Podatek od wartości dodanej
Czy Twoja firma sprzedaje towary lub usługi? Ta sekcja pomoże Ci zrozumieć niektóre podatki, które mogą obowiązywać w UE.
Na finansowanie budżetu UE przeznacza się odsetek dochodów z podatku od wartości dodanej (VAT), obliczony na jednolitej podstawie. Podatek VAT jest nakładany na wartość dodaną na każdym etapie łańcucha produkcji dowolnego produktu lub usługi, nakładany na końcową konsumpcję i pobierany ułamkowo.
- w odniesieniu do wszelkiej działalności handlowej, a mianowicie: dostawy towarów i usług, przywóz i transakcje wewnątrzwspólnotowe (towary przywiezione do kraju UE z innego kraju UE)
- na każdym etapie produkcji i dystrybucji towaru lub usługi poprzez naliczanie procentu od ceny każdej transakcji. Podatek VAT jest jednak ostatecznie ponoszony przez konsumenta końcowego.
- w ramach procedury, w ramach której niektórzy podatnicy (zarejestrowani jako podatnicy VAT) naliczają VAT od swojej sprzedaży (podatek należny) i odzyskują VAT naliczony od zakupów towarów lub usług wykorzystywanych w ich działalności gospodarczej (podatek naliczony). Różnica między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym to ostatecznie pobrany podatek VAT
Obowiązujące przepisy
Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej stanowi podstawowe prawodawstwo europejskie dotyczące wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). DG ds. Podatków i Unii Celnej odpowiada za wdrażanie przepisów dotyczących VAT.
Transakcje podlegające opodatkowaniu
Podstawową działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest:
- Dostawa towarów do celów handlowych na terytorium kraju UE dokonywana przez podatnika
- Świadczenie usług: Podatek VAT jest wymagalny w kraju UE, w którym usługobiorca ma siedzibę
- Transakcje wewnątrzwspólnotowe: zakupów dokonywanych przez przedsiębiorstwa handlowe mające siedzibę w różnych krajach UE nie uznaje się za przywóz i wywóz, lecz za transakcje wewnątrzwspólnotowe. Wewnątrzwspólnotowe nabycia i dostawy towarów dokonywane między podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi do celów VAT będą naliczane w kraju UE, do którego towary są wysyłane.
- Przywóz: Podatek VAT jest pobierany od przywozu towarów i zazwyczaj pobierany w momencie przeprowadzania procedur odprawy celnej w celu dopuszczenia towarów do obrotu. Jeżeli jednak towary są przywożone do jednego kraju UE, ale są przeznaczone do użytku lub konsumpcji w innym kraju, mogą zostać objęte procedurą zawieszającą VAT. Zgodnie z tą umową podatek VAT będzie naliczany w kraju docelowym UE, a nie w kraju wjazdu do UE.
Zapłata podatku VAT (przywóz)
Płatności VAT z tytułu importu są traktowane w taki sam sposób jak cła.
Podatnicy muszą wypełnić i przedłożyć organom celnym jednolity dokument administracyjny, który musi zawierać wartość towarów, miejsce pochodzenia, odbiorcę, miejsce przeznaczenia, cenę, wagę itp.
Informacje dotyczące podatku VAT, akcyzy i należności celnych należy wypełnić w polu nr 47 formularza.
Podstawa opodatkowania
Podstawę opodatkowania stanowi całkowita kwota faktycznie zapłacona lub należna od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej. Podstawę opodatkowania stanowi zasadniczo cena zafakturowana, w tym:
- podatki, cła, opłaty i należności, z wyłączeniem samego VAT
- koszty dodatkowe, takie jak prowizja, koszty pakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta.
Przy przywozie towarów podstawa opodatkowania obejmuje również koszty dodatkowe poniesione do miejsca przeznaczenia:
„Podstawa opodatkowania = wartość celna + cła i wszelkie inne podatki należne z tytułu przywozu + koszty dodatkowe do miejsca przeznaczenia.”
Minimalne stawki VAT
Transakcje podlegająceopodatkowaniu podlegają stawkom i przepisom zatwierdzonym przez kraj UE, do którego dostarczane są towary lub usługi. Każdy kraj UE może ustalić stawki zgodnie z następującymi limitami:
- stawkapodstawowa nie może być niższa niż 15 %. KrajeUE mogą również stosować jedną lub dwie stawki obniżone, które nie powinny być niższe niż 5 % i mają zastosowanie wyłącznie do bardzo szczególnych dostaw towarów.
- dyrektywa zezwala na stosowanie stawki obniżonej nie niższej niż 12 % („stawkaparkingowa”)w odniesieniu do niektórych towarów lub usług.
- umożliwia również niektórym państwom UE utrzymanie stawek obniżonych na poziomie niższym niż minimum 5 % (stawkibardzo obniżone).
Towary podlegające obniżonym stawkom VAT
Załącznik III do dyrektywy w sprawie VAT umożliwia krajom UE stosowanie stawek obniżonych do następujących kategorii:
- środki spożywcze (w tym napoje, ale z wyłączeniem alkoholu) przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Obejmuje to żywe zwierzęta, nasiona, rośliny, składniki zwykle przeznaczone do stosowania przy przygotowywaniu środków spożywczych oraz produkty zwykle przeznaczone do stosowania jako suplementy lub substytuty środków spożywczych.
- zaopatrzenie w wodę
- produkty farmaceutyczne w rodzaju zwykle stosowanych w ochronie zdrowia, zapobieganiu chorobom i leczeniu do celów medycznych i weterynaryjnych, w tym produkty stosowane do antykoncepcji i ochrony sanitarnej
- sprzęt medyczny, pomoce i inne urządzenia przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych. Obejmuje to naprawę takich towarów, a także fotelików samochodowych dla dzieci
- przewóz pasażerów i towarzyszącego im bagażu
- dostarczanie książek (w tym wypożyczanych przez biblioteki). Obejmują one broszury, ulotki obrazkowe dla dzieci, książki do rysowania lub kolorowania, muzykę drukowaną lub w rękopisie, mapy, wykresy hydrograficzne, gazety i czasopisma. Wyklucza się materiały w całości lub w znacznym stopniu poświęcone materiałom reklamowym.
- wstępy na spektakle, do teatrów, cyrków, na targi, do parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy, do podobnych wydarzeń i obiektów kulturalnych, a także odbiór usług nadawczych
- usługi świadczone przez pisarzy, kompozytorów i artystów wykonawców (w tym tantiemy)
- dostawa, budowa, renowacja i przebudowa mieszkań w ramach polityki społecznej
- dostawy towarów i świadczenie usług w rodzaju zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, ale z wyłączeniem dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny lub budynki
- zakwaterowanie zapewniane przez hotele i podobne obiekty, w tym zapewnianie zakwaterowania wakacyjnego oraz wynajem kempingów i parkingów dla przyczep kempingowych;
- wstęp na imprezy sportowe
- korzystanie z obiektów sportowych
- dostawa towarów i świadczenie usług przez organizacje uznane przez państwa UE za organizacje charytatywne i zajmujące się pomocą społeczną lub zabezpieczeniem społecznym
- usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe i usługi kremacyjne, wraz z dostawą towarów powiązanych
- świadczenie opieki medycznej i stomatologicznej oraz leczenia termicznego
- usługi świadczone w związku z czyszczeniem ulic, zbieraniem odpadów i przetwarzaniem odpadów
Ustalenia zawieszające i wolne obszary celne
Przywożone towary mogą zostać objęte jedną z procedur celnych wymienionych poniżej:
- towary objęte czasowym składowaniem
- towary objęte zwolnieniem z uszlachetniania czynnego (system zawieszenia należności celnych)
- towary umieszczone w składach celnych lub wolnych obszarach celnych
- odprawa czasowa
- procedury tranzytowe
- Strefy wolnocłowe, w których towary są wolne od podatku VAT oraz ceł i opłat przywozowych
Podatek VAT nie będzie jednak wymagalny, dopóki towary nie zostaną wprowadzone na rynek w celu sprzedaży publicznej.
Stawki VAT w krajach UE
Obecne stawki VAT (%) w krajach UE to:
(+) Niektóre państwa członkowskie UE tymczasowo obniżyły stawki VAT na określone towary w celu wsparcia walki z COVID-19 zgodnie z przepisami określonymi w ich przepisach krajowych.
Terytoria specjalne
Niektóre terytoria krajów UE mogą być wyłączone z zakresu VAT lub mogą stosować specjalne stawki.
Terytoria państw UE wyłączone z zakresu stosowania podatku VAT
- Niemcy: wyspy Helgoland i terytorium Büsingen
- Włochy: Livigno, Campione d'Italia i włoskie wody jeziora Lugano
- Francja: Guadalupe, Gujana, Martynika, Reunion, Majotta
- Hiszpania: Ceuta, Melilla i Wyspy Kanaryjskie
- Grecja: Athos (góra)
- Austria: Jungholz i Mittelberg
- Dania: Grenlandia i Wyspy Owcze
- Finlandia: Wysp Alandzkich
Terytoria ze specjalnymi stawkami
- Portugalia: Azory i Madera
- Grecja: kilka wysp na Morzu Egejskim
- Francja: Korsyka
Terytoria trzecie, które są traktowane jak państwa UE
Transakcje pochodzące lub przeznaczone dla Księstwa Monako są traktowane jako transakcje pochodzące lub przeznaczone dla Francji.
Szczegółowe informacje na temat podatku VAT w podziale na kraje
Austria
Belgia
Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Republika Czeska
Dania
Estonia
Finland
Francja
Niemcy
Grecja
Węgry
Irlandia
Włochy
Łotwa
Litwa
Luksemburg
Malta
Niderlandy
Polska
Portugal
Rumunia
Republika Słowacka
Słowenia
Hiszpania
Szwecja