Търговски договорености
ЕС разполага със специални търговски договорености в подкрепа на развиващите се страни.
Обща схема от преференции (ОСП)
ЕС предлага настоящата си ОСП на държавите с ниски и по-ниски средни доходи. Схемата предвижда частично или пълно премахване на митата на ЕС за голям брой продукти, които влизат на пазара на ЕС.
Обща схема от преференции плюс (ОСП +)
Схемата ОСП + е специален насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление. С него се намаляват вносните мита на ЕС до 0 % за уязвимите държави с ниски и по-ниски средни доходи, които прилагат 27 международни конвенции, свързани с правата на човека, трудовите права, опазването на околната среда и доброто управление.
Всичко с изключение на оръжията (ВОО)
Схемата ВОО е специален режим за най-слабо развитите държави, който предоставя пълен безмитен и безквотен достъп до единния пазар на ЕС за всички продукти, с изключение на оръжия и въоръжение.
Споразумения за икономическо партньорство (СИП)
СИП са споразумения за търговия и развитие между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ), чиято цел е да улеснят интеграцията на страните от АКТБ в световната икономика чрез постепенна либерализация на търговията и подобрено сътрудничество в областта на търговията.
Други специфични търговски договорености включват:
Регламент относно достъпа до пазара (РПЗ)
РПЗ предоставя безмитен и безквотен достъп до пазара на ЕС за продукти с произход от държавите от АКТБ, които не се ползват от режима ВОО и са сключили СИП, които предстои да бъдат ратифицирани.
Европейско икономическо пространство (EEA)
ЕИП обединява 27-те държави — членки на ЕС, и три държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) — Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, в единния пазар на ЕС, като гарантира свободното движение на стоки, услуги, хора и капитали, както и единни политики в тази област (конкуренция, транспорт, енергетика, икономическо и парично сътрудничество).
Митнически съюзи
ЕС е част от три митнически съюза
Митническите съюзи осигуряват свободно движение на стоки между двете части на митническия съюз, привеждане в съответствие с външните тарифи, хармонизирани мерки на търговската политика, общи стандарти и взаимопомощ по митнически въпроси, както и сътрудничество в други области.
Отвъдморски страни и територии (ОСТ)
ОСТ не са част от територията на Европейската общност, но са конституционно свързани с четири от държавите членки (Дания, Франция и Нидерландия). Европейската общност предоставя едностранни търговски преференции на всички продукти с произход от ОСТ, с цел да насърчи тяхното икономическо и социално развитие, както и да установи тесни икономически връзки между тях и Общността като цяло.