Porez na dodanu vrijednost
Prodaje li vaše poduzeće robu ili usluge? Ovaj vam odjeljak pomaže da razumijete neke od poreza koji se mogu primjenjivati u EU-u.
Postotak prihoda od poreza na dodanu vrijednost (PDV), izračunan na jedinstvenoj osnovi, dodjeljuje se za financiranje proračuna EU-a. PDV se obračunava na dodanu vrijednost u svakoj fazi proizvodnog lanca bilo kojeg proizvoda ili usluge, naplaćuje se na krajnju potrošnju i naplaćuje djelomično
- o svim komercijalnim djelatnostima, a to su: isporuke robe i usluga, uvoz i transakcije unutar Zajednice (roba unesena u državu članicu EU-a iz druge države članice EU-a)
- u svakoj fazi proizvodnje i distribucije robe ili usluge naplaćivanjem postotka na cijenu svake transakcije. Međutim, PDV u konačnici snosi krajnji potrošač.
- putem programa u okviru kojeg određeni porezni obveznici (koji su registrirani kao obveznici PDV-a) naplaćuju PDV na svoju prodaju (izlazni porez) i traže povrat PDV-a naplaćenog na kupnju robe ili usluga koje upotrebljavaju u svojoj poslovnoj aktivnosti (ulazni porez). Razlika između izlaznog i ulaznog poreza je konačno naplaćeni PDV
Primjenjivo zakonodavstvo
Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost temeljno je europsko zakonodavstvo o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (PDV). Glavna uprava za oporezivanje i carinsku uniju zadužena je za provedbu pravila o PDV-u.
Oporezive transakcije
Glavne djelatnosti koje podliježu PDV-u su:
- Isporuka robe koju obavlja porezni obveznik u komercijalne svrhe na području države članice EU-a
- Pružanje usluga: PDV se obračunava u državi članici EU-a u kojoj primatelj usluge ima poslovni nastan
- Transakcije unutar Zajednice: kupnja među trgovcima s boravištem u različitim zemljama EU-a ne smatra se uvozom i izvozom, već transakcijama unutar Zajednice. Stjecanje i isporuka robe unutar Zajednice između trgovaca registriranih u sustavu PDV-a naplatit će se u zemlji EU-a u koju se roba otprema.
- Uvoz: PDV se naplaćuje na uvoz robe i obično se naplaćuje kada se provode postupci carinjenja kako bi se roba pustila u promet. Međutim, ako se roba uvozi u jednu državu članicu EU-a, ali je namijenjena uporabi ili potrošnji u drugoj državi članici, može se staviti u postupak odgode plaćanja PDV-a. U skladu s tim aranžmanom PDV će se naplaćivati u odredišnoj zemlji EU-a, a ne u zemlji EU-a u koju se ulazi u EU.
Plaćanje PDV-a (uvoz)
Plaćanja PDV-a na uvoz obračunavaju se na isti način kao i carine.
Porezni obveznici moraju ispuniti i podnijeti carini jedinstvenu carinsku deklaraciju koja mora uključivati vrijednost robe, mjesto podrijetla, primatelja, odredište, cijenu, težinu itd.
Informacije o PDV-u, trošarinama i carinama moraju se ispuniti u polju br. 47 obrasca.
Oporezivi iznos
Oporezivi iznos je ukupan iznos koji je kupac, kupac ili treća osoba stvarno platio ili treba platiti. Općenito, oporezivi iznos je fakturirana cijena, uključujući:
- poreze, carine, prelevmane i davanja, isključujući sam PDV
- popratne troškove kao što su provizija, troškovi pakiranja, prijevoza i osiguranja koje dobavljač naplaćuje kupcu ili kupcu.
Pri uvozu robe oporezivi iznos uključivat će i popratne troškove nastale do mjesta odredišta:
„Oporezivi iznos = vrijednost u carinske svrhe + carine i svi drugi porezi koji se plaćaju zbog uvoza + dodatni troškovi do mjesta odredišta.”
Minimalne stope PDV-a
Oporezive transakcije podliježu stopama i propisima koje je odobrila država članica EU-a kojoj se roba ili usluge isporučuju. Svaka država članica EU-a može odrediti stope u skladu sa sljedećim ograničenjima:
- standardna stopa ne smije biti manja od 15 %. Države članiceEU-a također mogu primjenjivati jednu ili dvije snižene stope koje ne bi smjele biti manje od 5 % i primjenjuju se samo na vrlo specifične isporuke robe.
- Direktivom se dopušta primjena snižene stope koja nije niža od 12 % („stopaparkiranja”)za određenu robu ili usluge.
- određenim državama članicama EU-a omogućuje se i da zadrže snižene stope niže od najniže dopuštene stope od 5 % (izrazitosnižene stope).
Roba na koju se primjenjuju snižene stope PDV-a
Prilogom III. Direktivi o PDV-u državama članicama EU-a omogućuje se primjena sniženih stopa na sljedeće kategorije:
- prehrambeni proizvodi (uključujući pića, ali isključujući alkohol) za prehranu ljudi i životinja. To uključuje žive životinje, sjemenke, biljke, sastojke koji su obično namijenjeni za uporabu u pripremi hrane i proizvode koji su obično namijenjeni za dopunu ili zamjenu hrane.
- zalihe vode
- farmaceutske proizvode koji se obično koriste za zdravstvenu zaštitu, prevenciju bolesti i liječenje u medicinske i veterinarske svrhe, uključujući proizvode koji se koriste za kontracepciju i sanitarnu zaštitu
- medicinska oprema, pomagala i druga pomagala koja su obično namijenjena olakšavanju ili liječenju invaliditeta, isključivo za osobnu uporabu osoba s invaliditetom. To uključuje popravak takve robe, kao i dječje autosjedalice
- prijevoz putnika i njihove prtljage
- isporuka knjiga (uključujući posudbu u knjižnicama). To uključuje brošure, letke za djecu, knjige za crtanje ili bojanje, glazbu tiskanu ili u rukopisu, karte, hidrografske karte, novine i časopise. Isključen je materijal koji je u cijelosti ili u znatnoj mjeri posvećen oglašavanju
- ulaznice za predstave, kazališta, cirkuse, sajmove, zabavne parkove, koncerte, muzeje, zoološke vrtove, kina, izložbe, slična kulturna događanja i objekte te konačno prijem usluga emitiranja
- usluge koje pružaju pisci, skladatelji i izvođači (uključene su naknade)
- opskrba, izgradnja, obnova i preuređenje stambenih prostora koji se pružaju u okviru socijalne politike
- isporuke robe i usluga koje su obično namijenjene za uporabu u poljoprivrednoj proizvodnji, ali isključujući kapitalna dobra kao što su strojevi ili zgrade
- smještaj koji pružaju hoteli i slični objekti, uključujući pružanje smještaja za odmor i iznajmljivanje kampova i parkova za kampiranje
- prijem na sportska događanja
- korištenje sportskih objekata
- isporuka robe i usluga od strane organizacija koje su države članice EU-a priznale kao dobrotvorne i koje se bave socijalnom skrbi ili socijalnom zaštitom
- usluge koje pružaju pogrebnici i usluge kremiranja, zajedno s isporukom povezane robe
- pružanje medicinske i stomatološke skrbi te toplinsko liječenje
- usluge povezane s čišćenjem ulica, prikupljanjem otpada i obradom otpada
Suspenzivni aranžmani i slobodne zone
Uvezena roba može se staviti u jedan od carinskih postupaka navedenih u nastavku:
- roba stavljena u privremeni smještaj
- roba u postupku unutarnje proizvodnje (sustav odgode plaćanja trošarine)
- roba stavljena u carinsko skladištenje ili slobodne zone
- privremeni uvoz
- provozni postupci
- Slobodne zone u kojima je roba oslobođena PDV-a te uvoznih carina i naknada
Međutim, PDV se neće naplatiti sve dok roba ne uđe na tržište radi prodaje javnosti.
Stope PDV-a u državama članicama EU-a
Trenutačne stope PDV-a (%) u državama članicama EU-a iznose:
(+) Određene države članice EU-a privremeno su smanjile stope PDV-a za određenu robu radi potpore borbi protiv bolesti COVID-19 u skladu s odredbama utvrđenima u njihovu nacionalnom zakonodavstvu.
Posebna područja
Neka državna područja država članica EU-a mogu biti isključena iz područja primjene PDV-a ili mogu primjenjivati posebne stope.
Područja država članica EU-a isključena iz primjene PDV-a
- Njemačka: otok Helgoland i područje Büsingena
- Italija: Livigno, Campione d'Italia i talijanske vode Luganskog jezera
- Francuska: Guadalupe, Gvajana, Martinik, Reunion, Mayotte
- Španjolska: Ceuta, Melilla i Kanarski otoci
- Grčka: Mount Athos
- Austrija: Jungholz i Mittelberg
- Danska: Grenland i Farski otoci
- Finska: Ålandskih otoka
Područja s posebnim stopama
- Portugal: Azori i Madeira
- Grčka: nekoliko otoka u Egejskom moru
- Francuska: Corsica
Treća područja koja se smatraju državama članicama EU-a
Transakcije koje potječu iz Kneževine Monaka ili su namijenjene Kneževini Monaku smatraju se transakcijama koje potječu iz Francuske ili su namijenjene Francuskoj.
Pojedinosti o PDV-u po zemlji
Austrija
Belgija
Bugarska
Hrvatska
Cipar
Češka
Danska
Estonija
Finska
Francuska
Njemačka
Grčka
Mađarska
Irska
Italija
Latvija
Litva
Luksemburg
Malta
Nizozemska
Poljska
Portugal
Rumunjska
Slovačka Republika
Slovenija
Španjolska
Švedska