Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencija (PEM)

Īsumā

Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencijas par preferenciāliem izcelsmes noteikumiem mērķis ir izveidot kopīgus izcelsmes un kumulācijas noteikumus starp PEM līgumslēdzējām pusēm (EBTA valstis, Tirkija, valstis, kas parakstījušas Barselonas deklarāciju, Rietumbalkānu valstīm, Fēru salām, Moldovas Republiku, Gruziju un Ukrainu sk. PEM līgumslēdzēju pušu sarakstu) un ES, lai veicinātu tirdzniecību un integrētu piegādes ķēdes zonā.

PEM konvencijas noteikumi tiek pārskatīti. Liels skaits PEM līgumslēdzēju pušu šos pārskatītos noteikumus jau piemēro divpusēji, kamēr visas PEM līgumslēdzējas puses nav pieņēmušas pārskatīto konvenciju. Šos tā dēvētos “pārejas noteikumus” piemēro alternatīvi spēkā esošās PEM konvencijas noteikumiem, kurus pilnībā piemērotu visas PEM līgumslēdzējas puses.

Plašāku informāciju par PEM konvenciju un tās pārskatīšanas procesu sk. Taxud tīmekļa vietnē.

Sīkāka informācija par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu sistēmu ir pieejama Lietotāja rokasgrāmatā.

Izcelsmes noteikumi

Lai jūsu produktam varētu piemērot preferenciālo režīmu, tam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Lūdzu, pārbaudiet interaktīvoizcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA) manā tirdzniecības asistentā, lai novērtētu, vai jūsu produkts atbilst izcelsmes noteikumiem, un noskaidrojiet, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem un izcelsmes procedūrām ir atrodama šajā iedaļā.

Izcelsme ir tirgoto preču “ekonomiskā valstspiederība”. Ja esat jauns temats, varat atrast ievadu par galvenajiem jēdzieniem sadaļā “Preces”.

Izcelsmes noteikumi

Lai jūsu produkts varētu pretendēt uz preferenciālo likmi, tam jāatbilst konkrētiem noteikumiem, kas pierāda tā izcelsmi.

Kur varu atrast izcelsmes noteikumus?

Izcelsmes noteikumi ir izklāstīti Reģionālajā konvencijā par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem (PEM konvencija).

Prasības attiecībā uz PEM konvencijas izcelsmes noteikumiem ir noteiktas PEM konvencijas I papildinājumā. Minētie noteikumi tiek pārskatīti, un 2021. gada vidū būtu jāpiemēro jauns alternatīvu izcelsmes noteikumu kopums, tostarp noteikumi par kumulāciju, nodokļu atmaksu, pielaidi un neizmainīšanas noteikumu (sk. turpmāk), kas tiks mīkstināti.

Sīkāka informācija par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu sistēmu ir pieejama Lietotāja rokasgrāmatā.

Vai mans produkts ir “noteikta izcelsme” saskaņā ar PEM konvenciju?

PEM konvencijā uzskata, ka izstrādājuma izcelsme ir ES vai PEM konvencijas līgumslēdzējā pusē, ja tas ir:

  • kas pilnībā iegūts ES vai PEM konvencijas līgumslēdzējā pusē, vai
  • ražoti ES vai PEM konvencijas Līgumslēdzējā pusē, izmantojot nenoteiktas izcelsmes materiālus, ar noteikumu, ka šādi materiāli ir pietiekami apstrādāti vai pārstrādāti, izpildot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, kas izklāstīti II pielikumā;
    Sk. arī I pielikumu “Ievadpiezīmes” pie konkrētiem ražojumiem piemērojamiem izcelsmes noteikumiem. TurklātII papildinājumā ir paredzētas atkāpes no konkrētiem ražojumiem piemērojamiem noteikumiem attiecībā uz konkrētiem produktiem.

 

ES tirdzniecības nolīgumosiekļautokonkrētu produktu noteikumugalveno veidu piemēri

  • pievienotās vērtības noteikums — visu nenoteiktas izcelsmes materiālu vērtība ražojumā nedrīkst pārsniegt noteiktu procentuālo daļu no tā ražotāja cenas
  • tarifa klasifikācijas maiņa — ražošanas procesa rezultātā mainās tarifa klasifikācija starp nenoteiktas izcelsmes materiāliem un gatavo ražojumu, piemēram, papīra ražošana (Harmonizētās sistēmas 48. nodaļa) no nenoteiktas izcelsmes celulozes (Harmonizētās sistēmas 47. nodaļa)
  • īpašas darbības — ir vajadzīgs īpašs ražošanas process, piemēram, šķiedru vērpšana dzijā — šādus noteikumus galvenokārt izmanto tekstilizstrādājumu, apģērbu un ķīmijas nozarē.

 

Piemērojamie konkrētiem ražojumiem piemērojamie noteikumi ir atrodami sadaļā Mans tirdzniecības asistents.

Ieteikumi, kā jums palīdzēt ievērot noteikumus, kas attiecas uz konkrētiem ražojumiem

Nolīgums nodrošina papildu elastību, lai palīdzētu jums ievērot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, piemēram, pielaidi vai kumulāciju.

Pielaide

  • pielaides noteikums ļauj ražotājam izmantot nenoteiktas izcelsmes materiālus, kas parasti ir aizliegti ražojumam specifiskajā noteikumā, nepārsniedzot 10 % no ražojuma ražotāja cenas.
  • šo pielaidi nevar izmantot, lai pārsniegtu maksimālās vērtības robežvērtību nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kas uzskaitīti konkrēta ražojuma noteikumos.
  • īpašas pielaides attiecas uz tekstilizstrādājumiem un apģērbiem, kas klasificēti Harmonizētās sistēmas 50.–63. nodaļā un ir iekļauti I pielikuma “Ievadpiezīmes sarakstam II pielikumā” 5. un 6. piezīmē.

Atbalsta kumulācija

PEM konvencijā ir paredzēti trīs veidi, kā kumulēt izcelsmi:

  • divpusējā kumulācija — materiālus, kuru izcelsme ir PEM konvencijas līgumslēdzējā pusē, var uzskatīt par ES izcelsmes materiāliem (un otrādi), ja tos izmanto izstrādājuma ražošanā.
  • diagonālā kumulācijamateriālus, kuru izcelsme ir vienā PEM konvencijas līgumslēdzējā pusē, var uzskatīt par materiāliem ar izcelsmi citā Līgumslēdzējā pusē, ja tos eksportē uz trešo Līgumslēdzēju pusi Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu zonā. Tomēr diagonālo kumulāciju piemēro tikai tad, ja ir noslēgts tirdzniecības nolīgums starp visām attiecīgajām Līgumslēdzējām pusēm un minētās valstis piemēro vienus un tos pašus izcelsmes noteikumus.
    — Lūdzu, pārbaudiet “matricu” (tabulu, kurā iekļauti visi spēkā esošie nolīgumi, izmantojot PEM konvenciju), lai uzzinātu, starp kurām līgumslēdzējām pusēm var piemērot diagonālo kumulāciju.
  • pilnīga kumulācija pastāv starp ES un Alžīriju, Maroku un Tunisiju, kā arī starp Eiropas Ekonomikas zonas valstīm (ES, Islandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju). EEZ tiek uzskatīta par vienotu teritoriju ar kopēju “EEZ izcelsmes statusu”. Pilnīga kumulācija ļauj ņemt vērā apstrādi vai pārstrādi, kas šajās valstīs veikta nenoteiktas izcelsmes materiāliem, lai palīdzētu jums izpildīt konkrētajam ražojumam piemērojamo noteikumu.

 

Kā darbojas diagonālā kumulācija?

Diagonālā kumulācija notiek starp vairākām dažādām valstīm, kurām ir vieni un tie paši izcelsmes noteikumi un kuras savā starpā ir noslēgušas tirdzniecības nolīgumus. Tas ir tad, ja preču ražotājs jebkurā valstī var importēt materiālus un izmantot tos tā, it kā to izcelsme būtu savā valstī. Piemēram, saskaņā ar PEM konvenciju Moldovas tirgotājs, kas izgatavo apģērbu eksportam uz ES, apģērbu ražošanai var izmantot Moldovas, Gruzijas un Ukrainas (un/vai jebkuras citas PEM konvencijas puses) izcelsmes audumus. Divkāršās pārveidošanas prasība (t. i., izgatavota no dzijas) ir izpildīta, un apģērbu uzskata par Moldovas izcelsmes apģērbu, kad to eksportē uz ES, un tāpēc tam būs brīva piekļuve ES tirgum.

 

Sīkāki paskaidrojumi par PEM kumulāciju ir atrodami šeit.

Citas prasības

Produktam jāatbilst arī visām citām piemērojamām Konvencijā noteiktajām prasībām, piemēram, nepietiekamai apstrādei vai pārstrādei, vai tiešas transportēšanas noteikumam:

Transportēšana caur trešo valsti: noteikums par tiešo transportu

Noteiktas izcelsmes izstrādājumi jātransportē no ES uz PEM konvencijas Līgumslēdzēju pusi (un otrādi) vai caur to Līgumslēdzēju pušu teritorijām, ar kurām piemēro kumulāciju, bez turpmākas pārstrādes trešā valstī.

Ja produkti paliek muitas dienestu uzraudzībā, ir atļautas šādas darbības:

  • izkraušana
  • pārkraušana
  • jebkura cita darbība, kas paredzēta, lai produktus saglabātu labā stāvoklī

Noteiktas izcelsmes izstrādājumus var transportēt pa cauruļvadiem caur teritoriju, kas nav to Līgumslēdzēju pušu teritorija, kas ir eksportētājvalsts un importētājvalsts.

Pierādījumus, ka šie nosacījumi ir izpildīti, iesniedz importētājvalsts muitas dienestiem, uzrādot:

  • vienots pārvadājuma dokuments (piemēram, konosaments), kas attiecas uz tranzītu no eksportētājvalsts caur trešo valsti, caur kuru preces šķērsoja tranzītā;
  • sertifikāts, ko izdevuši tās trešās valsts muitas dienesti, caur kuru jūs pārvadājat preces. Šajā sertifikātā jāapliecina, ka preces vienmēr bijušas trešās valsts muitas dienestu uzraudzībā; vai
  • ja tādu nav, jebkuri pamatojoši dokumenti

Nodokļu atmaksa

Saskaņā ar PEM konvenciju nav iespējams saņemt atmaksu par nodokļiem, kas iepriekš samaksāti par nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kurus izmanto, lai ražotu ražojumu, ko eksportē saskaņā ar preferenciālo tarifu, izņemot tikai divpusējā tirdzniecībā starp ES un

  • Alžīrija
  • Ēģipte
  • Jordānija
  • Maroka
  • Tunisija
  • Gazā un Jordānas Rietumkrastā

Tikai divpusēja tirdzniecība nozīmē, ka diagonālā kumulācija netiek piemērota un izstrādājums netiek reeksportēts no importētājvalsts uz kādu citu zonas valsti.

Izcelsmes procedūras

Eksportētājiem un importētājiem jāievēro izcelsmes procedūras. Procedūras ir izklāstītas V sadaļā par izcelsmes apliecinājumu un VI sadaļā par administratīvās sadarbības kārtību. Tie precizē, piemēram, kā deklarēt produkta izcelsmi, kā pieprasīt preferences vai kā muitas dienesti var pārbaudīt produkta izcelsmi.

Kā pieprasīt preferenciālu tarifu

Lai gūtu labumu no preferenciāla tarifa, importētājiem ir jāiesniedz izcelsmes apliecinājums.

Izcelsmes apliecinājums var būt:

Izcelsmes apliecinājums nav vajadzīgs, ja izstrādājumu kopējā vērtība nepārsniedz

  • EUR 500 sīkpakām vai
  • EUR 1200 personiskajai bagāžai.

Izcelsmes apliecinājums ir derīgs četrus mēnešus no izdošanas dienas.

Preču aprites sertifikāts EUR.1 vai EUR.MED

  • Preču aprites sertifikātus EUR.1 vai EUR.MED izdod eksportētājvalsts muitas iestādes.
  • III pielikuma a) un b) punktā ir iekļauti EUR.1 un EUR-MED sertifikātu paraugi un sniegti norādījumi par to aizpildīšanu.
  • Eksportētājam, kurš iesniedz pieteikumu sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu.

Sīkāki paskaidrojumi par to, kad izmantot EUR.1 vai EUR-MED sertifikātu, ir sniegti rokasgrāmatas 72. lappusē.

Izcelsmes deklarācija vai EUR-MED izcelsmes deklarācija

Eksportētāji, iesniedzot izcelsmes deklarāciju, var paši deklarēt, ka to ražojuma izcelsme ir ES vai PEM konvencijas līgumslēdzēja puse. Izcelsmes deklarāciju var sagatavot:

  • atzītais eksportētājs
  • jebkurš eksportētājs, ja ražojumu kopējā vērtība nepārsniedz EUR 6000.

Kā sagatavot izcelsmes deklarāciju

Eksportētājam uz faktūrrēķina, pavadzīmes vai cita tirdzniecības dokumenta, ar ko identificē ražojumu, ir jāiespiež, jāapzīmogo vai jāizdrukā šāda deklarācija (IVa pielikums):

“To produktu eksportētājs, uz kuriem attiecas šis dokuments (muitas atļauja Nr.... ) deklarē, ka, ja vien nav skaidri norādīts citādi, šiem produktiem ir... preferenciāla izcelsme.”

Kā sagatavot EUR-MED izcelsmes deklarāciju

Lai sagatavotu EUR-MED izcelsmes deklarāciju, deklarācija ir šāda (IV pielikuma b) punkts):

“To produktu eksportētājs, uz kuriem attiecas šis dokuments (muitas atļauja Nr....), deklarē, ka, ja vien nav skaidri norādīts citādi, šiem produktiem ir [..] preferenciāla izcelsme.

piemērota kumulācija ar... (valsts/valstu nosaukums).

- kumulācija netiek piemērota”

Izcelsmes deklarāciju var sagatavot jebkurā ES oficiālajā valodā vai IV pielikuma a) un b) punktā minētās PEM zonas oficiālajās valodās (ar kumulāciju saistītajam paziņojumam vienmēr jābūt angļu valodā). 

Izcelsmes deklarācija jums jāparaksta ar roku. Ja esat atzīts eksportētājs, jūs atbrīvojat no šīs prasības ar nosacījumu, ka jūs iesniedzat muitas dienestiem rakstisku apliecinājumu, ka jūs uzņematies pilnu atbildību par jebkuru deklarāciju, ar kuru jūs identificējat.

Izcelsmes pārbaude

Muitas dienesti var pārbaudīt, vai importētais ražojums patiešām ir noteiktas izcelsmes ražojums vai atbilst citām izcelsmes prasībām. Pārbaudes pamatā ir:

  • administratīvā sadarbība starp importētāju un eksportētāju pušu muitas iestādēm
  • pārbaudes, ko veic vietējā muita — importētājas Puses apmeklējumi pie eksportētāja nav atļauti.

Eksportētājas puses iestādes veic galīgo izcelsmes noteikšanu un informē importētājas puses iestādes par rezultātiem.

Noderīgas saites

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites