Online nástroje a služby pre menšie firmy

Služby pre malé a stredné podniky (MSP)
- Enterprise Europe Network je najväčšia svetová podporná sieť pre malé a stredné podniky (MSP) s medzinárodnými ambíciami. Má 3 000 odborníkov v 600 členských organizáciách vo viac ako 60 krajinách. Medzi členské organizácie patria obchodné a priemyselné komory, technologické centrá a výskumné ústavy.
- Helpdesk pre MSP na ochranu obchodu ponúka dovozcom a vývozcom ľahko dostupné osobné poradenstvo v prípade, že sú ovplyvnení nástrojmi na ochranu obchodu, t. j. antidumpingovými alebo antisubvenčnými opatreniami uloženými v EÚ alebo inde vo svete.
- V online kurze o nástrojoch na ochranu obchodu pre MSPsa opisujú základné aspekty, ktoré MSP potrebujú vedieť pri svojej každodennej činnosti.
- Helpdesk pre oblasť duševného vlastníctva poskytuje bezplatné informácie a služby na podporu MSP v EÚ pri ochrane a presadzovaní ich práv duševného vlastníctva v partnerských krajinách:
- Portál Vaša Európa – Podnikanie poskytuje viacjazyčné informácie a online verejné služby pre spoločnosti, ktoré hľadajú podnikateľské príležitosti v Európe aj mimo nej (kliknite na mapu, vyberte krajinu EÚ a zistite viac o činnostiach členských štátov na podporu podnikania).
- Projekty na podporu podnikania financované EÚ poskytujú spoločnostiam z EÚ podporné služby, ako sú informácie o vývoznom trhu, pomoc pri prístupe na trh, poradenstvo v regulačných otázkach a usmernenia týkajúce sa práv duševného vlastníctva:
- Centrum pre priemyselnú spoluprácu medzi EÚ a Japonskom
- Centrum EÚ pre MSP v Číne
- Európske podnikateľské centrum ASEAN (EABC), Thajsko
- Obchodný register združenia ASEAN, brána združenia ASEAN k regulačnej transparentnosti súvisiacej s obchodom pre všetky členské štáty združenia ASEAN
- Podpora európskych podnikov na trhoch juhovýchodnej Ázie (SEBSEAM):
Kapitoly o MSP v obchodných dohodách
Všetky nové obchodné dohody budú obsahovať kapitolu o MSP, ak s tým partnerská krajina súhlasí. Umožnilo by to lepšiu výmenu informácií o otázkach prístupu na trh a plodnú spoluprácu medzi Komisiou a partnerskou krajinou pri riešení otázok súvisiacich s MSP v obchodnej dohode.
Kapitoly o MSP možno okrem iného nájsť v týchto obchodných dohodách:
- Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom (DHP)
- Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Spoločný výbor Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) sa v osobitnom odporúčaní týkajúcom sa MSPdohodol, že každá zmluvná strana by mala MSP druhej zmluvnej strany poskytovať online informácie o CETA a prístupe na trh a že kontaktné miesto pre MSP na každej strane by malo spolupracovať na riešení osobitných otázok týkajúcich sa MSP.
Ako nás kontaktovať
Ak máte konkrétnu otázku týkajúcu sa MSP, prístupu na trh alebo informácií na tomto webovom sídle, použite kontaktný formulár.