ES ir Ukrainos išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė

ES ir Ukraina asociacijos susitarimą laikinai taiko nuo 2014 m. lapkričio mėn. Pagal šį asociacijos susitarimą nuo 2016 m. sausio mėn. laikinai taikoma išsami ir visapusiška laisvosios prekybos erdvė (IVLPE). Taip sumažinami tarifai, su kuriais susiduria Europos įmonės, eksportuodamos į Ukrainą. Susitarimu sudaromos palankesnės sąlygos prekybai, nes muitinės procedūros tampa veiksmingesnės, o Ukrainos teisės aktai, taisyklės ir procedūros, įskaitant standartus, laipsniškai derinami su ES teisės aktais, taisyklėmis ir procedūromis.

Glaustai apie susitarimą

ES ir Ukraina nuo 2016 m. sausio 1 d. laikinai taiko savo išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę (IVLPE) pagal platesnį asociacijos susitarimą, kurio politinės ir bendradarbiavimo nuostatos laikinai taikomos nuo 2014 m. lapkričio mėn. IVLPE atveriamos abiejų šalių prekių ir paslaugų rinkos, grindžiamos nuspėjamomis ir vykdytinomis prekybos taisyklėmis.

Visas susitarimo tekstas ir priedai

Kokia nauda jūsų įmonei?

Asociacijos susitarimas

  • sudaro sąlygas ES įmonėms lengviau ir pigiau importuoti iš Ukrainos ir eksportuoti į ją
  • teikia įvairią naudą jūsų verslui, pavyzdžiui, muitų tarifų panaikinimą, taip pat veiksmingą ir greitą vežimo per muitines prie tarptautinių sienų palengvinimą.

 

ES yra viena iš didžiausių Ukrainos prekybos partnerių, o tai reiškia, kad yra keletas galimybių importuoti ir eksportuoti iš ES į Ukrainą ir atvirkščiai. Pagrindinės eksportuojamos prekės yra žaliavos, pavyzdžiui, geležis, plienas, kasybos produktai, žemės ūkio produktai, mašinos ir chemijos produktai. Ukraina šiuo metu siekia supaprastinti politiką, kuri būtų naudinga mažosioms įmonėms prekiaujant su ES. Mažosios įmonės taip pat gali gauti paramą pagal ES MVĮ pavyzdinę iniciatyvą.

Tarifai

ES ir Ukrainos susitarimu didinamas Europos įmonių konkurencingumas Ukrainos rinkoje ir atvirkščiai. Apskritai, kalbant apie prekybą prekėmis, susitarimu panaikinta didžioji dalis muitų tarifų – ES: 98,1 proc., o Ukrainoje – 99,1 %.

Pramoninės prekės

Nors įsigaliojus susitarimui buvo panaikinta didelė dalis pramoninėms prekėms taikomų muitų tarifų, kai kurioms produktų linijoms buvo susitarta dėl pereinamųjų laikotarpių.

ES

Susitarimu panaikinta 94,7 % tarifų eilučių.

Kai kuriems prekių tarifams ES vis dar palaipsniui panaikina toliau nurodytus pereinamuosius laikotarpius.

  • naudingosios iškasenos – 2019 m.
  • cheminės medžiagos – 2021 m.
  • trąšos – 2023 m.
  • medienos gaminiai – 2021 m.
  • avalynė – 2021 m.
  • vario gaminiai – 2021 m.
  • aliuminio gaminiai – 2023 m.
  • automobiliai ir dauguma variklinių transporto priemonių – 2023 m.
Ukraina

Įsigaliojus susitarimui 49,2 proc. pramonės produktų galėtų būti įvežti į Ukrainą be muitų.

Numatoma, kad Ukrainos liberalizuoto ES eksporto dalis iki 2023 m. padidės iki 96 proc. Tolesnis laipsniškas muitų tarifų panaikinimas susijęs su šiomis produktų linijomis:

  • naudingosios iškasenos. 2023 m.
  • organinės cheminės medžiagos – 2019 m.
  • trąšos – 2019 m.
  • guminės padangos – 2021 m.
  • odos dirbiniai, 2021 m.
  • tekstilės gaminiai, pvz., galvos apdangalai, 2019 m.

Ukrainos variklinių transporto priemonių sektoriui taip pat bus taikomas pereinamasis laikotarpis iki 2026 m., kaip 2008 m. susitarta PPO derybose.

Žemės ūkio prekės

ES

2016 m. daugumos į ES importuojamų žemės ūkio prekių importo muitai buvo sumažinti iki nulio. Tarifinės kvotos taikomos likusioms neliberalizuotoms žemės ūkio prekėms. Šios kvotos administruojamos pagal eiliškumo principą arba importo licencijas. Visų ES ir Ukrainos tarifinių kvotų sąrašas pateikiamas I-A priedo 1 ir 2 priedėliuose.

Ukraina

Įsigaliojus susitarimui beveik pusė Ukrainos žemės ūkio prekių buvo liberalizuotos, tačiau nedaugeliui prekių taikomas pereinamasis laikotarpis iki 2023 m.

Ne visi Ukrainos importo muitai bus sumažinti iki nulio

  • iki 2026 m. 8,7 proc. žemės ūkio maisto produktų tarifų tokioms prekėms, kaip pieno produktai, kiaušiniai, cukrus, gyvuliniai aliejai ir riebalai, bus taikomi nedideli linijiniai sumažinimai 20–60 proc. – vėliau bus taikomas likutinis tarifas.
  • cukrui, paukštienai ir kiaulienai bus taikomos tarifinės kvotos (TRQ) – prekės, importuojamos neviršijant nurodytų kiekių, neapmuitinamos.

ES ir Ukrainos susitarimu abiem šalims draudžiama naudoti eksporto muitus. Tačiau Ukrainos vyriausybė sutiko iki 2026 m. palaipsniui panaikinti esamus eksporto muitus tam tikroms prekėms, įskaitant gyvulininkystę ir kailių žaliavą, kai kurių rūšių aliejinių kultūrų sėklas ir metalų rūšis. Daugiau informacijos apie tai pateikiama ES ir Ukrainos susitarimo I-C priede.

Iki 2031 m. Ukrainos eksportui numatytas specialus apsaugos priemonės mechanizmas. Tai reiškia, kad Ukrainai leidžiama nustatyti papildomą eksporto muito mokestį kelioms prekėms, pavyzdžiui, žaliavoms, saulėgrąžų sėkloms ir tam tikrų rūšių metalui, plienui ir variui, jei per metus bendra eksporto iš Ukrainos į ES apimtis viršija ribinį lygį. Daugiau informacijos apie tai pateikiama ES ir Ukrainos susitarimo I-D priede.

 

Jūsų produktui taikomą tarifo normą rasite „Mano prekybos padėjėjas“.

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Patikrinkite interaktyvią „Kilmės taisyklių įsivertinimo priemonę (ROSA)“ ( Mano prekybos padėjėjas), kad įvertintumėte, ar jūsų produktas atitinka kilmės taisykles, ir sužinokite, kaip parengti teisingus dokumentus.

Bendroji informacija apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras pateikiama šiame skirsnyje.

Kilmė yra parduodamų prekių „ekonominė pilietybė“. Jei esate naujas šia tema, skyriuje „Prekės“ galite rasti pagrindinių sąvokų įvadą.

Kilmės taisyklės

Kur rasti kilmės taisykles?

Pagal Asociacijos susitarimą su Ukraina taikomos PEM konvencijos (Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninė konvencija) (OL L 54, 2013 2 26, p. 4) kilmėstaisyklės. Kilmės taisyklių reikalavimai pagal PEM konvenciją nustatyti PEM konvencijos I priedėlio 2 priede. Tos taisyklės peržiūrimos ir 2021 m. viduryje turėtų būti taikomas naujas alternatyvių kilmės taisyklių rinkinys, įskaitant nuostatas dėl kumuliacijos, sąlyginio apmokestinimo muitu, tolerancijos ir nekeitimo taisyklės (žr. toliau), kurios bus sušvelnintos.

PEM konvencija dėl kilmės taisyklių siekiama nustatyti bendras kilmės ir kumuliacijos taisykles tarp 25 susitariančiųjų šalių (ES, ELPA, Balkanų šalių ir LPS partnerių ES pietinių ir rytinių kaimyninių šalių regione) ir ES, siekiant palengvinti prekybą ir integruoti tiekimo grandines toje zonoje.

PEM Susitariančiųjų Šalių sąrašas

Išsami informacija apie visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių sistemą pateikiama Naudotojo vadove.

Ar mano produktas yra ES arba Ukrainos kilmės pagal PEM konvenciją?

Kad jūsų produktui pagal PEM konvenciją būtų galima taikyti mažesnį arba nulinį lengvatinį tarifą, jis turi būti ES arba Ukrainos kilmės.

Produktas „kilmės“, jei jis yra:

  • visiškai gauti ES arba Ukrainoje, arba
  • pagamintos ES arba Ukrainoje naudojant kilmės statuso neturinčias medžiagas, jei tokios medžiagos buvo pakankamai apdorotos ar perdirbtos laikantis konkretiems produktams taikomų taisyklių (PSR), nustatytų PEM konvencijos I priedėlio II priede,
    taip pat žr. konkretiems produktams taikomų kilmės taisyklių I priedą „Įvadinės pastabos“. Tam tikriems produktams taikomos alternatyvios konkretiems produktams taikomos taisyklės (žr. II priedėlį).

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus šiame skyriuje nurodytus taikytinus reikalavimus, pvz., nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą, arba tiesioginio vežimo taisyklę. Taip pat yra papildomų lankstumo priemonių, padedančių jums laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pavyzdžiui, leistino nuokrypio ar kumuliacijos.

 

ES prekybos susitarimuose nustatytų pagrindinių konkretiems produktams taikomų taisyklių rūšių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produkto sudėtyje esančių kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos EXW sąlygomis procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pakeitimas – gamybos procesas lemia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinį klasifikavimą, pavyzdžiui, popieriaus gamyba (Suderintos sistemos 48 skirsnis) iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis)
  • specifinės operacijos – reikalingas specialus gamybos procesas, pavyzdžiui, pluoštų verpimas į verpalus; tokios taisyklės daugiausia taikomos tekstilės, drabužių ir chemijos sektoriuose.

Patarimai, kaip jums padėti laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Susitarimu suteikiama daugiau lankstumo, kad galėtumėte laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistino nuokrypio arba kumuliacijos.

Nuokrypis
  • pagal leistino nuokrypio taisyklę gamintojui leidžiama naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, ne daugiau kaip 10 % produkto gamintojo kainos EXW sąlygomis.
  • ši leidžiamoji nuokrypa negali būti naudojama siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, maksimalią vertės ribą.
  • specialios leidžiamosios nuokrypos taikomos SS 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, įtrauktiems į I priedo „II priedo sąrašo įvadinės pastabos“ 5 ir6 pastabas.
Sujungimas

PEM konvencijoje numatyti du kilmės kumuliacijos būdai.

  • dvišalė kumuliacija – Ukrainos kilmės medžiagos gali būti laikomos ES kilmės medžiagomis (ir atvirkščiai), kai jos naudojamos produktui gaminti ES
  • įstrižinė kumuliacija – vienos PEM konvencijos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagos gali būti laikomos kitos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagomis, kai vertinama, ar galutinis produktas turi lengvatinę prieigą, kai jis eksportuojamas į trečiąją Susitariančiąją Šalį visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių zonoje. Įstrižainė kumuliacija taikoma tik tuo atveju, jei visos susijusios Susitariančiosios Šalys yra sudariusios prekybos susitarimą ir tos šalys taiko tas pačias kilmės taisykles.
    Prašom patikrinti „matricą“ (lentelė, kurioje pateikti visi galiojantys susitarimai, kuriems taikoma PEM konvencija), kurioje nurodytos Susitariančiosios Šalys, su kuriomis Ukraina gali taikyti įstrižinę kumuliaciją (2020 m. balandžio mėn. bendros ES ir Ukrainos partnerės, atitinkančios įstrižinės kumuliacijos reikalavimus, buvo Islandija, Šveicarija (įskaitant Lichtenšteiną) ir Norvegija)

 

Kaip veikia įstrižinė kumuliacija?

Įstrižinė kumuliacija vyksta tarp kelių skirtingų šalių, kurioms taikomos tos pačios kilmės taisyklės ir kurios yra sudariusios laisvosios prekybos susitarimus. Taip yra tada, kai bet kurios šalies prekių gamintojas gali importuoti medžiagas ir jas naudoti taip, lyg jos būtų kilusios iš savo šalies. Pavyzdžiui, pagal PEM konvenciją Ukrainos prekiautojas, gaminantis Ukrainoje eksportui į Šveicariją skirtus drabužius, gali naudoti ES kilmės audinius drabužiams gaminti ir laikyti juos Ukrainos kilmės. Dvigubo virsmo reikalavimas, t. y. audinių gamyba iš (kilmės statuso neturinčių) verpalų ir drabužių gamyba, yra įvykdytas ir drabužiai laikomi Ukrainos kilmės produktais, kai jie eksportuojami į Šveicariją, todėl Šveicarijos rinkoje bus galima laisvai patekti į Šveicarijos rinką.

Daugiau paaiškinimų dėl PEM kumuliacijos galima rasti čia.

Kiti reikalavimai

Produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus Konvencijoje nustatytus reikalavimus, pavyzdžiui, nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą arba tiesioginio vežimo taisyklę.

Tiesioginio vežimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į Ukrainą (ir atvirkščiai) arba per Susitariančiųjų Šalių, su kuriomis taikoma kumuliacija, teritorijas, toliau jų neperdirbant trečiojoje šalyje.

Kai kurios operacijos gali būti atliekamos trečiojoje šalyje, jei produktai lieka prižiūrimi muitinės, pavyzdžiui,

  • iškrovimas
  • perkrovimas
  • bet kuri kita operacija, skirta gerai produktų būklei išsaugoti

Įrodymai, kad šios sąlygos įvykdytos, importuojančios šalies muitinei pateikiami:

  • vieną transporto dokumentą (pvz., konosamentą), kuris apima vežimą iš eksportuojančios šalies per trečiąją šalį, per kurią prekės buvo vežamos tranzitu.
  • trečiosios šalies, per kurią vežate savo prekes, muitinės išduotą sertifikatą;
  • jei jų nėra, bet kokie patvirtinamieji dokumentai

Muito grąžinimas

Pagal PEM konvenciją dėl ES ir Ukrainos prekybos neįmanoma susigrąžinti muitų, anksčiau sumokėtų už kilmės statuso neturinčias medžiagas, naudotas produktui, eksportuojamam pagal lengvatinį tarifą, gaminti.

Kilmės procedūros

Eksportuotojai ir importuotojai turi laikytis kilmės procedūrų. Procedūros nustatytos V antraštinėje dalyje „Kilmės įrodymas “ ir VI antraštinėje dalyje dėl administracinio bendradarbiavimo tvarkos. Jose paaiškinama, pvz., kaip deklaruoti produkto kilmę, kaip prašyti taikyti lengvatas arba kaip muitinė gali patikrinti produkto kilmę.

Kaip prašyti lengvatinio tarifo

Kad galėtų pasinaudoti lengvatiniu tarifu, importuotojai turi pateikti kilmės įrodymą.

Kilmės įrodymas gali būti:

Kilmės įrodymas galioja 4 mėnesius nuo išdavimo dienos.

EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatai

  • EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatus išduoda eksportuojančios šalies muitinė
  • III priede pateikiami EUR.1 ir EUR-MED sertifikatų pavyzdžiai ir pateikiamos jų pildymo instrukcijos
  • prašantis išduoti sertifikatą eksportuotojas turėtų būti pasirengęs pateikti atitinkamų produktų kilmės statusą įrodančius dokumentus.

Išsamesni paaiškinimai, kada naudoti EUR.1 arba EUR-MED sertifikatą, pateikiami vadovo 72 puslapyje.

Kilmės deklaracija arba EUR-MED kilmės deklaracija

Eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas yra ES arba PEM konvencijos susitariančiosios šalies kilmės, pateikdami kilmės deklaraciją. Kilmės deklaraciją gali pateikti:

  • patvirtintas eksportuotojas
  • bet kuris eksportuotojas, jei bendra siuntos vertė neviršija 6 000 EUR.
Kaip pateikti kilmės deklaraciją

Eksportuotojas sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime ar kitame produktą identifikuojančiame komerciniame dokumente (IV priedas) turėtų įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šią deklaraciją:

„Šiame dokumente nurodytų produktų eksportuotojas (muitinės leidimo Nr....) ) pareiškia, kad, jei aiškiai nenurodyta kitaip, šie produktai yra... preferencinės kilmės.“

Kaip parengti EUR-MED kilmės deklaraciją

Šiuo atveju deklaracija yra tokia (IV priedas)

„Šiame dokumente nurodytų produktų (muitinės leidimo Nr....) eksportuotojas pareiškia, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra... lengvatinės kilmės.

– kumuliacija taikoma su... (šalies (-ių) pavadinimas (-ai).

kumuliacija netaikoma

Kilmės deklaracija gali būti pateikiama bet kuria oficialiąja ES kalba arba oficialia kalba PEM zonoje, kaip nurodyta IV priede (su kumuliacija susijęs pareiškimas visada turėtų būti anglų kalba).

Kilmės deklaraciją turite pasirašyti ranka. Jei esate patvirtintas eksportuotojas, šis reikalavimas jums netaikomas, jeigu savo muitinei pateikiate raštišką įsipareigojimą prisiimti visą atsakomybę už bet kokią jūsų tapatybės deklaraciją.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas tikrai turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. Tikrinimas grindžiamas:

  • administracinis importuojančiųjų ir eksportuojančių šalių muitinių bendradarbiavimas
  • patikrinimai, kuriuos atlieka vietos muitinė. Importuojančiai Šaliai neleidžiama apsilankyti eksportuotojo patalpose

Eksportuojančios šalies valdžios institucijos galutinai nustato kilmę ir informuoja importuojančios šalies institucijas apie rezultatus.

Reikalavimai produktams

Techninės taisyklės ir reikalavimai

ES ir Ukrainos susitarime numatytas Ukrainos ir ES teisės aktų, standartų ir atitikties vertinimo procedūrų suderinimas. Todėl Ukrainos gamintojai turi laikytis tik vieno reikalavimų rinkinio, kad jų produktus būtų galima pateikti tiek ES, tiek Ukrainos rinkoms.

Ukrainos suderintos taisyklės, be kita ko, yra:

  • gaminių akreditavimas ir prekyba jais, kuriais nustatomi atitikties vertinimo procedūrų moduliai;
  • bendra gaminio sauga, nustatant kriterijus, į kuriuos reikia atsižvelgti vertinant, ar gaminys yra saugus, ir nustatoma, kada uždrausti gaminį, nes jis kelia didelį pavojų sveikatai ir saugai

Visų 27 reglamentų, reglamentuojančių įvairių gaminių, įskaitant mašinas, liftus, žaislus, medicinos prietaisus ir paprastus slėginius indus, saugos reikalavimus, sąrašas pateikiamas ES ir Ukrainos asociacijos susitarimo III priede.

Kalbant apie standartus, Ukraina:

  • priėmė tarptautinius ir Europos standartus pagal geriausią praktiką;
  • įsipareigojusios panaikinti bet kokius prieštaringus nacionalinius standartus. Tai apima visus prieštaringus GOST standartus (Gosudarstvenny Standart), naudojamus posovietinėse valstybėse.
Kaip žinysiu, kad į ES importuojamos prekės atitinka ES reglamentus ir standartus?

Šalių bendradarbiavimas rinkos priežiūros ir atitikties vertinimo procedūrų srityje reiškia, kad jei į ES eksportuojate didelės rizikos prekes, pvz., slėginius indus, liftus ir tam tikras mašinas, atitikties vertinimą turi atlikti tik notifikuotoji įstaiga (laboratorijos arba kitos Ukrainos vyriausybės akredituotos tikrinimo ir sertifikavimo įstaigos).

Raskite 114 Ukrainos paskirtųjų įstaigų, dalyvaujančių vertinant gaminių, kuriuos visus akreditavo Ukrainos nacionalinė akreditacijos agentūra, atitiktį, sąrašą.

Jei norite importuoti prekes į ES iš Ukrainos, turėsite atlikti atitikties įrodymo procesą savo gamintojo pasirašyta ES atitikties deklaracija. Tai padaręs gamintojas gali paženklinti savo gaminius CE ženklu, jei to reikalaujama.

Pagal ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą bus sudarytas Susitarimas dėl pramonės produktų atitikties, vertinimo ir pripažinimo (ACAA). Tai yra ES ir Ukrainos abipusio pripažinimo susitarimo rūšis. Pagal šį susitarimą ES ir Ukraina leis ACAA prieduose išvardytus pramonės gaminius, kurie atitinka atitikties reikalavimus, pateikti rinkai be papildomų bandymų ar atitikties procedūrų.

Kontaktiniai duomenys dėl techninių reikalavimų

Sveikatos ir saugos reikalavimai. BIS

Maisto sauga, gyvūnų ir augalų sveikata

Kad galėtumėte sklandžiai eksportuoti iš ES arba importuoti iš Ukrainos arba atvirkščiai, yra tam tikrų taisyklių, susijusių su augalų ir gyvūnų sveikata ir sauga tarp Ukrainos ir ES, kurias turėtumėte žinoti. ES ir Ukrainos asociacijos susitarimu buvo suderinta daug sanitarijos ir fitosanitarijos taisyklių ir šalims uždrausta nustatyti bet kokias nepagrįstas kliūtis.

Kalbant apie gyvūnų ar augalų ligas, įskaitant kenksminguosius organizmus, yra nustatyta tvarka, pagal kurią pripažįstama, kad tam tikruose regionuose kenksmingaisiais organizmais nėra. Tai daroma prekybos tikslais ir pranešant apie riziką visuomenės, gyvūnų ar augalų sveikatai. Tuo atveju, jei importuojanti šalis turi imtis priemonių, kad būtų kontroliuojamas didelis pavojus sveikatai, ES ir Ukrainos asociacijos susitarime numatyta galimybė imtis laikinų ribojamųjų priemonių importui. Tačiau jie įgyvendinami taip, kad būtų kuo labiau sumažintas prekybos tarp šių dviejų šalių sutrikdymas. Daugiau informacijos apie procedūras pateikiama ES ir Ukrainos susitarimo VI priede.

SFS kontrolė Ukrainoje

Vyriausybė vykdo trijų rūšių sienų kontrolę:

Sanitarinė ir epidemiologinė kontrolė

Taip siekiama apsaugoti šalį nuo ligų plitimo ir atlikti tyrimus, kuriais užtikrinama, kad prekės atitiktų sanitarinius standartus. Tokia kontrolė yra privaloma ir taikoma daugiausia importuojamiems maisto produktams, kai kuriems vartojimo produktams ir saulėgrąžų aliejaus eksportui. Žemės ūkio produkcijos kategorijai priskiriamoms prekėms nebus taikoma sanitarinė ir epidemiologinė kontrolė.

Veterinarinė ir sanitarinė kontrolė

Šia kontrole siekiama užkirsti kelią gyvūnų ligų plitimui. Veterinarinė ir sanitarinė kontrolė paprastai taikoma gyvūnų, dauginamosios medžiagos, biologinių produktų, patologinės medžiagos, veterinarinių preparatų, gyvūnų priežiūros produktų, pašarų priedų, premiksų ir gyvūninių produktų (įskaitant mėsos produktus, kiaušinius, pieną, žuvį ir medų) eksportui, importui ir tranzitui.

Fitosanitarinė kontrolė

Šios rūšies kontrolė ne tik užkerta kelią kenkėjų plitimui, bet ir skirta karantino režimui prižiūrėti. Fitosanitarinė kontrolė taikoma augalų ir augalinių produktų (įskaitant maisto produktus), pakuočių, transporto priemonių, dirvožemio ir kitų produktų, platinančių reguliuojamus kenksminguosius organizmus, eksportui, importui ir tranzitui.

Kontaktiniai asmenys, atsakingi už sanitarinius ir (arba) fitosanitarinius reikalavimus (SFS)

Techninės kliūtys prekybai

Nors techninės taisyklės yra svarbios, kartais jos gali tapti tarptautinės prekybos kliūtimis, todėl gali būti didelė našta jums, kaip eksportuotojui.

  • jei manote, kad susiduriate su prekybos kliūtimis, dėl kurių sulėtėja jūsų verslas arba užkertamas kelias eksportuoti, galite mums pasakyti
  • praneškite apie savo eksportą į Ukrainą naudodamiesi internetine forma. ES išnagrinės jūsų padėtį ir imsis tinkamų veiksmų.

Kreipkitės į mus

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Susitarimu užtikrinamos skaidresnės ir paprastesnės muitinės procedūros, siekiant palengvinti prekybą ir sumažinti įmonių išlaidas.

Dokumentų

Nuosekliuose vadovuose aprašomi įvairių rūšių dokumentai, kuriuos turėtumėte parengti savo produktų muitiniam įforminimui.

Priklausomai nuo jūsų produkto, muitinė gali reikalauti pateikti visus arba kai kuriuos toliau nurodytus elementus.

  • prekybinė sąskaita faktūra (nurodykite konkrečius jos formos ir turinio reikalavimus „Mano prekybos padėjėjas“).
  • pakuočių sąrašas
  • tam tikrų prekiųimporto licencijos
  • sertifikatai, įrodantys, kad jūsų produktas atitinka privalomus gaminių teisės aktus, pavyzdžiui, sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą.
  • kilmės įrodymas. Kilmės deklaracija

Patikslinama, kad dėl privalomosios tarifinės informacijos ir (arba) privalomosios kilmės informacijos galite kreiptis iš anksto.

Išsamesnės informacijos apie tai, kokius dokumentus turite pateikti savo produkto muitiniam įforminimui, kreipkitės į „ Mano prekybos padėjėjas“.

Kilmės įrodymo ir tikrinimo procedūros

Apibūdinimai, kaip įrodyti savo produktų kilmę, kad būtų galima prašyti lengvatinių muitų tarifų, ir taisyklės, susijusios su muitinės atliekamu prekių kilmės tikrinimu, rasite skirsnyje apie kilmės taisykles.

Informacijos apie importo ir eksporto muitinės procedūras apskritai galima rasti Mokesčių ir muitų sąjungos generalinio direktorato interneto svetainėje.

Intelektinė nuosavybė ir geografiniai rodikliai

Susitarimu apsaugomos jūsų intelektinės nuosavybės teisės importuojant ir (arba) eksportuojant prekes į Ukrainą.

Prekių ženklai ir autorių teisės

ES ir Ukrainos susitarimas atitinka keletą tarptautinių susitarimų, kuriais reglamentuojamas prekių ženklų administravimas ir autorių teisės, taip užtikrinant sąžiningą ir skaidrią prekių ženklų registravimo sistemą. Jeigu prekių ženklo administracija atmeta paraišką, apie sprendimą pareiškėjui turi būti pranešta raštu ir nurodomos atsisakymo priežastys. Prekių ženklas gali būti panaikintas, jei per penkerius metus jis nebuvo iš tikrųjų naudojamas teritorijoje, kurioje jis buvo įregistruotas.

Dizainas ir patentai

Pagal ES ir Ukrainos susitarimą jūsų savarankiškai sukurti individualias savybes turintys dizainai saugomi juos registruojant iki 25 metų. Tai suteiks jums išimtinę teisę naudoti dizainą ir užkirs kelią trečiosioms šalims be jūsų sutikimo jį naudoti, atkurti, parduoti ar importuoti ir (arba) eksportuoti.

Geografinės nuorodos

Pagal ES ir Ukrainos susitarimą įsteigtas specialus geografinių rodiklių komitetas stebės, kaip susitarimas įgyvendinamas intelektinės nuosavybės srityje, ir teiks ataskaitas Prekybos komitetui.

Prekių ženklai

Prekių ženklo paraiškos turėtų būti teikiamos Ukrainos intelektinės nuosavybės institutui (Ukrainos PTO), kuris yra valstybės įmonė.

Jei norite pateikti prekių ženklą Ukrainoje, jums reikės toliau nurodytų dokumentų ir informacijos.

  • jūsų vardas ir pavardė
  • registracijos šalis
  • adresas ir PINO šalies kodas
  • ženklo, kurio prašote, atvaizdas ir aprašymas
  • aprašymas, jei prekių ženkle yra žodinis elementas
  • prekės ženklo spalvos nuoroda
  • prekių ir (arba) paslaugų, dėl kurių teikiama paraiška pagal atitinkamą Nicos tarptautinę klasifikaciją, sąrašas
  • prioriteto paraiškos data, šalis ir numeris arba parodos data (jei prašoma prioriteto pagal Paryžiaus konvenciją);
  • paraiškos suteikti prioritetą patvirtinta kopija arba dokumentas, patvirtinantis eksponatų su prašomu įregistruoti prekių ženklu pateikimą oficialiai pripažintoje tarptautinėje parodoje
  • įgalioto asmens pasirašytas įgaliojimas pareiškėjo vardu

Registracijos procesas yra toks:

  • jei jūsų paraiškos dokumentai atitinka reikalavimus, jums bus pranešta paraiškos padavimo data.
  • jūsų pateikti dokumentai patikrinami siekiant užtikrinti, kad jie atitiktų oficialius Ukrainos prekių ženklų įstatymo reikalavimus. Jei jūsų paraiška atitinka reikalavimus, nagrinėjama iš esmės.
  • esminis nagrinėjimas – tikrinama, ar jūsų prekių ženklo paraiška atitinka apsaugos reikalavimus, kaip nustatyta Ukrainos teisėje, ir atliekama tapatybės ir panašumo paieška

Geografinė nuoroda

Pirma, norėdami užsiregistruoti dėl geografinės nuorodos Ukrainoje, paraišką turite pateikti ukrainiečių kalba. Dokumentus galite pateikti užsienio kalba ir pateikti vertimą į ukrainiečių kalbą ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo dienos. Gavus jūsų paraišką ir patvirtinamuosius dokumentus, juos įvertins Ukrainos intelektinės nuosavybės institutas.

Jūsų paraiškoje turi būti pateikti šie dokumentai:

  • prašymas įregistruoti prekių kilmės vietos nuorodą, geografinę prekių kilmės nuorodą arba teisę naudoti registruotą kvalifikuotą prekių kilmės nuorodą, pateikiant informaciją apie pareiškėją ir jo adresą;
  • prekių, kurias prašote pateikti, kilmės vietos nuoroda arba prekių, kurias prašote pateikti, geografinė kilmės nuoroda
  • prekių, dėl kurių teikiate prašymą įregistruoti nurodytą kilmės nuorodą arba teisę naudoti registruotą kvalifikuotą kilmės nuorodą, pavadinimą;
  • geografinės vietos, kurioje prekės gaminamos ir su kuria susijusios konkrečios savybės, savybės ar geras vardas, pavadinimas ir ribos
  • konkrečių prekių savybių, savybių, reputacijos ar kitų savybių aprašymas
  • duomenys apie deklaruojamos kvalifikuotos prekių kilmės nuorodos naudojimą etiketėje ir ženklinant prekes
  • duomenys apie tai, kaip konkrečios prekių savybės ir gero vardo savybės yra susijusios su nurodytos geografinės vietovės gamtinėmis sąlygomis arba žmogiškuoju veiksniu

Atkreipkite dėmesį į tai, kad kaip prašymą išduoti vizą pateikiantis užsienietis Ukrainoje taip pat turėsite kartu su prašymu pateikti papildomų patvirtinamųjų dokumentų. Šiais dokumentais turėtų būti patvirtinta:

  • jūsų prašomos kvalifikuotos prekių kilmės nuorodos teisinė apsauga atitinkamoje ES valstybėje narėje
  • jūsų teisė naudoti kvalifikuotą prekių kilmės nuorodą

Dėl prekybos paslaugomis

Tiek Ukrainos vyriausybė, tiek ES nustatė visus esamus paslaugų teikimo apribojimus ar išlygas, užtikrindamos aukštą skaidrumo lygį. Ukrainos priimtos išlygos pateiktos XVI-D-F prieduose.

Kaip naršote prieduose?

ES ir Ukrainos susitarime yra 3 priedai, apie kuriuos turėtumėte žinoti eksportuodami. Jose yra išlygų, kurias Ukraina pareiškė ES eksportuotojams.

  • XVI-D priede pateiktas neigiamas visų paslaugų sektorių, kuriems steigiant verslą Ukrainoje taikomi specialūs apribojimai, sąrašas. Tai reiškia, kad galite pasinaudoti galimybėmis visuose neišvardytuose sektoriuose. Apribojimai suskirstomi į visiems sektoriams ar subsektoriams taikomų apribojimų sąrašą ir sąrašą, kuriame pateikiamos konkrečios išlygos pagal sektorius ar subsektorius.
  • XVI-E priede pateiktas teigiamas paslaugų sektorių, kuriuose galite vykdyti tarpvalstybinę prekybą paslaugomis, sąrašas. Šiame sąraše išvardyti visi sektoriai, kuriuose jums leidžiama prekiauti.
  • XVI-F priede išvardytos išlygos dėl sutartinių paslaugų teikėjų ir nepriklausomų specialistų

Kas gali įsteigti įmonę Ukrainoje?

Jeigu

  • pagal ES ir Ukrainos susitarimą įmonė gali steigti arba įsigyti savo įmonės filialus arba atstovybes bet kurioje šalyje.
  • asmuo, ES ir Ukrainos susitarimas suteikia jums galimybių steigti ir steigti savo verslą per savarankišką darbą arba jūsų kontroliuojamas įmones.

Jums bus taikomos tokios pačios sąlygos, kaip ir Ukrainos piliečiams, ir atvirkščiai. XVI-D priede pateiktas sektorių, kuriems taikomi įsisteigimo apribojimai, sąrašas.

Tarpvalstybinis paslaugų teikimas

Jei jus domina tarpvalstybinis paslaugų teikimas, jums leidžiama teikti paslaugas į Ukrainą (ir atvirkščiai) tokiomis pačiomis sąlygomis, kokios taikomos Ukrainos piliečiams. Taikomos šios išimtys:

  • sektoriai, pavyzdžiui, notarų paslaugos, miškų nuosavybė arba vadovavimas švietimo įstaigoms, kuriuose Ukrainos vyriausybė reikalauja, kad paslaugų teikėjas būtų Ukrainos pilietis, arba pašto paslaugos, kuriose paslaugų teikėjas turi gauti licenciją
  • į susitarimą visiškai neįtraukti sektoriai, pvz., garso ir vaizdo paslaugos, nacionalinis jūrų kabotažas, vidaus ir tarptautinės oro transporto paslaugos. ES ir Ukrainos susitarimo 92 straipsnyje pateikiamas šių konkrečių paslaugų sąrašas.

Sektoriuose, kuriuose jums leidžiama patekti į Ukrainos rinką (ir atvirkščiai), ES ir Ukrainos susitarimu panaikinami šie apribojimai:

  • paslaugų teikėjų skaičiaus apribojimas
    • tai galima padaryti arba reikalaujant atlikti ekonominių poreikių analizę, taikant kvotų sistemą arba priimant įstatymus, kuriais skatinami monopoliai ar išskirtiniai paslaugų teikėjai, taip apribojant kitų paslaugų teikėjų patekimą į rinką.
  • bendra paslaugų sandorių arba turto vertė
  • bendras paslaugų operacijų skaičius arba bendras paslaugų produkcijos kiekis

XVI-E priede pateiktas teigiamas paslaugų sektorių, kuriuose galite vykdyti tarpvalstybinę prekybą paslaugomis, sąrašas. Šiame sąraše išvardyti visi sektoriai, kuriuose jums leidžiama prekiauti. Todėl bet kuris į sąrašą neįtrauktas paslaugų sektorius turi tam tikrų apribojimų. Daugiau informacijos apie paslaugų sektorių, kuriuose galite patekti į rinką, sąrašą rasite ES ir Ukrainos susitarimo XIV-E priede.

Laikinas buvimas kitoje šalyje

Pagal ES ir Ukrainos susitarimą jums leista laikinai persikelti į Ukrainą dirbti absolventu stažuotoju, verslo pardavėju arba vienu iš pagrindinių tos šalies įmonės darbuotojų. Pavyzdžiui, jei esate vyresnysis darbuotojas, atsakingas už įmonės įsteigimą ar valdymą.

Laikino buvimo laikotarpiai yra tokie:

  • bendrovėsviduje perkeliamas asmuo (pagrindinis Ukrainos (arba ES) bendrovės personalas arba absolventai stažuotojai) – iki 3 metų
  • verslo svečias (pvz., keliaujantis į verslą Ukrainoje (arba ES) arba verslo pardavėjas) – iki 90 dienų per bet kurį 12 mėnesių laikotarpį.
  • absolventas stažuotojas, kuris nėra bendrovės viduje perkeliamas asmuo – iki 1 metų

Jei esate sutartinių paslaugų teikėjas, ES ir Ukrainos susitarimas suteikia jums galimybių bet kurios šalies konkrečiuose sektoriuose. Tačiau šiuo atžvilgiu privalote:

  • laikinai teikti aptariamą paslaugą kaip ūkio subjekto, su kuriuo sudaryta ne ilgesnė kaip vienerių metų paslaugų sutartis, darbuotojas;
  • turi bent 3 metų profesinę patirtį sektoriuje, kuriame siūlote sutartines paslaugas
  • turėti universitetinį išsilavinimą arba kvalifikaciją, įrodančią lygiaverčio lygio žinias ir atitinkamą profesinę kvalifikaciją;

 

Daugiau informacijos apie

Viešieji pirkimai

Pagal ES ir Ukrainos susitarimą ES ir Ukraina įsipareigoja užtikrinti, kad galėtumėte patekti į kiekvienos šalies viešųjų pirkimų rinkas nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis. Tai pasakytina apie prekių, paslaugų ar statybos ir koncesijų viešuosius pirkimus tradiciniuose sektoriuose, taip pat komunalinių paslaugų sektoriuje. Rinka atveriama palaipsniui pagal ES ir Ukrainos susitarimą.

Susitarimu taip pat užtikrinama, kad konkurso dalyviams iš Ukrainos ir ES būtų taikomos vienodos sąlygos, kai jie teikia pasiūlymus vieni kitų pasiūlymams.

ES ir Ukrainos susitarimu tiek ES, tiek Ukraina įpareigojamos užtikrinti, kad viešųjų pirkimų srityje būtų laikomasi šių sąlygų:

  • kvietimai dalyvauti konkurse tinkamai skelbiami ir skelbiami internete. Taip bet kuri suinteresuota bendrovė gali susipažinti su informacija apie būsimus konkursus.
  • skelbiama informacija apima svarbiausius pasiūlymo elementus, pavyzdžiui, būsimos sutarties dalyką, taikomus pasiūlymų teikimo terminus arba sąlygas.
  • nėra jokios tiesioginės ar netiesioginės įmonių iš Ukrainos arba ES diskriminacijos, dėl kurios jos negalėtų dalyvauti konkurse.
  • viso konkurso proceso metu užtikrinamas skaidrumas ir vienodos sąlygos
  • apie sprendimą sudaryti sutartį pranešama visiems pareiškėjams ir paprašius nurodomos priežastys, dėl kurių konkurso laimėtojas nebuvo.
  • kilus ginčui, bendrovės turi teisę iškelti klausimus kompetentingoms nacionalinėms peržiūros institucijoms.

Nuorodos, kontaktai ir dokumentai

Kontaktiniai duomenys dėl techninių reikalavimų

Kontaktiniai asmenys, atsakingi už sanitarinius ir (arba) fitosanitarinius reikalavimus (SFS)

Kontaktiniai duomenys dėl techninių reikalavimų

Ukrainos mokslo, mokslinių tyrimų ir mokymo centras sertifikavimo, standartų ir kokybės klausimais

 

2 Svyatoshinskaya Street, 03115 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44452–3396

Tel. ir fakso numeris: + 380 44452–6907

El. paštas (*): secretar.ukrndnc@gmail.com

Svetainė http://uas.org.ua

Valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos inspekcija

 

174 Antonovycha Street, 03680 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44528–9244

Svetainė http://www.consumer.gov.ua/

Ukrainos
valstybinė reguliavimo tarnyba

 

Rugsėjo 11 d. Arsenalna Street, 01011 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44254–5673

Faks. + 380 44254–4393

El. paštas (*): inform@dkrp.gov.ua

Svetainė http://www.drs.gov.ua

Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministerijos Techninių reglamentų departamentas

 

12/2 Hrushevskiy Street, 01008 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44528–8564

Faks. + 380 44528–9014

El. paštas: dtr@me.gov.ua

Svetainė http://www.me.gov.ua

Svetainė http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=d71e145f-452e-4412-b1f8-247504f403d1&title=DepartamentTekhnichnogoReguliuvannia

Kontaktiniai asmenys, atsakingi už sanitarinius ir (arba) fitosanitarinius reikalavimus (SFS)

Ukrainos žemės ūkio ir maisto ministerija

24 Khreshchatyk Street, 01001 Kijevas, Ukraina

Kontaktinė informacija piliečių apeliaciniams skundams:

Tel.: + 380 44279–8474

El. paštas (*): zvg@minagro.gov.ua


Už korespondencijos tvarkymą atsakinga tarnyba:

Tel.: + 380 44278–8171

Tel. ir fakso numeris: + 380 44278–7602

El. paštas (*): info@minagro.gov.ua

Ekonominės plėtros ir prekybos ministerija

12/2 M. Grushevs’kyi Street, 01008 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44253–9394

Faks. + 380 44253–6371

El. paštas (*): meconomy@me.gov.ua

Ukrainos sveikatos priežiūros ministerija

Viešasis priėmimo biuras

41 Yaroslavska Street, 04071 Kijevas, Ukraina

Tel.: + 380 44425–0526

Ekologijos ir gamtos išteklių ministerija

 

35 Vasilya Lipkivs’kogo Street, Kijevas 03035, Ukraina

 

Viešas priėmimas

Tel.: + 380 44206–3302

El. paštas (*): gr_priem@menr.gov.ua

 

Viešosios informacijos skyrius

Tel.: + 380 44206–3115

 

Spaudos centras

Tel.: + 380 44206–3174

El. paštas (*): press@menr.gov.ua

Kitos nuorodos

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos