Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem

Umowa znosi cła i biurokrację, z którymi borykają się europejskie firmy eksportujące do Singapuru. Usuwa również inne przeszkody w handlu i usprawnia handel kluczowymi towarami, takimi jak elektronika, produkty spożywcze i farmaceutyki. Umowa otwiera również rynek Singapuru na eksport usług z UE, na przykład w transporcie i telekomunikacji.

Porozumienie w skrócie

Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem (EUSFTA) weszła w życie 21 listopada 2019 r. Zob. pełny tekst umowy i załączniki do niej.

UE i Singapur podpisały również umowę o ochronie inwestycji (EUSIPA). Wejdzie ona w życie po jej ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE, zgodnie z ich własnymi procedurami krajowymi.

Jakie są korzyści dla Twojego biznesu?

EUSFTA przynosi znaczne korzyści przedsiębiorstwom, w tym:

  • zwiększenie dostępu do rynku dla przedsiębiorstw z UE w Singapurze i odwrotnie
  • mniej uciążliwe przepisy techniczne
  • zniesienie powielania badań w odniesieniu do niektórych produktów
  • procedury celne i reguły pochodzenia ułatwiające handel
  • ochrona praw własności intelektualnej, w tym oznaczeń geograficznych – specjalnych regionalnych produktów spożywczych i napojów, takich jak szynka parmeńska i irlandzka whiskey
  • nowe możliwości w zakresie usług środowiskowych i zielonych przetargów publicznych
  • usunięcie przeszkód w handlu i inwestycjach w zielone technologie

W jaki sposób umowa handlowa przyniesie korzyści społecznościom rolniczym w UE?

Przed zawarciem umowy handlowej Singapur miał zerowe cła na przywóz wszystkich produktów rolno-spożywczych z wyjątkiem piwa. Wraz z wejściem w życie umowy Singapur zniósł również wszystkie pozostałe taryfy na piwo, stout i samsu.

Umowa uznaje i chroni oznaczenia geograficzne win, napojów spirytusowych, produktów rolnych i środków spożywczych pochodzących z terytoriów UE lub Singapuru.

Ponadto środki przewidziane w części umowy dotyczącej środków sanitarnych i fitosanitarnych mają na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Takie środki odnoszą się do uznawania obszarów występowania niskich/wolnych szkodników lub chorób oraz zapewniają przejrzystość i wymianę informacji oraz unikanie barier w handlu.

 

Singapur ma bardzo mało gruntów rolnych, więc zaspokaja swoje potrzeby żywnościowe z importu.

Jego produkcja rolna jest na małą skalę i ogranicza się do

  • kwiaty
  • niektóre owoce (głównie duriany i rambutany)
  • jajka
  • warzywa
  • drób
  • wieprzowina

W 2019 r. UE-27 wyeksportowała do Singapuru produkty rolno-spożywcze o wartości 1,9 mld euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat wcześniej. Singapur jest obecnie piątym co do wielkości rynkiem eksportowym produktów rolno-spożywczych w Azji i osiemnastym na świecie.

Jak duży jest rynek singapurski? Jaką wymianę handlową UE prowadzi z Singapurem?

Z populacją 5,6 miliona ludzi, Singapur jest kluczowym węzłem handlowym, transportowym i finansowym w Azji. Posiadając rozległą sieć umów handlowych z ponad 30 partnerami, kraj ten handluje rocznie ponad 550 mld euro z resztą świata.

Dla UE Singapur jest czternastym co do wielkości partnerem handlowym na świecie i pierwszym w Azji Południowo-Wschodniej (SEA). Mając gospodarkę głęboko zorientowaną na usługi, Singapur jest również piątym co do wielkości partnerem UE w handlu usługami na świecie.

Z ponad 10 000 europejskich przedsiębiorstw, które utworzyły swoje biura/centra regionalne w Singapurze, kraj ten stał się szóstym na świecie miejscem docelowym dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w UE i odpowiada za dwie trzecie unijnych inwestycji bezpośrednich w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.

Taryfy

Dla eksportu do Singapuru

Przed zawarciem umowy prawie wszystkie towary pochodzące z UE mogły już być wprowadzane do Singapuru bez opłat celnych. Od czasu wejścia w życie umowy Singapur jest zobowiązany do stosowania bezcłowego dostępu do wszystkich towarów pochodzących z UE, w tym towarów, które wcześniej podlegały taryfom celnym (takich jak piwo i stout).

W odniesieniu do przywozu do UE

Według stanu na dzień 21 listopada 2019 r. około 84 % przywozu z Singapuru do UE odbywa się bezcłowo.

Przykłady sektorów, które korzystają z natychmiastowego zniesienia ceł, obejmują:

  • elektronika
  • Pharmaceuticals
  • większość produktów petrochemicznych (niektóre cła na produkty petrochemiczne zostaną wycofane dopiero po 3 latach)
  • przetworzone produkty rolne (z wyjątkiem chemicznie czystej fruktozy i kukurydzy cukrowej)

Prawie wszystkie pozostałe cła mające zastosowanie do towarów z Singapuru wprowadzanych do UE zostaną stopniowo zniesione przed listopadem 2024 r.

UE będzie nadal stosować cła na kilka produktów nawet po zakończeniu okresu stopniowego wycofywania, w tym na niektóre produkty rybne (Tilapia, Skipjack) i przetworzone rolnictwo, a także chemicznie czystą fruktozę i kukurydzę cukrową.

Zniesienie ceł

Umowa handlowa szczegółowo opisuje kategorie znoszenia ceł na okres 5 lat w załączniku 2-A do umowy.

 

Harmonogram demontażu taryf dla konkretnego produktu można znaleźć w sekcji Mój asystent handlowy.

Reguły pochodzenia

 

Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, Twój produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie. Proszę sprawdzić interaktywne narzędzie samoocenyreguł pochodzenia (ROSA) w sekcji Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować odpowiednie dokumenty.

Ogólne informacje na temat reguł pochodzenia i procedur dotyczących pochodzenia można znaleźć w tej sekcji.

Pochodzenie to "narodowość ekonomiczna" towarów będących przedmiotem handlu. Jeśli jesteś nowy w temacie, możesz znaleźć wprowadzenie do głównych pojęć w sekcji towarów.

Reguły pochodzenia

Gdzie mogę znaleźć reguły pochodzenia?

Reguły pochodzenia określono w protokole 1 do EUSFTA.

Czy mój produkt pochodzi z UE lub Singapuru?

Aby zakwalifikować się do niższej lub zerowej stawki preferencyjnej w ramach umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem, produkt musi pochodzić z UE lub Singapuru. Produkt uznaje się za pochodzący z UE lub Singapuru, jeżeli:

Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w rozdziale (np. niewystarczająca obróbka lub przetworzenie, zasada niezmienności). Istnieją również dodatkowe mechanizmy elastyczności, które mogą pomóc w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów (np. tolerancja i kumulacja).

 

Przykłady głównych rodzajów przepisów dotyczących poszczególnych produktów w umowach handlowych UE

  • reguła wartości dodanej – wartość wszystkich materiałów niepochodzących w produkcie nie może przekraczać określonego odsetka jego ceny ex-works
  • zmiana klasyfikacji taryfowej – proces produkcji powoduje zmianę klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym – na przykład produkcja papieru (dział 48 systemu zharmonizowanego) z niepochodzącej masy papierniczej (dział 47 systemu zharmonizowanego)
  • szczególne operacje – wymagany jest szczególny proces produkcji, na przykład przędzenie włókien w przędzę – takie zasady stosuje się głównie w przemyśle włókienniczym, odzieżowym i chemicznym;

Wskazówki, które pomogą Ci zachować zgodność z zasadami dotyczącymi poszczególnych produktów

Przewidziano dodatkową elastyczność, aby pomóc w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów, takich jak tolerancje lub kumulacja.

Tolerancja

W umowie o wolnym handlu między UE a Singapurem zasada tolerancji umożliwia producentowi stosowanie materiałów niepochodzących, które są zwykle zakazane na mocy reguły dotyczącej konkretnego produktu, o ile ich masa lub wartość netto nie przekracza

  • 10 % masy produktu w odniesieniu do produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych działami 2 i 4–24 Systemu Zharmonizowanego, innych niż przetworzone produkty rybołówstwa objęte działem 16
  • 10 % ceny ex-works produktu na produkty przemysłowe inne niż wyroby włókiennicze i odzieżowe

Szczególne tolerancje mają zastosowanie do wyrobów włókienniczych i odzieży sklasyfikowanych w działach 50–63 Systemu Zharmonizowanego, które są uwzględnione w uwadze 6 uwadze 7 do załącznika A Uwagi wstępne do wykazu w załączniku B

Tolerancja ta nie może być stosowana do przekraczania żadnego progu maksymalnej wartości materiałów niepochodzących wymienionych w regułach dotyczących poszczególnych produktów.

Kumulacja

Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem przewiduje trzy sposoby kumulacji pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że obecnie zastosowanie ma tylko pierwsza z nich (kumulacja dwustronna).

  • kumulacja dwustronna – materiały pochodzące z Singapuru można uznać za pochodzące z UE, jeżeli są wykorzystywane do wytworzenia produktu w UE (i odwrotnie)
  • kumulacja z państwem ASEAN, które zawarło umowę preferencyjną z UE, która umożliwia liczenie materiałów pochodzących z takich państw jako pochodzących z Singapuru lub z UE, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania produktu.
    Należy pamiętać, że materiały wymienione w załączniku C do Protokołu w sprawie reguł pochodzenia są wyłączone z tej kumulacji. Obecnie kumulacja ta nie ma zastosowania.
  • kumulacja z państwem ASEAN, które nie zawarło umowy preferencyjnej z UE, która umożliwia liczenie materiałów pochodzących z takich państw jako pochodzących z UE lub Singapuru, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania produktów wymienionych w załączniku D do Protokołu w sprawie reguł pochodzenia.
    Obecnie kumulacja ta nie ma zastosowania.

Inne wymogi

Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w Protokole w sprawie reguł pochodzenia, takie jak zasada niezmienności.

Transport przez państwo trzecie: zasada niezmienności

Produkty pochodzące muszą być transportowane z UE do Singapuru (i odwrotnie) bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim.

Niektóre operacje mogą być przeprowadzane w państwie trzecim, jeżeli produkty pozostają pod dozorem celnym, np.

  • dodawanie lub umieszczanie znaków, etykiet, pieczęci lub jakiejkolwiek dokumentacji w celu zapewnienia zgodności ze szczególnymi wymogami krajowymi kraju przywozu
  • konserwowanie produktów w dobrych warunkach
  • magazynowanie
  • podział przesyłek

W przypadku wątpliwości organy celne mogą zwrócić się do zgłaszającego o przedstawienie dowodów zgodności. Dowód zgodności może być dostarczony w dowolny sposób, w tym

  • umowne dokumenty przewozowe, takie jak konosamenty 
  • faktyczne lub konkretne dowody oparte na oznakowaniu lub numeracji opakowań 
  • wszelkie dowody związane z samymi towarami

Zwrot cła

Zwrot ceł zapłaconych wcześniej za materiały niepochodzące wykorzystane do wytworzenia produktu wywożonego w ramach taryfy preferencyjnej nie jest dozwolony na mocy niniejszej umowy handlowej.

Procedury dotyczące pochodzenia

Eksporterzy i importerzy muszą przestrzegać procedur pochodzenia. Procedury te określono w sekcji B Protokołu w sprawie reguł pochodzenia do umowy. Wyjaśniają one na przykład, w jaki sposób:

  • w celu zadeklarowania pochodzenia produktu
  • Aby ubiegać się o preferencje
  • organy celne mogą zweryfikować pochodzenie produktu

Jak ubiegać się o preferencyjną taryfę?

Aby skorzystać z taryfy preferencyjnej, importerzy muszą przedstawić dowód pochodzenia.

Na mocy tej umowy importerzy mogą ubiegać się o taryfę preferencyjną na podstawie deklaracji pochodzenia dostarczonej przez eksportera.

Deklaracja pochodzenia

Oświadczenie własne eksportera

Eksporterzy mogą złożyć oświadczenie własne, że ich produkt pochodzi z UE lub Singapuru, przedstawiając deklarację pochodzenia.

  • W Unii Europejskiej można to zrobić
    • przez upoważnionego eksportera
    • przez każdego eksportera, pod warunkiem że całkowita wartość przesyłki nie przekracza 6 000 EUR
  • w Singapurze może być wykonane przez eksportera, który
    • jest zarejestrowany przez władze Singapuru
    • otrzymał niepowtarzalny numer podmiotu

 

Zatwierdzeni eksporterzy

Organy celne kraju wywozu mogą upoważnić każdego eksportera, który wywozi produkty w ramach umowy handlowej, do sporządzania deklaracji pochodzenia produktów, niezależnie od ich wartości. Eksporter musi przedstawić organom celnym wystarczające gwarancje, że status pochodzenia produktów i spełnienie wszystkich pozostałych wymogów umowy (protokół) mogą zostać zweryfikowane. Organy celne mogą cofnąć status upoważnionego eksportera w przypadku jakiegokolwiek nadużycia.

Co powinna zawierać deklaracja pochodzenia?

Aby sporządzić deklarację pochodzenia, należy wpisać, ostemplować lub wydrukować deklarację na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym następujący tekst:

„Eksporter produktów objętych niniejszym dokumentem (zezwolenie celne lub właściwe zezwolenie rządowe nr ...) oświadcza, że o ile nie wskazano inaczej, produkty te są ... preferencyjnego pochodzenia.”

Tekst deklaracji pochodzenia można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE i można go znaleźć w załączniku E do Protokołu w sprawie reguł pochodzenia.

Deklarację na fakturze należy podpisać odręcznie. Jeżeli jesteś upoważnionym eksporterem, jesteś zwolniony z tego wymogu, pod warunkiem że złożysz organom celnym pisemne zobowiązanie do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za każdą deklarację identyfikującą Ciebie.

Przedłożenie i ważność

Deklarację pochodzenia można wyjątkowo sporządzić po dokonaniu wywozu („oświadczenie retrospektywne”), pod warunkiem że zostanie ona przedstawiona w państwie przywozu nie później niż dwa lata, w przypadku UE, i jeden rok, w przypadku Singapuru, po wprowadzeniu towarów na terytorium.

Na wniosek organów celnych należy przechowywać dokumenty potwierdzające, że produkt jest pochodzący (np. deklaracje dostawcy) i spełnia inne wymogi protokołu w sprawie reguł pochodzenia, oraz być przygotowanym na ich przedłożenie.

Deklaracja pochodzenia pozostaje ważna przez 12 miesięcy od daty wystawienia przez eksportera.

Weryfikacja pochodzenia

Organy celne mogą sprawdzić, czy przywożony produkt rzeczywiście pochodzi lub spełnia inne wymogi dotyczące pochodzenia. Umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem opiera się na następujących zasadach:

  • weryfikacja jest wymagana przez władze kraju przywozu i przeprowadzana przez władze kraju wywozu
  • weryfikacja opiera się na współpracy administracyjnej między organami celnymi krajów przywozu i wywozu
  • kontrole pochodzenia produktów są przeprowadzane przez lokalne organy celne. Wizyty Strony dokonującej przywozu u eksportera nie są dozwolone
  • organy Strony dokonującej wywozu dokonują ostatecznego ustalenia pochodzenia i informują organy Strony dokonującej przywozu o wynikach

Wymogi dotyczące produktów 

Przepisy i wymagania techniczne

Umowa handlowa wprowadza bardziej kompatybilne wymagania techniczne i testy produktów oraz zmniejsza bariery techniczne, które w przeciwnym razie mogłyby utrudnić sprzedaż produktów w Singapurze. Na przykład

  • Upoważniony przedsiębiorca
  • uproszczono zasady dotyczące znakowania i etykietowania
  • ograniczenie powielania kosztownych i czasochłonnych procedur testowania produktów – na przykład Singapur uznaje obecne normy UE i badania samochodów i części samochodowych;
  • wprowadzono system certyfikacji unijnych zakładów mięsnych, które chcą prowadzić wywóz do Singapuru.
W jaki sposób umowa handlowa będzie chronić normy europejskie, w tym normy bezpieczeństwa żywności?

Umowa handlowa w żaden sposób nie wpłynie na normy UE w żadnej dziedzinie, nie zmieni ich, nie obniży ani nie wyeliminuje.

Oznacza to, że singapurskie produkty i usługi mogą być sprzedawane w UE wyłącznie na takich samych warunkach jak produkty i usługi UE. Muszą one spełniać wszystkie przepisy i regulacje UE, takie jak:

  • przepisy i normy techniczne
  • wymogi w zakresie bezpieczeństwa konsumentów
  • wymogi środowiskowe
  • przepisy dotyczące zdrowia i higieny zwierząt i roślin
  • przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności
Elektronika

Normy, przepisy techniczne i procedury oceny zgodności opierają się na odpowiednich normach międzynarodowych.

Umowa ma na celu uniknięcie powielania i uciążliwych procedur badania zgodności w zakresie bezpieczeństwa produktów i kompatybilności elektromagnetycznej

  • sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego
  • elektronika użytkowa

Singapur akceptuje deklarację zgodności dostawcy w odniesieniu do produktów uznanych za stwarzające niskie ryzyko dla bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia lub środowiska.

Pojazdy silnikowe i części samochodowe

Dzięki umowie możliwa jest sprzedaż nowych pojazdów silnikowych i części samochodowych z UE w Singapurze bez dodatkowych badań lub certyfikacji, pod warunkiem że są one certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi normami przyjętymi w UE, w szczególności przepisami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) dotyczącymi homologacji typu.

UE i Singapur zgodziły się również na:

  • powstrzymanie się od wprowadzania nowych środków regulacyjnych, które różnią się od norm międzynarodowych;
  • zezwalają na sprzedaż produktów wykorzystujących nowe technologie, chyba że udowodniono, że technologie te stwarzają znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, bezpieczeństwa lub środowiska
Farmaceutyki i wyroby medyczne

UE i Singapur zgodziły się

  • stosowanie międzynarodowych norm, praktyk i wytycznych dotyczących produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych
  • zapewnienie, aby wykaz, ustalanie cen i refundacja produktów farmaceutycznych były sprawiedliwe, rozsądne i niedyskryminujące;

UE uzna singapurskie normy dotyczące „dobrych praktyk wytwarzania” (GMP) w produkcji farmaceutycznych składników czynnych (API) za równoważne z własnymi normami, co ułatwi wywóz singapurskich API do UE.

Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa – środki sanitarne i fitosanitarne

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności oraz zdrowie zwierząt i roślin, zarówno UE, jak i Singapur mają rygorystyczne przepisy i procedury. Umowa ma na celu ułatwienie wywozu produktów pochodzenia zwierzęcego. Na przykład UE i Singapur zgodziły się oceniać wzajemnie swoje systemy inspekcji i certyfikacji zakładów produkujących mięso, zamiast wymagać, aby każda pojedyncza rzeźnia lub zakład przetwórstwa spożywczego była kontrolowana przez drugą stronę przed jej wywozem.

 

Szczegółowe zasady i wymagania dotyczące produktu można znaleźć w sekcji Mój asystent handlowy.

Bariery techniczne w handlu

Chociaż przepisy techniczne są ważne, mogą czasami stanowić barierę dla handlu międzynarodowego, a zatem mogą stanowić znaczne obciążenie dla eksportera.

  • jeśli uważasz, że stoisz w obliczu bariery handlowej, która spowalnia Twoją działalność lub uniemożliwia Ci eksport, możesz nam powiedzieć
  • zgłaszaj, co powstrzymuje Twój eksport do Singapuru, korzystając z formularza online, a UE przeanalizuje Twoją sytuację i podejmie odpowiednie działania

Skontaktuj się z nami

Dokumenty i procedury odprawy celnej

Umowa zapewnia skuteczniejsze procedury celne w celu ułatwienia handlu i zmniejszenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo łańcucha dostaw, przewidziano w nim, że UE i Singapur przystąpią do wzajemnego uznawania programów partnerstwa handlowego, takich jak unijny program „Upoważnione podmioty gospodarcze”.

Dokumenty

Przewodniki krok po kroku opisują różne rodzaje dokumentów, które należy przygotować do odprawy celnej swoich produktów.

W zależności od produktu organy celne mogą wymagać wszystkich lub niektórych z poniższych elementów

  • faktura handlowa (szczegółowe wymagania dotyczące jej formy i treści znajdziesz w sekcji Mój asystent handlowy)
  • pakowanie list
  • pozwolenia na przywóz niektórych towarów
  • certyfikaty potwierdzające, że produkt jest zgodny z obowiązkowymi przepisami dotyczącymi produktów, takimi jak wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, etykietowanie i pakowanie
  • dowód pochodzenia – deklaracja pochodzenia

Dla większej pewności można z wyprzedzeniem złożyć wniosek o wiążącą informację taryfową lub wiążącą informację o pochodzeniu.

 

Szczegółowe informacje na temat dokumentów, które należy przedstawić do odprawy celnej swojego produktu, można znaleźć w zakładce Mój asystent ds. handlu.

Procedury

Opis sposobu udowodnienia pochodzenia produktów w celu ubiegania się o taryfę preferencyjną oraz zasad dotyczących weryfikacji pochodzenia przez organy celne znajduje się w sekcji dotyczącej reguł pochodzenia powyżej.

Informacje na temat procedury celnej dotyczącej przywozu i wywozu można znaleźć na stronie internetowej DG ds. Podatków i Unii Celnej.

Własność intelektualna i oznaczenia geograficzne

Umowa handlowa zawiera również nowoczesne zasady ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej.

Oznaczenia geograficzne

Singapur wzmocnił istniejący system oznaczeń geograficznych, ustanawiając system rejestracji oznaczeń geograficznych w Singapurze w celu ochrony produktów o szczególnych cechach lub cieszących się pewną renomą lub innymi cechami ze względu na ich pochodzenie geograficzne. Producenci unijni mogą ubiegać się o rejestrację swoich oznaczeń geograficznych w Singapurze. Producenci spoza UE mogą również ubiegać się o rejestrację oznaczeń geograficznych w Singapurze, gdzie produkty należą do określonych kategorii. 139 Oznaczenia geograficzne UE dla win, napojów spirytusowych i niektórych produktów rolnych są chronione na takim samym poziomie jak w UE. Ta wzmocniona ochrona wzmocni uznawanie przez konsumentów autentycznych unijnych produktów spożywczych wysokiej jakości, win i napojów spirytusowych w Singapurze, takich jak:

  • Wina z Bordeaux
  • Szynka parmeńska
  • Szampan
  • Piwo bawarskie

Patenty

Na mocy umowy Singapur zobowiązał się do przedłużenia okresu ochrony patentowej w celu zrekompensowania skrócenia okresu ważności patentu wynikającego z administracyjnego procesu operacyjnego wprowadzania do obrotu.

Prawa autorskie i prawa pokrewne

Umowa handlowa przewiduje 70 lat ochrony praw autorskich. Przewiduje ona jednorazowe godziwe wynagrodzenie dla producentów nagrań dźwiękowych nadawanych lub wykonywanych publicznie. Zostanie to wdrożone nie później niż w listopadzie 2021 r. Umowa dostosuje singapurskie przepisy dotyczące praw autorskich do przepisów państw, które umożliwiają producentom nagrań dźwiękowych pobieranie opłat licencyjnych za nadawanie i publiczne wykonanie.

Znaki towarowe

UE i Singapur będą chronić dobrze znane znaki towarowe na podstawie wspólnej rekomendacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Ochrona danych testowych

Umowa przewiduje również, że dane testowe przedłożone w celu uzyskania administracyjnego zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów farmaceutycznych i agrochemicznych będą chronione przez okres 5 lat, który może zostać przedłużony o dodatkowe 5 lat.

Wzory przemysłowe

Umowa handlowa przewiduje, że Singapur wydłuży okres ochrony zarejestrowanych wzorów do 10 lat.

Egzekwowanie przepisów

Umowa zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące cywilnych środków egzekucyjnych. Jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów na granicach, posiadacze praw będą mogli zwrócić się do organów celnych Singapuru o zajęcie towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym i pirackich towarów chronionych prawem autorskim.

Do listopada 2022 r. posiadacze praw będą mogli zwrócić się do organów celnych Singapuru o zajęcie również podrobionych towarów objętych oznaczeniem geograficznym i pirackich towarów projektowych, gdy mają one zostać przywiezione lub wywiezione.

Singapur i UE zobowiązały się również do stosowania procedur, które umożliwią organom zawieszenie z własnej inicjatywy zwolnienia towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, pirackich towarów chronionych prawem autorskim i podrobionych towarów oznaczonych oznaczeniem geograficznym. W odniesieniu do podrobionych towarów objętych oznaczeniem geograficznym Singapur wdroży to zobowiązanie do listopada 2022 r.

Punkt informacyjny ds. praw własności intelektualnej w Azji Południowo-Wschodniej oferuje usługę infolinii w zakresie bezpośredniego wsparcia w zakresie własności intelektualnej dla MŚP.

Usługi

Umowa handlowa obejmuje szeroki zakres usług i zapewnia usługodawcom dodatkowy dostęp do rynku.

Konkretnie rzecz ujmując, UE i Singapur uzgodniły zmniejszenie lub zniesienie niektórych ograniczeń dotyczących:

  • liczba usługodawców
  • wartość transakcji lub aktywów związanych z usługami
  • liczbę operacji związanych z usługami lub liczbę produktów z usług;
  • liczba osób, które mogą być zatrudnione
  • szczególny rodzaj dozwolonego podmiotu prawnego
  • limity udziałów/kapitału zagranicznego

Dotyczy to wielu sektorów, w tym:

  • usługi telekomunikacyjne
  • usługi finansowe
  • usługi informatyczne i pokrewne
  • usługi transportowe
  • usługi w zakresie ochrony środowiska
  • niektóre usługi biznesowe (takie jak usługi architektoniczne i inżynieryjne)
  • usługi pocztowe

UE i Singapur uzgodniły również, że zapewnią stosowanie tych samych zasad i przepisów do krajowych i zagranicznych usługodawców w niektórych sektorach, aby zapewnić przewidywalność i równe warunki działania. Dotyczy to na przykład

  • usługi pocztowe - zapewnienie, że dominujący uczestnicy rynku nie będą angażować się w praktyki antykonkurencyjne
  • usługi telekomunikacyjne – główni dostawcy, tacy jak właściciele sieci, muszą zapewnić innym operatorom dostęp do określonych elementów sieci, na zasadzie rozdziału, na rozsądnych i przejrzystych warunkach;
  • międzynarodowy transport morski – określenie odpowiednich zobowiązań i zapewnienie jasności co do tego, co dokładnie jest przedmiotem zobowiązania;
  • usługi komputerowe - przechwytywanie wszystkich przyszłych usług komputerowych na podstawie ich funkcjonalności
  • przepisy krajowe – kompleksowe przepisy dotyczące procedur licencjonowania i kwalifikacji zawodowych zapewniające, aby w przypadku gdy inwestor ubiega się o licencję na świadczenie usługi lub jej brak, był traktowany sprawiedliwie i był chroniony przed arbitralnymi ograniczeniami, przy jednoczesnym zapewnieniu mu prawa do odwołania;

 

Usługi stanowią trzon gospodarek UE i Singapuru. Singapur jest głównym węzłem w Azji Południowo-Wschodniej dla usługodawców z UE i odpowiada za ponad połowę całego handlu usługami komercyjnymi między UE a ASEAN.

  UE Singapur
Profesjonalne usługi
  • usługi architektoniczne 
  • księgowość
  • usługi inżynieryjne i zintegrowane usługi inżynieryjne
  • usługi w zakresie planowania urbanistycznego i architektury krajobrazu
  • usługi konsultingowe w zakresie zarządzania
  • usługi międzynarodowego arbitrażu handlowego
  • usługi prawne
  • księgowość
  • opodatkowanie
  • usługi architektoniczne
  • inżynieria zintegrowana
  • usługi medyczne i stomatologiczne
  • usługi weterynaryjne
Usługi informatyczne i pokrewne Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie
Badania i rozwój
  • nauki przyrodnicze i nauki interdyscyplinarne, z wyjątkiem usług badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków publicznych
  • nauki społeczne i humanistyczne
  • nauki przyrodnicze
  • nauki społeczne, z wyjątkiem badań prawnych
Usługi dla przedsiębiorstw
  • reklama
  • badania rynku
  • usługi konsultingowe w zakresie zarządzania
  • doradztwo i konsulting związane z produkcją
  • drukowanie i wydawanie
  • usługi konferencyjne
  • tłumaczenie
  • usługi projektowe
  • reklama 
  • badania rynku
  • usługi konsultingowe w zakresie zarządzania
  • usługi w zakresie badań i analiz technicznych samochodów
  • usługi związane z produkcją
  • konsultacje w zakresie bezpieczeństwa
  • monitorowanie alarmów
  • usługi fotograficzne
  • usługi zarządzania kongresami i wystawami
  • usługi tłumaczeniowe
Usługi pocztowe Wszystkie powiązane usługi w tej dziedzinie Podstawowe i ekspresowe usługi listowe
Usługi telekomunikacyjne Usługi polegające na nadawaniu i odbiorze sygnałów za pomocą środków elektromagnetycznych, z wyłączeniem nadawania

Usługi (z wyłączeniem nadawania), takie jak:

  • Usługi oparte na infrastrukturze i usługach
  • usługi łączności ruchomej i usługi sieciowe o wartości dodanej
Usługi w zakresie ochrony środowiska
  • usługi związane ze ściekami
  • gospodarowanie odpadami stałymi/niebezpiecznymi, z wyłączeniem transgranicznego transportu odpadów niebezpiecznych
  • ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu oraz oczyszczanie gleby i wód
  • redukcja hałasu i wibracji
  • ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazu
  • usługi związane ze zbieraniem i unieszkodliwianiem odpadów, z wyjątkiem usług związanych ze składowaniem odpadów
  • gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi
  • usługi sanitarne i podobne usługi
  • usługi czyszczenia gazów spalinowych
  • Usługi w zakresie ochrony przed hałasem
  • usługi w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu
Usługi związane z turystyką i podróżami Biura podróży i usługi związane z organizacją wycieczek 
  • usługi hotelarskie i inne usługi związane z zakwaterowaniem
  • usługi serwowania posiłków i napojów, z wyjątkiem usług serwowania posiłków w lokalach gastronomicznych prowadzonych przez rząd
  • biura podróży i usługi przewodników turystycznych
Transport

Transport morski – usługi związane z

  • międzynarodowy transport pasażerski i towarowy
  • przechowywanie i magazynowanie
  • stacja kontenerowa i zajezdnia
  • usługi spedycyjne i pomocnicze dla transportu morskiego


Transport drogowy i kolejowy – usługi wspierające, takie jak:

  • agencja transportu towarowego
  • obsługa ładunków
  • magazynowanie 

Transport morski – usługi związane z

  • międzynarodowy transport pasażerski i towarowy
  • usługi agencji morskich
  • holowanie międzynarodowe
  • pośrednictwo spedycyjne
  • spedycja
  • wynajem statków z załogą

Transport drogowy – usługi wspierające, takie jak:

  • usługi wynajmu
  • niektóre usługi pomocnicze, takie jak konserwacja i naprawa części pojazdów silnikowych
Produkcja
  • żywność i napoje
  • odzież
  • obuwie
  • maszyny
  • wyroby papiernicze
  • maszyny komputerowe i elektryczne
  • żywność i napoje
  • odzież
  • wyroby papiernicze
  • chemikalia
  • niektóre urządzenia maszynowe
  • sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny

Handel elektroniczny

Singapur i UE uznają znaczenie swobodnego przepływu informacji i zgodziły się nie nakładać ceł na transmisje elektroniczne.

Obie strony zgadzają się również, że

  • Handel elektroniczny nie powinien naruszać praw własności intelektualnej
  • rozwój handlu elektronicznego musi być zgodny z międzynarodowymi standardami ochrony danych

Zamówienia publiczne

Singapur i UE są członkami Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA).

Jeszcze przed zawarciem umowy handlowej posiadały one otwarte i nowoczesne systemy zamówień publicznych i stosowały wysokie standardy przejrzystości i sprawiedliwości proceduralnej w swoich przetargach publicznych, a w wielu przypadkach przedsiębiorstwa z UE były już w stanie konkurować o zamówienia publiczne w Singapurze powyżej określonego progu wartości.

Umowa handlowa oferuje jednak przedsiębiorstwom z UE jeszcze więcej możliwości konkurowania o zamówienia publiczne w Singapurze.

Singapur ma

  • zgodzili się na wprowadzenie dodatkowych zasad dotyczących przetargów
  • zgodziła się na obniżenie progów wartości dla otwartych procedur przetargowych dla podmiotów takich jak Rada ds. Usług Publicznych i Urząd ds. Rynku Energii
  • rozszerzenie rodzajów zamówień publicznych na usługi objętych zobowiązaniami w zakresie przejrzystości i niedyskryminacji – jest to ważne, ponieważ dostęp do informacji jest jedną z największych przeszkód napotykanych przez mniejsze przedsiębiorstwa w UE w dostępie do rynków zagranicznych

UE ma

  • dodano do wykazu podmiotów otwartych na przetargi na zamówienia publiczne dodatkowe ministerstwa, agencje i inne organy rządowe szczebla centralnego – w porównaniu z podmiotami ujętymi w wykazie zawartym w Porozumieniu WTO w sprawie zamówień rządowych – a także podmioty działające w niektórych sektorach użyteczności publicznej
  • zawierała więcej rodzajów zamówień publicznych na usługi objętych przetargiem nieograniczonym w porównaniu z tym, co uzgodniła w ramach WTO, takich jak:
    • usługi kolejowe
    • usługi komputerowe
    • usługi telekomunikacyjne
    • usługi w zakresie architektury krajobrazu

Handel i zrównoważony rozwój

W umowie handlowej określono wiążące zobowiązania mające na celu zapewnienie zgodności krajowych poziomów ochrony środowiska i ochrony pracy z podstawowymi normami i umowami międzynarodowymi.

Zakazuje się w nim praktyk „wyścigu do dna”, w ramach których przepisy prawa pracy i prawa ochrony środowiska są obniżane w celu przyciągnięcia handlu lub inwestycji, przy jednoczesnym uznaniu praw UE i Singapuru do ustanowienia własnych poziomów ochrony środowiska i ochrony pracy.

Umowa handlowa ma na celu zwiększenie wkładu handlu i inwestycji w zrównoważony rozwój, w tym:

  • społeczna odpowiedzialność biznesu
  • inicjatywy w zakresie oznakowania ekologicznego
  • sprawiedliwy i etyczny handel
  • ochrona zasobów naturalnych i zrównoważone gospodarowanie nimi, w tym poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną oraz ochronę zasobów rybnych i zarządzanie nimi

Normy pracy

Umowa o wolnym handlu zawiera zobowiązania do wdrożenia konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), które strony ratyfikowały, ale również zobowiązania do podjęcia niezbędnych kroków w celu ratyfikowania konwencji MOP dotyczących praw podstawowych, których nie są jeszcze sygnatariuszami, takich jak:

  • deklarację ministerialną Rady Gospodarczo-Społecznej ONZ w sprawie pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godnej pracy dla wszystkich z 2006 r.
  • Deklaracji MOP dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy
  • podstawowe konwencje MOP

Środowisko i zmiana klimatu

Umowa zawiera zobowiązania UE i Singapuru dotyczące skutecznego wdrażania wielostronnych umów środowiskowych, których stronami są odpowiednio UE lub Singapur, takich jak:

  • Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej
  • Konwencji ONZ o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)
  • Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC)

Szczegółowe przepisy dotyczące zmiany klimatu dodatkowo podkreślają wysiłki UE i Singapuru na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.

Umowa o wolnym handlu przewiduje również współpracę między stronami, w tym w zakresie oznakowania ekologicznego i zielonych zamówień publicznych, usuwania przeszkód w handlu towarami i usługami przyjaznymi dla klimatu, takimi jak zrównoważone produkty energii odnawialnej; stopniowe zmniejszanie dotacji na paliwa kopalne oraz promowanie praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Inwestycje

Umowa o ochronie inwestycji między UE a Singapurem (EUSIPA) wejdzie w życie po ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE zgodnie z ich własnymi procedurami krajowymi.

Po wejściu w życie dyrektywa przyczyni się do dalszej poprawy klimatu inwestycyjnego i zapewni inwestorom większą pewność.

Umowa zagwarantuje, że inwestorzy europejscy i singapurscy będą traktowani jednakowo i sprawiedliwie oraz nie będą poddawani żadnemu dyskryminującemu traktowaniu, takiemu jak:

  • przymusowe wywłaszczenia lub wywłaszczenia bez odpowiedniego odszkodowania
  • dyskryminacja
  • cofnięcie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej
  • nadużycia ze strony państwa przyjmującego, takie jak brak sprawiedliwości proceduralnej lub brak możliwości dokonywania międzynarodowych transferów kapitału

Umowa o ochronie inwestycji zapewni inwestorom możliwość nowoczesnego i zreformowanego mechanizmu rozstrzygania sporów inwestycyjnych – systemu sądów ds. inwestycji.

Podstawą nowego systemu sądów ds. inwestycji są:

  • stały Sąd Inwestycyjny Pierwszej Instancji
  • Trybunału Apelacyjnego dla odwołań

System będzie oparty na zasadach przejrzystości postępowań oraz przepisach przeciwdziałających nadużyciom systemu. Na przykład umowa o ochronie inwestycji zawiera przepisy zapobiegające nieuczciwym lub manipulacyjnym roszczeniom, takim jak restrukturyzacja przedsiębiorstwa w celu zgłoszenia roszczenia.

System sądów ds. inwestycji zapewni, aby umowa o ochronie inwestycji była interpretowana w sposób prawidłowy pod względem prawnym i przewidywalny.

Przydatne linki i kontakty

Ministerstwo Handlu i Przemysłu

100 High Street, #09-01, Skarb Państwa, Singapur 179434

Tel.: +65 6225 9911

Strona internetowa: www.mti.gov.sg

Przedsiębiorstwo Singapur (ESG)

230 Victoria Street, Poziom 10 Bugis Junction Office Tower, Singapur 188024

Tel.: +65 6898 1800

Strona internetowa: www.enterprisesg.gov.sg

Biuro ESG we Frankfurcie

Centrum Singapuru, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt nad Menem, Niemcy

Tel.: +49 699207350

Biuro ESG w Londynie

Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, Londyn SW1Y 4LR, Wielka Brytania

Tel.: +44 2074842730

Delegatura Unii Europejskiej w Singapurze

250 North Bridge Road, #38-03 Raffles City Tower, Singapur 179101

Tel.: +65 6336 7919

Strona internetowa: https://eeas.europa.eu/delegacje/singapur

Dalsze linki:

Więcej informacji na temat umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem oraz umowy o ochronie inwestycji można znaleźć na stronie internetowej DG ds. Handlu. Przegląd można również znaleźć w arkuszach informacyjnych.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) dostarcza również szczegółowych informacji na temat stosunków między UE a Singapurem.

Udostępnij tę stronę: