Prohloubená a komplexní zóna volného obchodu mezi EU a Moldavskem
EU a Moldavská republika podepsaly dohodu o přidružení v červnu 2014 a dohoda je v plném rozsahu v platnosti od července 2016. Nedílnou součástí dohody je prohloubená a komplexní zóna volného obchodu (DCFTA). Snižuje cla, kterým čelí evropské podniky při vývozu do Moldavska, a zefektivňuje celní postupy. Dohoda dále usnadňuje obchod postupným sbližováním moldavských právních předpisů, pravidel a postupů, včetně norem, s právními předpisy, pravidly a postupy EU.
Dohoda v kostce
Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií a Moldavskou republikou byla podepsána v červnu 2014 a v plném rozsahu platí od července 2016.
Viz úplné znění a přílohy dohody.
Jaké jsou výhody pro vaše podnikání?
Dohoda o přidružení
- usnadňuje vývoz do Moldavské republiky (dále jen „Moldavsko“) a dovoz z Moldavské republiky (dále jen „Moldavsko“)
- snižuje celní sazby a umožňuje účinné a rychlé provádění celních režimů
Dohoda navíc zavádí postupný proces sbližování moldavských právních předpisů, pravidel a postupů s právními předpisy, pravidly a postupy EU, například v oblasti norem, a tím dále usnadňuje obchodníka.
Kdo může vyvážet z EU do Moldavska podle dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem?
Pokud jste společnost registrovaná v členském státě EU a získali jste platné celní prohlášení – a v případě potřeby vývozní licenci – můžete vyvážet podle dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Kdo může vyvážet z Moldavska do EU v rámci dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem?
Chcete-li vyvážet do EU v rámci dohody mezi EU a Moldavskem, musíte být společností registrovanou v Moldavské republice.
EU je jedním z největších obchodních partnerů Moldavska. Mezi klíčové obchodní zboží mezi EU a Moldavskem patří stroje a zařízení, rostlinné výrobky, textil a textilní výrobky, jakož i obecné kovy.
Sazby
Průmyslové zboží
Ke dni prozatímního vstupu dohody v platnost EU zrušila všechna cla na průmyslové výrobky z Moldavska, zatímco Moldavsko začalo postupně rušit cla na některé výrobky během přechodného období v délce tří až pěti let, například
- některé druhy plastových a podobných výrobků
- nábytek
- různé textilní výrobky (např. koberce a oděvy)
Moldavsko zcela zrušilo cla na tyto produkty do 1. září 2019.
Zemědělské zboží
Dohoda rovněž snižuje cla na zemědělské produkty.
Moldavsko souhlasilo s odstraněním cel na většinu svých zemědělských produktů po přechodném období v délce až deseti let. To je důležité například pro
- vína
- některé potravinové přípravky
Kromě toho se Moldavsko zavázalo odstranit cla v rámci zvláštních celních kvót pro řadu citlivých produktů, jako jsou:
- vepřové
- drůbež
- mléčné výrobky
- zpracované masné výrobky
- cukry
Celní kvóty udělené na vývoz těchto produktů z EU do Moldavska jsou definovány v příloze XV-D listiny koncesí takto:
Moldavsko – celní kvóta (v tunách)
2020 |
2021 |
2022 |
|
1. Vepřové maso * |
4 500 |
5 000 |
5 500 |
2. Drůbež * |
5 000 |
5 500 |
6 000 |
3. Mléko a mléčné výrobky * |
1 500 |
2000 |
|
4. Zpracované maso |
1700 |
||
5. Cukry * |
7 000 |
8 000 |
9 000 |
6. Sladidla |
640 |
* kvóty pro vepřové maso, drůbež, mléčné výrobky a cukry byly v roce 2020 přezkoumány
EU následně od prvního dne zrušila svá cla na zemědělské produkty, s výjimkou konkrétních citlivých produktů, pro něž rovněž zavedla celní kvóty. To znamená, že každý rok lze bez cla obchodovat pouze s omezeným množstvím citlivých produktů. Přesné částky jsou stanoveny v příloze 15A dohody o přidružení.
Celní kvóty udělené moldavskému vývozu těchto produktů do EU jsou definovány v příloze XV-A Produkty podléhající ročním bezcelním kvótám (Unie) takto:
Celní kvóta EU (v tunách)*
Rajčata | 2000 |
Česnek | 220 |
Stolní hrozny | 20 000 |
Jablka | 40 000 |
Čerstvé třešně | 1 500 000 |
Švestky | 15 000 |
Hroznová šťáva | 500 |
*Tyto kvóty jsou spravovány na základě zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“. Přihlášky lze podávat od 1. ledna do 31. prosince. Před vývozem zkontrolujte zůstatek každé příslušné kvóty.
Pokud jakýkoli dovoz do EU překročí tyto celní kvóty, použije se clo podle doložky nejvyšších výhod. Dále upozorňujeme, že některé druhy ovoce a zeleniny vyžadují platbu vstupních cen v EU. To platí například pro rajčata. To znamená, že přirážky mohou být přidány k dovozním poplatkům vašeho zboží, pokud je jeho dovozní cena nižší než stanovená vstupní cena.
Příloha XV-C navíc obsahuje seznam zemědělských produktů, u nichž může EU použít „mechanismus proti obcházení“. To znamená, že pokud dovoz z Moldavska překročí určitou úroveň, může EU pozastavit nižší cla na tyto produkty na dobu šesti měsíců.
Dohoda nepovoluje vývozní cla. Zahrnuje rovněž tzv. doložku „standstill“. Tato doložka znamená, že EU ani Moldavsko nemohou zvýšit cla ani zavést nová cla zaměřená na zboží druhé strany. Dohoda rovněž zakazuje množstevní omezení dovozu a vývozu (s výjimkou omezení povolených podle pravidel WTO, jako je článek XI GATT).
Celní sazbu platnou pro váš produkt najdete v části Můj obchodní asistent.
Pravidla původu
Aby byl váš produkt způsobilý pro preferenční zacházení (nižší nebo žádné clo), musí splňovat určitá pravidla, která definují jeho původ, tj. pravidla původu, která jsou stanovena v celoevropsko-středomořské úmluvě.
Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňujepravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu“ v části „Můj obchodní asistent“. Více informací o tom, jak používat ROSA
Pokud jste na toto téma noví, najdete úvod k hlavním pojmům v sekci zboží.
Požadavky na výrobek
Technická pravidla a požadavky
Moldavsko podniklo kroky ke sblížení svých právních předpisů, norem a postupů týkajících se technických překážek obchodu s právními předpisy, normami a postupy EU. To vám usnadní obchod mezi Moldavskem a EU.
Moldavsko sblížilo právní předpisy, včetně
- akreditace a uvádění výrobků na trh. To stanoví moduly postupů posuzování shody.
- obecná bezpečnost výrobků, která stanoví kritéria týkající se toho, co je třeba vzít v úvahu při určování výrobku jako bezpečného, a určení toho, kdy výrobek zakázat, protože představuje vážné riziko pro zdraví a bezpečnost
Seznam těchto nařízení a dalších právních předpisů, které Moldavsko provedlo, viz příloha XVI dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Moldavsko se rovněž dohodlo na sblížení
- bezpečnostní požadavky na širokou škálu výrobků včetně strojů, výtahů, hraček, zdravotnických prostředků a jednoduchých tlakových nádob
- výrobky, které nevyžadují označení Conformité Européenne (CE), např. kosmetické výrobky, motorová vozidla, chemické látky a léčiva
Pokud jde o normy, Moldavsko má
- přijímá mezinárodní a evropské normy v souladu s osvědčenými postupy
- zavazuje se zrušit veškeré protichůdné vnitrostátní normy. To zahrnuje všechny protichůdnénormy GOST ( Gosudarstvenny Standart) používané v postsovětských státech - moldavský národní normalizační orgán zřídil sedm technických výborů, které mají identifikovat protichůdné normy, které mají být zrušeny.
Pokud chcete dovážet zboží do EU z Moldavska od výrobce, který se rozhodl používat své vlastní specifikace z Moldavska, musíte získat EU prohlášení o shodě podepsané výrobcem.
EU prohlášení o shodě potvrzuje a prohlašuje, že dotčené výrobky splňují příslušné požadavky a normy. Po dokončení může výrobce ke svému zboží připevnit štítek Conformité Européenne (CE), který označuje, že splňuje normy EU.
Pokud se váš výrobce rozhodne prokázat shodu prostřednictvím EU prohlášení o shodě, může to stát více peněz a času než práce s harmonizovanými normami EU, které poskytují rovnocennost.
Podívejte se na harmonizované normy seskupené podle stávajících odvětvových směrnic o výrobcích.
Kontakty pro technické požadavky
Jak zjistím, že zboží, které dovážím do EU, je v souladu s předpisy a normami EU?
Pokud do EU dovážíte zboží, které představuje vysoké riziko pro veřejný zájem (např. tlakové nádoby, výtahy a některá strojní zařízení), musí posouzení shody provést oznámený subjekt (který je obvykle konkrétní organizací, jako jsou laboratoře nebo inspekční a certifikační orgány akreditované moldavskou vládou).
Ministerstvo hospodářství a infrastruktury sleduje podřízené instituce odpovědné za úkoly, jako jsou postupy posuzování shody, metrologické ověřování a akreditace společností. Mezi tyto instituce patří
- Institut pro normalizaci Moldavska (ISM), který odpovídá za rozvoj vnitrostátní politiky v oblasti normalizace a za vedení katalogu moldavských technických předpisů a norem.
- moldavské ministerstvo zdravotnictví, práce a sociální ochrany, které odpovídá za normy a standardy pro potraviny a tabákové výrobky. V tomto ohledu je pověřena přizpůsobením vnitrostátního právního rámce mezinárodním nebo regionálním předpisům.
Vezměte prosím na vědomí, že u velkého množství zboží budete muset získat povinnou certifikaci, kterou může udělit jedna z akreditovaných institucí posuzování shody.
EU a Moldavsko v současné době pracují na typu dohody o vzájemném uznávání, která umožní, aby některé průmyslové výrobky, které splňují požadavky na shodu, mohly být uváděny na trh bez dalšího zkoušení nebo postupů pro shodu.
Požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost – sanitární a fytosanitární opatření
Bezpečnost potravin, zdraví zvířat a rostlin
Pokud jde o obchod s rostlinami, zemědělskými a potravinářskými komoditami, který zohledňuje zdraví a bezpečnost lidí a zvířat, Moldavsko souhlasilo se sblížením právních předpisů EU, včetně
- pravidla pro bezpečnost zemědělsko-potravinářských produktů
- zvláštní pravidla pro krmiva
- pravidla pro geneticky modifikované organismy
- pravidla týkající se zdravotnického zboží pro veterinární účely
Seznam všech dotčených výrobků viz příloha XVII-A dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Plánujete dovážet zboží z Moldavska do EU?
- Vaše zboží musí být registrováno u Národního úřadu pro bezpečnost potravin (ANSA).
- musíte předložit prohlášení oznamující úřadu ANSA konkrétní zboží, které dovážíte
- musíte získat rostlinolékařské osvědčení vydané v Moldavsku, které umožňuje vstup vašeho zboží do EU
Vezměte prosím na vědomí
- pokud do EU dovážíte jakékoli zboží uvedené na seznamu druhů podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), smíte tak činit pouze s povolením Ministerstva zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavska. Je vaše zboží na seznamu? Zjistit zde
- Pokud do EU dovážíte jakékoli toxické chemické látky a materiály, musíte získat dovozní povolení od moldavského ministerstva zemědělství.
- pokud dovážíte jakékoli toxické chemické látky, musíte se obrátit na své vnitrostátní oficiální kontaktní místo (OCP)
Za veterinární kontroly živých zvířat v Moldavsku odpovídá Ministerstvo zdraví zvířat při Národním úřadu pro bezpečnost potravin. Seznam podrobných ustanovení o tom, jak zacházet s nákazami zvířat, rostlin a ryb, viz příloha XVIII-A dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Kontakty pro sanitární a fytosanitární požadavky (SPS)
Technické překážky obchodu
Ačkoli jsou technická pravidla důležitá, mohou někdy působit jako překážky mezinárodního obchodu, a mohou tak pro vás jako vývozce představovat značnou zátěž.
- Pokud se domníváte, že čelíte obchodní překážce, která zpomaluje vaše podnikání nebo vám brání vyvážet, můžete nám to sdělit.
- prostřednictvím on-line formuláře oznamte, co brání vašemu vývozu do Moldavska – EU vaši situaci zanalyzuje a přijme vhodná opatření
Dokumenty a postupy celního odbavení
Dohoda zajišťuje transparentnější a jednodušší celní postupy s cílem usnadnit obchod a snížit náklady pro podniky.
Dokumenty
Podrobné pokyny popisují různé typy dokumentů, které byste měli připravit na celní odbavení vašich výrobků.
V závislosti na vašem produktu mohou celní orgány požadovat všechny nebo některé z níže uvedených prvků.
- obchodní faktura (konkrétní požadavky na její formu a obsah najdete v části Můj obchodní asistent)
- seznam balení
- dovozní licence pro určité zboží
- certifikáty prokazující, že váš výrobek je v souladu s povinnými předpisy týkajícími se výrobků, jako jsou požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost, označování a balení.
- doklad o původu – prohlášení o původu
Pro větší jistotu můžete požádat o závaznou informaci o sazebním zařazení zboží a/nebo závaznou informaci o původu zboží předem.
Podrobné informace o tom, které dokumenty je třeba předložit k celnímu odbavení vašeho výrobku, naleznete v části Můj obchodní asistent.
Postupy prokazování a ověřování původu
Popisy toho, jak prokázat původ vašich produktů za účelem uplatnění preferenčních sazeb a pravidel týkajících se ověřování původu celními orgány, naleznete v oddíle o pravidlech původu výše.
Informace o celních režimech pro dovoz a vývoz obecně naleznete na internetových stránkách GŘ pro daně a celní unii.
Duševní vlastnictví a zeměpisná označení
Dohoda chrání vaše práva duševního vlastnictví při dovozu a/nebo vývozu vašeho zboží do Moldavska.
Ochranné známky a autorská práva
Dohoda mezi EU a Moldavskem poskytuje spravedlivý a transparentní systém zápisu ochranných známek. Pokud je vaše přihláška zamítnuta správou ochranné známky, rozhodnutí vám musí být sděleno písemně s uvedením důvodů zamítnutí.
Vzory a patenty
Vaše nezávisle vytvořené (průmyslové) vzory, které mají individuální charakter, jsou chráněny registrací po dobu až 25 let. Tím získáte výhradní právo používat průmyslový vzor a zabráníte třetím stranám, které nemají váš souhlas, aby jej používaly, znovu vytvářely, prodávaly nebo dovážely a/nebo vyvážely.
Zeměpisná označení
Provádění dohody v souvislosti se zeměpisnými označeními sleduje zvláštní výbor pro zeměpisná označení zřízený podle dohody mezi EU a Moldavskem, který podává zprávy Výboru pro obchod. Více informací o zeměpisných označeních zemědělských produktů, potravin, druhů vína a lihovin viz příloha XXX dohody mezi EU a Moldavskem.
Jak získat ochranu?
Moldavskou agenturou pro ochranu autorského práva je Státní agentura pro duševní vlastnictví (AGEPI). Tato agentura pracuje na zlepšení právního rámce a jeho přizpůsobení normám EU, jakož i na zvýšení povědomí veřejnosti a budování kapacit v oblasti prosazování práva.
O registraci duševního vlastnictví u společnosti AGEPI můžete požádat online. Doba potřebná k získání ochrany práv duševního vlastnictví v Moldavsku se liší v závislosti na typu ochrany, kterou hledáte.
- autorské právo: 15–30 dnů
- ochranné známky: 10–12 měsíců
- patent pro rostliny: 1,5-3 roky
- krátkodobý patent na vynález: 7–8 měsíců
- dlouhodobý patent na vynález: 17–18 měsíců
- průmyslový vzor: 10–12 měsíců
- zeměpisná označení, označení původu nebo tradiční speciality: 10–12 měsíců
Obchod se službami
Moldavská vláda i EU uvedly svá stávající omezení nebo výhrady týkající se poskytování služeb s vysokou mírou transparentnosti. Seznam zvláštních výhrad Moldavska viz příloha XXVII-E až –G dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Jak se orientujete v přílohách?
Dohoda o přidružení mezi EU a Moldavskem obsahuje tři přílohy s výhradami Moldavska, které by mohly mít dopad na vaše podnikání.
- Chcete začít podnikat v Moldavsku? Příloha XXVII-E obsahuje negativní seznam všech odvětví služeb, ke kterým nemáte přístup. To znamená, že můžete využít příležitostí ve všech ostatních odvětvích, které nejsou uvedeny.
- Máte zájem o přeshraniční obchod s Vašimi službami? Příloha XXVIII-F obsahuje pozitivní seznam odvětví služeb, ke kterým máte přístup. V tomto seznamu jsou uvedeny všechny sektory, ve kterých můžete obchodovat.
- Hledáte stážistu-absolventa nebo klíčové personální příležitosti? Příloha XXVII-G uvádí odvětví nebo pododvětví, na něž se omezení vztahují.
- Jste nezávislým profesionálním nebo smluvním dodavatelem služeb? V příloze XXVII-H jsou uvedeny uplatněné výhrady.
Kdo může založit podnik v Moldavsku?
Pokud jste
- pokud se jedná o podnik, dohoda mezi EU a Moldavskem vám umožňuje zřídit nebo získat pobočky vašeho podniku nebo zastoupení v Moldavsku nebo v EU.
- jednotlivec, dohoda mezi EU a Moldavskem vám poskytuje příležitosti k založení a založení vašeho podniku prostřednictvím samostatné výdělečné činnosti nebo podniků, které máte pod kontrolou
Tyto příspěvky zajišťují, že s vámi bude zacházeno stejně jako s moldavskými státními příslušníky.
Přeshraniční poskytování služeb
V odvětvích, kterým byl umožněn přístup do Moldavska, dohoda odstraňuje následující omezení:
- o celkové hodnotě transakcí se službami nebo aktiv
- o celkovém počtu operací služby nebo celkovém množství výstupů služby
Budete také moci poskytovat služby Moldavsku za stejných podmínek jako moldavští státní příslušníci.
Dočasné pobyty
Dohoda mezi EU a Moldavskem vám umožňuje dočasně se přestěhovat do Moldavska (nebo do EU), kde budete pracovat jako stážista-absolvent, obchodník nebo jako klíčový personál společnosti v této zemi.
Doba dočasného pobytu je následující:
- osoba převedená v rámci společnosti (klíčoví zaměstnanci společnosti v Moldavsku (nebo v EU) nebo stážisté-absolventi) – až 3 roky
- obchodní návštěva (např. cesta za účelem založení podniku v Moldavsku (nebo v EU) nebo obchodní prodejce) – až 90 dnů během jakéhokoli dvanáctiměsíčního období
- stážista-absolvent, který není osobou převedenou v rámci společnosti – do 1 roku
Dohoda mezi EU a Moldavskem rovněž vytváří příležitosti pro smluvní poskytovatele služeb v konkrétních odvětvích v obou zemích. V tomto ohledu však poskytovatel musí
- poskytovat dotyčnou službu dočasně jako zaměstnanec účetní jednotky, která získala smlouvu o poskytování služeb nepřesahující jeden rok
- mít alespoň 3 roky odborné praxe v oboru
- mít vysokoškolské vzdělání nebo kvalifikaci prokazující znalosti na rovnocenné úrovni a příslušnou odbornou kvalifikaci
Další informace o omezeních, která jsou stanovena pro zaměstnance, stážisty-absolventy, obchodní prodejce a smluvní poskytovatele služeb, viz příloha XXVII-G a příloha XXVII-H dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem.
Zadávání veřejných zakázek
EU a Moldavsko předpokládají vzájemný přístup na trhy s veřejnými zakázkami v každé zemi na vnitrostátní, regionální a místní úrovni. To se týká veřejných zakázek a koncesí v tradičních odvětvích, jakož i v odvětví veřejných služeb.
Dohoda mezi EU a Moldavskem rovněž zajišťuje, aby posuzování přihlášek do nabídkových řízení v obou zemích probíhalo spravedlivě a se stejným zacházením s místními i zahraničními žadateli.
Dohoda zavazuje EU i Moldavsko, aby zajistily, že
- všechny zamýšlené veřejné zakázky jsou zveřejňovány – to se provádí s cílem otevřít trh hospodářské soutěži a poskytnout vám přístup k informacím o zamýšlené veřejné zakázce před zadáním zakázky
- existuje nediskriminační popis předmětu zakázky s uvedením přiměřených lhůt, který je přístupný všem hospodářským subjektům;
- jako hospodářský subjekt nejste diskriminováni, což by vám mohlo znemožnit účast v nabídkovém řízení.
- proces zadávání veřejné zakázky až do vyhlášení vítězné nabídky je transparentní
- konečné rozhodnutí bude sděleno všem žadatelům – neúspěšní žadatelé na požádání obdrží vysvětlení, které jim umožní rozhodnutí analyzovat
Elektronická platforma MTender pro vytváření sítí pro zadávání veřejných zakázek poskytuje snadněji dostupné informace o veřejných zakázkách, včetně oznámení zamýšlených činností v oblasti zadávání veřejných zakázek, dostupnosti elektronické zadávací dokumentace, automatizovaného bulletinu o veřejných zakázkách a vytvoření elektronické šablony nabídek pro elektronické provozovatele.
Odkazy, kontakty, dokumenty
Zastoupení, obchodní komory a obchodní sdružení
Kontakty pro technické požadavky
Kontakty pro sanitární a fytosanitární požadavky (SPS)
Vnitrostátní instituce
Hospodářská rada předsedy vlády Moldavska |
Internetové stránky: https://consecon.gov.md/en/misiune/ |
Oddělení pro kontrolu obchodu se zbožím dvojího užití při ministerstvu hospodářství a infrastruktury |
Moldavsko je smluvní stranou Mezinárodní úmluvy o chemických zbraních (CWC) a sleduje dovoz látek, které mohou být použity k výrobě těchto zbraní. Dovoz proto může vyžadovat zvláštní povolení. Secţia control al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 250669 Fax: +373 22 234064 |
Národní banka Moldavska (BNM) |
Orgánem odpovědným za měnovou kontrolu a stabilitu je Moldavská národní banka (BNM). Národní výbor pro finanční stabilitu je podřízený BNM. Banca Naţională a Moldovei (BNM) Bd. Grigore Vieru č. 1, MD-2005 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 822348, 822502, 822606 |
Moldavské celní orgány |
Serviciul Vamal al Republicii Moldavsko Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 574201, 574206 Call centrum: +373 22 574111 Fax: +373 22 273061 E-mailová adresa: vama@customs.gov.md Internetové stránky: http://www.customs.gov.md/ |
Ředitelství pro prevenci znečištění a nakládání s odpady při ministerstvu zemědělství |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526 Fax: +373 22 226858 |
Zastoupení, obchodní komory a obchodní sdružení
Delegace Evropské unie v Moldavské republice |
Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldavsko Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22505210 Fax: +373 22272622 E-mailová adresa: Delegace-Moldavsko@eeas.europa.eu |
Mise Moldavské republiky při Evropské unii |
Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55 Tel.: +32 27400660 Fax: +32 27400669 E-mailová adresa: misi.bru@mfa.gov.md Internetové stránky: mrmue.mfa.gov.md |
Obchodní a průmyslová komora Moldavské republiky |
Camera de Comert si Industrie a Republicii Moldavsko 151, Stefan cel Mare blv., Kišiněv, MD2004, Moldavsko Tel.: +373 22 22 15 52 Fax: +373 22 2 44 25 E-mailová adresa: Fotoaparát@chamber.md |
Evropská obchodní asociace Moldavsko |
Asociaţia Businessului Evropská (EBA) 30, Vlaicu Pârcălab str., Spojené království 7, Kišiněv, MD2012, Moldavsko Tel.: +373 22 90 70 25 Mobilní telefon: +373 79 025 999 E-mailová adresa: info@eba.cz |
EU4Business | Sekretariát EU4Business De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgie Tel.: +32 27491851 Elektronická pošta: sekretariát@eu4business.eu |
Kontakty pro technické požadavky
Institut pro standardizaci Moldavska (ISM) |
Institutul de Standardizare din Moldova (ISM) Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 905300 Fax: +373 22 905310 Jako další organizace kontrolovaná uvedeným ministerstvem je Národní středisko pro akreditaci Moldavské republiky (MOLDAC) určeno jako jediný vnitrostátní akreditační orgán v Moldavsku. Katalog moldavských norem a technických předpisů: www.estandard.md |
Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociální ochrany |
Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 729907, 268818 Fax: +373 22 738781 |
Agentura pro veřejné služby |
Nově dovezená motorová vozidla musí být zapsána do registru dopravních prostředků Agentury pro veřejné služby. Kromě toho musí dovozce deklarovat a identifikovat technické podmínky pro motorová vozidla. Agenţia Servicii Publice Str. Puškin 42, MD-2012 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 257070 Fax: +373 22 212259 |
Národní agentura pro silniční dopravu |
Orgánem odpovědným za kontrolu a sledování právních opatření v silniční dopravě je Národní agentura pro silniční dopravu. Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) subordonát Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 498810 Fax: +373 22 220657 |
Kontakty pro sanitární a fytosanitární požadavky (SPS)
Národní organizace ochrany rostlin (NPPO) / Ředitelství pro ochranu zdraví rostlin |
Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 264674, 294730 Fax: +373 22294730 |
Oddělení zdraví zvířat přiděleno Národní agentuře pro bezpečnost potravin |
Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 210178, 294730 Fax: +373 22 294730 |
Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí |
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 204579 Fax: +373 22 220748 |
Oficiální kontaktní místo pro toxické chemické látky |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiněv, Moldavsko Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526 Fax: +373 22 226858 |
Národní komise pro biologickou bezpečnost |
Comisia Naţională pentru Securitate Biologică Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Kišiněv, Moldavsko Tel. a fax: +373 22 226874 |
Další odkazy
- Více informací o dohodě o přidružení a obchodních vztazích mezi EU a Moldavskem naleznete na internetových stránkách GŘ pro obchod.
- máte-li zájem o informace o provádění prohloubené a komplexní dohody o volném obchodu v Moldavsku, viz zde. Monitor EU rovněž poskytuje informace o probíhající práci ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod.
- Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) rovněž poskytuje podrobné informace o vztazích mezi EU a Moldavskem. Přehled naleznete také v informativním přehledu.
- Regionální kontaktní místa pro obchod