Instrument za međunarodnu javnu nabavu

Protekcionizam u javnoj nabavi u porastu je diljem svijeta. Tijekom posljednjeg desetljeća studije su pokazale da se broj prepreka javnoj nabavi povećao za pet puta. Te prepreke javnoj nabavi mogu poprimiti brojne oblike. To mogu biti pravne odredbe kojima se de jure stranim ponuditeljima ograničava pristup tržištu ili prakse kojima se de facto smanjuju izgledi za uspjeh stranih ponuditelja u postupcima javne nabave.

Uobičajene restriktivne uredbe ili mjere donesene u trećim zemljama uključuju:

  • zahtjeve u pogledu lokalnog sadržaja;
  • programi cjenovnih povlastica kojima se prednost daje domaćim ponuditeljima u postupcima javne nabave;
  • pravna ograničenja ili zabrane sudjelovanja stranih ponuditelja u postupcima javne nabave.

Za više informacija o preprekama javnoj nabavi OECD je razvio taksonomiju mjera javne nabave kojima se ograničava pristup tržištu javne nabave EU-a.

Jeste li naišli na prepreku u trećoj zemlji?

Pritužbu u vezi s instrumentom za međunarodnu javnu nabavu možete podnijeti izravno jedinstvenoj ulaznoj točki putem obrasca za pritužbe u vezi s instrumentom za međunarodnu javnu nabavu.

Ako imate pitanja ili vam je potrebna potpora pri podnošenju pritužbe, slobodno nam se obratite izravno na trade-eu-international-procurement-instrument@ec.europa.eu.

Zajedno s našim stručnjacima razmotrit ćemo vašu pritužbu u vezi s IMN-om. Nakon dovršetka obavijestit ćemo vas o ishodu procjene.

Jeste li zainteresirana strana koja želi dostaviti informacije za ispitni postupak o IMN-u?

Vidjeti smjernice o podnošenju informacija zainteresiranih strana.

Izjava o autorskim pravima

Kada Europskoj komisiji dostavljate informacije, morate navesti izjavu o autorskim pravima. Pregledajte izjavu o smjernicama o autorskim pravima.

Brze poveznice