Podatki

Czy Państwa firma sprzedaje towary lub usługi? Ta sekcja pomaga zrozumieć niektóre podatki, które mogą być zastosowane.

Istnieją dwa główne rodzaje opodatkowania, o których należy wiedzieć

  • Podatki bezpośrednie – podatki stosowane przez rządy od dochodów, dochodów lub zysków, np. podatek dochodowy od osób prawnych
  • Podatki pośrednie – podatki nakładane przez rządy na dostawców, które są następnie pobierane od klienta, np. podatek od wartości dodanej (VAT)

W następnej sekcji omówione zostaną wyłącznie podatki pośrednie, takie jak rodzaj, który konkretnie wpływa na importerów i eksporterów.

Podatki pośrednie mogą przybierać różne formy. Dotyczy to m.in. podatków od sprzedaży, takich jak podatek VAT, podatek akcyzowy i podatki od opłat. W tej części kładzie się nacisk na podatek VAT i podatek akcyzowy, ponieważ są one najważniejsze.

Podatek od wartości dodanej (VAT)

Podatek od wartości dodanej (VAT) jest podatkiem konsumpcyjnym wprowadzonym w odniesieniu do produktów i usług w każdym przypadku dodawania wartości w ramach łańcucha produkcji. Ma on cztery główne cechy.

  • jest on kierowany do wszystkich rodzajów działalności handlowej. Obejmuje to wszystkie dostawy towarów i usług niezależnie od miejsca ich pochodzenia
  • jest on naliczany od każdej transakcji handlowej i występuje jako procent ceny sprzedaży
  • zwykle pobierana jest w miejscu sprzedaży. W związku z tym wywóz lub produkty przeznaczone do konsumpcji za granicą zazwyczaj nie są obciążone VAT w miejscu ich pochodzenia.
  • ostatecznie koszt ponosi konsument.

Podlegające opodatkowaniu transakcje

Główne rodzaje działalności podlegające VAT to:

  • dostawa towarów do celów handlowych
  • świadczenie usług do celów handlowych
  • przywóz

Płacenie podatku VAT

VAT jest pobierany w ramach konkretnego systemu.

  • niektóre podlegające opodatkowaniu osoby lub organizacje (zarejestrowani) pobierają podatek VAT od swoich zakupów (podatek naliczony) – odzyskują VAT naliczony przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych w ich działalności gospodarczej (podatek naliczony)
  • różnica między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym jest VAT ostatecznie odebrany
  • płatności z tytułu podatku VAT w przywozie są nieco inne. Są one zazwyczaj traktowane w taki sam sposób jak cła.
  • podatnicy muszą wypełnić formularze obejmujące wartość towarów, miejsce pochodzenia, odbiorcę, miejsce przeznaczenia, cenę, masę itp., zanim będzie można obliczyć całkowitą kwotę należnego VAT.

Akcyza

Podatki akcyzowe są nakładane na towary, które szkodzą zdrowiu konsumentów lub zanieczyszczają środowisko.

Przepisy dotyczące tej kwestii można podzielić na kategorie ( podstawa opodatkowania i zdarzenia) oraz stawki akcyzy.

Podatek akcyzowy jest płatny wyłącznie w momencie dopuszczenia do konsumpcji. producent nie zawsze odpowiada za uiszczenie podatku akcyzowego.

Stawki akcyzy różnią się w poszczególnych krajach. Więcej informacji na temat podatków akcyzowych, które mogą obowiązywać w odniesieniu do danego produktu, znajdą Państwo w praktycznym przewodniku dotyczącym prowadzenia działalności gospodarczej w Europie.

Łączna kwota podlegająca opodatkowaniu

Podstawą opodatkowania jest całkowita kwota faktycznie zapłacona lub należna od kupującego, klienta lub osoby trzeciej. W sumie podstawą opodatkowania jest cena zafakturowana.Obejmują one

  • podatki, cła, opłaty i inne należności (z wyłączeniem samego podatku VAT)
  • koszty dodatkowe, takie jak prowizja, koszty pakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub nabywcę

Przy przywozie towarów podstawa opodatkowania obejmuje również koszty dodatkowe poniesione w trakcie podróży do ostatecznego miejsca przeznaczenia.

 

Podstawa opodatkowania

= =

Wartość celna

+

Cła i wszelkie inne podatki należne z tytułu przywozu

+

Koszty dodatkowe do miejsca przeznaczenia

Udostępnij tę stronę: