Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem
Umowa znosi cła i biurokrację, z którymi borykają się europejskie przedsiębiorstwa eksportujące do Singapuru. Usuwa również inne przeszkody w handlu i poprawia handel podstawowymi towarami, takimi jak elektronika, produkty spożywcze i produkty farmaceutyczne. Umowa otwiera również rynek Singapuru dla eksportu usług z UE, na przykład w dziedzinie transportu i telekomunikacji.
Porozumienie w skrócie
Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem (EUSFTA) weszła w życie w dniu 21 listopada 2019 r. Zob. pełny tekst umowy i załączniki do niej.
UE i Singapur podpisały również umowę o ochronie inwestycji (EUSIPA). Wejdzie ona w życie po jej ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE, zgodnie z ich własnymi procedurami krajowymi.
Jakie są korzyści dla Państwa przedsiębiorstwa?
EUSFTA przynosi przedsiębiorstwom znaczne korzyści, w tym
- zwiększony dostęp do rynku dla przedsiębiorstw z UE w Singapurze i vice versa
- mniej uciążliwe przepisy techniczne
- w przedmiocie usunięcia powtarzających się badań w odniesieniu do niektórych produktów
- procedury celne i reguły pochodzenia ułatwiające handel
- ochrona praw własności intelektualnej, w tym oznaczeń geograficznych - specjalnych regionalnych produktów spożywczych i napojów, takich jak szynka parmeńska i irlandzka whiskey
- nowe możliwości w zakresie usług środowiskowych i zielonych zamówień publicznych
- usunięcie przeszkód w handlu i inwestycjach w technologie ekologiczne
W jaki sposób umowa handlowa przyniesie korzyści unijnym społecznościom rolniczym?
Przed zawarciem umowy handlowej Singapur stosował zerowe cła na przywóz wszystkich produktów rolno-spożywczych z wyjątkiem piwa. Wraz z wejściem w życie umowy Singapur zniósł również wszystkie pozostałe cła na piwa, stout i samsu.
Umowa uznaje i chroni oznaczenia geograficzne win, napojów spirytusowych, produktów rolnych i środków spożywczych pochodzących z terytorium UE lub Singapuru.
Ponadto środki przewidziane w części umowy dotyczącej środków sanitarnych i fitosanitarnych mają na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Środki takie odnoszą się do uznawania obszarów o niskim poziomie/wolnych szkodników lub chorób oraz zapewniają przejrzystość i wymianę informacji oraz unikanie barier handlowych.
Singapur posiada bardzo niewiele gruntów rolnych, a zatem zaspokaja swoje potrzeby żywnościowe przy pomocy importu.
Jego produkcja rolna jest na małą skalę i ogranicza się do:
- kwiaty
- niektóre owoce (głównie duriany i rambutany)
- jaja
- warzywa
- drób
- wieprzowina
W 2019 r. UE-27 wyeksportowała do Singapuru 1,9 mld EUR produktów rolno-spożywczych, ponad 10 lat wcześniej. Obecnie Singapur jest 5. co do wielkości rynkiem eksportowym produktów rolno-spożywczych w Azji i 18. miejscu na świecie.
Jak duży jest rynek singapurski? Ile UE robi z Singapurem?
Singapur, liczący 5,6 mln osób, jest kluczowym ośrodkiem handlowym, transportowym i finansowym w Azji. Posiadając rozległą sieć umów handlowych z ponad 30 partnerami, kraj ten wymienia rocznie ponad 550 mld euro z resztą świata.
Dla UE Singapur jest 14. co do wielkości partnerem handlowym w handlu towarami na świecie, a pierwszym w Azji Południowo-Wschodniej (SEA). Singapur, posiadający gospodarkę silnie zorientowaną na usługi, jest również 5. co do wielkości partnerem UE w handlu usługami na świecie.
Dzięki ponad 10 tys. przedsiębiorstw europejskich, które utworzyły swoje biura/węzły regionalne w Singapurze, kraj ten stał sięszóstym globalnym celem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w UE i odpowiada za dwie trzecie unijnych inwestycji bezpośrednich w SEA.
Taryfy
Na wywóz do Singapuru
Przed zawarciem umowy prawie wszystkie towary pochodzące z UE mogły już zostać wprowadzone do Singapuru bez cła. Od czasu wejścia w życie umowy Singapur jest zobowiązany do stosowania bezcłowego dostępu do wszystkich towarów pochodzących z UE, w tym tych, które wcześniej podlegały taryfom celnym (takich jak piwo i stout).
W odniesieniu do przywozu do UE
Według stanu na dzień 21 listopada 2019 r. około 84 % przywozu z Singapuru do UE jest przywożone bezcłowo.
Przykłady sektorów, które korzystają z natychmiastowego zniesienia ceł, obejmują:
- elektronika
- produkty farmaceutyczne
- większość produktów petrochemicznych (niektóre cła na produkty petrochemiczne zostaną wycofane dopiero po 3 latach)
- przetworzone produkty rolne (z wyjątkiem fruktozy chemicznie czystej i kukurydzy cukrowej)
Niemal wszystkie pozostałe cła mające zastosowanie do towarów z Singapuru przywożonych do UE zostaną stopniowo zniesione przed listopadem 2024 r.
UE będzie nadal stosować cła na kilka produktów nawet po zakończeniu okresu stopniowego wycofywania, w tym na niektóre produkty rybne (Tilapia, Skipjack) i rolnictwo przetworzone, a także chemicznie czystą fruktozę i słodką kukurydzę.
Zniesienie ceł
W umowie handlowej szczegółowo opisano kategorie znoszenia ceł na okres 5 lat w załączniku 2-A do umowy.
Harmonogram znoszenia ceł dla danego produktu można znaleźć w Mój Trade Assistant.
Reguły pochodzenia
W niniejszej sekcji przedstawiono główne reguły pochodzenia i procedury dotyczące pochodzenia zawarte w umowie handlowej.
Pochodzenie to „obywatelstwo gospodarcze” towarów będących przedmiotem obrotu. Jeżeli są Państwo nowi w tym temacie, możesz znaleźć wprowadzenie do głównych pojęć w sekcji „Towary”.
Aby kwalifikować się do preferencyjnej stawki, Twój produkt musi być zgodny z niektórymi zasadami, które dowodzą jego pochodzenia.
Gdzie mogę znaleźć reguły pochodzenia?
Reguły pochodzenia określono w protokole 1 do EUSFTA.
Czy mój produkt pochodzi z UE lub Singapuru?
Aby móc skorzystać z niższej lub zerowej taryfy preferencyjnej na mocy umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem, produkt musi pochodzić z UE lub Singapuru. Produkt uważa się za pochodzący z UE lub Singapuru, jeżeli jest
- całkowicie uzyskane w UE lub w Singapurze lub
- Wytwarzane w UE lub w Singapurze z wykorzystaniem materiałów niepochodzących i zgodne z regułami dotyczącymi poszczególnych produktów określonymi w załączniku B do protokołu w sprawie reguł pochodzeniaZob.
również załącznik A Uwagi wstępne do wykazu w załączniku B opis sposobu czytania reguł. Ponadto załącznik B lit. a) uzupełnienia do załącznika B przewiduje alternatywne przepisy dotyczące konkretnych produktów w odniesieniu do niektórych produktów pochodzących z Singapuru, ograniczone rocznym kontyngentem.
Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w rozdziale (np. niewystarczająca obróbka lub przetworzenie, zasada niezmienności). Istnieją również pewne dodatkowe możliwości elastyczności, które pomogą dostosować się do przepisów dotyczących poszczególnych produktów (np. tolerancja i kumulacja).
Przykłady głównych rodzajów przepisów dotyczących poszczególnych produktów w umowach handlowych UE
- reguła wartości dodanej - wartość wszystkich materiałów niepochodzących w produkcie nie może przekroczyć określonej wartości procentowej jego ceny ex-works
- zmiana klasyfikacji taryfowej - proces produkcji skutkuje zmianą klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym - na przykład produkcja papieru (dział 48 Systemu Zharmonizowanego) z masy niepochodzącej (dział 47 Systemu Zharmonizowanego)
- działania szczególne - wymagany jest szczególny proces produkcji, na przykład przędzenie włókien w przędzę - reguły takie są stosowane głównie w sektorze odzieżowym i chemicznym
Mające zastosowanie przepisy dotyczące poszczególnych produktów można znaleźć w Mój asystent ds. handlu.
Wskazówki, które pomogą Ci dostosować się do przepisów dotyczących poszczególnych produktów
Przewidziano dodatkową elastyczność, aby pomóc w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów, takich jak tolerancje lub kumulacja.
Tolerancja
W umowie o wolnym handlu między UE a Singapurem zasada tolerancji pozwala producentowi na stosowanie materiałów niepochodzących, które są normalnie zakazane regułą dotyczącą danego produktu, o ile ich masa netto lub wartość nie przekraczają
- 10 % masy produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych działami 2 i 4-24 Systemu Zharmonizowanego, innych niż przetworzone produkty rybołówstwa objęte działem 16
- 10 % ceny ex-works produktu na wyroby przemysłowe inne niż tekstylia i odzież
Tolerancje szczególne mają zastosowanie do wyrobów włókienniczych i odzieży sklasyfikowanych w działach 50-63 systemu zharmonizowanego, które są objęte uwagą 6 i uwagą 7 do załącznika A Uwagi wprowadzające do wykazu w załączniku B.
Tolerancja ta nie może być wykorzystywana do przekroczenia progu wartości maksymalnej dla materiałów niepochodzących wymienionych w regułach dotyczących poszczególnych produktów.
Kumulacja
Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem przewiduje trzy sposoby kumulowania pochodzenia. Należy jednak zauważyć, że obecnie zastosowanie ma tylko pierwszy (kumulacja dwustronna).
- kumulacja dwustronna - materiały pochodzące z Singapuru można uznać za pochodzące z UE, jeżeli zostały użyte do wytworzenia produktu w UE (i odwrotnie)
- Kumulacja z państwem ASEAN, które zawarło z UE umowę preferencyjną pozwalającą na liczenie materiałów pochodzących z takich krajów jako pochodzących z Singapuru lub z UE, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania produktu.
Proszę zauważyć, że materiały wymienione w załączniku C do protokołu w sprawie reguł pochodzenia są wyłączone z tej kumulacji. Obecnie kumulacja ta nie ma zastosowania. - Kumulacja z krajem ASEAN, który nie zawarł umowy preferencyjnej z UE, która zezwala na liczenie materiałów pochodzących z takich krajów jako pochodzących z UE lub Singapuru, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania produktów wymienionych w załączniku D do Protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
Obecnie kumulacja ta nie ma zastosowania.
Inne wymagania
Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w protokole w sprawie reguł pochodzenia, takie jak zasada niezmienności.
Transport przez państwo trzecie:Zasada niezmienności
Produkty pochodzące muszą być transportowane z UE do Singapuru (i odwrotnie) bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim.
Niektóre operacje mogą być prowadzone w państwie trzecim, jeżeli produkty pozostają pod dozorem celnym, takie jak:
- dodawanie lub umieszczanie znaków, etykiet, pieczęci lub wszelkiej dokumentacji w celu zapewnienia zgodności ze szczególnymi wymogami krajowymi kraju przywozu
- konserwowanie produktów w dobrych warunkach
- składowanie
- podział przesyłek
W razie wątpliwości organy celne mogą zażądać od zgłaszającego przedstawienia dowodu zgodności. Dowody zgodności mogą być przedstawione w dowolny sposób, w tym:
- umowne dokumenty przewozowe, takie jak konosamenty
- faktyczne lub konkretne dowody oparte na oznakowaniu lub numeracji opakowań
- wszelkie dowody związane z samymi towarami
Zwrot ceł
Zwrot ceł uiszczonych uprzednio od materiałów niepochodzących użytych do wytworzenia produktu wywożonego w ramach taryfy preferencyjnej nie jest dozwolony na mocy niniejszej umowy handlowej.
Procedury dotyczące pochodzenia
Eksporterzy i importerzy muszą przestrzegać procedur dotyczących pochodzenia. Procedury określono w sekcji B protokołu w sprawie reguł pochodzenia do umowy. Wyjaśniono w nich na przykład, w jaki sposób:
- deklarowanie pochodzenia produktu
- do ubiegania się o preferencje
- organy celne mogą zweryfikować pochodzenie produktu
Jak ubiegać się o preferencyjną taryfę?
Aby skorzystać z preferencyjnej taryfy, importerzy muszą przedstawić dowód pochodzenia.
Na mocy tej umowy importerzy mogą ubiegać się o preferencyjną taryfę celną na podstawie deklaracji pochodzenia dostarczonej przez eksportera.
Deklaracja pochodzenia
Oświadczenie własne eksportera
Eksporterzy mogą samodeklarować, że ich produkt pochodzi z UE lub Singapuru, przedstawiając deklarację pochodzenia.
- w UE można go zrealizować
- upoważnionego eksportera
- przez każdego eksportera, pod warunkiem że całkowita wartość przesyłki nie przekracza 6000 EUR
- w Singapurze może go wytworzyć eksporter, który:
- jest zarejestrowany przez władze Singapuru
- otrzymał niepowtarzalny numer jednostki
Upoważnieni eksporterzy
Organy celne kraju wywozu mogą upoważnić każdego eksportera, który dokonuje wywozu produktów w ramach umowy handlowej, do sporządzania deklaracji pochodzenia dla produktów niezależnie od ich wartości. Eksporter musi przedstawić organom celnym wystarczające gwarancje, że można zweryfikować status pochodzenia produktów i spełnienie wszystkich pozostałych wymogów umowy (Protokół). Organy celne mogą cofnąć status upoważnionego eksportera w przypadku nadużycia.
Co powinna zawierać deklaracja pochodzenia?
Aby sporządzić deklarację pochodzenia, należy napisać, opatrzyć pieczęcią lub drukiem oświadczenie na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym:
„Eksporter produktów objętych niniejszym dokumentem (customs lub właściwym upoważnieniem rządowym nr...) oświadcza, że, o ile nie wskazano wyraźnie inaczej, produkty te mają [...] preferencyjne pochodzenie.”
Tekst deklaracji pochodzenia można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE i znaleźć można w załączniku E do protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
Deklarację na fakturze należy podpisać odręcznie. Jeżeli są Państwo upoważnionymi eksporterami, są Państwo zwolnieni z tego wymogu, pod warunkiem że przedstawią Państwo organom celnym pisemne zobowiązanie do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za wszelkie zgłoszenia identyfikujące Cię.
Przedłożenie i ważność
Deklarację pochodzenia można wyjątkowo sporządzić po dokonaniu wywozu („oświadczenie retrospektywne”), pod warunkiem że zostanie ona przedstawiona w państwie przywozu nie później niż dwa lata w przypadku UE, a w przypadku Singapuru jeden rok po wprowadzeniu towarów na terytorium.
Na żądanie organów celnych powinni Państwo przechowywać i być przygotowani do złożenia dokumentów potwierdzających, że Twój produkt pochodzi (np. deklaracje dostawcy) i spełnia inne wymogi protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
Deklaracja pochodzenia pozostaje ważna przez 12 miesięcy od daty wystawienia przez eksportera.
Weryfikacja pochodzenia
Organy celne mogą sprawdzić, czy przywożony produkt rzeczywiście pochodzi lub spełnia inne wymogi dotyczące pochodzenia. Umowa o wolnym handlu UE-Singapur opiera się na następujących zasadach:
- weryfikacja jest wymagana przez władze kraju przywozu i jest przeprowadzana przez władze kraju wywozu.
- weryfikacja opiera się na współpracy administracyjnej między organami celnymi państwa przywozu i państwa wywozu.
- kontrolę pochodzenia produktów przeprowadzają lokalne organy celne. Wizyty Strony dokonującej przywozu u eksportera są niedozwolone.
- władze Strony wywozu dokonują ostatecznego ustalenia pochodzenia i informują władze Strony dokonującej przywozu o wynikach
Wymogi dotyczące produktu
Przepisy i wymagania techniczne
Umowa handlowa wprowadza bardziej kompatybilne wymogi techniczne i testowanie produktów oraz zmniejsza bariery techniczne, które w przeciwnym razie mogłyby utrudniać sprzedawanie swoich produktów w Singapurze. Na przykład
- Upoważniony przedsiębiorca
- uproszczono przepisy dotyczące oznakowania i etykietowania
- ograniczono powielanie kosztownych i czasochłonnych procedur testowania produktów - na przykład Singapur uznaje obecne normy UE i badania samochodów i części samochodowych.
- wprowadzono system certyfikacji unijnych zakładów produkujących mięso, które chcą eksportować do Singapuru.
W jaki sposób umowa handlowa będzie chronić normy europejskie, w tym normy bezpieczeństwa żywności?
Umowa handlowa w żaden sposób nie wpłynie, nie zmieni, nie zmieni ani nie zniesie norm UE w żadnej dziedzinie.
Oznacza to, że produkty i usługi singapurskie mogą być sprzedawane w UE wyłącznie na takich samych warunkach jak unijne produkty i usługi. Muszą one spełniać wszystkie przepisy i regulacje UE, takie jak:
- przepisy i normy techniczne
- wymogi w zakresie bezpieczeństwa konsumentów
- wymogi środowiskowe
- przepisy dotyczące zdrowia i higieny zwierząt i roślin
- przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności
Elektronika
Normy, przepisy techniczne i procedury oceny zgodności opierają się na odpowiednich normach międzynarodowych.
Porozumienie ma na celu uniknięcie powielania i uciążliwych procedur badania zgodności w zakresie bezpieczeństwa produktów i kompatybilności elektromagnetycznej
- sprzęt elektryczny i elektroniczny
- elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego
- elektroniczny sprzęt powszechnego użytku
Singapur przyjmuje deklarację zgodności dostawcy w odniesieniu do produktów uznanych za stwarzające niskie ryzyko dla bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia lub środowiska.
Pojazdy silnikowe i części do pojazdów
Dzięki umowie możliwe jest sprzedawanie nowych pojazdów silnikowych i części samochodowych z UE w Singapurze bez dodatkowych badań lub certyfikacji, pod warunkiem że są one certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi normami przyjętymi w UE, w szczególności z regulaminami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) dotyczącymi homologacji typu.
UE i Singapur uzgodniły również, że:
- powstrzymanie się od wprowadzania nowych środków regulacyjnych, które różnią się od norm międzynarodowych
- zezwolić na sprzedaż produktów zawierających nowe technologie, chyba że udowodni się, że takie technologie stwarzają znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzi, bezpieczeństwa lub środowiska.
Produkty farmaceutyczne i wyroby medyczne
UE i Singapur uzgodniły, że:
- stosowanie międzynarodowych norm, praktyk i wytycznych dotyczących produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych
- zapewnienie, aby sporządzanie wykazów, ustalanie cen i refundacja produktów farmaceutycznych były uczciwe, rozsądne i niedyskryminujące
UE uzna singapurskie normy „dobrych praktyk wytwarzania” (GMP) w produkcji substancji czynnych (API) za równoważne z normami obowiązującymi w Singapurze, co ułatwi wywóz ASF Singapuru do UE.
Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa - SPS
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, zdrowie zwierząt i roślin, zarówno UE, jak i Singapur wprowadziły rygorystyczne przepisy i procedury. Umowa ma na celu ułatwienie wywozu produktów pochodzenia zwierzęcego. Na przykład UE i Singapur zgodziły się na wzajemną ocenę systemów inspekcji i certyfikacji zakładów produkujących mięso, zamiast wymagać, aby każda rzeźnia lub zakład przetwórstwa spożywczego były kontrolowane przez drugą stronę przed wywozem.
Szczegółowe zasady i wymogi dotyczące produktu znajdziesz w Mój asystentze ds. handlu.
Bariery techniczne w handlu
Chociaż przepisy techniczne są ważne, mogą czasami stanowić barierę dla handlu międzynarodowego i w związku z tym mogą stanowić znaczne obciążenie dla eksportera.
- jeśli uważasz, że masz do czynienia z barierą handlową, która spowalnia działalność lub uniemożliwia Ci eksport, możesz powiedzieć nam
- za pomocą formularza internetowego należy zgłosić, co powstrzymuje eksport do Singapuru, a UE przeanalizuje Państwa sytuację i podejmie odpowiednie działania.
Dokumenty i procedury odprawy celnej
Umowa zapewnia skuteczniejsze procedury celne w celu ułatwienia wymiany handlowej i zmniejszenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo łańcucha dostaw, przewiduje się, że UE i Singapur przystąpią do wzajemnego uznawania programów partnerstwa handlowego, takich jak unijny program „Upoważnione podmioty gospodarcze”.
Dokumentów
Przewodniki krok po kroku opisują różne rodzaje dokumentów, które należy przygotować do odprawy celnej produktów.
W zależności od produktu organy celne mogą wymagać wszystkich lub niektórych z poniższych elementów.
- Faktura handlowa (zob. szczegółowe wymogi dotyczące jej formy i treści w Mój Trade Assistant)
- wykaz opakowań
- Pozwolenia na przywóz niektórych towarów
- Świadectwa wykazujące zgodność produktu z obowiązkowymi przepisami dotyczącymi produktów, takimi jak wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, etykietowanie i pakowanie
- Dowód pochodzenia — deklaracja pochodzenia
Dla większej pewności można wystąpić z wyprzedzeniem o wiążącą informację taryfową lub o wiążącą informację o pochodzeniu.
Szczegółowe informacje na temat dokumentów, które należy przedstawić do odprawy celnej produktu, należy kierować do My Trade Assistant.
Procedury
Opis sposobu, w jaki należy udowodnić pochodzenie produktów, aby ubiegać się o preferencyjną taryfę celną, oraz zasad dotyczących weryfikacji pochodzenia przez organy celne znajduje się w powyższej sekcji dotyczącej reguł pochodzenia.
Ogólne informacje na temat procedury celnej dotyczącej przywozu i wywozu znajdują się na stronie internetowej DG ds. Podatków i Unii Celnej.
Własność intelektualna i oznaczenia geograficzne
Umowa handlowa zawiera również nowoczesne przepisy dotyczące ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej.
Oznaczenia geograficzne
Singapur wzmocnił swój istniejący system oznaczeń geograficznych poprzez ustanowienie systemu rejestracji oznaczeń geograficznych w Singapurze w celu ochrony produktów posiadających szczególne cechy lub cieszących się pewną renomą lub cechami charakterystycznymi ze względu na ich pochodzenie geograficzne. Producenci unijni mogą ubiegać się o rejestrację oznaczeń geograficznych w Singapurze. Producenci spoza UE mogą również ubiegać się o rejestrację oznaczeń geograficznych w Singapurze, w przypadku gdy produkty należą do określonych kategorii. 139 Unijnych oznaczeń geograficznych dla win, napojów spirytusowych i niektórych produktów rolnych korzysta z takiego samego poziomu ochrony jak w UE. Ta wzmocniona ochrona zwiększy rozpoznawalność przez konsumentów autentycznych unijnych produktów spożywczych, win i napojów spirytusowych w Singapurze, takich jak:
- Wina Bordeaux
- Szynka parmeńska
- Szampan
- Piwo bawarskie
Patenty
Na mocy tej umowy Singapur zobowiązał się do przedłużenia okresu ochrony patentowej w celu zrekompensowania skrócenia okresu obowiązywania patentu spowodowanego administracyjnym procesem wprowadzania do obrotu.
Prawo autorskie i prawa pokrewne
Umowa handlowa przewiduje 70 lat ochrony praw autorskich. Przewiduje ono jednolite godziwe wynagrodzenie dla producentów nagrań dźwiękowych nadawanych lub wykonywanych publicznie. Zostanie ono wdrożone nie później niż w listopadzie 2021 r. Umowa dostosuje singapurskie przepisy dotyczące praw autorskich do przepisów państw, które umożliwiają producentom nagrań dźwiękowych pobieranie opłat za transmisję i publiczne odtwarzanie.
Znaki towarowe
UE i Singapur będą chronić znane znaki towarowe w oparciu o wspólne zalecenie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.
Ochrona danych z badań
Porozumienie przewiduje również, że dane z badań przedłożone w celu uzyskania administracyjnego zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów farmaceutycznych i agrochemicznych będą chronione przez okres 5 lat, który może zostać przedłużony o dodatkowe 5 lat.
Wzory przemysłowe
Umowa handlowa przewiduje, że Singapur wydłuży okres ochrony zarejestrowanych wzorów do 10 lat.
Wykonanie
Umowa zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące cywilnoprawnych środków egzekucyjnych. W odniesieniu do egzekwowania przepisów na granicach posiadacze praw będą mogli zwrócić się do organów celnych Singapuru o zajęcie towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym i pirackich towarów chronionych prawem autorskim.
Do listopada 2022 r. posiadacze praw będą mogli zwrócić się do organów celnych Singapuru o zajęcie również towarów podrobionych o oznaczenie geograficzne i pirackich towarów projektowych, gdy mają zostać przywiezione lub wywiezione.
Singapur i UE zobowiązały się również do stosowania procedur, które umożliwią władzom zawieszenie z własnej inicjatywy zwolnienia towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, pirackich towarów chronionych prawem autorskim i podrobionych oznaczeń geograficznych. W odniesieniu do podrabianych towarów z oznaczeniem geograficznym Singapur wdroży to zobowiązanie do listopada 2022 r.
Punkt informacyjny ds. praw własności intelektualnej w Azji Południowo-Wschodniej oferuje usługi wsparcia bezpośredniego w zakresie własności intelektualnej dla MŚP.
Usług
Umowa handlowa obejmuje szeroki zakres usług i zapewnia usługodawcom dodatkowy dostęp do rynku.
Konkretnie, UE i Singapur uzgodniły, że zmniejszą lub zniosą pewne ograniczenia dotyczące
- liczba usługodawców
- wartość transakcji usługowych lub aktywów
- liczba operacji związanych z usługami lub wielkość produkcji usług
- liczba osób, które mogą być zatrudnione
- określony dozwolony rodzaj podmiotu prawnego
- limity udziałów zagranicznych/udziałów kapitałowych
Dotyczy to szerokiej gamy sektorów, w tym:
- usługi telekomunikacyjne
- usługi finansowe
- usługi komputerowe i usługi z nimi związane
- usługi transportowe
- usługi w zakresie ochrony środowiska naturalnego
- niektóre usługi biznesowe (takie jak usługi architektoniczne i inżynieryjne)
- usługi pocztowe
UE i Singapur uzgodniły również, że te same zasady i regulacje będą miały zastosowanie do krajowych i zagranicznych usługodawców w niektórych sektorach, aby zapewnić przewidywalność i równe warunki działania. Dotyczy to na przykład:
- usługi pocztowe - zapewnienie, by dominujące podmioty rynkowe nie stosowały praktyk antykonkurencyjnych
- usługi telekomunikacyjne - główni dostawcy, tacy jak właściciele sieci, muszą zapewnić innym operatorom dostęp do określonych elementów sieci, na zasadach i warunkach, które są racjonalne i przejrzyste
- międzynarodowy transport morski - określenie odpowiednich zobowiązań i zapewnienie jasności co do tego, co dokładnie jest zaangażowane
- usługi informatyczne - obejmują wszystkie przyszłe usługi informatyczne w oparciu o ich funkcje
- regulacje krajowe - kompleksowe przepisy dotyczące procedur licencjonowania i kwalifikacji zawodowych zapewniające, że w przypadku ubiegania się przez inwestora o zezwolenie na świadczenie usługi lub świadczenie usług niebędących usługami, są one traktowane sprawiedliwie i chronione przed arbitralnymi ograniczeniami przy jednoczesnym zapewnieniu prawa do odwołania się
Usługi są podstawą gospodarki UE i Singapuru. Singapur jest głównym ośrodkiem w Azji Południowo-Wschodniej dla usługodawców z UE i odpowiada za ponad połowę całego handlu usługami komercyjnymi między UE a ASEAN.
UE | Singapur | |
---|---|---|
Usługi profesjonalne |
|
|
Usługi komputerowe i usługi z nimi związane | Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie | Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie |
Badania i rozwój |
|
|
Usługi biznesowe |
|
|
Usługi pocztowe | Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie | Usługi w zakresie doręczania listów podstawowych i ekspresowych |
Usługi telekomunikacyjne | Usługi polegające na transmisji i odbiorze sygnałów za pomocą środków elektromagnetycznych, z wyłączeniem nadawania | Usługi (z wyłączeniem radiofonii i telewizji), takie jak:
|
Usługi w zakresie ochrony środowiska naturalnego |
|
|
Usługi związane z turystyką i podróżami | Usługi biur podróży i obsługi wycieczek |
|
Transport | Transport morski - usługi związane z
|
Transport morski - usługi związane z
Transport drogowy - usługi wspierające, takie jak
|
Produkcja |
|
|
E-handel
Singapur i UE uznają znaczenie swobodnego przepływu informacji i zgodziły się nie nakładać ceł na transmisje elektroniczne.
Obie strony zgadzają się również, że:
- handel elektroniczny nie powinien naruszać praw własności intelektualnej
- rozwój handlu elektronicznego musi być zgodny z międzynarodowymi standardami ochrony danych
Zamówienia publiczne
Singapur i UE są członkami Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA).
Jeszcze przed zawarciem umowy handlowej przedsiębiorstwa te dysponowały już otwartymi i nowoczesnymi systemami zamówień publicznych oraz stosowały wysokie standardy przejrzystości i uczciwości proceduralnej w odniesieniu do przetargów publicznych, a w wielu przypadkach przedsiębiorstwa z UE mogły już konkurować o zamówienia publiczne w Singapurze powyżej określonego progu wartości.
Umowa handlowa oferuje jednak przedsiębiorstwom z UE jeszcze więcej możliwości konkurowania o zamówienia publiczne w Singapurze.
Singapur
- zgodziło się na dodatkowe zasady dotyczące przetargów
- zgodziło się na obniżenie progów wartości dla otwartych procedur przetargowych dla takich organów jak Rada ds. Usług Publicznych i Urząd ds. Rynku Energii.
- rozszerzenie rodzajów zamówień publicznych na usługi objęte zobowiązaniami dotyczącymi przejrzystości i niedyskryminacji - jest to ważne, ponieważ dostęp do informacji jest jedną z największych przeszkód napotykanych przez mniejsze przedsiębiorstwa w UE w dostępie do rynków zagranicznych
UE:
- dodać do wykazu podmiotów otwartych do składania ofert w zakresie zamówień publicznych dodatkowe ministerstwa, agencje i inne organy rządowe szczebla centralnego - w porównaniu z wykazem zawartym w Porozumieniu WTO w sprawie zamówień rządowych - jak również podmioty działające w niektórych sektorach użyteczności publicznej
- obejmowała więcej rodzajów zamówień publicznych na usługi objęte przetargami otwartymi w porównaniu z tym, co zostało uzgodnione w ramach WTO, takich jak:
- usługi kolejowe
- usługi informatyczne
- usługi telekomunikacyjne
- usługi w zakresie architektury krajobrazu
Handel i zrównoważony rozwój
Umowa handlowa określa wiążące zobowiązania w celu zapewnienia, by krajowe poziomy ochrony środowiska i ochrony pracy były spójne z podstawowymi normami i umowami międzynarodowymi.
Zakazuje ona praktyk „równania w dół”, w przypadku których przepisy prawa pracy i prawa ochrony środowiska są obniżane w celu przyciągnięcia handlu lub inwestycji, przy jednoczesnym uznaniu prawa UE i Singapuru do ustanowienia własnych poziomów ochrony środowiska i ochrony pracy.
Umowa handlowa ma na celu zwiększenie wkładu handlu i inwestycji w zrównoważony rozwój, w tym:
- odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw
- inicjatywy w zakresie oznakowania ekologicznego
- sprawiedliwy i etyczny handel
- ochrona zasobów naturalnych i zrównoważone zarządzanie nimi, w tym poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną oraz ochronę zasobów rybnych i zarządzanie nimi
Normy pracy
Umowa o wolnym handlu zawiera zobowiązania do wdrożenia ratyfikowanych przez strony konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), ale także zobowiązania do podjęcia niezbędnych kroków w celu ratyfikowania konwencji MOP dotyczących praw podstawowych, których jeszcze nie podpisały, takich jak:
- deklaracja ministerialna Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ w sprawie tworzenia pełnego i produktywnego zatrudnienia i godnej pracy dla wszystkich z 2006 r.
- deklarację MOP dotyczącą podstawowych zasad i praw w pracy;
- podstawowe konwencje MOP
Środowisko i zmiana klimatu
Umowa zawiera zobowiązania UE i Singapuru dotyczące skutecznego wdrażania wielostronnych umów środowiskowych, których stronami są UE lub Singapur, takie jak:
- konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
- konwencja ONZ o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)
- ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC)
Szczegółowe postanowienia dotyczące zmiany klimatu dodatkowo uwypuklają wysiłki UE i Singapuru na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
Umowa o wolnym handlu przewiduje również współpracę między stronami, w tym w zakresie oznakowania ekologicznego i zielonych zamówień publicznych, usunięcia przeszkód w handlu towarami i usługami przyjaznymi dla klimatu, takimi jak dobra zrównoważonej energii odnawialnej; stopniowe zmniejszanie dotacji na paliwa kopalne i promowanie praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.
Inwestycje
Umowa o ochronie inwestycji między UE a Singapurem (EUSIPA) wejdzie w życie po ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE zgodnie z ich własnymi procedurami krajowymi.
Po wejściu w życie program ten przyczyni się do dalszej poprawy klimatu inwestycyjnego i zapewni większą pewność inwestorom.
Umowa zagwarantuje, że inwestorzy europejscy i singapurscy będą traktowani jednakowo i sprawiedliwie oraz nie będą dyskryminowani, np.
- przymusowe wywłaszczenie lub wywłaszczenie bez odpowiedniego odszkodowania
- dyskryminacja
- cofnięcie licencji na prowadzenie działalności gospodarczej
- nadużycia ze strony państwa przyjmującego, takie jak brak rzetelnego procesu sądowego lub brak możliwości dokonania międzynarodowego transferu kapitału
Umowa o ochronie inwestycji zapewni inwestorom możliwość wprowadzenia nowoczesnego i zreformowanego mechanizmu rozstrzygania sporów inwestycyjnych - systemu sądów ds. inwestycji.
Podstawą nowego systemu sądów ds. inwestycji są:
- stały Trybunał ds. Inwestycji Pierwszej Instancji
- Trybunał Apelacyjny ds. odwołań
System będzie opierał się na zasadach przejrzystości postępowań i przepisach zapobiegających nadużywaniu systemu. Na przykład umowa o ochronie inwestycji zawiera przepisy zapobiegające nieuczciwym lub manipulacyjnym roszczeniom, takim jak restrukturyzacja przedsiębiorstwa w celu złożenia wniosku.
System sądów ds. inwestycji zapewni, aby umowa o ochronie inwestycji była interpretowana w sposób prawidłowy i przewidywalny pod względem prawnym.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Ministerstwo handlu i przemysłu | 100 High Street, #09-01, Skarb Państwa, Singapur 179434 Tel: +65 6225 9911 Strona internetowa: www.mti.gov.sg |
Przedsiębiorstwo Singapur (ESG) | 230 Victoria Street, wieża ulicy Victoria, poziom 10 Bugis, Singapur 188024 Tel: +65 6898 1800 Strona internetowa: www.enterprisesg.gov.sg |
Biuro ESG we Frankfurcie | Singapore Centre, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt nad Menem, Niemcy Tel: +49 699207350 |
Biuro ESG w Londynie | Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Zjednoczone Królestwo Tel: +44 2074842730 |
Delegatura Unii Europejskiej w Singapurze | 250 North Bridge Road, #38-03 Raffles City Tower, Singapur 179101 Tel: +65 6336 7919 Strona internetowa: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore |
Dodatkowe linki:
Więcej informacji na temat umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem oraz umowy o ochronie inwestycji można znaleźć na stronie internetowej DG ds. Handlu. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Można również wyszukać inne informacje na temat stosunków handlowych UE-Singapur pod tym linkiem.
Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) dostarcza również szczegółowych informacji na temat stosunków UE-Singapur.