Investīcijas

ES ir galvenais ārvalstu tiešo ieguldījumu (ĀTI) avots un galamērķis pasaulē. Iekšējiem un ārējiem ĀTI ir būtiska nozīme ilgtspējīgas ekonomikas izaugsmes, uzņēmējdarbības iespēju, nodarbinātības, tehnoloģiju attīstības un inovācijas radīšanā. Lai sasniegtu ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM), jo īpaši jaunattīstības valstīs, ļoti svarīgi ir arī piesaistīt lielākas ĀTI plūsmas. Turklāt ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšana Āfrikā ir viena no darbībām, kas ierosināta ES paziņojumā “Ceļā uz visaptverošu stratēģiju ar Āfriku”.

ES ir viens no pasaules atvērtākajiem un pārredzamākajiem ĀTI režīmiem. Trešo valstu ieguldītāju uzkrātie ĀTI ES sasniedz aptuveni 6295 miljardus EUR. Uzņēmumi vai privātpersonas veic ieguldījumus citā valstī, lai izvietotu savu ražošanu rentablās vai augsti kvalificētās vietās, iegūtu komponentus vai izejvielas vai tuvinātos saviem klientiem. ES gadījumā tas nozīmē piekļuvi ļoti integrētam vienotajam tirgum, ko veido 500 miljoni patērētāju.

ES saglabā augstus standartus ieguldījumu aizsardzībai savā teritorijā un savukārt cenšas panākt līdzīgu pievilcīgu ieguldījumu vidi ES ieguldījumiem un ieguldītājiem ārvalstīs. 

Ieguldījumi ES

Ja vēlaties ieguldīt ES, šeit atradīsiet attiecīgās saites uz ES dalībvalstu ieguldījumu veicināšanas aģentūru tīmekļa vietnēm, kurās sniegta informācija par ieguldījumu iespējām, veicamajiem pasākumiem un piemērojamajiem noteikumiem.

Ieguldījums ārvalstīs

Uzkrātie ĀTI, ko pārējā pasaulē tur ES rezidenti ieguldītāji, 2017. gada beigās bija 7412 miljardi EUR. ES ieguldījumu politiku īsteno, risinot sarunas (piemēram, ar Austrāliju, Ķīnu, Indonēziju un Japānu) un īstenojot divpusējus nolīgumus vai sadarbojoties starptautiskos forumos (piemēram, ESAO, UNCTAD, Enerģētikas hartas nolīgumā un PTO). Savā ieguldījumu politikā ES mērķis ir:

  • nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus, lai ES ieguldītāji varētu piekļūt ārvalstu tirgiem, netiktu diskriminēti vai pakļauti sliktai attieksmei;
  • atvieglot ieguldījumu veikšanu, lai ES ieguldītāji ārvalstīs varētu gūt labumu no paredzamākas un pārredzamākas uzņēmējdarbības vides;
  • veicināt ieguldījumus, kas atbalsta ilgtspējīgu attīstību, cilvēktiesību ievērošanu un augstus darba un vides standartus;

Tiešās saites