EPN – Centrālāfrika
ES un Centrālāfrikas EPN atvieglo ES un Kamerūnas iedzīvotājiem un uzņēmumiem savstarpējus ieguldījumus un tirdzniecību, kā arī veicina attīstību visā Centrālāfrikā. Uzziniet, kā ES EPN ar Kamerūnu var dot labumu jūsu tirdzniecībai.
Īsumā
Sarunas par visaptverošu EPN ar visu Centrālāfrikas reģionu tika uzsāktas 2003. gadā. Līdz šim ir stājies spēkā EPN starp ES un Kamerūnu, kas ir solis ceļā uz pilnīga reģionāla nolīguma noslēgšanu.
Nolīgums Kamerūnai ir nodrošinājis vēl nepieredzētu brīvu piekļuvi ES tirgum visiem tās produktiem. Tie ietver banānus, alumīniju, pārstrādātus kakao produktus, saplāksni un citus svaigus un pārveidotus lauksaimniecības produktus. Savukārt ES kopš 2016. gada 4. augusta ir guvusi labumu no pakāpeniskas savu ražojumu liberalizācijas Kamerūnas tirgū.
Saņēmējvalstis
- Pašlaik Kamerūna ir vienīgā Centrālāfrikas valsts, kas īsteno EPN.
- Gabona un Kongo (Brazavila) vēl nav parakstījušas ekonomisko partnerattiecību nolīgumu. Kongo veic tirdzniecību ar ES saskaņā ar ES VPS, savukārt Gabona kā valsts ar vidēji augstiem ienākumiem saskaņā ar Pasaules Bankas klasifikāciju nav tiesīga izmantot VPS kopš 2014. gada 1. janvāra.
- Čada, Centrālāfrikas Republika, Kongo Demokrātiskā Republika, Santome un Prinsipi un Ekvatoriālā Gvineja ir vismazāk attīstītās valstis, tāpēc tām ir beznodokļu un bezkvotu piekļuve ES saskaņā ar ES EBA sistēmu.
- ES un Centrālāfrikas reģionālās organizācijas (CEMAC un ECCAS) pēta iespēju noslēgt visaptverošu ekonomisko partnerattiecību nolīgumu, izmantojot atspēriena punkta nolīgumu, ko Kamerūna jau izmanto.
Asimetriski noteikumi par labu Centrālajai Āfrikai
Pilnībā ņemot vērā pušu attīstības līmeņa atšķirības, EPN ir paredzēti asimetrijas noteikumi par labu Kamerūnai, piemēram, sensitīvu produktu izslēgšana no liberalizācijas, ilgi liberalizācijas periodi, elastīgi izcelsmes noteikumi un īpaši aizsardzības pasākumi un pasākumi dažiem sensitīviem lauksaimniecības tirgiem un nozarēm.
- Lai gan ES tirgi tiek nekavējoties un pilnībā atvērti, Kamerūnai ir 15 gadi laika, lai atvērtu tos ES importam. Turklāt 20 % visjutīgāko preču ražotāji būs pastāvīgi aizsargāti pret konkurenci.
Tarifi
- ES piešķir nulles nodokļus un nulles kvotas importam no Kamerūnas. Piekļuve ES tirgum ir pastāvīga, pilnīga un bez maksas visiem produktiem.
- Kamerūna 15 gadu laikā pakāpeniski atceļ nodokļus 80 % preču. Liberalizācija neattiecas uz sensitīviem produktiem, tostarp lielāko daļu gaļas, vīnu un stipro alkoholisko dzērienu, iesalu, piena produktiem, miltiem, dažiem dārzeņiem, koksni un koksnes produktiem, lietotām drēbēm un tekstilizstrādājumiem, gleznām un lietotām riepām.
- Izmantojiet My Trade Assistant meklēšanas opciju, lai atrastu precīzu informāciju par nodokļiem un tarifiem jūsu konkrētajam produktam, ņemot vērā tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti. Šaubu gadījumā sazinieties ar muitas dienestiem.
Izcelsmes noteikumi
Lai varētu pretendēt uz preferenciālu režīmu, jūsu produktam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Pārbaudiet interaktīvo“Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)”sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus.
Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem ir pieejama zemāk.
Pašlaik notiek sarunas par jauniem, uzlabotiem izcelsmes noteikumiem, un tos pēc iespējas drīz pievienos EPN.
Tikmēr Kamerūna gūst labumu no vispārējiem EPN uzlabotajiem izcelsmes noteikumiem, kas iekļauti Padomes Regulā 2016/1076 (ex 1528/2007) par piekļuvi ES tirgum.
Iecietība
EPN iekļautās pielaides ir saudzīgākas nekā parastās. Tie veido 15 % no galaprodukta ražotāja cenas, nevis 10 %, kā paredzēts lielākajā daļā ES nolīgumu. Tekstilizstrādājumiem un apģērbiem piemēro īpašas pielaides.
Kumulācija
ES un Centrālāfrikas EPN ietver šādus kumulācijas veidus:
- Divpusēja kumulācija ar ES.
- Diagonālā kumulācija un pilnīga kumulācija ar AZT un ĀKK valstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus.
- Kumulācija ar kaimiņos esošajām jaunattīstības valstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus.
Tiešais transports
Pierādījumi par tiešo transportēšanu jāiesniedz importētājvalsts muitas dienestiem.
Nodokļu atmaksa
Kompensāciju var pieprasīt par nodokli, kas samaksāts par materiāliem, kuri iepriekš importēti turpmākai pārstrādei un pēc tam eksportēti uz valsti, kas parakstījusi EPN ar ES.
Kuģu stāvoklis
Zivis, kas nozvejotas atklātā jūrā un Kamerūnas ekskluzīvajās ekonomikas zonās, var uzskatīt par Kamerūnas izcelsmes zivīm tikai tad, ja tās nozvejojuši kuģi, kas atbilst konkrētiem kritērijiem. Šie kritēriji attiecas uz kuģa reģistrācijas vietu, karogu, zem kura tas "peld", un tā īpašumtiesībām.
Nav īpašu prasību attiecībā uz apkalpes, kapteiņu vai virsnieku valstspiederību. Šīs prasības, kas bija iekļautas sākotnējā Kotonū nolīgumā, tagad ir atceltas, lai atvieglotu izcelsmes piešķiršanu EPN valstu nozvejotajām zivīm.
Konkrētiem ražojumiem piemērojamie izcelsmes noteikumi
- Pārbaudiet konkrētam produktam piemērojamos izcelsmes noteikumus, izmantojot “Mans tirdzniecības asistents”
Produktam izvirzītās prasības
Tehniskie noteikumi un prasības
- Uzziniet par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām[link], kurām precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.
- Meklējiet īpašos noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij datubāzē “Mans tirdzniecības asistents”.
Veselības aizsardzības un drošības prasības SPS
- Uzziniet par vispārējiem veselības, drošības, sanitārajiem un fitosanitārajiem (SFS) standartiem, kuriem precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.
- Meklējiet veselības, drošības un sanitāros un fitosanitāros noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij, datubāzē My Trade Assistant.
Muitošanas dokumenti un procedūras
Izcelsmes apliecinājumi
- Lai kļūtu par atzītu eksportētāju, jums jāspēj pierādīt saviem muitas dienestiem savu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu, kā arī visas citas prasības, ko tie var noteikt.
Muitas dienesti var anulēt jūsu atzītā eksportētāja statusu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā. Lai uzzinātu vairāk par procedūrām, sazinieties ar muitas dienestiem.
- Lai pretendētu uz preferenciālām nodokļu likmēm, Kamerūnas izcelsmes produktiem jāpievieno izcelsmes apliecinājums. Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus. Tas var būt vai nu:
- Pārvadājumu sertifikāts EUR.1, ko izdevušas eksportētājvalsts muitas iestādes. Eksportētājam (vai pilnvarotajam pārstāvim), kurš iesniedz sertifikāta pieteikumu, jābūt gatavam pēc pieprasījuma iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu, un jāatbilst pārējām izcelsmes noteikumu protokola prasībām.
- faktūras deklarācija, ko izdevis jebkurš eksportētājs attiecībā uz sūtījumiem, kuru vērtība nepārsniedz EUR 6000, vai ko izdevis atzīts eksportētājs attiecībā uz jebkuras vērtības sūtījumiem. Aizpildot rēķindeklarāciju, jums jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina jūsu izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu.
Citi dokumenti
- Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām[link], kas vajadzīgas importam Eiropas Savienībā.
Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes
- Uzziniet konkrētu informāciju par ES tiesību aktiem intelektuālā īpašuma un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu jomā, kā arī par ES intelektuālā īpašuma tiesību politiku attiecībā uz vismazāk attīstītajām un jaunattīstības valstīm.
- Vispārīga informācija par intelektuālo īpašumu un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm
Pakalpojumu tirdzniecība
- Konkrēta informācija par ES pakalpojumu tirgu
- Vispārīga informācija par noteikumiem, regulējumu un iespējām, kas reglamentē pakalpojumu tirdzniecību
Publiskais iepirkums
- Konkrēta informācija par ES publiskā iepirkuma tirgu
- Vispārīga informācija par publiskā iepirkuma tiesību aktiem, noteikumiem un piekļuvi dažādiem tirgiem
Investīcijas
- Uzziniet konkrētu informāciju par ieguldījumiem no ārvalstīm ES
- Atrodiet vispārīgu informāciju, lai varētu veikt ieguldījumus ārvalstīs
Citi (konkurence, RDD)
Mediācija un arbitrāža
Nesen ar Padomes Lēmumu 2019/1954 tika pieņemts mediācijas un šķīrējtiesas reglaments, kā arī šķīrējtiesnešu rīcības kodekss.
Konkurence
- Kopš 2014. gada ES ir pārtraukusi eksporta subsīdijas visiem ražojumiem, ko eksportē uz visām EPN valstīm.
- ES ir samazinājusi pasākumus, kas kropļo ražošanu un tirdzniecību
- Ja importa pieaugums no Eiropas apdraud vietējo rūpniecību, EPN ļauj Kamerūnai ierosināt pasākumus, lai aizsargātu sensitīvas nozares.
Sadarbība attīstības jomā
Lai varētu pilnībā izmantot EPN tirdzniecības preferences, nolīgumā ir iekļauts arī sadarbības komponents. Galvenās attīstības sadarbības prioritārās jomas, ko noteikusi ES un Kamerūna, ir šādas:
- Reģionālās pamatinfrastruktūras attīstība;
- lauksaimniecība un nodrošinātība ar pārtiku;
- rūpniecība, ekonomikas dažādošana un konkurētspēja;
- reģionālās integrācijas stiprināšana;
- uzņēmējdarbības vides uzlabošana;
- Atbalsts ar tirdzniecību saistītu noteikumu īstenošanai.
Ilgtspējīga attīstība
EPN pamatā nepārprotami ir Kotonū nolīgumā izklāstītie “būtiskie un pamatelementi”, t. i., cilvēktiesības, demokrātijas principi, tiesiskums un laba pārvaldība. Tādējādi EPN ir viens no spēcīgākajiem formulējumiem par tiesībām un ilgtspējīgu attīstību, kas pieejams ES nolīgumos.
- "Neizpildīšanas klauzula" nozīmē, ka "attiecīgus pasākumus" (kā noteikts Kotonū nolīgumā) var veikt, ja kāda no pusēm nepilda savas saistības attiecībā uz būtiskajiem elementiem. Tas var ietvert tirdzniecības priekšrocību apturēšanu.
- Apvienotajai EPN komitejai ir uzdots uzraudzīt un novērtēt īstenošanas ietekmi uz Pušu ilgtspējīgu attīstību. Saskaņā ar Kotonū nolīgumu pilsoniskajai sabiedrībai un parlamenta deputātiem ir skaidra loma.
Noderīgas saites un dokumenti
- Mans tirdzniecības asistents — viss, kas jums jāzina par jūsu konkrēto eksportu/importu no ES vai uz to
- Skatīt ES un Centrālāfrikas pagaidu EPN pilnu tekstu.