ES un Moldovas padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona
ES un Moldovas Republika 2014. gada jūnijā parakstīja asociācijas nolīgumu, un nolīgums pilnībā darbojas kopš 2016. gada jūlija. Padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona (DCFTA) ir nolīguma neatņemama sastāvdaļa. Tas samazina tarifus, ar kuriem saskaras Eiropas uzņēmumi, eksportējot uz Moldovu, un padara muitas procedūras efektīvākas. Turklāt nolīgums vēl vairāk atvieglo tirdzniecību, pakāpeniski tuvinot Moldovas tiesību aktus, noteikumus un procedūras, tostarp standartus, ES tiesību aktiem, noteikumiem un procedūrām.
Īsumā par vienošanos
Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Moldovas Republiku tika parakstīts 2014. gada jūnijā un pilnībā darbojas kopš 2016. gada jūlija.
Skatīt nolīguma pilnu tekstu un pielikumus.
Kādas ir jūsu uzņēmuma priekšrocības?
Asociācijas nolīgums
- atvieglo eksportu uz Moldovas Republiku (turpmāk “Moldova”) un importu no tās,
- samazina tarifus un ļauj efektīvi un ātri veikt muitas procedūras;
Turklāt ar nolīgumu tiek izveidots pakāpenisks process Moldovas tiesību aktu, noteikumu un procedūru tuvināšanai ES tiesību aktiem, noteikumiem un procedūrām, piemēram, standartu jomā, tādējādi vēl vairāk atvieglojot tirgotāju darbību.
Kas var eksportēt no ES uz Moldovu saskaņā ar ES un Moldovas asociācijas nolīgumu?
Ja esat ES dalībvalstī reģistrēts uzņēmums un esat ieguvis derīgu muitas deklarāciju un, ja nepieciešams, eksporta licenci, varat eksportēt saskaņā ar ES un Moldovas asociācijas nolīgumu.
Kas var eksportēt uz ES no Moldovas saskaņā ar ES un Moldovas asociācijas nolīgumu?
Lai eksportētu uz ES saskaņā ar ES un Moldovas nolīgumu, jums jābūt Moldovas Republikā reģistrētam uzņēmumam.
ES ir viena no Moldovas lielākajām tirdzniecības partnerēm. Galvenās tirdzniecības preces starp ES un Moldovu ir mašīnas un ierīces, augu valsts produkti, tekstilizstrādājumi un tekstilizstrādājumi, kā arī parastie metāli.
Tarifi
Rūpniecības preces
Nolīguma provizoriskās spēkā stāšanās dienā ES atcēla visus tarifus Moldovas rūpniecības ražojumiem, savukārt Moldova sāka pakāpeniski atcelt tarifus konkrētiem ražojumiem 3–5 gadu pārejas periodā, piemēram,
- dažu veidu plastmasa un līdzīgi izstrādājumi
- mēbeles
- dažādi tekstilizstrādājumi (piemēram, paklāji un apģērbs)
Moldova līdz 2019. gada 1. septembrim pilnībā atcēla tarifus šiem produktiem.
Lauksaimniecības preces
Nolīgums arī samazina tarifus lauksaimniecības produktiem.
Moldova piekrita pēc pārejas perioda, kas ilgs līdz pat desmit gadiem, atcelt tarifus lielākajai daļai tās lauksaimniecības produktu. Tas attiecas, piemēram, uz:
- vīni
- daži pārtikas izstrādājumi
Turklāt Moldova ir apņēmusies atcelt tarifus saskaņā ar konkrētām tarifa kvotām (TK) vairākiem sensitīviem produktiem, piemēram,
- cūkgaļa
- mājputni
- piena produkti
- pārstrādāti gaļas produkti
- cukuri
TK, kas piešķirtas šo produktu ES eksportam uz Moldovu, XV-D pielikuma koncesiju sarakstā ir noteiktas šādi:
Moldova – tarifa likmes kvota (tonnās)
2020 |
2021 |
2022 |
|
1. Cūkgaļa * |
4500 |
5000 |
5500 |
2. Mājputni * |
5000 |
5500 |
6000 |
3. Piena produkti * |
1500 |
2000 |
|
4. Pārstrādāta gaļa |
1700 |
||
5. Cukurs * |
7000 |
8000 |
9000 |
6. Saldinātāji |
640 |
* 2020. gadā tika pārskatītas cūkgaļas, mājputnu gaļas, piena produktu un cukura kvotas.
Savukārt ES no pirmās dienas atcēla savus tarifus lauksaimniecības produktiem, izņemot īpašus paaugstināta riska produktus, attiecībā uz kuriem tā arī ieviesa tarifa likmes kvotas. Tas nozīmē, ka katru gadu bez nodokļiem var tirgot tikai ierobežotu daudzumu paaugstināta riska produktu. Precīzas summas ir noteiktas Asociācijas nolīguma 15.A pielikumā.
TK, kas piešķirtas šo produktu eksportam no Moldovas uz ES, XV-A pielikumā “Produkti, uz kuriem attiecas ikgadējās beznodokļu tarifa likmes kvotas (Savienība)” ir noteiktas šādi:
ES tarifa likmes kvota (tonnās)*
Tomāti | 2000 |
Ķiploki | 220 |
Galda vīnogas | 20 000 |
Āboli | 40 000 |
Svaigi ķirši | 1 500 000 |
plūmes | 15 000 |
Vīnogu sula | 500 |
*Šīs kvotas pārvalda, pamatojoties uz rindas kārtības principu. Pieteikumu iesniegšanas periods ir no 1. janvāra līdz 31. decembrim. Pirms eksportējat, pārbaudiet katras piemērojamās kvotas atlikumu.
Ja imports, kas nonāk ES, pārsniedz šīs TK, tiks piemērots vislielākās labvēlības muitas nodoklis. Turklāt, lūdzu, ņemiet vērā, ka par dažiem augļiem un dārzeņiem ir jāmaksā ievešanas cenas ES. Tas attiecas, piemēram, uz tomātiem. Tas nozīmē, ka jūsu preces importa maksai var tikt pieskaitīti uzcenojumi, ja tās importa cena ir zemāka par noteikto iekļuves cenu.
Turklāt XV-C pielikumā ir iekļauts to lauksaimniecības produktu saraksts, kuriem ES var piemērot “apiešanas novēršanas mehānismu”. Tas nozīmē, ka, ja imports no Moldovas pārsniedz noteiktu līmeni, ES ir atļauts uz sešiem mēnešiem apturēt zemāku tarifu piemērošanu šiem produktiem.
Nolīgums neļauj piemērot izvedmuitas nodokļus. Tajā ir iekļauta arī tā sauktā “atturēšanās no jebkādas darbības” klauzula. Šī klauzula nozīmē, ka ne ES, ne Moldova nevar palielināt muitas nodokļus vai ieviest jaunus nodokļus, kas attiecas uz otras puses precēm. Nolīgums arī aizliedz kvantitatīvus importa un eksporta ierobežojumus (izņemot ierobežojumus, kas atļauti saskaņā ar PTO noteikumiem, piemēram, VVTT XI pantu).
Atrodiet savam produktam piemērojamo tarifa likmi sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”.
Izcelsmes noteikumi
Lai varētu pretendēt uz preferenciālu režīmu (zemāku muitas nodokli vai bez tā), jūsu ražojumam ir jāatbilst konkrētiem noteikumiem, kas nosaka tā izcelsmi, proti, izcelsmes noteikumiem, kas izklāstīti Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencijā.
Pārbaudiet interaktīvo“Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)”sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus. Plašāka informācija par ROSA lietošanu
Ja esat jauns temats, preču sadaļā varat atrast ievadu par galvenajiem jēdzieniem.
Produktam izvirzītās prasības
Tehniskie noteikumi un prasības
Moldova ir veikusi pasākumus, lai tuvinātu savus tiesību aktus, standartus un procedūras attiecībā uz tehniskajiem šķēršļiem tirdzniecībai ES tiesību aktiem, standartiem un procedūrām. Tas atvieglo tirdzniecību starp Moldovu un ES.
Moldova ir tuvinājusi noteikumus, tostarp
- produktu akreditāciju un tirdzniecību. Tajā ir izklāstīti atbilstības novērtēšanas procedūru moduļi.
- produktu vispārējais drošums, nosakot kritērijus, kas jāņem vērā, nosakot produktu kā drošu, un nosakot, kad produktu aizliegt, jo tas rada nopietnu risku veselībai un drošībai;
Šo regulu un citu Moldovas īstenoto tiesību aktu sarakstu skatīt ES un Moldovas Asociācijas nolīguma XVI pielikumā.
Moldova ir arī piekritusi tuvināt
- drošības prasības plašam ražojumu klāstam, tostarp mašīnām, liftiem, rotaļlietām, medicīniskām ierīcēm un vienkāršām spiedtvertnēm;
- produkti, kuriem nav vajadzīgs Conformité Européenne (CE) marķējums, piemēram, kosmētikas līdzekļi, mehāniskie transportlīdzekļi, ķīmiskās vielas un farmaceitiskie līdzekļi;
Standartu ziņā Moldova ir
- ir pieņēmusi starptautiskus un Eiropas standartus saskaņā ar paraugpraksi,
- apņemas atcelt jebkādus pretrunīgus valsts standartus. Tas ietver jebkurus pretrunīgusGOST standartus ( Gosudarstvenny Standart) , ko izmanto postpadomju valstīs - Moldovas nacionālā standartizācijas iestāde izveidoja septiņas tehniskās komitejas , lai noteiktu pretrunīgus standartus , kas jāatceļ .
Ja vēlaties importēt preces ES no Moldovas no ražotāja, kurš ir izvēlējies izmantot savas specifikācijas no Moldovas, jums ir jāsaņem ES atbilstības deklarācija, ko parakstījis ražotājs.
ES atbilstības deklarācija apliecina un deklarē, ka attiecīgie ražojumi atbilst attiecīgajām prasībām un standartiem. Pēc tam ražotājs savām precēm var pievienot marķējumu Conformité Européenne (CE), kas norāda, ka tas atbilst ES standartiem.
Ja jūsu ražotājs izvēlas pierādīt atbilstību, izmantojot ES atbilstības deklarāciju, tas var izmaksāt vairāk naudas un laika nekā darbs ar saskaņotajiem ES standartiem, kas nodrošina līdzvērtību.
Skatiet saskaņotos standartus, kas sagrupēti spēkā esošajās nozaru produktu direktīvās.
Kontaktinformācija par tehniskajām prasībām
Kā es zināšu, ka preces, ko importēju ES, atbilst ES noteikumiem un standartiem?
Ja ES importējat preces, kas rada augstu risku sabiedrības interesēm (piemēram, spiedtvertnes, liftus un konkrētas mašīnas), atbilstības novērtēšana jāveic paziņotajai struktūrai (kas parasti ir īpaša organizācija, piemēram, Moldovas valdības akreditētas laboratorijas vai inspekcijas un sertifikācijas struktūras).
Ekonomikas un infrastruktūras ministrija uzrauga padotības iestādes, kas atbild par tādiem uzdevumiem kā atbilstības novērtēšanas procedūras, metroloģiskās pārbaudes un uzņēmumu akreditācija. Šīs iestādes ir:
- Moldovas Standartizācijas institūts (ISM), kas ir atbildīgs par valsts politikas izstrādi standartizācijas jomā un Moldovas tehnisko noteikumu un standartu kataloga uzturēšanu;
- Moldovas Veselības, darba un sociālās aizsardzības ministrija, kas ir atbildīga par pārtikas produktu un tabakas izstrādājumu standartiem un normām. Šajā sakarā tās uzdevums ir pielāgot valsts tiesisko regulējumu starptautiskajiem vai reģionālajiem noteikumiem.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka attiecībā uz lielu skaitu preču jums būs jāiegūst obligāta sertifikācija, ko var piešķirt kāda no akreditētajām atbilstības novērtēšanas iestādēm.
ES un Moldova pašlaik strādā pie tāda veida savstarpējas atzīšanas nolīguma, kas ļaus konkrētus rūpniecības ražojumus, kuri atbilst atbilstības prasībām, laist vai nu tirgū, vai nu bez papildu testēšanas vai atbilstības procedūrām.
Veselības aizsardzības un drošības prasības – sanitārie un fitosanitārie pasākumi
Pārtikas nekaitīgums, dzīvnieku un augu veselība
Attiecībā uz tirdzniecību ar augiem, lauksaimniecības un pārtikas precēm, kas pārzina cilvēku un dzīvnieku veselību un drošību, Moldova piekrita tuvināt ES tiesību aktus, tostarp:
- noteikumi par lauksaimniecības pārtikas produktu nekaitīgumu
- īpaši noteikumi attiecībā uz dzīvnieku barību
- noteikumi par ģenētiski modificētiem organismiem
- noteikumi par veterināriem nolūkiem paredzētām medicīnas precēm
Visu aptverto produktu sarakstu sk. ES un Moldovas Asociācijas nolīguma XVII-A pielikumā.
Vai plānojat importēt preces ES no Moldovas?
- jūsu precēm jābūt reģistrētām Valsts pārtikas nekaitīguma aģentūrā (ANSA);
- jums ir jāiesniedz deklarācija, kurā ANSA tiek informēta par konkrētajām precēm, ko importējat;
- jums ir jāsaņem Moldovā izdots fitosanitārais sertifikāts, kas ļauj jūsu preces ievest ES;
Lūdzu, ņemiet vērā
- ja importējat ES preces, kas saskaņā ar Konvenciju par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) ir uzskaitītas kā sugas, jūs to drīkstat darīt tikai ar Moldovas Lauksaimniecības, reģionālās attīstības un vides ministrijas atļauju. Vai jūsu prece ir uzskaitīta? Uzzināt šeit
- ja ES importējat toksiskas ķīmiskas vielas un materiālus, jums ir jāsaņem Moldovas Lauksaimniecības ministrijas importa atļauja;
- ja importējat toksiskas ķīmiskās vielas, jums jāsazinās ar savas valsts oficiālo kontaktpunktu (OCP);
Valsts pārtikas nekaitīguma aģentūrai uzticētais Dzīvnieku veselības departaments ir atbildīgs par dzīvu dzīvnieku veterināro kontroli Moldovā. Sīki izstrādātus noteikumus par to, kā rīkoties dzīvnieku vai augu un zivju slimību gadījumā, skatīt ES un Moldovas Asociācijas nolīguma XVIII-A pielikumā.
Kontakti par sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SFS)
Tirdzniecības tehniskie šķēršļi
Lai gan tehniskie noteikumi ir svarīgi, tie dažkārt var radīt šķēršļus starptautiskajai tirdzniecībai un tādējādi var būt ievērojams slogs jums kā eksportētājam.
- ja domājat, ka saskaraties ar tirdzniecības barjeru, kas palēnina jūsu uzņēmējdarbību vai neļauj jums eksportēt, varat mums to pateikt;
- izmantojot tiešsaistes veidlapu, ziņojiet par to, kas aptur jūsu eksportu uz Moldovu — ES analizēs jūsu situāciju un attiecīgi rīkosies,
Muitošanas dokumenti un procedūras
Nolīgums nodrošina pārredzamākas un vienkāršākas muitas procedūras, lai atvieglotu tirdzniecību un samazinātu izmaksas uzņēmumiem.
Dokumenti
Detalizētajos ceļvežos ir aprakstīti dažādi dokumentu veidi, kas jums jāsagatavo produktu muitošanai.
Atkarībā no jūsu produkta muitas dienesti var pieprasīt visus vai dažus turpmāk minētos elementus.
- faktūrrēķins (konkrētās prasības attiecībā uz tā formu un saturu skatiet sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”)
- iepakojuma satura saraksts
- importa licences dažām precēm
- sertifikāti, kas apliecina jūsu produkta atbilstību obligātajiem produktu noteikumiem, piemēram, veselības un drošības prasībām, marķējumam un iepakojumam.
- izcelsmes apliecinājums – izcelsmes deklarācija
Lielākai noteiktībai — jūs, iespējams, vēlēsities iepriekš pieteikties saistošai izziņai par tarifu un/vai saistošai izziņai par izcelsmi.
Detalizētu informāciju par to, kuri dokumenti ir jāuzrāda jūsu produkta muitošanai, skatiet sadaļā Mans tirdzniecības asistents.
Izcelsmes pierādīšanas un pārbaudes procedūras
Aprakstus par to, kā pierādīt jūsu ražojumu izcelsmi, lai pieprasītu preferenciālus tarifus, un par noteikumiem, kas attiecas uz izcelsmes pārbaudi, ko veic muitas dienesti, skatīt iepriekš iedaļā par izcelsmes noteikumiem.
Lai iegūtu informāciju par muitas procedūrām importam un eksportam kopumā, apmeklējiet Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta tīmekļa vietni .
Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes
Nolīgums aizsargā jūsu intelektuālā īpašuma tiesības, importējot un/vai eksportējot jūsu preces uz Moldovu.
Preču zīmes un autortiesības
ES un Moldovas nolīgums nodrošina taisnīgu un pārredzamu sistēmu preču zīmju reģistrācijai. Ja preču zīmes administrācija noraida jūsu pieteikumu, lēmums jums jāpaziņo rakstiski, norādot atteikuma iemeslus.
Dizainparaugi un patenti
Jūsu patstāvīgi radītie dizainparaugi, kuriem ir individuāls raksturs, tiek aizsargāti ar reģistrāciju uz laiku līdz 25 gadiem. Tas nodrošinās jums ekskluzīvas tiesības izmantot dizainparaugu un neļaus trešām personām, kurām nav jūsu piekrišanas, to izmantot, atjaunot, pārdot vai importēt un/vai eksportēt.
Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes
Īpaša ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu komiteja, kas izveidota saskaņā ar ES un Moldovas nolīgumu, uzrauga nolīguma īstenošanu attiecībā uz ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm un ziņo Tirdzniecības komitejai. Plašāku informāciju par lauksaimniecības produktu, pārtikas produktu, vīna veidu un stipro alkoholisko dzērienu ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm sk. ES un Moldovas nolīguma XXX pielikumā.
Kā iegūt aizsardzību?
Moldovas Autortiesību aizsardzības aģentūra ir Intelektuālā īpašuma valsts aģentūra (AGEPI). Šī aģentūra strādā pie tiesiskā regulējuma uzlabošanas un tā pielāgošanas ES normām, kā arī sabiedrības informētības palielināšanas un tiesībaizsardzības spēju veidošanas.
Jūs varat pieteikties reģistrēt intelektuālo īpašumu ar AGEPI tiešsaistē. Laiks, kas nepieciešams, lai iegūtu IĪT aizsardzību Moldovā, atšķiras atkarībā no tā, kāda veida aizsardzību jūs meklējat
- autortiesības: 15–30 dienas
- preču zīmes: 10–12 mēneši
- augu patents: 1,5–3 gadi
- izgudrojuma īstermiņa patents: 7–8 mēneši
- ilgtermiņa izgudrojuma patents: 17–18 mēneši
- rūpnieciskais dizains: 10–12 mēneši
- ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, cilmes vietas nosaukumi vai tradicionālās īpatnības: 10–12 mēneši
Pakalpojumu tirdzniecība
Gan Moldovas valdība, gan ES ir izklāstījušas savus pašreizējos ierobežojumus vai atrunas attiecībā uz pakalpojumu sniegšanu, nodrošinot augstu pārredzamības līmeni. Moldovas īpašo atrunu sarakstu sk. ES un Moldovas asociācijas nolīguma XXVII-E līdz –G pielikumā.
Kā jūs orientējaties pielikumos?
ES un Moldovas asociācijas nolīgumā ir trīs pielikumi ar Moldovas atrunām, kas var ietekmēt jūsu uzņēmējdarbību.
- Vai vēlaties izveidot uzņēmumu Moldovā? XXVII-E pielikumā ir negatīvs saraksts ar visām pakalpojumu nozarēm, kurām jums nav piekļuves. Tas nozīmē, ka jūs varat izmantot iespējas visās pārējās nozarēs, kas nav uzskaitītas.
- interesējaties par jūsu pakalpojumu pārrobežu tirdzniecību? XXVIII-F pielikumā ir to pakalpojumu nozaru pozitīvais saraksts, kurām jums ir piekļuve. Šajā sarakstā ir uzskaitītas visas nozares, kurās jums ir atļauts tirgoties.
- meklējot diplomēta praktikanta vai galvenā personāla iespējas? XXVII-G pielikumā ir uzskaitītas nozares vai apakšnozares, kurās piemēro ierobežojumus.
- Vai esat neatkarīgs profesionāls pakalpojumu sniedzējs vai līgumpakalpojumu sniedzējs? Piemērotās atrunas ir uzskaitītas XXVII-H pielikumā.
Kas var dibināt uzņēmumu Moldovā?
Ja Jums ir
- uzņēmums — ES un Moldovas nolīgums ļauj jums izveidot vai iegādāties sava uzņēmuma filiāles vai pārstāvniecības Moldovā vai ES;
- privātpersona — ES un Moldovas nolīgums sniedz jums iespējas izveidot un nodibināt uzņēmumu, izmantojot pašnodarbinātību vai uzņēmumus, kas ir jūsu kontrolē;
Šie pabalsti nodrošina tādu pašu attieksmi kā pret Moldovas valstspiederīgajiem.
Pārrobežu pakalpojumu sniegšana
Nozarēs, kurām piešķirta piekļuve Moldovai, ar nolīgumu tiek atcelti šādi ierobežojumi:
- par pakalpojumu darījumu vai aktīvu kopējo vērtību
- par pakalpojumu darbību kopskaitu vai pakalpojumu izlaides kopapjomu
Jums arī būs atļauts sniegt pakalpojumus Moldovai ar tādiem pašiem nosacījumiem kā Moldovas valstspiederīgajiem.
Pagaidu uzturēšanās
ES un Moldovas nolīgums ļauj jums uz laiku pārcelties uz Moldovu (vai ES), lai strādātu par stažieri ar augstāko izglītību, uzņēmumu pārdevēju vai uzņēmuma galveno personālu šajā valstī.
Pagaidu uzturēšanās periodi ir šādi:
- uzņēmuma ietvaros pārcelts darbinieks (uzņēmējsabiedrības vadošais personāls Moldovā (vai ES) vai stažieri ar augstāko izglītību) – līdz 3 gadiem
- viesdarbinieks (piemēram, ceļojot, lai izveidotu uzņēmumu Moldovā (vai ES) vai uzņēmumu pārdevējs) – līdz 90 dienām jebkurā 12 mēnešu periodā
- diplomēts praktikants, kas nav uzņēmuma ietvaros pārcelts darbinieks – līdz 1 gadam
ES un Moldovas nolīgums arī rada iespējas līgumpakalpojumu sniedzējiem konkrētās nozarēs abās valstīs. Tomēr šajā sakarā pakalpojumu sniedzējam ir pienākums:
- sniegt attiecīgo pakalpojumu uz laiku kā tāda uzņēmuma darbiniekam, kurš ir ieguvis pakalpojumu līgumu, kas nepārsniedz 1 gadu;
- jābūt vismaz 3 gadu profesionālajai darba pieredzei šajā nozarē;
- jābūt akadēmiskajam grādam vai kvalifikācijai, kas apliecina līdzvērtīga līmeņa zināšanas un attiecīgu profesionālo kvalifikāciju;
Plašāku informāciju par ierobežojumiem, kas attiecas uz personālu, stažieriem ar augstāko izglītību, tirdzniecības pārstāvjiem un līgumpakalpojumu sniedzējiem, skatīt ES un Moldovas Asociācijas nolīguma XXVII-G pielikumā un XXVII-H pielikumā.
Publiskais iepirkums
ES un Moldova paredz savstarpēju piekļuvi publiskā iepirkuma tirgiem katrā valstī valsts, reģionālā un vietējā līmenī. Tas attiecas uz publiskajiem līgumiem un koncesijām tradicionālajās nozarēs, kā arī komunālo pakalpojumu nozarē.
ES un Moldovas nolīgums arī nodrošina, ka konkursa pieteikumu izskatīšana abās valstīs tiek veikta taisnīgi, pret vietējiem un ārvalstu pretendentiem izturoties vienādi.
Nolīgums uzliek pienākumu gan ES, gan Moldovai nodrošināt, ka
- visi paredzētie iepirkumi tiek publiskoti — tas tiek darīts, lai atvērtu tirgu konkurencei un nodrošinātu jums piekļuvi informācijai par paredzēto iepirkumu pirms līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas;
- ir nediskriminējošs līguma priekšmeta apraksts, kurā norādīti atbilstīgi termiņi un kurš ir pieejams visiem ekonomikas dalībniekiem;
- Jūs kā ekonomikas dalībnieks netiekat diskriminēts, un tas varētu liegt jums pretendēt uz piedāvājumu.
- konkursa piešķiršanas process ir pārredzams līdz uzvarējušā piedāvājuma paziņošanai;
- galīgais lēmums tiks paziņots visiem pieteikuma iesniedzējiem — pēc pieprasījuma noraidītie pieteikuma iesniedzēji saņems paskaidrojumu, kas ļaus jums analizēt lēmumu.
MTender tīklošanas elektroniskā iepirkuma platforma nodrošina vieglāk pieejamu iepirkuma informāciju, tostarp paziņojumu par plānotajām iepirkuma darbībām, elektronisko piedāvājumu dokumentu pieejamību, automatizētu publiskā iepirkuma biļetenu un elektroniskas piedāvājuma veidnes izveidi elektroniskajiem operatoriem.
Saites, kontakti, dokumenti
Pārstāvniecības, tirdzniecības palātas un uzņēmumu apvienības
Kontaktinformācija par tehniskajām prasībām
Kontakti par sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SFS)
Valsts iestādes
Moldovas premjerministra Ekonomikas padome |
Tīmekļa vietne: https://consecon.gov.md/en/misiune/ |
Ekonomikas un infrastruktūras ministrijas Divējāda lietojuma preču tirdzniecības kontroles nodaļa |
Moldova ir Starptautiskās Ķīmisko ieroču konvencijas (CWC) puse un uzrauga tādu vielu importu, kuras var izmantot šādu ieroču ražošanai. Tādēļ importam var būt vajadzīga īpaša atļauja. Secţia kontrole al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 250669 Fakss: +373 22 234064 |
Moldovas Nacionālā banka (BNM) |
Par valūtas kontroli un stabilitāti atbildīgā struktūra ir Moldovas Valsts banka (BNM). Valsts finanšu stabilitātes komiteja ir pakļauta BNM. Banca Naţională a Moldovei (BNM) Bd. Grigore Vieru No. 1, MD-2005 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 822348, 822502, 822606 |
Moldovas muita |
Serviciul Vamal al Republicii Moldova Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 574201, 574206 Zvanu centrs: +373 22 574111 Fakss: +373 22 273061 E-pasts: vama@customs.gov.md Tīmekļa vietne: http://www.customs.gov.md/ |
Lauksaimniecības ministrijas Piesārņojuma novēršanas un atkritumu apsaimniekošanas direktorāts |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 204512, 204525, 204526 Fakss: +373 22 226858 |
Pārstāvniecības, tirdzniecības palātas un uzņēmumu apvienības
Eiropas Savienības delegācija Moldovas Republikā |
Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldova Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22505210 Fakss: +373 22272622 E-pasts: Delegācija-Moldova@eeas.europa.eu |
Moldovas Republikas pārstāvniecība Eiropas Savienībā |
Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55 Tālr.: +32 27400660 Fakss: +32 27400669 E-pasts: mission.bru@mfa.gov.md Tīmekļa vietne: mrmue.mfa.gov.md |
Moldovas Republikas Tirdzniecības un rūpniecības kamera |
Camera de Comert si Industrie a Republicii Moldova 151, Stefan cel Mare blv., Kišiņeva, MD2004, Moldova Tālr.: +373 22 22 15 52 Fakss: +373 22 2 44 25 E-pasts: camera@chamber.md |
Eiropas Biznesa asociācija Moldova |
Asociaţia Businessului Eiropas (EBA) 30, Vlaicu Pârcălab str., no: 7, Kišiņeva, MD2012, Moldova Tālr.: +373 22 90 70 25 Mobilais tālrunis: +373 79 025 999 E-pasts: info@eba.md |
EU4Business | EU4Business sekretariāts De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Beļģija Tālr.: +32 27491851 E-pasts: secretariat@eu4business.eu |
Kontaktinformācija par tehniskajām prasībām
Moldovas Standartizācijas institūts (ISM) |
Moldovas Institutul de Standardizare (ISM) Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 905300 Fakss: +373 22 905310 Moldovas Republikas Valsts akreditācijas centrs (MOLDAC) kā vēl viena organizācija, ko kontrolē minētā ministrija, ir izraudzīts par vienīgo valsts akreditācijas struktūru Moldovā. Moldovas standartu un tehnisko noteikumu katalogs: www.estandard.md |
Veselības, darba un sociālās aizsardzības ministrija |
Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 729907, 268818 Fakss: +373 22 738781 |
Sabiedrisko pakalpojumu aģentūra |
Jaunievedtiem mehāniskajiem transportlīdzekļiem ir jāievada Sabiedrisko pakalpojumu aģentūras transportlīdzekļu reģistrs. Turklāt importētājam ir jādeklarē un jāidentificē mehānisko transportlīdzekļu tehniskie nosacījumi. Agenţia Servicii Publice Str. Puškina 42, MD-2012 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 257070 Fakss: +373 22 212259 |
Valsts autotransporta aģentūra |
Iestāde, kas atbild par juridisko pasākumu kontroli un uzraudzību attiecībā uz autopārvadājumiem, ir Valsts autotransporta aģentūra. Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) apakšorganizācija Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 498810 Fakss: +373 22 220657 |
Kontakti par sanitārajām/fitosanitārajām prasībām (SFS)
Valsts augu aizsardzības organizācija (NPPO) / Augu veselības aizsardzības direktorāts |
Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 264674, 294730 Fakss: +373 22294730 |
Valsts pārtikas nekaitīguma aģentūrai piešķirtais Dzīvnieku veselības departaments |
Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 210178, 294730 Fakss: +373 22 294730 |
Lauksaimniecības, reģionālās attīstības un vides ministrija |
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 204579 Fakss: +373 22 220748 |
Toksisko ķīmisko vielu oficiālais kontaktpunkts (OCP) |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiņeva, Moldova Tālr.: +373 22 204512, 204525, 204526 Fakss: +373 22 226858 |
Nacionālā Bioloģiskās drošības komisija |
Comisia Naţională pentru Securitate Biologică Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Kišiņeva, Moldova Tālr. un fakss: +373 22 226874 |
Citas saites
- Plašāka informācija par asociācijas nolīgumu un ES un Moldovas tirdzniecības attiecībām ir pieejama Tirdzniecības ĢD tīmekļa vietnē.
- ja jūs interesē informācija par DCFTA īstenošanu Moldovā, sk. šeit. EU Monitor arī sniedz informāciju par notiekošo darbu Asociācijas komitejā īpašā sastāvā tirdzniecības jautājumu risināšanai.
- Eiropas Ārējās darbības dienests (EĀDD) arī sniedz detalizētu informāciju par ES un Moldovas attiecībām. Lai iegūtu pārskatu, varat iepazīties arī ar faktu lapu.
- Reģionālie tirdzniecības palīdzības dienesti