Стоки, които са достатъчно преработени

Даден продукт все още може да е с произход от ЕС или от държава партньор, въпреки че е произведен с материали от други държави или частично преработен в чужбина, т.е. не в държавата партньор. Такъв е случаят, когато продуктът е бил достатъчно трансформиран.

Критериите за това, кога даден продукт е бил достатъчно трансформиран, са описани в специфичните за продукта правила за списък в протокола за произход към съответното търговско споразумение.

В повечето споразумения на ЕС критериите са описани в следния формат:

  • Колона 1: Позиция или код съгласно Хармонизираната система (ХС).
  • Колона 2: Описание на продукта.
  • Колона 3: Описание на преработката, която се изисква да се извърши в ЕС или в търговския партньор, за да се придаде произход на продукта.
  • Колона 4: Алтернативна обработка, ако има такава.

Ако има и правило в колона 4, можете да избирате между колона 3 и колона 4. Препоръчително е първо да проверите правилото в колона 4.

Трите правила за достатъчна трансформация

В специфичните за отделните продукти правила (колони 3 и 4) се използват три основни правила, за да се определи дали даден продукт е бил достатъчно трансформиран в ЕС или в държава — търговски партньор.

А) правилото за „добавена стойност“

Можете да намерите правило, при което стойността на всички материали без произход, използвани от производителя/износителя в ЕС или в държава търговски партньор, не може да надвишава определен процент от цената на продукта (франко завода).

Посочено е като производство, при което стойността на всички използвани материали не надвишава [X] % от цената на продукта франко завода.

В този случай трябва да определите

  • митническата стойност на всички материали без произход, използвани при производството на продукта (т.е. въз основа на стойността, декларирана пред митническите органи на ЕС или държавата партньор по търговията при вноса на тези материали)

и го сравнете с

  • цената франко завода на продукта (т.е. цената на стоката при напускане на съоръжението, където е била произведена).

Правилото е спазено, ако стойността на материалите без произход не надвишава процента, посочен в правилото.

Б) Промяна на тарифното класиране

Може да откриете правилото, че дадена стока не може да има същото тарифно класиране като всеки от материалите без произход, внесени от производителя/износителя от трета държава и използвани в продукта.

Посочено е като производство от материали от която и да е позиция, с изключение на тази на продукта.

В този случай трябва да определите

  • тарифното класиране на използваните материали без произход (на 4-цифрено ниво на позиция)

и го сравнете с

  • тарифното класиране на продукта, който искате да изнасяте или внасяте.

Правилото е спазено, ако тарифното класиране на двете не е едно и също.

В) Производство от определени продукти

Можете да намерите правило, което позволява на производителя/износителя да използва конкретни материали без произход от трети държави (различни от ЕС или държавата партньор за търговия) при производството на продукта и все пак да го квалифицира като произхождащ от ЕС или от държава партньор.

Тя ще бъде посочена като производство от [вид стока], напр. [прежди] [месо] и т.н.

Производителят/износителят може също така да внася материала в предишно състояние на производство (например за преждите можете да внасяте влакна). Производителят/износителят обаче не може да внася материал на по-късен етап от производството (например за преждите не можете да внасяте тъкани).

За пълния списък вж. протокола за произхода на всяко преференциално споразумение. Имайте предвид, че в някои случаи правилото може да бъде комбинация от критерии а), б) и/или в).

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки