Pakalpojumu eksporta rokasgrāmata
Vai jūsu uzņēmums plāno eksportēt pakalpojumus ārpus ES? Šajā sadaļā jūs varat saprast, vai jūsu uzņēmums ir gatavs eksportam, un tajā izklāstīti dažādie eksporta procesa posmi.
4 Pasākumi, lai eksportētupakalpojumu
Pirms sākt – vai jūsu uzņēmums ir gatavs tirdzniecībai?
Vai plānojat eksportēt pakalpojumu pirmo reizi?
Pirms to darīt, pārbaudiet, vai jūsu uzņēmums ir gatavs:
- Vai jūsu pakalpojums jau ir veiksmīgs jūsu vietējā tirgū vai citās ES valstīs?
- Vai jūsu uzņēmums spēj piedāvāt šo pakalpojumu ārvalstu tirgos ārpus ES? Vai tai ir pietiekami personāla, laika, finanšu un juridiskie resursi?
- Vai jūsu uzņēmuma vadība ir apņēmusies paplašināt darbību eksporta tirgos ārpus ES?
- Vai jūsu uzņēmumam ir visaptverošs finanšu/tirdzniecības/uzņēmējdarbības plāns ar skaidri noteiktiem mērķiem, lai atbalstītu eksportu uz tirgiem ārpus ES?
- Vai jūsu uzņēmumam ir konkrēta stratēģija, kā eksportēt pakalpojumu ārpus ES? Piemēram, jūs varat eksportēt savu pakalpojumu tieši savam pircējam eksporta tirgū, piemēram, citam uzņēmumam vai patērētājam. Vai arī jūs varētu eksportēt, izmantojot e-komercijas platformas.
- Attiecīgā gadījumā, vai jūsu uzņēmumam ir nepieciešamā intelektuālā īpašuma aizsardzība ārzemēs?
- Vai jūsu uzņēmumam ir spējas un zināšanas, lai pielāgotu savus pakalpojumus kultūras prioritātēm vai atšķirīgiem standartiem valstīs ārpus ES?
Pirms turpināt, rūpīgi apsveriet iepriekš minētos jautājumus un apspriediet tos savā uzņēmumā, lai izlemtu, vai esat gatavs eksportēt savus pakalpojumus uz valstīm, kas nav ES dalībvalstis, vai kādi pasākumi jāveic, lai sagatavotos to darīt.
Posms: Saprast, kā pakalpojumus var eksportēt
Parasti ir četri dažādi veidi, kā jūsu pakalpojumus eksportēt uz tirgu ārpus ES (saukti arī par “piegādes veidiem”). Tās ir definētas starptautiskā nolīgumā, proti, Pasaules Tirdzniecības organizācijas Vispārējā nolīgumā par pakalpojumu tirdzniecību.
Pārrobežu pakalpojumu sniegšana (1. veids):
Ja jūsu uzņēmums atrodas vienā valstī un sniedz pakalpojumus klientam citā valstī, to sauc par pārrobežu piegādi.
Robežu šķērso tikai pakalpojums.
Šāda veida pakalpojumus bieži sniedz, izmantojot tiešsaistes portālus, tālruni vai e-pastu.
Piemērs:
Konsultāciju uzņēmums Vācijā sniedz ekonomiskās analīzes ziņojumus klientu uzņēmumam Indijā.
Citi piemēri pakalpojumiem, kas bieži tiek eksportēti, izmantojot pārrobežu piegādi, ir šādi:
- tirgus izpēte
- statistiskā analīze
- komunikācijas konsultācijas, piemēram, konsultāciju pakalpojumi par mārketingu
- profesionālie pakalpojumi (piemēram, juridiskie, arhitektūras, grāmatvedības pakalpojumi)
- Datorsaistītie pakalpojumi
- telesakaru pakalpojumi
- kurjeru pakalpojumi
Pakalpojumu patēriņš ārvalstīs (2. veids):
Ja jūsu uzņēmums jūsu iekšzemes tirgū sniedz pakalpojumu ārvalstu klientam, to sauc par pakalpojumu patēriņu ārzemēs.
Klients šķērso robežu un izmanto jūsu tirgū sniegto pakalpojumu.
Piemērs:
Japāņu klients dodas uz Īriju un uzturas viesnīcā vai restorānā, tādējādi patērējot pakalpojumus Īrijā.
Komerciālā klātbūtne ārvalstīs (3. veids):
Ja jūsu uzņēmums nodibina klātbūtni ārvalstu tirgū, to var saukt par komerciālu klātbūtni ārvalstīs.
Tas ietver meitasuzņēmuma, filiāles vai pārstāvniecības atvēršanu citā valstī.
Piemērs:
Dānijas banka atver filiāli Kanādā vai Francijas telesakaru grupa nolemj atvērt meitasuzņēmumu Austrālijā.
Nozares, kurās šis pakalpojumu sniegšanas veids ir izplatīts, ir šādas:
- finanšu pakalpojumi
- telesakaru pakalpojumi
- vides pakalpojumi
Parasti ārvalstu uzņēmuma dibināšana vai iegāde tiek saukta par ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem.
Plānojot ieguldījumu ārvalstu tirgū, valsts, kurā vēlaties veikt ieguldījumus, var piemērot noteiktus ierobežojumus. Tie ir atkarīgi no tiesiskā regulējuma un var ietvert:
- ierobežojumi attiecībā uz ārvalstu īpašumtiesībām:
Parasti tie izpaužas kā uzņēmumu pašu kapitāla daļas ierobežošana, kuru drīkst turēt valsts nerezidenti. - Atļautie ierobežojumi attiecībā uz juridisko personu veidu:
Tie var ietvert konkrētus aizliegumus konkrētām juridiskām personām, piemēram, kopuzņēmumiem vai individuālajiem uzņēmumiem. - pārbaudes un apstiprināšanas procedūras:
Tas var nozīmēt, ka ārvalstu ieguldītājiem jāpierāda ekonomiskie ieguvumi vai jāsaņem iepriekšējs apstiprinājums ieguldījumam. - ierobežojumi attiecībā uz ārvalstu personālu:
Parasti tie izpaužas kā to ārvalstu valstspiederīgo skaita/procentuāla ierobežošana, kuri vada vai strādā saistītos ārvalstu uzņēmumu uzņēmumos, kā arī citu šo uzņēmumu darbības kontroles pasākumu ierobežošana.
Jūs varat sazināties ar tās valsts ieguldījumu veicināšanas aģentūru, kurā vēlaties ieguldīt, ar vietējo nodokļu konsultantu vai juristu, lai noslēgtu ieguldījumu līgumu, un pieprasīt informāciju par citiem konkrētās nozares ieguldītāju pienākumiem.
Datubāzē “Tirdzniecības šķēršļi” varat meklēt “Šķēršļus, kas saistīti ar ieguldījumiem”. Šādi šķēršļi ir redzami arī “Mana tirdzniecības asistenta” meklēšanas rezultātos.
Fizisku personu klātbūtne ārvalstīs (4. veids):
Ja jūsu uzņēmuma darbinieks uz laiku dodas uz ārzemēm, lai sniegtu pakalpojumu valstī ārpus ES, jūs šo pakalpojumu sniedzat, izmantojot fiziskas personas klātbūtni ārzemēs.
Jūsu uzņēmuma pakalpojumus var sniegt dažāda veida darbinieki:
- Uzņēmuma ietvaros pārceltajiem darbiniekiem
Tie ir jūsu uzņēmuma darbinieki (bieži vien vadītāji, vadītāji, speciālisti), kas tiek pārcelti uz jūsu uzņēmuma komerciālo klātbūtni valstī ārpus ES. - Ieceļotāji darba vajadzībām:
Tās ir īstermiņa uzturēšanās uz dažiem mēnešiem (bieži vien uz 3 mēnešiem), nesaņemot atalgojumu ārvalstī. Viesdarbinieki parasti ieņem vadošus amatus jūsu uzņēmumā, un viņi ir atbildīgi par uzņēmuma izveidi mērķa tirgū. - Pakalpojumusniedzēji saskaņā ar līgumu:
Tie ir jūsu uzņēmuma darbinieki, kas sniedz pakalpojumu, pamatojoties uz līgumu, kas jums ir ar galapatērētāju ārvalstī. Līgumpakalpojumu sniedzēji tiek nosūtīti uz ārzemēm, jo jūsu uzņēmumam nav komerciālas klātbūtnes ārvalstī un tā kā viņu pagaidu uzturēšanās ārvalstī ir nepieciešama, lai izpildītu līgumu par pakalpojumu sniegšanu.
Papildus šīm uzņēmumu personāla kategorijām neatkarīgie profesionāļi, kas ir pašnodarbināti, ir fizisku personu klātbūtne arī ārvalstīs:
- Neatkarīgie speciālisti:
Tās ir pašnodarbinātas personas, kas sniedz pakalpojumu, pamatojoties uz pakalpojumu līgumu ārvalstīs.
Nozares, kas bieži sniedz pakalpojumus ar darbinieku starpniecību ārvalstīs, ietver IKT pakalpojumus, inženiertehniskos vai profesionālos pakalpojumus vai citus pakalpojumus, kas balstās uz atbalstu pēc pārdošanas.
Piemēri:
- informācijas tehnoloģiju uzņēmumi, kas nosūta savus IT ekspertus, lai sniegtu konsultācijas par projektu vai instalētu programmatūru uz vietas;
- inženieru uzņēmumi, kas savus darbiniekus uz vietas nosūta uz projektiem,
- juristi, kas ceļo, lai konsultētu klientus, kuri atrodas citā valstī
- rūpniecības uzņēmumi, kas nosūta savus darbiniekus plānošanas un tehniskās apkopes pakalpojumu sniegšanai.
Kopumā vienu un to pašu pakalpojumu var sniegt dažādos režīmos:
Piemēram, juridiskos pakalpojumus klientam var sniegt pa e-pastu (1. veids), ar ārvalstu filiāles starpniecību (3. veids) vai ar advokāta klātbūtni ārvalstīs (4. veids).
Posms: Atrast tirgu un pircēju
Lai eksportētu pakalpojumus ārpus ES, jums vispirms ir jāidentificē tirgus un sava pakalpojuma pircējs.
- Tirdzniecības palātas var sniegt informāciju par dažādiem tirgiem un uzņēmējdarbības partneriem un ieteikt Jums iepazīties ar attiecīgajiem ziņojumiem.
- Var būt noderīgi ar tirdzniecību saistīti ziņu sniedzēji vai tirdzniecības veicināšanas aģentūras jūsu valstī vai jūsu izvēlētajā eksporta tirgū, kas aptver tirgus analīzi un uzņēmējdarbības iespēju novērtējumu. Šīs struktūras bieži sniedz pētījumus par galvenajām eksporta nozarēm.
- Konsultācijas var sniegt arī eksporta konsultanti un attiecīgās bankas.
Kā izvēlēties mērķa tirgus?
Izpētiet potenciālos eksporta tirgus, lai novērtētu, vai ir pieprasījums pēc jūsu produkta, un apsvērtu, vai jūsu produkts būtu konkurētspējīgs eksporta tirgū?
Iepazīstieties ar sava potenciālā mērķa tirgus tirdzniecības statistiku.
Importa statistika var parādīt, vai valsts, uz kuru vēlaties eksportēt, jau importē jūsu pakalpojumus, no kurienes tie tiek importēti un vai tirgū jau ir augsts jūsu pakalpojumu piedāvājums.
Kā atrast potenciālos pircējus?
Kad esat izvēlējies vienu vai vairākus mērķa tirgus, nākamais solis ir identificēt potenciālos tirdzniecības partnerus un uzņēmējdarbības kontaktus.
Partnerus un kontaktus varat atrast tīmekļa vietnē:
- Tirdzniecības izstādes, kas īpaši organizētas pircējiem un pārdevējiem. Piemēram, Eiropas Biznesa atbalsta tīkls organizē regulārus partneru meklēšanas pasākumus konkrētām nozarēm, kurās piedalās arī uzņēmumi no trešām valstīm.
- Pasākumi vai palīdzība, ko sniedz tirdzniecības kameras, lai izveidotu kontaktus starp potenciālajiem uzņēmējdarbības partneriem.
Varat arī pārbaudīt, vai jums ir atļauts pārdot valdībai jūsu potenciālajā eksporta tirgū.
Posms: Pārbaudiet, vai jūsu uzņēmums var gūt labumu no ES tirdzniecības nolīguma
ES bieži vien slēdz divpusējus tirdzniecības nolīgumus ar valstīm ārpus ES.
Sadaļā “Tirgi” noskaidrojiet, vai ES ir tirdzniecības nolīgums ar valsti, uz kuru vēlaties eksportēt.
ES tirdzniecības nolīgumi var attiekties uz pakalpojumu tirdzniecību galvenajās nozarēs un bieži vien samazināt vai pat likvidēt šķēršļus eksportam šajās nozarēs. Šādu svarīgu nozaru piemēri ir šādi:
- finanšu pakalpojumi
- telekomunikācijas
- jūras transports
- profesionāli pakalpojumi
- digitālā tirdzniecība
Kādus ieguvumus tirdzniecības nolīgumi sniedz jūsu ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem?
Ja ES ir tirdzniecības nolīgums ar šo valsti, šķēršļus ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem dažās nozarēs var samazināt vai pat likvidēt, un tas var ietvert īpašus ieguldījumu noteikumus, kas juridiski saista ārvalstu ieguldījumu aizsardzības līmeni.
- Nodrošināt stabilāku un paredzamāku noteikumu kopumu attiecībā uz tirdzniecību ar ārvalstu tirgiem
- Nodrošināt, ka ārpussavienības valsts tiesību akti nediskriminē ES pakalpojumus;
- Izveidot jaunas un labākas eksporta iespējas jūsu uzņēmumam un atvieglot ieguldījumus ārvalstīs.
Ko darīt, ja uz manu dienestu neattiecas ES nolīgums?
Ja ES vēl nav tirdzniecības nolīguma ar valsti, uz kuru vēlaties eksportēt, vai ja jūsu interešu nozare nav iekļauta kādā konkrētā nolīgumā, jums:
pārbaudīt tirgus piekļuves nosacījumus, kas uzskaitīti PTO Vispārējā nolīgumā par pakalpojumu tirdzniecību.
PTO dalībvalstis savos saistību grafikos uzskaita savus šķēršļus pakalpojumu eksportam.
Posms: Novērtējiet prasības jūsu eksporta tirgū
- Prasības būs atkarīgas no tā, kā vēlaties eksportēt (skatīt 2. posmu) un no jūsu mērķa tirgus.
Jūs varat izpētīt detalizētu informāciju par konkrētajām prasībām jūsu izvēlētajā mērķtirgū tirgus sadaļā.
Kādas prasības jums ir jāpārbauda attiecībā uz pārrobežu piegādi (1. veids)?
- Atļaujas un licencēšanas prasības: Jūsu uzņēmumam, iespējams, būs jāsaņem noteiktas licences, lai sniegtu pakalpojumus eksporta tirgū.
- Prasība par diplomu un kvalifikāciju savstarpēju atzīšanu: Lai varētu sniegt pakalpojumus ārzemēs, valstij, uz kuru vēlaties eksportēt, būs jāpieņem attiecīgie pakalpojumu sniedzēju diplomi un citas kvalifikācijas. Tas attiecas uz dažiem profesionālo pakalpojumu eksporta veidiem: Piemērs: ES revidentam, iespējams, nav atļauts pārbaudīt ārvalstu uzņēmuma kontu, tāpēc jūs kā ES uzņēmums nevarat eksportēt savu pakalpojumu uz attiecīgo valsti.
- Īpaši ierobežojumidažās pakalpojumu nozarēs: Piemēram, var rasties ierobežojumi un ierobežojumi attiecībā uz apdrošināšanas pakalpojumiem. Tāpat arī dažu finanšu pakalpojumu produktu eksportam varētu būt nepieciešama “ekvivalence” (ko nodrošina mērķa valstu likumdevēji) ārvalstu tirgū.
Kādas prasības jums ir jāpārbauda attiecībā uz patēriņu ārzemēs (2. veids)?
Patēriņš ārzemēs notiek, kad klients ceļo ārpus savas valsts un patērē pakalpojumu, ko sniedzat savā valstī.
- Vairumā gadījumu prasības, kas jums būtu jāievēro, ir tādas pašas kā tad, kad sniedzat pakalpojumu jūsu valsts vai ES tirgū.
Kādas prasības jums ir jāpārbauda attiecībā uz komerciālo klātbūtni (3. veids)?
Valstīs ārpus ES var būt prasības vai ierobežojumi attiecībā uz komerciālo klātbūtni, kas ES eksportētājiem būtu jāņem vērā, veicot ieguldījumus šajās valstīs.
- Nepieciešama klātbūtne uz vietas:
Dažus pakalpojumus nevar sniegt uz trešām valstīm bez vietējas klātbūtnes šajā tirgū. Tas var attiekties, piemēram, uz dažiem apdrošināšanas pakalpojumiem. Tādējādi jūsu uzņēmumam varētu būt jāizveido komerciāla klātbūtne ārvalstīs, piemēram, izveidojot meitasuzņēmumu vai sadarbojoties ar vietējiem uzņēmumiem ārvalstu tirgū, piemēram, ar kopuzņēmuma starpniecību. - Ārvalstu pašu kapitāla maksimālās robežvērtības:
Dažas valstis piemēro ierobežojumus ārvalstu pašu kapitāla maksimālajai daļai, kas atļauta attiecībā uz ieguldījumiem. - Ieguldījumu ierobežojumi:
Šādus ierobežojumus var saistīt ar īpašām licencēm, kas vajadzīgas privātpersonām vai uzņēmumiem, vai atļauto uzņēmumu skaita ierobežojumiem. - Ierobežojumi attiecībā uz juridiskās personas veidu:
Dažos ārvalstu tirgos varētu būt spēkā tiesību normas, kas ļauj veidot tikai kopuzņēmumus vai skaidri aizliedz citus juridiskus ieguldījumu veidus, piemēram, individuālos uzņēmumus. - Piegādātāju skaita ierobežojumi:
Šādi ierobežojumi var būt būtiski attiecībā uz īpašām licencēm, kas ir vajadzīgas piegādātājiem. - Valstspiederības prasības:
Dažās nozarēs vai produktu veidos var būt nepieciešams, lai ieguldītājiem būtu licences, kas attiecas tikai uz personām, kurām ir tās valsts valstspiederība, uz kuru vēlaties eksportēt, vai varētu būt nepieciešams, lai uzņēmuma vadītāji būtu šīs valsts pilsoņi. Turklāt var tikt ierobežota zemes un nekustamā īpašuma iegāde un izmantošana, ko veic ārvalstnieki. - Nodokļu noteikumi: Ārvalstu ieguldījumiem var piemērot
īpašus nodokļu noteikumus, un konkrētām valstīm varētu būt tiesiskais regulējums, kas ietver diskriminējošu nodokļu uzlikšanu ārvalstu ieguldījumiem. - Finansiāli ierobežojumi: Ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem var piemērot
konkrētus finansiālus ierobežojumus. Piemēram, tie var ietvert ierobežojumus attiecībā uz naudas pārvedumiem, kapitāla pārvedumiem un valūtas konvertēšanu. Var ierobežot arī pārrobežu apvienošanos un pārņemšanu.
Kādas prasības jums ir jāpārbauda attiecībā uz fizisku personu klātbūtni (4. veids)?
Pakalpojuma eksportēšanai ļoti bieži ir nepieciešama jūsu darbinieku pagaidu uzturēšanās uz ārvalstīm mērķtirgū, lai faktiski sniegtu pakalpojumu.
Piemēram:
- jūsu uzņēmuma inženierim, iespējams, būs jāceļo, lai atjauninātu mašīnu/programmatūru vai veiktu aprīkojuma tehnisko apkopi. Tomēr, sniedzot pakalpojumus šādā veidā, personu mobilitāte varētu būt ierobežota.
Izmeklēšanas prasības cita starpā ir šādas:
- Pastāvīgās dzīvesvietas prasība:
Pakalpojumu sniedzējiem var būt jābūt rezidentiem mērķa valstī. - Pilsonības prasības:
Pakalpojumu sniedzējiem varētu būt jābūt tās valsts pilsoņiem, uz kuru vēlaties eksportēt pakalpojumus. - Licencēšanas un sertifikācijas prasības:
Pakalpojumu sniedzējiem var būt vajadzīgas īpašas licences, apmācības, izglītības vai citi kvalifikācijas sertifikāti. Ir svarīgi zināt, vai noteiktas apliecības ir derīgas ārvalstī. Var arī gadīties, ka konkrētām profesijām/pakalpojumiem tos sniedz mērķa valsts iestādes. - Prasības attiecībā uz uzņēmējdarbības vīzām un darba atļaujām:
Viens konkrēts piemērs, kas saistīts ar pagaidu uzturēšanos un vīzas prasībām, ir tas, vai darba ņēmējam ir atļauts uzturēšanās laikā atvest līdzi savu laulāto vai bērnus. - Ekonomisko vajadzību pārbaudes/darba tirgus pārbaudes:
Dažas valstis var prasīt, lai jūs vai jūsu klients pierāda, ka vietējais darbaspēks nespēj apmierināt pakalpojuma vajadzības. - Ievešanas ierobežojumi/kvotas: Attiecībā uz ārvalstu pakalpojumu sniegšanu
konkrētās profesijās var piemērot dažus iekļuves ierobežojumus vai kvotas. - Izglītības un citas kvalifikācijas prasības: Ir
svarīgi zināt, vai noteiktas apliecības ir derīgas attiecīgajā ārvalstī.
Kas vēl ir jānoskaidro?
Ja sniedzat pakalpojumus valstīm, kas nav ES dalībvalstis, jums ir arī jāpārbauda, kādi nodokļu noteikumi ir piemērojami. Tas ietver:
- vietējie nodokļi
- PVN maksājumi
Jūsu eksporta tirgū var piemērot atšķirīgus nodokļu noteikumus. Dažiem pakalpojumiem var piemērot izņēmumus atkarībā no valsts, uz kuru vēlaties eksportēt, piemēram, ja jūsu uzņēmumam šajā valstī ir pastāvīga klātbūtne.
Kur var atrast papildu informāciju?
- Ieguldījumu veicināšanas aģentūras
- Jūsu mērķa valstsvēstniecība
- eksporta konsultanti un bankas
- Eiropas uzņēmumu tīklu
- muitas iestādes
- Ministrijas vai regulatīvās iestādes jūsu mērķa valstī
- atlasītietirdzniecības nolīgumi
- Vispārīga informācija par ekonomiskajām attiecībām ar jūsu mērķa valsti
- Informācija par notiekošajām sarunām par tirdzniecības nolīgumiem ar trešām valstīm
Jūsu kontrolsaraksts: 4 posmi, lai eksportētu pakalpojumu
Pirms sākat: Novērtējiet jūsu uzņēmuma gatavību eksportēt
- Iepazīstieties ar jautājumu sarakstu, lai novērtētu jūsu uzņēmuma gatavību eksportēt
- Apspriediet un izlemiet, vai jūsu uzņēmums ir gatavs tirdzniecībai ar trešām valstīm vai kādi pasākumi jāveic, lai sagatavotos turpmākām tirdzniecības darbībām ārpus ES.
Posms: Saprast, kā pakalpojumus var eksportēt
- Izlemiet, kā vēlaties eksportēt savu pakalpojumu
Posms: Saprast, kā pakalpojumus var eksportēt
- Izvēlieties jauno eksporta tirgu un novērtējiet uzņēmējdarbības potenciālu un jūsu pakalpojumu konkurētspēju (svarīgi iekļaut ar eksportu saistītās izmaksas cenu aprēķinos).
- Identificēt potenciālos pircējus
- Norādiet aģentūru/iestādi/partneri, kas jums palīdz eksporta procesa organizēšanā un formalitāšu kārtošanā (piemēram, līgumu sagatavošana, maksājuma nosacījumu pārbaude, pircēja kredītspēja, kapitāla pārveduma ierobežojumi pircēja valstī)
Posms. Pārbaudiet, vai jūsu uzņēmums var gūt labumu no ES tirdzniecības nolīguma
- Apstipriniet, vai ES ir noslēgusi tirdzniecības nolīgumu ar valsti, uz kuru vēlaties eksportēt
- Noteikt avotus plašākai informācijai par attiecīgo tirdzniecības nolīgumu
- Iepazīstieties ar tirgus piekļuves nosacījumiem jūsu pakalpojumam saistību grafikā.
Posms: Novērtējiet prasības jūsu eksporta tirgū
- Novērtējiet, vai jūsu pakalpojums drīkst ienākt eksporta tirgū, kas jūs interesē, t. i., vai ir piemērojami kādi ierobežojumi vai aizliegumi.
- Ja vēlaties sniegt pakalpojumus pāri robežām, noskaidrojiet, kādas prasības var piemērot (piemēram, atļauju izsniegšanas vai licencēšanas prasības).
- Ja vēlaties konstatēt klātbūtni ārvalstu tirgū, pārbaudiet, kādus ierobežojumus var piemērot (piemēram, attiecībā uz ārvalstu īpašumtiesībām, atļauto juridisko personu veidu vai apstiprināšanas procedūrām).
- Ja vēlaties, lai kāds no jūsu darbiniekiem pavada jūsu eksportēto pakalpojumu, pārbaudiet, kādas īpašas prasības var piemērot (piemēram, attiecībā uz kvalifikāciju, darba atļauju vai ieceļošanas ierobežojumiem).
- Noskaidrojiet, kuri nodokļu noteikumi ir piemērojami, ja sniedzat pakalpojumus ārpus ES