Обществени поръчки
ЕС има подробни правила за начина, по който следва да се провеждат обществените поръчки. Съществуват и различни международни, регионални и двустранни правила и насоки.
Какви са правилата на пазара на ЕС?
Всички обществени поръчки в ЕС се извършват въз основа на националните правила. За договорите с по-висока стойност тези правила се основават на общите правила на ЕС за обществените поръчки.
За да се създадат еднакви условия на конкуренция за предприятията в цяла Европа, законодателството на ЕС урежда минимален набор от хармонизирани правила за обществените поръчки. Тези правила уреждат начина, по който публичните органи и някои комунални услуги купуват стоки, строителство и услуги.
В рамките на конкурентната тръжна процедура съществуват различни видове процедури за възлагане на обществени поръчки.
Границите на стойността — праговете — които маркират, когато се използват правилата на ЕС, зависят от предмета на покупката и кой я прави. Тези прагове се преразглеждат редовно.
Можете да проверите подробните прагове за възлагане на обществени поръчки.
За търгове с по-ниска стойност се прилагат само националните правила за възлагане на обществени поръчки, но общите принципи на ЕС за прозрачност и равно третиране следва да се спазват.
Вижте законодателството на ЕС в областта на обществените поръчки тук.
Как да участваме в търгове за обществени поръчки в ЕС?
- тръжните възможности се публикуват в електронния ежедневник за оферти (TED).
- документацията за обществената поръчка трябва да бъде достъпна по електронен път и в обявленията TED да бъде включена връзка.
- дружествата трябва да подават оферти по електронен път.
- възложителите трябва да приемат електронни фактури (с някои изключения за нецентралните органи)
Повече подробности можете да намерите тук.
Пазари на обществени поръчки в чужбина
Прочетете за правителствените договори извън ЕС.