EU–Moldova mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség

Az EU és a Moldovai Köztársaság 2014 júniusában társulási megállapodást írt alá, amely 2016 júliusa óta teljes körűen hatályos. A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség (DCFTA) a megállapodás szerves részét képezi. Csökkenti azokat a vámokat, amelyekkel az európai vállalkozások a Moldovába irányuló export során szembesülnek, és hatékonyabbá teszi a vámeljárásokat. Emellett a megállapodás tovább könnyíti a kereskedelmet azáltal, hogy fokozatosan közelíti a moldovai jogszabályokat, szabályokat és eljárásokat – beleértve a szabványokat is – az uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz.

A megállapodás rövid áttekintése

Az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodást 2014 júniusában írták alá, és 2016 júliusa óta teljes körűen hatályos.

Lásd a megállapodás teljes szövegét és mellékleteit.

Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?

Társulási megállapodás

  • megkönnyíti az Ön számára a Moldovai Köztársaságba (a továbbiakban: Moldova) irányuló kivitelt és az onnan történő behozatalt
  • csökkenti a vámtarifákat, és lehetővé teszi a vámeljárások hatékony és gyors lefolytatását

Emellett a megállapodás fokozatos folyamatot hoz létre a moldovai jogszabályoknak, szabályoknak és eljárásoknak az uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz való közelítésére, például a szabványok területén, ezáltal tovább könnyítve a kereskedők dolgát.

Ki exportálhat az EU-ból Moldovába az EU–Moldova társulási megállapodás keretében?

Ha Ön egy uniós tagállamban bejegyzett vállalat, és érvényes vámáru-nyilatkozatot – és szükség esetén kiviteli engedélyt – szerzett, az EU–Moldova társulási megállapodás alapján exportálhat.

Ki exportálhat Moldovából az EU-Moldova társulási megállapodás keretében az EU-ba?

Az EU–Moldova megállapodás keretében az EU-ba történő kivitelhez a Moldovai Köztársaságban bejegyzett vállalatnak kell lennie.

Az EU Moldova egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az EU és Moldova közötti legfontosabb kereskedelmi áruk közé tartoznak a gépek és berendezések, a növényi termékek, a textiltermékek és textiláruk, valamint a nem nemesfémek.

Vámtarifák

Ipari termékek

A megállapodás ideiglenes hatálybalépésének napján az EU eltörölte a Moldovából származó ipari termékekre kivetett valamennyi vámot, míg Moldova egy 3–5 éves átmeneti időszak alatt fokozatosan megszüntette a vámokat egyes termékekre, például a következőkre:

  • bizonyos típusú műanyagok és hasonló termékek
  • bútor
  • különböző textiltermékek (pl. szőnyegek és ruházat)

Moldova 2019. szeptember 1-jéig teljesen megszüntette az e termékekre vonatkozó vámtarifáit.

Mezőgazdasági termékek

A megállapodás a mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat is csökkenti.

Moldova beleegyezett abba, hogy egy legfeljebb tízéves átmeneti időszakot követően a legtöbb mezőgazdasági termékére vonatkozóan eltörli a vámokat. Ez például a következőkre vonatkozik:

  • borok
  • néhány élelmiszer-készítmény

Emellett Moldova kötelezettséget vállalt arra, hogy számos érzékeny termékre, például a következőkre vonatkozóan megszünteti az egyedi vámkontingensek szerinti vámokat:

  • sertéshús
  • baromfi
  • tejtermékek
  • feldolgozott húskészítmények
  • cukorral

Az e termékek Moldovába irányuló uniós kivitelére biztosított vámkontingenseket a XV-D. melléklet engedményes listája a következőképpen határozza meg:

Moldova – Vámkontingens (tonnában)

 

2020

2021

2022

1. Sertéshús*

4500

5000

5 500

2. Baromfi*

5000

5 500

6000

3. Tejtermék *

1500

2000

 

4. Feldolgozott hús

1700

   

5. Cukor *

7000

8000

9 000

6. Édesítőszerek

640

   

* 2020-ban felülvizsgálták a sertés-, baromfi-, tejtermék- és cukorkvótákat

Az EU viszont az első naptól kezdve eltörölte a mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat, kivéve egyes érzékeny termékeket, amelyekre vámkontingenseket is bevezetett. Ez azt jelenti, hogy minden évben csak korlátozott mennyiségű érzékeny termékkel lehet vámmentesen kereskedni. A pontos összegeket a társulási megállapodás 15A. melléklete határozza meg.

Az e termékek EU-ba irányuló moldovai kivitele számára biztosított vámkontingenseket a XV-A. melléklet határozza meg az éves vámmentes vámkontingensek hatálya alá tartozó termékek (Unió) tekintetében a következők szerint:

EU – Vámkontingens (tonnában)*

Paradicsom 2000
Fokhagyma 220
Csemegeszőlő 20 000
Alma 40 000
Friss cseresznye 1 500 000
Szilva 15 000
Szőlőlé 500

*Ezeket a kvótákat az érkezési sorrendben történő kiszolgálás elve alapján kezelik. A jelentkezési időszak január 1-jétől december 31-ig tart. Exportálás előtt ellenőrizze az egyes alkalmazandó kontingensek egyenlegét.

Ha az EU-ba érkező behozatal meghaladja ezeket a vámkontingenseket, a legnagyobb kedvezményes vámot kell alkalmazni. Emellett kérjük, vegye figyelembe, hogy egyes gyümölcsök és zöldségek esetében belépési árat kell fizetni az EU-ban. Ez a helyzet például a paradicsom esetében. Ez azt jelenti, hogy pótdíjakat lehet hozzáadni az áru importterheihez, ha az importár a meghatározott belépési ár alatt van.

Emellett a XV-C. melléklet felsorolja azokat a mezőgazdasági termékeket, amelyekre az EU „kijátszásellenes mechanizmust” alkalmazhat. Ez azt jelenti, hogy ha a Moldovából származó behozatal meghalad egy bizonyos szintet, az EU hat hónapra felfüggesztheti az e termékekre vonatkozó alacsonyabb vámokat.

A megállapodás nem teszi lehetővé kiviteli vámok kivetését. Tartalmaz egy úgynevezett „standstill” klauzulát is. Ez a záradék azt jelenti, hogy sem az EU, sem Moldova nem növelheti a vámokat, és nem vezethet be olyan új vámokat, amelyek a másik féltől származó árukra irányulnak. A megállapodás tiltja a behozatalra és a kivitelre vonatkozó mennyiségi korlátozásokat is (a WTO szabályai, például a GATT XI. cikkealapján megengedett korlátozások kivételével).

Keresse meg az Ön termékére alkalmazandó vámtarifát a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) oldalon.

Származási szabályok

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz (alacsonyabb vám vagy vámmentesség) az Ön termékének meg kell felelnie bizonyos, a származását meghatározó szabályoknak, a pán-euromediterrán egyezményben meghatározott származási szabályoknak.

 

Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat. További információ a ROSA használatáról

Ha új vagy a témában, akkor az áruk szekcióban bemutatjuk a fő fogalmakat.

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

Moldova lépéseket tett annak érdekében, hogy a kereskedelem technikai akadályaira vonatkozó jogszabályait, szabványait és eljárásait közelítse az uniós jogszabályokhoz, szabványokhoz és eljárásokhoz. Ez megkönnyíti az Ön számára a Moldova és az EU közötti kereskedelmet.

Moldovában közelítették egymáshoz a szabályozást, többek között

  • termékek akkreditálása és forgalmazása. Ez meghatározza a megfelelőségértékelési eljárások moduljait.
  • általános termékbiztonság, amely meghatározza azokat a kritériumokat, amelyeket figyelembe kell venni egy termék biztonságosként való meghatározásakor, valamint annak meghatározásakor, hogy mikor kell betiltani egy terméket azért, mert az súlyos kockázatot jelent az egészségre és a biztonságra nézve;

E rendeletek és a Moldova által végrehajtott egyéb jogszabályok felsorolását lásd az EU–Moldova társulási megállapodás XVI. mellékletében.

Magyarország is beleegyezett a közeledésbe

  • a termékek széles körének biztonsági követelményei, beleértve a gépeket, felvonókat, játékokat, orvostechnikai eszközöket és egyszerű nyomástartó edényeket
  • a Conformité Européenne (CE) címkét nem igénylő termékek, pl. kozmetikai termékek, gépjárművek, vegyi anyagok és gyógyszerek

Ami a szabványokat illeti, Moldova

  • nemzetközi és európai szabványokat fogadott el a legjobb gyakorlatoknak megfelelően
  • elkötelezte magát az egymásnak ellentmondó nemzeti szabványok hatályon kívül helyezése mellett. Ez magában foglalja a posztszovjetállamokban használt, egymásnak ellentmondó GOST-szabványokat ( Gosudarstvenny Standart)is – a moldovai nemzeti szabványügyi testület hét műszaki bizottságot hozott létre a hatályon kívül helyezendő, egymásnak ellentmondó szabványok azonosítására.

 

Ha olyan gyártótól kíván árukat importálni az EU-ba Moldovából, amely úgy döntött, hogy saját specifikációit használja Moldovából, be kell szereznie a gyártó által aláírt EU-megfelelőségi nyilatkozatot.

Az EU-megfelelőségi nyilatkozat tanúsítja és kijelenti, hogy az érintett termékek megfelelnek a vonatkozó követelményeknek és szabványoknak. Miután ezt elvégezte, a gyártó csatolhatja a Conformité Européenne (CE) címkét az áruhoz, amely azt jelzi, hogy megfelel az EU szabványoknak.

Ha az Ön gyártója úgy dönt, hogy a megfelelőséget EU-megfelelőségi nyilatkozattal igazolja, ez több pénzbe és időbe kerülhet, mint az egyenértékűséget biztosító harmonizált uniós szabványokkal való munkavégzés.

Tekintse meg a termékekre vonatkozó meglévő ágazati irányelvek szerinti harmonizált szabványokat.

Kapcsolatok a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Honnan tudhatom, hogy az EU-ba importált áruk megfelelnek-e az uniós előírásoknak és szabványoknak?

Ha Ön a közérdek szempontjából magas kockázatot jelentő árukat (pl. nyomástartó edényeket, felvonókat és bizonyos gépeket) importál az EU-ba, megfelelőségértékelést kell végeznie egy bejelentett szervezetnek (amely általában egy konkrét szervezet, például laboratóriumok vagy a moldovai kormány által akkreditált ellenőrző és tanúsító szervek).

A Gazdasági és Infrastrukturális Minisztérium felügyeli az olyan feladatokért felelős alárendelt intézményeket, mint a megfelelőségértékelési eljárások, a metrológiai ellenőrzések és a vállalatok akkreditációja. Ezen intézmények közé tartoznak a következők:

Kérjük, vegye figyelembe, hogy számos áru esetében kötelező tanúsítást kell szereznie, amelyet az akkreditált megfelelőségértékelő intézmények egyike adhat ki.

Az EU és Moldova jelenleg egy olyan típusú kölcsönös elismerési megállapodáson dolgozik, amely lehetővé teszi bizonyos, a megfelelőségi követelményeknek megfelelő ipari termékek forgalomba hozatalát további vizsgálatok vagy megfelelőségi eljárások nélkül.

Egészségügyi és biztonsági követelmények – SPS

Élelmiszer-biztonság, állat- és növényegészségügy

Az emberi és állati egészséget és biztonságot szem előtt tartó növény-, mezőgazdasági és élelmiszer-kereskedelemmel kapcsolatban Moldova beleegyezett az uniós jogszabályok közelítésébe, beleértve a következőket:

  • az agrár-élelmiszeripari termékek biztonságára vonatkozó szabályok
  • a takarmányozásra vonatkozó különös szabályok
  • a géntechnológiával módosított szervezetekre vonatkozó szabályok
  • az állatgyógyászati célú gyógyászati termékekre vonatkozó szabályok

Az érintett termékek listáját lásd az EU–Moldova társulási megállapodás XVII-A. mellékletében.

Tervezi-e, hogy Moldovából árut importál az EU-ba?

  • az áruknak regisztrálva kell lenniük a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökségnél (ANSA)
  • nyilatkozatot kell benyújtania, amelyben értesíti az ANSA-t az Ön által importált konkrét árukról
  • Önnek be kell szereznie a Moldovában kiállított növény-egészségügyi bizonyítványt, amely lehetővé teszi, hogy árui belépjenek az EU területére.

Kérjük, vegye figyelembe:

  • ha a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményben (CITES) fajként felsorolt árukat importál az EU-ba, ezt csak a moldovai Mezőgazdasági, Regionális Fejlesztési és Környezetvédelmi Minisztérium engedélyével teheti meg. Fel van sorolva a jó híred? Tudjon meg többet itt
  • ha mérgező vegyi anyagokat és anyagokat importál az EU-ba, be kell szereznie a moldovai Mezőgazdasági Minisztérium behozatali engedélyét
  • mérgező vegyi anyagok behozatala esetén vegye fel a kapcsolatot a nemzeti hivatalos kapcsolattartó ponttal.

Moldovában az élő állatok állat-egészségügyi ellenőrzéséért a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal Állat-egészségügyi Főosztálya felelős. Az állat-, növény- és halbetegségek kezelésére vonatkozó részletes rendelkezések felsorolását lásd az EU–Moldova társulási megállapodás XVIII-A. mellékletében.

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelmények (SPS)

A kereskedelem technikai akadályai

Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályozhatják a nemzetközi kereskedelmet, és így jelentős terhet jelenthetnek az Ön mint exportőr számára.

  • ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lelassítja vállalkozását vagy megakadályozza az exportálást, elmondhatja nekünk
  • az online űrlap segítségével számoljon be arról, hogy mi akadályozza az Ön Moldovába irányuló exportját – az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és megteszi a megfelelő intézkedéseket

Lépjen velünk kapcsolatba

Vámkezelési okmányok és eljárások

A megállapodás átláthatóbb és egyszerűbb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.

Dokumentumok

A lépésenkénti útmutatók ismertetik azokat a különböző dokumentumtípusokat, amelyeket elő kell készítenie a termékek vámkezelésére.

Az Ön termékétől függően a vámhatóságok megkövetelhetik az alábbi elemek mindegyikét vagy némelyikét:

  • kereskedelmi számla (keresse meg a formájával és tartalmával kapcsolatos konkrét követelményeket a My Trade Assistant-ban)
  • csomagolási lista
  • egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
  • tanúsítványok, amelyek tanúsítják, hogy a termék megfelel a kötelező termékelőírásoknak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak.
  • származási igazolás – származási nyilatkozat

Az egyértelműség érdekében érdemes lehet előzetesen kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és/vagy kötelező érvényű származási felvilágosítást kérni.

Ha részletes tájékoztatást szeretne kapni arról, hogy milyen dokumentumokat kell benyújtania a termék vámkezeléséhez, látogasson el a „My Trade Assistant” oldalra.

A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások

A preferenciális tarifák igénylése céljából a termékek származásának bizonyítására vonatkozó leírások, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok a származási szabályokról szóló fenti szakaszban találhatók.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

A megállapodás védi az Ön szellemi tulajdonhoz fűződő jogait, amikor áruit Moldovába importálja és/vagy exportálja.

Védjegyek és szerzői jogok

Az EU–Moldova megállapodás tisztességes és átlátható rendszert biztosít a védjegyek lajstromozásához. Ha a védjegyhivatal elutasítja a bejelentést, a döntést írásban kell közölni Önnel, megadva az elutasítás okait.

Formatervezési minták és szabadalmak

Önállóan létrehozott, egyéni jellegű formatervezési mintái legfeljebb 25 évig részesülhetnek oltalomban. Ez kizárólagos jogot biztosít Önnek a formatervezési minta használatára, és megakadályozza, hogy az Ön hozzájárulásával nem rendelkező harmadik felek felhasználják, újraalkossák, értékesítsék vagy importálják és/vagy exportálják azt.

Földrajzi árujelzők

Az EU–Moldova megállapodás alapján létrehozott, földrajzi árujelzőkkel foglalkozó külön bizottság nyomon követi a megállapodás földrajzi árujelzőkkel kapcsolatos végrehajtását, és jelentést tesz a Kereskedelmi Bizottságnak. A mezőgazdasági termékek, élelmiszerek, bortípusok és szeszes italok földrajzi árujelzőivel kapcsolatos további információkért lásd az EU–Moldova megállapodás XXX. mellékletét.

Hogyan lehet védelmet szerezni?

Moldova szerzői jogok védelmével foglalkozó ügynöksége az Állami Szellemitulajdon-védelmi Ügynökség (AGEPI). Ez az ügynökség a jogi keret javításán és az uniós normákhoz való hozzáigazításán, valamint a nyilvánosság tudatosságának növelésén és a bűnüldözési kapacitás kiépítésén dolgozik.

A szellemi tulajdont online regisztrálhatja az AGEPI-nél. Moldovában a szellemitulajdon-jogok védelmének megszerzéséhez szükséges idő az Ön által igényelt védelem típusától függően változik

  • szerzői jog: 15-30 nap
  • védjegyek: 10–12 hónap
  • növényszabadalom: 1,5-3 év
  • rövid távú találmányi szabadalom: 7–8 hónap
  • hosszú távú találmányi szabadalom: 17–18 hónap
  • ipari formatervezés: 10–12 hónap
  • földrajzi jelzések, eredetmegjelölések vagy hagyományos különleges termékek: 10–12 hónap

Szolgáltatáskereskedelem

Mind a moldovai kormány, mind az EU nagyfokú átláthatóság mellett ismertette a szolgáltatásnyújtással kapcsolatos meglévő korlátozásait vagy fenntartásait. Moldova egyedi fenntartásainak listáját lásd az EU–Moldova társulási megállapodás XXVII-E–G. mellékletében.

Hogyan navigálnak a mellékletek között?

Az EU–Moldova társulási megállapodás három melléklete Moldova fenntartásait tartalmazza, amelyek hatással lehetnek az Ön vállalkozására

  • vállalkozást szeretne alapítani Moldovában? A XXVII-E. melléklet negatív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, amelyekhez Ön nem fér hozzá. Ez azt jelenti, hogy kihasználhatja az összes többi olyan ágazatban rejlő lehetőségeket, amelyek nem szerepelnek a listán.
  • Érdekli az Ön szolgáltatásainak határokon átnyúló kereskedelme? A XXVIII-F. melléklet pozitív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, amelyekhez Ön hozzáféréssel rendelkezik. Ez a lista felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekben kereskedhet.
  • Diplomás gyakornokot vagy kulcsfontosságú személyzeti lehetőségeket keres? A XXVII-G. melléklet felsorolja azokat az ágazatokat vagy alágazatokat, amelyekben korlátozásokat alkalmaznak.
  • Ön független szakmai vagy szerződéses szolgáltató? A XXVII-H. melléklet felsorolja az alkalmazott fenntartásokat.
Ki hozhat létre vállalkozást Moldovában?

Ha Ön

  • az EU–Moldova megállapodás lehetővé teszi, hogy Ön fióktelepeket vagy képviseleti irodákat hozzon létre vagy szerezzen be Moldovában vagy az EU-ban;
  • magánszemélyként az EU–Moldova megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy önfoglalkoztatás vagy az Ön ellenőrzése alatt álló vállalkozások révén vállalkozást hozzon létre és alapítson

Ezek a juttatások biztosítják, hogy Ön ugyanolyan bánásmódban részesüljön, mint a moldovai állampolgárok.

Határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás

A Moldovához hozzáféréssel rendelkező ágazatokban a megállapodás megszünteti a következő korlátozásokat:

  • a szolgáltatási ügyletek vagy eszközök összértékéről
  • a szolgáltatási műveletek teljes számáról vagy a szolgáltatási outputok teljes mennyiségéről

Ön a moldovai állampolgárokra vonatkozó feltételekkel azonos feltételek mellett nyújthat szolgáltatásokat Moldovának.

Ideiglenes tartózkodás

Az EU–Moldova megállapodás lehetővé teszi, hogy Ön ideiglenesen Moldovába (vagy az EU-ba) költözzön, hogy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokként, üzleti értékesítőként vagy egy vállalat kulcsfontosságú személyzeteként dolgozzon az adott országban.

Az ideiglenes tartózkodási időszakok a következők:

  • vállalaton belül áthelyezett személy (egy moldovai (vagy uniós) vállalat kulcsfontosságú személyzete vagy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokok) – legfeljebb 3 év
  • üzleti látogató (pl. vállalkozás létrehozása céljából utazik Moldovába (vagy az EU-ba) vagy üzleti értékesítő) – bármely 12 hónapos időszakban legfeljebb 90 nap
  • felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornok, aki nem vállalaton belül áthelyezett személy – legfeljebb 1 év

Az EU–Moldova megállapodás emellett mindkét ország meghatározott ágazataiban lehetőségeket teremt a szerződéses szolgáltatók számára. E tekintetben azonban a szolgáltatónak

  • a szóban forgó szolgáltatást ideiglenesen nyújtja olyan szervezet alkalmazottjaként, amely egy évet meg nem haladó időtartamra szóló szolgáltatási szerződést kötött;
  • legalább 3 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik az ágazatban
  • egyetemi végzettséggel vagy azzal egyenértékű tudást bizonyító képesítéssel és megfelelő szakmai képesítéssel rendelkezik

A személyzetre, a felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokokra, az üzleti értékesítőkre és a szerződéses szolgáltatókra vonatkozó korlátozásokkal kapcsolatos további információkért lásd az EU–Moldova társulási megállapodás XXVII-G. és XXVII-H. mellékletét.

Közbeszerzés

Az EU és Moldova nemzeti, regionális és helyi szinten kölcsönös hozzáférést irányoz elő az egyes országok közbeszerzési piacaihoz. Ez vonatkozik a hagyományos ágazatokban és a közüzemi ágazatban kötött közbeszerzési szerződésekre és koncessziókra is.

Az EU–Moldova megállapodás azt is biztosítja, hogy a pályázatok elbírálása mindkét országban tisztességesen, a helyi és a külföldi pályázókkal azonos bánásmódban részesüljön.

A megállapodás kötelezi mind az EU-t, mind Moldovát annak biztosítására, hogy

  • valamennyi tervezett beszerzést nyilvánosságra hozzák – erre azért kerül sor, hogy a piac megnyíljon a verseny előtt, és hogy Ön a szerződés odaítélése előtt hozzáférjen a tervezett beszerzéssel kapcsolatos információkhoz
  • a szerződés tárgyának megkülönböztetésmentes leírása, amely tartalmazza a megfelelő határidőket, és amely minden gazdasági szereplő számára hozzáférhető
  • nem alkalmaznak Önnel mint gazdasági szereplővel szemben olyan hátrányos megkülönböztetést, amely megakadályozhatná Önt abban, hogy részt vegyen az ajánlatban
  • a nyertes ajánlat kihirdetéséig átlátható az ajánlat odaítélésének folyamata
  • a végleges határozatot minden pályázóval közlik – kérésre a sikertelen pályázók magyarázatot kapnak, amely lehetővé teszi a határozat elemzését

A MTender hálózatépítési elektronikus közbeszerzési platform könnyebben elérhető közbeszerzési információkat biztosít, beleértve a tervezett közbeszerzési tevékenységek bejelentését, az elektronikus ajánlattételi dokumentumok rendelkezésre állását, az automatizált közbeszerzési közlönyt és az elektronikus ajánlattételi sablon létrehozását az elektronikus szolgáltatók számára.

Linkek, kapcsolatok, dokumentumok

Nemzeti intézmények

Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek

Kapcsolatok a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelmények (SPS)

Nemzeti intézmények

Gazdasági tanács a moldovai miniszterelnöknek

Honlap: https://consecon.gov.md/hu/misiune/

A Gazdasági és Infrastrukturális Minisztérium kettős felhasználású termékek kereskedelmének ellenőrzésével foglalkozó osztálya

Moldova részes fele a nemzetközi vegyifegyver-tilalmi egyezménynek (CWC), és figyelemmel kíséri az ilyen fegyverek előállításához felhasználható anyagok behozatalát. A behozatalhoz ezért különleges engedélyre lehet szükség.

Secţia control al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 250669

Fax: +373 22 234064

Moldovai Nemzeti Bank (BNM)

A valuta ellenőrzéséért és stabilitásáért felelős szerv a Moldovai Nemzeti Bank (BNM). A Nemzeti Pénzügyi Stabilitási Bizottság a BNM alárendeltje.

Banca Naţională a Moldovei (BNM)

Bd. Grigore Vieru No. 1, MD-2005 Chișinău, Moldávia

Tel.: +373 22 822348, 822502, 822606

moldovai vámhatóság

Serviciul Vamal al Republicii Moldávia

Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 574201, 574206

Telefonos ügyfélszolgálat: +373 22 574111

Fax: +373 22 273061

E-mail cím: vama@customs.gov.md

Honlap: http://www.customs.gov.md/

A Földművelésügyi Minisztérium Szennyezésmegelőzési és Hulladékgazdálkodási Igazgatósága

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

Fax: +373 22 226858

Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek

Az Európai Unió Moldovai Köztársaságba delegált küldöttsége

Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldova

Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Chișinău, Moldova

Tel.: +373 22505210

Fax: +373 22272622

E-mail cím: Küldöttség – Moldova@eeas.europa.eu

A Moldovai Köztársaság Európai Unió mellé akkreditált képviselete

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brüsszel, Belgium

Tel.: +32 27400660

Fax: +32 27400669

E-mail cím: mission.bru@mfa.gov.md

Honlap: mrmue.mfa.gov.md

Moldovai Köztársaság Kereskedelmi és Iparkamara

Camera de Comert si Industrie a Republicii Magyarország

151, Stefan cel Mare blv., Chisinau, MD2004, Moldova

Tel.: +373 22 22 15 52

Fax: +373 22 2 44 25

E-mail cím: camera@chamber.md

European Business Association Moldova

Asociaţia Businessului Európai (EBA)

30, Vlaicu Pârcălab str., of. 7, Chisinau, MD2012, Moldova

Tel.: +373 22 90 70 25

Mobil: +373 79 025 999

E-mail cím: info@eba.md

EU4Business

EU4Business Titkárság

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgium

Tel.: +32 27491851

E-mail cím: secretariat@eu4business.eu

Kapcsolatok a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Moldovai Szabványügyi Intézet (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 905300

Fax: +373 22 905310

Az említett minisztérium által ellenőrzött másik szervezetként a Moldovai Köztársaság Nemzeti Akkreditációs Központját (MOLDAC) jelölték ki Moldovában egyedüli nemzeti akkreditáló testületként.

A moldovai szabványok és műszaki előírások katalógusa: www.estandard.md

Egészségügyi, Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium

Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale

Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Chișinău, Moldova

Tel.: +373 22 729907, 268818

Fax: +373 22 738781

Közszolgáltatási Ügynökség

Az újonnan behozott gépjárműveknek szerepelniük kell a Közszolgáltatási Ügynökség szállítóeszköz-nyilvántartásában. Ezenkívül az importőrnek be kell jelentenie és azonosítania kell a gépjárművekre vonatkozó műszaki feltételeket.

Hotelek a(z) Agenţia Servicii Publice közelében

Str. Pushkin 42, MD-2012 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 257070

Fax: +373 22 212259

Nemzeti Közúti Közlekedési Ügynökség

A közúti fuvarozással kapcsolatos jogi intézkedések ellenőrzéséért és nyomon követéséért felelős hatóság a Nemzeti Közúti Szállítási Ügynökség.

Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) subordonat Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor

Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 498810

Fax: +373 22 220657

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelmények (SPS)

Nemzeti Növényvédelmi Szervezet (NPPO)/Növényegészségügyi Igazgatóság

Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Tel.: +373 22 264674, 294730

Fax: +373 22294730

A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatalhoz rendelt Állategészségügyi Főosztály

Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Tel.: +373 22 210178, 294730

Fax: +373 22 294730

Földművelésügyi, Regionális Fejlesztési és Környezetvédelmi Minisztérium

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 204579

Fax: +373 22 220748

Mérgező vegyi anyagokkal foglalkozó hivatalos kapcsolattartó pont (OCP)

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

Fax: +373 22 226858

Nemzeti Biológiai Biztonsági Bizottság

Comisia Naţională pentru Securitate Biologică

Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Chișinău, Moldova (Térkép megjelenítése)

Tel. és Fax: +373 22 226874

További linkek

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások