Najčešća pitanja
Za pretraživanje pitanja u Najčešćim pitanjima možete se koristiti funkcijom pretraživanja ili pregledati popis pojmova
Web-mjesto Access2Markets interaktivna je i besplatna internetska usluga na kojoj poduzeća iz EU-a mogu pronaći informacije a) o uvjetima uvoza za tržište EU-a, b) o uvjetima izvoza za više od 130 zemalja izvan EU-a te c) informacije o trgovini unutar EU-a.
Na portalu Access2Markets možete pronaći informacije o tarifama i unutarnjim porezima koje morate platiti za svoj proizvod u zemlji uvoznici, bilo u EU ili u treće zemlje. Možete pronaći i informacije o mnogim drugim ključnim područjima međunarodne trgovine koja bi vam mogla biti važna, kao što su informacije o relevantnim pravilima o podrijetlu, trgovinskim sporazumima koje je EU sklopio s trećim zemljama, naznakama o antidampinškim pristojbama koje bi mogle biti privremeno na snazi, carinskim i uvoznim postupcima, formalnostima i zahtjevima, uključujući uzorke potrebnih obrazaca koje je potrebno ispuniti, glavne trgovinske prepreke s kojima se suočavate itd.
Za poduzeća koja nisu upoznata s međunarodnom trgovinom na portalu Access2Markets nalaze se i detaljnije smjernice, kao što su detaljni vodiči za trgovanje robom i uslugama, objašnjenja ključnih trgovinskih koncepata, korisne kontaktne informacije za poduzeća, priče o uspjehu poduzeća i najnovije vijesti o pitanjima povezanima s trgovinom.
Za uvoz u EU portal Access2Markets obuhvaća sve zemlje izvan EU-a. Za izvoz iz EU-a portal pruža podatke za više od 120 tržišta izvan EU-a, što čini 90 % vrijednosti izvoza robe iz EU-a.
Za uvoz sve su zemlje već dostupne u izborniku zemlje. Izvozna odredišta obuhvaćena programom Access2Market ovise o važnosti tržišta. Odluke se donose od slučaja do slučaja.
Pri izvozu na tržište izvan EU-a koje nije obuhvaćeno ovom bazom podataka preporučujemo da se obratite carinskom uredu zemlje.
Izvješća dobivena iz te baze podataka nisu službeni dokumenti. Oprez je potreban kako bi se osigurala točnost podataka sadržanih u bazi podataka, ali Europska komisija ili pružatelji podataka ne mogu prihvatiti nikakvu odgovornost za nenamjerne pogreške ili propuste. U postupku pregledavanja podataka i pregledavanja tih pojmova.
Portal Access2Markets izrađen je na engleskom jeziku i nudi strojno prevođenje na sve jezike EU-a u narativnom dijelu (sve statične internetske stranice). U dinamičnom dijelu, tj. gdje tražite informacije o proizvodu, dostupan je na engleskom jeziku.
Pritužbu o pristupu tržištu možete podnijeti ovdje.
Ako nije drukčije navedeno, tarifa se odnosi na neto težinu, a to je težina same robe bez ambalaže ili kontejnera.
Koristite se Mojim pomoćnikom za trgovinu na platformi Access2Markets. Ispunite „country from”, „country to” (zemlja do) i šifru proizvoda te objavite pretraživanje. Rezultati će prikazivati informacije o primjenjivim dužnostima.
Ne. EU je carinska unija pa plaćate pristojbe samo jednom, kada vaš proizvod prvi put uđe u carinsko područje EU-a.
Ne, portalom Access2Markets dobivaju carinske stope za određeni proizvod i određeno tržište.
Trošarine se primjenjuju na nacionalnoj razini i plaćaju nakon puštanja u potrošnju. Ako se proizvod uvozi u državu članicu EU-a, ali se prevozi u drugu državu članicu i isporučuje u nju, trošarine se plaćaju u državi članici u kojoj će se ti proizvodi na kraju konzumirati ili upotrebljavati.
PDV se plaća u državi u kojoj se proizvod prodaje. S druge strane, uvozne carine plaćaju se pri ulasku proizvoda na carinsko područje Unije. Tako će, na primjer, ako proizvod stigne prvo u Nizozemsku prije dolaska na konačno odredište u Francuskoj, uvozne carine biti plaćene u Nizozemskoj, ali će se PDV morati platiti u Francuskoj.
Prvih 6 znamenki kombinirane nomenklature EU-a (KN) isto je kao i prvih 6 znamenki HS-a. KN počinje iz oznake HS za detaljniju kategorizaciju samo za brojeve nakon 6 znamenki, što nam pomaže u davanju jasnih i detaljnih informacija o svojem proizvodu.
Kombinirana nomenklatura, utvrđena u Uredbi KN (2658/87), sustav je EU-a za razvrstavanje robe kojom se trguje. Sva roba uvezena u EU ili izvezena iz EU-a mora se razvrstati u carinske svrhe. Svakom zasebnom proizvodu dodjeljuje se posebna klasifikacijska oznaka.
Kombiniranom nomenklaturom (KN) utvrđuju se opća pravila za razvrstavanje robe na osmeroznamenkastu razinu te se ažurira svake godine. Utvrđuje se na temelju Harmoniziranog sustava (HS).
Kombinirana nomenklatura obuhvaća:
- Nomenklatura Harmoniziranog sustava
- (b) pododjeljci Zajednice u toj nomenklaturi, koji se nazivaju podbrojevi KN-a
- (c) uvodne odredbe, dodatne napomene uz odsjeke ili poglavlja i bilješke koje se odnose na podbrojeve KN-a. Svaki tarifni podbroj KN-a ima osmeroznamenkasti broj oznake
- (a) prvih šest znamenki su kodni brojevi koji se odnose na tarifne brojeve i podbrojeve nomenklature Harmoniziranog sustava.
- (b) sedma i osma znamenka identificiraju podbrojeve KN-a
Razvrstavanje u HS ujednačeno je za sve zemlje samo s pomoću prvih 6 znamenki. Svaka država može odlučiti dodatno raščlaniti razvrstavanje na 6 znamenki kako bi detaljnije opisala proizvod.
Osam znamenki općenito se smatra potpuno kvalificiranima za carinske svrhe, ali neke zemlje mogu zahtijevati i 9, 10 ili dodatne znamenke kako bi u potpunosti opisale određenu robu koja se uvozi. Međutim, isti razred s 8 znamenki može predstavljati različite proizvode u različitim zemljama. Na primjer, 2001.90.30 znači „kukuruz šećerac” u klasifikaciji EU-27, a „grah” u klasifikaciji SAD-a.
Opće je pravilo da tarifne nomenklature treba uspoređivati samo na šesteroznamenkastoj razini. Međutim, ako verzija Harmoniziranog sustava odstupa, mogu postojati i ograničenja za tu usporedbu. Počevši od šesteroznamenkaste razine moguće je uskladiti oznake usporedbom opisa robe u daljnjim podbrojevima. Međutim, postoje i određeni slučajevi u kojima se roba može različito razvrstati u različitim carinskim područjima.
Postoji nekoliko načina za definiranje oznake razvrstavanja za vaš proizvod: (1) ako ste uvezli ili izvezli isti proizvod već imate oznaku o carinskim dokumentima (2) ako ne, možete upotrebljavati portal A2M i pretražiti drvo proizvoda, za uvoz je to nomenklatura EU-a (KN), a za izvoz je usklađeni sustav države koja nije članica EU-a (3) kako bi bili potpuno sigurni da možete zatražiti od carinskog ureda zemlje uvoznice za izdavanje obvezujuće tarifne informacije.
Opisi proizvoda iz kombinirane nomenklature (KN) EU-a dostupni su na sva 23 jezika EU-a. Podaci iz Harmoniziranog sustava (HS) dostupni su samo na engleskom jeziku.
Za dobivanje obvezujućih tarifnih informacija morate se obratiti carinskim tijelima države članice EU-a koja želite izvoziti u obrazac zahtjeva za izdavanje OTI-ja. OTI je važeći u cijelom EU-u, bez obzira na to u kojoj je državi članici EU-a. Svi OTI-ji koje izdaju nacionalna carinska tijela nalaze se u bazi podataka europskih obvezujućih tarifnih informacija.
Prvo se konzultirati s kontrolnim popisom pravila o podrijetlu. Ako i dalje imate dvojbe, obratite se svojem nacionalnom carinskom tijelu. Ako želite biti potpuno siguran, od relevantnog tijela u državi članici zatražite obvezujuću informaciju o podrijetlu (BOI). Kada budu izdani, obvezujuća su za carinska tijela u svim državama članicama EU-a. Imajte na umu da ćete i dalje biti obvezni dostaviti dokaz o podrijetlu.
Informacije o pravilima o podrijetlu u rezultatima pretraživanja također će objasniti kako uvoznici moraju vratiti podrijetlo proizvoda koji uvoze.
Da, portal Access2Markets sadržava informacije o pravilima o podrijetlu svih trgovinskih sporazuma EU-a i jedinstvenog povlaštenog sustava, Općeg sustava povlastica.
Kako biste dohvatili pravila o podrijetlu svojeg proizvoda, pokrenite pretraživanje putem obrasca za pretraživanje My Trade Assistant (Moji trgovinski pomoćnik). Pravila o podrijetlu bit će navedena među rezultatima pretraživanja.
Možete odabrati dogovor koji je najpovoljniji za vas. Potrebno je pažljivo provjeriti pojedinačna pravila o podrijetlu kako bi se osiguralo da vaš proizvod ispunjava uvjete.