Митнически съюзи
Изнасяте ли или внасяте от митнически съюз? В този раздел ще бъдат изтъкнати световните митнически съюзи и ще бъдат очертани последиците от тях за вашата търговия по отношение на тарифите и митническите процедури.
Какво представляват митническите съюзи?
Митническите съюзи са групи от държави, които прилагат една обща система от процедури, правила и тарифи за целия или почти целия си внос, износ и транзит на стоки. Обикновено държавите, участващи в митнически съюзи, споделят общи политики в областта на търговията и конкуренцията.
Митата върху стоки, идващи от държави извън митническия съюз, се плащат веднъж при първото въвеждане на стоките. След това няма нищо повече за плащане и стоките се движат свободно в рамките на митническия съюз.
В митнически съюз
Съществува единна външна тарифа за всички стоки и услуги, внасяни от държави извън митническия съюз в която и да е от неговите държави членки.
Стоките се движат свободно между две части на митническия съюз (изцяло произведени в Съюза или пуснати в свободно обращение след внос от трети държави) без мита на вътрешните граници.
Търговската политика и митническото законодателство са приведени в съответствие и държавите споделят общи стандарти в няколко области като интелектуалната собственост, конкуренцията, данъчното облагане и др.
Какви са митническите съюзи в света?
- Андската общност (CAN)
- Карибска общност (CARICOM)
- Централноамерикански общ пазар (CACM)
- Източноафриканска общност (ИАО)
- Икономическа и парична общност на Централна Африка (CEMAC)
- Евразийски митнически съюз (EACU)
- Митнически съюз на Европейския съюз (EUCU)
- Митнически съюз ЕС-Андора
- Митнически съюз ЕС-Сан Марино
- Митнически съюз ЕС-Тюркие
- Съветът за сътрудничество в Персийския залив
- Израелско-палестинска власт
- Южен общ пазар (MERCOSUR)
- Южноафрикански митнически съюз (ЮАМС)
- Швейцария — Лихтенщайн (CH-FL)
- ЗАИВС (Западноафрикански икономически и валутен съюз)