Dodatni dokumenti za carinjenje

Pri međunarodnoj trgovini robom važno je pripremiti niz ključnih dokumenata potrebnih za carinjenje. To obično uključuje, među ostalim, trgovački račun, dokaz o podrijetlu i sve relevantne potvrde ili dozvole.

Međutim, ovisno o vrsti prijevoza, carinska tijela u zemlji odredišta obično će zahtijevati dodatne isprave za carinjenje robe. Ovaj odjeljak sadržava detaljnije informacije o sljedećim dodatnim vrstama dokumenata:

  • teretnica
  • teretnica FIATA-e
  • Cestovni tovarni list
  • Zračni tovarni list
  • Željeznički tovarni list
  • Karnet ATA
  • Karnet TIR
  • Popis pakiranja.

Opis cijelog postupka uvoza i izvoza te opće korake koje treba poduzeti možete pronaći i u našim detaljnim vodičima.

teretnica

Teretnica (B/L) isprava je koju brodarsko društvo izdaje pošiljatelju i kojom se potvrđuje da je roba primljena na brod. Kao takva, teretnica služi kao dokaz da je prijevoznik primio robu. Njome se prijevoznik obvezuje isporučiti robu primatelju. Sadržava pojedinosti o robi, plovilu i odredišnoj luci. Prikazuje ugovor o prijevozu i prenosi vlasništvo nad robom. To znači da je nositelj teretnice vlasnik robe.

Teretnica može biti isprava o kojoj se može pregovarati. Može se upotrijebiti niz različitih vrsta teretnica. U „čistoj” teretnici navodi se da je roba primljena u očito dobrom stanju. U „nečistoj” teretnici navodi se da je roba oštećena ili u lošem stanju. U takvim slučajevima financijska banka može odbiti prihvatiti dokumente pošiljatelja.

teretnica FIATA-e

Teretnica FIATA dokument je koji je izradila Međunarodna federacija udruženja špeditera (FIATA). Koristi se za različite vrste prijevoza (multimodalni) i može se koristiti kao isprava za kombinirani prijevoz, sa statusom po dogovoru. Nije naveden poseban način prijevoza. Pravna odgovornost za robu može se prenijeti tijekom putovanja.

Cestovni tovarni list (CMR)

Cestovni tovarni list dokument je koji sadržava pojedinosti o međunarodnom cestovnom prijevozu robe. Temelji se na Konvenciji o ugovoru o međunarodnom prijevozu robe cestom iz 1956. (Konvencija CMR). Njome se pošiljatelju omogućuje da robu ima na raspolaganju tijekom prijevoza.

Postoje četiri primjerka dokumenta, a sve ih moraju potpisati pošiljatelj i prijevoznik. Prvi primjerak namijenjen je pošiljatelju, drugi ostaje prijevozniku, treći prati robu i daje se primatelju, a četvrti mora potpisati i ovjeriti pečatom primatelj prije nego što se vrati pošiljatelju. Obično se CMR izdaje za svako vozilo.

CMR nije dokument o naslovu i o njemu se ne može pregovarati. Pravo vlasništva ne može se prenijeti.

Zračni tovarni list (AWB)

Zračni tovarni list je dokument koji služi kao dokaz ugovora o prijevozu između pošiljatelja i prijevoznika. Izdaje ga zastupnik prijevoznika i uređen je Varšavskom konvencijom (Konvencija o ujednačavanju određenih pravila u međunarodnom zračnom prijevozu, 12. listopada 1929.). Jedan zračni tovarni list može se upotrebljavati za višestruke pošiljke robe.

Sastoji se od tri izvornika i nekoliko dodatnih primjeraka. Svaka stranka uključena u prijevoz (pošiljatelj, primatelj i prijevoznik) čuva jedan izvornik. Kopije mogu biti potrebne u polaznim i odredišnim zračnim lukama, tijekom isporuke, a u nekim slučajevima i od strane drugih prijevoznika. Zračni tovarni list prikazuje ugovor o prijevozu i dokazuje primitak robe.

Standardni zračni tovarni list IATA-e posebna je vrsta zračnog tovarnog lista koji upotrebljavaju zračni prijevoznici koji su članovi Međunarodne udruge zračnog prijevoza (IATA). Općenito sadržava standardne uvjete utvrđene u Varšavskoj konvenciji.

Željeznički tovarni list (CIM)

Željeznički tovarni list (CIM) dokument je potreban za prijevoz robe željeznicom. Temelji se na Konvenciji o međunarodnom željezničkom prijevozu iz 1980. (COTIF-CIM). CIM izdaje prijevoznik u pet primjeraka. Izvornik prati pošiljku. Pošiljatelj zadržava duplikat izvornika. Nosač čuva preostala tri primjerka za internu uporabu. CIM se smatra ugovorom o željezničkom prijevozu.

Karnet ATA

Karneti ATA (Privremeniuvoz) međunarodni su carinski dokumenti koje izdaju gospodarske komore u većini industrijaliziranih zemalja kako bi se omogućio privremeni uvoz robe bez carina i poreza. Karneti ATA mogu se izdati za sljedeće kategorije robe: komercijalni uzorci, profesionalna oprema i roba za prezentaciju ili uporabu na sajmovima, izložbama, izložbama itd. Više informacija potražite na web-mjestu Međunarodne trgovačke komore. 

Karnet TIR

Karneti TIR carinske su provozne isprave koje se upotrebljavaju za međunarodni prijevoz robe, pri čemu se dio putovanja mora obaviti cestom. Omogućuju prijevoz robe u okviru postupka TIR. Sustav TIR uspostavljen je Konvencijom TIR iz 1975. pod pokroviteljstvom Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE)i njime se zahtijeva da se roba prevozi sigurnim vozilima ili kontejnerima. Sve carine i porezi koji se plaćaju na robu pokriveni su međunarodno valjanim jamstvom. Karnet TIR propisuje da to jamstvo moraju prihvatiti zemlje provoza i odredišta.

Popis pakiranja

Popis pakiranja (P/L) komercijalna je isprava koja prati trgovački račun i prijevozne isprave. U njemu su navedene informacije o robi i pojedinosti o pakiranju svake pošiljke (težina, dimenzije, problemi s rukovanjem itd.).

Može biti potrebno za carinjenje kao popis dolaznog tereta.

Popis pakiranja obično uključuje:

  • informacije o izvozniku, uvozniku i prijevozniku;
  • datum izdavanja;
  • broj računa za vozarinu;
  • vrsta ambalaže (bubanj, sanduk, kutija, kutija, bačva, vrećica itd.);
  • broj pakiranja;
  • sadržaj svakog pakiranja (opis robe i broj predmeta po pakiranju);
  • oznake i brojke;
  • neto težina, bruto težina i dimenzije pakiranja.

Nije potreban poseban obrazac. Izvoznik sastavlja popis pakiranja u skladu sa standardnom trgovačkom praksom. Obično se dostavlja izvornik i barem jedan primjerak.

Općenito, popis pakiranja ne mora biti potpisan. Međutim, u praksi se često potpisuju izvornik i jedan primjerak. Popis pakiranja može se pripremiti na bilo kojem jeziku. Preporuča se prijevod na engleski jezik.

Brze poveznice