Version: 1.8.0.2 (2021-06-23 08:03) tmldb00204.cc.cec.eu.int

Digitālā tirdzniecība

 

Digitālā tirdzniecība attiecas uz tirdzniecību, ko nodrošina elektroniskās tehnoloģijas. Tā notiek visās ekonomikas nozarēs un ir ļoti svarīga Eiropas rūpniecībai.

Pasaules e-komercijas tirgus turpina strauji augt. Pasaulē e-komercijas pārdošanas apjoms 2019. gadā tika lēsts 3,2 triljonu euro apmērā, un aptuveni 1,5 miljardi cilvēku iepērkas tiešsaistē. Tā kā ES ir pasaulē lielākā pakalpojumu eksportētāja, tā var gūt lielu labumu no digitālās tirdzniecības iespējām.

Mūsdienīgu tirdzniecību ļoti lielā mērā nodrošina digitālās tehnoloģijas. Piemēram,

 • bankas lielā mērā paļaujas uz datu starptautisku pārsūtīšanu
 • lauksaimniecības preču tirgotāji izmanto e-parakstus, lai noslēgtu starptautiskus iepirkumus
 • ražotāji, kravu un loģistikas uzņēmumi var izsekot savām mašīnām un transportlīdzekļiem un uzlabot to veiktspēju visā pasaulē, pateicoties elektroniskai datu pārsūtīšanai.

Ar programmatūru saistītie pakalpojumi veido arvien lielāku daļu no uzņēmumu ieņēmumiem visā pasaulē, un paredzams, ka šī tendence turpināsies. “Lietiskais internets” ir paredzēts, lai izmantotu iespējas, ko rada sensoru un internetā iespējotu ierīču, lielu datu kopu un augstas veiktspējas datošanas spēju apvienošana.

Mazāki uzņēmumi ir ievērojami palielinājuši savu dalību starptautiskajos tirdzniecības darījumos, izmantojot internetu, lai sazinātos ar klientiem un piegādātājiem, sniegtu informāciju, veiktu un veiktu pasūtījumus un atvieglotu produktu un pakalpojumu piegādi.

ES politika digitālās tirdzniecības jomā

Nozīme, ko ES piešķir digitālajai tirdzniecībai, ir atspoguļota gan divpusējās tirdzniecības sarunās, gan Pasaules Tirdzniecības organizācijā.

Divpusējās sarunās ES cenšas izveidot horizontālas disciplīnas, kas ir nepieciešamas labai tiešsaistes tirdzniecības darbībai un kas attiecas uz preču, pakalpojumu, publiskā iepirkuma u. c. tirdzniecību tiešsaistē. Vispārējais mērķis ir:

 • nodrošināt paredzamību un juridisko noteiktību uzņēmumiem
 • nodrošināt patērētājiem drošu tiešsaistes vidi
 • novērst nepamatotus šķēršļus

Pasaules Tirdzniecības organizācijā vairāk nekā astoņdesmit locekļu piedalās sarunās par e-komerciju. ES uzskata, ka šī iniciatīva ir unikāla iespēja sniegt ilgi gaidītus tirdzniecības politikas risinājumus, un tās mērķis ir risināt sarunas par visaptverošu un vērienīgu noteikumu kopumu, kas uzlabotu gan vietējo, gan globālo e-komerciju.

Preču vai pakalpojumu pārdošana tiešsaistē

Tirdzniecību mūsdienās lielā mērā veicina e-komercijas tiešsaistes platformas. Tie var būt vai nu

 • individuālas tīmekļa vietnes, piemēram, tiešsaistes veikali
 • mitinātas platformas, piemēram, tiešsaistes tirdzniecības vietas, kur uzņēmums piedāvā saskarni un parasti atbalsta programmatūru dažādiem pārdevējiem un pircējiem.

E-komercijas platformas atvieglo tirdzniecību, jo

 • pircēji un pārdevēji dažādās valstīs var viegli savstarpēji sazināties
 • pārdevēji var reklamēt un piedāvāt savas preces un pakalpojumus daudziem potenciālajiem klientiem

Tiešsaistes tirdzniecības vietas piedāvā klientiem lielākas izvēles iespējas, jo tās var meklēt un salīdzināt dažādu pārdevēju preces vai pakalpojumus.

Klienti var būt vai nu galalietotāji (fiziskas personas vai uzņēmumi), vai tālākpārdevēji.

Ja vēlaties pārdot preci vai pakalpojumu, izmantojot šādus tiešsaistes kanālus, klientiem tirgos ārpus ES ir jāpārbauda eksporta prasības, kā tas būtu attiecībā uz tradicionālajiem tirdzniecības kanāliem.

Pārdodot galalietotājiem nelielus daudzumus, ir svarīgi jūs informēt par de minimis noteikumiem. Tie bieži vien atbrīvo zemas vērtības preces no tarifiem, un tiem ir tikai minimālas oficiālas prasības attiecībā uz dokumentiem.

Atkarībā no produktiem vai pakalpojumiem, kurus vēlaties pārdot, var būt papildu prasības, kas jāpārbauda. Piemēram, jums būs jāapsver jautājumi par

 • maksājumu vārtejas, ko izmanto tiešsaistē
 • datu privātuma prasības jūsu mērķtirgū un datu pārrobežu pārsūtīšana
 • kā rīkoties ar noliktavām un loģistiku
 • patērētāju aizsardzība un produktu drošuma noteikumi
 • intelektuālā īpašuma tiesības
 • PVN noteikumi
 • pasta/kurjera pakalpojumu u. c. izmaksas.

Jūs varat sazināties ar tirdzniecības kamerām, eksporta veicināšanas aģentūrām, konsultāciju birojiem vai līdzīgām iestādēm, lai saņemtu palīdzību šajā procesā. Eiropas Biznesa atbalsta tīkls Eiropā piedāvā arī vispārīgu informāciju par aizjūras tirgiem.

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites