Vispārējā preferenču shēma (VPS)

Vai jūsu uzņēmums importē produktus no jaunattīstības vai vismazāk attīstītajām valstīm? Šī sadaļa palīdz izprast ES VPS.

Par VPS

Pašreizējā ES vispārējo preferenču sistēma (VPS) (Regula(ES) Nr. 978/2012)tiek piemērota kopš 2014. gada 1. janvāra. 2023. gada novembrī šīs VPS regulas piemērošana tika pagarināta līdz 2027. gada decembrim, kamēr Eiropas Parlaments un ES Padome nav apstiprinājuši pārskatīto VPS regulu.

Šīs sistēmas trīs režīmi – vispārējā VPS sistēma, VPS+ stimulu sistēma un sistēma “Viss, izņemot ieročus” (EBA) – tiek pastiprināti, pielāgojot preferences un nodrošinot, ka tām ir lielāka ietekme.

VPS kritērijiem atbilstošās valstis ir uzskaitītas VPS regulas I pielikumā. Valstis, kas gūst labumu no jaunajām VPS preferencēm, ir uzskaitītas II pielikumā. "Viss, izņemot ieročus" saņēmēji ir uzskaitīti IV pielikumā.

Kā pieteikties īpašajam veicināšanas režīmam ilgtspējīgai attīstībai un labai pārvaldībai, VPS+ ir noteikta Regulā (ES) Nr. 978/2012 un Komisijas Deleģētajā regulā (ES) Nr. 155/2013.

Izcelsmes noteikumi

 

Lai varētu pretendēt uz preferenciālu režīmu, jūsu produktam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Pārbaudiet interaktīvo“Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)”sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem un izcelsmes procedūrām ir atrodama šajā iedaļā.

Izcelsme ir tirgoto preču "ekonomiskā valstspiederība". Ja esat jauns temats, preču sadaļā varat atrast ievadu par galvenajiem jēdzieniem.

Izcelsmes noteikumi

Kur es varu atrast noteikumus?

Izcelsmes noteikumi ir izklāstīti šādos juridiskos dokumentos:

Lūdzu, ņemiet vērā, ka tie ir visaptveroši noteikumi, kas neattiecas tikai uz izcelsmi. Tomēr Komisijas norādījumi lietotājiem par VPS izcelsmes noteikumiem (EiropasSavienības izcelsmes noteikumi attiecībā uz VPS: Norādījumi lietotājiem)ietver VPS izcelsmes noteikumu juridiskā teksta neoficiālu konsolidētu versiju.

Vai mana produkta izcelsme ir VPS saņēmējvalstī?

Lai jūsu produktam varētu piemērot zemāku vai nulles preferenciālo tarifu saskaņā ar VPS, tā izcelsmei jābūt VPS saņēmējvalstī. Produktu uzskata par tādu, kura izcelsme ir VPS saņēmējvalstī, ja tas ir:

  • kas pilnībā iegūti saņēmējā valstī, vai
  • kas iegūts saņēmējā valstī un kurā ir materiāli, kas nav pilnībā iegūti, bet ir pietiekami apstrādāti vai pārstrādāti, kā noteikts Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2015/2446 22-03. pielikuma noteikumos par konkrētiem produktiem, 22-03.
    pielikumā ir iekļauti divi noteikumu kopumi: vienu piemēro vismazāk attīstītajām VPS saņēmējvalstīm, vienu piemēro visām pārējām VPS saņēmējvalstīm.

ES tirdzniecības nolīgumosiekļauto konkrētiemražojumiem piemērojamo noteikumugalveno veidu piemēri

  • pievienotās vērtības noteikums — visu nenoteiktas izcelsmes materiālu vērtība ražojumā nedrīkst pārsniegt noteiktu procentuālo daļu no ražotāja cenas
  • tarifa klasifikācijas maiņa — ražošanas procesa rezultātā mainās tarifa klasifikācija starp nenoteiktas izcelsmes materiāliem un galaproduktu, piemēram, papīra ražošana (Harmonizētās sistēmas 48. nodaļa) no nenoteiktas izcelsmes celulozes (Harmonizētās sistēmas 47. nodaļa);
  • īpašas darbības – ir vajadzīgs īpašs ražošanas process, piemēram, šķiedru vērpšana dzijā – šādus noteikumus galvenokārt izmanto tekstilizstrādājumu, apģērbu un ķīmijas nozarēs

Ieteikumi, kas palīdzēs ievērot konkrētiem produktiem piemērojamos noteikumus

Ir paredzēta papildu elastība, lai palīdzētu jums ievērot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, piemēram, attiecībā uz toleranci vai kumulāciju.

Iecietība

VPS pielaides noteikums ļauj ražotājam izmantot nenoteiktas izcelsmes materiālus, kas parasti ir aizliegti ar konkrētiem ražojumiem piemērojamo noteikumu, ja vien to neto svars vai vērtība nepārsniedz

  • 15 % no produkta svara attiecībā uz lauksaimniecības produktiem un pārstrādātiem lauksaimniecības produktiem, kas ietilpst harmonizētās sistēmas 2. nodaļā un 4.–24. nodaļā, izņemot 16. nodaļā iekļautos pārstrādātos zivsaimniecības produktus
  • 15 % no ražojuma ražotāja cenas rūpniecības ražojumiem, izņemot tekstilizstrādājumus un apģērbu

Īpašas pielaides attiecas uz tekstilizstrādājumiem un apģērbu, kas klasificēti Harmonizētās sistēmas 50.–63. nodaļā un ir iekļauti A pielikuma 6. un 7. piezīmē. 22-03. pielikuma saraksta ievadpiezīmes.

Šo pielaidi nevar izmantot, lai pārsniegtu maksimālo robežvērtību nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kas uzskaitīti konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumos.

Kumulācija

VPS paredz šādus izcelsmes kumulācijas veidus:

  • Divpusējā kumulācija, kas ļauj ES izcelsmes materiālus uzskaitīt tā, it kā to izcelsme būtu VPS saņēmējvalstī, ja tos izmanto produkta ražošanā
  • Reģionālā kumulācija, kas pieļauj kumulāciju noteiktās valstu reģionālajās grupās. Pašlaik tas attiecas uz

I grupa

  • Kambodža
  • Indonēzija
  • Laos
  • Mjanma/Birma
  • Filipīnās
  • Vjetnama*

*Vjetnama vairs nebūs VPS saņēmējvalsts no 2023. gada 1. janvāra.

III grupa

  • Bangladeša
  • Butāna
  • Indija
  • Nepāla
  • Pakistāna
  • Šrilanka

Šī kumulācija ļauj no tās pašas grupas valstīm importētos materiālus uzskatīt par noteiktas izcelsmes materiāliem, ja tos izmanto ražojuma ražošanā. 22-05. pielikumā ir daži īpaši nosacījumi attiecībā uz tekstilizstrādājumiem un 22-04. pielikumā ir uzskaitīti daži izstrādājumi, kas ir izslēgti no reģionālās kumulācijas.

  • Šķērsreģionālā kumulācija, kas ļauj I un III grupas saņēmējvalstīm izmantot otras valsts materiālu kā noteiktas izcelsmes materiālu. Uz šo kumulāciju attiecas pieprasījums, kas netiek piešķirts automātiski. Pašlaik pastāv viena šāda kumulācija.
  • Paplašināta kumulācija, kas ļauj saņēmējvalstij pieteikties kumulācijai ar valsti, ar kuru Eiropas Savienībai ir brīvās tirdzniecības nolīgums. Pašlaik šo kumulāciju nepiemēro.
  • Kumulācija ar Norvēģiju, Šveici un Turciju ļauj uzskatīt, ka šo trīs valstu izcelsmes materiālu izcelsme ir saņēmējvalstī, ja tos izmanto produkta ražošanā. Šā veida kumulācija neattiecas uz lauksaimniecības precēm, kas ietilpst harmonizētās sistēmas 1.–24. nodaļā.

Atkāpes

Īpašos apstākļos var piešķirt īpašu atkāpi, lai atvieglotu izcelsmes noteikumus, ko piemēro konkrētiem ražojumiem, kuru izcelsme ir konkrētās valstīs. Šāda atkāpe ir piešķirta Kaboverdei un pašlaik ir spēkā attiecībā uz Kaboverdi.

Citas prasības

Jūsu produktam ir jāatbilst arī visām citām piemērojamām Protokola prasībām (piemēram, nepietiekama apstrāde vai pārstrāde vai nepārveidošanas noteikums).

Nemainīšanas noteikums

Noteiktas izcelsmes produkti ir jātransportē no VPS saņēmējvalsts uz ES, tos tālāk nepārstrādājot trešā valstī.

Dažas darbības var veikt trešā valstī, ja produkti paliek muitas uzraudzībā, piemēram:

  • marķējuma, etiķešu, plombu vai jebkādas citas dokumentācijas pievienošana vai piestiprināšana, lai nodrošinātu atbilstību konkrētām importētājvalsts iekšzemes prasībām;
  • produktu saglabāšana labos apstākļos
  • uzglabāšana
  • sūtījumu sadalīšana

Muitas dienesti var pieprasīt pierādījumus par šā noteikuma ievērošanu, piemēram:

  • līgumiskie pārvadājuma dokumenti, piemēram, konosamenti;
  • faktiski vai konkrēti pierādījumi, kuru pamatā ir iepakojumu marķējums vai numerācija
  • jebkādus pierādījumus, kas saistīti ar pašām precēm;

Nodokļu atmaksa

Saskaņā ar VPS sistēmu ir atļauts atmaksāt nodokļus, kas iepriekš samaksāti par nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kuri izmantoti tāda ražojuma ražošanā, ko eksportē saskaņā ar preferenciālu tarifu.

Izcelsmes procedūras

Kā pieprasīt preferenciālu tarifu

Eksportētājiem un importētājiem ir jāievēro izcelsmes procedūras. Izcelsmes procedūras, kas saistītas ar preferenciāla tarifa pieprasījumu un muitas dienestu veikto pārbaudi, ir noteiktas Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2015/2447 60. un 70.–112. pantā. Tajos ir precizēts, piemēram, kā deklarēt produkta izcelsmi, kā pieprasīt preferences vai kā muitas dienesti var pārbaudīt produkta izcelsmi.

Izcelsmes deklarācija

  • Izcelsmes apliecinājums nav vajadzīgs importam uz ES, ja sūtījuma kopējā vērtība nepārsniedz EUR 500 sīkpakām vai EUR 1200 personīgajai bagāžai.

Izcelsmes apliecinājumi

Saņēmējvalstu eksportētāji var pašdeklarēt, ka to ražojums ir noteiktas izcelsmes ražojums, iesniedzot paziņojumu par izcelsmi, ko var sagatavot:

Paziņojums par izcelsmi ir izcelsmes deklarācija, ko sagatavojis reģistrētais eksportētājs rēķinā, pavadzīmē, iepakojuma satura sarakstā vai citā tirdzniecības dokumentā, kas ļauj identificēt preces un eksportētāju. Paziņojuma par izcelsmi teksts ir izklāstīts Regulas (ES) 2015/2447 22-07. pielikumā. Noteikumus par paziņojumu par izcelsmi skatīt galvenokārt minētās regulas 92. un 93. pantā.

Pēc 2020. gada 30. jūnija izcelsmes apliecinājums, lai pieprasītu preferenciāla tarifa režīmu saskaņā ar VPS, ir paziņojums par izcelsmi, ko izdod eksportētāji, kuri saņēmējvalstī ir reģistrēti reģistrēto eksportētāju sistēmā (REX). Pēc šā datuma A veidlapas sertifikātus vairs nepieņem.

Tomēr, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas izraisītos traucējumus, ir iespējams pieprasīt pagarinātu pārejas periodu. Valstis, kurās REX sistēmu nevarēja ieviest vai izmantot pandēmijas dēļ, var izmantot vēl vienu pārejas perioda pagarinājumu līdz 2020. gada 31. decembrim, kā noteikts Regulā (ES) 2020/750. Lai saņemtu regulārus atjauninājumus, lūdzu, apmeklējiet REX tīmekļa vietni.

Paziņojums par izcelsmi ir derīgs 12 mēnešus no tā sniegšanas dienas.

Izcelsmes pārbaude

Muitas dienesti var pārbaudīt, vai importētais ražojums patiešām ir noteiktas izcelsmes ražojums vai atbilst citām izcelsmes prasībām. VPS pamatā ir šādi principi:

  • pārbaudes pamatā ir administratīvā sadarbība starp saņēmējvalsts un ES muitas dienestiem;
  • produktu izcelsmes pārbaudes veic saņēmējvalsts muitas dienesti, bet vajadzības gadījumā Komisija vai ES dalībvalstu iestādes var piedalīties šādās izmeklēšanās.
  • tiklīdz pārbaude ir pabeigta, saņēmējvalsts iestādes paziņo rezultātus ES dalībvalsts pieprasījuma iesniedzējām iestādēm, kas veic galīgo izcelsmes noteikšanu.

Produktam izvirzītās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

Produktu prasības un tirdzniecības režīmi, kuriem precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.

Meklējiet īpašos noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij, izmantojot “Mans tirdzniecības asistents”.

Lai apskatītu prasības jūsu produktam, jums vispirms būs jāidentificē tā muitas kods. Ja nezināt muitas kodu, varat to meklēt ar sava produkta nosaukumu iebūvētajā meklētājprogrammā.

Veselības aizsardzības un drošības prasības, sanitārie un fitosanitārie standarti

Uzziniet par veselības, drošības, sanitārajiem un fitosanitārajiem (SFS) standartiem, kuriem precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.

Meklējiet veselības, drošības un sanitāros un fitosanitāros noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij, sadaļā Mans tirdzniecības asistents.

Muitošanas dokumenti un procedūras

Izcelsmes apliecinājums

Saņēmējvalstu eksportētāji var pašdeklarēt, ka to ražojums ir noteiktas izcelsmes ražojums, iesniedzot paziņojumu par izcelsmi, ko var sagatavot:

Paziņojums par izcelsmi ir izcelsmes deklarācija, ko sagatavojis reģistrētais eksportētājs rēķinā, pavadzīmē, iepakojuma satura sarakstā vai citā tirdzniecības dokumentā, kas ļauj identificēt preces un eksportētāju. Paziņojuma par izcelsmi teksts ir izklāstīts Regulas (ES) 2015/2447 22-07. pielikumā. Noteikumus par paziņojumu par izcelsmi skatīt galvenokārt minētās regulas 92. un 93. pantā.

Pēc 2020. gada 30. jūnija izcelsmes apliecinājums, lai pieprasītu preferenciāla tarifa režīmu saskaņā ar VPS, ir paziņojums par izcelsmi, ko izdod eksportētāji, kuri saņēmējvalstī ir reģistrēti reģistrēto eksportētāju sistēmā (REX). Pēc šā datuma A veidlapas sertifikātus vairs nepieņem.

Tomēr, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas izraisītos traucējumus, ir iespējams pieprasīt pagarinātu pārejas periodu. Valstis, kurās REX sistēmu nevarēja ieviest vai izmantot pandēmijas dēļ, var izmantot vēl vienu pārejas perioda pagarinājumu līdz 2020. gada 31. decembrim, kā noteikts Regulā (ES) 2020/750. Lai saņemtu regulārus atjauninājumus, lūdzu, apmeklējiet REX tīmekļa vietni.

Paziņojums par izcelsmi ir derīgs 12 mēnešus no tā sniegšanas dienas.

Citi dokumenti

Muitas procedūras importam un eksportam.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

  • ES noteikumi par
    • Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes
    • ES intelektuālā īpašuma politika un jaunattīstības valstis

Pakalpojumu tirdzniecība

Publiskais iepirkums

Investīcijas

Noderīgas saites un dokumenti

Iepazīstieties ar īpašajiem noteikumiem un tarifiem, kas attiecas uz preci, kuru vēlaties importēt/eksportēt, sadaļā Mans tirdzniecības asistents.

Regula (ES) Nr. 978/2012 par vispārējām tarifa preferencēm.

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites