ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimas

Susitarimu panaikinami muitai ir biurokratija, su kuriais susiduria Europos įmonės, eksportuodamos į Singapūrą. Juo taip pat šalinamos kitos prekybos kliūtys ir gerinama prekyba pagrindinėmis prekėmis, pavyzdžiui, elektronika, maisto produktais ir vaistais. Susitarimu taip pat atveriama Singapūro rinka ES paslaugų eksportui, pavyzdžiui, transporto ir telekomunikacijų srityse.

Apie susitarimą glaustai

ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimas (ESSLPS) įsigaliojo 2019 m. lapkričio 21 d. Žr. visą susitarimo tekstą ir priedus.

ES ir Singapūras taip pat pasirašė Investicijų apsaugos susitarimą (EUSIPA). Jis įsigalios, kai jį ratifikuos visos ES valstybės narės pagal savo nacionalines procedūras.

Kokia nauda jūsų verslui?

ESSLPS yra labai naudingas įmonėms, įskaitant:

  • didesnis ES įmonių patekimas į rinką Singapūre ir atvirkščiai
  • mažiau apsunkinančios techninės taisyklės
  • tam tikrų produktų dvigubų bandymų panaikinimas;
  • Prekybą lengvinančios muitinės procedūros ir kilmės taisyklės
  • intelektinės nuosavybės teisių apsauga, įskaitant geografines nuorodas (GN) – specialius regioninius maisto produktus ir gėrimus, pvz., Parmos kumpį ir airišką viskį;
  • naujos galimybės aplinkosaugos paslaugų ir žaliųjų viešųjų pirkimų srityse
  • kliūčių prekybai ekologiškomis technologijomis ir investicijoms į jas pašalinimas;

Kuo prekybos susitarimas bus naudingas ES ūkininkų bendruomenėms?

Iki prekybos susitarimo Singapūre visiems žemės ūkio maisto produktams, išskyrus alų, buvo taikomi nuliniai importo muitai. Įsigaliojus susitarimui Singapūras taip pat panaikino visus likusius tarifus alui, stoutui ir samsu.

Susitarimu pripažįstamos ir saugomos vynų, spiritinių gėrimų, žemės ūkio produktų ir maisto produktų, kurių kilmės vieta yra ES arba Singapūro teritorijos, geografinės nuorodos.

Be to, pagal susitarimo sanitarinę ir fitosanitarinę dalį numatytomis priemonėmis siekiama apsaugoti žmonių, gyvūnų ir augalų gyvybę ir sveikatą. Tokios priemonės yra susijusios su mažai kenksmingaisiais organizmais ar ligomis neužkrėstų teritorijų pripažinimu ir jomis užtikrinamas skaidrumas ir keitimasis informacija, taip pat užkertamas kelias prekybos kliūtims.

 

Singapūras turi labai mažai žemės ūkio paskirties žemės, todėl ji atitinka savo maisto poreikius su importu.

Jos žemės ūkio gamyba yra nedidelė ir apsiriboja:

  • gėlės
  • tam tikri vaisiai (daugiausia durianai ir rambutanai)
  • kiaušiniai
  • daržovės
  • naminių paukščių
  • kiauliena

2019m. ES 27 į Singapūrą eksportavo žemės ūkio maisto produktų už 1,9 mlrd. EUR, t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei prieš 10 metų. Šiandien Singapūras yra penkta pagal dydį ES žemės ūkio maisto produktų eksporto rinka Azijoje ir 18-a pasaulyje.

Kokio dydžio yra Singapūro rinka? Kiek prekybos ES vykdo su Singapūru?

Singapūras, kuriame gyvena 5,6 mln. žmonių, yra pagrindinis Azijos prekybos, transporto ir finansų centras. Turėdama platų prekybos susitarimų su daugiau kaip 30 partnerių tinklą, šalis kasmet su likusiu pasauliu prekiauja už daugiau kaip 550 mlrd. EUR.

ES požiūriu Singapūras yra 14-as pagal dydį prekybos prekėmis partneris pasaulyje ir pirmasis Pietryčių Azijoje (SEA). Singapūras, kurio ekonomika labai orientuota į paslaugas, taip pat yra penktas pagal dydį ES prekybos paslaugomis partneris pasaulyje.

Singapūre savo biurus ir (arba) regioninius centrus įsteigusi daugiau kaip 10 000 Europos įmonių, šalis tapo 6-ąja pasaulyje ES tiesioginių investicijų į užsienį paskirties vieta ir sudaro du trečdalius ES tiesioginių investicijų į SEA.

Tarifai

Eksportui į Singapūrą

Prieš sudarant susitarimą beveik visos ES kilmės prekės jau galėjo būti įvežtos į Singapūrą be muitų. Įsigaliojus susitarimui Singapūras privalo be muitų įvežti visas ES kilmės prekes, įskaitant tas, kurioms anksčiau buvo taikomi tarifai (pvz., alų ir stout).

Importui į ES

Nuo 2019 m. lapkričio 21 d. muitai netaikomi maždaug 84 proc. importo iš Singapūro į ES.

Sektorių, kuriems naudingas neatidėliotinas muitų panaikinimas, pavyzdžiai:

  • elektronikos
  • medikamentai
  • dauguma naftos chemijos produktų (tam tikri naftos chemijos produktams taikomi tarifai bus palaipsniui panaikinti tik po 3 metų)
  • perdirbti žemės ūkio produktai (išskyrus chemiškai gryną fruktozę ir cukrinius kukurūzus)

Beveik visi likę muitai, taikomi į ES įvežamoms Singapūro prekėms, bus laipsniškai panaikinti iki 2024 m. lapkričio mėn.

Net ir pasibaigus laipsniško panaikinimo laikotarpiui ES toliau taikys tarifus keliems produktams, įskaitant kai kuriuos žuvų produktus (Tilapiją, dryžuosius tunus) ir perdirbtą žemės ūkį, taip pat chemiškai gryną fruktozę ir cukrinius kukurūzus.

Muitų tarifų panaikinimas

Prekybos susitarimo 2-A priede išsamiai aprašytos tarifų panaikinimo per 5 metus mažinimo kategorijos.

 

Savo konkretaus produkto tarifų panaikinimo tvarkaraštį galite rasti skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų taikomas lengvatinis režimas, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinkakilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia  „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA).

Šiame skirsnyje pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras.

Kilmė yra prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė pilietybė“. Jei esate naujas į temą, galite rasti įvadas į pagrindines sąvokas prekių skyriuje.

Kilmės taisyklės

Kur galiu rasti kilmės taisykles?

Kilmės taisyklės nustatytos ESSLPS 1 protokole.

Ar mano produktas kilęs iš ES ar Singapūro?

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti mažesnį arba nulinį lengvatinį tarifą pagal ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimą, jo kilmės šalis turi būti ES arba Singapūras. Produktas laikomas turinčiu ES arba Singapūro kilmės statusą, jei jis:

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikomus skyriuje nurodytus reikalavimus (pvz., nepakankamas apdorojimas ar perdirbimas, nekeitimo taisyklė). Taip pat yra tam tikrų papildomų lankstumo priemonių, padedančių laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių (pvz., tolerancija ir kumuliacija).

 

Pagrindinių konkretiems produktams taikomų ES prekybos susitarimų taisyklių rūšių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produkto kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pasikeitimas – dėl gamybos proceso pasikeičia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinis klasifikavimas, pavyzdžiui, popieriaus gamyba (Suderintos sistemos 48 skirsnis) iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis).
  • konkrečios operacijos – reikalingas specialus gamybos procesas, pavyzdžiui, pluošto verpimas į verpalus – tokios taisyklės dažniausiai taikomos tekstilės drabužių ir chemijos sektoriuose;

Patarimai, padėsiantys laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Numatytas papildomas lankstumas, kad galėtumėte laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistinų nuokrypių arba kumuliacijos.

Leidžiamoji nuokrypa

ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarime leidžiamojo nuokrypio taisyklė leidžia gamintojui naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, jei jų grynasis svoris ar vertė neviršija:

  • 10 % produkto masės, jei tai Suderintos sistemos 2 ir 4–24 skirsniams priskiriami žemės ūkio produktai ir perdirbti žemės ūkio produktai, išskyrus 16 skirsniui priskiriamus perdirbtus žuvininkystės produktus
  • 10 % produkto gamintojo kainos (ex-works kainos), jei tai yra pramonės produktai, išskyrus tekstilę ir drabužius

Konkretūs leidžiamieji nuokrypiai taikomi Suderintos sistemos 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, įtrauktiems į A priedo B priedo sąrašo įvadinių pastabų pastabą ir 7 pastabą.

Šis nuokrypis negali būti naudojamas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.

Kaupimas

ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarime numatyti trys kilmės kaupimo būdai. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad šiuo metu taikoma tik pirmoji (dvišalė kumuliacija)

  • dvišalė kumuliacija – Singapūro kilmės medžiagos gali būti laikomos ES kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti ES (ir atvirkščiai)
  • kumuliacija su ASEAN šalimi, kuri yra sudariusi lengvatinės prekybos susitarimą su ES, pagal kurį tokių šalių kilmės medžiagos gali būti laikomos Singapūro arba ES kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti.
    Atkreipkite dėmesį, kad ši kumuliacija netaikoma Protokolo dėl kilmės taisyklių C priede išvardytoms medžiagoms. Šiuo metu ši kumuliacija netaikoma.
  • kumuliacija su ASEAN šalimi, kuri nėra sudariusi lengvatinio susitarimo su ES, pagal kurį leidžiama tokių šalių kilmės medžiagas laikyti ES arba Singapūro kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos Protokolo dėl kilmės taisyklių D priede išvardytiems produktams gaminti.
    Šiuo metu ši kumuliacija netaikoma.

Kiti reikalavimai

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus reikalavimus, nurodytus Protokole dėl kilmės taisyklių, pavyzdžiui, nekeitimo taisyklę.

Vežimas per trečiąją šalį: nekeitimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į Singapūrą (ir atvirkščiai) ir toliau neperdirbami trečiojoje šalyje.

Kai kurios operacijos gali būti atliekamos trečiojoje šalyje, jei produktai lieka muitinės priežiūroje, pavyzdžiui:

  • ženklų, etikečių, plombų ar kitų dokumentų, kuriais užtikrinama atitiktis konkretiems importuojančios šalies vidaus reikalavimams, pridėjimas arba tvirtinimas
  • Produktų konservavimas geromis sąlygomis
  • sandėliavimas
  • Siuntų skaidymas

Kilus abejonių, muitinė gali paprašyti deklaranto pateikti atitikties įrodymus. Atitikties įrodymai gali būti pateikiami bet kokiomis priemonėmis, įskaitant:

  • sutartiniai važtos dokumentai, pvz., konosamentai; 
  • faktiniai ar konkretūs įrodymai, pagrįsti pakuočių ženklinimu ar numeracija 
  • visus įrodymus, susijusius su pačiomis prekėmis;

Muito grąžinimas

Pagal šį prekybos susitarimą neleidžiama grąžinti muitų, anksčiau sumokėtų už kilmės statuso neturinčias medžiagas, panaudotas pagal lengvatinį tarifą eksportuojamam produktui pagaminti.

Kilmės procedūros

Eksportuotojai ir importuotojai turi laikytis kilmės procedūrų. Procedūros nustatytos Susitarimo Protokolo dėl kilmės taisyklių B skirsnyje. Juose paaiškinama, pavyzdžiui, kaip:

  • deklaruoti produkto kilmę
  • prašyti lengvatų
  • muitinė gali patikrinti produkto kilmę

Kaip prašyti lengvatinio tarifo?

Kad galėtų pasinaudoti lengvatiniu tarifu, importuotojai turi pateikti kilmės įrodymą.

Pagal šį susitarimą importuotojai gali prašyti taikyti lengvatinį tarifą remdamiesi eksportuotojo pateikta kilmės deklaracija.

Kilmės deklaracija

Eksportuotojo savideklaracija

Pateikdami kilmės deklaraciją eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas yra ES arba Singapūro kilmės.

  • Europos Sąjungoje jis gali būti
    • patvirtintas eksportuotojas
    • bet kuris eksportuotojas, jei bendra siuntos vertė neviršija 6 000 EUR.
  • Singapūre tai gali padaryti eksportuotojas, kuris
    • yra registruotas Singapūro valdžios institucijose
    • gavo unikalų subjekto numerį

 

Patvirtinti eksportuotojai

Eksportuojančios šaliesmuitinė gali leisti bet kuriam eksportuotojui, eksportuojančiam produktus pagal prekybos susitarimą, surašyti produktų kilmės deklaracijas, neatsižvelgiant į jų vertę. Eksportuotojas turi pateikti muitinei pakankamas garantijas, kad galima patikrinti produktų kilmės statusą ir tai, ar įvykdyti visi kiti susitarimo (protokolo) reikalavimai. Muitinė gali panaikinti patvirtinto eksportuotojo statusą bet kokio piktnaudžiavimo atveju.

Kas turėtų būti nurodyta kilmės deklaracijoje?

Kad pateiktumėte kilmės deklaraciją, sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime ar kitame komerciniame dokumente turite įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šį tekstą:

„Produktų, kuriems taikomas šis dokumentas, eksportuotojas (muitinė arba kompetentingas vyriausybės leidimas Nr. ...) deklaruoja, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra ... lengvatinės kilmės.“

Kilmės deklaracijos tekstas gali būti surašytas bet kuria oficialiąja ES kalba ir pateikiamas Protokolo dėl kilmės taisyklių E priede.

Sąskaitos faktūros deklaraciją turite pasirašyti ranka. Jei esate patvirtintas eksportuotojas, šis reikalavimas jums netaikomas, jei savo muitinei pateikiate raštišką įsipareigojimą prisiimti visą atsakomybę už bet kokią jūsų tapatybės deklaraciją.

Pateikimas ir galiojimas

Išimties tvarka kilmės deklaracija gali būti surašyta po eksporto (toliau – retrospektyvinis pareiškimas) su sąlyga, kad importuojančioje šalyje ji pateikiama ne vėliau kaip per dvejus metus (ES atveju) ir per vienus metus (Singapūro atveju) nuo prekių įvežimo į teritoriją.

Muitinės prašymu turėtumėte saugoti ir būti pasirengę pateikti patvirtinamuosius dokumentus, įrodančius, kad jūsų produktas turi kilmės statusą (pavyzdžiui, tiekėjo deklaracijas) ir atitinka kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.

Kilmės deklaracija galioja 12 mėnesių nuo tos dienos, kai ją išdavė eksportuotojas.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas iš tiesų turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. ES ir Singapūro LPS grindžiamas šiais principais:

  • patikrinimą prašo atlikti importuojančios šalies valdžios institucijos ir jį atlieka eksportuojančios šalies valdžios institucijos;
  • tikrinimas grindžiamas importuojančios ir eksportuojančios šalių muitinių administraciniu bendradarbiavimu;
  • produktų kilmės patikrinimus atlieka vietos muitinė. Importuojančios Šalies lankymasis pas eksportuotoją neleidžiamas
  • eksportuojančios Šalies valdžios institucijos galutinai nustato prekių kilmę ir praneša importuojančios Šalies valdžios institucijoms apie rezultatus;

Gaminiams taikomi reikalavimai 

Techninės taisyklės ir reikalavimai

Prekybos susitarimu nustatomi labiau suderinti produktų techniniai reikalavimai ir bandymai, taip pat sumažinamos techninės kliūtys, dėl kurių priešingu atveju jums būtų sunku parduoti savo produktus Singapūre. Pavyzdžiui,

  • Įgaliotasis ekonominės veiklos vykdytojas
  • supaprastintos žymėjimo ir ženklinimo etiketėmis taisyklės;
  • būtų mažiau dubliuojamos brangios ir daug laiko atimančios gaminių bandymų procedūros, pavyzdžiui, Singapūras pripažįsta dabartinius ES standartus ir automobilių bei jų dalių bandymus;
  • įdiegta ES mėsos gamybos įmonių, norinčių eksportuoti į Singapūrą, sertifikavimo sistema;
Kaip prekybos susitarimu bus apsaugoti Europos standartai, įskaitant maisto saugos standartus?

Prekybos susitarimu jokiu būdu nebus daromas poveikis ES standartams jokioje srityje, jie nebus iš dalies keičiami, mažinami ar panaikinami.

Tai reiškia, kad Singapūro produktai ir paslaugos ES gali būti parduodami tik tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ES produktai ir paslaugos. Jie turi atitikti visas ES taisykles ir reglamentus, pavyzdžiui,

  • techninės taisyklės ir standartai
  • vartotojų saugos reikalavimai
  • aplinkosaugos reikalavimai
  • gyvūnų ir augalų sveikatos ir higienos taisyklės
  • maisto saugos taisyklės
Elektronika

Standartai, techniniai reglamentai ir atitikties vertinimo procedūros grindžiami atitinkamais tarptautiniais standartais.

Susitarimu siekiama išvengti besidubliuojančių ir apsunkinančių gaminių saugos ir elektromagnetinio suderinamumo atitikties bandymų procedūrų.

  • elektros ir elektroninė įranga
  • elektriniai buitiniai prietaisai
  • buitinė elektronika

Singapūras priima produktų, kurie laikomi keliančiais nedidelę riziką vartotojų saugai, sveikatai ar aplinkai, tiekėjo atitikties deklaraciją.

Motorinės transporto priemonės ir jų dalys

Pagal susitarimą naujas motorines transporto priemones ir automobilių dalis iš ES galima parduoti Singapūre be jokių papildomų bandymų ar sertifikavimo, jei jos yra sertifikuotos pagal ES pripažintus tarptautinius standartus, visų pirma Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (JT EEK) tipo patvirtinimo taisykles.

ES ir Singapūras taip pat susitarė

  • nenustatyti naujų reguliavimo priemonių, kurios skirtųsi nuo tarptautinių standartų;
  • leisti parduoti produktus, pagamintus naudojant naujas technologijas, nebent įrodoma, kad tokios technologijos kelia didelį pavojų žmonių sveikatai, saugai arba aplinkai;
Vaistai ir medicinos priemonės

ES ir Singapūras susitarė

  • taikyti farmacijos produktams ir medicinos prietaisams skirtus tarptautinius standartus, praktiką ir gaires;
  • užtikrinti, kad vaistų įtraukimas į sąrašą, kainodara ir kompensavimas būtų sąžiningi, pagrįsti ir nediskriminaciniai;

ES pripažins Singapūro vaistų veikliųjų medžiagų gamybos gerosios gamybos praktikos (GGP) standartus lygiaverčiais jos pačios standartams, o tai palengvins Singapūro vaistų veikliųjų medžiagų eksportą į ES.

Sveikatos ir saugos reikalavimai. SFS

Kalbant apie maisto saugą, gyvūnų ir augalų sveikatą, tiek ES, tiek Singapūras taiko griežtus teisės aktus ir procedūras. Susitarimu siekiama palengvinti gyvūninių produktų eksportą. Pavyzdžiui, ES ir Singapūras susitarė įvertinti viena kitos mėsos gamybos įmonių tikrinimo ir sertifikavimo sistemas, o ne reikalauti, kad kiekviena atskira skerdykla ar maisto perdirbimo įmonė būtų patikrinta kitos šalies prieš jai eksportuojant.

 

Konkrečias jūsų produktui taikomas taisykles ir reikalavimus rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Techninės prekybos kliūtys

Nors techninės taisyklės yra svarbios, kartais jos gali trukdyti tarptautinei prekybai, todėl jums, kaip eksportuotojui, gali būti didelė našta.

  • jei manote, kad susiduriate su prekybos kliūtimis, dėl kurių sulėtėja jūsų verslo veikla arba jums užkertamas kelias eksportuoti, galite mums pasakyti:
  • naudodamasi internetine forma praneškite, kas stabdo jūsų eksportą į Singapūrą, o ES išanalizuos jūsų padėtį ir imsis atitinkamų veiksmų;

Susisiekite su mumis

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Susitarimu užtikrinamos veiksmingesnės muitinės procedūros, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos prekybai ir sumažintos įmonių išlaidos.

Siekiant sustiprinti tiekimo grandinės saugumą, jame numatyta, kad ES ir Singapūras pradės abipusį prekybos partnerystės programų, pavyzdžiui, ES įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų programos, pripažinimą.

Dokumentai

Žingsnis po žingsnio vadovuose aprašomi įvairių rūšių dokumentai, kuriuos turėtumėte parengti savo produktų muitiniam įforminimui.

Priklausomai nuo jūsų produkto, muitinė gali reikalauti visų arba kai kurių toliau nurodytų elementų.

  • komercinė sąskaita faktūra (konkrečius reikalavimus dėl jos formos ir turinio rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“)
  • pakavimas list
  • tam tikrų prekiųimporto licencijos
  • sertifikatai, įrodantys, kad jūsų produktas atitinka privalomus produktų reglamentus, pvz., sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą;
  • kilmės įrodymas – kilmės deklaracija

Siekiant didesnio aiškumo patikslinama, kad dėl privalomosios tarifinės informacijos ir (arba) privalomosios kilmės informacijos galite kreiptis iš anksto.

 

Išsamesnės informacijos apie dokumentus, kuriuos turite pateikti atlikdami savo produkto muitinį įforminimą, rasite skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Procedūros

Norėdami sužinoti, kaip įrodyti savo produktų kilmę, kad galėtumėte prašyti taikyti lengvatinį tarifą, ir taisykles, susijusias su muitinės atliekamu kilmės tikrinimu, žr. pirmiau pateiktą skirsnį apie kilmės taisykles.

Informacijos apie bendrą importo ir eksporto muitinės procedūrą galima rasti Mokesčių ir muitų sąjungos generalinio direktorato svetainėje.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Į prekybos susitarimą taip pat įtrauktos šiuolaikinės intelektinės nuosavybės teisių apsaugos ir užtikrinimo taisyklės.

Geografinės nuorodos

Singapūras sustiprino esamą geografinių nuorodų (GN) tvarką, sukurdamas geografinių nuorodų registravimo Singapūre sistemą, skirtą apsaugoti produktus, kurie dėl savo geografinės kilmės turi ypatingų savybių arba tam tikrą reputaciją ar kitas savybes. ES gamintojai gali teikti paraiškas registruoti savo geografines nuorodas Singapūre. Ne ES gamintojai taip pat gali teikti paraiškas registruoti geografines nuorodas Singapūre, kur produktai priklauso nustatytoms kategorijoms. 139 ES vynų, spiritinių gėrimų ir tam tikrų žemės ūkio produktų geografinėms nuorodoms taikoma tokio paties lygio apsauga kaip ir ES geografinėms nuorodoms. Ši sustiprinta apsauga sustiprins vartotojų autentiškų kokybiškų ES maisto produktų, vynų ir spiritinių gėrimų pripažinimą Singapūre, pavyzdžiui,

  • Bordo vynai
  • Parmos kumpis
  • Šampanas
  • Bavarijos alus

Patentai

Pagal susitarimą Singapūras įsipareigojo pratęsti patentinės apsaugos trukmę, kad kompensuotų patento galiojimo laiko sutrumpinimą dėl administracinio rinkodaros veiklos proceso.

Autorių teisės ir gretutinės teisės

Prekybos susitarime numatyta 70 metų autorių teisių apsauga. Joje numatytas vienkartinis teisingas atlyginimas viešai transliuojamų ar atliekamų garso įrašų gamintojams. Tai bus įgyvendinta ne vėliau kaip 2021 m. lapkričio mėn. Susitarimu Singapūro autorių teisių įstatymai bus suderinti su šalių autorių teisių įstatymais, pagal kuriuos garso įrašų gamintojams leidžiama rinkti mokesčius už transliavimą ir viešą atlikimą.

Prekių ženklai

ES ir Singapūras, remdamiesi bendra Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos rekomendacija, apsaugos gerai žinomus prekių ženklus.

Bandymų duomenų apsauga

Susitarime taip pat numatyta, kad bandymų duomenys, pateikti siekiant gauti administracinį rinkodaros leidimą farmacijos ir agrochemijos produktams pateikti į rinką, bus saugomi 5 metus, kurie gali būti pratęsti dar 5 metams.

Pramoninis dizainas

Prekybos susitarime numatyta, kad Singapūras pailgins registruotųjų dizainų apsaugos terminus iki 10 metų.

Vykdymo užtikrinimas

Į susitarimą įtrauktos išsamios nuostatos dėl civilinių vykdymo užtikrinimo priemonių. Kalbant apie sienų apsaugos užtikrinimą, teisių turėtojai galės prašyti Singapūro muitinės konfiskuoti suklastoto prekių ženklo prekes ir piratines prekes, kurių autorių teisės saugomos.

Iki 2022 m. lapkričio mėn. teisių turėtojai galės prašyti Singapūro muitinės konfiskuoti ir suklastotas GN prekes bei piratinio dizaino prekes, kai jos bus importuojamos arba eksportuojamos.

Singapūras ir ES taip pat įsipareigojo taikyti procedūras, pagal kurias valdžios institucijos galės savo iniciatyva sustabdyti prekių su suklastotu prekių ženklu, piratinių prekių, kurių autorių teisės saugomos, ir suklastotų GN prekių išleidimą. Kalbant apie suklastotas GN prekes, Singapūras šį įsipareigojimą įgyvendins iki 2022 m. lapkričio mėn.

Pietryčių Azijos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnyba teikia tiesioginės paramos MVĮ intelektinės nuosavybės klausimais pagalbos linijos paslaugą.

Paslaugos

Prekybos susitarimas apima platų paslaugų spektrą ir suteikia paslaugų teikėjams papildomų galimybių patekti į rinką.

ES ir Singapūras susitarė sumažinti arba panaikinti tam tikrus apribojimus

  • paslaugų teikėjų skaičius;
  • paslaugų sandorių arba turto vertė;
  • paslaugų operacijų skaičius arba paslaugų rezultatų kiekis;
  • asmenų, kurie gali būti įdarbinti, skaičius;
  • konkreti leidžiamo juridinio asmens rūšis;
  • užsienio akcininkams ir (arba) nuosavam kapitalui taikomi apribojimai

Tai taikoma įvairiems sektoriams, įskaitant:

  • telekomunikacijų paslaugos
  • finansinės paslaugos
  • kompiuterių ir susijusios paslaugos
  • transporto paslaugos
  • aplinkosaugos paslaugos
  • tam tikros verslo paslaugos (pvz., architektūros ir inžinerijos paslaugos)
  • pašto paslaugos

ES ir Singapūras taip pat susitarė užtikrinti, kad tam tikruose sektoriuose vietos ir užsienio paslaugų teikėjams būtų taikomos tos pačios taisyklės ir nuostatai, kad būtų užtikrintas nuspėjamumas ir vienodos sąlygos. Tai taikoma, pavyzdžiui,

  • pašto paslaugos – užtikrinti, kad dominuojantys rinkos dalyviai nevykdytų antikonkurencinės praktikos;
  • telekomunikacijų paslaugos – pagrindiniai paslaugų teikėjai, pavyzdžiui, tinklo savininkai, turi suteikti kitiems operatoriams atsietą prieigą prie konkrečių tinklo elementų pagrįstomis ir skaidriomis sąlygomis;
  • tarptautinis jūrų transportas – apibrėžti atitinkamus įsipareigojimus ir užtikrinti aiškumą dėl to, kas tiksliai įsipareigojama;
  • kompiuterinės paslaugos – apima visas būsimas kompiuterines paslaugas pagal jų funkcijas;
  • vidaus reglamentavimas – išsamios nuostatos dėl licencijų išdavimo procedūrų ir profesinių kvalifikacijų, kuriomis užtikrinama, kad tais atvejais, kai investuotojas kreipiasi dėl licencijos teikti paslaugą ar neteikti paslaugos, su juo būtų elgiamasi sąžiningai ir jis būtų apsaugotas nuo savavališkų apribojimų, kartu užtikrinant jo teisę pateikti apeliacinį skundą;

 

Paslaugos yra ES ir Singapūro ekonomikos pagrindas. Singapūras yra svarbus Pietryčių Azijos centras ES paslaugų teikėjams ir sudaro daugiau kaip pusę visos ES ir ASEAN prekybos komercinėmis paslaugomis.

  ES Singapūras
Specialistų paslaugos
  • architektūros paslaugos 
  • apskaita
  • inžinerijos ir kompleksinės inžinerijos paslaugos
  • miestų planavimo ir kraštovaizdžio architektūros paslaugos;
  • valdymo konsultacijų paslaugos
  • tarptautinio komercinio arbitražo paslaugos
  • teisinės paslaugos
  • apskaita
  • apmokestinimas
  • architektūros paslaugos
  • integruota inžinerija
  • medicinos ir stomatologijos paslaugos
  • veterinarijos paslaugos
Kompiuteriai ir su jais susijusios paslaugos Visos susijusios paslaugos šioje srityje Visos susijusios paslaugos šioje srityje
Moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra
  • gamtos mokslai ir tarpdisciplininiai mokslai, išskyrus viešosiomis lėšomis finansuojamus mokslinius tyrimus ir technologijų plėtrą;
  • socialiniai ir humanitariniai mokslai
  • gamtos mokslai
  • socialiniai mokslai, išskyrus teisinius tyrimus
Verslo paslaugos
  • reklama
  • rinkos tyrimai
  • valdymo konsultacijų paslaugos
  • patariamoji ir konsultacinė veikla, susijusi su gamyba
  • spausdinimas ir leidyba
  • konferencijų paslaugos
  • vertimas
  • projektavimo paslaugos
  • reklama 
  • rinkos tyrimai
  • valdymo konsultacijų paslaugos
  • Automobilių techninio tikrinimo ir analizės paslaugos.
  • paslaugos, susijusios su gamyba
  • konsultacijos saugumo klausimais
  • pavojaus signalo stebėjimas
  • fotografijos paslaugos
  • Konferencijų ir parodų organizavimo paslaugos.
  • vertimo raštu paslaugos
Pašto paslaugos Visos susijusios paslaugos šioje srityje Pagrindinės ir greitųjų laiškų paslaugos
Telekomunikacijų paslaugos Signalų perdavimo ir priėmimo elektromagnetinėmis priemonėmis paslaugos, išskyrus transliavimą

Paslaugos (išskyrus transliavimą), pvz.,

  • infrastruktūra ir paslaugomis grindžiamos paslaugos
  • judriojo ryšio paslaugos ir pridėtinės vertės tinklo paslaugos
Aplinkosaugos paslaugos
  • nuotekų valymo paslaugos
  • Kietųjų ir (arba) pavojingųjų atliekų tvarkymas, išskyrus tarpvalstybinį pavojingųjų atliekų vežimą
  • aplinkos oro apsauga ir klimato apdorojimas bei dirvožemio ir vandens valymas
  • triukšmo ir vibracijos mažinimas
  • biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga
  • atliekų surinkimo ir šalinimo paslaugos, išskyrus sąvartynų paslaugas
  • pavojingų atliekų tvarkymas
  • sanitarijos ir panašios paslaugos
  • išmetamųjų dujų valymo paslaugos
  • Triukšmo mažinimo paslaugos.
  • Gamtos ir kraštovaizdžio apsaugos paslaugos
Turizmo ir su kelionėmis susijusios paslaugos Kelionių agentūrų ir ekskursijų organizavimo paslaugos 
  • viešbučių ir kitos apgyvendinimo paslaugos
  • maitinimo ir gėrimų teikimo paslaugos, išskyrus maitinimo paslaugas valdžios sektoriaus valdomose maitinimo įstaigose;
  • kelionių agentūrų ir turistų gidų paslaugos
Transport

Jūrų transporto paslaugos, susijusios su:

  • tarptautinis keleivių ir krovinių vežimas
  • sandėliavimas ir sandėliavimas
  • konteinerių stotis ir depas
  • Krovinių ekspedijavimo ir pagalbinės jūrų transporto paslaugos


Keliai ir geležinkeliai – pagalbinės paslaugos, pvz.,

  • krovinių vežimo agentūra
  • krovinių tvarkymas
  • sandėliavimas 

Jūrų transporto paslaugos, susijusios su:

  • tarptautinis keleivių ir krovinių vežimas
  • jūrų transporto agentūrų paslaugos
  • tarptautinis vilkimas
  • laivybos tarpininkavimas
  • krovinių ekspedijavimas
  • laivų nuoma su įgula

Kelių transportas – pagalbinės paslaugos, pvz.,

  • nuomos paslaugos
  • tam tikros pagalbinės paslaugos, pavyzdžiui, variklinių transporto priemonių dalių techninė priežiūra ir remontas
Gamyba
  • maistas ir gėrimai
  • drabužiai
  • avalynė
  • mašinos
  • popieriaus gaminiai
  • Kompiuterija ir elektros mašinos
  • maistas ir gėrimai
  • drabužiai
  • popieriaus gaminiai
  • cheminės medžiagos
  • tam tikra mašinų įranga
  • kompiuterinė ir telekomunikacijų įranga

Elektroninė prekyba

Singapūras ir ES pripažįsta laisvo informacijos judėjimo svarbą ir susitarė netaikyti muitų elektroniniam perdavimui.

Abi pusės taip pat sutaria, kad

  • e. prekyba neturėtų kenkti intelektinės nuosavybės teisėms;
  • e. prekybos plėtra turi būti suderinama su tarptautiniais duomenų apsaugos standartais;

Viešieji pirkimai

Singapūras ir ES yra PPO sutarties dėl viešųjų pirkimų (SVP) narės.

Dar prieš sudarant prekybos susitarimą jos jau turėjo atviras ir modernias viešųjų pirkimų sistemas ir savo viešiesiems konkursams taikė aukštus skaidrumo ir procedūrinio sąžiningumo standartus, o daugeliu atvejų ES įmonės jau galėjo konkuruoti Singapūre dėl viešųjų sutarčių, viršijančių tam tikrą vertės ribą.

Tačiau prekybos susitarimu ES įmonėms suteikiama dar daugiau galimybių konkuruoti dėl viešųjų pirkimų sutarčių Singapūre.

Singapūras turi

  • susitarė dėl papildomų konkursų organizavimo taisyklių.
  • susitarė sumažinti tokių įstaigų kaip Viešųjų paslaugų valdyba ir Energijos rinkos institucija atvirų konkursų vertės ribas;
  • išplėtė viešųjų paslaugų sutarčių, kurioms taikomi skaidrumo ir nediskriminavimo įsipareigojimai, rūšis – tai svarbu, nes galimybė susipažinti su informacija yra viena didžiausių kliūčių, su kuriomis susiduria mažesnės ES įmonės, norėdamos patekti į užsienio rinkas;

ES turi

  • į subjektų, dėl kurių galima teikti pasiūlymus dėl viešųjų sutarčių, sąrašą įtraukė papildomų centrinės valdžios ministerijų, agentūrų ir kitų įstaigų (palyginti su tomis, kurios įtrauktos į PPO Sutarties dėl viešųjų pirkimų sąrašą), taip pat subjektų, vykdančių veiklą tam tikruose komunalinių paslaugų sektoriuose;
  • įtraukė daugiau viešųjų paslaugų sutarčių rūšių, kurioms taikomi atviri konkursai, palyginti su tuo, dėl ko ji susitarė PPO, pavyzdžiui,
    • geležinkelio paslaugos
    • kompiuterių paslaugos
    • telekomunikacijų paslaugos
    • kraštovaizdžio architektūros paslaugos

Prekyba ir darnus vystymasis

Prekybos susitarime nustatyti privalomi įsipareigojimai užtikrinti, kad vidaus aplinkos ir darbo apsaugos lygis atitiktų pagrindinius tarptautinius standartus ir susitarimus.

Juo draudžiama „lenktynių dėl žemesnių standartų“ praktika, kai darbo ir aplinkos teisės aktai yra sušvelninti siekiant pritraukti prekybą ar investicijas, kartu pripažįstant ES ir Singapūro teises nustatyti savo aplinkos ir darbo apsaugos lygį.

Prekybos susitarimu siekiama didinti prekybos ir investicijų indėlį į darnų vystymąsi, įskaitant:

  • įmonių socialinė atsakomybė
  • ekologinio ženklinimo iniciatyvos
  • Sąžininga ir etiška prekyba
  • išsaugoti ir tvariai valdyti gamtos išteklius, be kita ko, vykdant tvarią miškotvarką ir išsaugant bei valdant žuvų išteklius;

Darbo standartai

Į LPS įtraukti įsipareigojimai įgyvendinti Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijas, kurias šalys yra ratifikavusios, taip pat įsipareigojimai imtis būtinų veiksmų siekiant ratifikuoti TDO konvencijas dėl pagrindinių teisių, kurių jos dar nėra pasirašiusios, pavyzdžiui:

  • 2006 m. JT Ekonomikos ir socialinių reikalų tarybos ministrų deklaraciją dėl visiško ir našaus užimtumo bei deramo darbo visiems;
  • TDO deklaracija dėl pagrindinių principų ir teisių darbe
  • Pagrindinės TDO konvencijos

Aplinka ir klimato kaita

Į susitarimą įtraukti ES ir Singapūro įsipareigojimai veiksmingai įgyvendinti daugiašalius aplinkos susitarimus, kurių šalys yra atitinkamai ES ir (arba) Singapūras, pavyzdžiui:

  • JT Biologinės įvairovės konvencijos
  • JT Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija (CITES)
  • Jungtinių Tautų bendrąją klimato kaitos konvenciją (JTBKKK)

Konkrečiomis nuostatomis dėl klimato kaitos dar labiau pabrėžiamos ES ir Singapūro pastangos kovoti su klimato kaita.

LPS taip pat numatytas šalių bendradarbiavimas, be kita ko, ekologinio ženklinimo ir žaliųjų viešųjų pirkimų srityse, kliūčių prekybai klimatui nekenkiančiomis prekėmis ir paslaugomis, pavyzdžiui, tvariomis atsinaujinančiosios energijos prekėmis, šalinimas; laipsnišką subsidijų iškastiniam kurui mažinimą ir įmonių socialinės atsakomybės praktikos skatinimą.

Investicijos

ES ir Singapūro investicijų apsaugos susitarimas (EUSIPA) įsigalios po to, kai jį pagal savo nacionalines procedūras ratifikuos visos ES valstybės narės.

Įsigaliojus šiam reglamentui, dar labiau pagerės investavimo aplinka ir investuotojams bus suteikta daugiau tikrumo.

Susitarimu bus užtikrinta, kad Europos ir Singapūro investuotojams būtų taikomos vienodos ir sąžiningos sąlygos ir kad jie nebūtų diskriminuojami, pavyzdžiui,

  • priverstinė ekspropriacija arba ekspropriacija be tinkamos kompensacijos
  • diskriminacija
  • verslo licencijų atšaukimas
  • priimančiosios valstybės piktnaudžiavimas, pavyzdžiui, tinkamo proceso nebuvimas arba negalėjimas atlikti tarptautinių kapitalo pervedimų;

Investicijų apsaugos susitarimu investuotojams bus suteikta galimybė naudotis moderniu ir pertvarkytu investicinių ginčų sprendimo mechanizmu – investicinių teismų sistema.

Naujosios investicinių teismų sistemos kertiniai akmenys yra šie:

  • nuolatinis pirmosios instancijos investicinių ginčų teismas
  • Apeliacinė ginčų sprendimo kolegija apeliaciniams skundams nagrinėti

Sistema bus grindžiama procedūrų skaidrumo principais ir nuostatomis dėl kovos su piktnaudžiavimu sistema. Pavyzdžiui, investicijų apsaugos susitarime nustatytos taisyklės, kuriomis siekiama užkirsti kelią nesąžiningiems ar manipuliaciniams reikalavimams, pavyzdžiui, įmonės restruktūrizavimui siekiant pateikti reikalavimą.

Investicinių teismų sistema užtikrins, kad investicijų apsaugos sutartis būtų aiškinama teisiškai teisingai ir nuspėjamai.

Naudingos nuorodos ir kontaktai

Prekybos ir pramonės ministerija

100 High Street, #09-01, Iždas, Singapūras 179434

Tel. +65 6225 9911

Interneto svetainė: www.mti.gov.sg

„Enterprise Singapore“ (ESG)

230 Victoria Street, Level 10 Bugis Junction Office Tower, Singapūras 188024 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel. +65 6898 1800

Interneto svetainė: www.enterprisesg.gov.sg

ESG Frankfurto biuras

Singapore Centre, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurtas prie Maino, Vokietija

Tel. +49 699207350

ESG biuras Londone

Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Jungtinė Karalystė

Tel. +44 2074842730

Europos Sąjungos delegacija Singapūre

250 North Bridge Road, #38-03 Raffles miesto bokštas, Singapūras 179101 - Žiūrėti žemėlapyje

Tel. +65 6336 7919

Interneto svetainė: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore

Kitos nuorodos:

Daugiau informacijos apie ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimą ir Investicijų apsaugos susitarimą rasite Prekybos GD svetainėje. Apžvalgą taip pat galite rasti informacijos suvestinėse.

Išsamią informaciją apie ES ir Singapūro santykius taip pat teikia Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT).

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos