Towary w wystarczającym stopniu przetworzone
Produkt może nadal pochodzić z UE lub kraju partnerskiego, mimo że został wyprodukowany z materiałów z innych krajów lub częściowo przetworzony za granicą, tj. nie w kraju partnerskim. Dzieje się tak w przypadku, gdy produkt został w wystarczającym stopniu przekształcony.
Kryteria dotyczące tego, kiedy produkt został w wystarczającym stopniu przekształcony, są opisane w zasadach dotyczących wykazu poszczególnych produktów w protokole dotyczącym pochodzenia w odpowiedniej umowie handlowej.
W większości umów zawieranych przez UE kryteria są opisane w następującym formacie:
- Kolumna 1: Pozycja lub kod zgodnie z Systemem Zharmonizowanym (HS).
- Kolumna 2: Opis produktu.
- Kolumna 3: Opis przetwarzania, którego należy dokonać w UE lub u partnera handlowego w celu nadania produktowi statusu pochodzenia.
- Kolumna 4: Alternatywne przetwarzanie, jeżeli jest dostępne.
Jeśli w kolumnie 4 znajduje się również reguła, możesz wybrać między kolumną 3 a kolumną 4. Wskazane jest, aby najpierw sprawdzić regułę w kolumnie 4.
Trzy zasady wystarczającej transformacji
Istnieją trzy podstawowe zasady stosowane w przepisach dotyczących wykazu poszczególnych produktów (kolumny 3 i 4) w celu ustalenia, czy produkt został w wystarczającym stopniu przekształcony w UE lub w kraju partnerskim handlowym.
A) Reguła "wartość dodana"
Można znaleźć regułę, zgodnie z którą wartość wszystkich materiałów niepochodzących użytych przez producenta/eksportera w UE lub w kraju partnerskim handlowym nie może przekraczać określonego odsetka ceny (ex-works) produktu.
Określa się ją jako wytwarzanie, w którym wartość wszystkich użytych materiałów nie przekracza [X] % ceny ex-works produktu.
W takim przypadku musisz określić
- wartość celna wszystkich materiałów niepochodzących użytych do wytworzenia produktu (tj. w oparciu o wartość zadeklarowaną organom celnym UE lub kraju będącego partnerem handlowym przy przywozie tych materiałów)
i porównaj je z
- cenę ex-works produktu (tj. cenę towaru w momencie opuszczenia zakładu, w którym został wyprodukowany).
Reguła jest spełniona, jeżeli wartość materiałów niepochodzących nie przekracza wartości procentowej określonej w regule.
B) Zmiana klasyfikacji taryfowej
Można znaleźć zasadę, że towar nie może mieć takiej samej klasyfikacji taryfowej jak którykolwiek z materiałów niepochodzących przywiezionych przez producenta/eksportera z państwa trzeciego i użytych w produkcie.
Określa się ją jako wytworzenie z materiałów objętych dowolną pozycją inną niż pozycja danego produktu.
W takim przypadku musisz określić
- klasyfikacji taryfowej użytych materiałów niepochodzących (na poziomie 4-cyfrowej pozycji);
i porównaj je z
- klasyfikację taryfową produktu, który chcesz wyeksportować lub importować.
Zasada ta jest spełniona, jeżeli klasyfikacja taryfowa tych dwóch kategorii nie jest taka sama.
C) Wytwarzanie z niektórych produktów
Można znaleźć przepis, który umożliwia producentowi/eksporterowi wykorzystanie określonych materiałów niepochodzących z państw trzecich (innych niż UE lub kraj będący partnerem handlowym) do wytworzenia produktu i nadal kwalifikuje go jako pochodzący z UE lub kraju będącego partnerem handlowym.
Podaje się ją jako wytworzenie z [rodzaju towaru], np. [przędzy] [mięsa] itp.
Producent/eksporter może również importować materiał w poprzednim stanie produkcji (np. w przypadku przędzy można importować włókna). Producent/eksporter nie może jednak importować materiału na późniejszym etapie produkcji (np. w przypadku przędzy nie można importować tkanin).
Pełny wykaz znajduje się w protokole dotyczącym pochodzenia w odniesieniu do każdej umowy preferencyjnej. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach reguła może być kombinacją kryteriów a), b) i/lub c).