Trgovinski sporazum između EU-a, Kolumbije, Perua i Ekvadora
Sporazum o trgovini između EU-a, Kolumbije, Ekvadora i Perua uključuje potpunu ili djelomičnu liberalizaciju carina, znatne bescarinske kvote, uklanjanje regulatornih ili tehničkih necarinskih prepreka i uvođenje mjera za olakšavanje trgovine, kao što su carinski postupci. Sporazumom o trgovini liberaliziraju se i kretanja kapitala, ulaganja i tržišta javne nabave. Osim toga, Sporazumom se stranke obvezuju na poštovanje ljudskih prava, jamčenje radnih prava i osiguravanje odgovarajuće razine zaštite okoliša.
Ukratko o dogovoru
Sveobuhvatni trgovinski sporazum EU-a s Kolumbijom i Peruom privremeno se primjenjuje s Peruom od 1. ožujka 2013., a s Kolumbijom od 1. kolovoza 2013.
Ekvador se također pridružio Sporazumu 1. siječnja 2017.
Cjeloviti tekst i prilozi Sporazumu s Kolumbijom, Peruom i Ekvadorom.
Popis svih izmjena i priloga sporazuma dostupan je na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu.
Kao rezultat toga, EU sada ima sporazum o povlaštenoj trgovini s trima zemljama andske zajednice (od kojih je Bolivija iznimka). Bolivija trenutačno ostvaruje korist od općeg sustava povlastica EU-a (OSP), među ostalim putem posebnog dogovora o poticajima za održivi razvoj i upravljanje poznatog pod nazivom OSP+. Bolivija bi također mogla zatražiti da pregovara o pristupanju trgovinskom sporazumu ako to želi.
Koje su koristi za vaše poduzeće?
Trgovinskim sporazumom između EU-a, s jedne strane, i Kolumbije, Perua i Ekvadora, s druge strane, otvorena su tržišta s obje strane i osigurava se
- stabilnije i predvidljivije poslovno okruženje
- bolji uvjeti za trgovinu s pomoću novih pravila o necarinskim preprekama, tržišnom natjecanju, transparentnosti i pravima intelektualnog vlasništva
- snižene ili nulte carine za gotovo svu robu
- bolji pristup javnoj nabavi i tržištima ulaganja
Liberalizirani su i tekuća plaćanja i kretanja kapitala. Time se olakšava slobodno kretanje usluga, ulaganja i poslovnih jedinica.
Trgovinski odnosi između EU-a i Kolumbije, Ekvadora i Perua
Najveći izvoz EU-a u tri andske zemlje proizvedeni su proizvodi, posebno strojevi i prijevozna oprema, kao i kemijski proizvodi.
S druge strane, najveći uvoz iz Kolumbije, Perua i Ekvadora u EU sastoji se od poljoprivrednih proizvoda, goriva i rudarskih proizvoda.
Tarife
Trgovinskim sporazumom između EU-a, Kolumbije, Perua i Ekvadora osigurava se bolji pristup tržištu smanjenjem ili ukidanjem carina na važnu robu za bilateralnu trgovinu.
EU
Tijekom prijelaznog razdoblja EU ukida carine na gotovo sav izvoz iz Kolumbije, Perua i Ekvadora, osim na određeno povrće i voće.
Za određene osjetljive proizvode na snazi su carinske kvote. To znači da se svake godine može trgovati samo ograničenom količinom osjetljivih proizvoda bez carina. Proizvodi koji podliježu carinskim kvotama jesu:
- gljive
- slatki kukuruz
- slatkiši
- goveda
- kravlje mlijeko
- rum
- šećer
- jogurt
- banane
Tim se kvotama upravlja na temelju načela „prvi po redoslijedu”. Razdoblje za podnošenje zahtjeva traje od 1. siječnja do 31. prosinca. Ako uvoz koji stigne u EU premaši te carinske kvote, primjenjivat će se carina utvrđena prema načelu najpovlaštenije nacije.
Pronađite posebne odredbe koje se odnose na carine po kategoriji proizvoda i primjenjive carinske kvote u
- Raspored stranke EU za ukidanje carina za robu podrijetlom iz Kolumbije
- Raspored stranke EU za ukidanje carina za robu podrijetlom iz Perua
- Raspored stranke EU-a za ukidanje carina za robu podrijetlom iz Ekvadora
Kolumbija, Ekvador, Peru
Kolumbija, Peru i Ekvador također dodjeljuju carinske povlastice Europskoj uniji. Prepoznajući asimetriju na razinama razvoja stranaka, liberalizacija je postupna i proteže se na razdoblje do 17 godina. Nakon što se provedu sva smanjenja carina
- svi industrijski proizvodi i proizvodi ribarstva iz EU-a izvozit će se bez carine u Peru, Kolumbiju i Ekvador, pod određenim uvjetima
- većina poljoprivrednih proizvoda iz EU-a također će se izvoziti bez carine. Međutim, popis osjetljivih proizvoda isključen je iz liberalizacije, dok drugi podliježu carinskim kvotama.
Pronađite posebne odredbe povezane s ukidanjem carina i primjenjivim kvotama u
- Raspored ukidanja carina Kolumbije za robu podrijetlom iz Europske unije
- Raspored ukidanja carina Perua za robu podrijetlom iz Europske unije
- Raspored Ekvadora za ukidanje carina za robu podrijetlom iz Europske unije
Prije izvoza
- pronađite carinsku stopu koja se primjenjuje na vaš proizvod u odjeljku Moja pomoćnica za trgovinu
- provjeriti saldo svake primjenjive carinske kvote
Pravila o podrijetlu
Kako biste ispunili uvjete za povlašteno postupanje, vaš proizvod morat će ispunjavati pravila o podrijetlu u skladu sa sporazumom. Provjerite interaktivni „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moji trgovinski asistent kako biste ocijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i kako pripremiti točne dokumente.
Opće informacije o pravilima o podrijetlu i postupcima u vezi s podrijetlom nalaze se u ovom odjeljku.
Podrijetlo je „gospodarska pripadnost” robe kojom se trguje. Ako ste novi u vezi s temom, pronađite uvod u glavne koncepte u odjeljku o robi.
Gdje mogu pronaći pravila o podrijetlu?
Pravila o podrijetlu utvrđena su u Prilogu II. o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje. Poveznica se odnosi na pročišćenu verziju kojom se uzima u obzir pristupanje Ekvadora 2016. (SL L 356, 24.12.2016., str. 1093.).
Je li moj proizvod „podrijetlom” u skladu s trgovinskim sporazumom?
Kako bi vaš proizvod ispunjavao uvjete za nižu ili nultu povlaštenu carinu u skladu sa Sporazumom o trgovini između EU-a i Kolumbije, Ekvadora i Perua, mora biti podrijetlom iz EU-a ili andske zemlje potpisnice. Proizvod se smatra proizvodom s podrijetlom ako je
- u cijelosti dobiven u EU-u ili Andskoj zemlji potpisnici
- proizvedena u EU-u ili andskoj zemlji potpisnici od materijala bez podrijetla i u skladu je s pravilima za pojedine proizvode iz Dodatka 2. Vidjeti Dodatak 1. „Uvodne napomene” za pravila o podrijetlu za pojedine proizvode. Vidjeti i Dodatak 2.A za alternativna pravila za određene proizvode za određene proizvode.
Primjeri glavnih vrsta pravila za određene proizvode u trgovinskim sporazumima EU-a
- pravilo o dodanoj vrijednosti – vrijednost svih materijala bez podrijetla u proizvodu ne smije premašiti određeni postotak njegove cijene franko tvornica
- promjena razvrstavanja u carinsku tarifu – proizvodni postupak dovodi do promjene razvrstavanja u carinsku tarifu materijala bez podrijetla i gotovog proizvoda – na primjer proizvodnja papira (poglavlje 48. Harmoniziranog sustava) od celuloze bez podrijetla (Harmonizirani sustav, poglavlje 47.).
- posebni postupci – potreban je poseban proizvodni postupak, na primjer predenje vlakana u pređu – takva se pravila uglavnom primjenjuju u tekstilnom sektoru odjeće i kemijskom sektoru
Savjeti i trikovi za pomoć pri usklađivanju s pravilima za pojedine proizvode
Predviđena je dodatna fleksibilnost kako bi vam se pomoglo u usklađivanju s pravilima za određene proizvode, kao što su dopuštena odstupanja ili kumulacija.
Dopušteno odstupanje
- pravilom o dopuštenim odstupanjima proizvođaču se dopušta upotreba materijala bez podrijetla koji su obično zabranjeni pravilom za određeni proizvod do 10 % cijene proizvoda franko tvornica
- to se odstupanje ne može upotrijebiti za premašivanje bilo kojeg praga maksimalne vrijednosti materijala bez podrijetla navedenog u pravilima za određene proizvode.
- posebna odstupanja primjenjuju se na tekstil i odjeću razvrstane u poglavlja od 50. do 63. HS-a, koji su uključeni u napomene od 5. do 6. Dodatka 1. „Uvodne napomene” uz pravila o podrijetlu za određene proizvode.
Kumulacija
Trgovinskim sporazumom između EU-a i Kolumbije, Ekvadora i Perua predviđeno je nekoliko načina kumuliranja podrijetla
- bilateralna kumulacija omogućuje da se materijali podrijetlom iz andske zemlje potpisnice računaju kao materijali podrijetlom iz EU-a (i obrnuto) pri procjeni je li konačni proizvod podrijetlom
- dijagonalna kumulacija između EU-a, Kolumbije, Ekvadora i Perua
- dijagonalna kumulacija omogućuje da se materijali podrijetlom iz Kostarike, El Salvadora, Gvatemale, Hondurasa, Nikaragve, Paname, Venezuele, pod određenim uvjetima, računaju kao materijali podrijetlom iz Kolumbije, Ekvadora i Perua kada se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda
Kako funkcionira dijagonalna kumulacija?
Dijagonalna kumulacija javlja se među nekoliko različitih zemalja koje dijele ista pravila o podrijetlu i koje imaju trgovinske sporazume. To je slučaj kada proizvođač robe u bilo kojoj zemlji može uvoziti materijale i koristiti ih kao da su podrijetlom iz svoje zemlje. Na primjer, u skladu s Konvencijom PEM trgovac iz Moldove koji priprema odjeću za izvoz u EU može za proizvodnju odjeće upotrebljavati tkanine podrijetlom iz Moldove, Gruzije i Ukrajine (i/ili bilo koje druge stranke Sporazuma PEM). Dvostruki zahtjev pretvorbe (tj. proizveden od pređe) ispunjen je i smatra se podrijetlom iz Moldove pri izvozu u EU te će stoga imati koristi od slobodnog pristupa tržištu EU-a.
Ostali zahtjevi
Proizvod također mora ispunjavati sve druge primjenjive zahtjeve navedene u Protokolu, kao što je pravilo o izravnom prijevozu.
Pravilo o izravnom prijevozu
Proizvodi s podrijetlom moraju se prevoziti iz EU-a u andsku zemlju potpisnicu (i obrnuto) bez daljnje prerade u trećoj zemlji.
Pretovar ili privremeno skladištenje u trećoj zemlji dopušteno je ako proizvodi ostaju pod nadzorom carinskih tijela i nisu podvrgnuti nikakvim postupcima osim:
- istovar
- ponovno punjenje
- svaki postupak namijenjen očuvanju tih proizvoda u dobrom stanju
Proizvodi s podrijetlom mogu se cjevovodima prevoziti preko državnog područja koje nije područje EU-a ili andskih zemalja potpisnica.
Carinskim tijelima zemlje uvoznice dostavlja se dokaz da su ti uvjeti ispunjeni.
Povrat carine
Povrat prethodno plaćenih carina na materijale bez podrijetla upotrijebljene za proizvodnju proizvoda koji se izvozi po povlaštenoj tarifi dopušten je u skladu sa Sporazumom o trgovini između EU-a i Kolumbije, Ekvadora i Perua.
Postupci u vezis podrijetlom
U odjeljku 4. o Dokazu o podrijetlu i odjeljku 5. Dogovora o administrativnoj suradnji utvrđeni su postupci u vezi s podrijetlom povezani sa zahtjevom za povlaštenu tarifu i provjerom koju provode carinska tijela.
Kako zatražiti povlaštenu tarifu
Kako bi iskoristili povlaštenu tarifu, uvoznici moraju dostaviti dokaz o podrijetlu koji može biti
Dokaz o podrijetlu nije potreban ako ukupna vrijednost proizvoda ne premašuje
- 500 EUR za male pakete
- 1 200 EUR za osobnu prtljagu
Potvrda o prometu robe EUR.1
- Dodatak 3. uključuje primjerak potvrde EUR.1 i upute o tome kako ga ispuniti.
- Potvrde o prometu robe EUR.1 izdaju carinska tijela zemlje izvoznice
- izvoznik koji podnosi zahtjev za potvrdu trebao bi biti spreman podnijeti isprave kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom.
Izjava o podrijetlu
Izvoznici mogu sami izjaviti da je njihov proizvod podrijetlom iz EU-a ili Kolumbije, Perua i Ekvadora dostavljanjem izjave o podrijetlu. Izjavu o podrijetlu može sastaviti
- ovlašteni izvoznik
- bilo kojeg izvoznika, ako ukupna vrijednost proizvoda ne prelazi 6 000 EUR
Ovlašteni izvoznici
Izvoznici na temelju ovog sporazuma mogu od svojih carinskih tijela zatražiti odobrenje za sastavljanje izjava o podrijetlu za proizvode bilo koje vrijednosti.
Carinska tijela mogu oduzeti status ovlaštenog izvoznika u slučaju zlouporabe.
Kako sastaviti izjavu o podrijetlu
- izvoznik bi trebao na računu, dostavnici ili drugoj komercijalnoj ispravi kojom se identificira proizvod upisati, pečatiti ili ispisati sljedeću izjavu (Dodatak 4.)
- „Izvoznik proizvoda obuhvaćenih ovom ispravom (carinsko [ili nadležno državno] odobrenje br.... izjavljuje da, osim ako je drukčije jasno navedeno, ti proizvodi imaju... povlašteno podrijetlo.”
- tekst izjave o podrijetlu može se sastaviti na bilo kojem službenom jeziku EU-a.
- morate vlastoručno potpisati svoju izjavu o podrijetlu. Ako ste ovlašteni izvoznik, izuzeti ste od tog zahtjeva, pod uvjetom da se svojim carinskim tijelima u pisanom obliku obvežete da ćete preuzeti punu odgovornost za svaku izjavu kojom se identificirate
- pri ispunjavanju izjave o podrijetlu trebali biste biti spremni podnijeti isprave kojima se dokazuje status proizvoda s podrijetlom.
- izjavu o podrijetlu može sastaviti izvoznik u trenutku izvoza proizvoda na koje se odnosi ili nakon izvoza pod uvjetom da se podnese zemlji uvoznici najkasnije dvije godine nakon uvoza proizvoda na koje se odnosi.
Provjera podrijetla
Carinska tijela mogu provjeriti je li uvezeni proizvod doista s podrijetlom ili ispunjava li druge zahtjeve u pogledu podrijetla. Provjera se temelji na
- administrativna suradnja između carinskih tijela stranaka uvoznica i izvoznica
- provjere koje provode lokalna carinska tijela (posjeti stranke uvoznice izvozniku nisu dopušteni)
Nakon završetka provjere nadležna tijela zemlje izvoznice donose konačnu odluku o podrijetlu i obavješćuju nadležna tijela zemlje uvoznice o rezultatima.
Zahtjevi u pogledu proizvoda
Tehnička pravila i zahtjevi
Tehničkim pravilima definiraju se posebne značajke koje bi proizvod trebao imati u vezi s njegovim dizajnom, označivanjem, obilježavanjem, pakiranjem, funkcionalnošću i učinkovitošću, a koje su osmišljene tako da štite ljudsko zdravlje i sigurnost, kao i ekološke standarde. Međutim, ispunjavanje različitih zahtjeva na različitim tržištima trgovcima može biti skupo.
U okviru trgovinskog sporazuma EU i tri andske zemlje surađuju u području nadzora tržišta, tehničkih propisa, normi i postupaka ocjenjivanja sukladnosti. Strane su predane transparentnosti, čime svi tehnički propisi postaju javno dostupni. Ta suradnja olakšava trgovinu općenito, a posebno proizvodima kao što su farmaceutski proizvodi, medicinski proizvodi, optički instrumenti, automobilska industrija i druge vrste strojeva.
Partneri nadziru rezultate ocjenjivanja sukladnosti koje izdaju nadležna tijela, kao i sklapanje sporazuma o priznavanju s certifikacijskim tijelima. Time se pridonosi usklađivanju postupaka ocjenjivanja sukladnosti između dviju regija.
Označivanje
Sporazumom se predviđaju inovativna pravila u označivanju i obilježavanju kojima se ograničava količina informacija koja se zahtijeva na trajnoj oznaci. Time se sprečavaju opterećujuće i nepotrebne oznake koje nisu od stroge važnosti za potrošače.
- više nije potrebno prethodno odobrenje za registraciju etiketa, osim ako su oznake potrebne za zaštitu zdravlja ljudi, životinja ili biljaka.
- dopušteni su međunarodni piktogrami i nomenklatura za oznake proizvoda.
- kad je riječ o tekstilu i obući, informacije koje proizvođači moraju navesti na trajnim naljepnicama ograničene su, što znači da se netrajne oznake upotrebljavaju samo za prikazivanje dodatnih informacija, ako je potrebno.
Kolumbija – kontakti za tehničke zahtjeve
Ekvador – kontakti za tehničke zahtjeve
Peru – kontakti za tehničke zahtjeve
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi (SPS)
Trgovinskim sporazumom između EU-a, Kolumbije, Perua i Ekvadora osigurava se ravnoteža između trgovine kojom se olakšava usklađivanje sanitarnih i fitosanitarnih pravila i zaštite postojećih nacionalnih sanitarnih pravila, čime se osigurava da norme ne budu ugrožene.
Sporazumom se predviđa usklađivanje sanitarnih i fitosanitarnih mjera, uključujući posebna pravila i postupke za inspekcije koje provode nacionalne institucije, provjeru informacija, transparentnost i razmjenu informacija.
Sporazumom se predviđa i osnivanje Pododbora za sanitarne i fitosanitarne mjere kako bi se riješili svi problemi koji bi se mogli pojaviti u tom području te pratile i pratile sanitarne i fitosanitarne mjere koje provode sve stranke tog sporazuma. Na primjer, pododbor je ostvario znatan napredak u pogledu dobivanja stvarnog pristupa za poljoprivredne proizvode i proizvode za preradu hrane iz EU-a na kolumbijsko tržište.
Kolumbija – kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS)
Ekvador – kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS)
Peru – kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS)
Tehničke prepreke trgovini
Iako su tehnička pravila važna, ona ponekad mogu djelovati kao prepreke međunarodnoj trgovini i stoga mogu biti znatno opterećenje za vas kao izvoznika.
- ako mislite da se suočavate s trgovinskom preprekom koja usporava vaše poslovanje ili sprječava vaš izvoz, možete nam reći
- prijavite što zaustavljate izvoz u Kolumbiju, Ekvador ili Peru koristeći se internetskim obrascem, a zatim će EU analizirati vašu situaciju i poduzeti odgovarajuće mjere
Isprave i postupci carinjenja
Sporazumom se osiguravaju transparentniji i pojednostavnjeni carinski postupci kako bi se olakšala trgovina i smanjili troškovi za poduzeća.
U vodičima se korak po korak opisuju različite vrste dokumenata koje trebate pripremiti za carinjenje svojih proizvoda.
Ovisno o vašem proizvodu, carinska tijela mogu zahtijevati sve ili neke elemente navedene u nastavku.
- trgovački račun (utvrđivao posebne zahtjeve u pogledu oblika i sadržaja u odjeljku My Trade Assistant)
- popis pakiranja
- uvozne dozvole za određenu robu
- certifikati o vašem proizvodu u skladu su s obveznim propisima o proizvodima, kao što su zdravstveni i sigurnosni zahtjevi, označivanje i pakiranje
- dokaz o podrijetlu – izjava o podrijetlu
Radi veće sigurnosti možete unaprijed zatražiti obvezujuće tarifne informacije i/ili obvezujuće informacije o podrijetlu.
Za detaljne informacije o tome koje dokumente morate predočiti za carinjenje svojeg proizvoda posjetite Moji trgovinski asistent.
Postupci za dokazivanje i provjeru podrijetla
Za opise kako dokazati podrijetlo vaših proizvoda za podnošenje zahtjeva za povlaštene tarife i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela vidjeti prethodni odjeljak o pravilima o podrijetlu.
Za informacije o carinskim postupcima za uvoz i izvoz općenito posjetite internetske stranice Glavne uprave za oporezivanje i carinsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
Trgovinskim sporazumom osigurava se snažnija zaštita prava intelektualnog vlasništva za vaš uvoz/izvoz u Kolumbiju, Ekvador ili Peru i iz njih.
Uglavi VII. Sporazuma o trgovini između EU-a, Kolumbije, Perua i Ekvadora ponovno se potvrđuju obveze stranaka Sporazuma o TRIPS-u i Konvencije o biološkoj raznolikosti te im se odobrava i nacionalni tretman i tretman najpovlaštenije nacije. To znači da će se prema vašem intelektualnom vlasništvu u Kolumbiji, Ekvadoru ili Peruu postupati na isti način kao s vlasništvom državljana tih zemalja.
Kolumbija, Ekvador i Peru također su izmijenili i donijeli novo zakonodavstvo kako bi uključili regionalne specijalitete i oznake zemljopisnog podrijetla na sličan način kao i EU.
Trgovina uslugama
Trgovinskim sporazumom otvaraju se tržišta usluga u obje regije jedna prema drugoj te se osigurava pravna sigurnost i predvidljivost koja vam je potrebna kao pružatelju usluga. Njime se nadilaze obveze preuzete u okviru Općeg sporazuma WTO-a o trgovini uslugama, konsolidirajući pristup važnim sektorima kao što su telekomunikacije, financijske i poslovne usluge, usluge zaštite okoliša, usluge distribucije i neuslužni sektori, pri čemu se zadržava pravo stranaka da promijene posebno važne aspekte (npr. ograničenja minimalnog postotka radne snage koja mora biti lokalna, računalne usluge koje se upotrebljavaju u prekograničnoj djelatnosti i pomoćne usluge koje se upotrebljavaju u zračnom prijevozu).
Trgovinskim sporazumom osigurava se i da vas kao pružatelja usluga nećete diskriminirati u sektorima koji su vam dostupni.
Vidjeti glavu IV. Trgovina uslugama, poslovni nastan i elektronička trgovina.
Prekogranično pružanje i poslovni nastan usluga
Sporazumom se omogućuje gotovo potpuni pristup tržištu za prekogranične usluge i poslovni nastan u nizu različitih područja, uključujući financijske usluge, profesionalne usluge, pomorski promet i telekomunikacijske usluge.
Na prekogranično pružanje bankarskih i željezničkih usluga primjenjuje se nekoliko ograničenja, kao što su ograničenja povezana sa zaštitom manjina.
Vidjeti Prilog VIII. (Popis obveza u pogledu prekograničnog pružanja usluga)
Nediskriminirajuća ograničenja primjenjuju se i na poslovni nastan u sektorima distribucije i zaštite okoliša.
Prilozi VII. (Popis obveza u vezi s poslovnim nastanom)
Kretanje osoba
Poslovni posjetitelji iz EU-a u kratkoročnom posjetu mogu privremeno boraviti u Kolumbiji, Ekvadoru i Peruu i obrnuto. To uključuje pružatelje usluga s kojima je sklopljen ugovor o pružanju usluge u Europskoj uniji krajnjem potrošaču (arhitektura, inženjerstvo, medicinske usluge, istraživanje i dizajn, istraživanje tržišta, sajmovi, turizam).
Vidjeti Prilog IX. (Rezerve u vezi s privremenom prisutnošću fizičkih osoba u poslovne svrhe).
Javna nabava
Trgovinskim sporazumom između EU-a, Kolumbije, Ekvadora i Perua poduzećima iz EU-a omogućuje se da se natječu za javne natječaje u partnerskim zemljama pod jednakim uvjetima kao i domaća poduzeća.
UPrilogu XII. Sporazumu navode se pravila koja se primjenjuju na javnu nabavu. U njemu se opisuje koji su subjekti obuhvaćeni sporazumom, kao i roba i usluge koje mogu biti predmet javnog ugovaranja. U njemu se navode i isključena područja, kao što su poduzeća za stjecanje ili zakup zemljišta, porezne agencije ili agencije za depozite te javne službe za zapošljavanje.
Naposljetku, Sporazumom se utvrđuju opća načela javne nabave, uključujući natječajne postupke, upotrebu elektroničkih medija, pravila o podrijetlu i naknadu.
Kolumbija – kontakti za javnu nabavu
Ekvador – kontakti za javnu nabavu
Peru – kontakti za javnu nabavu
Poveznice, kontakti i dokumenti
Kolumbija
Nacionalne institucije – Kolumbija
Središnja banka Republike Kolumbije |
Carrera 7, br. 14 – 78, Cundinamarca, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 343 1111 Telefaks: + 57 1 2861686 |
Nacionalna porezna i carinska uprava (DIAN) |
Dirección de Impuestos y Aduanas Nacionales de Colombia (DIAN) NIVEL Central, Carrera 8, br. 6 – 64, Edificio San Agustín, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 6079999 Telefaks: + 57 1 3337841 |
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja – Kolumbija
Delegacija Europske unije u Kolumbiji |
Calle 116 número 7 – 15, unutrašnjost 2, piso 12, Edificio Cusezar, Barrio Santa Bárbara, Bogotá D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 7477700 Telefaks: + 57 1 7470074 E-pošta: delegation-colombia@eeas.europa.eu |
Veleposlanstvo Kolumbije u Belgiji |
96A Avenue Franklin Roosevelt, Ixelles, 1050 Bruxelles, BELGIUM Tel.: + 32 2 649 56 79 Telefaks: + 32 2 646 54 91 E-pošta: ebruselas@cancilleria.gov.co |
Ministarstvo trgovine, industrije i turizma |
Ministerio de Comercio, Industria y Turismo (MINCIT) Calle 28, br. 13 A-15, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 4199450 Telefaks: + 57 1 6967521 |
PROCOLOMBIA |
Calle 28, br. 13 A-15, Piso 35 – 36, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 5600100, + 57 1 3275450 Telefaks: + 57 1 5600104 |
Jedinstveni prozor za vanjsku trgovinu (VUCE) |
Ventanilla Única de Comercio Exterior (VUCE) Poziv 28 br. 13 A – 15, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 6067676 Web: http://vuce.gov.co/ |
EU4Business |
De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, BELGIJA Tel.: + 32 2749 1851 E-pošta: secretariat@eu4business.eu |
Kontakti za tehničke zahtjeve – Kolumbija
Nadzor industrije i trgovine (SIC) u okviru Ministarstva trgovine, industrije i turizma (MINCIT) |
Carrera 13 # 27 – 00, donje granice: Prvi itreći, 110311 Bogotá D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 5920400, + 57 1 5870000 Telefaks: + 57 1 5870284 |
Kolumbijski institut za tehničke standarde i certifikaciju (ICONTEC) |
Instituto Colombiano de Normas Técnicas y Certificación Carrera 37 52 – 95, Edificio ICONTEC, PO Box 14237, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 6078888 Telefaks: + 57 1 2221435 E-pošta: direccion@icontec.org |
Nacionalno akreditacijsko tijelo Kolumbije (ONAC) |
Organismo Nacional de Acreditación de Colombia Poziv 26 #57 – 83 Torre 8 – Oficina 1001, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 742 7592, točka 103. Telefaks: + 57 1 321 2938, točka 117 |
Ministarstvo rudarstva i energetike |
Ministerio de Minas y Energia (MINMINAS) Calle 43, br. 57 – 31, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 2200300 Telefaks: + 57 1 3245202, + 57 1 3245207 |
Nacionalno tijelo za okolišne dozvole (ANLA) |
Autoridad Nacional de Licencias Ambientales (ANLA) del Ministerio de Ambiente y Desarrollo Sostenible (minambiente) Calle 37, br. 8 – 40, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3323434, + 57 1 3323400 Telefaks: + 57 1 3406212 |
Kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS) – Kolumbija
Poduprava za zaštitu i regulaciju zdravlja životinja u okviru Kolumbijskog poljoprivrednog instituta |
Subgerencia de Protección y Regulación de la Sanidad Animal del Instituto Colombiano Agropecuario (ICA) Carrera 41, br. 17 – 81, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3323700, + 57 1 2884800 Telefaks: + 57 1 3323700, + 57 1 2322031 |
Centar za fitosanitarnu izvrsnost u okviru Kolumbijskog poljoprivrednog instituta |
Centro de Excelencia Fitosanitaria (CEF) del Instituto Colombiano Agropecuario (ICA) Carrera 13 br. 37, Piso 6, Edificio Cavipetrol, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 2328218, + 57 1 2328219 Telefaks: + 57 1 2328218, + 57 1 2328219 |
Poduprava za zaštitu i regulaciju u poljoprivredi u okviru Kolumbijskog poljoprivrednog instituta |
Subgerencia de Protección y Regulación Agrícola del Instituto Colombiano Agropecuario (ICA) Carrera 41, br. 17 – 81, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3323700, + 57 1 2884800 Telefaks: + 57 1 3323700, + 57 1 2322031 |
Nacionalni tehnički odbor za biološku sigurnost pri Kolumbijskom poljoprivrednom institutu |
Comité Técnico Nacional de Bioseguridad (CTNBio) del Instituto Colombiano Agropecuario (ICA) Carrera 41, br. 17 – 81, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3323700, + 57 1 2884800 Telefaks: + 57 1 3323700, + 57 1 2322031 |
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja (MINAGRICULTURA) |
Ministerio de Agricultura y Desarrollo Rural (MINAGRICULTURA) Edificio Bancol, Carrera 8 br. 12B – 31 Piso 5, Bogotá D. C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 2543300 Web: https://www.minagricultura.gov.co/English/Paginas/default.aspx |
Ministarstvo vanjskih odnosa |
Ministerio de Relaciones Exteriores Calle 10, br. 5 – 51, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3814000 Telefaks: + 57 1 3814747 |
Nacionalno tijelo za akvakulturu i ribarstvo (AUNAP) |
Autoridad Nacional de Acuicultura y Pesca (AUNAP) Edificio UGI, Calle 40A br. 13 – 09 Piso 6,14,15, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3770500 E-pošta: atencionalciudadano@aunap.gov.co |
Sanitarni informacijski sustav za uvoz i izvoz poljoprivrednih proizvoda i proizvoda stočarstva (SISPAP) |
|
Odjel za multilateralne poslove Ministarstva vanjskih poslova |
Viceministerio de Asuntos multilaterales del Ministerio de Relaciones Exteriores Calle 10, br. 5 – 51, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3814000, + 57 1 3811128, + 57 1 3814014 Telefaks: + 57 1 3814747 |
Istraživački institut za biološke resurse Alexander von Humboldt |
Instituto de Investigación de Recursos Biológicos Alexander von Humboldt Calle 28 A, br. 15 – 09, Bogotá, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 3202767 |
Kontakti za javnu nabavu – Kolumbija
Kolumbija Buys Učinkovito |
Kolumbija Compra eficiente Br. 7 Race 26 – 20 kat 17,10 i 8, zgrada Tequendama, 110311, Bogota, D.C., COLOMBIA Tel.: + 57 1 7456788, + 57 1 7956600 |
Kolumbijski elektronički sustav za javnu nabavu (Secop)
|
Web: ODJELJAK I.: https://colombiacompra.gov.co/secop/secop-i ODJELJAK II.: https://colombiacompra.gov.co/secop-ii Virtualna trgovina kolumbijske države: https://colombiacompra.gov.co/tienda-virtual-del-estado-colombiano |
Ekvador
Nacionalne institucije – Ekvador
Središnja banka Ekvadora |
Banco Central del Ekvador Avenida 10 de Agosto br. 11 – 409 y Briceño, EC-170409 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2570013, + 593 2 2572522 |
Odbor za vanjsku trgovinu (COMEX) |
Comité de Comercio Exterior (COMEX) Eloy Alfaro y Amazonas, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2239258 Telefaks: + 593 2 2543897 |
Nacionalna carinska služba Ekvadora (SENAE) |
Aduana del Ekvador (SENAE) Dirección General, Av. Malecón Simón Bolívar entre 9 de Octubre y P. Icaza, EC-Guayaquil, ECUADOR Tel.: + 593 2 3731030 |
Nacionalno vijeće za zone slobodne trgovine (CONAZOFRA) |
Consejo Nacional de Zonas Francas (CONAZOFRA) Avenida Orellana E9 – 195 y Avenida 6 de diciembre, Edificio Alisal de Orellana, Oficina 601, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2223612, + 593 2 2225494, + 593 2 2559634 |
Podtajnik za posredničke i završne industrije u Uredu za proizvodnju i industriju dodijeljen Ministarstvu proizvodnje, vanjske trgovine, ulaganja i ribarstva |
Subsecretaría de Industrias Intermedias y Finales, Viceministerio de Producción e Industrias, Ministerio de Producción, Comercio Exterior, Inversiones y Pesca (MPCEIP) Calle Yánez Pinzón N26 – 12, entre Avenida Colón y La Niña, Edificio Rigel, EC-170516 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3948760 |
Ministarstvo okoliša |
Ministerio del Ambiente (MAE) Calle Madrid 1159 y Andalucía, EK-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3987600 |
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja – Ekvador
Delegacija Europske unije u Ekvadoru |
Orellana E11 – 160 y Whymper, Edificio Schuman, Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2523912, + 593 2 2523161, + 593 2 2902103 E-pošta: delegation-ecuador@eeas.europa.eu |
Veleposlanstvo Ekvadora u Belgiji
|
AV. Louise 363 – 9. kat, 1050 Bruxelles, BELGIJA Tel.: + 32 2644 3258 E-pošta: consulado.ecuador@skynet.be / cecubruselas@cancilleria.gob.ec |
Nacionalno udruženje za trgovinu poljoprivrednim proizvodima |
Federacion Nacional de camaras de Agricultura AV. Amazonas 1429 Y Colon Edificio Espana, Piso 1, Postal 17 – 21 – 222, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2230185 |
Nacionalno udruženje za industrijsku trgovinu Ekvadora |
Federacion Nacional de camaras de Industrias del Ekvador AV. Amazonas Y Republica, Edificio Las camaras, Piso 10, P.O.BOX 17012438, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2230185 Telefaks: + 593 2 2448118 E-pošta: camara@camindustriales.org.ec |
PRO EKVADOR |
Malecón Simón Bolivar 100 y 9 de Octubre, Edificio La Previsora piso 18, Guayaquil, ECUADOR Tel.: + 593 2 2597980 E-pošta: contacto@proecuador.gob.ec |
EU4Business |
De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, BELGIJA Tel.: + 32 2749 1851 E-pošta: secretariat@eu4business.eu |
Kontakti za tehničke zahtjeve – Ekvador
Ekvadorska služba za normizaciju (INEN) |
Servicio Ecuatoriano de Normalización E8 – 29 Calles Baquerizo Moreno y Diego de Almagro, Edificio: INEN PO Box 17 – 01 – 3999, Quito, DM EC170517, Pichincha, ECUADOR Tel.: + 593 2 3825960, + 593 2 3825961 E-pošta: direccionejecutiva.inen@gmail.com |
Uprava za validaciju i certificiranje u okviru ekvadorskog instituta za norme |
Dirección y Certificación del Instituto Ecuatoriano de Normalización (INEN) Baquerizo Moreno E8 – 29 y Diego de Almagro, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2501885, + 593 2 2501886, + 593 2 2501887 Telefaks: + 593 2 2567815 |
Ekvadorska služba za akreditaciju |
Servicio de Acreditación Ecuatoriano (SAE) AV. Amazonas N38 – 42 y Juan José Villalengua, Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2454393 |
Kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS) – Ekvador
Ekvadorska agencija za osiguranje kvalitete poljoprivrednih proizvoda dodijeljena Ministarstvu poljoprivrede i stočarstva (AGROCALIDAD) |
Agencia de Regulación y Control Fito y Zoosanitario (AGROCALIDAD) Agencija za reguliranje i kontrolu fito i zooloških vrtova Teléfono: (+ 593) 3828 860 AV. Eloy Alfaro N30 – 350 y Av. Amazonas. ED. MAG, 9. piso. Quito – Ekvador |
Podtajnik za akvakulturu Ministarstva proizvodnje, vanjske trgovine, ulaganja i ribarstva (MPCEIP) |
Viceministerio de Acuacultura y Pesca, Ministerio de Producción, Comercio Exterior, Inversiones y Pesca San Salvador E6 – 49 y Eloy Alfaro, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3827089 Web: http://www.produccion.gob.ec/viceministerio-de-acuacultura-y-pesca/ |
Uprava za poljoprivrednu raznolikost Podtajnika za poljoprivredu Ministarstva poljoprivrede i stočarstva |
Dirección de Agrodiversidad de la Subsecretaría de Agricultura del Ministerio de Agricultura y Ganadería (MAG) Avenida Amazonas y Avenida Eloy Alfaro, EC-170516 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3960100, + 593 2 3960200, + 593 2 3961049, + 593 2 3961051, + 593 2 3961150 |
Ekvadorski institut za intelektualno vlasništvo, Nacionalna uprava za prava biljnih sorti |
Instituto Ecuatoriano de la Propiedad Intelectual, Dirección Nacional de Obtenciones Vegetales Avenida República 396 y Diego de Almagro, Edificio Forum 300, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3940000 |
Ministarstvo javnog zdravstva (MSP) |
Ministerio de Salud Pública (MSP) República del Salvador 36 – 64, entre Suecia y Naciones Unidas, EC-170515 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3814400 |
Ministarstvo proizvodnje, vanjske trgovine, ulaganja i ribarstva (MPCEIP) |
Ministerio de Producción, Comercio Exterior, Inversiones y Pesca (MPCEIP) San Salvador E6 – 49 y Eloy Alfaro, EC-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3827089 |
Nacionalna uprava za biološku raznolikost u okviru Ministarstva okoliša |
Dirección Nacional de Biodiversidad del Ministerio del Ambiente (MAE) Calle Madrid 1159 y Andalucía, EC-170517 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 3987600, + 593 2 3981422, + 593 2 3981610 Telefaks: + 593 2 3987600, + 593 2 3981422, + 593 2 3981610 |
Uprava za okoliš i održivi razvoj u okviru Ministarstva vanjskih poslova i migracija |
Dirección de Ambiente y Desarrollo Sostenible del Ministerio de Relaciones Exteriores y Movilidad Humana Jerónimo Carrión y Avenida 10 de Agosto, EC-170517 Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2993200 ekst. + 593 2 2912101 |
Kontakti za javnu nabavu – Ekvador
Nacionalna služba za javnu nabavu (SERCOP) |
Servicio Nacional de Contratación Pública (SERCOP) Avenida de Los Shyris 38 – 28 y el Telégrafo, EK-Quito, ECUADOR Tel.: + 593 2 2440050 |
Compras Públicas |
Web: www.compraspublicas.gob.ec
|
Peru
Nacionalne institucije – Peru
Središnja središnja banka Perua |
Banco Central de Reserva del Perú 441 – 445, ulica Santa Rosa, Lima-1, PERU Tel.: + 51 1 6132000 |
Nacionalna carinska kontrola Perua (SUNAT)
|
Superintendencia Nacional de Aduanas y de Administración Tributaria (SUNAT) AV. Garcilaso de la Vega 1472, Lima 1, PERU Tel.: + 51 1 3150730 |
Ministarstvo gospodarstva i financija (MEF) |
Ministerio de Economía y Finanzas Jirón Junín 319, Cercado de Lima 15001, PE-Lima 1, PERU Tel.: + 51 1 3115930 |
Ministarstvo vanjske trgovine i turizma (MINCETUR) |
Ministerio de Comercio Exterior y Turismo (MINCETUR) Calle Uno Oeste N 050 Urb. Corpac, San Isidro, Lima, PERU Tel.: + 51 1 5136100 E-pošta: webmaster@mincetur.gob.pe |
Jedinstveno sučelje za vanjsku trgovinu (VUCE) |
Ventanilla Única de Comercio Exterior (VUCE) Calle Uno Oeste N 050 Urb. Córpac, San Isidro, Lima, PERU Tel.: + 51 1 5136100, + 51 1 5131160 E-pošta: vuce@mincetur.gob.pe |
Opća uprava za zdravlje okoliša (DIGESA) |
Dirección General de Salud Ambiental (DIGESA) LAS Amapolas # 350 Urb. San Eugenio, Lince (Lima 14), Lima, PERU Tel.: + 51 1 6314430 E-pošta: consultas@digesa.minsa.gob.pe |
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja – Peru
Delegacija Europske unije u Peruu |
Víctor Andrés Belaúnde 332, 5to piso (Edificio Cromo), San Isidro, PERU Tel.: + 51 1 4150800 Telefaks: + 51 1 4214563 E-pošta: delegation-peru@eeas.europa.eu |
Misija Perua pri Europskoj uniji
|
Veleposlanstvo Perua, 212. Tervuren Avenue, 1150 Bruxelles, BELGIUM Tel.: + 32 2 733 33 19 E-pošta: info@embaperu.be |
Gospodarska komora Belgo Perú – Bruxelles |
Rue Hobbema 75, 1000 Bruxelles, Belgija |
Gospodarska komora Belgo Perú – Antwerpen |
Luitenant Lippenslaan 44, 2140 Antwerpen, Belgija |
EU4Business |
De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, BELGIJA Tel.: + 32 2749 1851 E-pošta: secretariat@eu4business.eu |
Kontakti za tehničke zahtjeve – Peru
Nacionalni institut za kvalitetu (INACAL) |
Instituto Nacional de Calidad (INACAL), Ministerio de Producción Calle Las Camelias 815, San Isidro, Lima 27, PERU Tel.: + 51 1 6408820 E-pošta: inacal@inacal.gob.pe |
Nacionalni institut za zaštitu tržišnog natjecanja i zaštitu intelektualnog vlasništva (INDECOPI) |
Instituto Nacional de la Defensa de la Competencia y Protección de la Propiedad Intelectual (INDECOPI) Calle La Prosa 104, San Borja, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 2247777, + 51 1 2247800 Telefaks: + 51 1 2241715 |
Ministarstvo prometa i komunikacija, zamjenik Ministarstva prometa |
Ministerio de Transportes y Comunicaciones (MTC), Viceministerio de Transportes Jiron Zorritos 1203, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 6157800 |
Kontakti za sanitarne/fitosaminacijske zahtjeve (SPS) – Peru
Nacionalna služba za zdravlje u poljoprivredi (SENASA), Ministarstvo poljoprivrede i navodnjavanja |
Servicio Nacional de Sanidad Agraria (SENASA) del Ministerio de Agricultura y Riego (MINAGRI) Avenida La Molina br. 1915, Lima 12 – La Molina, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 3133300 E-Mail: senasacontigo@senasa.gob.pe |
Nacionalna organizacija za zdravlje u ribarstvu (SANIPES) |
Organismo Nacional de Sanidad Pesquera (SANIPES) Domingo Orué N° 165, pisos 6 y 7, Surquillo, Lima, PERU Tel.: + 51 1 2138570 |
Ministarstvo proizvodnje (PRODUCE) |
Ministerio de la Producción (PRODUCE) Calle Uno Oeste 060 – Urbanización Córpac, Lima 15036, PERU Tel.: + 51 1 6162222 E-pošta: consultas@produce.gob.pe |
Poduprava za karantenu životinja, Glavna uprava za zdravlje životinja, Nacionalna služba za zdravlje u poljoprivredi, Ministarstvo poljoprivrede i navodnjavanja |
Subdirección de cuarentena Animal, Dirección General de Sanidad Animal, Servicio Nacional de Sanidad Agraria (SENASA) del Ministerio de Agricultura y Riego (MINAGRI) Avenida La Molina br. 1915, Lima 12 – La Molina, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 3133300, + 51 1 3133324 Telefaks: + 51 1 3401486 E-Mail: senasacontigo@senasa.gob.pe |
Uprava za izume i nove tehnologije (DIN), Nacionalni institut za zaštitu tržišnog natjecanja i zaštitu intelektualnog vlasništva (INDECOPI) |
Instituto Nacional de la Defensa de la Competencia y Protección de la Propiedad Intelectual (INDECOPI) Calle La Prosa 104, San Borja, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 2247777, + 51 1 2247800 Telefaks: + 51 1 2241715 |
Poduprava za biljne karantene, Glavna uprava za biljno zdravstvo, Nacionalna služba za zdravlje u poljoprivredi, Ministarstvo poljoprivrede i navodnjavanja |
Subdirección de cuarentena Vegetal, Dirección General de Sanidad Vegetal, Servicio Nacional de Sanidad Agraria (SENASA) del Ministerio de Agricultura y Riego (MINAGRI) Avenida La Molina br. 1915, Lima 12 – La Molina, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 3133300, + 51 1 3133309, + 51 1 3133321 Telefaks: + 51 1 3401486 |
Opća uprava za biološku raznolikost, Ministarstvo okoliša |
Dirección General de Diversidad Biológica, Ministerio del Ambiente (MINAM) Avenida Javier Prado Oeste 1440, San Isidro, PE-Lima 27, PERU Tel.: + 51 1 6116000, produljenje 1349 Telefaks: + 51 1 6116000, produljenje 1349 |
Nacionalni institut za poljoprivredne inovacije |
Instituto Nacional de Innovación Agraria (INIA) Avenida La Molina 1981., Lima 12 – La Molina, Apartado Postal 2791, PE-Lima, PERU Tel.: + 51 1 3492600, produljenje 295 Telefaks: + 51 1 3495646 |
Peruanski odbor za kozmetiku i higijenu u okviru Gospodarske komore |
Comité Peruano de Cosmética e Higiene (COPECOH) de Cámara de Comercio Avenida Giuseppe Garibaldi (bivši Gregorio Escobedo) 396, Jesús María, PE-Lima 11, PERU Tel.: + 51 1 4633434 |
Opća uprava za lijekove, opskrbu i lijekove (DIGEMID) |
Dirección General de Medicamentos, Insumos y Drogas (DIGEMID) AV. Parque de las Leyendas 240 Torre B, San Miguel, PERU Tel.: + 51 1 6314300 |
Nacionalno vijeće za zabranu kemijskog oružja u okviru Ministarstva vanjskih poslova |
Consejo Nacional para la Prohibicíon de las Armas Químicas (CONAPAC) bajo el Ministerio de Relaciones Exteriores (MRE) Jirón Lampa 535, PE-Lima 1, PERU Tel.: + 51 1 2042400, + 51 1 2042505 Telefaks: + 51 1 2042498 |
Kontakti za javnu nabavu – Peru
Nadzorna agencija za javnu nabavu (OESS) |
Organismo Supervisor de las Contrataciones del Estado (OESS) AV. Gregorio Escobedo CDRA. 7 s/n Jesús María, Lima 11, PERU Tel.: + 51 1 6143636 |
Nacionalni registar dobavljača (RNP) |
Registro Nacional de Proveedores (RNP) AV. Gregorio Escobedo CDRA. 7 s/n Jesús María, Lima 11, PERU Tel.: + 51 1 6135555, + 51 1 6135000 E-pošta: rnpatiende@osce.gob.pe |
Dodatne poveznice
- pregled trgovinskih odnosa između EU-a i Andeje
- informativni članak o odnosima EU-a i Kolumbije
- pregled trgovinskih odnosa između EU-a i Ekvadora
- pregled trgovinskih odnosa EU-a i Perua u brojkama
- priče poduzeća koja su već ostvarila korist od trgovinskog sporazuma (pretraživanje po zemljama)
- pretraživanje najnovijih dokumenata i vijesti povezanih s trgovinskim sporazumom i njegovim zajedničkim odborima
- Europske poduzetničke mreže pomažu malim i srednjim poduzećima (MSP-ovi) da se prošire u inozemstvo
- Delegacija EU-a u Boliviji
- Delegacija EU-a u Kolumbiji
- Delegacija EU-a u Ekvadoru
- Delegacija EU-a u Peruu
Izvori
http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/regions/andean-community/
http://trade.ec.europa.eu/doclib/cfm/doclib_search.cfm?langId=EN
https://ec.europa.eu/easme/en/enterprise-europe-network
https://eeas.europa.eu/delegations/colombia_en/15808/Colombia%20and%20the%20EU
https://eeas.europa.eu/diplomatic-network/andean-community/2049/andean-community_en
https://eeas.europa.eu/diplomatic-network/andean-community_en
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2018/621834/EPRS_STU(2018)621834_EN.pdf
http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=993