Carinske unije

Izvozite u carinsku uniju ili uvozite iz nje? U ovom će se odjeljku istaknuti svjetske carinske unije i opisati njihove posljedice na vašu trgovinu u pogledu carina i carinskih postupaka.
Što su carinske unije?
Carinske unije skupine su zemalja koje primjenjuju jedan zajednički sustav postupaka, pravila i carina za sav ili gotovo sav uvoz, izvoz i provoz robe. Zemlje koje sudjeluju u carinskim unijama obično dijele zajedničku trgovinsku politiku i politiku tržišnog natjecanja.
Carine na robu koja dolazi izvan carinske unije plaćaju se nakon prvog ulaska robe. Nakon toga nema više što platiti i roba se slobodno kreće unutar carinske unije.
U carinskoj uniji
Postoji jedinstvena vanjska tarifa za svu robu i usluge uvezene iz zemalja izvan carinske unije u bilo koju od njezinih država članica.
Roba se slobodno kreće između dva dijela carinske unije (u cijelosti proizvedena u Uniji ili puštena u slobodni promet nakon uvoza iz trećih zemalja) bez carina na unutarnjim granicama.
Trgovinska politika i carinski zakoni usklađeni su, a zemlje dijele zajedničke standarde u nekoliko područja kao što su intelektualno vlasništvo, tržišno natjecanje, oporezivanje itd.
Koje su carinske unije u svijetu?
- Andska zajednica (CAN)
- Karipska zajednica (CARICOM)
- Srednjoameričko zajedničko tržište (CACM)
- Istočnoafrička zajednica (EAC)
- Ekonomska i monetarna zajednica središnje Afrike (CEMAC)
- Euroazijska carinska unija (EACU)
- Carinska unija Europske unije (EUCU)
- Carinska unija EU-a i Andore
- Carinska unija EU-a i San Marina
- Carinska unija EU-a i Turske
- Vijeće za suradnju u Zaljevu (GCC)
- Izraelsko-palestinska vlast
- Zajedničko južno tržište (MERCOSUR)
- Južnoafrička carinska unija (SACU)
- Švicarska – Lihtenštajn (CH-FL)
- Zapadnoafrička ekonomska i monetarna unija (WAEMU)