Privremeni sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država

Privremenim sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država (SGP) građanima i poduzećima iz tih dviju regija olakšava se međusobno ulaganje i trgovina te poticanje razvoja diljem Pacifika. Saznajte kako sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i četiriju pacifičkih država može koristiti vašoj trgovini.

Ukratko o dogovoru

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Pacifika ratificirao je Europski parlament u siječnju 2011., a Papua Nova Gvineja u svibnju 2011. Fidžijska vlada počela je primjenjivati sporazum u srpnju 2014. Samoa je pristupila Sporazumu u prosincu 2018. i otad ga primjenjuje. Salomonovi Otoci također su pristupili Sporazumu u svibnju 2020. i od tada ga primjenjuju.

Tonga i Timor-Leste obavijestili su Europsku komisiju da se namjeravaju pridružiti SGP-u.

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Pacifika otvara se trgovina robom s EU-om. Sporazum obuhvaća

  • bescarinski i beskvotni pristup tržištu EU-a za svu robu koja dolazi iz pacifičkih država SGP-a
  • asimetrično i postupno otvaranje njihovih tržišta robi iz EU-a, uzimajući u potpunosti u obzir razlike u razinama razvoja i osjetljive sektore
  • isključivanje nekih osjetljivih sektora i proizvoda iz liberalizacije na pacifičkoj strani
  • mogućnost pacifičkih država da ponovno uvedu carine i kvote ako uvoz iz EU-a poremeti ili prijeti da će poremetiti njihova lokalna gospodarstva
  • pravila o tehničkim preprekama trgovini te sanitarne i fitosanitarne mjere za pomoć pacifičkim izvoznicima u ispunjavanju uvoznih standarda EU-a
  • učinkoviti carinski postupci i pojačana suradnja među upravama
  • poboljšana pravila o podrijetlu za prerađene proizvode ribarstva iz Pacifika – takozvana odredba o „globalnoj nabavi” kojom se nastoji potaknuti otvaranje radnih mjesta i razvoj u regiji.

Zemlje korisnice

  • Fidži
  • Papua Nova Gvineja
  • Samoa
  • Salomonovi Otoci

Moguće buduće zemlje korisnice

  • Tonga je izrazila namjeru pristupanja SGP-u
  • Timor-Leste izrazio namjeru pristupanja SGP-u
  • Sporazum je i dalje otvoren za pristupanje drugim pacifičkim zemljama AKP-a.

Asimetrične odredbe u korist pacifičkih zemalja

Sporazumom o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih zemalja predviđaju se asimetrične odredbe u korist pacifičkih zemalja, kao što su isključivanje osjetljivih proizvoda iz liberalizacije, duga razdoblja liberalizacije, fleksibilna pravila o podrijetlu, uz posebne zaštitne mjere i mjere za poljoprivredu, sigurnost opskrbe hranom i nove industrije.

 

Iako su tržišta EU-a odmah i u potpunosti otvorena, pacifičke države SGP-a djelomično i postupno otvaraju svoja tržišta uvozu iz EU-a, uzimajući u potpunosti u obzir razlike u razinama razvoja.

Tarife

  • EU odobrava stopostotni bescarinski i beskvotni pristup cjelokupnom uvozu iz pacifičkih zemalja SGP-a. Pristup tržištu EU-a trajan je, potpun i besplatan za sve proizvode.
  • Pacifičke zemlje SGP-a postupno i djelomično ukidaju carine kako slijedi:
    • Papua Nova Gvineja dobrovoljno je otvorila svoje tržište za 88 % uvoza EU-a od prvog dana (čak i ako bi imala koristi od prijelaznog razdoblja od 15 godina).
    • Fidži otvara svoje tržište za 87 % uvoza iz EU-a tijekom 15 godina
    • Samoa otvara svoje tržište za 80 % uvoza iz EU-a tijekom 20 godina
    • Salomonovi Otoci otvaraju svoje tržište za 83 % uvoza iz EU-a tijekom 15 godina
  • Ako uvoz određene robe iz EU-a u pacifičke zemlje SGP-a naglo poraste, pacifičke zemlje SGP-a mogu u određenim okolnostima primijeniti zaštitne mjere kao što su uvozne kvote i ponovno uvođenje carina.

 

Upotrijebite opciju pretraživanja My Trade Assistant kako biste pronašli točne informacije o carinama i tarifama za svoj određeni proizvod, uzimajući u obzir njegovu zemlju podrijetla i odredišta. Ako niste sigurni, obratite se svojim carinskim tijelima.

 

Pravila o podrijetlu

Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma. Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.

Opće informacije o pravilima o podrijetlu i postupcima u vezi s podrijetlom mogu se pronaći u ovom odjeljku.

Podrijetlo je "gospodarsko državljanstvo" robe kojom se trguje. Ako ste novi u temi, možete pronaći uvod u glavne pojmove u odjeljku o robi.

Pravila o podrijetlu

Kako biste ispunili uvjete za povlaštenu stopu, vaš proizvod mora biti u skladu s određenim pravilima kojima se dokazuje njegovo podrijetlo.

Gdje mogu pronaći pravila o podrijetlu?

Pravila o podrijetlu utvrđena su u Protokolu II. o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje iz Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država.

Je li moj proizvod podrijetlom iz EU-a ili pacifičke države SGP-a?

Kako bi vaš proizvod ispunjavao uvjete za nižu ili nultu povlaštenu carinu na temelju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država, mora biti podrijetlom iz EU-a ili pacifičke države SGP-a. Smatra se da je proizvod podrijetlom iz EU-a ili pacifičke države SGP-a ako je

Proizvod mora ispunjavati i sve druge primjenjive zahtjeve navedene u poglavlju (na primjer nedovoljna obrada ili prerada, pravilo o izravnom prijevozu). Postoje i neke dodatne fleksibilnosti koje će vam pomoći da se pridržavate pravila za određene proizvode (na primjer, tolerancija ili kumulacija).

 

Primjeri pravila za pojedine proizvode u trgovinskim sporazumima EU-a

  • pravilo o dodanoj vrijednosti – vrijednost svih upotrijebljenih materijala bez podrijetla ne smije premašiti određeni postotak cijene proizvoda franko tvornica.
  • promjena razvrstavanja u carinsku tarifu – proizvodni postupak dovodi do promjene razvrstavanja u carinsku tarifu materijala bez podrijetla i konačnog proizvoda, npr. proizvodnja papira (poglavlje 48. Harmoniziranog sustava) od celuloze bez podrijetla (poglavlje 47. Harmoniziranog sustava);
  • posebne postupke – potreban je poseban proizvodni postupak, na primjer predenje vlakana za pređu. Takva se pravila uglavnom primjenjuju u tekstilnom i odjevnom sektoru te kemijskom sektoru.
  • kombinacija tih različitih pravila moguća je ako se različita pravila poštuju alternativno ili u kombinaciji.

Savjeti koji će vam pomoći da se pridržavate pravila za određene proizvode

Sporazumom se pruža dodatna fleksibilnost koja vam pomaže u usklađivanju s pravilima za određene proizvode, kao što su tolerancija ili kumulacija.

Tolerancija
  • pravilom o dopuštenom odstupanju proizvođaču se dopušta upotreba materijala bez podrijetla koji su obično zabranjeni pravilom za određeni proizvod do 15 % cijene proizvoda franko tvornica
  • to se odstupanje ne može upotrijebiti za premašivanje bilo kojeg praga maksimalnih materijala bez podrijetla izraženih u vrijednosti navedenoj u pravilima za pojedine proizvode.
  • posebna odstupanja primjenjuju se na tekstil i odjeću razvrstane u poglavlja od 50. do 63. Harmoniziranog sustava, koji su uključeni u napomene od 5. do 6. Priloga 1. „Uvodne napomene”
Kumulacija

Sporazumom se predviđaju sljedeće vrste kumulacije podrijetla:

  • bilateralna kumulacija, kojom se omogućuje da se materijali podrijetlom iz pacifičke države SGP-a računaju kao materijali podrijetlom iz EU-a (i obrnuto) ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda
  • puna kumulacija, kojom se omogućuje da se materijali bez podrijetla računaju kao materijali podrijetlom iz EU-a ili pacifičkih država SGP-a ako su obrađeni ili prerađeni u tim zemljama ili drugim državama AKP-a ili prekomorskim zemljama i područjima EU-a
  • dijagonalna kumulacija, kojom se omogućuje da se materijali podrijetlom iz bilo koje pacifičke države SGP-a, druge države AKP-a ili prekomorske zemlje ili područja EU-a računaju kao da su podrijetlom iz pacifičke države SGP-a ili EU-a kada se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda pod određenim uvjetima. Za tu vrstu kumulacije potrebno je sklopiti sporazum o administrativnoj suradnji između dviju zemalja iz kojih se kumulira podrijetlo.

Od 22. veljače 2019. EU može primjenjivati dijagonalnu kumulaciju s određenim državama AKP-a i s prekomorskim zemljama i područjima EU-a (SL C 69, 22.2.2019., str. 2.).

  • kumulacija sa susjednim zemljama u razvoju, kojom se omogućuje da se materijali podrijetlom iz tih zemalja računaju kao materijali podrijetlom iz pacifičke države ako se upotrebljavaju u proizvodnji proizvoda, pod uvjetom da su ispunjeni određeni uvjeti

Ostali zahtjevi

Proizvod mora ispunjavati i sve druge primjenjive zahtjeve navedene u Protokolu, kao što su nedostatna obrada ili prerada ili pravilo o izravnom prijevozu:

Prijevoz kroz treću zemlju: Pravilo o izravnom prijevozu

Proizvodi s podrijetlom moraju se prevoziti iz EU-a u pacifičku državu SGP-a (i obrnuto) bez daljnje prerade u trećoj zemlji.

Pretovar ili privremeno skladištenje u trećoj zemlji dopušteno je ako proizvodi ostaju pod nadzorom carinskih tijela i ne podvrgavaju se nikakvim postupcima osim

  • istovar
  • pretovar
  • svaki postupak osmišljen kako bi ih se očuvalo u dobrom stanju

Proizvodi s podrijetlom mogu se cjevovodima prevoziti preko područja koje nije područje pacifičkih država SGP-a ili EU-a.

Dokaz o izravnom prijevozu morat će se dostaviti carinskim tijelima zemlje uvoznice.

Duty defback (nedostatak carine)

Povrat prethodno plaćenih carina na materijale bez podrijetla upotrijebljene za proizvodnju proizvoda koji se izvozi po povlaštenoj tarifi dopušten je na temelju Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država.

Postupci u vezi s podrijetlom

Izvoznici i uvoznici moraju slijediti postupke u vezi s podrijetlom. Postupci u vezi s podrijetlom koji se odnose na zahtjeve za povlaštenu tarifu i provjeru koju provode carinska tijela utvrđeni su u glavi IV. o dokazu o podrijetlu i glavi V. o aranžmanima za administrativnu suradnju. Njima se, na primjer, pojašnjava kako:

  • deklarirati podrijetlo proizvoda
  • zatražiti preferencije
  • carinska tijela mogu provjeriti podrijetlo proizvoda.

Kako zatražiti povlaštenu tarifu?

Kako biste ostvarili pravo na povlašteno postupanje, morate dostaviti dokaz o podrijetlu.

  • Trebat će vam također
    • potvrde o prometu robe EUR.1 ili
    • izjavu o podrijetlu
  • dokaz o podrijetlu valjan je u razdoblju od 10 mjeseci od datuma izdavanja
  • dokaz o podrijetlu nije potreban ako ukupna vrijednost proizvoda ne prelazi
    • 500 eura za male pakete
    • 1.200 eura za osobnu prtljagu

Dokaz o podrijetlu

Potvrda o prometu robe EUR.1

  • Potvrde o prometu robe EUR.1 izdaju carinska tijela zemlje izvoznice
  • Prilog III. sadržava ogledni primjerak potvrde EUR.1 i daje upute za njezino ispunjavanje
  • izvoznik koji podnosi zahtjev za potvrdu trebao bi biti spreman podnijeti dokumente kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom

Izjava o podrijetlu (vlastita izjava izvoznika)

  • izvoznici mogu sami izjaviti da je njihov proizvod podrijetlom iz EU-a ili pacifičke države SGP-a dostavljanjem izjave o podrijetlu. Izjavu o podrijetlu može sastaviti
    • ovlašteni izvoznik, ili
    • bilo koji izvoznik, ako ukupna vrijednost proizvoda ne prelazi 6 000 EUR

 

Ovlašteni izvoznici

Izvoznici na temelju ovog Sporazuma mogu od svojih carinskih tijela zatražiti odobrenje za sastavljanje izjava o podrijetlu za proizvode bilo koje vrijednosti.

Izvoznik mora carinskim tijelima pružiti dostatna jamstva da se status proizvoda s podrijetlom i ispunjenje svih ostalih zahtjeva sporazuma (Protokol) mogu provjeriti.

Carinska tijela mogu povući status ovlaštenog izvoznika u slučaju bilo kakve zlouporabe.

Što bi trebala sadržavati izjava o podrijetlu?

  • izvoznik bi trebao upisati, ovjeriti pečatom ili ispisati sljedeću izjavu na računu, dostavnici ili drugoj komercijalnoj ispravi kojom se identificira proizvod (Prilog IV.): „Izvoznik proizvoda obuhvaćenih ovom ispravom (carinsko odobrenje br. ... izjavljuje da su, osim ako je drukčije jasno navedeno, ti proizvodi ... povlaštenog podrijetla.”
  • izjava o podrijetlu može se sastaviti na bilo kojem službenom jeziku EU-a
  • morate vlastoručno potpisati izjavu o podrijetlu. Ako ste ovlašteni izvoznik, izuzeti ste od ovog zahtjeva pod uvjetom da se svojim carinskim tijelima u pisanom obliku obvežete da ćete preuzeti punu odgovornost za svaku izjavu kojom vas se identificira.

Podnošenje

  • izjavu o podrijetlu može sastaviti izvoznik u trenutku izvoza proizvoda na koje se odnosi ili nakon izvoza pod uvjetom da se u zemlji uvoznici podnese najkasnije dvije godine nakon uvoza proizvoda na koje se odnosi
  • pri ispunjavanju izjave o podrijetlu trebali biste biti spremni podnijeti isprave kojima se dokazuje da vaši proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom

Provjera podrijetla

Carinska tijela mogu provjeriti ima li uvezeni proizvod doista podrijetlo ili ispunjava li druge zahtjeve u pogledu podrijetla. Provjera se temelji na

  • administrativna suradnja između carinskih tijela stranke uvoznice i stranke izvoznice
  • provjere koje obavljaju lokalne carine – nisu dopušteni posjeti stranke uvoznice izvozniku

Tijela stranke izvoznice utvrđuju podrijetlo i o rezultatima obavješćuju tijela stranke uvoznice.

Zahtjevi za proizvode

Tehnička pravila i zahtjevi

  • saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju
  • pretražite posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u odjeljku Moj asistent za trgovinu

Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS

Dokumenti i postupci za carinjenje robe

Opis načina na koji možete dokazati podrijetlo svojih proizvoda kako biste zatražili povlaštene carine i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela potražite u prethodnom odjeljku o pravilima o podrijetlu.

Saznajte više o drugim dokumentima o carinjenju i postupcima potrebnima za uvoz u Europsku uniju.

Informacije o carinskim postupcima za uvoz i izvoz općenito potražite na internetskim stranicama Glavne uprave za oporezivanje i carinsku uniju .

Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla

Trgovina uslugama

Javna nabava

Ulaganja

Ostala područja

Tržišno natjecanje

  • EU je od 2014. obustavio izvozne subvencije za sve proizvode koji se izvoze u zemlje SGP-a.
  • EU je sveo na najmanju moguću mjeru mjere kojima se narušava proizvodnja i trgovina
  • ako je lokalna industrija ugrožena zbog porasta uvoza iz Europe, Sporazum o gospodarskom partnerstvu s Pacifikom omogućuje pokretanje mjera za zaštitu industrijskih sektora i nove industrije

Održivi razvoj i ljudska prava

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i pacifičkih država izričito se temelji na „ključnim i temeljnim” elementima utvrđenima u Sporazumu iz Cotonoua, tj. ljudskim pravima, demokratskim načelima, vladavini prava i dobrom upravljanju.

  • „klauzula o neizvršenju” znači da se „odgovarajuće mjere” (kako je utvrđeno u Sporazumu iz Cotonoua) mogu poduzeti ako bilo koja stranka ne ispuni svoje obveze u pogledu ključnih elemenata. To može uključivati obustavu trgovinskih povlastica.
  • zajedničke institucije SGP-a zadužene su za funkciju praćenja i procjene učinka provedbe SGP-a na održivi razvoj stranaka. U skladu sa Sporazumom iz Cotonoua civilno društvo i parlamentarni zastupnici imaju jasnu ulogu.

Izgradnja kapaciteta i tehnička pomoć

EU pruža tehničku pomoć u okviru pomoći za trgovinu. To pomaže zemljama da prilagode svoje carinske postupke i smanje papirologiju. Za vas to znači manje muke kada je riječ o carini.

Korisni linkovi i dokumenti

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice