Nástroj medzinárodného verejného obstarávania
Protekcionizmus vo verejnom obstarávaní je na celom svete na vzostupe. Zo štúdií vyplýva, že za posledné desaťročie sa počet prekážok verejného obstarávania zvýšil päťnásobne. Tieto prekážky verejného obstarávania môžu mať mnoho podôb. Môžu to byť právne ustanovenia, ktoré de jure obmedzujú prístup zahraničných uchádzačov na trh, alebo môžu ísť o praktiky, ktoré de facto znižujú šance zahraničných uchádzačov na úspech v postupoch verejného obstarávania.
Bežne dodržiavané reštriktívne nariadenia alebo opatrenia prijaté v tretej krajine zahŕňajú:
- požiadavky na miestny obsah;
- systémy cenových preferencií zvýhodňujúce domácich uchádzačov v postupoch verejného obstarávania;
- právne obmedzenia alebo zákazy účasti zahraničných uchádzačov na postupoch verejného obstarávania.
OECD vypracovala taxonómiu opatrení v oblasti verejného obstarávania, ktoré obmedzujú prístup na trh verejného obstarávania EÚ, aby získala viac informácií o prekážkach verejného obstarávania.
Stretli ste sa s prekážkou v tretej krajine?
Sťažnosť týkajúcu sa nástroja medzinárodného verejného obstarávania (NMO) môžete podať priamo na jednotnom kontaktnom mieste prostredníctvom formulára sťažnosti NMO.
Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete podporu pri podávaní sťažnosti, kontaktujte nás priamo na adrese trade-eu-international-procurement-instrument@ec.europa.eu.
Vašu sťažnosť týkajúcu sa NMO posúdime spolu s našimi odborníkmi. Po ukončení hodnotenia Vás budeme informovať o výsledku hodnotenia.
Ste zainteresovaná strana, ktorá chce predložiť informácie na prešetrovanie NMO?
Pozri usmernenie k predkladaniu informácií zainteresovanými stranami.
Vyhlásenie o autorských právach
Pri predkladaní informácií Európskej komisii musíte uviesť vyhlásenie o autorských právach, prečítajte si vyhlásenie o usmerneniach týkajúcich sa autorských práv.