Klasifikace obuvi
Tento průvodce vám pomůže klasifikovat obuv správně pro účely celního sazebníku.
Obuv je zařazena do evropské klasifikace zboží (KN) podle
- materiál, který je materiálem „svršek“ a „zevní podešev“ (může to být jakýkoli materiál kromě azbestu).
- druh a účel
- ostatní vlastnosti, jako například zda bota zahrnuje kotník, velikost, výšku paty a to, zda je určen mužům nebo ženám
Definice obuvi
Horní
Horní část obuvi je ta část obuvi, která se nachází nad podrážkou obuvi. Horní hranice nezahrnuje jazyk nebo čalounění kolem límce.
Pokud je svršek vyroben z více než jednoho materiálu, musíte rozhodnout, který materiál pokrývá největší vnější oblast. Měli byste ignorovat jakékoli doplňky a výztuhy.
- kotníkové skvrny
- okup
- dekor
- přezky, záložky, očka a podobné úchyty
Zevní podešve
Zevní podešev je částí obuvi, zavazadlového prostoru nebo jiného předmětu obuvi, která přichází do styku se zemí při použití. Zevní podešev nezahrnuje žádnou samostatnou připevněnou patu.
K určení toho, co je zevní podešve, musíte identifikovat materiál, který má největší plochu povrchu v kontaktu se zemí. Měli byste ignorovat jakékoli doplňky a doplňky, jako jsou
- hroty
- tyče
- hřebíky
- chrániče a podobné úchyty
Výztuhy jsou díly, jako jsou kožené nebo plastové náplasti, které jsou připevněny k vnějšku svršku, aby mu byla poskytnuta zvláštní síla. Mohou, ale nemusí být k podešvi připojeny. K připevnění musí být připojena část materiálu, která je vhodná pro použití jako svršek, nikoli jen podšívkový materiál. Pokud se přiložená část týká pouze malé části podšívkového materiálu, který je považován za součást svršku, a nikoli jako výztuhu.
Abyste si mohli být jisti, že obuv bude správně klasifikována, může být nutné omezit vnější materiál tak, abyste viděli, co je pod ním, a zjistit, které části jsou výztuhy a které části tvoří skutečnou horní část.
Další užitečné definice
Při klasifikaci obuvi je užitečné zjistit, co je nazýváno ostatními částmi stínítka nebo botky. Některé příklady jsou uvedeny níže.
- Límec — plocha, která tvoří okraj svršku obuvi
- Očko — vyztužení kolem okraje krajky, obvykle z kovu nebo plastu
- Pobyt oka — plocha boty nebo zavazadlového prostoru, na kterém jsou umístěny dírky
- Tisk — tenká proužek, často zhotovený z pryže, kolem okraje některé obuvi a bot
- Přepážka na pupkové straně — náplast materiálu připevněného k vnějšímu povrchu pata části zavazadlového prostoru nebo boty s horní částí boty
- Záložka „patka“ — náplast materiálu připevněného k vnější straně nápatního prostoru stínítka nebo boty pod límcem
- Patici — náplast materiálu, který se používá k zesílení vnější části palce svršku
- Jazyk — přehybka svršku připevněného k nártu pokrývajícím nárt uživatele – jazyk obvykle leží mezi dvěma místy pobytu a pod ním
- Nártem — nártem horní části za patovým stropem – nárt může zahrnovat notu, jestliže bota nebo obuv neváží na nohy.
Druhy obuvi
Při klasifikaci obuvi je důležité zjistit, o jaký druh obuvi se jedná, a o jakýkoli konkrétní účel, který by mohl mít.
Pro účely klasifikace je horní část části boty, která pokrývá boky a vršek nohy.
Některé druhy běžnějších druhů obuvi, na něž se vztahuje kapitola 64, jsou uvedeny níže.
- Hřebíky — obvykle jsou svršky vyrobeny z jednoho kusu a jsou připevněny k podešvi. Někdy se zaboky provádějí v jednom kusu a nemají – nebo potřebují – samostatnou, aplikovanou zevní podešve, v takovém případě se zatřídí podle materiálu, který je vyroben z této kapitoly, a nevztahuje se na něj.
- Espadlles — jedná se také o plážové boty a splétávají se s podešvemi, které nejsou silnější než 2.5 centimetrů. Nejedná se o právní úpravu.
- Odklápěče — ty se rovněž označují jako kleště. Kleště – nebo řemínky – se fixují zátkou s otvory v podešvi.
- Pěší turistika nebo obuv — upozorňujeme, že tyto obuv nejsou klasifikovány jako sportovní obuv
- Indické sandály — ty mají usně vnější a usně. Horní část sestává z řemínků, které protínají náskokem a pohybují se kolem palce.
- Mokacass (americký indický typ) — používají se jediný kus materiálu – tradičně měkké usně – a tvoří jediný i svršek (nebo část svršku). Proto je obtížné určit, kde jsou vnější povrchové úpravy a horní hranice.
- Neprenová obuv — obvykle se používá při potápění a vodních sportech. Je-li svrchní část potažena nebo laminována textilem na obou stranách, klasifikuje se jako textilní výrobek. Pokud svršek nemá textilní kryt ani kryt pouze na jedné straně, klasifikuje se jako kaučuk.
- Bezpečnostní obuv — obuv, ve které se vyrábějí nohy
- Sandály — přední část svršku (nártem) se skládá z řemínků nebo z materiálu s jedním nebo více výřezy z ní
- Obuv — tento pojem zahrnuje obuv, včetně školitelů, která není v této příručce popsána jinde
- Pantofle — sem patří například muly a jiná domácí obuv, např. bacičky a kuličková obuv. Pokud je zevní podešeň vyrobena z plastu nebo z kaučuku (přibližně 1 centimetrů) a potom pokryta velmi jemnou a nepodstatnou vrstvou textilního materiálu, jsou pantofle klasifikovány jako vnější zevní podešve. V některých případech je celý plastový nebo kaučukový podešeň nebo pryž pokryt hustší, trvanlivější textilní materiál, který je vytečen polyvinylchloridem (PVC). Cílem je zabránit tomu, aby uživatel sklouzl. Tato pantofle se klasifikuje podle materiálu, který je s vozovkou nejvíce propojen. Pokud má plášť z plastu nebo z kaučuku, který je potažen textilním potahem, lze výrobek zařadit pouze do čísla 6405, pokud se prokáže, že textilie je trvanlivá.
Společné materiály použité k výrobě obuvi
Výrobky, na něž se vztahuje tato kapitola, mohou být vyrobeny z jakéhokoliv materiálu s výjimkou azbestu, který je zařazen do čísla 6812. Příklady materiálů běžně používaných v obuvi
- kaučuk
- plasty
- kůže, kompozitní usně a kožešiny
- textil – včetně plsti a netkaných textilií
- pletací materiály
- dřevo
- korek
Pryž a plasty zahrnují tkaniny a jiné textilie s viditelnou vnější vrstvou jednoho z těchto materiálů.
Plastové fólie
Jedná se o veškeré ploché materiály vyrobené z plastů, na které se vztahuje kapitola 39. Může být formována glukem, sešitím, svařováním nebo moldingem (vakuum).
Lehátko z lehčeného plastu
Jedná se o druh plastu s mnoha buňkami v materiálu. Buňky mohou být otevřené, uzavřené nebo se smísí. Běžně se používá při výrobě obuvi kódu 6402. Často se používá jako náhražka useň a je označena jako „imitace kůže“, „syntetické useň“, „polyuretanová (polyuretanová) usně“, „vinyl-usní“ nebo „PVC (polyvinylchlorid)“.
Textilní materiál
Jedná se o veškeré ploché materiály vyrobené z tkaných nebo pletených textilních vláken. Textilní vlákna zahrnují plastové pásky o šířce menší než 5 milimetrů.
Umělá sláma a jiné pletací materiály
Tyto materiály se klasifikují jako textilie, pokud jsou vyrobeny z
- materiály zařazené do čísla kódu 5308 – nitě z ostatních rostlinných textilních materiálů, papírové nitě
- materiály zařazené do kódu KN 5404 – nitě z jednoho syntetického nekonečného vlákna (monofilamentu) o délkové hmotnosti 67 decitex nebo vyšší, jehož největší rozměr příčného průřezu nepřesahuje 1 mm, pásky a podobné tvary (například umělá sláma) ze syntetických textilních materiálů o zjevné šířce nepřesahující 5 milimetrů
Obuv vyrobená z materiálů obvykle klasifikovaných pod číslem 5404 se zařazuje do čísla 6404. Avšak pokud je šířka vláken nebo proužků větší než 1 milimetrů (pro syntetický monofilament) nebo více než 5 milimetrů (u pásků a podobných tvarů), je materiál považován za „jiný materiál“ a obuv je zařazena do čísla 6405.
Neopren je buněčný kaučuk s mnoha buňkami v materiálu. Buňky mohou být otevřené, uzavřené nebo se smísí. Je běžně pokrytý alespoň na jedné straně pletenou textilií. Obuv pro sportovní účely se často vyrábí z neoprenových zařízení.
Usně, kompozitní useň a lakové usně
Kůže je kůže nebo kůže zvířat, jako např.
- krávy a ostatní druhy skotu
- kozy a děti
- ovce a jehňata – bez vlny
- prasata
- plazi jako hadi a krokodýli
Zvířata používaná pro useň nesmí být uvedena na seznamu ohrožených druhů. Chcete-li zkontrolovat, navštivte internetové stránky CITES.
Lakové usně jsou usně potažené lakem, lakovým nebo předvytvořeným plastovou fólií. Má lesklé, zrcadlové plochy. Lalak nebo lalak může být pigmentovaná nebo nepigmentovaná a může být založena na
- rostlinný olej, který vysuší a zaznamenává do dopravního systému – lněný olej se obvykle používá
- deriváty celulózy, jako je nitrocelulóza
- syntetické výrobky (včetně termoplastů) – polyurethanové plasty se obvykle používají
Pokud se z předtvarované plastové fólie použijí k potažení usně, je vyroben z polyuretanu nebo polyvinylchloridu (PVC).
Povrch patentové kůže nemusí být nutně hladký. Mohlo by být vyraženo, případně imitovat krokodýl kůže, nebo uměle rozdrtit, narůžovět nebo zrnitý. Stále je však třeba mít lesklý vzhled, který je zrcadlový.
Vzhledem k tomu, že se jedná o lakové usně, tloušťka povlaku nesmí být vyšší než 0.15 milimetrů.
Do této skupiny materiálů patří rovněž usně potažené pigmentovanou barvou nebo lakou, která dodává lesníka. Tyto barvy a laky se skládají z pigmentů, jako je slídový, oxid křemičitý, a podobných vloček v závazné látce, jako je rostlinný olej, který vysuší a zaznamenává, nebo plast. Na usně podobné zpracování se říká, že se jedná o „napodobeninu metalizované usně“.
Lakové laminované usně jsou usně potažené listem předem vytvořeného plastu, silnější než 0.15 milimetrů, avšak menší než polovina celkové tloušťky hotového materiálu. Má stejné povrchové úpravy jako lakové usně a někdy se označuje jako „laková povrstvená kůže“.
Do této skupiny materiálů patří rovněž usně potažené kovovým práškem nebo jiným listem (např. stříbro, zlato nebo hliník).
Pokud je kůže pokryta plachtou předem vytvořeného plastu, silnější než 0.15 milimetrů, ale více než polovina celkové tloušťky hotového materiálu, pak je zahrnuta do kapitoly 39.
Části a součásti obuvi
Části a součásti obuvi se zařazují pod číslo 6406. Mohou být vyrobeny z jakéhokoliv materiálu s výjimkou azbestu, který je zařazen do kapitoly 68 pod nadpisem kód 6812.
Části a součásti obuvi zařazené do kódu 6406 zahrnují
- Části a součásti svršků, např. stropů prstů a vampů, které nejsou spojeny s zevní podešví. Mohou být sešity, lepeny nebo přilepeny na vnitřní nebo střední podešve nebo podešvemi.
- Kusy usně , které byly řezané přibližně na tvar svršku
- Opatky a výztuže – jsou kusy tvrdých materiálů, jako jsou plasty, které se vkládají do bot, nebo stírací mezi patou nebo boxem a jeho zpevnění nebo obložení. Účelem je dát těmto oblastem větší sílu a tuhost.
- Vnitřní a střední podešve a zevní podešve bez jiných částí obuvi, které jsou s nimi spojeny. Pokud k podešvi připojuje jiná část, je s ní zacházeno jako s úplným bodem obuvi a klasifikuje se podle materiálu, z něhož je vyrobena vnější a část podešve.
- výztuže a stélky
- Podpatky — ty mohou být jakékoliv a mohou být vyrobeny z jakéhokoli materiálu. Mohly by být zlepeny nebo přilepeny nebo přišroubovány. Zahrnuty jsou také části paty, stejně jako díly nejvyšší.
- Hroty, hroty a podobné výrobky pro sportovní obuv
Dvě nebo více částí obuvi spojených dohromady se rovněž zařazují do čísla 6406, pokud v podstatě netvoří dokončený výrobek z obuvi. Je tomu tak i v případě, že jsou spojeny s vnitřním jazykem, či nikoli.
Součásti, které mohou být nošeny uvnitř obuvi, se rovněž zařazují jako obuv čísla 6406. Zahrnují
- vyměnitelné vložky do bot
- chrániče hadice
- snímatelné vnitřní podpačky
Položky jako šněrovací dírky, zipy, patentky a spony paren „t jsou zařazeny jako obuv, i když budou použity při výrobě obuvi. Jsou zařazeny do příslušných čísel v rámci příslušných položek – například zipy jsou zařazeny do kapitoly 96 v rámci okruhu 9607.