Kumulacja
Aby wiedzieć, czy produkt został w wystarczającym stopniu przetworzony w kraju partnerskim, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy wykorzystane materiały i materiały do produkcji można uznać za pochodzące z UE lub kraju partnera handlowego. Preferencyjne reguły pochodzenia UE obejmują koncepcję kumulacji, która umożliwia importerowi lub eksporterowi, pod pewnymi warunkami, uznanie materiałów niepochodzących przywożonych z państw trzecich lub przetwarzanych w państwie niebędącym partnerem za pochodzące z UE lub z państwa będącego partnerem handlowym. W uzgodnieniach preferencyjnych UE stosuje się trzy rodzaje kumulacji. Te trzy rodzaje różnią się liczbą państw uczestniczących w operacji oraz rodzajami materiałów – pochodzących lub niepochodzących – które można kumulować.
A) Kumulacja dwustronna
Kumulacja dwustronna obejmuje dwie strony: UE i kraj partnerski. Umożliwia wykorzystanie materiałów pochodzących z UE jako materiałów pochodzących z kraju partnerskiego i odwrotnie. Kumulacja ta ma zastosowanie do wszystkich uzgodnień preferencyjnych UE.
Kumulacja dwustronna ma zastosowanie do trzech głównych zasad opisanych w sekcji dotyczącej towarów wystarczająco przetworzonych w następujący sposób:
- W przypadku zastosowania zasady „wartości dodanej” kumulacja dwustronna umożliwia wyłączenie wartości materiałów pochodzących od drugiej strony z maksymalnego progu procentowego materiałów niepochodzących.
- W przypadku zastosowania zasady „zmiany klasyfikacji taryfowej” nie ma potrzeby sprawdzania, czy nastąpiła zmiana w klasyfikacji taryfowej materiałów pochodzących od drugiej strony.
- W przypadku zastosowania zasady „wytwarzanie z określonych produktów” nie ma potrzeby sprawdzania, czy materiały pochodzące od drugiej strony odnoszą się do późniejszego etapu produkcji.
B) Kumulacja ukośna
Kumulacja diagonalna jest podobna do kumulacji dwustronnej, ale jest stosowana w umowach dotyczących więcej niż dwóch państw. Umożliwia on wykorzystanie materiałów pochodzących z określonego kraju (jak wspomniano w odpowiednim postanowieniu dotyczącym kumulacji) innego niż kraje partnerskie jako materiałów pochodzących. Kumulacja diagonalna może być stosowana wyłącznie w odniesieniu do produktów, które pochodzą z określonego kraju, a następnie są dalej przetwarzane.
Kumulacja diagonalna ma zastosowanie do trzech głównych zasad opisanych w sekcji dotyczącej wystarczająco przetworzonych towarów w następujący sposób:
- Jeżeli stosowana jest reguła „wartości dodanej”, kumulacja diagonalna umożliwia wyłączenie wartości materiałów pochodzących z określonego kraju z maksymalnego progu procentowego materiałów niepochodzących.
- W przypadku zastosowania zasady „zmiana klasyfikacji taryfowej” nie ma potrzeby sprawdzania, czy nastąpiła zmiana w klasyfikacji taryfowej materiałów pochodzących z określonego kraju.
- Jeżeli stosowana jest zasada „wytwarzanie z określonych” produktów, nie trzeba sprawdzać, czy materiały pochodzące z określonego kraju odnoszą się do późniejszego etapu produkcji.
C) Pełna kumulacja
Pełna kumulacja nie tylko uwzględnia materiały pochodzące z UE lub określonego kraju (jak wspomniano w odpowiednim przepisie dotyczącym kumulacji), ale także umożliwia zaliczenie materiałów niepochodzących na poczet treści pochodzących.
Pełna kumulacja ma zastosowanie do trzech głównych zasad opisanych w sekcji dotyczącej wystarczająco przetworzonych towarów w następujący sposób:
- Jeżeli stosowana jest reguła „wartości dodanej”, pełna kumulacja umożliwia wyłączenie wartości materiałów niepochodzących użytych na etapie produkcji na terytorium drugiej strony z maksymalnego progu procentowego materiałów niepochodzących.
- W przypadku zastosowania zasady „zmiany klasyfikacji taryfowej” nie ma potrzeby sprawdzania, czy nastąpiła zmiana w klasyfikacji taryfowej materiałów wykorzystanych na etapie produkcji u drugiej strony.
- Jeżeli stosuje się zasadę „wytwarzanie z określonych produktów”, nie trzeba sprawdzać, czy materiały użyte na etapie produkcji u drugiej strony odnoszą się do późniejszego etapu produkcji.
Pamiętaj, że jeżeli przetwarzanie przeprowadzane w Twoim kraju partnerskim mieści się jedynie w wykazie operacji minimalnych, nie można zastosować kumulacji.