Poistenie nákladnej dopravy
V tomto oddiele sa uvádzajú podrobné informácie o poistení pre rôzne druhy dopravy.
Keď sa s tovarom obchoduje na medzinárodnej úrovni, dôležitým aspektom prepravy tovaru je poistenie. Tovar je vystavený bežným aj mimoriadnym rizikám. Bežné riziká sa týkajú manipulácie, skladovania, nakladania alebo prepravy tovaru, zatiaľ čo mimoriadne riziká môžu zahŕňať nepokoje, štrajky, terorizmus atď.
Poistná dokumentácia je dôležitá pre colné konanie. V nasledujúcom oddiele sa uvádzajú podrobnejšie informácie o rôznych druhoch poistnej dokumentácie v závislosti od druhu dopravy.
Poistenienákladu je dohoda o ochrane tovaru pred stratou alebo poškodením spôsobeným rizikom, na ktoré sa vzťahuje poistná zmluva. Poistná faktúra sa zvyčajne vyžaduje pri colnom odbavení len vtedy, ak príslušné údaje nie sú uvedené v obchodnej faktúre.
Existuje rozdiel medzi poistením nákladu a poistením zodpovednosti dopravcu. V prípade poistenia nákladu, kryté riziká a pevná náhrada škody vyplývajúca zo zmluvy závisia od vyvážajúcej spoločnosti alebo jednotlivca.
Poistenie zodpovednosti dopravcu sa na druhej strane riadi inými pravidlami. V závislosti od dopravného prostriedku je náhrada obmedzená hmotnosťou a hodnotou tovaru.
Štandardný rozsah zodpovednosti dopravcu je stanovený v nasledujúcich medzinárodných dohovoroch.
Cestná doprava
Medzinárodná cestná nákladná doprava sa riadi Dohovorom o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave (dohovor CMR) podpísaným v Ženeve v roku 1956.
Podľa tohto dohovoru cestní dopravcovia nie sú zodpovední za stratu alebo poškodenie tovaru, ak môžu preukázať, že strata alebo poškodenie boli spôsobené:
- vlastné chyby tovaru
- vyššia moc (nepredvídateľné okolnosti)
- chyba na strane nakladača alebo príjemcu.
Neexistuje žiadne nariadenie Európskej únie týkajúce sa náhrady za cestnú dopravu.
Železniční dopravcovia
Medzinárodná železničná preprava tovaru sa riadi Dohovorom o železničnej preprave (dohovor CIM), podpísaným v Berne v roku 1980.
Železničné spoločnosti nenesú zodpovednosť za stratu alebo poškodenie tovaru, ak môžu preukázať, že strata alebo poškodenie boli spôsobené:
- vlastné chyby tovaru
- vyššia moc
- chyba na strane odosielateľa alebo príjemcu.
V súčasnosti neexistujú žiadne pravidlá Európskej únie týkajúce sa odškodnenia. Zvyčajne sa obmedzuje na maximálnu sumu za stratený alebo poškodený hrubý kilogram. Vo väčšine prípadov je však nepravdepodobné, že spoločnosti dostanú niečo, čo sa blíži hodnote ich tovaru.
Lodné spoločnosti
V Medzinárodnom dohovore o nákladnom liste z roku 1968, známejšom ako „Haagske pravidlá“ alebo „Bruselský dohovor“, sa stanovujú povinnosti lodných spoločností pri medzinárodnej preprave tovaru.
Lodné spoločnosti nenesú zodpovednosť za stratu alebo poškodenie tovaru, ak môžu preukázať, že strata alebo poškodenie boli spôsobené:
- vlastné vady tovaru a úbytok hmotnosti počas prepravy
- námorná chyba posádky
- požiar
- plavidlo nespôsobilé na plavbu na mori
- vyššia moc
- štrajk alebo výluka
- zo strany nakladača
- skryté chyby na palube plavidla, ktoré nebolo možné zistiť počas dôkladnej inšpekcie
- pokusy o záchranu životov alebo tovaru na mori.
Na úrovni Európskej únie v súčasnosti neexistuje harmonizácia náhrady škody, ktorá je zvyčajne obmedzená na určitú sumu za kilogram strateného alebo poškodeného tovaru. Tento systém spôsobuje rovnaké problémy ako v prípade železničných nehôd; vývozca pravdepodobne stratí veľkú časť hodnoty tovaru.
Leteckí dopravcovia
Varšavský dohovor z roku 1929 a Montrealský dohovor z roku 1975 stanovujú, že leteckí dopravcovia nie sú zodpovední za stratu alebo poškodenie tovaru, ak môžu preukázať, že:
- dopravca a jeho zástupcovia prijali všetky potrebné opatrenia, aby sa vyhli škode, alebo že nebolo možné prijať takéto opatrenia (vyššia moc);
- škoda bola spôsobená chybou pilota alebo navigačnou chybou;
- žalobca spôsobil škodu alebo k nej prispel.
Neexistuje žiadna norma Európskej únie, pokiaľ ide o náhradu škody poškodenej osoby. Odškodnenie je zvyčajne obmedzené na pevnú sumu za hrubý kilogram poškodeného alebo strateného tovaru.
Leteckí dopravcovia môžu vykonať osobitné rezervácie pri prijímaní nákladu. Tieto výhrady sa zaznamenávajú do leteckého nákladného listu (AWB) a používajú sa ako dôkaz. Letecké spoločnosti však zvyčajne odmietnu podozrivé balíky alebo balíky, ktoré nezodpovedajú AWB.