Umowy o partnerstwie gospodarczym
Dowiedz się więcej o umowach o partnerstwie gospodarczym UE z partnerami z Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP).
W skrócie
Umowy o partnerstwiegospodarczym (EPA) to umowy handlowe i rozwojowe negocjowane między UE a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Otwierają one rynki UE w pełni i natychmiast, podczas gdy partnerzy AKP tylko częściowo otwierają się na przywóz do UE w okresach przejściowych.
Umowy o partnerstwie gospodarczym:
- to proces, który rozpoczął się od podpisania umowy z Kotonu.
- są „dostosowane do indywidualnych potrzeb”, tak aby odpowiadały specyficznym warunkom regionalnym.
- czy umowy są zgodne z zasadami WTO, ale wykraczają poza konwencjonalne umowy o wolnym handlu, skupiające się na rozwoju AKP, uwzględniające ich sytuację społeczno-gospodarczą i obejmujące współpracę i pomoc, aby pomóc krajom AKP w czerpaniu korzyści z tych umów.
- zapewnienie możliwości szeroko zakrojonej współpracy handlowej w takich dziedzinach jak normy sanitarne i inne standardy.
- utworzenie wspólnych instytucji, które monitorują wdrażanie umów i zajmują się kwestiami handlu w sposób oparty na współpracy.
- mają być siłą napędową zmian, które pomogą zapoczątkować reformy i przyczynią się do dobrego zarządzania gospodarczego. Pomoże to partnerom AKP przyciągnąć inwestycje i pobudzić ich wzrost gospodarczy.
Kraje korzystające z pomocy
Ogółem 32 kraje AKP już realizują umowy o partnerstwie gospodarczym w 7 regionach:
- Afryka Środkowa — Kamerun
- Afryka Wschodnia i Południowa (ESA) - Komory, Madagaskar, Mauritius, Seszele i Zimbabwe. Tutaj można znaleźć porozumienie ze szczegółowymi postanowieniami.
- Wspólnota Wschodnioafrykańska
- Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju (SADC) - Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, Republika Południowej Afryki
- Afryka Zachodnia — Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana
- Carribean — Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Republika Dominikańska, Grenada, Gujana, Jamajka, Saint Lucia, Saint Vincent, Saint Kitts i Nevis, Surinam, Trynidad i Tobago.
- Pacyfik — Fidżi, Papua-Nowa Gwinea, Samoa i Wyspy Salomona.
Dwa regiony Afryki - Afryka Zachodnia i Wspólnota Wschodnioafrykańska - nie zakończyły jeszcze procesu ich podpisywania, natomiast państwa członkowskie UE i 15 z 16 państw Afryki Zachodniej i 2 z 5 krajów EAC podpisały te regionalne umowy o partnerstwie gospodarczym.
Zob. przegląd wdrażania umów o partnerstwie gospodarczym w różnych krajach partnerskich.
Asymetryczne przepisy na rzecz państw AKP
Umowy o partnerstwie gospodarczym przewidują przepisy dotyczące asymetrii na korzyść krajów AKP, takie jak wyłączenie produktów wrażliwych z liberalizacji, długie okresy liberalizacji, elastyczne reguły pochodzenia oraz specjalne zabezpieczenia i środki dotyczące rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony nowo powstających gałęzi przemysłu.
- Podczas gdy rynki UE są natychmiast i w pełni otwarte, kraje AKP mają 15 lat na otwarcie na przywóz do UE (z ochroną w odniesieniu do przywozów wrażliwych), a w wyjątkowych przypadkach - do 25 lat. Ponadto producenci 20 % najbardziej wrażliwych towarów będą korzystać ze stałej ochrony przed konkurencją.
Taryfy
- UE przyznaje zerowe cła i zerowe kontyngenty na przywóz pochodzący z krajów AKP. Dostęp do rynku UE jest stały, pełny i bezpłatny dla wszystkich produktów pochodzących z UPG
- Państwa AKP stopniowo wycofują cła, w ciągu 15-25 lat. Produkty wrażliwe, takie jak żywność, mogą zostać całkowicie wyłączone z liberalizacji. W przypadku nagłego wzrostu przywozu niektórych towarów z UE do krajów AKP zastosowanie mają środki ochronne, takie jak kontyngenty przywozowe. Niektóre umowy o partnerstwie gospodarczym umożliwiają państwom AKP nakładanie nowych ceł ze szczególnych względów związanych z rozwojem.
- Skorzystaj z opcji wyszukiwania My Trade Assistant, aby znaleźć dokładne informacje o cłach i taryfach za dany produkt, z uwzględnieniem jego kraju pochodzenia i przeznaczenia. W razie wątpliwości skontaktuj się z organami celnymi Państwa kraju.
Reguły pochodzenia
Elastyczne reguły pochodzenia umożliwiają krajom AKP eksport produktów z wykorzystaniem środków produkcji z innych krajów, zwłaszcza w kluczowych sektorach - rolnictwa, rybołówstwa, tekstyliów i odzieży. Na przykład wyrób włókienniczy może zostać wprowadzony do UE bez cła, jeżeli co najmniej jeden etap jego produkcji - taki jak tkanie lub dzianie - odbywał się w kraju objętym umową o partnerstwie gospodarczym.
Przed wywozem/importem należy upewnić się, że:
- Sprawdź reguły pochodzenia mające zastosowanie do danego produktu w formularzu wyszukiwania
- Skonsultuj się z organami celnymi Państwa kraju.
Tolerancja
Tolerancje zawarte w umowach o partnerstwie gospodarczym są łagodniejsze niż normalne. Wynoszą one 15 % ceny ex-works produktu końcowego, a nie 10 % w większości umów UE. W przypadku tekstyliów i odzieży zastosowanie będą miały szczególne tolerancje.
Kumulacja
Ogólne postanowienia EPA obejmują następujące rodzaje kumulacji:
- Dwustronna kumulacja z UE
- Diagonalna kumulacja i pełna kumulacja z KTZ i krajami AKP. Mogą istnieć różnice w przepisach mających zastosowanie do poszczególnych umów o partnerstwie gospodarczym. Proszę sprawdzić odpowiednie przepisy dotyczące każdej umowy o partnerstwie gospodarczym. W przypadku większości wdrożonych umów o partnerstwie gospodarczym kumulacja ze wszystkimi państwami AKP (zgodnie z definicją w każdej EPA) będzie miała zastosowanie tylko wtedy, gdy:
- kraje zaangażowane w uzyskanie statusu pochodzenia zawarły umowy o współpracy administracyjnej;
- komponenty i produkty końcowe uzyskały status pochodzenia poprzez zastosowanie tych samych reguł pochodzenia, co reguły zawarte w EPA.
- Kumulacja z sąsiadującymi krajami rozwijającymi się. Materiały pochodzące z sąsiadującego kraju rozwijającego się (należącego do spójnego obszaru geograficznego), innego niż państwo AKP, mogą być uważane za materiały pochodzące z państw EPA, jeżeli są włączone do produktu tam uzyskanego. Proszę zauważyć, że:
- Wykaz krajów uznawanych za sąsiednie jest załączony do każdego protokołu.
- Aby kumulacja ta mogła mieć zastosowanie, musi być wymagana przez państwa będące stroną umowy o partnerstwie gospodarczym.
- W tym przypadku reguły pochodzenia mające zastosowanie do materiałów pochodzących z państw sąsiadujących są określone w każdej EPA.
W przypadku SADC EPA, która jest tymczasowo stosowana od dnia 16 września 2016 r., istnieją dwa inne rodzaje kumulacji, które zastępują postanowienia dotyczące kumulacji z sąsiadującymi krajami rozwijającymi się. Są to:
- Kumulacja w odniesieniu do materiałów, które są przedmiotem bezcłowego traktowania w Unii Europejskiej (KNU)
- Kumulacja w odniesieniu do materiałów pochodzących z innych krajów korzystających z preferencyjnego dostępu do Unii Europejskiej bezcłowego i bezkontyngentowego
W praktyce powyższe umożliwia państwom SADC objętym umową o partnerstwie gospodarczym kumulację pochodzenia w odniesieniu do wszystkich materiałów, które mogą być przywożone do UE po zerowej stawce celnej (dzięki albo w ramach preferencyjnych uzgodnień z UE - w tym GSP-, albo na zasadzie KNU). W związku z tym dla państw sygnatariuszy umowy o partnerstwie gospodarczym ustanawia się „globalną kumulację” dla materiałów o zerowej stawce celnej niezależnie od ich pochodzenia.
Bezpośredni transport
Dowód bezpośredniego transportu należy przedstawić organom celnym kraju przywozu.
Zastosowanie ma bezpośredni transport między państwem Afryki Wschodniej i Południowej (ESA) a UE (lub przez terytorium innych krajów wymienionych w artykułach dotyczących kumulacji). Produkty pochodzące mogą być transportowane rurociągiem przez terytorium inne niż terytorium państwa AWP lub UE.
Zastosowanie ma bezpośredni transport między państwem Pacyfiku a UE (lub przez terytorium innych krajów wymienionych w artykułach dotyczących kumulacji). Ta sama zasada ma zastosowanie do transportu towarów między państwami Cariforum a UE.
W przypadku SADC EPA surowsze warunki zawarte w przepisie dotyczącym „transportu bezpośredniego” zastępuje się nowym systemem zwanym „niezmiennym”. Zasada niezmienności umożliwia przeładunek, przechowywanie i podział przesyłek na terytorium państw trzecich.
Zwrot ceł
Oznacza to, że można ubiegać się o zwrot należności celnych za materiały, które zostały wcześniej przywiezione w celu dalszego przetworzenia, a następnie wywiezione do państwa, które podpisało umowę o partnerstwie gospodarczym z UE.
Stan statków
Ryby złowione na pełnym morzu i w wyłącznych strefach ekonomicznych państw objętych umową o partnerstwie gospodarczym można uznać za pochodzące z państwa będącego stroną umowy o partnerstwie gospodarczym wyłącznie wtedy, gdy są złowione przez statki spełniające określone kryteria. Kryteria te odnoszą się do miejsca rejestracji statku, do bandery, pod jaką pływają, oraz do ich własności.
Należy zauważyć, że zgodnie z regułami pochodzenia EPA nie ma szczególnego wymogu dotyczącego przynależności państwowej załogi, kapitanów lub oficerów. Wymogi te, zawarte w pierwotnej umowie z Kotonu, zostały zniesione, aby ułatwić przyznawanie pochodzenia rybom poławianym przez państwa objęte umową o partnerstwie gospodarczym.
Ze względu na przepisy dotyczące kumulacji warunki te mogą być spełnione przez różne państwa UPG.
Reguły pochodzenia dotyczące konkretnych produktów
Przepisy dotyczące poszczególnych produktów zawarte są w załączniku II do każdego protokołu. Niemniej jednak w przypadku niektórych umów o partnerstwie gospodarczym w załączniku 2A zawarto pewne bardziej złagodzone zasady.
- Skorzystaj z opcji wyszukiwania My Trade Assistant,aby znaleźć przepisy mające zastosowanie do danego produktu w oparciu o kraj pochodzenia i kraj przeznaczenia.
- Reguły pochodzenia owoców EPA
- Reguły pochodzenia dotyczące rybołówstwa w ramach umów o partnerstwie gospodarczym
- Reguły pochodzenia olejków eterycznych EPA
- Rękawice EPA dotyczące reguł pochodzenia
- Reguły pochodzenia gumy EPA
- Reguły pochodzenia kakao EPA
- Reguły pochodzenia odzieży EPA
- Reguły pochodzenia sprzętu elektrycznego EPA
- Reguły pochodzenia skóry EPA
- Reguły pochodzenia mięsa EPA
- Reguły pochodzenia drewna objętego umową o partnerstwie gospodarczym
Odstępstwa
W związku z tymi przepisami przyznano odstępstwa od szczególnych zasad dotyczących danego produktu w ramach różnych umów o partnerstwie gospodarczym. Na przykład w umowie o partnerstwie gospodarczym z Cariforum przyznano odstępstwo Republice Dominikańskiej (zob. szczegółowa umowa o partnerstwie gospodarczym Cariforum w odniesieniu do odzieży), umowyo partnerstwie gospodarczym z państwami Afryki Wschodniej i Południowej oraz z państwami Pacyfiku, odpowiednio, w odniesieniu do tuńczyka konserwowanego (zob. EPA z ESA w odniesieniu do tuńczyka w puszkach), a ponadto państwom SADC UPG przyznanoodstępstwa w kilku obszarach, w tym w odniesieniu do tuńczyka i homara. (Zob. w odniesieniu do Namibii szczególny przepis dotyczący tuńczyka białego i Mozambiku jako szczególna reguła w odniesieniu do krewetek, krewetek i homara).
Dowód pochodzenia
- Aby zostać upoważnionym eksporterem, musisz być w stanie udowodnić swoim organom celnym status pochodzenia produktów, jak również wszelkie inne wymogi, jakie mogą one nałożyć.
Organy celne mogą cofnąć status upoważnionego eksportera w przypadku nadużycia. Aby dowiedzieć się więcej o procedurach, skontaktuj się z organami celnymi w Państwa kraju.
- Aby kwalifikować się do preferencyjnych stawek celnych, produktom pochodzącym z państw objętych umową o partnerstwie gospodarczym musi towarzyszyć dowód pochodzenia. Dowód pochodzenia zachowuje ważność przez okres 10 miesięcy. Może to być:
- świadectwo przewozowe EUR.1 - wystawione przez organy celne kraju wywozu. Eksporter (lub upoważniony przedstawiciel) występujący o świadectwo musi być przygotowany do przedłożenia na żądanie dokumentów potwierdzających status pochodzenia danych produktów i spełniać pozostałe wymogi protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
- deklarację na fakturze - wystawioną przez dowolnego eksportera w odniesieniu do przesyłek o wartości nieprzekraczającej 6000 EUR lub przez upoważnionych eksporterów, w odniesieniu do przesyłek o dowolnej wartości
- Wypełniając deklarację na fakturze, należy przygotować dokumenty potwierdzające status pochodzenia produktów i spełnić pozostałe wymogi protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
Odpowiednie wzory świadectwa przewozowego EUR.1 i deklaracji na fakturze znajdują się w każdej umowie EPA, jako załączniki do protokołu dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej.
Wymogi dotyczące produktu
Przepisy i wymagania techniczne
- Dowiedz się, jakie wymogi techniczne, zasady i procedury muszą spełniać towary, aby mogły zostać przywiezione do Unii Europejskiej.
- Wyszukaj szczegółowe zasady i przepisy mające zastosowanie do produktu i jego kraju pochodzenia w bazie danych „Trade Assistant Assistant”. Aby zobaczyć wymogi dotyczące danego produktu, trzeba podać jego kod celny. Jeżeli nie znasz kodu celnego, możesz go wyszukać pod nazwą produktu wbudowanej wyszukiwarce.
Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa sanitarnego i fitosanitarnego
- Zapoznaj się z normami zdrowotnymi, bezpieczeństwa, sanitarnymi i fitosanitarnymi (SPS), które muszą spełniać towary, aby mogły zostać przywiezione do Unii Europejskiej.
- Wyszukaj w bazie danych Trade Assistant zasady dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i sanitarnego stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych mające zastosowanie do produktu i jego kraju pochodzenia. Aby zobaczyć wymogi dotyczące danego produktu, trzeba podać jego kod celny. Kod można znaleźć po wprowadzeniu nazwy produktu w wyszukiwarce na stronie bazy danych.
Dokumenty i procedury odprawy celnej
Procedury dotyczące udowodnienia i weryfikacji pochodzenia
Opis sposobu, w jaki należy udowodnić pochodzenie produktów, aby ubiegać się o preferencyjną taryfę celną, oraz zasad dotyczących weryfikacji pochodzenia przez organy celne znajduje się w powyższej sekcji dotyczącej reguł pochodzenia.
Inne dokumenty
Dowiedz się więcej o innych dokumentach i procedurach odprawy celnej niezbędnych przy przywozie do Unii Europejskiej.
Własność intelektualna i oznaczenia geograficzne
- Szczegółowe informacje na temat prawodawstwa UE w zakresie własności intelektualnej i zielonej infrastruktury, a także polityki UE w zakresie praw własności intelektualnej wobec krajów najsłabiej rozwiniętych i rozwijających się
- Znajdź ogólne informacje na temat własności intelektualnej i oznaczeń geograficznych
Handel usługami
- Szczegółowe informacje na temat unijnego rynku usług
- Ogólne informacje na temat zasad, przepisów i ułatwień regulujących handel usługami
Zamówienia publiczne
- Wyszukiwanie szczegółowych informacji na temat unijnego rynku zamówień publicznych
- Ogólne informacje na temat przepisów dotyczących zamówień publicznych, zasad i dostępu do różnych rynków
Inwestycje
- Szczegółowe informacje na temat inwestycji zagranicznych w UE
- Znajdź ogólne informacje umożliwiające Ci dokonanie inwestycji za granicą
Inne (konkurencja, dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa zabawek)
Konkurencja
- Od 2014 r. UE wstrzymała subsydia wywozowe do wszystkich produktów wywożonych do państw objętych umową o partnerstwie gospodarczym.
- UE zminimalizowała środki, które zakłócają produkcję i handel
- Jeżeli lokalny przemysł jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu importu z Europy, umowy o partnerstwie gospodarczym umożliwiają uruchomienie środków mających na celu ochronę sektorów przemysłowych i nowo powstających gałęzi przemysłu.
Zrównoważony rozwój
Umowy o partnerstwie gospodarczym opierają się wyraźnie na „zasadniczych i podstawowych” elementach określonych w umowie zKotonu, tj. prawach człowieka, zasadach demokracji, praworządności i dobrych rządach. Umowy o partnerstwie gospodarczym zawierają zatem jeden z najsilniejszych sformułowań dotyczących praw i zrównoważonego rozwoju dostępny w umowach UE.
- „Klauzula niewykonania” oznacza, że „właściwe środki” (określone w umowie z Kotonu) mogą zostać podjęte, jeżeli którakolwiek ze stron nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w odniesieniu do zasadniczych elementów. Może to obejmować zawieszenie korzyści handlowych.
- Zadaniem wspólnych instytucji UPG jest monitorowanie i ocena wpływu wdrażania umów o partnerstwie gospodarczym na zrównoważony rozwój Stron. Zgodnie z umową z Kotonu istnieje wyraźna rola społeczeństwa obywatelskiego i parlamentarzystów.
Integracja regionalna
Umowy o partnerstwie gospodarczym mają na celu przyczynienie się do regionalnej integracji gospodarczej. Klauzule preferencji regionalnych zawarte w umowach o partnerstwie gospodarczym stanowią, że kraje w tym samym regionie zapewniają sobie co najmniej takie same korzyści jak UE.
Umowy o partnerstwie gospodarczym dotyczą zatem w takim samym stopniu wymiany handlowej między państwami objętymi umową o partnerstwie gospodarczym, jak i handlu z UE.
- UE zapewnia pomoc rozwojową i środki budowania potencjału handlowego, aby wspierać rolników z państw AKP w przestrzeganiu norm sanitarnych, fitosanitarnych i innych norm rolnych.
Wzmacnianie potencjału i pomoc techniczna
Wraz z każdą umową o partnerstwie gospodarczym UE udziela pomocy technicznej na rzecz wymiany handlowej. Pomaga to krajom dostosować swoje procedury celne i ograniczyć formalności. Dla Ciebie oznacza to mniejsze trudności w kontaktach z organami celnymi.
Przydatne linki i dokumenty
Zob. broszura pt. „Przyjmowanie partnerstwa w praktyce”. Umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP)