Обща схема от преференции плюс (ОСП +)

Вашето дружество внася ли продукти от развиващи се или най-слабо развити страни? Този раздел ви помага да разберете ОСП + на ЕС

Накратко

Общата схема от преференции плюс (ОСП +) на ЕС предоставя на развиващите се страни специален стимул да се стремят към устойчиво развитие и добро управление. 

Държавите, които отговарят на условията, трябва да прилагат 27 международни конвенции относно

  • човешки права
  • трудови права
  • околната среда
  • добро управление

В замяна на това ЕС намалява вносните си мита до нула по повече от две трети от тарифните линии на своя износ.

Страни бенефициенти

  • Боливия
  • Кабо Верде
  • Киргизстан
  • Монголия
  • Пакистан
  • Филипини
  • Шри Ланка

Изтичане на срока: Настоящата ОСП + е валидна до 2023 г.

Тарифи

Пълен списък на обхванатите продукти.

 

Използвайте опцията за търсене на моя търговски асистент, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата държава на произход и местоназначение.

Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.

Правилата за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете инструментаза самооценка на правилата за произход (ROSA) в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Толеранс

Допустимото отклонение е изразено

  • в цена на крайните продукти за рибни и промишлени продукти
  • тегло на крайните продукти за селскостопански продукти

Допустимите отклонения, включени в ОСП, са по-леки от обикновените толеранси. Те възлизат на 15 % от цената на крайния продукт франко завода вместо на 10 %.

Специфични допустими отклонения се прилагат и за текстила и облеклото и са описани в уводните бележки към приложение 22—03.

Вж. също общото правило за толерантност или de minimis.

Кумулация

Следните видове кумулация се прилагат в търговията по ОСП на ЕС

  • двустранни
  • регионално
  • удължено
  • кумулация с Норвегия, Швейцария и Тюркие
Двустранна кумулация

Материалите с произход от ЕС могат да бъдат интегрирани в продуктите, произведени в държава по ОСП, и след това да се считат за продукти с произход от тази държава по ОСП, при условие че преработката, извършена в държавата по ОСП, надхвърля минималните равнища.

Регионална кумулация

Група I

Група II

Група III

Група IV

Бруней Даруссалам

Боливия *

Бангладеш

Аржентина

Камбоджа

Колумбия

Бутан

Бразилия

Индонезия

Коста Рика

Индия

Парагвай

Лаос

Ел Салвадор

Непал

Уругвай

Малайзия

Гватемала

Пакистан *

 

Мианмар

Хондурас

Шри Ланка *

 

Филипини *

Никарагуа

 

 

Виетнам * *

Панама

 

 

 

Перу

 

 

 

Венесуела

 

 

* Държави, които понастоящем са бенефициери по ОСП +

* * Виетнам вече няма да бъде бенефициер по ОСП +, считано от 1януари 2023 г.

  • използването на компоненти между държави от една и съща група е разрешено (например Индия може да използва съставки от Пакистан, тъй като и двете са в група III), въпреки че трябва да се припомнят някои важни правила:
  • регионалната кумулация между държави от една и съща група се прилага само когато държавите, участващи в кумулацията, към момента на износа на продукта за Европейския съюз са държави бенефициери, а не просто държави, които отговарят на условията.
  • ако стоките с произход от една държава бенефициер се преработват допълнително в друга държава членка на тази група, тогава стоката може да се счита за стока с произход от последната държава (доколкото преработката надхвърля минималните операции)
  • за да се определи произходът на суровините (когато суровините от един член на групата се изпращат на друг член на групата), правилното правило за произход е това, което би се прилагало за директен износ от държавата доставчик за ЕС.
  • кумулация е възможна и между отделни държави бенефициери от група I и група III. Това се извършва само при поискване и при определени условия.

Следва да се отбележи, че някои продукти са изключени от кумулацията, когато има разлики между статута на държавите по ОСП от една и съща група (ОСП/ОСП +/ВОО). Списъкът на съответните продукти е включен в приложение 13б.

Разширена кумулация 

При определени условия държавите по ОСП могат да поискат от ЕС разрешение да се кумулират с държави, с които ЕС има търговско споразумение.

  • тази възможност е отворена само за промишлени продукти и преработени селскостопански продукти.
  • когато вносът от трета държава, с която ЕС има ССТ, се изпраща в държава по ОСП, правилното правило за произход е това, което би се прилагало за директен износ от държавата доставчик за ЕС.
Кумулация със стоки с произход от Норвегия, Швейцария и Тюркие

Държавите бенефициери могат да кумулират произхода със стоките от глави 25—97 от Хармонизираната система с произход от Норвегия, Швейцария и Тюркие.

  • материали с произход от Норвегия, Швейцария или Türkiye, които претърпяват повече от минимална операция в държава бенефициер, се считат за материали с произход от тази държава бенефициер и могат да бъдат изнасяни за ЕС, за Норвегия, за Швейцария или за Türkiye
  • горното правило не се прилага за селскостопански продукти или продукти, обхванати от дерогация.
  • за да се прилага този вид кумулация, ЕС, Норвегия, Швейцария и Тюркие трябва да предоставят същото преференциално третиране на продукти с произход от държави по ОСП.

Липса на манипулация

Разпоредбата относно директния транспорт в правилата за произход по ОСП е заменена с клауза за неманипулация (член 74 от Регламент № 1063/2010 наКомисията).

  • основната разлика в сравнение с разпоредбата за прекия транспорт е, че от вносителите в ЕС няма да се изисква да доказват, че отговарят на условията.
  • въпреки това митническата администрация на държава — членка на ЕС, може да поиска такова доказателство, ако има основание да счита, че условията не са изпълнени.

Възстановяване на мита

Разрешава се възстановяване на мита.

Условия на плавателните съдове

За да може даден риболовен кораб да се счита за произхождащ от държава бенефициер, което означава, че рибата, уловена от този кораб извън териториалните води, също произхожда, приложимите критерии се отнасят до държавата на регистрация и знамето на кораба, но също така и до неговата собственост. Имайте предвид, че съгласно правилата за произход по ОСП няма конкретно изискване относно националността на екипажа или служителите.

Минимални операции

Съществуват два набора от така наречените „минимални“ операции, които никога не са достатъчни, за да придадат произход

  • посочените в член 76
  • и тези, които са приложими само за текстилни продукти и само за целите на регионалната кумулация, включени в приложение 16.

Специфични правила за продуктите

Списъкът на преработката, която следва да се извърши върху материалите, за да придобият статут на продукти с произход, е включен в приложение 13а към същия регламент. Списъкът включва две колони

  • една приложима за най-слабо развитите държави — бенефициери по ОСП
  • единият е приложим за всички други държави — бенефициери по ОСП

Завършване на обучението

Някои развиващи се страни изнасят силно конкурентни продукти, които не се нуждаят от предпочитания за успешен достъп до световните пазари. В този случай ОСП се оттегля от тези продуктови сектори чрез механизъм за отделяне

  • когато средната стойност на вноса от държава — бенефициер по ОСП (разделена на общата стойност на целия внос по ОСП за посочения раздел) за период от 3 години надвиши общия праг от 57 %
  • за растителни продукти, животински или растителни масла, мазнини и восъци и минерални продукти се прилага делене, когато посоченият процентен дял надвишава 17,5 %
  • за текстилни изделия се прилага деление, когато посоченият процентен дял надвишава 47,2 %

ЕС преразглежда списъка на отделените продукти на всеки три години чрез регламент за изпълнение и въз основа на обективни критерии.

Тук можете да намерите настоящия списък на дипломираните продукти.

Дерогации

При определени условия може да се предостави специална дерогация, за да се даде възможност за по-облекчени правила за произход, приложими за конкретни продукти с произход от конкретни държави. Такава дерогация бе предоставена на Кабо Верде. Вж. дерогацията на Кабо Верде и приложимите правила за произход.

Моля, проверете също така известието за вносителите, издадено от ЕС, с което операторите се информират за конкретни елементи, свързани с Бангладеш.

Правила за произход за конкретни продукти

Изискванията към продуктите

Технически правила и изисквания

  • научете повече за техническите изисквания, правила и процедури, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз в 2.6. изисквания към продуктите
  • потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата държава на произход, в „Моят търговски асистент“. За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да знаете неговия митнически код. Ако не знаете митническия код, можете да го потърсите чрез вградената търсачка с наименованието на продукта.

Изисквания за здраве и безопасност СФС

  • научете повече за стандартите в областта на здравето, безопасността, санитарните и фитосанитарните стандарти, на които стоките трябва да отговарят, за да бъдат внесени в Европейския съюз, в точка 2.6. Изисквания към продуктите
  • потърсете правилата за здраве, безопасност и СФС, приложими за вашия продукт и неговата държава на произход, в „Моят търговски асистент“. За да видите изискванията за вашия продукт, първо ще трябва да идентифицирате неговия митнически код. Ако не знаете митническия код, можете да го потърсите чрез вградената търсачка с наименованието на продукта.

Документи и процедури за митническо оформяне

Доказателства за произход

За да могат да се ползват от преференциални митнически ставки, продуктите с произход от държавите бенефициери по ОСП на ЕС трябва да бъдат придружени от доказателство за произход. Всички доказателства за произход остават валидни 10 месеца след издаването им. Доказателство за произход може да бъде едно от следните:

  • Сертификат за произход, формуляр А — издаден от компетентните органи в държавата бенефициер. Износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде подготвен да представи документи, доказващи статута на продукти с произход на съответните продукти. Сертификатът следва да бъде предоставен на износителя веднага след като износът е осъществен (или е осигурен). Въпреки това, по изключение, сертификат може да бъде издаден след износ при определени условия.
  • декларация върху фактура, изготвена от износителя * — за пратки на стойност 6,000 EUR или по-малко. Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи статута на продукти с произход на вашите продукти.

* За да изготвите декларация върху фактура, трябва да въведете, подпечатвате или разпечатате следната декларация (на английски или френски език) върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ: „Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...) ) декларира, че освен когато ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход съгласно правилата за произход на Общата схема от преференции на Европейската общност“. Трябва да подпишете декларацията си върху фактура на ръка.

Други документи

Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

Интелектуална собственост и географски указания

Търговия с услуги

ОСП + обхваща само стоки.

Обществени поръчки

За колективно

Други (конкуренция, ТУР)

Допустими държави

За да може да участва в ОСП +, държавата трябва

  • подаване на заявление
  • изпълнение на всички стандартни условия по ОСП
  • отговарят на следните два допълнителни критерия
  • критерии за уязвимост
    • делът на вноса е средният тригодишен дял на обхванатия от ОСП внос на конкретната държава бенефициер спрямо обхванатия от ОСП внос на всички държави по ОСП.  Тази средна стойност трябва да бъде по-ниска от 6,5 %, за да може да се ползва от ОСП +
    • седемте най-големи раздела от вноса, обхванат от ОСП, представляват 75 % от общия внос по ОСП от тази държава за тригодишен период
  • критерии за устойчиво развитие
    • държавата трябва да е ратифицирала 27-те международни конвенции по ОСП + относно
      • човешки права
      • трудови права
      • околната среда
      • добро управление.
    • страната не трябва да е формулирала резерви, които са забранени от тези конвенции
    • органите за наблюдение на конвенциите не трябва да са докладвали, че държавата не е успяла да ги приложи ефективно

Наблюдението

След като ЕС предостави на дадена държава ОСП +, тя я наблюдава, за да се увери, че държавата

  • продължава да бъде страна по международните конвенции, обхванати от ОСП +
  • ефективно прилагане на конвенциите
  • отговаря на изискванията за докладване
  • приема редовен мониторинг в съответствие с конвенциите
  • сътрудничи с Европейската комисия и предоставя цялата необходима информация

ЕС провежда непрекъснат диалог относно спазването на ОСП + с органите на държавите бенефициери.

  • диалогът се основава на списък с въпроси („набор от показатели“), изготвен за всеки бенефициер по ОСП +. Той се основава на информация, получена от
    • държавите бенефициери
    • международни органи за наблюдение
    • гражданското общество
    • профсъюзите
    • предприятията
    • Европейският парламент
    • на Съвета на Европейския съюз
  • ЕС организира редовни посещения за мониторинг по ОСП + във всяка държава бенефициер, за да се срещне със заинтересованите страни. От държавата бенефициер се очаква да покаже, че полага сериозни усилия за справяне с проблемите, посочени в таблиците с показатели.

Диалогът по ОСП + се използва в публичния доклад за ОСП, който Комисията трябва да представя на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз на всеки две години. Докладът съдържа подробна оценка на това колко добре всяка държава бенефициер прилага 27-те конвенции.

Подкрепа за изграждане на капацитет

Освен внимателното наблюдение Комисията стартира няколко проекта за изграждане на капацитет, за да помогне на държавите бенефициери.

ЕС подкрепя съответните търговски партньори и няколко от бенефициерите по ОСП + чрез безвъзмездни средства за Международната организация на труда. Тези проекти

  • да се помогне на държавите да прилагат основните конвенции на Международната организация на труда
  • изграждане на капацитет за спазване на задълженията за докладване

Европейският инструмент за демокрация и права на човека включва специална подкрепа в размер на 4.5 милиона евро, за да се даде възможност на организациите на гражданското общество да допринасят за мониторинга и ефективното прилагане на 27-те съответни конвенции, ратифицирани от държавите — бенефициери по ОСП +.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки