú.
Môžete si pozrieť podrobné prahové hodnoty pre verejné obstarávanie.
V prípade ponúk s nižšou hodnotou sa uplatňujú len vnútroštátne pravidlá verejného obstarávania, ale mali by sa dodržiavať všeobecné zásady EÚ týkajúce sa transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.
Právne predpisy EÚ v oblasti verejného obstarávania nájdete tu.
Ako sa uchádzať o verejné súťaže v EÚ?
- príležitosti na predkladanie ponúk sa uverejňujú na portáli Tenders Electronic Daily (TED).
- súťažné podklady musia byť prístupné elektronicky a v oznámeniach TED musí byť uvedený odkaz.
- spoločnosti musia predkladať ponuky elektronicky.
- obstarávateľské agentúry musia akceptovať elektronické faktúry (s určitými výnimkami pre orgány na nižšej ako ústrednej úrovni)
Ďalšie podrobnosti možno nájsť tu.
Trhy verejného obstarávania v zahraničí
Prečítajte si o vládnych zákazkách mimo EÚ.