Видове инвестиции

Съществуват два вида чуждестранни инвестиции

  • преки чуждестранни инвестиции,
  • преки инвестиции (портфейлни инвестиции)

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) се извършват, когато дадено дружество, многонационална корпорация или лице от една държава инвестира в активите на друга държава или притежава дял от капитала на своите дружества. По принцип става въпрос за придобиване на дялово участие в съществуващо предприятие в чужда държава или за започване на дейност по разширяване на дейността на съществуващо предприятие в тази страна.

ПЧИ могат да приемат две различни форми: Екологосъобразни или сливания и придобивания (M & As).

  • Инвестициите „ на зелено“ включват създаването на ново дружество или създаването на съоръжения в чужбина. Една инвестиция „на зелено“ е форма на навлизане на пазара, която обикновено се използва, когато едно дружество иска да постигне най-висока степен на контрол над чуждестранните дейности.
  • Сливания и придобивания означава прехвърляне на собствеността върху съществуващи активи на собственик в чужбина. При сливане две дружества са слети, за да образуват едно, докато в едно придобиване едно дружество е придобито от друго.

Непреки инвестиции, наричани също „чуждестранни портфейлни инвестиции“, се извършват, когато дружества, финансови институции или физически лица купуват дялове в дружества на чуждестранна фондова борса. Този вид инвестиции не са направени с намерението да се придобие контролен дял в дружеството емитент. Обикновено този вид инвестиция има краткосрочен характер и се стреми да се възползва от благоприятните промени в обменните курсове или да реализира краткосрочни печалби от разлики в лихвените проценти. Тя предоставя на инвеститорите възможност да разнообразят своите портфейли и да управляват по-добре свързания риск.

Чуждестранните портфейлни инвестиции могат също така да спомогнат за укрепване на вътрешните капиталови пазари чрез увеличаване на ликвидността и да допринесат за подобряване на тяхното функциониране. Това на свой ред ще доведе до оптимално разпределение на капитала и ресурсите във вътрешната икономика. За бързо развиваща се икономика чуждестранните портфейлни инвестиции могат да се окажат значителен фактор, допринасящ за неговото развитие, създавайки значително богатство.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки