ES un Ukrainas padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona

ES un Ukraina kopš 2014. gada novembra provizoriski piemēro asociācijas nolīgumu. Šā asociācijas nolīguma ietvaros kopš 2016. gada janvāra provizoriski tiek piemērota padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona (DCFTA). Tas samazina tarifus, ar kuriem saskaras Eiropas uzņēmumi, eksportējot uz Ukrainu. Nolīgums atvieglo tirdzniecību, padarot muitas procedūras efektīvākas un pakāpeniski tuvinot Ukrainas tiesību aktus, noteikumus un procedūras, tostarp standartus, ES tiesību aktiem, noteikumiem un procedūrām.

Īsumā par nolīgumu

ES un Ukraina kopš 2016. gada 1. janvāra ir provizoriski piemērojušas savu padziļināto un visaptverošo brīvās tirdzniecības zonu (DCFTA), kas ir daļa no plašāka asociācijas nolīguma (AN), kura politiskos un sadarbības noteikumus provizoriski piemēro kopš 2014. gada novembra. DCFTA atver abu pušu preču un pakalpojumu tirgus, pamatojoties uz paredzamiem un izpildāmiem tirdzniecības noteikumiem.

Nolīguma pilns teksts un pielikumi

Kādi ir ieguvumi jūsu uzņēmumam?

Asociācijas nolīgums

  • atvieglo ES uzņēmumiem importu no Ukrainas un eksportēšanu uz to par pieņemamu cenu.
  • ievieš dažādus ieguvumus jūsu uzņēmumam, piemēram, atceļot tarifus, kā arī efektīvi un ātri atvieglojot satiksmi caur muitu uz starptautiskajām robežām.

 

ESir viena no Ukrainas lielākajām tirdzniecības partnerēm, kas nozīmē, ka ir vairākas iespējas importēt un eksportēt no ES uz Ukrainu un otrādi. Galvenās eksporta preces ir tādas izejvielas kā dzelzs, tērauds, kalnrūpniecības produkti, lauksaimniecības produkti, mašīnas un ķīmiskie produkti. Ukraina pašlaik strādā pie tā, lai racionalizētu politiku, kas dotu labumu mazajiem uzņēmumiem tirdzniecībā ar ES. Mazie uzņēmumi var saņemt atbalstu arī no ES MVU pamatiniciatīvas.

Tarifi

ES un Ukrainas nolīgums uzlabo Eiropas uzņēmumu konkurētspēju Ukrainas tirgū un otrādi. Kopumā attiecībā uz preču tirdzniecību ar nolīgumu tika atcelta lielākā daļa tarifu — ES: 98,1 % un Ukraina: 99,1 %.

Rūpniecības preces

Lai gan liela daļa tarifu rūpniecības precēm tika atcelta, kad nolīgums stājās spēkā, tika noteikti pārejas periodi vairākām ražojumu līnijām.

ES

Ar nolīgumu tika atcelti 94,7 % no tarifa pozīcijām.

Dažām precēm ES joprojām pakāpeniski atceļ tarifus ar šādiem pārejas periodiem.

  • izrakteņi — 2019. gads
  • ķimikālijas — 2021. gads
  • mēslošanas līdzekļi — 2023. gads
  • koksnes izstrādājumi — 2021. gads
  • apavi — 2021. gads
  • vara izstrādājumi — 2021. gads
  • alumīnija izstrādājumi — 2023. gads
  • automobiļi un lielākā daļa mehānisko transportlīdzekļu — 2023. gads
Ukraina

Stājoties spēkā nolīgumam, 49,2 % rūpniecības ražojumu varēja ievest Ukrainā bez nodokļiem.

Paredzams, ka Ukrainas liberalizētā ES eksporta īpatsvars līdz 2023. gadam palielināsies līdz 96 %. Tarifu turpmāka pakāpeniska atcelšana attiecas uz šādām produktu līnijām:

  • izrakteņi — 2023. gads
  • organiskās ķīmiskās vielas — 2019. gads
  • mēslošanas līdzekļi — 2019. gads
  • gumijas riepas — 2021. gads
  • ādas izstrādājumi — 2021. gads
  • tekstilizstrādājumi, piemēram, galvassegas — 2019. gads

Ukrainas mehānisko transportlīdzekļu nozarei būs pārejas periods, kas ilgs līdz 2026. gadam, un tas būs rezultāts sarunām, par kurām PTO vienojās 2008. gadā.

Lauksaimniecības preces

ES

Ievedmuitas nodokļi lielākajai daļai ES importēto lauksaimniecības preču 2016. gadā tika samazināti līdz nullei. Tarifa kvotas piemēro pārējām lauksaimniecības precēm, kas nav liberalizētas. Šīs kvotas pārvalda vai nu vispirms, vai izmantojot importa licences. Saraksts ar visām tarifa kvotām gan ES, gan Ukrainai ir atrodams I pielikuma A daļas 1. un 2. papildinājumā.

Ukraina

Nolīguma spēkā stāšanās brīdī gandrīz puse Ukrainas lauksaimniecības preču tika liberalizētas, bet nelielam skaitam preču piemēro pārejas periodu, kas ilgst līdz 2023. gadam.

Ne visi Ukrainas ievedmuitas nodokļi tiks samazināti līdz nullei

  • līdz 2026. gadam 8,7 % lauksaimniecības pārtikas tarifu precēm, piemēram, piena produktiem, olām, cukuram, dzīvnieku eļļām un taukiem, tiks piemēroti ierobežoti lineāri samazinājumi par 20–60 % — pēc tam piemēros atlikušo tarifu.
  • cukuram, mājputnu gaļai un cūkgaļai piemēros tarifa likmes kvotas (TK) — preces, kas ievestas norādītajos daudzumos, ir atbrīvotas no muitas nodokļa.

ES un Ukrainas nolīgums aizliedz abām pusēm izmantot izvedmuitas nodokļus. Tomēr Ukrainas valdība piekrita līdz 2026. gadam pakāpeniski atcelt spēkā esošos izvedmuitas nodokļus konkrētām precēm, tostarp lauksaimniecības dzīvniekiem un slēpšanas izejvielām, dažu veidu eļļas kultūraugu sēklām un metāla veidiem. Plašāka informācija par to ir atrodama ES un Ukrainas nolīguma I pielikuma C daļā.

Ir paredzēts īpašs aizsardzības pasākumu mehānisms Ukrainas eksportam, kas ilgst līdz 2031. gadam. Tas nozīmē, ka Ukrainai ir atļauts noteikt papildu nodokli vairākām precēm, piemēram, jēlādai, saulespuķu sēklām un metāla, tērauda un vara veidiem, ja gada periodā kopējais eksporta apjoms no Ukrainas uz ES pārsniedz robežlīmeni. Plašāka informācija par to ir atrodama ES un Ukrainas nolīguma I pielikuma D daļā.

 

Atrodiet tarifa likmi, kas piemērojama jūsu precei, sadaļā Mans tirdzniecības asistents.

Izcelsmes noteikumi

 

Lai saņemtu preferenciālu režīmu, jūsu produktam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Iepazīstieties ar interaktīvo “Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA) sadaļā Mans tirdzniecības asistents, lai novērtētu, vai jūsu produkts atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem un izcelsmes procedūrām ir atrodama šajā sadaļā.

Izcelsme ir tirgoto preču “ekonomiskā valstspiederība”. Ja esat jauns temats, varat atrast ievadu par galvenajiem jēdzieniem sadaļā “Preces”.

Izcelsmes noteikumi

Kur es varu atrast izcelsmes noteikumus?

Izcelsmes noteikumi, kas piemērojami saskaņā ar Asociācijas nolīgumu ar Ukrainu, ir noteikumi, kas paredzēti PEM konvencijā ( Reģionālā konvencija par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem) (OV L 54, 26.02.2013., 4. lpp.). Prasības attiecībā uz izcelsmes noteikumiem saskaņā ar PEM konvenciju ir noteiktas PEM konvencijas I papildinājuma 2. pielikumā. Minētie noteikumi tiek pārskatīti, un 2021. gada vidū būtu jāpiemēro jauns alternatīvu izcelsmes noteikumu kopums, tostarp noteikumi par kumulāciju, nodokļu atmaksu, pielaidi un nepārveidošanas noteikumu (sk. turpmāk), kas tiks atviegloti.

PEM konvencijas par izcelsmes noteikumiem mērķis ir izveidot kopīgus izcelsmes un kumulācijas noteikumus starp 25 līgumslēdzējām pusēm (ES, EBTA, Balkānu valstīm un BTN partneriem ES dienvidu un austrumu kaimiņreģionā) un ES, lai atvieglotu tirdzniecību un integrētu piegādes ķēdes šajā zonā.

PEM līgumslēdzēju pušu saraksts

Detalizēta informācija par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu sistēmu ir pieejama lietotāja rokasgrāmatā.

Vai mana produkta izcelsme ir ES vai Ukrainā saskaņā ar PEM konvenciju?

Lai jūsu ražojumam varētu piemērot zemāku vai nulles preferenciālo tarifu saskaņā ar PEM konvenciju, tā izcelsmei jābūt ES vai Ukrainā.

Produkta “izcelsme”, ja tas ir vai nu

Ražojumam jāatbilst arī visām pārējām piemērojamajām prasībām, kas noteiktas šajā nodaļā, piemēram, nepietiekamai apstrādei vai pārstrādei vai tiešās transportēšanas noteikumam. Pastāv arī dažas papildu elastības iespējas, kas jums palīdz izpildīt konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, piemēram, pielaides vai kumulācijas prasības.

 

ES tirdzniecības nolīgumos iekļauto produktu īpašo noteikumu galveno veidu piemēri

  • pievienotās vērtības noteikums — visu nenoteiktas izcelsmes materiālu vērtība ražojumā nedrīkst pārsniegt noteiktu procentuālo daļu no tā ražotāja cenas
  • tarifa klasifikācijas maiņa — ražošanas procesa rezultātā mainās nenoteiktas izcelsmes materiālu un gatavā ražojuma tarifa klasifikācija, piemēram, papīra ražošana (Harmonizētās sistēmas 48. nodaļa) no nenoteiktas izcelsmes celulozes (Harmonizētās sistēmas 47. nodaļa).
  • īpašas darbības — ir vajadzīgs īpašs ražošanas process, piemēram, šķiedru vērpšana pavedieniem — šādus noteikumus galvenokārt izmanto tekstilrūpniecībā un apģērbu nozarē, kā arī ķīmiskajā rūpniecībā.

Padomi, kā jums palīdzēt ievērot konkrētiem produktiem piemērojamos noteikumus

Nolīgums nodrošina papildu elastību, lai palīdzētu jums ievērot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, piemēram, pielaidi vai kumulāciju.

Iecietība
  • pielaides noteikums ļauj ražotājam līdz 10 % no ražojuma ražotāja cenas izmantot nenoteiktas izcelsmes materiālus, kas parasti ir aizliegti ar konkrētu ražojumu.
  • šo pielaidi nevar izmantot, lai pārsniegtu konkrētu ražojumu noteikumos uzskaitīto nenoteiktas izcelsmes materiālu maksimālo vērtību.
  • īpašas pielaides attiecas uz HS 50.–63. nodaļā klasificētiem tekstilizstrādājumiem un apģērbiem, kas iekļauti I pielikuma “II pielikuma saraksta ievadpiezīmes” 5. un6. piezīmē.
Kumulācija

PEM konvencijā ir paredzēti divi veidi, kā kumulēt izcelsmi.

  • divpusējā kumulācija — Ukrainas izcelsmes materiālus var uzskatīt par ES izcelsmes materiāliem (un otrādi), ja tos izmanto ražojuma ražošanā ES
  • diagonālo kumulāciju — materiālus, kuru izcelsme ir vienā PEM konvencijas Līgumslēdzējā pusē, var uzskatīt par citas Līgumslēdzējas puses izcelsmes materiāliem, novērtējot, vai gatavajam izstrādājumam ir preferenciāla piekļuve, kad tos eksportē uz trešo līgumslēdzēju pusi Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu zonā — diagonālo kumulāciju piemēro tikai tad, ja starp visām attiecīgajām Līgumslēdzējām pusēm ir noslēgts tirdzniecības nolīgums un šīs valstis piemēro vienādus izcelsmes noteikumus.
    Lūdzu, pārbaudiet “matricu” (tabulu, kurā ietverti visi spēkā esošie nolīgumi, izmantojot PEM konvenciju), kurā norādītas līgumslēdzējas puses, ar kurām Ukraina var piemērot diagonālo kumulāciju (2020. gada aprīlī ES un Ukrainas kopīgie partneri, kas ir tiesīgi saņemt diagonālo kumulāciju, bija Islande, Šveice (tostarp Lihtenšteina) un Norvēģija)

 

Kā darbojas diagonālā kumulācija?

Diagonālā kumulācija notiek starp vairākām dažādām valstīm, kurām ir vieni un tie paši izcelsmes noteikumi un kurām ir savstarpēji brīvās tirdzniecības nolīgumi. Tas ir tad, kad preču ražotājs jebkurā valstī var importēt materiālus un izmantot tos tā, it kā to izcelsme būtu savā valstī. Piemēram, saskaņā ar PEM konvenciju Ukrainas tirgotājs, kas izgatavo apģērbu Ukrainā eksportam uz Šveici, apģērbu ražošanā var izmantot ES izcelsmes audumus un var uzskatīt tos par Ukrainas izcelsmes audumiem. Ir izpildīta divkāršas pārveidošanas prasība, t. i., audumu ražošana no (nenoteiktas izcelsmes) dzijas un apģērbu ražošana, un apģērbu uzskata par Ukrainas izcelsmes apģērbu, kad to eksportē uz Šveici, un tāpēc uz to attieksies brīva piekļuve Šveices tirgum.

Papildu paskaidrojumi par PEM kumulāciju atrodami šeit.

Citas prasības

Produktam jāatbilst arī visām citām piemērojamām prasībām, kas noteiktas Konvencijā, piemēram, nepietiekamai apstrādei vai pārstrādei vai tiešās transportēšanas noteikumam.

Noteikums par tiešo transportu

Noteiktas izcelsmes izstrādājumi jātransportē no ES uz Ukrainu (un otrādi) vai caur to Līgumslēdzēju pušu teritorijām, ar kurām piemēro kumulāciju, bez turpmākas pārstrādes trešā valstī.

Dažas darbības var veikt trešā valstī, ja produkti paliek muitas uzraudzībā, piemēram,

  • izkraušana
  • pārkraušana
  • jebkuras citas darbības, kas paredzētas, lai saglabātu produktus labā stāvoklī

Importētājvalsts muitas iestādēm iesniedz pierādījumus, ka šie nosacījumi ir izpildīti, uzrādot:

  • vienots pārvadājuma dokuments (piemēram, konosaments), kas attiecas uz transportēšanu no eksportētājvalsts caur trešo valsti, caur kuru preces ir tranzītā šķērsojušas
  • sertifikāts, ko izsnieguši tās trešās valsts muitas dienesti, caur kuru jūs pārvadājat savas preces
  • ja tādu nav, pamatojoši dokumenti

Nodokļu atmaksa

Saskaņā ar PEM konvenciju tirdzniecībā starp ES un Ukrainu nav iespējams saņemt kompensāciju par nodokļiem, kas iepriekš samaksāti par nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kurus izmanto, lai ražotu ražojumu, ko eksportē saskaņā ar preferenciālo tarifu.

Izcelsmes procedūras

Eksportētājiem un importētājiem ir jāievēro izcelsmes procedūras. Procedūras ir izklāstītas V sadaļā par izcelsmes apliecinājumu un VI sadaļā par administratīvās sadarbības kārtību. Tajos ir precizēts, piemēram, kā deklarēt produkta izcelsmi, kā pieprasīt preferences vai kā muitas dienesti var pārbaudīt produkta izcelsmi.

Kā pieprasīt preferenciālu tarifu

Lai gūtu labumu no preferenciāla tarifa, importētājiem jāiesniedz izcelsmes apliecinājums.

Izcelsmes apliecinājums var būt:

Izcelsmes apliecinājums ir derīgs četrus mēnešus no izdošanas dienas.

Preču aprites sertifikāti EUR.1 vai EUR-MED

  • preču aprites sertifikātus EUR.1 vai EUR.MED izdod eksportētājvalsts muitas iestādes.
  • III pielikumā ir iekļauti EUR.1 un EUR.MED sertifikātu paraugi, kā arī norādījumi par to aizpildīšanu.
  • eksportētājam, kurš iesniedz pieteikumu sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu.

Sīkāki paskaidrojumi par to, kad izmantot EUR.1 vai EUR-MED sertifikātu, ir sniegti rokasgrāmatas 72. lappusē.

Izcelsmes deklarācija vai EUR-MED izcelsmes deklarācija

Eksportētāji var paši deklarēt, ka viņu ražojuma izcelsme ir ES vai PEM konvencijas līgumslēdzējā pusē, iesniedzot izcelsmes deklarāciju. Izcelsmes deklarāciju var sagatavot:

  • atzīts eksportētājs
  • jebkurš eksportētājs, ja sūtījuma kopējā vērtība nepārsniedz EUR 6000
Kā sagatavot izcelsmes deklarāciju

Eksportētājam uz faktūras, pavadzīmes vai cita tirdzniecības dokumenta, kurā norādīts produkts (IV pielikums) jādrukā, jāapzīmogo vai jāizdrukā šāda deklarācija:

“Tādu produktu eksportētājs, uz kuriem attiecas šis dokuments (muitas atļauja Nr....) deklarē, ka, ja vien nav skaidri norādīts citādi, šiem produktiem ir... preferenciāla izcelsme.”

Kā sagatavot EUR-MED izcelsmes deklarāciju

Šajā gadījumā deklarācija ir šāda (IV pielikums)

“To izstrādājumu eksportētājs, uz kuriem attiecas šis dokuments (muitas atļauja Nr....), deklarē, ka, ja vien nav skaidri norādīts citādi, šiem produktiem ir preferenciāla izcelsme.

— piemērota kumulācija ar... (valsts/valstu nosaukums).

- kumulācija netiek piemērota”

Izcelsmes deklarāciju var sagatavot jebkurā ES oficiālajā valodā vai oficiālajās valodās PEM zonā, kā minēts IV pielikumā (ar kumulāciju saistītajam paziņojumam vienmēr jābūt angļu valodā).

Izcelsmes deklarācija jāparaksta ar roku. Ja esat atzīts eksportētājs, jūs atbrīvojat no šīs prasības, ja Jūs muitas dienestiem sniedzat rakstisku apliecinājumu, ka jūs uzņematies pilnu atbildību par jebkuru deklarāciju, kurā Jūs esat identificēts.

Izcelsmes pārbaude

Muitas dienesti var pārbaudīt, vai importētais ražojums patiešām ir noteiktas izcelsmes ražojums vai atbilst citām izcelsmes prasībām. Verifikācijas pamatā ir

  • importētājas un eksportētājas puses muitas dienestu administratīvā sadarbība
  • pārbaudes, ko veic vietējā muita — importētājai Pusei nav atļauts apmeklēt eksportētāju

Eksportētājas puses iestādes galīgi nosaka izcelsmi un informē importētājas puses iestādes par rezultātiem.

Produktiem piemērojamās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

ES un Ukrainas nolīgumā ir paredzēta tiesību aktu, standartu un atbilstības novērtēšanas procedūru saskaņošana starp Ukrainu un ES. Tāpēc Ukrainas ražotājiem ir jāievēro tikai viens prasību kopums, lai to ražojumus varētu laist gan ES, gan Ukrainas tirgos.

Ukrainas tuvinātās regulas ietver:

  • produktu akreditācija un tirdzniecība, kas nosaka atbilstības novērtēšanas procedūru moduļus;
  • produktu vispārējais drošums, nosakot kritērijus attiecībā uz to, kas jāņem vērā, novērtējot, vai ražojums ir drošs, un nosakot, kad aizliegt produktu, jo tas rada nopietnu risku veselībai un drošībai

Sarakstu ar visām 27 regulām, kas attiecas uz drošības prasībām plašam izstrādājumu klāstam, tostarp mašīnām, liftiem, rotaļlietām, medicīniskām ierīcēm un vienkāršām spiedtvertnēm, skatīt ES un Ukrainas Asociācijas nolīguma III pielikumā.

Attiecībā uz standartiem Ukraina

  • ir pieņēmusi starptautiskus un Eiropas standartus saskaņā ar paraugpraksi
  • apņemoties atcelt jebkādus pretrunīgus valsts standartus. Tas ietver jebkādus pretrunīgus GOST standartus (Gosudarstvenny Standart), ko izmanto postpadomju valstīs.
Kā es zināšu, ka preces, ko importēju ES, atbilst ES noteikumiem un standartiem?

Pušu sadarbība tirgus uzraudzības un atbilstības novērtēšanas procedūru jomā nozīmē, ka tad, ja eksportējat uz ES augsta riska preces, piemēram, spiedtvertnes, liftus un noteiktas iekārtas, jums ir vajadzīgs tikai paziņotās struktūras (laboratoriju vai citu Ukrainas valdības akreditētu inspekcijas un sertifikācijas struktūru) veikts atbilstības novērtējums.

To Ukrainas 114 iecelto struktūru saraksts, kuras iesaistītas ražojumu atbilstības novērtēšanā un kuras ir akreditējusi Ukrainas Valsts akreditācijas aģentūra

Ja vēlaties importēt preces ES no Ukrainas, jums būs jāveic atbilstības apliecināšanas process, izmantojot ES atbilstības deklarāciju, ko parakstījis jūsu ražotājs. Pēc tam, kad tas ir izdarīts, ražotājs saviem ražojumiem var uzlikt CE zīmi, ja tas ir nepieciešams.

Saskaņā ar ES un Ukrainas Asociācijas nolīgumu tiks noslēgts Nolīgums par rūpniecības izstrādājumu atbilstību, novērtēšanu un atzīšanu (ACAA). Tas ir savstarpējās atzīšanas nolīguma veids starp ES un Ukrainu. Saskaņā ar šo nolīgumu ES un Ukraina ļaus laist tirgū vai nu ACAA pielikumos uzskaitītos rūpniecības ražojumus, kas atbilst atbilstības prasībām, bez papildu testēšanas vai atbilstības procedūrām.

Kontaktinformācija attiecībā uz tehniskajām prasībām

Veselības aizsardzības un drošības prasības — SPS

Pārtikas nekaitīgums, dzīvnieku un augu veselība

Lai jūs varētu eksportēt no Ukrainas vai netraucēti importēt ES no Ukrainas vai otrādi, starp Ukrainu un ES pastāv konkrēti noteikumi par augu un dzīvnieku veselību un drošību, kas jums jāzina. ES un Ukrainas asociācijas nolīgums saskaņoja daudzus SFS noteikumus un aizliedza pusēm ieviest jebkādus nepamatotus šķēršļus.

Attiecībā uz dzīvnieku vai augu slimībām, tostarp kaitīgajiem organismiem, pastāv procedūras, kā atzīt no kaitīgajiem organismiem brīvu reģionu statusu. Tas ir paredzēts tirdzniecībai un sabiedrības, dzīvnieku vai augu veselības apdraudējuma paziņošanai. Gadījumā, ja importētājvalstij ir jāveic pasākumi, lai kontrolētu nopietnu veselības apdraudējumu, ES un Ukrainas Asociācijas nolīgums ļauj veikt pagaidu ierobežojošus pasākumus attiecībā uz importu. Tomēr tie tiek īstenoti tā, lai līdz minimumam samazinātu tirdzniecības traucējumus starp abām valstīm. Plašāka informācija par procedūrām atrodama ES un Ukrainas nolīguma VI pielikumā.

SPS kontrole Ukrainā

Valdība īsteno trīs veidu robežkontroli:

Sanitārā un epidemioloģiskā kontrole

Tā mērķis ir aizsargāt valsti no slimību izplatīšanās, kā arī veikt testus, kas nodrošina preču atbilstību sanitārajiem standartiem. Šāda veida kontrole ir obligāta, un to galvenokārt veic attiecībā uz importētiem pārtikas produktiem, dažiem patēriņa produktiem un arī saulespuķu eļļu eksportu. Preces, kas ietilpst saimniecības produktu kategorijā, netiks pakļautas sanitārajai un epidemioloģiskajai kontrolei.

Veterinārā un sanitārā kontrole

Šīs kontroles mērķis ir novērst dzīvnieku slimību izplatīšanos. Veterināro un sanitāro kontroli parasti piemēro dzīvnieku, reproduktīvā materiāla, bioloģisko produktu, patoloģiskā materiāla, veterināro preparātu, dzīvnieku kopšanas produktu, barības piedevu, premiksu un dzīvnieku izcelsmes produktu (tostarp gaļas produktu, olu, piena, zivju un medus) eksportam, importam un tranzītam.

Fitosanitārā kontrole

Šāda veida kontrole ne tikai novērš kaitīgo organismu izplatīšanos, bet arī ir paredzēta karantīnas režīmu uzraudzībai. Fitosanitāro kontroli piemēro augu un augu produktu (tostarp pārtikas produktu), iepakojuma, transporta līdzekļu, augsnes un citu produktu, kas izplata reglamentētus kaitīgos organismus, eksportam, importam un tranzītam.

Kontaktinformācija attiecībā uz sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SPS)

Tehniskie šķēršļi tirdzniecībai

Lai gan tehniskie noteikumi ir svarīgi, tie dažkārt var būt šķēršļi starptautiskajai tirdzniecībai un tādējādi var būt ievērojams slogs jums kā eksportētājam.

  • ja domājat, ka saskaraties ar tirdzniecības šķērsli, kas palēnina jūsu uzņēmējdarbību vai neļauj eksportēt, varat mums pastāstīt.
  • ziņojiet par to, kas aptur eksportu uz Ukrainu, izmantojot tiešsaistes veidlapu — ES analizēs jūsu situāciju un attiecīgi rīkosies

Sazināties ar mums

Muitošanas dokumenti un procedūras

Nolīgums nodrošina pārredzamākas un vienkāršotas muitas procedūras, lai atvieglotu tirdzniecību un samazinātu izmaksas uzņēmumiem.

Dokumenti

Rokasgrāmatās soli pa solim ir aprakstīti dažādie dokumentu veidi, kas jums jāsagatavo produktu muitošanai.

Atkarībā no jūsu produkta muitas dienesti var pieprasīt visus vai dažus no turpmāk minētajiem elementiem.

  • faktūrrēķins (konkrētās prasības attiecībā uz tā formu un saturu norādiet sadaļā Mans tirdzniecības asistents).
  • iepakojumu saraksts
  • importa licences konkrētām precēm
  • sertifikāti, kas apliecina jūsu ražojuma atbilstību obligātajiem produktu noteikumiem, piemēram, veselības un drošības prasībām, marķējumam un iepakojumam.
  • izcelsmes apliecinājums — izcelsmes deklarācija

Lielākai noteiktībai — jūs, iespējams, vēlēsieties iepriekš pieteikties saistošai izziņai par tarifu un/vai saistošai informācijai par izcelsmi.

Sīkāku informāciju par to, kādi dokumenti jums jāiesniedz muitošanai par savu produktu, dodieties pie Mana tirdzniecības asistenta.

Izcelsmes pierādīšanas un verifikācijas procedūras

Aprakstus par to, kā pierādīt jūsu ražojumu izcelsmi, lai pieprasītu preferenciālus tarifus, un par noteikumiem, kas saistīti ar izcelsmes pārbaudi, ko veic muitas dienesti, skatīt iepriekš sadaļā par izcelsmes noteikumiem.

Lai iegūtu informāciju par muitas procedūrām importam un eksportam kopumā, apmeklējiet Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta tīmekļa vietni.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskie rādītāji

Nolīgums aizsargā jūsu intelektuālā īpašuma tiesības, importējot un/vai eksportējot preces uz Ukrainu.

Preču zīmes un autortiesības

ES un Ukrainas nolīgums atbilst vairākiem starptautiskiem nolīgumiem, kas reglamentē preču zīmju un autortiesību pārvaldību, nodrošinot taisnīgu un pārredzamu preču zīmju reģistrācijas sistēmu. Ja preču zīmju administrācija noraida pieteikumu, lēmums jāpaziņo pieteikuma iesniedzējam rakstiski un jāsniedz atteikuma pamatojums. Preču zīmi var atsaukt, ja tā piecu gadu laikā nav faktiski izmantota teritorijā, kurā tā reģistrēta.

Dizainparaugi un patenti

Saskaņā ar ES un Ukrainas nolīgumu jūsu neatkarīgi radītie dizainparaugi, kuriem ir individuāls raksturs, tiek aizsargāti, tos reģistrējot uz laiku līdz 25 gadiem. Tas jums dos ekskluzīvas tiesības izmantot dizainparaugu un liegt trešām personām to izmantot, no jauna radīt, pārdot vai importēt un/vai eksportēt bez jūsu piekrišanas.

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Īpaša ģeogrāfisko rādītāju komiteja, kas izveidota saskaņā ar ES un Ukrainas nolīgumu, uzraudzīs nolīguma īstenošanu intelektuālā īpašuma jomā un ziņos Tirdzniecības komitejai.

Preču zīmes

Preču zīmju pieteikumi būtu jāiesniedz Ukrainas Intelektuālā īpašuma institūtā (Ukrainas PTO), kas ir valsts uzņēmums.

Ja vēlaties iesniegt preču zīmi Ukrainā, jums būs vajadzīgi šādi dokumenti un informācija.

  • vārds un uzvārds
  • valsts, kurā sabiedrība reģistrēta
  • adrese un WIPO valsts kods
  • jūsu pieteiktās zīmes attēls un apraksts
  • apraksts, ja preču zīme ietver vārdisku elementu
  • norāde par preču zīmes krāsu
  • to preču un/vai pakalpojumu saraksts, par kuriem iesniegts pieteikums saskaņā ar attiecīgo Nicas starptautisko klasifikāciju
  • prioritārā pieteikuma datums, valsts un numurs vai izstādes datums (ja pieprasa prioritāti saskaņā ar Parīzes konvenciju)
  • apstiprināta prioritātes pieteikuma vai dokumenta kopija, kas apliecina, ka oficiāli atzītā starptautiskā izstādē ir izstādīti eksponāti, kuros iekļauta preču zīme, par kuru iesniegts pieteikums
  • pilnvara, ko pieteikuma iesniedzēja vārdā parakstījusi pilnvarota persona

Reģistrācijas process ir šāds:

  • ja jūsu pieteikuma dokumenti atbildīs prasībām, jums tiks paziņots iesniegšanas datums.
  • jūsu iesniegtie dokumenti tiek pārbaudīti, lai pārliecinātos, ka tie atbilst Ukrainas Preču zīmju likuma formālajām prasībām — ja jūsu pieteikums atbilst, tad tiek izskatīts pēc būtības.
  • pārbaude pēc būtības — jūsu preču zīmes pieteikums tiek pārbaudīts, vai ir tiesības uz aizsardzību, kā noteikts Ukrainas tiesību aktos, un tiek veikta identitātes un līdzības meklēšana

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādi

Pirmkārt, lai reģistrētu ģeogrāfiskās izcelsmes norādi Ukrainā, jums ir jāiesniedz pieteikums ukraiņu valodā. Dokumentus varat iesniegt svešvalodā un iesniegt tulkojumu ukraiņu valodā ne vēlāk kā 3 mēnešus pēc pieteikuma iesniegšanas datuma. Kad jūsu pieteikums un apliecinošie dokumenti būs saņemti, tos izvērtēs Ukrainas Intelektuālā īpašuma institūts.

Jūsu pieteikumā jāiekļauj šādi dokumenti:

  • pieprasījums reģistrēt preču cilmes vietas nosaukumu, preču ģeogrāfiskās izcelsmes norādi vai tiesības izmantot reģistrētu kvalificētu preču izcelsmes norādi ar informāciju par pieteikuma iesniedzēju un tā adresi;
  • to preču cilmes vietas nosaukums, kuras jūs pieprasāt, vai to preču ģeogrāfiskās izcelsmes norāde, kuras jūs pieprasāt
  • to preču nosaukums, attiecībā uz kurām jūs iesniedzat pieprasījumu reģistrēt norādīto izcelsmes norādi vai tiesības izmantot reģistrēto kvalificēto izcelsmes norādi;
  • tās ģeogrāfiskās vietas nosaukums un robežas, kurā preces tiek ražotas un uz kuru attiecas konkrētās īpašības, īpašības vai reputācija;
  • preču īpašo īpašību, īpašību, reputācijas vai citu īpašību apraksts;
  • dati par pieteiktās kvalificētās preču izcelsmes norādes izmantošanu uz etiķetes un preču marķēšanā
  • dati par to, kā preču konkrētās īpašības, reputācijas īpašības ir saistītas ar konkrētās ģeogrāfiskās vietas dabiskajiem apstākļiem vai cilvēkfaktoru

Lūdzu, ņemiet vērā, ka jums kā ārvalstu pieteikuma iesniedzējam Ukrainā būs jāiesniedz arī papildu apliecinoši dokumenti kopā ar savu pieteikumu. Šiem dokumentiem būtu jāapstiprina:

  • jūsu pieprasītās preces kvalificētās izcelsmes norādes tiesisko aizsardzību attiecīgajā ES dalībvalstī;
  • jūsu tiesības izmantot kvalificētu preču izcelsmes norādi

Pakalpojumu tirdzniecība

Gan Ukrainas valdība, gan ES ir izklāstījušas visus esošos ierobežojumus vai atrunas attiecībā uz pakalpojumu sniegšanu, nodrošinot augstu pārredzamības līmeni. Ukrainas pieņemtās atrunas ir atrodamas XVI-D pielikumā.

Kā jūs pārlūkojat pielikumus?

ES un Ukrainas nolīgumā ir 3 pielikumi, par kuriem jums būtu jāzina, eksportējot. Tajos ir atrunas, ko Ukraina izvirzīja ES eksportētājiem.

  • XVI pielikuma D daļā ir sniegts negatīvs saraksts ar visām pakalpojumu nozarēm, uz kurām attiecas īpaši ierobežojumi, veidojot uzņēmējdarbību Ukrainā. Tas nozīmē, ka varat izmantot iespējas visās neminētajās nozarēs. Ierobežojumi ir sadalīti sarakstā ar tiem, kas attiecas uz visām nozarēm vai apakšnozarēm, un sarakstā, kurā ir izklāstītas īpašas atrunas katrai nozarei vai apakšnozarei.
  • XVI-E pielikumā sniegts to pakalpojumu nozaru pozitīvais saraksts, kurās varat veikt pakalpojumu pārrobežu tirdzniecību. Šajā sarakstā ir minētas visas nozares, kurās jums ir atļauts tirgoties.
  • XVI pielikuma F daļā ir uzskaitītas atrunas attiecībā uz līgumpakalpojumu sniedzējiem un neatkarīgajiem speciālistiem

Kas var dibināt uzņēmumu Ukrainā?

Ja esat

  • uzņēmums, ES un Ukrainas nolīgums ļauj jums izveidot vai iegādāties sava uzņēmuma filiāles vai pārstāvniecības jebkurā valstī.
  • ES un Ukrainas nolīgums jums dod iespēju izveidot un izveidot savu uzņēmumu, izmantojot pašnodarbinātību vai uzņēmumus, kas ir jūsu kontrolē.

Jūs saņemsiet tādu pašu attieksmi kā pret Ukrainas valstspiederīgajiem un otrādi. XVI pielikuma D daļā sniegts to nozaru saraksts, kurās uzņēmējdarbības veikšanai ir noteikti ierobežojumi.

Pārrobežu pakalpojumu sniegšana

Ja jūs interesē pārrobežu pakalpojumu sniegšana, jums ir atļauts sniegt Ukrainai (un otrādi) tādus pašus nosacījumus kā Ukrainas valstspiederīgajiem. Piemēro šādus izņēmumus:

  • tādas nozares kā notāra pakalpojumi, mežu īpašumtiesības vai izglītības iestādes, kurās Ukrainas valdība pieprasa, lai pakalpojumu sniedzējam būtu Ukrainas valstspiederība, vai pasta pakalpojumi, kuros pakalpojumu sniedzējam ir jāsaņem licence
  • nozares, kas ir pilnībā izslēgtas no nolīguma, piemēram, audiovizuālie pakalpojumi, iekšzemes jūras kabotāža un iekšzemes un starptautiskie gaisa pārvadājumu pakalpojumi — ES un Ukrainas nolīguma 92. pantā ir sniegts šo konkrēto pakalpojumu saraksts

Nozarēs, kurās jums ir atļauta piekļuve tirgum Ukrainā (un otrādi), ar ES un Ukrainas nolīgumu tiek atcelti šādi ierobežojumi.

  • pakalpojumu sniedzēju skaita ierobežojums
    • to var izdarīt vai nu ar prasību par ekonomisko vajadzību pārbaudi, kvotu sistēmas piemērošanu, vai ar tiesību aktiem, kas veicina monopolus vai ekskluzīvus pakalpojumu sniedzējus, tādējādi ierobežojot citu pakalpojumu sniedzēju ienākšanu tirgū.
  • pakalpojumu darījumu vai aktīvu kopējā vērtība
  • kopējais pakalpojumu darbību skaits vai kopējais pakalpojumu izlaides daudzums

XVI-E pielikumā sniegts to pakalpojumu nozaru pozitīvais saraksts, kurās varat veikt pakalpojumu pārrobežu tirdzniecību. Šajā sarakstā ir minētas visas nozares, kurās jums ir atļauts tirgoties. Līdz ar to jebkurai pakalpojumu nozarei, kas nav iekļauta sarakstā, ir ierobežojumi. Plašāka informācija par to pakalpojumu nozaru sarakstu, kurās jums ir piekļuve tirgum, atradīsiet ES un Ukrainas nolīguma XIV-E pielikumā.

Uzturēšanās neilgu laiku

Saskaņā ar ES un Ukrainas nolīgumu jums ir atļauts uz laiku pārcelties uz Ukrainu, lai strādātu kā stažieris ar augstāko izglītību, tirdzniecības pārdevējs vai viens no uzņēmuma vadošajiem darbiniekiem šajā valstī. Piemēram, ja esat augstākā līmeņa darbinieks, kas atbild par uzņēmuma izveidi vai vadīšanu.

Pagaidu uzturēšanās periodi ir šādi:

  • uzņēmuma ietvaros pārcelts darbinieks (uzņēmuma galvenais personāls Ukrainā (vai ES) vai stažieri ar augstāko izglītību) — līdz 3 gadiem
  • viesdarbinieks (piemēram, ceļojums, lai veiktu uzņēmējdarbību Ukrainā (vai ES), vai komercpārdevējs) — līdz 90 dienām jebkurā 12 mēnešu periodā
  • stažieris ar augstāko izglītību, kas nav uzņēmuma ietvaros pārcelts darbinieks — līdz 1 gadam

Ja esat līgumpakalpojumu sniedzējs, ES un Ukrainas nolīgums jums rada iespējas arī konkrētās nozarēs jebkurā valstī. Tomēr šajā sakarā jums ir:

  • sniedz attiecīgo pakalpojumu uz laiku kā tāda uzņēmuma darbinieks, kurš ir ieguvis pakalpojumu līgumu, kas nepārsniedz vienu gadu;
  • jābūt vismaz 3 gadus ilgai darba pieredzei nozarē, kurā piedāvājat līgumpakalpojumus
  • jābūt akadēmiskajam grādam vai kvalifikācijai, kas apliecina līdzvērtīga līmeņa zināšanas un attiecīgu profesionālo kvalifikāciju;

 

Plašāka informācija par

Publiskais iepirkums

Saskaņā ar ES un Ukrainas nolīgumu ES un Ukraina apņemas nodrošināt, ka jums ir piekļuve katras valsts publiskā iepirkuma tirgiem valsts, reģionālā un vietējā līmenī. Tas attiecas uz publiskiem preču, pakalpojumu vai būvniecības līgumiem un koncesijām tradicionālajās nozarēs, kā arī komunālo pakalpojumu nozarē. Tirgus atvēršana notiek pakāpeniski saskaņā ar ES un Ukrainas nolīgumu.

Nolīgums arī nodrošina, ka pret Ukrainas un ES pretendentiem tiek nodrošināta vienāda attieksme, iesniedzot piedāvājumus citam citam.

ES un Ukrainas nolīgums uzliek par pienākumu gan ES, gan Ukrainai nodrošināt, ka attiecībā uz konkursiem ir izpildīti šādi nosacījumi:

  • uzaicinājumi iesniegt piedāvājumus tiek pienācīgi publicēti un publiskoti internetā. Tas ļauj visiem ieinteresētajiem uzņēmumiem piekļūt informācijai par gaidāmajiem konkursiem.
  • publicētā informācija ietver svarīgākos piedāvājuma elementus, piemēram, turpmākā līguma priekšmetu, piemērojamos termiņus vai piedāvājumu iesniegšanas nosacījumus.
  • nav tiešas vai netiešas diskriminācijas pret uzņēmumiem no Ukrainas vai ES, kas tiem liegtu pretendēt uz konkursu.
  • visā konkursa procesā tiek nodrošināta pārredzamība un vienlīdzīga attieksme
  • lēmums par līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu tiek paziņots visiem pretendentiem, un pēc pieprasījuma tiek sniegti iemesli, kāpēc tas nav uzvarējušais pretendents.
  • domstarpību gadījumā uzņēmumiem ir likumīgas tiesības izvirzīt jautājumus kompetentajās valsts pārskatīšanas iestādēs.

Saites, kontaktinformācija un dokumenti

Kontaktinformācija attiecībā uz tehniskajām prasībām

Kontaktinformācija attiecībā uz sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SPS)

Kontaktinformācija attiecībā uz tehniskajām prasībām

Ukrainas Sertifikācijas, standartu un kvalitātes zinātniskais, pētniecības un mācību centrs

 

2 Svyatoshinskaya Street, 03115 Kyiv, Ukraina

Tālr.: + 380 44452–3396

Tālr. un fakss: + 380 44452–6907

E-pasts: secretar.ukrndnc@gmail.com

Internetā: http://uas.org.ua

Pārtikas nekaitīguma un patērētāju aizsardzības valsts inspekcija

 

174 Antonovycha Street, 03680 Kijeva, Ukraina

Tālr.: + 380 44528–9244

Internetā: http://www.consumer.gov.ua/

Ukrainas
Valsts regulatīvais dienests

 

9/11 Arsenalna Street, 01011 Kyiv, Ukraina

Tālr.: + 380 44254–5673

Fakss: + 380 44254–4393

E-pasts: inform@dkrp.gov.ua

Internetā: http://www.drs.gov.ua

Ukrainas Ekonomikas attīstības un tirdzniecības ministrijas Tehnisko noteikumu departaments

 

12/2 Hrushevskiy Street, 01008 Kijeva, Ukraina

Tālr.: + 380 44528–8564

Fakss: + 380 44528–9014

E-pasts: dtr@me.gov.ua

Internetā: http://www.me.gov.ua

Internetā: http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=d71e145f-452e-4412-b1f8-247504f403d1&title=DepartamentTekhnichnogoReguliuvannia

Kontaktinformācija attiecībā uz sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SPS)

Ukrainas Lauksaimniecības un pārtikas ministrija

24 Khreshchatyk Street, 01001 Kyiv, Ukraina

Kontaktinformācija pilsoņu aicinājumiem:

Tālr.: + 380 44279–8474

E-pasts: zvg@minagro.gov.ua


Korespondences apstrādes nodaļa:

Tālr.: + 380 44278–8171

Tālr. un fakss: + 380 44278–7602

E-pasts: info@minagro.gov.ua

Ekonomikas attīstības un tirdzniecības ministrija

12/2 M. Grushevs’kyi Street, 01008 Kyiv, Ukraina

Tālr.: + 380 44253–9394

Fakss: + 380 44253–6371

E-pasts: meconomy@me.gov.ua

Ukrainas Veselības aprūpes ministrija

Publiskais uzņemšanas birojs

41 Yaroslavska Street, 04071 Kijeva, Ukraina

Tālr.: + 380 44425–0526

Ekoloģijas un dabas resursu ministrija

 

35 Vasilya Lipkivs’kogo Street, Kyiv 03035, Ukraina

 

Sabiedriskā uzņemšana

Tālr.: + 380 44206–3302

E-pasts: gr_priem@menr.gov.ua

 

Publiskā atsauces vienība

Tālr.: + 380 44206–3115

 

Preses centrs

Tālr.: + 380 44206–3174

E-pasts: press@menr.gov.ua

Papildu saites

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites