Prava intelektualnog vlasništva i oznake zemljopisnog podrijetla
Ako vi ili vaše poduzeće imate intelektualno vlasništvo koje se temelji na jedinstvenim idejama, inovacijama ili robnim markama, potrebno ga je zaštititi. Ovdje je vodič o različitim mogućnostima koje postoje za zaštitu različitih vrsta intelektualnog vlasništva, zajedno s informacijama o tome kako ostvariti svoja prava. Možete saznati i više o politici EU-a o pravima intelektualnog vlasništva i sporazumima koje EU ima s drugim zemljama radi zaštite poduzeća iz EU-a.
Trgovinska politika EU-a i intelektualno vlasništvo
EU podupire stroge standarde prava intelektualnog vlasništva koji utječu na poduzeća i potrošače u EU-u i izvan njega. EU traži čvrst i predvidljiv pravni okvir za prava intelektualnog vlasništva za međunarodnu trgovinu, uključujući:
- Prava intelektualnog vlasništva kojima se potiču inovacije, jamči podrijetlo proizvoda i osigurava njihova autentičnost, uz mjere zabrane protiv svakog kršenja tih prava.
- Prava intelektualnog vlasništva koja štite potrošače od krivotvorenih proizvoda koji ne ispunjavaju zdravstvene i sigurnosne standarde EU-a.
Kako bi se spriječila povreda prava intelektualnog vlasništva, EU je donio revidiranu Strategiju za provedbu prava intelektualnog vlasništva u trećim zemljama, koja je usmjerena na:
- odgovor na nedavne promjene u međunarodnom okruženju intelektualnog vlasništva, uključujući digitalizaciju svih dijelova gospodarstva i novoutvrđene nedostatke u zakonodavstvu o intelektualnom vlasništvu i njegovoj provedbi.
- pružanje potrebnih alata Europskoj komisiji kako bi učinkovitije odgovorila na trenutačne izazove.
Kao članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) EU je potpisnik međunarodnih sporazuma o pravima intelektualnog vlasništva, kao što je Sporazum o trgovinskim aspektima prava intelektualnog vlasništva (TRIP). Sporazumom o TRIPS-u utvrđuju se minimalni standardi zaštite prava intelektualnog vlasništva koje treba osigurati svaka zemlja i postupci za rješavanje sporova povezanih s pravima intelektualnog vlasništva.
Prava intelektualnog vlasništva u Sporazumu o TRIPS-u uključuju:
- autorsko pravo i srodna prava;
- žigovi, uključujući uslužne žigove;
- oznake zemljopisnog podrijetla, uključujući oznake izvornosti;
- industrijski dizajn;
- patente, uključujući zaštitu novih biljnih sorti;
- nacrte rasporeda integriranih sklopova;
- neobjavljene informacije, uključujući poslovne tajne i podatke o ispitivanju.
Prava intelektualnog vlasništva u trgovinskim sporazumima EU-a
EU pregovara o poglavljima o pravima intelektualnog vlasništva u svojim trgovinskim sporazumima s drugim zemljama i regijama. Cilj je osigurati da oba trgovinska partnera imaju iste standarde zaštite intelektualnog vlasništva.
- Trgovinski sporazumi EU-a nadilaze sporazume WTO-a o trgovinskim aspektima prava intelektualnog vlasništva i rješavaju posebne probleme u pogledu prava intelektualnog vlasništva s tim zemljama.
- Više o pravilima o pravima intelektualnog vlasništva u trgovinskim sporazumima EU-a možete saznati ovdje.
Politika EU-a u području prava intelektualnog vlasništva prema zemljama u razvoju
EU promiče poboljšanje i provedbu standarda prava intelektualnog vlasništva u zemljama u razvoju. Iako je bolja zaštita prava intelektualnog vlasništva važna za poduzeća u EU-u, ona privlači i prijenos tehnologije, strana ulaganja, istraživanja i inovacije u korist zemalja u razvoju.
EU osigurava niz instrumenata i programa tehničke pomoći za pomoć zemljama u razvoju u jačanju prava intelektualnog vlasništva.
EU je predan i zaštiti djela, izuma i dizajna EU-a.
Kako bi vam se pomoglo u razvoju politika i postupaka za zaštitu vrijednosti vaših ideja i djela, u Izvješću EU-a o zaštiti i provedbi prava intelektualnog vlasništva navode se informacije za poduzeća, posebno mala poduzeća, o potencijalnim rizicima za njihovo intelektualno vlasništvo pri obavljanju poslovnih aktivnosti u određenim zemljama u inozemstvu ili s njima.
Prijenos tehnologije
EU i njegove države članice predani su promicanju prijenosa tehnologije, posebno u najmanje razvijene zemlje.
- EU vjeruje da politike usmjerene na razvoj snažnog režima prava intelektualnog vlasništva mogu pomoći zemljama u razvoju da imaju koristi od povećanog pristupa stranoj tehnologiji.
- Vjerojatnije je da će strana poduzeća licencirati znanje i surađivati na zajedničkim projektima ako postoji učinkovit sustav prava intelektualnog vlasništva.
Pronađite korisne informacije za poduzeća o prijenosu tehnologije i pitanjima intelektualnog vlasništva.
Politika EU-a o pristupu lijekovima
EU se zalaže za olakšavanje pristupa lijekovima u zemljama u razvoju i nastoji postići pravu ravnotežu između zaštite prava intelektualnog vlasništva farmaceutskih poduzeća, koja predvode istraživanja novih lijekova, i potrebe da ti lijekovi budu dostupni ljudima diljem svijeta. EU stoga svoj pristup pravima intelektualnog vlasništva povezanima s farmaceutskim proizvodima prilagođava potrebama i razini razvoja svojih trgovinskih partnera.
EU rješava razna pitanja povezana s cjenovnom pristupačnošću, dostupnošću, pristupačnošću, prihvatljivošću, kvalitetom i uporabom lijekova u zemljama s niskim i srednjim dohotkom podupiranjem:
- globalne zdravstvene organizacije i inicijative;
- sustave javnog zdravstva u zemljama s niskim i srednjim dohotkom;
- istraživanje i razvoj lijekova potrebnih zemljama s niskim i srednjim dohotkom;
- trgovinska pravila kojima se olakšava pristup lijekovima.
Više informacija o globalnim zdravstvenim mjerama EU-a za zemlje s niskim i srednjim dohotkom.