Prehĺbená a komplexná zóna voľného obchodu medzi EÚ a Moldavskom

EÚ a Moldavská republika podpísali dohodu o pridružení v júni 2014 a dohoda je v plnej platnosti od júla 2016. Prehĺbená a komplexná zóna voľného obchodu (DCFTA) je neoddeliteľnou súčasťou dohody. Znižuje clá, ktorým čelia európske firmy pri vývoze do Moldavska, a zefektívňuje colné postupy. Okrem toho dohoda ďalej uľahčuje obchod postupnou aproximáciou moldavských právnych predpisov, pravidiel a postupov vrátane noriem s právnymi predpismi, pravidlami a postupmi EÚ.

Dohoda v skratke

Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Moldavskou republikou bola podpísaná v júni 2014 a je v plnej platnosti od júla 2016.

Pozri úplné znenie a prílohy k dohode.

Aké sú výhody pre vaše podnikanie?

Dohoda o pridružení

  • uľahčuje vám vývoz do Moldavskej republiky (ďalej len „Moldavsko“) a dovoz z Moldavskej republiky (ďalej len „Moldavsko“)
  • znižuje sadzby a umožňuje efektívne a rýchle vykonávanie colných režimov

Okrem toho sa v dohode stanovuje postupný proces aproximácie moldavských právnych predpisov, pravidiel a postupov s právnymi predpismi, pravidlami a postupmi EÚ, napríklad v oblasti noriem, čím sa ďalej uľahčuje činnosť obchodníkov.

Kto môže vyvážať z EÚ do Moldavska podľa dohody o pridružení medzi EÚ a Moldavskom?

Ak ste spoločnosť registrovaná v členskom štáte EÚ a získali ste platné colné vyhlásenie – a v prípade potreby aj vývoznú licenciu – môžete vyvážať na základe dohody o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Kto môže vyvážať do EÚ z Moldavska podľa dohody o pridružení medzi EÚ a Moldavskom?

Ak chcete vyvážať do EÚ na základe dohody medzi EÚ a Moldavskom, musíte byť spoločnosťou registrovanou v Moldavskej republike.

EÚ je jedným z najväčších obchodných partnerov Moldavska. Medzi kľúčové obchodné tovary medzi EÚ a Moldavskom patria stroje a zariadenia, rastlinné výrobky, textil a textilné výrobky, ako aj základné kovy.

Tarify

Priemyselný tovar

Ku dňu predbežného nadobudnutia platnosti dohody EÚ zrušila všetky clá na priemyselné výrobky z Moldavska, zatiaľ čo Moldavsko začalo postupne rušiť clá na určité výrobky počas prechodného obdobia troch až piatich rokov, ako napríklad:

  • určité druhy plastových a podobných výrobkov
  • nábytok
  • rôzne textilné výrobky (napr. koberce a oblečenie)

Moldavsko úplne zrušilo clá na tieto výrobky do 1. septembra 2019.

Poľnohospodársky tovar

Dohoda tiež znižuje clá na poľnohospodárske výrobky.

Moldavsko súhlasilo so zrušením ciel na väčšinu svojich poľnohospodárskych výrobkov po prechodnom období trvajúcom až desať rokov. Je to dôležité napríklad pre

  • vín
  • niektoré potravinové prípravky

Moldavsko sa okrem toho zaviazalo odstrániť clá v rámci osobitných colných kvót v prípade viacerých citlivých výrobkov, ako sú

  • bravčové
  • hydina
  • mliečne výrobky
  • spracované mäsové výrobky
  • cukry

Colné kvóty udelené na vývoz týchto výrobkov z EÚ do Moldavska sú vymedzené v listine koncesií v prílohe XV-D takto:

Moldavsko – colná kvóta (v tonách)

 

2020

2021

2022

1. Bravčové mäso *

4 500

5 000

5 500

2. Hydina *

5 000

5 500

6 000

3. Mliečne výrobky *

1 500

2 000

 

4. Spracované mäso

1 700

   

5. Cukry *

7 000

8 000

9 000

6. Sladidlá

640

   

* kvóty na bravčové mäso, hydinu, mliečne výrobky a cukor boli preskúmané v roku 2020

Na druhej strane EÚ od prvého dňa zrušila clá na poľnohospodárske výrobky s výnimkou osobitných citlivých výrobkov, pre ktoré zaviedla aj colné kvóty. To znamená, že každý rok možno bez cla obchodovať len s obmedzeným množstvom citlivých výrobkov. Presné sumy sú vymedzené v prílohe 15A k dohode o pridružení.

Colné kvóty udelené na moldavský vývoz týchto výrobkov do EÚ sú vymedzené v prílohe XV-A Výrobky podliehajúce ročným bezcolným kvótam (Únia) takto:

Colná kvóta EÚ (v tonách)*

Rajčiaky 2 000
Cesnak 220
Stolové hrozno 20 000
jablká 40 000
Čerstvé čerešne 1 500 000
Slivky 15 000
Hroznová šťava 500

*Tieto kvóty sa spravujú na základe zásady „kto prv príde, ten prv berie“. Obdobie podávania prihlášok trvá od 1. januára do 31. decembra. Pred vývozom skontrolujte zostatok každej uplatniteľnej kvóty.

Ak akýkoľvek dovoz, ktorý prichádza do EÚ, prekročí tieto colné kvóty, uplatní sa clo podľa doložky najvyšších výhod. Okrem toho upozorňujeme, že niektoré druhy ovocia a zeleniny si vyžadujú platbu vstupných cien v EÚ. To je napríklad prípad paradajok. Znamená to, že k dovozným poplatkom vášho tovaru sa môžu pripočítať prirážky, ak je jeho dovozná cena nižšia ako stanovená vstupná cena.

Príloha XV-C okrem toho obsahuje zoznam poľnohospodárskych výrobkov, v prípade ktorých môže EÚ uplatňovať „mechanizmus proti obchádzaniu“. To znamená, že ak dovoz z Moldavska prekročí určitú úroveň, EÚ môže pozastaviť nižšie clá na tieto výrobky na obdobie šiestich mesiacov.

Dohoda nepovoľuje clá na vývoz. Obsahuje aj tzv. klauzulu „standstill“. Táto doložka znamená, že EÚ ani Moldavsko nemôžu zvýšiť clá ani zaviesť nové clá, ktoré sa zameriavajú na tovar z druhej strany. Dohodou sa takisto zakazujú kvantitatívne obmedzenia dovozu a vývozu (s výnimkou obmedzení povolených podľa pravidiel WTO, ako je článok XI GATT).

Colnú sadzbu uplatniteľnú na váš výrobok nájdete v časti Môj obchodný asistent.

Pravidlá pôvodu

Na to, aby bol váš výrobok oprávnený na preferenčné zaobchádzanie (nižšie alebo žiadne clo), musí spĺňať určité pravidlá, ktorými sa vymedzuje jeho pôvod, pravidlá pôvodu, ktoré sú stanovené v paneuro-stredomorskom dohovore.

 

Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA)v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty. Viac informácií o tom, ako používať ROSA

Ak ste v tejto téme noví, úvod k hlavným konceptom nájdete v časti tovar.

Požiadavky na výrobok

Technické pravidlá a požiadavky

Moldavsko podniklo kroky na aproximáciu svojich právnych predpisov, noriem a postupov týkajúcich sa technických prekážok obchodu s právnymi predpismi, normami a postupmi EÚ. Uľahčuje vám to obchod medzi Moldavskom a EÚ.

Moldavsko aproximovalo právne predpisy vrátane

  • akreditáciu a uvádzanie výrobkov na trh. Stanovujú sa v ňom moduly postupov posudzovania zhody.
  • všeobecná bezpečnosť výrobkov, v ktorej sa stanovujú kritériá toho, čo sa má zvážiť pri určovaní výrobku ako bezpečného, a určuje sa, kedy sa má výrobok zakázať, pretože predstavuje vážne riziko pre zdravie a bezpečnosť

Zoznam týchto nariadení a iných právnych predpisov, ktoré Moldavsko vykonalo, sa nachádza v prílohe XVI k dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Moldavsko sa tiež dohodlo na aproximácii

  • bezpečnostné požiadavky na širokú škálu výrobkov vrátane strojových zariadení, výťahov, hračiek, zdravotníckych pomôcok a jednoduchých tlakových nádob
  • výrobky, ktoré nevyžadujú označenie Conformité Européenne (CE), napr. kozmetické výrobky, motorové vozidlá, chemikálie a lieky

Pokiaľ ide o normy, Moldavsko má

  • prijíma medzinárodné a európske normy v súlade s osvedčenými postupmi
  • zaväzuje sa zrušiť všetky protichodné vnútroštátne normy. To zahŕňa všetky protichodné normy GOST (Gosudarstvenny Standart) používané v postsovietskych štátoch – moldavský národný normalizačný orgán zriadil sedem technických výborov na identifikáciu protichodných noriem, ktoré sa majú zrušiť.

 

Ak chcete dovážať tovar do EÚ z Moldavska od výrobcu, ktorý sa rozhodol použiť svoje vlastné špecifikácie z Moldavska, musíte získať vyhlásenie o zhode EÚ podpísané výrobcom.

EÚ vyhlásenie o zhode potvrdzuje a vyhlasuje, že príslušné výrobky spĺňajú príslušné požiadavky a normy. Po dokončení môže výrobca pripevniť na svoj tovar štítok Conformité Européenne (CE), z ktorého vyplýva, že spĺňa normy EÚ.

Ak sa váš výrobca rozhodne preukázať zhodu prostredníctvom EÚ vyhlásenia o zhode, môže to stáť viac peňazí a času ako práca s harmonizovanými normami EÚ, ktoré zabezpečujú rovnocennosť.

Pozrite si harmonizované normy zoskupené podľa existujúcich sektorových smerníc o výrobkoch.

Kontakty pre technické požiadavky

Ako zistím, že tovar, ktorý dovážam do EÚ, spĺňa predpisy a normy EÚ?

Ak dovážate do EÚ tovar, ktorý predstavuje vysoké riziko pre verejný záujem (napr. tlakové nádoby, výťahy a určité strojové zariadenia), posúdenie zhody musí vykonať notifikovaný orgán (ktorý je zvyčajne konkrétnou organizáciou, ako sú laboratóriá alebo inšpekčné a certifikačné orgány akreditované moldavskou vládou).

Ministerstvo hospodárstva a infraštruktúry monitoruje podriadené inštitúcie zodpovedné za úlohy, ako sú postupy posudzovania zhody, metrologické overovania a akreditácia spoločností. Tieto inštitúcie zahŕňajú

Upozorňujeme, že v prípade veľkého množstva tovaru budete musieť získať povinnú certifikáciu, ktorú môže udeliť jedna z akreditovaných inštitúcií posudzovania zhody.

EÚ a Moldavsko v súčasnosti pracujú na type dohody o vzájomnom uznávaní, ktorá umožní uvedenie určitých priemyselných výrobkov, ktoré spĺňajú požiadavky zhody, na trh bez ďalšieho skúšania alebo postupov zhody.

Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia – sanitárne a rastlinolekárske opatrenia

Bezpečnosť potravín, zdravie zvierat a rastlín

V súvislosti s obchodom s rastlinami, poľnohospodárskymi a potravinovými komoditami, ktorý je oboznámený so zdravím a bezpečnosťou ľudí a zvierat, Moldavsko súhlasilo s aproximáciou právnych predpisov EÚ vrátane

  • pravidlá bezpečnosti agropotravinových výrobkov
  • osobitné pravidlá týkajúce sa krmív pre zvieratá
  • pravidlá o geneticky modifikovaných organizmoch
  • pravidlá týkajúce sa zdravotníckeho tovaru na veterinárne účely

Zoznam všetkých zahrnutých výrobkov sa nachádza v prílohe XVII-A k dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Plánujete dovážať tovar do EÚ z Moldavska?

  • Váš tovar musí byť zaregistrovaný v Národnej agentúre pre bezpečnosť potravín (ANSA)
  • musíte predložiť vyhlásenie oznamujúce agentúre ANSA konkrétny tovar, ktorý dovážate
  • musíte získať rastlinolekárske osvedčenie vydané v Moldavsku, ktoré umožňuje vstup vášho tovaru do EÚ

Všimnite si, prosím, že

  • ak dovážate do EÚ akýkoľvek tovar uvedený ako druh podľa Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), môžete tak urobiť len s povolením ministerstva poľnohospodárstva, regionálneho rozvoja a životného prostredia Moldavska. Je váš dobrý zoznam? Dozvedieť sa tu
  • ak dovážate do EÚ akékoľvek toxické chemické látky a materiály, musíte získať povolenie na dovoz od ministerstva poľnohospodárstva Moldavska
  • ak dovážate akékoľvek toxické chemikálie, musíte sa obrátiť na svoje národné oficiálne kontaktné miesto (OCP)

Ministerstvo zdravia zvierat pridelené Národnej agentúre pre bezpečnosť potravín je zodpovedné za veterinárne kontroly živých zvierat v Moldavsku. Zoznam podrobných ustanovení o tom, ako zaobchádzať s chorobami zvierat alebo rastlín a rýb, sa nachádza v prílohe XVIII-A k dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Kontakty pre sanitárne/rastlinolekárske požiadavky (SPS)

Technické prekážky obchodu

Hoci sú technické pravidlá dôležité, niekedy môžu pôsobiť ako prekážky medzinárodného obchodu, a preto môžu byť pre vás ako vývozcu značnou záťažou.

  • ak si myslíte, že čelíte obchodnej bariére, ktorá spomaľuje vaše podnikanie alebo vám bráni vo vývoze, môžete nám to povedať
  • prostredníctvom online formulára nahláste, čo zastavuje váš vývoz do Moldavska – EÚ zanalyzuje vašu situáciu a prijme vhodné opatrenia

Kontaktujte nás

Doklady a postupy colného konania

Dohoda zabezpečuje transparentnejšie a jednoduchšie colné postupy s cieľom uľahčiť obchod a znížiť náklady pre podniky.

Dokumenty

V podrobných príručkách sa opisujú rôzne typy dokumentov, ktoré by ste mali pripraviť na colné odbavenie vašich výrobkov.

V závislosti od vášho výrobku môžu colné orgány vyžadovať všetky alebo niektoré z nižšie uvedených prvkov:

  • obchodná faktúra (konkrétne požiadavky týkajúce sa jej formy a obsahu nájdete v časti Môj obchodný asistent)
  • baliaci list
  • dovozné licencie na určitý tovar
  • certifikáty preukazujúce, že váš výrobok je v súlade s povinnými predpismi o výrobkoch, ako sú požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia, označovanie a balenie.
  • dôkaz o pôvode – vyhlásenie o pôvode

V záujme väčšej istoty treba uviesť, že o záväznú informáciu o nomenklatúrnom zatriedení tovaru a/alebo záväznú informáciu o pôvode tovaru môžete požiadať vopred.

Podrobné informácie o tom, ktoré dokumenty musíte predložiť na colné odbavenie vášho výrobku, nájdete v časti Môj obchodný asistent.

Postupy preukazovania a overovania pôvodu

Opis spôsobu preukázania pôvodu vašich výrobkov na účely uplatnenia preferenčných ciel a opis pravidiel týkajúcich sa overovania pôvodu colnými orgánmi nájdete v oddiele o pravidlách pôvodu uvedenom vyššie.

Informácie o colných postupoch pri dovoze a vývoze vo všeobecnosti nájdete na webovom sídle GR pre dane a colnú úniu.

Duševné vlastníctvo a zemepisné označenia

Dohoda chráni vaše práva duševného vlastníctva pri dovoze a/alebo vývoze vášho tovaru do Moldavska.

Ochranné známky a autorské práva

Dohoda medzi EÚ a Moldavskom poskytuje spravodlivý a transparentný systém registrácie ochranných známok. Ak správu ochranných známok zamietne vašu prihlášku, rozhodnutie vám musí byť oznámené písomne s uvedením dôvodov zamietnutia.

Dizajny a patenty

Vaše nezávisle vytvorené dizajny, ktoré majú osobitý charakter, sú chránené zápisom na obdobie až 25 rokov. To vám poskytne výhradné právo používať dizajn a zabrániť tretím stranám, ktoré nemajú váš súhlas, aby ho používali, vytvárali, predávali alebo dovážali a / alebo vyvážali.

Zemepisné označenia

Vykonávanie dohody v súvislosti so zemepisnými označeniami monitoruje osobitný výbor pre zemepisné označenia zriadený na základe dohody medzi EÚ a Moldavskom, ktorý podáva správy Výboru pre obchod. Viac informácií o zemepisných označeniach poľnohospodárskych výrobkov, potravín, druhov vína a liehovín sa nachádza v prílohe XXX k dohode medzi EÚ a Moldavskom.

Ako získať ochranu?

Moldavskou agentúrou na ochranu autorských práv je Štátna agentúra pre duševné vlastníctvo (AGEPI). Táto agentúra pracuje na zlepšení právneho rámca a jeho prispôsobení normám EÚ, ako aj na zvyšovaní informovanosti verejnosti a budovaní kapacít v oblasti presadzovania práva.

Môžete požiadať o registráciu duševného vlastníctva v AGEPI online. Čas potrebný na získanie ochrany práv duševného vlastníctva v Moldavsku sa líši v závislosti od typu ochrany, o ktorú žiadate

  • autorské práva: 15 – 30 dní
  • ochranné známky: 10 – 12 mesiacov
  • patent na rastliny: 1,5 – 3 roky
  • krátkodobý patent na vynález: 7 – 8 mesiacov
  • Dlhodobý patent na vynález: 17 – 18 mesiacov
  • priemyselný dizajn: 10 – 12 mesiacov
  • zemepisné označenia, označenia pôvodu alebo tradičné špeciality: 10 – 12 mesiacov

Obchod so službami

Moldavská vláda aj EÚ uviedli svoje existujúce obmedzenia alebo výhrady týkajúce sa poskytovania služieb s vysokou úrovňou transparentnosti. Zoznam konkrétnych výhrad Moldavska sa nachádza v prílohe XXVII-E až –G k dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Ako sa orientujete v prílohách?

Dohoda o pridružení medzi EÚ a Moldavskom obsahuje tri prílohy s výhradami Moldavska, ktoré by mohli mať vplyv na váš podnik.

  • Chcete začať podnikať v Moldavsku? Príloha XXVII-E obsahuje negatívny zoznam všetkých odvetví služieb, ku ktorým nemáte prístup. To znamená, že môžete využiť príležitosti vo všetkých ostatných odvetviach, ktoré nie sú uvedené.
  • Máte záujem o cezhraničný obchod s Vašimi službami? Príloha XXVIII-F obsahuje pozitívny zoznam odvetví služieb, ku ktorým máte prístup. V tomto zozname sú uvedené všetky sektory, v ktorých môžete obchodovať.
  • Hľadáte stážistu alebo kľúčové personálne príležitosti? V prílohe XXVII-G sa uvádza zoznam odvetví alebo pododvetví, v ktorých sa uplatňujú obmedzenia.
  • Ste nezávislým profesionálnym alebo zmluvným poskytovateľom služieb? V prílohe XXVII-H sa uvádza zoznam uplatnených výhrad.
Kto môže založiť podnik v Moldavsku?

Ak ste

  • ak ide o podnik, dohoda medzi EÚ a Moldavskom vám umožňuje založiť alebo nadobudnúť pobočky vášho podniku alebo zastupiteľských kancelárií v Moldavsku alebo EÚ,
  • ako jednotlivec vám dohoda medzi EÚ a Moldavskom poskytuje príležitosti na založenie a založenie podniku prostredníctvom samostatnej zárobkovej činnosti alebo podnikov, ktoré máte pod kontrolou.

Týmito príspevkami sa zabezpečuje rovnaké zaobchádzanie ako s moldavskými štátnymi príslušníkmi.

Cezhraničné poskytovanie služieb

V odvetviach, ktorým bol udelený prístup do Moldavska, sa dohodou rušia tieto obmedzenia:

  • z celkovej hodnoty transakcií so službami alebo aktív
  • o celkovom počte operácií v oblasti služieb alebo celkovom množstve výstupov v oblasti služieb

Takisto budete môcť poskytovať služby Moldavsku za rovnakých podmienok ako moldavskí štátni príslušníci.

Prechodné pobyty

Dohoda medzi EÚ a Moldavskom vám umožňuje dočasne sa presťahovať do Moldavska (alebo EÚ) a pracovať ako stážista s vysokoškolským vzdelaním, obchodný predajca alebo kľúčový personál spoločnosti v tejto krajine.

Obdobia dočasného pobytu sú takéto:

  • zamestnanec presunutý v rámci podniku (kľúčový personál spoločnosti v Moldavsku (alebo EÚ) alebo stážisti s vysokoškolským vzdelaním) – najviac 3 roky
  • obchodná návšteva (napr. cestovanie s cieľom založiť podnik v Moldavsku (alebo EÚ) alebo obchodný predajca) – najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 12-mesačného obdobia
  • stážista s vysokoškolským vzdelaním, ktorý nie je zamestnancom presunutým v rámci podniku – najviac 1 rok

Dohoda medzi EÚ a Moldavskom takisto vytvára príležitosti pre poskytovateľov zmluvných služieb v konkrétnych odvetviach v oboch krajinách. V tejto súvislosti však poskytovateľ musí

  • dočasne poskytuje príslušnú službu ako zamestnanec účtovnej jednotky, ktorá získala zmluvu o poskytovaní služieb na obdobie nepresahujúce jeden rok
  • mať aspoň trojročnú odbornú prax v danom odvetví,
  • mať vysokoškolský titul alebo kvalifikáciu preukazujúcu vedomosti na rovnocennej úrovni a príslušnú odbornú kvalifikáciu,

Viac informácií o obmedzeniach, ktoré sa vzťahujú na zamestnancov, stážistov s vysokoškolským vzdelaním, predajcov služieb pre podniky a poskytovateľov zmluvných služieb, sa nachádza v prílohe XXVII-G a prílohe XXVII-H k dohode o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.

Verejné obstarávanie

EÚ a Moldavsko predpokladajú vzájomný prístup na trhy verejného obstarávania v každej krajine na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Týka sa to verejných zákaziek a koncesií v tradičných odvetviach, ako aj v odvetví verejnoprospešných služieb.

Dohodou medzi EÚ a Moldavskom sa takisto zabezpečuje, aby sa žiadosti o verejné súťaže v oboch krajinách posudzovali spravodlivo a aby sa s miestnymi a zahraničnými žiadateľmi zaobchádzalo rovnako.

V dohode sa EÚ aj Moldavsku ukladá povinnosť zabezpečiť, aby:

  • všetky plánované obstarávania sa zverejňujú – toto sa uskutočňuje s cieľom otvoriť trh hospodárskej súťaži a poskytnúť vám prístup k informáciám o plánovanom obstarávaní pred zadaním zákazky.
  • existuje nediskriminačný opis predmetu zákazky s uvedením primeraných lehôt, ktorý je prístupný všetkým hospodárskym subjektom
  • neexistuje žiadna diskriminácia voči vám ako hospodárskemu subjektu, ktorá by vám mohla znemožniť účasť na výberovom konaní.
  • proces zadávania zákazky až do vyhlásenia víťaznej ponuky je transparentný
  • konečné rozhodnutie sa oznámi všetkým žiadateľom – na požiadanie dostanú neúspešní žiadatelia vysvetlenie, ktoré vám umožní analyzovať rozhodnutie

Elektronická platforma obstarávania MTender poskytuje ľahšie dostupné informácie o obstarávaní vrátane oznámenia plánovaných činností obstarávania, dostupnosti elektronických súťažných podkladov, automatizovaného bulletinu o verejnom obstarávaní a vytvorenia elektronického vzoru ponuky pre elektronických prevádzkovateľov.

Odkazy, kontakty, dokumenty

Vnútroštátne inštitúcie

Zastúpenia, obchodné komory a podnikateľské združenia

Kontakty pre technické požiadavky

Kontakty pre sanitárne/rastlinolekárske požiadavky (SPS)

Vnútroštátne inštitúcie

Hospodárska rada pri predsedovi vlády Moldavska

Webová stránka: https://consecon.gov.md/en/misiune/

Oddelenie kontroly obchodu s tovarom s dvojakým použitím pri ministerstve hospodárstva a infraštruktúry

Moldavsko je zmluvnou stranou Medzinárodného dohovoru o chemických zbraniach (CWC) a monitoruje dovoz látok, ktoré sa môžu použiť na výrobu takýchto zbraní. Dovoz si preto môže vyžadovať osobitné povolenie.

Secţia control al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 250669

Fax: +373 22 234064

Národná banka Moldavska (BNM)

Orgánom zodpovedným za menovú kontrolu a stabilitu je Národná banka Moldavska (BNM). Národný výbor pre finančnú stabilitu je podriadený BNM.

Banca Naţională a Moldovei (BNM)

Bd. Grigore Vieru č. 1, MD-2005 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 822348, 822502, 822606

Moldavská colná správa

Serviciul Vamal al Republicii Moldavsko

Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 574201, 574206

Call centrum: +373 22 574111

Fax: +373 22 273061

E-mail: vama@customs.gov.md

Webová stránka: http://www.customs.gov.md/

Riaditeľstvo pre prevenciu znečisťovania a nakladanie s odpadom pri ministerstve poľnohospodárstva

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

Fax: +373 22 226858

Zastúpenia, obchodné komory a podnikateľské združenia

Delegácia Európskej únie v Moldavskej republike

Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldavsko

Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22505210

Fax: +373 22272622

E-mail: Delegácia-Moldavsko@eeas.europa.eu

Misia Moldavskej republiky pri Európskej únii

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brusel, Belgicko

Tel.: +32 27400660

Fax: +32 27400669

E-mail: mission.bru@mfa.gov.md

Webová stránka: mrmue.mfa.gov.md

Obchodná a priemyselná komora Moldavskej republiky

Camera de Comert si Industrie a Republicii Moldova

151, Stefan cel Mare blv., Kišiňov, MD2004, Moldavsko

Tel.: +373 22 22 15 52

Fax: +373 22 2 44 25

E-mail: camera@chamber.md

Európske obchodné združenie Moldavsko

Asociaţia Businessului European (EBA)

30, Vlaicu Pârcălab str., z r. 7, Kišiňov, MD2012, Moldavsko

Tel.: +373 22 90 70 25

Mobilný telefón: +373 79 025 999

E-mail: info@eba.sk

EU4Business

Sekretariát EU4Business

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgicko

Tel.: +32 27491851

E-mail: secretariat@eu4business.eu

Kontakty pre technické požiadavky

Inštitút pre normalizáciu Moldavska (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 905300

Fax: +373 22 905310

Ako ďalšia organizácia kontrolovaná uvedeným ministerstvom je za jediný vnútroštátny akreditačný orgán v Moldavsku určené Národné centrum pre akreditáciu Moldavskej republiky (MOLDAC).

Katalóg moldavských noriem a technických predpisov: www.estandard.md

Ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnej ochrany

Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale

Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 729907, 268818

Fax: +373 22 738781

Agentúra pre verejné služby

Novo dovezené motorové vozidlá musia byť zapísané v registri dopravných prostriedkov Agentúry pre verejné služby. Okrem toho musí dovozca deklarovať a identifikovať technické podmienky motorových vozidiel.

Agenţia Servicii Publice

Str. Puškin 42, MD-2012 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 257070

Fax: +373 22 212259

Národná agentúra pre cestnú dopravu

Orgánom zodpovedným za kontrolu a monitorovanie právnych opatrení v cestnej doprave je Národná agentúra pre cestnú dopravu.

Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) subordonat Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor

Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 498810

Fax: +373 22 220657

Kontakty pre sanitárne/rastlinolekárske požiadavky (SPS)

Národná organizácia pre ochranu rastlín (NPPO)/Riaditeľstvo pre ochranu zdravia rastlín

Vzdialenosť Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 264674, 294730

Fax: +373 22294730

Oddelenie zdravia zvierat pridelené Národnej agentúre pre bezpečnosť potravín

Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 210178, 294730

Fax: +373 22 294730

Ministerstvo pôdohospodárstva, regionálneho rozvoja a životného prostredia

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 204579

Fax: +373 22 220748

Oficiálne kontaktné miesto (OCP) pre toxické chemikálie

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišiňov, Moldavsko

Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526

Fax: +373 22 226858

Národná komisia pre biologickú bezpečnosť

Comisia Naţională pentru Securitate Biologică

Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Kišiňov, Moldavsko

Tel. a fax: +373 22 226874

Ďalšie odkazy

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy