Jednolity rynek UE
Na jednolitym rynku UE – czasami nazywanym rynkiem wewnętrznym – ludzie, towary, usługi i pieniądze mogą się swobodnie przemieszczać. Wzajemne uznawanie gwarantuje, że każdy produkt sprzedawany zgodnie z prawem w jednym kraju UE może być sprzedawany we wszystkich innych. Obywatele UE mogą studiować, mieszkać, robić zakupy, pracować i przechodzić na emeryturę w dowolnym kraju UE oraz korzystać z produktów z całej Europy.
Korzyści
Przedsiębiorstwa z UE czerpią korzyści
- "rynek krajowy" ponad 450 milionów konsumentów dla swoich produktów
- łatwiejszy dostęp do szerokiego grona dostawców
- niższe koszty jednostkowe
- Większe możliwości handlowe.
Obywatele UE czerpią korzyści z
- niższe ceny
- więcej innowacji i szybszy rozwój technologiczny
- wyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Prawodawstwo
Prawodawstwo dotyczące jednolitego rynku towarów ma na celu zapewnienie, aby produkty wprowadzane na rynek UE spełniały wysokie wymogi w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz aby produkty dopuszczone do sprzedaży w UE mogły być przedmiotem obrotu bez barier w handlu, przy jednoczesnym utrzymaniu obciążeń administracyjnych na minimalnym poziomie.
Kluczowe elementy
Kluczowe elementy rynku wewnętrznego to:
- Bezpieczeństwo – produkty wprowadzane do obrotu w UE muszą spełniać wysokie wymogi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
- Normy – Normy określają wymogi techniczne lub jakościowe dotyczące produktów, procesów produkcyjnych, usług lub metod badań. Normalizacja jest dla przemysłu narzędziem zapewniającym wydajność, bezpieczeństwo i interoperacyjność produktów. Więcej informacji na temat normalizacji europejskiej.
- Ocena zgodności – Przed wprowadzeniem produktu do obrotu w UE należy przeprowadzić procedurę oceny zgodności. Producent może wprowadzić produkt do obrotu w UE tylko wtedy, gdy spełnia on wszystkie obowiązujące wymogi. Więcej informacji na temat procedury oceny zgodności.
- Akredytacja – Akredytacja jest ostatecznym poziomem kontroli publicznej w europejskim systemie oceny zgodności. Ma on na celu zapewnienie, aby jednostki oceniające zgodność miały zdolność techniczną do wykonywania swoich obowiązków. Więcej o akredytacji.
- Jednostki notyfikowane – Jednostka notyfikowana to organizacja wyznaczona przez państwo UE do oceny zgodności niektórych produktów przed ich wprowadzeniem do obrotu. Więcej informacji na temat jednostek notyfikowanych.
- Nadzór rynku – Nadzór rynku zapewnia, aby produkty nieżywnościowe na rynku UE nie narażały europejskich konsumentów i pracowników na ryzyko oraz aby chronione były inne interesy publiczne, takie jak środowisko, bezpieczeństwo i uczciwość handlu. Więcej informacji na temat nadzoru rynku.
- ICSMS – System informacyjny i komunikacyjny do celów nadzoru rynku (ICSMS) jest platformą informatyczną ułatwiającą komunikację między organami nadzoru rynku w państwach UE i EFTA. Więcej o ICSMS.
- Oznakowanie CE – Oznakowanie CE wskazuje, że produkt sprzedawany w UE spełnia wszystkie obowiązujące wymogi w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Więcej informacji na temat oznakowania CE.
- Metrologia prawna – stosowanie wymogów prawnych do pomiarów i przyrządów pomiarowych. Prawodawstwo UE w dziedzinie metrologii jest jednym z filarów jednolitego rynku produktów. Wymogi UE mają na celu promowanie innowacji technologicznych, ochronę zdrowia i środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i promowanie sprawiedliwego handlu. Więcej o metrologii prawnej.
- Granice zewnętrzne – państwa UE kontrolują produkty pochodzące spoza terytorium UE na granicach Unii.
- Nowe ramy prawne – w 2008 r. przyjęto nowe ramy prawne w celu poprawy wewnętrznego rynku towarów i wzmocnienia warunków wprowadzania szerokiej gamy produktów na rynek UE. Więcej informacji na temat nowych ram prawnych.
Swobodny przepływ towarów
Wiele produktów na rynku UE podlega zharmonizowanym przepisom, które chronią konsumentów, zdrowie publiczne i środowisko. Zharmonizowane przepisy zapobiegają przyjmowaniu potencjalnie rozbieżnych przepisów krajowych i zapewniają swobodny przepływ produktów w UE. Niektóre sektory nadal podlegają jednak przepisom krajowym. Zasada swobodnego przepływu towarów gwarantuje, że przepisy te nie tworzą nieuzasadnionych barier w handlu.
Zharmonizowane sektory
Zharmonizowane sektory podlegają wspólnym zasadom w całej UE. Zapewniają one przedsiębiorstwom jasne i przewidywalne ramy prawne. Jeśli producenci przestrzegają tych zasad, ich produkty mogą być swobodnie sprzedawane na rynku.
- W większości sektorów(np. sprzętu elektronicznego i elektrycznego, maszyn, dźwigów i wyrobów medycznych) prawodawstwo UE ogranicza się do podstawowych wymogów w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska – aby wykazać zgodność z tymi wymogami, producenci mogą dobrowolnie stosować normy lub inne specyfikacje techniczne.
- W innych sektorach (np. motoryzacyjnym i chemicznym)prawodawstwo określa szczegółowe wymogi zobowiązujące niektóre rodzaje produktów do posiadania takich samych specyfikacji technicznych.
Sektory niezharmonizowane
Sektory niezharmonizowane nie podlegają wspólnym przepisom UE i mogą być objęte przepisami krajowymi. Sektory te nadal korzystają z postanowień Traktatu regulujących swobodny przepływ towarów na mocy art. 34–36 TFUE. Przepisy krajowe dotyczące tych produktów podlegają procedurze powiadamiania w celu zapewnienia, aby nie tworzyły one nieuzasadnionych barier w handlu.
W celu zapewnienia swobodnego przepływu towarów w sektorach niezharmonizowanych, zasady wzajemnego uznawania, procedury powiadamiania 2015/1535 oraz stosowania art. 34–36 TFUE mają zasadnicze znaczenie.