Pozitīva un negatīva iekļaušana sarakstā
Tirdzniecības nolīgumos puses savos grafikos var iekļaut savas saistības un izņēmumus saskaņā ar divām dažādām metodēm — izmantojot pozitīvo vai negatīvo sarakstu.
Tomēr metodes izvēlei nav izšķirošas nozīmes attiecībā uz tirdzniecības nolīgumā uzņemto saistību amplitūdu.
Ar pozitīvo sarakstu var panākt tādu pašu atvēršanas vai aizsardzības pakāpi kā negatīvajā sarakstā.
Pozitīvie saraksti
Izmantojot pozitīvo sarakstu, tirdzniecības partnerim ir skaidri (“pozitīvi”) jāuzskaita tās nozares un apakšnozares, kurās tas uzņemas saistības attiecībā uz piekļuvi tirgum un valsts režīmu.
Otrkārt, tirdzniecības partneris uzskaita visus šo saistību izņēmumus vai nosacījumus, norādot tirgus piekļuves un/vai valsts režīma ierobežojumus, ko tas vēlas piemērot.
Negatīvie saraksti
Izmantojot negatīvo sarakstu, tirdzniecības partneriem ir jāpaiet tikai otrajam solim.
Tām nav jāuzskaita nozares, attiecībā uz kurām tās uzņemas saistības. Visas neuzskaitītās nozares vai apakšnozares pēc noklusējuma ir atvērtas ārvalstu pakalpojumu sniedzējiem ar tādiem pašiem nosacījumiem kā vietējiem pakalpojumu sniedzējiem.
Puses uzskaita tikai tās nozares vai apakšnozares, kuras tās ierobežo vai izslēdz.
Kur atrast sarakstus nolīgumā?
Tirdzniecības partneri parasti izmanto divus dažādus pielikumus, lai savas atrunas iekļautu negatīvajā sarakstā.
- I pielikumā ir skaidri uzskaitīti visi spēkā esošie valsts tiesību akti, ar kuriem atkāpjas no tirgus pieejamības un/vai valsts režīma.
- II pielikumā ir uzskaitītas nozares un apakšnozares, attiecībā uz kurām ir saglabātas tiesības nākotnē atkāpties no tirgus pieejamības un/vai valsts režīma, tostarp gadījumos, kad pašlaik nav pasākumu.
ES ir izmantojusi gan negatīvos sarakstus (piemēram, nolīgumos ar Kanādu un Japānu), gan pozitīvos sarakstus (nolīgumos ar Koreju, Singapūru un Vjetnamu).
ES ir arī piekritusi tā sauktās “hibrīdpieejas” izmantošanai TISA. Lasīt vairāk
Citas klauzulas
Tirdzniecības partneri, risinot sarunas par tirdzniecības nolīgumu, var arī ieviest tā sauktās “atturēšanās no jebkādas darbības” un/vai “atturēšanās no jebkādas darbības” klauzulas.
Šādas klauzulas nosaka iespēju nākotnē ieviest tirgus piekļuves ierobežojumus vai diskriminējošus pasākumus.
Pat ja tirdzniecības nolīguma puses atver nozari, izmantojot pozitīvu vai negatīvu sarakstu (un ar “standstill” vai “sprūdratu” vai bez tā), tās joprojām var saglabāt vai ieviest nediskriminējošus tiesību aktus, piemēram,
- pacientu ārstēšanas standarti
- kapitāla prasības bankām
- kvalifikācijas prasības konkrētām profesijām
- vispārējo pakalpojumu saistības (piemēram, pasta nozarē)