EU-Moldova mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség

Az EU és a Moldovai Köztársaság 2014 júniusában társulási megállapodást írt alá, és a megállapodás 2016 júliusa óta teljes mértékben hatályos. A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség (DCFTA) a megállapodás szerves részét képezi. Csökkenti azokat a vámokat, amelyekkel az európai cégek a Moldovába irányuló export során szembesülnek, és hatékonyabbá teszi a vámeljárásokat. Emellett a megállapodás tovább könnyíti a kereskedelmet azáltal, hogy a moldovai jogszabályokat, szabályokat és eljárásokat – beleértve a szabványokat is – fokozatosan közelíti az uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz.

A megállapodás dióhéjban

Az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodást 2014 júniusában írták alá, és 2016 júliusa óta teljes mértékben hatályos.

Lásd a megállapodás teljes szövegét és mellékleteit.

Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?

A társulási megállapodás

  • megkönnyíti a Moldovai Köztársaságba (a továbbiakban: Moldova) irányuló kivitelt és az onnan történő behozatalt.
  • csökkenti a vámokat, és lehetővé teszi a vámeljárások hatékony és gyors lefolytatását

Emellett a megállapodás fokozatos folyamatot hoz létre a moldovai jogszabályok, szabályok és eljárások uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz való közelítésére, például a szabványok területén, ezáltal tovább könnyítve a kereskedőket.

Ki exportálhat az EU-ból Moldovába az EU-Moldova társulási megállapodás keretében?

Ha Ön uniós tagállamban bejegyzett vállalat, és érvényes vámáru-nyilatkozatot – és szükség esetén kiviteli engedélyt – szerzett, az EU-Moldova társulási megállapodás alapján exportálhat.

Ki exportálhat Moldovából az EU-Moldova társulási megállapodás keretében az EU-ba?

Az EU-Moldova megállapodás alapján az EU-ba irányuló exporthoz Önnek a Moldovai Köztársaságban bejegyzett vállalatnak kell lennie.

Az EU Moldova egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az EU és Moldova közötti legfontosabb kereskedelmi termékek közé tartoznak a gépek és berendezések, a növényi termékek, a textil- és textiláruk, valamint az ipari fémek.

Tarifák

Ipari termékek

A megállapodás ideiglenes hatálybalépésének napján az EU eltörölte a Moldovából származó ipari termékekre kivetett vámokat, míg Moldova egyes termékekre 3–5 éves átmeneti időszak alatt fokozatosan megszüntette a vámokat, például:

  • egyes műanyag- és hasonló termékek
  • bútorok
  • különféle textiltermékek (pl. szőnyegek és ruházat)

Moldova 2019. szeptember 1-jéig teljesen megszüntette az e termékekre kivetett vámokat.

Mezőgazdasági termékek

A megállapodás a mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat is csökkenti.

Moldova beleegyezett abba, hogy egy legfeljebb tízéves átmeneti időszakot követően a legtöbb mezőgazdasági termékére vonatkozóan megszünteti a vámokat. Ez például a következők esetében releváns:

  • borok
  • néhány élelmiszer-készítmény

Ezen túlmenően Moldova kötelezettséget vállalt arra, hogy az egyedi vámkontingensek (vámkontingensek) keretében megszünteti a vámokat számos érzékeny termék esetében, mint például:

  • sertéshús
  • baromfi
  • tejtermékek
  • feldolgozott húsipari termékek
  • cukrok

Az e termékek Moldovába irányuló uniós exportjára biztosított vámkontingenseket a XV-D. melléklet engedményes listája a következőképpen határozza meg:

Moldova – Vámkontingens (tonnában)

 

2020

2021

2022

1. Sertéshús *

4,500

5,000

5,500

2. Baromfi *

5,000

5,500

6,000

3. Tejágazat *

1,500

2,000

 

4. Feldolgozott hús

1,700

   

5. Cukrok *

7,000

8,000

9,000

6. Édesítőszerek

640

   

* a sertéshúsra, a baromfira, a tejtermékekre és a cukrokra vonatkozó kvótákat 2020-ban felülvizsgálták.

Az EU pedig az első naptól eltörölte a mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat, kivéve a különleges érzékeny termékeket, amelyekre vonatkozóan vámkontingenseket is bevezetett. Ez azt jelenti, hogy minden évben csak korlátozott mennyiségű érzékeny termékkel lehet vámmentesen kereskedni. A pontos összegeket a társulási megállapodás 15A. melléklete határozza meg.

Az e termékeknek az EU-ba irányuló moldovai exportjára biztosított vámkontingenseket a XV-A. melléklet határozza meg az éves vámmentes vámkontingensek hatálya alá tartozó termékek (Unió) szerint, a következők szerint:

EU – Vámkontingens (tonnában)*

Paradicsom 2,000
Fokhagyma 220
Csemegeszőlő 20,000
Alma 40,000
Cseresznye és cseresznye frissen 1,500,000
Szilva 15,000
Szőlőlé 500

*Ezeket a kvótákat az érkezési sorrendben történő kiszolgálás elve alapján kezelik. A kérelmezési időszak január 1-jétől december 31-ig tart. A kivitel előtt ellenőrizze az egyes kontingensek egyenlegét.

Amennyiben az EU-ba érkező behozatal meghaladja ezeket a vámkontingenseket, MFN-vámot kell alkalmazni. Emellett kérjük, vegye figyelembe, hogy egyes gyümölcsök és zöldségek esetében belépési árat kell fizetni az EU-ban. Ez a helyzet például a paradicsom esetében. Ez azt jelenti, hogy az Ön árujának importterheihez pótdíjakat lehet hozzáadni, ha azok importára nem éri el az előírt belépési árat.

Emellett a XV-C. melléklet felsorolja azokat a mezőgazdasági termékeket, amelyekre az EU „kijátszásellenes mechanizmust” alkalmazhat. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a Moldovából származó behozatal meghalad egy bizonyos szintet, az EU hat hónapra felfüggesztheti az e termékekre vonatkozó alacsonyabb vámokat.

A megállapodás nem tesz lehetővé kiviteli vámokat. Egy úgynevezett „standstill” klauzulát is tartalmaz. Ez a záradék azt jelenti, hogy sem az EU, sem Moldova nem emelheti meg a vámokat, és nem vezethet be olyan új vámokat, amelyek a másik féltől származó árukra vonatkoznak. A megállapodás a behozatalra és kivitelre vonatkozó mennyiségi korlátozásokat is tiltja (a WTO-szabályok, például a GATT XI. cikkealapján engedélyezett korlátozások kivételével).

Az Ön termékére alkalmazandó vámtételt a Saját Kereskedelmi Asszisztens ( Saját Kereskedelmi Asszisztens) menüpontban találja.

Származási szabályok

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a preferenciális elbánásra, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, látogasson el a „Származási szabályok önértékelési eszköze (ROSA)” interaktív felületre a „ Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban, hogy felmérje, a termék megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan készítheti el a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.

A származás a kereskedelem tárgyát képező áruk „gazdasági állampolgársága”. Ha Ön új a témában, bemutathatja az árukra vonatkozó részben szereplő főbb fogalmakat.

Származási szabályok

Hol találhatom a származási szabályokat?

A Moldovával kötött társulási megállapodás értelmében alkalmazandó származási szabályokat a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (a továbbiakban: PEM-egyezmény) I. függeléke határozza meg. Ezek a szabályok felülvizsgálat alatt állnak, és 2021 közepén új alternatív származási szabályokat kell alkalmazni, beleértve a kumulációra, a vámvisszatérítésre, a tűréshatárra és a módosítás tilalmára vonatkozó rendelkezéseket (lásd alább), amelyeket enyhíteni kell.

A származási szabályokról szóló PEM-egyezmény célja, hogy közös származási és kumulációs szabályokat állapítson meg 25 szerződő fél (az EU, az EFTA, a balkáni országok, valamint az EU déli és keleti szomszédságából származó szabadkereskedelmi megállapodás-partnerek) és az EU között, hogy megkönnyítse a kereskedelmet és integrálja az ellátási láncokat az övezeten belül.

A PEM szerződő feleinek jegyzéke

A pán-euromediterrán rendszerre vonatkozó részletes információk a Felhasználói kézikönyvben találhatók.

A PEM-egyezmény értelmében termékem az EU-ból vagy Moldovából származik?

Ahhoz, hogy az Ön terméke jogosult legyen a PEM-egyezmény szerinti alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifára, annak az EU-ból vagy Moldovából kell származnia.

Egy termék akkor „származik”, ha:

  • teljes egészében az EU-ban vagy Moldovában létrejött vagy előállított, vagy
  • nem származó anyagok felhasználásával az EU-ban vagy Moldovában gyártott anyagok, amennyiben az ilyen anyagokat a PEM-egyezmény I. függelékének II. mellékletébenmeghatározott termékspecifikus szabályoknak (PSR) megfelelően megmunkálták vagy feldolgozták.
    Lásd még a termékspecifikus származási szabályok I. mellékletét „Bevezető megjegyzések”. Bizonyos termékek esetében léteznek alternatív termékspecifikus szabályok – lásd a II. függeléket.

A terméknek meg kell felelnie a fejezetben meghatározott összes egyéb alkalmazandó követelménynek is, például a nem kielégítő megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, valamint a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak. A termékspecifikus szabályoknak – például a toleranciának vagy a kumulációnak – való megfelelés érdekében további rugalmassági mechanizmusok is léteznek.

Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokban szereplő termékspecifikus szabályok fő típusaira

  • a hozzáadott érték szabálya – a termékben lévő összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi – például papírgyártás (harmonizált rendszer 48. árucsoport) nem származó rostanyagból (harmonizált rendszer 47. árucsoport)
  • különleges műveletek – speciális gyártási folyamatra van szükség, például a szálak fonalakká történő fonása – ezeket a szabályokat többnyire a textil- és vegyipari ágazatban alkalmazzák.

Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához

A megállapodás további rugalmasságot biztosít a termékspecifikus szabályok – például tűréshatárok vagy kumuláció – betartásához.

Tűréshatár
  • a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának legfeljebb 10%-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt.
  • ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagokra vonatkozó maximális érték küszöbértékének túllépésére
  • különleges tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50–63. árucsoportjai alá besorolt textíliákra és ruházati cikkekre, amelyeket az I. melléklet 5–6. megjegyzése tartalmaz. Bevezető megjegyzések a II. mellékletben található listához.
Kumuláció

A PEM-egyezmény a származás kumulálásának három módját írja elő.

  • kétoldalú kumuláció – a Moldovából származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők (és fordítva) a termék EU-ban történő előállítása során történő felhasználás esetén
  • diagonális kumuláció – a PEM-egyezmény egyik szerződő feléből származó anyagok egy másik szerződő féltől származónak tekinthetők annak megállapításakor, hogy a végtermék preferenciális hozzáférést élvez-e a pán-euromediterrán övezeten belüli harmadik szerződő fél területére történő kivitel esetén. A diagonális kumuláció
    azonban csak akkor alkalmazható, ha az összes érintett szerződő fél között kereskedelmi megállapodás van érvényben, és ezen országok ugyanazokat a származási szabályokat alkalmazzák. Kérjük, ellenőrizze a „mátrixot” (a PEM-egyezményt alkalmazó valamennyi hatályos megállapodást tartalmazó táblázat), amely meghatározza azokat a szerződő feleket, amelyekkel Moldova diagonális kumulációt alkalmazhat. 2020 áprilisában az EU és a Moldovai Köztársaság diagonális kumulációra jogosult közös partnerei Türkiye és a Nyugat-Balkán voltak (a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) keretében részt vevő partnerek).
  • teljes kumuláció – a PEM szerződő fél területén végzett megmunkálás vagy feldolgozás egy másik PEM szerződő fél területén végzett műveletnek tekinthető, függetlenül attól, hogy a feldolgozás elegendő-e a származó helyzet megszerzéséhez,
    Moldova felhasználhatja a teljes kumulációt a CEFTA-országokon belüli kereskedelemben.

 

Hogyan fejti ki hatását a diagonális kumuláció?

A diagonális kumuláció több olyan ország között valósul meg, amelyek azonos származási szabályokkal rendelkeznek, és kereskedelmi megállapodásokat kötöttek egymással. Ez az az eset, amikor az áruk gyártója bármelyik országban behozhatja az anyagokat, és azokat úgy használhatja fel, mintha azok a saját országukból származnának. Például a PEM-egyezmény értelmében egy moldovai kereskedő, aki az EU-ba irányuló exporthoz ruhákat készít, felhasználhatja a Türkiye-ből származó szöveteket a ruhák előállításához, és azokat Moldovából származónak tekintheti. A kettős átalakítás követelménye, azaz a szövetek (nem származó) fonalból történő gyártása és a ruházat előállítása teljesült, és a ruházati cikkek az EU-ba történő kivitelük során Moldovából származónak minősülnek, és így az uniós piacra való szabad bejutás biztosított.

A PEM kumulációval kapcsolatos további magyarázatok itt találhatók.

Egyéb követelmények

A terméknek meg kell felelnie az egyezményben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például a nem kielégítő megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak.

Harmadik országon keresztül történő szállítás: a közvetlen szállításra vonatkozó szabály

A származó termékeket harmadik országban történő további feldolgozás nélkül kell szállítani az EU-ból Moldovába (és fordítva) vagy a kumulációt alkalmazó szerződő felek területén keresztül.

Bizonyos műveletek akkor végezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, mint például:

  • kirakodás
  • újratöltés
  • a termékek jó állapotban való tartósítására irányuló bármely egyéb művelet

E feltételek teljesülését az importáló ország vámhatóságainak a következők bemutatásával kell bizonyítani:

  • egyetlen fuvarokmány (pl. hajóraklevél), amely az exportáló országból azon harmadik országon keresztül történő áthaladásra vonatkozik, amelyen keresztül az áruk áthaladtak.
  • azon harmadik ország vámhatóságai által kiállított igazolás, amelyen keresztül Ön árut szállít
  • ezek hiányában minden igazoló dokumentum

Vámvisszatérítés

A PEM-egyezmény értelmében az EU és Moldova közötti kereskedelemben nem lehetséges a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok visszatérítése.

Származási eljárások

Az exportőröknek és az importőröknek a származási eljárásokat kell követniük. Az eljárásokat a származási igazolásról szóló V. cím és a közigazgatási együttműködés szabályairól szóló VI. cím határozza meg. Tisztázzák például, hogyan kell nyilatkozni a termék származásáról, hogyan lehet preferenciális elbánást igényelni, vagy a vámhatóságok hogyan ellenőrizhetik a termék származását.

Hogyan lehet kedvezményes vámtarifát igényelni?

A kedvezményes vámtarifa igénybevételéhez az importőröknek származási igazolást kell benyújtaniuk.

A származási igazolás lehet:

A származási igazolás a kiállítás napjától számított 4 hónapig érvényes.

EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány

  • az EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítványt az exportáló ország vámhatóságai állítják ki.
  • A IIIa. és a IIIb. melléklet tartalmazza az EUR.1 és EUR-MED bizonyítványok mintáit, és utasításokat ad annak kitöltésére
  • a bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.

Az EUR.1 vagy az EUR-MED tanúsítvány használatára vonatkozó további magyarázat a kézikönyv 72. oldalán található.

Származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy a PEM-egyezmény szerződő feléből származik. A származási nyilatkozatot az alábbi módokon lehet megtenni:

  • elfogadott exportőr
  • bármely exportőr, ha a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t
A származási nyilatkozat benyújtásának módja

Az exportőrnek be kell írnia, le kell pecsételnie vagy ki kell nyomtatnia a következő nyilatkozatot a számlán, a szállítólevélen vagy a terméket azonosító egyéb kereskedelmi okmányon (IVa. melléklet):

„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma:... ) kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű megjelölés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”

Hogyan kell EUR-MED származási nyilatkozatot tenni?

Ebben az esetben a nyilatkozat a következő (IVb. melléklet):

„Az ezen okmány (vámengedély száma...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.

kumulációt alkalmaztak...-val/-vel (az ország/országok neve).

- Nincs kumuláció

A származási nyilatkozatot az EU bármely hivatalos nyelvén vagy a IVa. és IVb. mellékletben említett PEM-övezet hivatalos nyelvein lehet megtenni (a kumulációra vonatkozó nyilatkozatot mindig angolul kell feltüntetni).

A származási nyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, akkor mentesül ez alól a követelmény alól, feltéve, hogy írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító nyilatkozatokért.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés alapja:

  • az importáló és exportáló felek vámhatóságai közötti igazgatási együttműködés
  • a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések. Az importáló Fél nem látogathat el az exportőrnél.

Az exportáló fél hatóságai véglegesen meghatározzák a származást, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.

A termékre vonatkozó követelmények

Műszaki szabályok és követelmények

Moldova lépéseket tett annak érdekében, hogy a kereskedelem technikai akadályaira vonatkozó jogszabályait, szabványait és eljárásait közelítse az uniós jogszabályokhoz, szabványokhoz és eljárásokhoz. Ez megkönnyíti a Moldova és az EU közötti kereskedelmet.

Moldova közelítette egymáshoz a következő jogszabályokat:

  • a termékek akkreditálása és forgalmazása. Ez meghatározza a megfelelőségértékelési eljárások moduljait
  • általános termékbiztonság, amely kritériumokat határoz meg arra vonatkozóan, hogy mit kell figyelembe venni egy termék biztonságosként való meghatározásakor, és mikor kell megtiltani egy terméket, mivel az súlyos veszélyt jelent az egészségre és a biztonságra

E rendeletek és a Moldova által végrehajtott egyéb jogszabályok felsorolását lásd az EU-Moldova társulási megállapodás XVI. mellékletében.

Moldova abban is megállapodott, hogy közelíti egymáshoz a következőket:

  • a termékek széles körére vonatkozó biztonsági követelmények, beleértve a gépeket, a felvonókat, a játékokat, az orvostechnikai eszközöket és az egyszerű nyomástartó edényeket
  • megfelelő Européenne (CE) címkét nem igénylő termékek, pl. kozmetikai termékek, gépjárművek, vegyi anyagok és gyógyszerek

A szabványok tekintetében Moldova:

  • nemzetközi és európai szabványok elfogadása a bevált gyakorlatoknak megfelelően
  • elkötelezték magukat az egymásnak ellentmondó nemzeti szabványok hatályon kívül helyezése mellett. Ez magában foglalja a posztszovjet államokban használt, egymásnak ellentmondó GOST-szabványokat (Gosudarstvenny Standart)– a moldovai nemzeti szabványügyi testület hét technikai bizottságot hozott létre az egymásnak ellentmondó, hatályon kívül helyezendő szabványok azonosítására.

 

Ha Ön Moldovából kíván árukat importálni az EU-ba olyan gyártótól, amely úgy döntött, hogy Moldovából származó saját specifikációját használja, be kell szereznie a gyártó által aláírt EU-megfelelőségi nyilatkozatot.

Az EU-megfelelőségi nyilatkozat tanúsítja és kijelenti, hogy az érintett termékek megfelelnek a vonatkozó követelményeknek és szabványoknak. Ennek elvégzése után a gyártó az Européenne (CE) megfelelőségi címkét helyezheti el áruihoz, amely jelzi, hogy az megfelel az uniós szabványoknak.

Ha a gyártó úgy dönt, hogy a megfelelőséget EU-megfelelőségi nyilatkozattal igazolja, az több pénzbe és időbe kerülhet, mint az egyenértékűséget biztosító harmonizált uniós szabványok alkalmazása.

A meglévő ágazati termékirányelvek által csoportosított harmonizált szabványok megtekintése.

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Honnan tudom, hogy az EU-ba behozott áruk megfelelnek az uniós előírásoknak és szabványoknak?

Ha Ön a közérdek szempontjából nagy kockázatot jelentő árukat (pl. nyomástartó edényeket, felvonókat és bizonyos gépeket) importál az EU-ba, megfelelőségértékelést kell végeznie egy bejelentett szervezetnek (amely általában egy meghatározott szervezet, például a moldovai kormány által akkreditált laboratóriumok vagy ellenőrző és tanúsító szervek).

A Gazdasági és Infrastrukturális Minisztérium felügyeli az olyan feladatokért felelős alárendelt intézményeket, mint a megfelelőségértékelési eljárások, a metrológiai ellenőrzések és a vállalatok akkreditációja. Ezek az intézmények a következőket foglalják magukban:

Kérjük, vegye figyelembe, hogy sok áru esetében kötelező tanúsítványt kell beszereznie, amelyet az akkreditált megfelelőségértékelő intézmények valamelyike állíthat ki.

Az EU és Moldova jelenleg egyfajta kölcsönös elismerési megállapodáson dolgozik, amely lehetővé teszi bizonyos, a megfelelőségi követelményeknek megfelelő ipari termékek további tesztelés vagy megfelelőségi eljárások nélküli forgalomba hozatalát.

Egészségvédelmi és biztonsági követelmények – SPS

Élelmiszer-biztonság, állat- és növényegészségügy

Az emberi és állati egészséget és biztonságot szem előtt tartó növények, mezőgazdasági és élelmiszer-áruk kereskedelmével kapcsolatban Moldova megállapodott az uniós jogszabályok közelítéséről, többek között

  • az agrár-élelmiszeripari termékek biztonságára vonatkozó szabályok
  • a takarmányokra vonatkozó különös szabályok
  • a géntechnológiával módosított szervezetekre vonatkozó szabályok
  • az állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyászati termékekre vonatkozó szabályok

Az összes érintett termék felsorolását lásd az EU-Moldova társulási megállapodás XVII-A. mellékletében.

Tervezi-e, hogy Moldovából árukat importál az EU-ba?

  • az Ön áruit nyilvántartásba kell venni a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökségnél (ANSA)
  • nyilatkozatot kell benyújtania, amelyben értesíti az ANSA-t az Ön által importált konkrét árukról.
  • Önnek be kell szereznie a Moldovában kiállított növény-egészségügyi bizonyítványt, amely lehetővé teszi, hogy árui beléphessenek az EU-ba.

Kérjük, vegye figyelembe a következőket:

  • ha Ön a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményben (CITES) felsorolt fajok valamelyikét importálja az EU-ba, ezt csak Moldova Mezőgazdasági, Regionális Fejlesztési és Környezetvédelmi Minisztériumának engedélyével teheti meg. Fel van sorolva az Ön áruja? Itttájékozódhat:
  • ha Ön mérgező vegyi anyagokat és anyagokat importál az EU-ba, behozatali engedélyt kell beszereznie a Moldovai Mezőgazdasági Minisztériumtól.
  • ha mérgező vegyi anyagokat importál, vegye fel a kapcsolatot a nemzeti hivatalos kapcsolattartó ponttal.

A Moldovában élő állatok állat-egészségügyi ellenőrzéséért a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökséghez rendelt Állategészségügyi Minisztérium felel. Az állat-, növény- és halbetegségek kezelésére vonatkozó részletes rendelkezéseket az EU-Moldova társulási megállapodás XVIII-A. melléklete tartalmazza.

Kapcsolatfelvétel az egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatban

A kereskedelem technikai akadályai

Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályozhatják a nemzetközi kereskedelmet, és így jelentős terhet róhatnak Önre, mint exportőrre.

  • ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lassítja vállalkozását vagy akadályozza az exportálást, mondhat nekünk
  • az online űrlap segítségével jelentse be, hogy mi állítja le a Moldovába irányuló exportját – az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és megteszi a megfelelő intézkedéseket

Lépjen velünk kapcsolatba

Vámkezelési okmányok és eljárások

A megállapodás átláthatóbb és egyszerűbb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.

Dokumentumok

A lépésről lépésre összeállított útmutatók ismertetik, hogy milyen típusú dokumentumokat kell előkészítenie a termékek vámkezelésére.

Az Ön termékétől függően a vámhatóságok megkövetelhetik az alábbi elemek mindegyikét vagy egy részét.

  • kereskedelmi számla (az űrlapra és a tartalmára vonatkozó egyedi követelményeket a Saját Kereskedelmi Asszisztens adja meg)
  • csomagjegyzék
  • egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
  • tanúsítványok arról, hogy az Ön terméke megfelel a kötelező termékelőírásoknak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak.
  • származási igazolás – származási nyilatkozat

Az egyértelműség kedvéért előfordulhat, hogy a kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és /vagy a kötelező érvényű származási felvilágosítást előzetesen kérelmezi.

Ha részletes tájékoztatást szeretne kapni arról, hogy milyen dokumentumokat kell bemutatnia a termékével kapcsolatos vámkezeléshez, látogasson el a Saját Kereskedelmi Asszisztensre.

A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások

A preferenciális vámtarifák igényléséhez szükséges termékek származásának igazolására vonatkozó leírások, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírása a származási szabályokról szóló fenti szakaszban található.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.

Szellemi tulajdon és földrajzi jelzések

A megállapodás védi az Ön szellemitulajdon-jogait az áruk Moldovába történő behozatala és/vagy kivitele során.

Védjegyek és szerzői jog

Az EU-Moldova megállapodás tisztességes és átlátható védjegylajstromozási rendszert biztosít. Ha a védjegybejelentést a védjegyhivatal elutasítja, a határozatot írásban, az elutasítás indokolásával együtt közölni kell Önnel.

Formatervezési minták és szabadalmak

Az Ön által önállóan létrehozott, egyéni jellegű formatervezési minták legfeljebb 25 évig részesülnek lajstromozási oltalomban. Ez kizárólagos jogot biztosít Önnek a formatervezési minta használatára, és megakadályozza, hogy az Ön hozzájárulásával nem rendelkező harmadik felek azt hasznosítsák, újra felhasználják, értékesítsék, importálják és/vagy exportálják.

Földrajzi árujelzők

Az EU-Moldova megállapodás alapján létrehozott, a földrajzi árujelzőkkel foglalkozó külön bizottság ellenőrzi a megállapodás földrajzi árujelzőkkel kapcsolatos végrehajtását, és jelentést tesz a kereskedelmi bizottságnak. A mezőgazdasági termékek, élelmiszerek, bortípusok és szeszes italok földrajzi árujelzőire vonatkozó további információkért lásd az EU-Moldova megállapodás XXX. mellékletét.

Hogyan lehet oltalomban részesülni?

Moldova szerzői jogok védelmével foglalkozó ügynöksége a szellemi tulajdonnal foglalkozó állami ügynökség (AGEPI). Ez az ügynökség a jogi keret javításán és az uniós normákhoz való igazításán, valamint a nyilvánosság tudatosságának növelésén és a bűnüldözéssel kapcsolatos kapacitásépítésen dolgozik.

A szellemitulajdon-jogok online regisztrációját kérelmezheti az AGEPI-nél. Moldovában a szellemitulajdon-jogok védelméhez szükséges idő attól függ, hogy milyen típusú védelmet kér

  • szerzői jog: 15–30 nap
  • védjegyek: 10–12 hónap
  • növényekre vonatkozó szabadalom: 1,5–3 év
  • rövid távú találmányi szabadalom: 7–8 hónap
  • hosszú távú találmányi szabadalom: 17–18 hónap
  • ipari tervezés: 10–12 hónap
  • földrajzi jelzések, eredetmegjelölések vagy hagyományos különleges termékek: 10–12 hónap

A szolgáltatások kereskedelme

Mind a moldovai kormány, mind az EU magas szintű átláthatóság mellett megfogalmazta a szolgáltatásnyújtással kapcsolatos meglévő korlátozásait vagy fenntartásait. Moldova egyedi fenntartásait lásd az EU-Moldova társulási megállapodás XXVII-E. mellékletében.

Hogyan böngészhet a mellékletekben?

Az EU-Moldova társulási megállapodás három mellékletet tartalmaz Moldova fenntartásaival, amelyek hatással lehetnek az Ön vállalkozására.

  • szeretne vállalkozást alapítani Moldovában? A XXVII-E. melléklet negatív listát tartalmaz az összes olyan szolgáltatási ágazatról, amelyhez Ön nem fér hozzá. Ez azt jelenti, hogy kihasználhatja az összes többi, a listán nem szereplő ágazatban rejlő lehetőségeket.
  • érdeklődik szolgáltatásainak határokon átnyúló kereskedelme iránt? A XXVIII-F. melléklet pozitív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, amelyekhez Ön hozzáfér. Ez a lista felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekben Ön kereskedhet.
  • felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornoki vagy kulcsfontosságú személyzeti lehetőségeket keres? A XXVII-G. melléklet felsorolja azokat az ágazatokat vagy alágazatokat, ahol korlátozásokat alkalmaznak.
  • Ön független szakmai vagy szerződéses szolgáltató? A XXVII-H. melléklet felsorolja az alkalmazott fenntartásokat.
Ki hozhat létre vállalkozást Moldovában?

Ha Ön

  • vállalkozás, az EU-Moldova megállapodás lehetővé teszi, hogy az Ön vállalkozása fióktelepet vagy képviseleti irodát hozzon létre vagy szerezzen be Moldovában vagy az EU-ban.
  • egy magánszemély, az EU-Moldova megállapodás lehetőséget biztosít Önnek arra, hogy önálló vállalkozás vagy az Ön ellenőrzése alatt álló vállalkozások révén vállalkozást alapítson és alapítson.

Ezek a juttatások biztosítják, hogy Ön ugyanolyan elbánásban részesüljön, mint a moldovai állampolgárok.

Szolgáltatások határokon átnyúló biztosítása

A Moldova számára hozzáférést biztosító ágazatokban a megállapodás megszünteti a következő korlátozásokat:

  • a szolgáltatási ügyletek vagy eszközök összértékéről
  • a szolgáltatási műveletek teljes számáról vagy a szolgáltatáskimenetek teljes mennyiségéről

Ön a moldovai állampolgárokra vonatkozó feltételekkel azonos feltételek mellett is nyújthat szolgáltatásokat Moldovába.

Ideiglenes tartózkodások

Az EU-Moldova megállapodás lehetővé teszi, hogy Ön ideiglenesen Moldovába (vagy az EU-ba) költözzön, hogy diplomás gyakornokként, üzleti értékesítőként vagy az adott ország vállalatának kulcsfontosságú alkalmazottjaként dolgozzon.

Az ideiglenes tartózkodási időszakok a következők:

  • vállalaton belül áthelyezett személy (egy moldovai (vagy uniós) vállalat kulcsfontosságú személyzete vagy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokok) – legfeljebb 3 év
  • üzleti látogató (pl. üzleti vállalkozás létesítése céljából Moldovában (vagy az EU-ban) vagy üzleti értékesítőként) – bármely 12 hónapos időszakban legfeljebb 90 nap
  • diplomás gyakornok, aki nem vállalaton belül áthelyezett személy – legfeljebb 1 év

Az EU-Moldova megállapodás mindkét országban lehetőségeket teremt a szerződéses szolgáltatók számára bizonyos ágazatokban. E tekintetben azonban a szolgáltatónak

  • a szóban forgó szolgáltatást ideiglenes jelleggel olyan jogalany alkalmazottjaként nyújtja, amely egy évet meg nem haladó szolgáltatási szerződést kötött;
  • legalább 3 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik az ágazatban
  • egyetemi oklevéllel vagy azzal egyenértékű tudást és megfelelő szakmai képesítést igazoló képesítéssel rendelkezik

A személyzetre, a felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokokra, az üzleti értékesítőkre és a szerződéses szolgáltatókra vonatkozó korlátozásokkal kapcsolatos további információkért lásd az EU -Moldova társulási megállapodás XXVII-G. és XXVII-H. mellékletét.

Közbeszerzés

Az EU és Moldova az egyes országok közbeszerzési piacaihoz való kölcsönös hozzáférést irányoz elő nemzeti, regionális és helyi szinten. Ez vonatkozik a közbeszerzési szerződésekre és koncessziókra a hagyományos ágazatokban, valamint a közüzemi ágazatban.

Az EU-Moldova megállapodás azt is biztosítja, hogy a pályázatok elbírálása mindkét országban tisztességes módon történjen, a helyi és a külföldi pályázókkal szemben azonos elbánásban részesítve.

A megállapodás az EU-t és Moldovát egyaránt kötelezi annak biztosítására, hogy

  • az összes tervezett beszerzést nyilvánosságra hozzák – ez azért történik, hogy megnyissa a piacot a verseny előtt, és a szerződés odaítélését megelőzően hozzáférjen a tervezett beszerzésre vonatkozó információkhoz.
  • a szerződés tárgyának megkülönböztetésmentes leírása, amely megfelelő határidőket tartalmaz, és valamennyi gazdasági szereplő számára hozzáférhető.
  • nincs hátrányos megkülönböztetés Önnel mint gazdasági szereplővel szemben, ami megakadályozhatja Önt az ajánlatban való részvételben.
  • az ajánlat odaítélésének folyamata a nyertes ajánlat meghirdetéséig átlátható
  • a végleges határozatról minden pályázó tájékoztatást kap – kérésre a sikertelen pályázókat magyarázattal látják el, amely lehetővé teszi a határozat elemzését.

Az MTender hálózati elektronikus közbeszerzési platform könnyebben elérhető közbeszerzési információkat nyújt, ideértve a tervezett közbeszerzési tevékenységek bejelentését, az elektronikus ajánlattételi dokumentumok rendelkezésre állását, az automatizált közbeszerzési közleményeket, valamint az elektronikus szolgáltatók számára elektronikus ajánlati sablon létrehozását.

Linkek, kapcsolatok, dokumentumok

Nemzeti intézmények

Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Kapcsolatfelvétel az egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatban

Nemzeti intézmények

A moldovai miniszterelnök Gazdasági Tanácsa

Internet: https://consecon.gov.md/en/misiune/

A Gazdasági és Infrastrukturális Minisztérium kettős felhasználású termékek kereskedelmének ellenőrzésével foglalkozó osztálya

Moldova részes fele a nemzetközi vegyifegyver-tilalmi egyezménynek (CWC), és nyomon követi az ilyen fegyverek előállításához felhasználható anyagok behozatalát. A behozatal ezért különleges engedélyezést igényelhet.

Secęia kontroll al circulaelésiei mărfurilor cu dubla destinaęie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

BD. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 250669

Fax: + 373 22 234064

Moldovai Nemzeti Bank (BNM)

A valutaellenőrzésért és -stabilitásért felelős szerv a Moldovai Nemzeti Bank (BNM). A Pénzügyi Stabilitási Nemzeti Bizottság a BNM alá tartozik.

Banca Naïională a Moldovei (BNM)

BD. Grigore Vieru No. 1, MD-2005 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 822348, 822502, 822606

Moldovai vámhatóság

Serviciul Vamal al Republicii Moldova

Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Chisinau, Moldova

Tel.: + 373 22 574201, 574206

Telefonos ügyfélszolgálat: + 373 22 574111

Fax: + 373 22 273061

E-mail: vama@customs.gov.md

Internet: http://www.customs.gov.md/

A Földművelésügyi Minisztérium környezetszennyezés-megelőzési és Hulladékgazdálkodási Igazgatósága

Direcęia prevenire poluării êi managementul deösszetevőeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ê Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 204512, 204525, 204526

Fax: + 373 22 226858

Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek

Az Európai Unió moldovai küldöttsége

Delegaïia Uniunii Europene în Republica Moldova

Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Chisinau, Moldova

Tel.: + 373 22505210

Fax: + 373 22272622

E-mail: Delegation-Moldova@eeas.europa.eu

A Moldovai Köztársaságnak az Európai Unió mellé akkreditált képviselete

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brüsszel, Belgium

Tel.: + 32 27400660

Fax: + 32 27400669

E-mail: mission.bru@mfa.gov.md

Internet: mrmue.mfa.gov.md

A Moldovai Köztársaság Kereskedelmi és Iparkamara

Kamera de Comert si Industrie a Republicii Moldova

151, Stefan cel Mare blv., Chisinau, MD2004, Moldova

Tel.: + 373 22 22 15 52

Fax: + 373 22 2 44 25

E-mail: camera@chamber.md

Moldovai Európai Vállalkozói Szövetség

Asociaïia Businessului European (EBH)

30, Vlaicu pârcălab str., 7, Chișinău, MD2012, Moldova

Tel.: + 373 22 90 70 25

Mobil: + 373 79 025 999

E-mail: info@eba.md

EU4Business

EU4Business Titkárság

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgium

Tel.: + 32 27491851

E-mail: secretariat@eu4business.eu

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Moldovai Szabványügyi Intézet (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 905300

Fax: + 373 22 905310

Az említett minisztérium által ellenőrzött másik szervezetként a Moldovai Köztársaság Nemzeti Akkreditációs Központját (MOLDAC) jelölik ki egyedüli nemzeti akkreditáló testületként Moldovában.

A moldovai szabványok és műszaki előírások katalógusa: www.estandard.md

Egészségügyi, Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium

Ministerul Sênții, Muncii si Protectiei Sociale

Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 729907, 268818

Fax: + 373 22 738781

Közszolgáltatási Ügynökség

Az újonnan behozott gépjárműveket be kell jegyezni a Közszolgálati Hivatal szállítóeszközök nyilvántartásába. Ezenkívül az importőrnek be kell jelentenie és azonosítania kell a gépjárművekre vonatkozó műszaki feltételeket.

Agenęia Servicii Publice

Str. Pushkin 42, MD-2012 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 257070

Fax: + 373 22 212259

Nemzeti Közúti Közlekedési Ügynökség

A közúti fuvarozásra vonatkozó jogi intézkedések ellenőrzéséért és nyomon követéséért felelős hatóság a Nemzeti Közúti Közlekedési Ügynökség.

Agenęia Naïionala Transport Auto (ANTA) Ministerului Transporturilor êi Infrastructurii Drumurilor alordonat

Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 498810

Fax: + 373 22 220657

Kapcsolatfelvétel az egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatban

Nemzeti Növényvédelmi Szervezet (NPPO)/Növény-egészségügyi Igazgatóság

Direcęia Protecęia êi sănătatea plantelor atribuite Agen Ezekiei Naïionale pentru Siguranęa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chisinau, Moldova

Tel.: + 373 22 264674, 294730

Fax: + 373 22294730

A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökséghez rendelt Állategészségügyi Főosztály

Departamentul de sănătate Animală atribuit celei Agenăiei Naïionale pentru Siguranęa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chisinau, Moldova

Tel.: + 373 22 210178, 294730

Fax: + 373 22 294730

Földművelésügyi, Regionális Fejlesztési és Környezetvédelmi Minisztérium

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale êi Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 204579

Fax: + 373 22 220748

A mérgező vegyi anyagokkal foglalkozó hivatalos kapcsolattartó pont

Direcęia prevenire poluării êi managementul deösszetevőeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ê Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinau, Moldova

Tel.: + 373 22 204512, 204525, 204526

Fax: + 373 22 226858

A Biológiai Biztonság Nemzeti Bizottsága

Comisia Naïională pentru Securitate Biologică

Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Chisinau, Moldova

Tel. és Fax: + 373 22 226874

További linkek

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások