Příručka pro vývoz služeb
Plánuje vaše společnost vyvážet služby mimo EU? Tato část vám pomůže zjistit, zda je vaše společnost připravena k vývozu, a nastíní různé kroky procesu vývozu.
4 kroky k exportu služby
Než začnete - je vaše společnost připravena obchodovat?
Chystáte se poprvé exportovat službu?
Než tak učiníte, zkontrolujte, zda je vaše společnost připravena:
- Je vaše služba již úspěšná na vašem domácím trhu nebo v jiných zemích EU?
- Má vaše společnost kapacitu nabízet tuto službu na zahraničních trzích mimo EU? Má dostatečné personální, časové, finanční a právní zdroje?
- Je vedení vaší společnosti odhodláno expandovat na vývozní trhy mimo EU?
- Má vaše společnost komplexní finanční/marketingový/obchodní plán s jasně definovanými cíli na podporu vývozu na trhy mimo EU?
- Má vaše společnost konkrétní strategii, jak tuto službu vyvážet mimo EU? Službu můžete například exportovat přímo svému kupujícímu na vývozním trhu, například jiné společnosti nebo spotřebiteli. Nebo můžete exportovat prostřednictvím platforem elektronického obchodování.
- Má vaše společnost případně nezbytnou ochranu duševního vlastnictví v zahraničí?
- Má vaše společnost kapacitu a odborné znalosti k tomu, aby přizpůsobila své služby kulturním preferencím nebo různým normám v zemích mimo EU?
Než budete pokračovat, pečlivě zvažte výše uvedené otázky a prodiskutujte je ve vaší společnosti, abyste se rozhodli, zda jste připraveni vyvážet své služby do zemí mimo EU, nebo jaké kroky musíte podniknout, abyste se na to připravili.
Krok 1: Pochopte, jak lze exportovat služby
Obvykle existují čtyři různé způsoby vývozu vašich služeb na trh mimo EU (rovněž nazývané „způsoby dodávek“). Ty jsou definovány v mezinárodní dohodě, konkrétně ve Všeobecné dohodě o obchodu službami Světové obchodní organizace.
Přeshraniční poskytování služeb (způsob 1):
Pokud má vaše společnost sídlo v jedné zemi a poskytuje služby zákazníkovi v jiné zemi, nazývá se to přeshraniční dodávka.
Pouze služba překračuje hranice.
Tento typ služby je často poskytován prostřednictvím online portálů, telefonicky nebo e-mailem.
Příklad:
Poradenská společnost v Německu poskytuje zprávy o ekonomické analýze klientské společnosti v Indii.
Mezi další příklady služeb, které jsou často vyváženy prostřednictvím přeshraničního poskytování, patří:
- průzkum trhu
- statistická analýza
- komunikační poradenství, jako jsou poradenské služby v oblasti marketingu
- profesionální služby (např. právní, architektonické, účetní služby)
- služby související s počítačem
- telekomunikační služby
- kurýrní služby
Spotřeba služeb v zahraničí (způsob 2):
Pokud vaše společnost poskytuje službu zahraničnímu zákazníkovi na vašem domácím trhu, nazývá se to spotřeba služeb v zahraničí.
Zákazník překračuje hranice a využívá služby, které poskytujete na svém trhu.
Příklad:
Japonský zákazník cestuje do Irska a zůstává v hotelu nebo večeří v restauraci, čímž využívá služby v Irsku.
Komerční přítomnost v zahraničí (způsob 3):
Zjistí-li vaše společnost přítomnost na zahraničním trhu, lze ji označovat jako obchodní přítomnost v zahraničí.
To zahrnuje otevření dceřiné společnosti, pobočky nebo zastoupení v jiné zemi.
Příklad:
Dánská banka otevře pobočku v Kanadě nebo se francouzská telekomunikační skupina rozhodne otevřít dceřinou společnost v Austrálii.
Odvětví, v nichž je tato forma poskytování služeb běžná, zahrnují:
- finanční služby
- telekomunikační služby
- environmentální služby
Založení nebo nabytí zahraniční společnosti v zahraničí se obecně nazývá přímá zahraniční investice.
Když plánujete svou investici na zahraničním trhu, země, do které chcete investovat, může uplatňovat určitá omezení. Ty závisejí na jeho právním rámci a mohou zahrnovat:
- omezení zahraničního vlastnictví:
Obvykle mají podobu omezení podílu na základním kapitálu společností, který mohou držet nerezidenti země. - omezení týkající se druhu povolených právnických osob:
Mezi ně mohou patřit zvláštní zákazy některých právnických osob, jako jsou společné podniky nebo podnik s jediným vlastníkem. - postupy detekční kontroly a schvalování:
Ty mohou vyžadovat, aby zahraniční investoři vykazovali ekonomické výhody nebo aby získali předchozí souhlas s investicí. - omezení pro zahraniční pracovníky:
Typicky se jedná o omezení počtu/procenta cizích státních příslušníků, kteří řídí nebo pracují v přidružených společnostech zahraničních společností, a další provozní kontroly těchto společností.
Můžete se obrátit na agenturu na podporu investic v zemi, do které chcete investovat, místního daňového poradce nebo právníka pro sestavení investiční smlouvy a požádat o informace o dalších povinnostech investorů v konkrétním odvětví.
Databáze obchodních překážek umožňuje vyhledávat „překážky související s investicemi“. Tyto překážky jsou rovněž zobrazeny ve výsledcích vyhledávání „Mého obchodního asistenta“.
Přítomnost fyzických osob v zahraničí (způsob 4):
Pokud zaměstnanec vaší společnosti cestuje do zahraničí, aby dočasně poskytl službu v zemi mimo EU, pak tuto službu poskytujete prostřednictvím přítomnosti fyzické osoby v zahraničí.
Služby vaší společnosti mohou poskytovat různé typy pracovníků:
- osoby převedené v rámci společnosti:
jedná se o zaměstnance ve vaší společnosti (často vedoucí pracovníky, manažery, specialisty), kteří jsou převedeni do obchodní přítomnosti vaší společnosti v zemi mimo EU. - obchodní návštěvy:
jedná se o krátkodobé pobyty v délce několika měsíců (často omezené na tři měsíce) bez odměny pobírané v cizí zemi. Obchodní návštěvníci jsou obvykle na vedoucí pozici ve vaší společnosti a jsou zodpovědní za založení provozovny na cílovém trhu. - smluvní poskytovatelé služeb:
jedná se o zaměstnance ve vaší společnosti, kteří poskytují službu na základě smlouvy, kterou máte s konečným spotřebitelem v cizí zemi. Smluvní poskytovatelé služeb jsou vysláni do zahraničí, protože vaše společnost nemá v cizí zemi žádnou obchodní přítomnost a jejich dočasný pobyt v cizí zemi je nezbytný pro splnění smlouvy o poskytování služeb.
Kromě těchto kategorií zaměstnanců společnosti spadají nezávislí odborníci, kteří jsou osobami samostatně výdělečně činnými, také do přítomnosti fyzických osob v zahraničí:
- nezávislí odborníci:
jedná se o osoby samostatně výdělečně činné, které poskytují službu na základě smlouvy o poskytování služeb v cizí zemi.
Mezi odvětví, která často poskytují služby prostřednictvím zaměstnanců v zahraničí, patří služby IKT, inženýrské nebo odborné služby nebo jiné služby, které jsou závislé na poprodejní podpoře.
Příklady:
- společnosti v oblasti informačních technologií, které vysílají své IT odborníky, aby poskytovali poradenství ohledně projektu nebo instalovali software na místní úrovni,
- strojírenské společnosti, které vysílají své pracovníky pro provoz na místě do projektů
- právníci cestující za účelem poradenství zákazníkům nacházejícím se v jiné zemi
- průmyslové podniky, které vysílají své zaměstnance na služby v oblasti plánování a údržby.
Obecně lze říci, že stejná služba může být poskytována v různých režimech:
Právní služby mohou být například poskytovány zákazníkovi prostřednictvím e-mailu (režim 1), usazenou pobočkou v zahraničí (režim 3) nebo přítomností advokáta v zahraničí (režim 4).
Krok 2: Najděte si trh a kupce
Chcete-li vyvážet služby mimo EU, měli byste nejprve určit trh a kupujícího pro vaši službu.
- Obchodní komory vám mohou poskytnout informace o různých trzích a obchodních partnerech a nasměrovat vás na příslušné zprávy.
- Pomoci mohou poskytovatelé obchodních zpráv nebo agentury na podporu obchodu ve vaší zemi nebo na vámi vybraném vývozním trhu, které pokrývají analýzu trhu a posouzení obchodních příležitostí. Tyto subjekty často poskytují studie o klíčových vývozních odvětvích.
- Poradenství mohou poskytnout i exportní poradci a příslušné banky.
Jak si vybrat cílové trhy?
Prověřit potenciální vývozní trhy s cílem posoudit, zda existuje poptávka po vašem výrobku, a zvážit, zda by váš výrobek byl na vývozním trhu konkurenceschopný?
Podívejte se na obchodní statistiky vašeho potenciálního cílového trhu.
Importní statistiky mohou ukázat, zda země, do které chcete exportovat, již importuje vaši službu, odkud pochází import a zda již existuje vysoká nabídka vašeho typu služby na trhu.
Jak najít potenciální kupce?
Jakmile si vyberete jeden nebo více cílových trhů, dalším krokem je identifikace potenciálních obchodních partnerů a obchodních kontaktů.
Partnery a kontakty najdete na adrese:
- veletrhy pořádané speciálně pro setkání kupujících a prodávajících. Například síť Enterprise Europe Network pořádá pravidelné akce zaměřené na navazování kontaktů pro konkrétní odvětví, jichž se účastní i společnosti ze zemí mimo EU.
- akce nebo pomoc poskytovaná obchodními komorami za účelem navázání kontaktů mezi potenciálními obchodními partnery.
Můžete také zkontrolovat, zda můžete prodávat vládě na svém potenciálním vývozním trhu.
Krok 3: Ověřte si, zda vaše společnost může využívat výhod obchodní dohody EU
EU často uzavírá dvoustranné obchodní dohody se zeměmi mimo EU.
V oddíle Trhy ověřte, zda má EU obchodní dohodu se zemí, do níž chcete vyvážet.
Obchodní dohody EU se mohou týkat obchodu se službami v klíčových odvětvích a často omezují nebo dokonce odstraňují překážky vývozu v těchto odvětvích. Příklady takových klíčových odvětví zahrnují:
- finanční služby
- telekomunikace
- námořní doprava
- profesionální služby
- digitální obchod
Jaké výhody přinášejí obchodní dohody vašim přímým zahraničním investicím
Pokud má EU s touto zemí uzavřenou obchodní dohodu, mohou být překážky pro přímé zahraniční investice v některých odvětvích sníženy nebo dokonce odstraněny a mohou zahrnovat zvláštní ustanovení o investicích, která právně zavazují úroveň ochrany zahraničních investic.
- poskytnout vám stabilnější a předvídatelnější soubor pravidel při obchodování na zahraničních trzích
- zajistit, aby právní předpisy země mimo EU nediskriminovaly služby EU
- vytvářet nové a lepší vývozní příležitosti pro vaši společnost a usnadňovat investování v zahraničí.
Co když se na mé služby nevztahuje dohoda EU?
Pokud EU dosud nemá obchodní dohodu se zemí, do které chcete vyvážet, nebo pokud se na vaše zájmové odvětví nevztahuje konkrétní dohoda, měli byste:
zkontrolovat podmínky přístupu na trh uvedené ve Všeobecné dohodě WTO o obchodu službami.
Členové WTO zde uvádějí své překážky vývozu služeb ve svém seznamu závazků.
Krok 4: Posoudit požadavky na Vašem exportním trhu
- Požadavky budou záviset na tom, jak chcete exportovat (viz krok 2) a na vašem cílovém trhu.
Podrobné informace o konkrétních požadavcích na vámi zvoleném cílovém trhu můžete prošetřit v oddíle o trhu.
Jaké požadavky musíte zkontrolovat u přeshraničního dodání (režim 1)?
- Povolovací a licenční požadavky: Vaše společnost může potřebovat získat určité licence, aby mohla poskytovat služby na vývozním trhu.
- Požadavek vzájemného uznávání diplomů a kvalifikací: Příslušné diplomy poskytovatelů služeb a další kvalifikace budou muset být přijaty zemí, do které chcete vyvážet, abyste mohli poskytovat své služby v zahraničí. To platí pro některé vývozy odborných služeb: Příklad: auditorovi z EU nemusí být povoleno kontrolovat účet zahraniční společnosti, a proto vy jako společnost z EU nemůžete vyvážet své služby do dané země.
- Zvláštní omezení pro některá odvětví služeb: Mohou se například vyskytnout omezení a omezení pojišťovacích služeb. Podobně by některé vývozy produktů finančních služeb mohly vyžadovat, aby byla na zahraničním trhu akceptována „rovnocennost“ (poskytnutá zákonodárci cílové země).
Jaké požadavky musíte zkontrolovat pro spotřebu v zahraničí (režim 2)?
Ke spotřebě v zahraničí dochází, když zákazník cestuje mimo svou zemi a využívá služby, které poskytujete ve své zemi.
- Ve většině případů jsou požadavky, které byste museli splnit, stejné jako při poskytování vašich služeb na vašem vnitrostátním trhu nebo na trhu EU.
Jaké požadavky musíte zkontrolovat pro komerční přítomnost (režim 3)?
Země mimo EU mohou mít požadavky na komerční přítomnost nebo omezení, které by vývozci z EU měli vzít v úvahu při investování v těchto zemích.
- Požaduje se místní přítomnost:
některé služby nemohou být poskytovány do zemí mimo EU, aniž by na tomto trhu byly přítomny na místní úrovni. Tak tomu může být například u některých pojišťovacích služeb. Vaše společnost tak může potřebovat zřídit obchodní přítomnost v zahraničí, například založením dceřiné společnosti nebo vstupem na zahraniční trh ve spolupráci s místními společnostmi, např. prostřednictvím společného podniku. - Zahraniční kapitálové stropy:
některé země uplatňují omezení maximálního povoleného podílu zahraničního kapitálu, pokud jde o investice. - Omezení investic:
tato omezení mohou být spojena se zvláštními licencemi nezbytnými pro jednotlivce nebo společnosti nebo s omezením počtu povolených společností. - Omezení týkající se druhu právnické osoby:
některé zahraniční trhy by mohly mít zavedeny právní předpisy, které by umožňovaly pouze společné podniky nebo výslovně zakazovaly jiné právní formy investic, jako je podnik s jediným vlastníkem. - Omezení počtu dodavatelů:
tato omezení mohou být relevantní, pokud jde o zvláštní licence, které musí mít dodavatelé. - Požadavky na státní příslušnost:
určitá odvětví nebo typy produktů mohou vyžadovat, aby investoři měli licence, které jsou omezeny na jednotlivce, kteří mají státní příslušnost země, do níž chcete vyvážet, nebo mohou vyžadovat, aby vedoucí pracovníci provozovny měli tuto státní příslušnost. Rovněž může být omezeno nabývání a využívání pozemků a nemovitostí cizinci. - Daňová ustanovení:
zvláštní daňová ustanovení se mohou vztahovat na zahraniční investice a konkrétní země mohou mít zaveden právní rámec, který zahrnuje diskriminační zdanění zahraničních investic. - Finanční omezení:
na přímé zahraniční investice se mohou vztahovat určitá finanční omezení. Může se jednat například o omezení převodů peněz, kapitálových transferů a konverze měny. Omezeny mohou být i přeshraniční fúze a akvizice.
Jaké požadavky musíte zkontrolovat na přítomnost fyzických osob (způsob 4)?
Export služby velmi často vyžaduje dočasný pobyt vašich zaměstnanců v zahraničí na cílovém trhu, aby mohli službu skutečně poskytovat.
Například:
- může být nutné, aby inženýr vaší společnosti cestoval za účelem aktualizace stroje/softwaru nebo údržby zařízení. Mobilita osob při poskytování služeb tímto způsobem však může být omezena.
Požadavky na šetření zahrnují následující:
- Požadavek trvalého pobytu:
poskytovatelé služeb mohou být rezidenty cílové země. - Požadavky na občanství:
Poskytovatelé služeb mohou být občany země, do které chtějí vyvážet služby. - Požadavky na udělování licencí a osvědčení:
poskytovatelé služeb mohou vyžadovat zvláštní licence, osvědčení o odborné přípravě, vzdělání nebo jiná osvědčení o kvalifikaci. Je důležité vědět, zda jsou určité certifikáty platné v cizí zemi. Může se také stát, že je musí poskytovat subjekty cílové země pro určitá povolání/služby. - Požadavky na obchodní víza a pracovní povolení:
Konkrétním příkladem týkajícím se dočasného pobytu a vízové povinnosti je to, zda může zaměstnanec během pobytu přivést svého manžela/manželku nebo děti. - Testy ekonomické potřebnosti / testy trhu práce:
některé země mohou vyžadovat, abyste vy nebo váš zákazník prokázali, že místní pracovní síla nemůže uspokojit potřebu služeb. - Vstupní omezení/kvóty:
na zahraniční poskytování služeb v určitých profesích se mohou vztahovat určitá omezení vstupu nebo kvóty. - Vzdělávací a jiné kvalifikační požadavky:
je důležité vědět, zda jsou určitá osvědčení platná v dané cizí zemi.
Co ještě potřebujete zjistit?
Pokud poskytujete služby do zemí mimo EU, musíte si také ověřit, jaké daňové předpisy platí. To zahrnuje:
- místní daně
- Platby DPH
Na vašem exportním trhu mohou platit různé daňové předpisy. Některé služby mohou podléhat výjimkám v závislosti na zemi, do které chcete exportovat, například pokud má vaše společnost v této zemi stálou přítomnost.
Kde najdete více informací?
- Agentury na podporu investic
- Velvyslanectví vaší cílové země
- exportní konzultanti a banky
- Enterprise Europe Network (Evropská síť podniků)
- celní úřady
- ministerstva nebo regulační orgány ve vaší cílové zemi
- říditvybrané obchodní dohody
- základní informace o hospodářských vztazích s vaší cílovou zemí
- Informace o probíhajících jednáních o obchodních dohodách se zeměmi mimo EU
Váš kontrolní seznam: 4 kroky k exportu služby
Než začnete: Posoudit vývozní připravenost vaší společnosti
- Podívejte se na kontrolní seznam otázek pro posouzení vývozní připravenosti vaší společnosti
- Diskutujte a rozhodněte se, zda je vaše společnost připravena obchodovat se zeměmi mimo EU, nebo jaké kroky je třeba podniknout v rámci přípravy na budoucí obchodní činnosti mimo EU.
Krok 1: Pochopte, jak lze exportovat služby
- Rozhodněte se, jak chcete exportovat své služby
Krok 2: Pochopte, jak lze exportovat služby
- Vyberte si svůj nový vývozní trh a posuďte obchodní potenciál a konkurenceschopnost svých služeb (důležité je zahrnout náklady spojené s vývozem do cenových výpočtů)
- Identifikujte potenciální kupce
- Určete agenturu/instituci/partnera, který vám bude nápomocen při organizaci a formalitách vývozního procesu (např. příprava smluv, kontrola platebních podmínek, úvěruschopnost kupujícího, omezení kapitálových převodů v zemi kupujícího).
Krok 3: Zkontrolujte, zda vaše společnost může těžit z obchodní dohody EU
- Potvrďte, zda EU uzavřela obchodní dohodu se zemí, do které chcete vyvážet
- Určete zdroje pro více informací o příslušné obchodní dohodě
- Prozkoumejte podmínky přístupu na trh pro vaše služby v seznamu závazků
Krok 4: Posoudit požadavky na Vašem exportním trhu
- Posuďte, zda vaše služba může vstoupit na vývozní trh, o který máte zájem, tj. zda platí nějaká omezení nebo zákazy.
- Pokud chcete poskytovat své služby přes hranice, zkontrolujte, které požadavky mohou platit (například autorizační nebo licenční požadavky)
- Pokud chcete prokázat přítomnost na zahraničním trhu, zkontrolujte, jaká omezení se mohou uplatnit (například na zahraniční vlastnictví, na typ povolených právnických osob nebo schvalovací postupy).
- Pokud chcete, aby jeden z vašich zaměstnanců doprovázel službu, kterou vyvážíte, zkontrolujte, jaké konkrétní požadavky mohou platit (například na kvalifikaci, pracovní povolení, požadavky na státní příslušnost nebo omezení vstupu)
- Zjistěte si, které daňové předpisy platí při poskytování služeb mimo EU