Celoevropsko-středomořská úmluva (PEM)
Pravidla původu
Regionální úmluva o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu (dále jen „celoevropsko-středomořská úmluva“) byla dohodnuta v roce 2012 s cílem stanovit společná pravidla původu a kumulace mezi 25 celoevropsko-středomořskými smluvními stranami a EU za účelem usnadnění obchodu a integrace dodavatelských řetězců v rámci zóny.
25 smluvními stranami celoevropsko-středomořské úmluvy jsou:
- EU,
- státy ESVO (Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko),
- Faerské ostrovy,
- účastníkům barcelonského procesu (Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Maroko, Palestina (Toto označení nelze vykládat jako uznání Státu Palestina a nejsou jím dotčeny individuální postoje členských států k této otázce), Sýrii, Tunisku a Turecku),
- účastníky procesu stabilizace a přidružení EU (Albánie, Bosna a Hercegovina, Republika Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko a Kosovo) (Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.),
- Moldavská republika,
- Gruzie,
- Ukrajina.
Tato pravidla byla revidována. Revidovaná celoevropsko-středomořská úmluva o preferenčních pravidlech původu vstoupila v platnost dne 1. ledna 2025 (1).
However, to accommodate Contracting Parties that did not complete the necessary ratification process, a transitional period has been established until 31 December 2025. Během tohoto období budou souběžně platit původní i revidovaná pravidla. Toto ujednání umožňuje hospodářským subjektům i nadále volit mezi oběma soubory pravidel na základě svých dodavatelských řetězců. Od 1. ledna 2026 budou v celé oblasti celoevropsko-středomořského partnerství platit pouze revidovaná pravidla.
(1) Upozorňujeme, že revidovaná pravidla platí mezi EU a všemi smluvními stranami celoevropsko-středomořské dohody s výjimkou několika zemí celoevropsko-středomořské dohody, které revidovanou úmluvu neratifikovaly (Maroko, Tunisko, Izrael, Alžírsko, Libanon, Egypt a Palestina).
Tato revidovaná pravidla jsou ve srovnání s pravidly obsaženými v celoevropsko-středomořské úmluvě z roku 2012 zjednodušena a modernizována (pravidla specifická pro jednotlivé produkty jsou pružnější a ustanovení o kumulaci, navracení cla, toleranci a přepravních podmínkách byla uvolněna).
Sýrie je považována za smluvní stranu celoevropsko-středomořské úmluvy, neboť je uvedena na seznamu 25 smluvních stran uvedeném v úmluvě. V praxi však Sýrie neratifikovala původní úmluvu ani její revidované znění podobné Kosovu (tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova). Z hlediska pravidel původu platí i nadále toto: Protokol 2 k Dohodě o spolupráci mezi EU a Syrskou arabskou republikou.
Více informací o celoevropsko-středomořské úmluvě z roku 2012 a jejím procesu revize naleznete na stránce Celoevropsko-středomořská kumulace a celoevropsko-středomořská úmluva.
Vyberte sadu pravidel, která chcete použít: