Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom
EÚ a Spojené kráľovstvo dosiahli dohodu o dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktorá sa predbežne vykonáva od 1.januára 2021 a nadobudla platnosť 1. mája 2021.
Dohoda o obchode a spolupráci sa nevzťahuje len na obchod s tovarom, službami, investície, verejné obstarávanie a práva duševného vlastníctva, ale aj na širokú škálu ďalších kľúčových oblastí v záujme EÚ, ako je letecká a cestná doprava, energetika a udržateľnosť, rybárstvo a koordinácia sociálneho zabezpečenia. Pravidlá týkajúce sa obchodu a investícií sa opierajú o komplexné záväzky v oblasti rovnakých podmienok a udržateľného rozvoja.
- Stanovujú sa v ňom nulové clá a nulové kvóty na všetok tovar, ktorý spĺňa príslušné pravidlá pôvodu.
- Investorom z EÚ umožňuje založiť svoje spoločnosti na území Spojeného kráľovstva a slobodne ich prevádzkovať vo väčšine odvetví.
- Poskytuje napríklad prístup na trh nad rámec dohody s Japonskom a zahŕňa regulačné ustanovenia pre mnohé kľúčové odvetvia služieb.
- Zabezpečuje, aby spoločnosti z EÚ, ktoré sú už usadené v Spojenom kráľovstve, neboli diskriminované v postupoch verejného obstarávania.
- Zabezpečuje práva na ďalší predaj pre umelcov z EÚ, na ktoré sa nevzťahujú medzinárodné dohovory o právach duševného vlastníctva.
- Zabezpečuje nenarušený obchod a hospodársku súťaž pre spoločnosti EÚ v odvetviach energetiky a surovín a pre priemysel vo všeobecnosti.
- Obsahuje kapitolu o MSP určenú na podporu účasti MSP na dohode.
- Obe strany sa zaviazali zabezpečiť stabilné rovnaké podmienky zachovaním vysokej úrovne ochrany v oblastiach, ako sú:
- ochrana životného prostredia;
- boj proti zmene klímy a stanovovanie cien uhlíka;
- sociálne a pracovné práva;
- daňová transparentnosť a štátna pomoc;
- s účinným vnútroštátnym presadzovaním, záväzným mechanizmom urovnávania sporov a možnosťou oboch strán prijať nápravné opatrenia.
Na obchod s tovarom medzi EÚ a Severným Írskom sa uplatňuje Protokol o Írsku a Severnom Írsku zahrnutý v dohode o vystúpení.
Sťažnosti
Znenie dohody a prehľad
- Znenie dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom
- Otázky & Odpovede
- Stiahnuť: Vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom – veľké zmeny v porovnaní s výhodami členstva v EÚ – kontrolný zoznam
Pravidlá pôvodu
Na to, aby váš výrobok spĺňal podmienky na preferenčné zaobchádzanie, musí spĺňať pravidlá pôvodu podľa dohody. Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA)v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty.
Všeobecné informácie o pravidlách pôvodu a postupoch stanovenia pôvodu sa nachádzajú v tomto oddiele.
Pôvod je "ekonomická štátna príslušnosť" obchodovaného tovaru. Ak ste v tejto téme noví, nájdite úvod do hlavných konceptov v časti tovar. Pravidlá pôvodu.
Pravidlá pôvodu sú stanovené v druhej časti hlave 1 kapitole 2 Dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom – Ú. v. EÚ L 149, 30.4.2021, s. 10) a v prílohách 2 až 9.
Je môj výrobok „pôvodný“ podľa dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom?
Aby bol váš výrobok oprávnený na nižšiu alebo nulovú preferenčnú sadzbu podľa dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, musí mať pôvod v EÚ alebo Spojenom kráľovstve.
Výrobok „má pôvod“ v EÚ alebo v Spojenom kráľovstve, ak spĺňa jednu z týchto požiadaviek:
- je úplne získaný v EÚ alebo Spojenom kráľovstve;
- Vyrába sa výlučne z materiálov s pôvodom v EÚ alebo Spojenom kráľovstve;
- Prešiel dostatočnou výrobou v EÚ alebo Spojenom kráľovstve v súlade so špecifickými pravidlami pre výrobky stanovenými v prílohe 3.
Okrem toho sa v prílohe 4 stanovujú kvóty pôvodu a alternatívne osobitné pravidlá pre určité výrobky.
Príklady pravidiel špecifických pre jednotlivé výrobky v obchodných dohodách EÚ:
- pravidlo pridanej hodnoty – hodnota všetkých použitých nepôvodných materiálov nesmie presiahnuť určitý percentuálny podiel ceny výrobku zo závodu;
- zmena nomenklatúrneho zatriedenia – výsledkom výrobného procesu je zmena nomenklatúrneho zatriedenia nepôvodných materiálov a konečného výrobku;
- špecifické operácie – vyžaduje sa špecifický výrobný proces, napríklad spriadanie vlákien na priadzu. Takéto pravidlá sa väčšinou používajú v textilnom a odevnom priemysle a chemickom priemysle.
Kombinácia týchto rôznych pravidiel je možná, pričom rôzne pravidlá sa plnia alternatívne alebo v kombinácii.
Tipy a triky, ktoré vám pomôžu dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky
Dohoda poskytuje dodatočnú flexibilitu, ktorá vám pomôže dodržiavať špecifické pravidlá pre výrobky, ako sú tolerancie alebo kumulácia.
Tolerancia
- pravidlo tolerancie umožňuje výrobcovi použiť nepôvodné materiály, ktoré sú bežne zakázané špecifickým pravidlom pre výrobok, až do výšky 10 % ceny výrobku zo závodu;
- v prípade poľnohospodárskych a spracovaných poľnohospodárskych výrobkov patriacich do kapitol 2 a 4 až 24 harmonizovaného systému, iných ako spracované produkty rybolovu kapitoly 16, tolerančné hodnoty 15 % hmotnosti výrobku;
- táto tolerancia sa nemôže použiť na prekročenie maximálnej hodnoty alebo hmotnostného prahu nepôvodných materiálov uvedených v špecifických pravidlách pre výrobky;
- na textílie a odevy zatriedené do 50. až 63. kapitoly HS sa uplatňujú osobitné tolerancie.
Kumulácia
V dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sa stanovujú dva spôsoby kumulácie pôvodu:
- dvojstranná kumulácia – materiály s pôvodom v Spojenom kráľovstve možno považovať za materiály s pôvodom v EÚ (a naopak), ak sa používajú pri výrobe výrobku;
- úplná kumulácia – umožňuje zohľadniť opracovanie alebo spracovanie vykonané na nepôvodných materiáloch v EÚ alebo Spojenom kráľovstve s cieľom pomôcť dodržať špecifické pravidlo pre výrobky.
Ďalšie požiadavky
Váš výrobok musí spĺňať aj všetky ostatné uplatniteľné požiadavky uvedené v Protokole o pravidlách pôvodu, ako je nedostatočné opracovanie alebo spracovanie alebo pravidlo nepozmeňovania.
Pravidlo o nepozmeňovaní
Pôvodné výrobky sa musia prepravovať z EÚ do Spojeného kráľovstva (a naopak) bez ďalšieho spracovania v tretej krajine.
Niektoré operácie sa môžu vykonávať v tretej krajine, ak výrobky zostávajú pod colným dohľadom:
- nakladanie alebo vykladanie;
- pridanie alebo pripevnenie značiek, štítkov, pečatí alebo akejkoľvek dokumentácie s cieľom zabezpečiť súlad s osobitnými domácimi požiadavkami dovážajúcej krajiny;
- skladovanie;
- rozdelenie zásielok;
- operácie na uchovanie výrobkov v dobrom stave.
Colné orgány môžu požadovať dôkazy o dodržiavaní pravidla, ako napríklad:
- zmluvné prepravné doklady, ako sú nákladné listy;
- faktické alebo konkrétne dôkazy založené na označovaní alebo číslovaní balení;
- akýkoľvek dôkaz týkajúci sa samotného tovaru.
Vrátenie cla
Podľa dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom je možné získať náhradu ciel, ktoré boli predtým zaplatené za nepôvodné materiály použité na výrobu výrobku, ktorý sa vyváža v rámci preferenčnej sadzby.
Ako požiadať o preferenčné sadzobné zaobchádzanie?
Dovozcovia môžu požiadať o preferenčné sadzobné zaobchádzanie na základe potvrdenia o pôvode, ktoré poskytol vývozca.
Potvrdenie o pôvode
Vývozcovia môžu sami vyhlásiť, že ich výrobok má pôvod v EÚ alebo Spojenom kráľovstve, a to poskytnutím potvrdenia o pôvode.
V EÚ môže byť dokončená buď:
- vývozca registrovaný v systéme registrovaných vývozcov (REX)
- ktorýkoľvek vývozca za predpokladu, že celková hodnota výrobkov nepresahuje 6 000 EUR
- Rovnaké číslo REX sa môže použiť aj pre niektoré ďalšie preferenčné obchodné dohody EÚ (napríklad obchodná dohoda EÚ s Kanadou, Japonskom, Novým Zélandom alebo Vietnamom).
- znenie potvrdenia o pôvode možno vyhotoviť v ktoromkoľvek z úradných jazykov EÚ a možno ho nájsť v prílohe 7 k dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom;
- potvrdenie o pôvode by sa malo uvádzať na faktúre alebo akomkoľvek inom doklade, ktorý opisuje pôvodný výrobok dostatočne podrobne na to, aby ho bolo možné identifikovať;
- V prípade dovozu do EÚ je potvrdenie o pôvode vyhotovené vývozcom zo Spojeného kráľovstva platné 12 mesiacov. V prípade dovozu do Spojeného kráľovstva je potvrdenie o pôvode vyhotovené vývozcom z EÚ platné 24 mesiacov;
- potvrdenie o pôvode sa môže vzťahovať na viaceré zásielky rovnakých výrobkov počas obdobia nepresahujúceho jeden rok.
Overovanie pôvodu
Colné orgány môžu overiť, či je dovážaný výrobok skutočne pôvodným výrobkom alebo či spĺňa iné požiadavky na pôvod.
V prípade pochybností môže colný orgán od dovozcu požadovať, aby preukázal, že výrobok, na ktorý dovozca žiada preferenčné sadzobné zaobchádzanie, bol odoslaný v súlade s pravidlami prepravy.
Overovanie je založené na týchto zásadách:
- administratívna spolupráca medzi colnými orgánmi dovážajúcej a vyvážajúcej krajiny;
- kontroly pôvodu výrobkov vykonávané miestnymi colnými orgánmi. Návštevy dovážajúcej krajiny u vývozcu nie sú povolené.
Praktické usmernenie k ustanoveniam dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o pravidlách pôvodu:
- Úvodná príručka pre obchodníkov k ustanoveniam o pravidlách pôvodu Dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom
- Usmernenie k oddielu II dohody o obchode a spolupráci: postupy stanovenia pôvodu
- Usmernenie k nedostatočnej výrobe
- Pokiaľ ide o uplatňovanie výnimiek týkajúcich sa kvót pôvodu, môžete sa oboznámiť s vykonávacím nariadením o uplatňovaní colných kvót.
Služby
EÚ a Spojené kráľovstvo sú hlavnými partnermi, pokiaľ ide o obchod so službami a investície. V roku 2021 bolo Spojené kráľovstvo po Spojených štátoch druhým najväčším obchodným partnerom EÚ v oblasti služieb. Hlavnými odvetviami služieb, s ktorými sa obchodovalo medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, boli tzv. „iné podnikateľské služby“ (t. j. služby v oblasti výskumu a vývoja, právne služby, architektonické služby atď.), finančné služby a telekomunikačné, počítačové a informačné služby.
Od 1. januára 2021 sa Spojené kráľovstvo už nezúčastňuje na jednotnom trhu EÚ, a preto už nevyužíva zásady voľného pohybu osôb, voľného poskytovania služieb a slobody usadiť sa. V dôsledku toho sa poskytovatelia služieb zo Spojeného kráľovstva na to, aby mohli ponúkať služby v celej EÚ, možno budú musieť usadiť v EÚ, aby mohli pokračovať v prevádzke. Musia dodržiavať vnútroštátne pravidlá, postupy a povolenia, ktoré sa vzťahujú na ich činnosti v každom členskom štáte, v ktorom pôsobia. To isté platí pre prevádzkovateľov z EÚ, t. j. musia dodržiavať vnútroštátne pravidlá v Spojenom kráľovstve, aby mohli poskytovať služby v Spojenom kráľovstve.
V dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sa stanovuje významná úroveň otvorenosti pre obchod so službami a investície v mnohých odvetviach vrátane odborných a podnikateľských služieb (napr. právne, audítorské, architektonické služby), doručovacích a telekomunikačných služieb, počítačových a digitálnych služieb, finančných služieb, služieb v oblasti výskumu a vývoja, väčšiny dopravných služieb a environmentálnych služieb. Okrem toho sa vzťahuje aj na investície do iných odvetví, ako sú služby, ako je výroba, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, rybárstvo, energetika a iné primárne odvetvia.
Skutočná úroveň prístupu na trh bude závisieť od spôsobu poskytovania služby: či sa dodáva cezhranične z domovskej krajiny dodávateľa, napr. cez internet („režim 1“); dodávané spotrebiteľovi v krajine dodávateľa, napríklad turistovi cestujúcemu do zahraničia a nakupujúcemu služby (ďalej len „spôsob 2“); dodávané prostredníctvom miestne usadeného podniku vo vlastníctve zahraničného poskytovateľa služieb (ďalej len „režim 3“) alebo prostredníctvom dočasnej prítomnosti poskytovateľa služieb, ktorý je fyzickou osobou, na území inej krajiny (ďalej len „režim 4“). V praxi skutočná schopnosť poskytovať konkrétnu službu alebo investovať do určitého odvetvia závisí aj od konkrétnych výhrad stanovených v dohode o obchode a spolupráci, ktoré môžu byť uložené poskytovateľom služieb z EÚ pri poskytovaní služieb v Spojenom kráľovstve v niektorých odvetviach, a naopak.
Pokiaľ ide o vstup a dočasný pobyt fyzických osôb na obchodné účely (ďalej len „spôsob 4“), EÚ a Spojené kráľovstvo sa dohodli na širokej škále recipročných záväzkov. Zmluvné strany nemôžu odmietnuť takýto vstup a pobyt z ekonomických dôvodov (napr. kvóty, testy hospodárskych potrieb) – hoci v niektorých prípadoch by mohli existovať výhrady voči záväzkom. V určitých prípadoch sa môže vyžadovať aj vízum a/alebo povolenie na pobyt alebo pracovné povolenie.
Dohoda sa vzťahuje na tieto kategórie osôb:
- Obchodné návštevy na účely usadenia sa - napr. manažér, ktorý prichádza do Spojeného kráľovstva založiť dcérsku spoločnosť. Tieto osoby môžu prísť na 90 dní v rámci 6-mesačného obdobia.
- Zamestnanci presunutí v rámci spoločnosti – napr. manažér, ktorého spoločnosť X v EÚ vysiela pracovať do svojej dcérskej spoločnosti Y v Spojenom kráľovstve). Tieto osoby môžu prísť na 3 roky (pokiaľ nie sú stážistami, pričom v takom prípade je dĺžka pobytu obmedzená na 1 rok).
- Krátkodobé obchodné návštevy: týmto osobám sa povoľuje vstup do EÚ alebo Spojeného kráľovstva na účely vykonávania určitých (jedenástich) činností uvedených v bode 8 prílohy 21. Môžu prísť na 90 dní v 6-mesačnom období. Členské štáty a Spojené kráľovstvo však môžu vzniesť výhrady k niektorým z týchto činností.
- Poskytovatelia zmluvných služieb: tieto osoby môžu vstúpiť do EÚ (alebo do Spojeného kráľovstva) s cieľom plniť zmluvu o poskytovaní služieb, ktorú má ich spoločnosť s klientom z EÚ (alebo zo Spojeného kráľovstva) na maximálne obdobie 12 mesiacov alebo na obdobie trvania zmluvy – podľa toho, ktoré obdobie je kratšie. Mali by mať vysokoškolské vzdelanie a odbornú prax spojenú s poskytovanou službou. Môžu poskytovať služby uvedené v bode 10 prílohy 22. Členské štáty však môžu vzniesť výhrady k niektorým z týchto činností: pozri bod 12 prílohy 22 – to znamená, že podmienky poskytovania danej služby môžu byť reštriktívnejšie alebo dokonca nemožné.
- Nezávislí odborníci. Rovnako ako poskytovatelia zmluvných služieb, ale sú samostatne zárobkovo činnými osobami. Zoznam povolených služieb je uvedený v bode 11 prílohy 22.
Okrem toho sa uplatňujú všetky vnútroštátne pravidlá týkajúce sa odborných kvalifikácií. Dohoda o obchode a spolupráci obsahuje rámec, na základe ktorého sa Európska únia a Spojené kráľovstvo môžu neskôr v jednotlivých prípadoch a pre konkrétne povolania dohodnúť na dodatočných opatreniach na uznávanie určitých odborných kvalifikácií, ktoré by sa stali prílohou k samotnej dohode. Takéto opatrenia musí prijať Rada pre partnerstvo.
Praktické informácie pre poskytovateľov služieb z EÚ na poskytovanie služieb v Spojenom kráľovstve
Vyhľadávač licencií
Na poskytovanie služby v Spojenom kráľovstve je potrebná licencia na niektoré obchodné činnosti alebo iné činnosti.
Ako založiť firmu vo Veľkej Británii
Požiadavky na založenie podniku v Spojenom kráľovstve budú závisieť od typu podniku, ktorý chcete vytvoriť, kde pracujete a či prijmete ľudí, ktorí vám pomôžu. Príručka o tom, ako založiť podnik v Spojenom kráľovstve
Uznávanie odborných kvalifikácií
Odborná kvalifikácia získaná mimo Spojeného kráľovstva bude musieť byť oficiálne uznaná regulačným orgánom Spojeného kráľovstva, aby mohla pracovať v povolaní, ktoré je v Spojenom kráľovstve regulované. Informácie o regulačných orgánoch a regulovaných povolaniach v Spojenom kráľovstve
Ďalšie informácie o regulovaných povolaniach možno nájsť na webovom sídle Centra Spojeného kráľovstva pre odborné kvalifikácie.
Informácie o právnych službách a službách námornej dopravy
Nový obchodný asistent pre služby a investície, ktorý je k dispozícii na portáli Access2Markets, ponúka informácie spoločnostiam z EÚ, ktoré chcú poskytovať právne služby a služby námornej dopravy do Spojeného kráľovstva. Obsahuje informácie o požiadavkách, ktoré musia splniť, ako aj kontaktné údaje príslušných regulačných orgánov.
Pravidlá vstupu a pobytu pre kvalifikovaný personál
Všeobecné informácie o vízovej povinnosti pre rôzne kategórie žiadateľov.
Konkrétnejšie v prípade kvalifikovaného personálu:
- Pravidlá pre obchodných návštevníkov
- Vízum pre kvalifikovaných pracovníkov
- Vnútropodnikové vízum
- T5 Dočasný pracovník – pracovník s medzinárodnou zmluvou
- Zástupca zahraničného podniku
Verejné obstarávanie
Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom zahŕňa Dohodu WTO o vládnom obstarávaní (GPA) a presahuje jej rámec. Znamená to, že všetky výhody súvisiace s dvojstrannými pravidlami a prístupom spoločností z EÚ na trh Spojeného kráľovstva, ktoré vyplývajú z dohody GPA, sú potvrdené aj v rámci dohody o obchode a spolupráci a podliehajú dvojstrannému urovnávaniu sporov.
Dohoda o obchode a spolupráci presahuje rámec záväzkov GPA a poskytuje dodatočný prístup na trh:
- zahŕňa obstarávateľské subjekty prevádzkujúce plynárenské a tepelné siete a súkromne vlastnené obstarávateľské subjekty s monopolnými právami vo všetkých odvetviach verejných služieb,
- Pokrytie niektorých doplnkových služieb, ako napríklad:
- Hotelové a reštauračné služby (CPC Prov. 641)
- Potravinové servírovacie služby (CPC Prov. 642)
- Služby spojené s podávaním nápojov (CPC Prov. 643)
- Služby súvisiace s telekomunikáciami (CPC Prov. 754)
- Služby v oblasti nehnuteľností za poplatok alebo na zmluvnom základe (CPC Prov. 8220)
- Iné obchodné služby (CPC Prov. 87901, 87903, 87905-87907)
- Vzdelávacie služby (CPC Prov. 92)
Dohodou o obchode a spolupráci sa rozširuje aj uplatniteľný súbor pravidiel a následne sa uľahčuje prístup na trh vďaka:
- intenzívnejšie využívanie elektronických prostriedkov,
- jednotný portál pre všetky oznámenia,
- akceptovanie vlastných vyhlásení,
Do dohody o obchode a spolupráci sme zahrnuli aj nediskrimináciu spoločností vo vlastníctve EÚ usadených v Spojenom kráľovstve v prípade všetkých verejných súťaží vrátane obstarávania, na ktoré sa dohoda nevzťahuje, ako sú napríklad nákupy s nízkou hodnotou (vnútroštátne zaobchádzanie pod prahovou hodnotou Dohody o vládnom obstarávaní).
Viac informácií o prístupe na trh verejného obstarávania v Spojenom kráľovstve:
Verejné zákazky v hodnote viac ako 10 000 GBP
Verejné zákazkyv Severnom Írsku: Elektronické získavanie zdrojov v Severnom Írsku – elektronické verejné súťaže v Severnom Írsku