Klasyfikacja ryżu

Przewodnik ten pomoże Państwu zrozumieć klasyfikację ryżu i produktów pokrewnych w celu ustalenia mających zastosowanie ceł i środków pozataryfowych mających zastosowanie do Państwa produktów.

Ma on zastosowanie do ryżu łuskanego, ryżu bielonego i ryżu parzonego, przeznaczonego do bezpośredniego spożycia przez ludzi, w formie opakowanej lub luzem do konsumenta. Ma on również zastosowanie do innych produktów pochodzących z ryżu.

Klasyfikacja ryżu i zastosowana terminologia

Pozycja 1006 dzieli się na cztery podpozycje

1006 10 – Ryż w łuskach (niełuskany)

Ryż, który zachował łuskę po omłóceniu, jest określany jako ryż niełuskany. Oznacza to, że ziarna ryżu są w dalszym ciągu ściśle pokryte przez łuski.

1006 20 – ryż Huskin (brązowy)

Ryż łuskany (brązowy), z którego usunięto tylko łuskę.Ryż brązowy to ryż niepolerowany, który został zmielony w celu usunięcia kadłuba z jądra, lecz zachowuje warstwę otrąb ryżowych i zarodek, które nadają mu orzechową konsystencję flavora i chrupiącą. Długie ziarna ryżu brązowego są zwykle mniej kleiste i delikatne, a krótkie ziarna są mniej kleiste. Ryż brązowy zabiera również dwa razy więcej czasu aż do ugotowania i ma znacznie krótszy okres trwałości (z powodu oleju w zarodkach).

Przykładami ryżu wchodzącego w zakres tej definicji są: „ryż brązowy”, „ryż cargo”, „loonzain” i „riso sabae”. Ryż łuskany (ryż cargo), który został usunięty przez łuskę mechaniczną, jest nadal zamknięty owocni. Prawie zawsze zawiera niewielką ilość ryżu paddy.

1006 30 – Semi lub ryż całkowicie bielony, nawet polerowany lub glazurowany

Ryż może również być bielony w celu usunięcia owocni (zewnętrznej warstwy ryżu, która jest nadal obecna w rybie brązowym).Ryż tego rodzaju został częściowo lub całkowicie bielony (zwany również rybierzem bielonym).

Ryż półbielony to ryż, z którego usunięto łuskę, część zarodka i całość lub część zewnętrznych warstw owocni, ale nie warstwy wewnętrzne;

Ryż całkowicie bielony składa się z całego ryżu, z którego owocnia została całkowicie usunięta przez przejście przez specjalne zwężki. Ryż całkowicie bielony również może być polerowany, a następnie glazurować w celu poprawienia jego wyglądu. Proces polerowania (przeznaczony do upiększania powierzchni mat ryżu bielonym jest prowadzony w maszynach do szczotkowania lub do „stożków do polerowania”). Oszklenie polega na powłoce ziaren z mieszaniną glukozy i talku w specjalnych bębnach oszklenia. Pozycja ta obejmuje również ryż „Camolino”, który składa się z ryżu bielonego pokrytego folią oleju.

Ryż może być również określany jako parzony. Oznacza to, że ziarna ryżu, mimo że wciąż występują w łusce i przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek innego procesu (np. łuskania, mielenia itp.), są nasączone gorącą wodą lub parowane, a następnie suszone. Struktura ziarna ryżu parzonego modyfikuje jedynie w niewielkim stopniu proces, jakiemu został poddany, i nie jest sklasyfikowany jako ryż ugotowany. Ryż taki, po zmieleniu, polerowaniu itp., zajmuje od 20 do 35 minut w pełnym ugotowaniu. Ryż parzony jest zwykle dmuchany w wyglądzie.

1006 40 – ryż łamany

Ryż łamany jest uszkodzony podczas przetwarzania ryżu białego. W procesie mielenia fragmenty ziaren, których długość nie przekracza trzech czwartych średniej długości całego ziarna, oddziela się od ryżu białego, którego kształt pozostaje nienaruszony. Klasyfikacja ta jest klasyfikowana jako ryż łamany. Ryż łamany charakteryzuje się niską konsystencją włókien i niską zawartością składników odżywczych, zachowując jednocześnie wysoką wartość energetyczną. Ryż łamany zawiera więcej ziaren ziarna w ziarnie ziarna. Ten rodzaj ryżu ma niższą jakość i jest zazwyczaj stosowany w odniesieniu do preparatów dla niemowląt, zbóż ryżowych, karmy dla zwierząt domowych, wina ryżowego i mąki ryżowej, a także paczkowanych lub puszkowanych produktów.

Wyłączenia od 1006 r.

Pozycja 1006 obejmuje wyłącznie ryż niepoddany obróbce cieplnej i nieprzetworzony. Oznacza to, że produkty pochodzące z mielenia ryżu są wyłączone i sklasyfikowane w rozdziale 11.
Pozycja 1006 obejmuje również ryż poddany obróbce, która znacząco zmieniła strukturę ziarna. Ryż wstępnie gotowany składający się z przetworzonych ziaren, które zostały albo całkowicie lub częściowo poddane obróbce cieplnej, a następnie liofilizowane objęte były pozycją 1904. Ryż częściowo ugotowany zajmuje od 5 do 12 minut, aby przygotować się do spożycia, podczas gdy całkowicie wstępnie obgotowany ryż musi zanurzyć się w wodzie i doprowadzić do wrzenia przed spożyciem. Ryż „dmuchany” otrzymany w wyniku procesu opuchlizny i gotowy do spożycia klasyfikowany jest również do pozycji 1904.

Klasyfikacja w zależności od wielkości ziarna

Ryż jest zazwyczaj klasyfikowany w zależności od wielkości ziarna.

Uwzględnia się również stosunek długości ziarna do szerokości (aby obliczyć ten stosunek, podzielić średnią długość ziarna na średnią szerokości).

Ewentualnie, zorganizować cztery kawałki ryżu. Jeżeli kawałek wzdłuż góry jest krótszy niż pozostałe trzy, stosunek długości do szerokości jest równy mniej niż trzy, jeżeli jest to taka sama długość lub dłuższy, stosunek długości do szerokości jest równy lub większy od trzech.

Ryż długoziarnisty (nazywany również zaokrągleniem) jest prawie okrągły, przy czym ziarna wilgotne, które są utrzymywane razem po ugotowaniu i są powszechnie używane do produkcji puddinów ryżowych i tym podobnych. Ten rodzaj ryżu posiada ziarna o długości nieprzekraczającej 5,2 mm i o stosunku długości do szerokości mniejszym niż 2. Ryż na krótkich ziarnach ma krótki, pompkowy, prawie okrągły jądro.

Ryż średnioziarnisty jest krótszy i krótszy niż w przypadku dań, takich jak Patella i Risotto. Ten rodzaj ryżu posiada ziarna o długości przekraczającej 5,2 mm, ale nieprzekraczającej 6,0 mm, o stosunku długości do szerokości mniejszym niż 3.

Ryż długoziarnisty jest długi i smukły, a ziarna pozostają odrębne po ugotowaniu. Ten rodzaj ryżu, którego ziarna mają długość przekraczającą 6,0 mm.

Ryż poddany obróbce cieplnej

Gotowane naczynia z ryżem klasyfikowane są do pozycji 1904. Poniżej przedstawiono kilka przykładów produktów.

 • gotowe dania, składające się z następujących dwóch składników pakowanych indywidualnie, pakowane w zestaw do sprzedaży detalicznej: Ryż wstępnie obgotowany (150 g) i (b) curry (200 g) składający się z mleka kokosowego (72 %), mięsa kurcząt (20 %), mieszanki przypraw korzennych (7 %), trawy cytrynowej (0,5 %) i wyciągu z sardeli (0,5 %).
 • gotowe dania, składające się z następujących dwóch składników pakowanych indywidualnie, pakowane w zestaw do sprzedaży detalicznej: Ryż wstępnie obgotowany (150 g) i (b) curry (200 g) składający się z mleka kokosowego (50 %), wołowiny (20 %), ziemniaków (15 %), mieszanki przypraw korzennych (7 %), orzeszków ziemnych (3 %), sardeli (3 %) i cebuli (2 %).
 • wssmażony ryż na mikrofali, z zielenią i mięsem. Składniki obejmują ryż, mięso (16 %), opaski przyprawiania.

Jeżeli gotowe mączki z drewna zawierają więcej niż 20 % jakiegokolwiek rodzaju mięsa, ryb, skorupiaków lub mięczaków (liczonych jako procent całego naczynia), należy je sklasyfikować jako preparat tego mięsa lub ryb w rozdziale 16.

Rodzaje, odmiany i formy ryżu

Obecnie istnieje wiele odmian ryżu, począwszy od znanego ryżu białego lub brązowego, a skończywszy na specjalnościach, takich jak basmati i tzw. ryż kleisty stosowany w japońskiej kuchni, w celu produkcji sushi. Ryż jest również wprowadzany do obrotu w różnego rodzaju opakowaniach. Niektóre z nich wymieniono poniżej.

Della, Delrose i Delmont – odmiany te łączą właściwości ryżu długoziarnistego i ryżu Basmati i mają aromat podobny do tego, że są to odmiany „basmati”. Jednakże ziarna gotowane dobrze pod względem długości i szerokości, podobnie jak ryż długoziarnisty.

Black Japonica – ryż aromatyczny o ciemno-czarnych otrębach. Podobnie jak w przypadku ryżu brązowego, jest on w minimalnym stopniu przetwarzany, aby zachować warstwy otrębów i zajmuje od 45 do 50 minut. Ugotowane ziarna są lekko podwalne o subtelnych przypraw.

Ryż brązowy długoziarnisty — ryż zachowuje warstwę otrębów naturalnych, bogatą w wiele witamin i składników mineralnych, w tym olej z otrąb ryżowych. Ryż długoziarnisty jest zwarty w konsystencji, o lekko orzechowej konsystencji.

Ryż długoziarnisty — ryż długoziarnisty to ziarna oddzielające na wiele międzynarodowych talerzy z Azji, Indii i Hiszpanii.

Ryż o barwie białej średnioziarnistej – lepiej znany jako ryż Risotto lub Arborio. jest to łagodniejszy gotowany ryż, który ma tę zaletę, że jest w stanie posuwać się smakiem i kolorem. Miękka, kremowa tekstura sprawia, że idealnie nadaje się do deserów takich jak kremowy ryżowy. Pochłania on aż pięć razy większej wagi w płynie.

Ryż siewny Arborio — rodzaj ryżu długoziarnistego tradycyjnie uprawianego we Włoszech i wykorzystywanego do produkcji rybie risotto. Wysoka zawartość skrobi w rybie orio nadaje się do swojej charakterystycznej kremowej konsystencji.

Easy-goting długoziarnisty, biały lub brązowy ryż — nazywany czasami parzonym lub wstępnie spęcznionym ryżem. Jest on poddany presji przed procesem mielenia, który utwardzaczy ziarno, ograniczając możliwość nadmiernego gotowania. Proces ten przyczynia się również do zachowania znacznej ilości naturalnych witamin i minerałów.

JASMINE lub tajski ryż aromatyczny — ten długoziarnisty ryż biały ma delikatny smak. Odmiana dawna popularna w Tajlandii i doceniana ze względu na jego słodki zapach i orzechowy smak. Jest on stosowany jako tani substytut ryżu Basmati.

Ryż Kalijira — ten malutski aromatyczny ryż uprawiany jest w Bangladeszu, kucharze szybko i wykorzystywany jest specjalnie do produkcji ryżu.

Basmanti — odmiana ryżu długoziarnistego. Jest to ryż aromatyczny, aromatyczny i smukły oraz ryż nieglutliwy. Po ugotowaniu tylko wzdłuż, co powoduje długie, smukłe ziarna, które są bardzo suche, lekkie i odrębne, niekleiste. Pakistan i Indie są największymi kultywatorami i eksporterami ryżu; jest on uprawiany głównie przez uprawy polowe w regionie Pendżab. Ryż Basmati jest dłuższy niż większość innych rodzajów ryżu. Ugotowane ziarna ryżu Basmati są raczej sypkie, a nie klejące. Podobnie jak w przypadku ryżu długoziarnistego poddanego obróbce cieplnej można jednoznacznie zidentyfikować gotowany ryż Basmati. Ryż Basmati jest dostępny w kolorze białym lub brązowym. Zatwierdzonymi odmianami ryżu Basmati są:

 • Basmati 370
 • Basmanti 386 (Indie)
 • Typ 3 (Indie)
 • Taraori Basmanti (HBC-19 Indie)
 • Basmanti 217 (Indie)
 • Ranbir Basmanti (Indie)
 • Jądro (Basmati w Pakistanie)
 • Pusa Basmati
 • Super Basmati

Dziki ryż — stanowi dużą trawę wodną Ameryki Północnej z ziarnem, który jest dwa lub więcej razy dłuższy niż w przypadku ryżu długoziarnistego w Azji (Oryza). Nazwa „dziki ryż” wprowadza w błąd, ponieważ faktycznie jest materiałem siewnym gatunku dzikiej trawy (zinacza), który rozwija się na obszarze płytkiego jeziora Ameryki Północnej. Jego długie, smukłe nasiona są ciemnobrązowe, które z kolei fioletu po ugotowaniu. Pomimo swojej nazwy nie jest powiązany z ryżem udomowionym (orluza).

Udostępnij tę stronę: