Vodič za izvoz robe

Planira li vaše poduzeće izvoziti robu izvan EU-a? Ovaj odjeljak pomaže vam da shvatite je li vaše društvo spremno za izvoz i opisuje različite korake postupka izvoza.

5 koraka prema izvozu proizvoda

 
 

Prije nego što započnete - Je li vaša tvrtka spremna za trgovinu?

Planirate li prvi put izvoziti proizvod?

Prije nego što to učinite, provjerite je li vaša tvrtka spremna:

  • Je li vaš proizvod već uspješan na domaćem tržištu ili u drugim zemljama EU-a?
  • Ima li vaše poduzeće kapacitete za prodaju proizvoda na stranim tržištima izvan EU-a? Ima li dovoljno osoblja, vremena, financijskih i pravnih sredstava?
  • Je li uprava vašeg poduzeća predana širenju na izvozna tržišta izvan EU-a?
  • Ima li vaše poduzeće sveobuhvatan financijski/marketinški/poslovni plan s jasno definiranim ciljevima za potporu izvozu na tržišta izvan EU-a?
  • Ima li vaše poduzeće konkretnu strategiju za izvoz proizvoda na vaše izvozno tržište? Na primjer, možete izvoziti svoj proizvod izravno kupcu na izvoznom tržištu, kao što je druga tvrtka ili potrošač, ili neizravno zapošljavanjem treće strane, kao što je zastupnik ili distributer. Platforme za e-trgovinu mogu podupirati i izravan i neizravan izvoz.
  • Ako je primjenjivo, je li intelektualno vlasništvo povezano s vašim proizvodom zaštićeno na vašem izvoznom tržištu?
  • Ima li vaše poduzeće kapacitete i stručnost za prilagodbu svojeg proizvoda kulturnim preferencijama ili različitim tehničkim standardima u zemljama izvan EU-a?

Prije nego što nastavite, pažljivo razmotrite prethodno navedena pitanja i raspravite o njima u svojem poduzeću kako biste odlučili jeste li spremni trgovati sa zemljama izvan EU-a ili koje korake trebate poduzeti kako biste se za to pripremili.

 

1

Pronađite tržište i kupca

Za izvoz robe izvan EU-a prvo biste trebali utvrditi tržište i pronaći kupca za svoj proizvod. Informacije ponuđene u odjeljku Moj trgovinski asistentpomoći će vam u utvrđivanju prikladnih tržišta za vaš proizvod. Pomoći će vam i u određivanju zahtjeva za kupca, kao što su zahtjevi za registraciju ili licenciranje za trgovanje određenom robom ili sudjelovanje u određenoj sferi gospodarstva. Budući da će vaš kupac obično biti uvoznik i preuzeti odgovornost za unos vašeg proizvoda u odredišnu zemlju i na njezino tržište, njegova kvalifikacija za tu ulogu od ključne je važnosti.

Sljedeće institucije ili gospodarski subjekti mogu biti od pomoći u utvrđivanju prilika na izvoznom tržištu i pronalaženju kvalificiranih kupaca.

  • Gospodarske komore mogu vam dati informacije o različitim tržištima i poslovnim partnerima te vas uputiti na relevantna izvješća.
  • Od pomoći mogu biti pružatelji vijesti o trgovini ili agencije za promicanje trgovine u vašoj zemlji ili na odabranom izvoznom tržištu koje obuhvaćaju analizu tržišta i procjenu poslovnih prilika. Ta tijela često izrađuju studije o ključnim izvoznim sektorima.
  • Savjetnici za izvoz i relevantne banke također mogu pružati savjete.

Kako odabrati ciljana tržišta?

Pregledajte potencijalna izvozna tržišta kako biste procijenili postoji li potražnja za vašim proizvodom i razmotrili bi li vaš proizvod bio konkurentan na izvoznom tržištu.

Provjerite statistiku trgovine vašeg potencijalnog ciljnog tržišta.

Statistički podaci o uvozu mogu pokazati uvozi li vaša ciljna zemlja već vašu vrstu proizvoda, odakle dolazi uvoz i postoji li već visoka ponuda na tržištu. Niske brojke mogu ukazati na priliku, ali i otkriti prepreke pristupu tržištu ili čak prepreke, što možete provjeriti kod mojeg pomoćnika za trgovinu.

Kako pronaći potencijalne kupce?

Nakon što odaberete jedno ili više ciljnih tržišta, sljedeći je korak identificirati potencijalne trgovinske partnere i poslovne kontakte.

Partnere i kontakte možete pronaći na:

Takvi se događaji sve više nude na internetu i možda bi bilo svrsishodno razmotriti odgovarajuće mogućnosti.

Za razliku od domaćih transakcija, potrebno je pažljivo provjeriti kvalifikaciju kupca za uvoznu transakciju i stvarnu upotrebu ili stavljanje na tržište vašeg proizvoda u zemlji odredišta.

Možete provjeriti i smijete li prodavati vladi na svojem potencijalnom izvoznom tržištu.

Što je javna nabava?

 

2

Provjerite uvjete izvoza u EU-u i zahtjeve za uvoz na ciljnom tržištu

Za izvoz proizvoda izvan EU-a morate ispuniti određene osnovne zahtjeve.

Kako možete izvoziti?

Postoje različiti načini na koje možete izvoziti proizvod.

  • Na primjer, možete izvoziti izravno kupcu na izvoznom tržištu. To može biti druga tvrtka ili potrošač.
  • Alternativno, posebno vrlo mala poduzeća često izvoze neizravno putem platformi za e-trgovinu.

 

Što je e-trgovina?

Tko može izvoziti?

  • Obično morate imati poslovni nastan u EU-u kao trgovačko društvo ili stalni poslovni nastan. To uključuje registraciju za potrebe PDV-a.
  • Općenito, morate se registrirati i u nacionalnom trgovačkom registru. Za više informacija obratite se svojoj lokalnoj gospodarskoj komori.
  • Ako imate boravište izvan EU-a, morate imati radnu dozvolu za obavljanje samostalne komercijalne djelatnosti. nadalje, morate pronaći osobu s poslovnim nastanom u EU-u koja je spremna djelovati u vaše ime kao izvoznik (npr. pružatelj logističkih usluga ili carinski zastupnik).

Kako se registrirati kao izvoznik?

Kao izvoznik iz EU-a morate podnijeti zahtjev nadležnoj carinskoj upravi za takozvani registracijski i identifikacijski broj gospodarskog subjekta (EORI broj).

EORI je identifikacijski broj koji vrijedi u cijelom EU-u i potreban vam je za sve izvozne carinske deklaracije.

Savjet: Ovaj proces može potrajati neko vrijeme, tako da se primjenjuju dobro naprijed.

Povlašteni trgovinski sporazumi:

Ako želite izvoziti u zemlju s kojom EU ima sporazum o povlaštenoj trgovini i na koju se primjenjuju niže carine, možda ćete morati podnijeti i zahtjev za status ovlaštenog izvoznika (EA) ili, ovisno o sporazumu, zahtjev za status registriranog izvoznika (REX). EA se primjenjuje u REX-u i preko vaše nacionalne carinske uprave.

Kao ovlašteni izvoznik možete sastavljati „izjave o podrijetlu”, a kao registrirani izvoznik „izjave o podrijetlu” također iznad vrijednosnih pragova za pošiljke kako su definirani u odgovarajućem sporazumu. U tim izjavama ili izjavama navodi se da su proizvodi koji se izvoze u skladu s pravilima o podrijetlu utvrđenima u određenom trgovinskom sporazumu.

Moguća pojednostavnjenja

Ako često izvozite i imate stručno osoblje i pouzdanu organizaciju carinskih postupaka, možete podnijeti zahtjev za pojednostavnjene carinske deklaracije kako je predviđeno Carinskim zakonikom Unije (CZU). S tim u vezi iskusniji trgovci mogu razmotriti i status ovlaštenog gospodarskog subjekta (AEO).

Je li izvoz vašeg proizvoda u EU ograničen?

Izvoz određene robe ili izvoz proizvoda u određenu zemlju odredišta može se zabraniti ili ograničiti. Možda će vam trebati dozvola ili ovlaštenje.

  • Provjerite u TARIC-u trebate li izvoznu dozvolu za svoj proizvod;
  • Provjerite ograničenja izvoza na karti sankcija EU-a.
  • Za određene proizvode mogu iznimno postojati nacionalna ograničenja vaše države članice koja biste trebali provjeriti kod njezinih nadležnih tijela.

Glavne vrste proizvoda koje su ograničene ili zabranjene su:

  • neke žive životinje, meso i biljke.
  • ugrožene vrste
  • određene prehrambene proizvode
  • opasne kemikalije
  • lijekovi i lijekovi
  • oružja
  • roba s dvojnom namjenom
  • otpad
  • kulturna dobra (vrijedni antikviteti i umjetnička djela)
  • krivotvorena ili piratska roba
  • nepristojni članci, publikacije i videozapisi

Za takve proizvode provjerite koja se pravila primjenjuju.

Postoje li ograničenja na vašem izvoznom tržištu?

Morate osigurati i da zemlja u koju želite izvoziti ne primjenjuje zabrane ili ograničenja na vaš proizvod kojima mu se zabranjuje ulazak u zemlju ili stavljanje na njezino tržište. Iako će vaš kupac obično preuzeti odgovornost za uvoz kao i za korištenje ili marketing vašeg proizvoda, za uspješne i održive transakcije trebali biste biti svjesni zabrana uvoza kao i ograničenja uvoza u zemlji uvoza.

Sveobuhvatan opis ograničenja u različitim zemljama odredišta potražite u odjeljku Moj asistent za trgovinu.

Nadalje, u odjeljku o robi možete pronaći opća objašnjenja različitih vrsta ograničenja.

Koje se tarife primjenjuju na vaš proizvod?

Možda će biti potrebno platiti carineza vaš proizvod kada se stavi na izvozno tržište. Primijenjene tarife različitih odredišnih zemalja pronaći ćete u odjeljku Moj trgovinski asistent

To ovisi o vašem dogovoru i ugovoru s kupcem, ali u većini slučajeva preporučljivo je ostaviti uvozno carinjenje kupcu koji zatim plaća carine, kao i poreze i dodatne carine koje dospijevaju pri uvozu. Imajte na umu da će to povećati cijenu vašeg proizvoda na vašem izvoznom tržištu. Taj takozvani trošak pri slijetanju trebao bi i dalje biti konkurentan.

 

Što je uvozna carina?

Može li moje poduzeće imati koristi od povlaštenog trgovinskog sporazuma između EU-a i zemlje odredišta?

Ako EU ima sporazum o povlaštenoj trgovini sa zemljom odredišta, vaš se proizvod može smanjiti ili čak potpuno ukloniti. Te se carine nazivaju povlaštenim carinskim stopama.

U odjeljku Moj asistent za trgovinunavest ćete povlaštene carinske stope koje se primjenjuju na proizvode podrijetlom iz EU-a u različitim odredišnim zemljama.

Međutim, te povlaštene carinske stope uvjetovane su time da se vaš proizvod proizvodi na području partnerskih sporazuma o povlaštenoj trgovini i u skladu s pravilima o podrijetlu iz ovog sporazuma.

Stoga biste prvo trebali provjeriti postoji li povlaštena carinska stopa i takozvana povlaštena marža između uobičajene carinske stope utvrđene prema načelu najpovlaštenije nacije i povlaštene stope EU-a.

Ako je to slučaj i želite predočiti dokaz o povlaštenom podrijetlu kako biste omogućili primjenu povlaštene stope, morat ćete poštovati pravila o podrijetlu.

U tu će vam svrhu biti potrebni odgovarajući dokazi o statusu proizvoda s podrijetlom za materijale dobivene od trećih strana. Unutar EU-a to se provodi takozvanim izjavama dobavljača koje ćete morati prikupiti u tu svrhu.

Kako biste saznali više o posebnim pravilima koja su na snazi za vaš proizvod i zemlju odredišta, možete se obratiti My Trade Assistant.

Trgovinski sporazumi EU-a:

  • osigurati stabilniji i predvidljiviji skup pravila za vas kada trgujete sa stranim tržištima.
  • osigurati da se zakonima zemalja koje nisu članice EU-a ne diskriminiraju proizvodi iz EU-a.
  • stvoriti nove i bolje izvozne mogućnosti za svoje poduzeće i olakšati ulaganja u inozemstvu.

Primjenjuju li se na vaš proizvod neke mjere trgovinske zaštite?

Država uvoznicamože na vaš proizvod primijeniti mjere trgovinske zaštite. Takve mjere mogu predstavljati znatan trošak koji treba uzeti u obzir pri planiranju vašeg izvoza. Najvažnije su antidampinške mjere, ali mogu postojati i kompenzacijske ili zaštitne mjere. Iako će vaš kupac u skladu s ugovornim sporazumom obično djelovati kao uvoznik i snositi takve dodatne troškove, to može biti prepreka uspješnim i održivim transakcijama.

Povezane mjere, ovisno o slučaju, koje primjenjuje određena zemlja uvoza navedene su u odjeljku Moj asistent za trgovinu.

Koji su relevantni porezi i dodatne carine na vašem izvoznom tržištu?

Provjerite i koji se porezi i, ovisno o slučaju, dodatne carine moraju platiti pri uvozu vašeg proizvoda. Porezi i dodatne carine koji dospijevaju pri uvozu u različite odredišne zemlje mogu se pronaći i u odjeljku Moj trgovinski asistent.

Te troškove obično snosi kupac u svojoj ulozi kod uvoznika, ali će povećati trošak pri isporuci, a time i konkurentnost vašeg proizvoda na izvoznom tržištu. Kad je riječ o potonjem, razmislite o usklađivanju sa svojim uvoznikom.

Pri izravnoj prodaji potrošačima istražite trebate li se registrirati kod poreznih tijela svojeg izvoznog tržišta.

Koji su zdravstveni, sigurnosni i tehnički zahtjevi za vaš proizvod?

Zahtjevi će ovisiti o vašem izvoznom tržištu. Usklađenost s njima obično spada u odgovornost vašeg kupca kao uvoznika, koji će, međutim, trebati vašu pomoć kako bi dokazao tu usklađenost. Budući da je to određeno ugovornim sporazumom, trebali biste paziti da preuzmete odgovornost samo za zahtjeve koje biste mogli ispuniti u svojoj ulozi izvoznika. Usklađivanje s uvoznikom nije samo preporučljivo, već je obično potrebno. Informacije u odjeljku Moj trgovinski asistentpomoći će vam da razlikujete objektivne zahtjeve od pojedinačnih interesa vašeg kupca.

Zahtjevi će ovisiti o vašem izvoznom tržištu.

Na primjer:

Možda ćete morati predočiti potvrde kojima se dokazuje da je vaš proizvod u skladu sa zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima zemlje. One se mogu razlikovati od onih u EU-u.

Većina proizvoda mora biti u skladu s tehničkim ili zdravstvenim i higijenskim zahtjevima (koji se često nazivaju sanitarnim i fitosanitarnim zahtjevima) na vašem izvoznom tržištu. To može zahtijevati različite vrste ispitivanja i certificiranja.

To se često odnosi na tehničke zahtjeve za industrijske proizvode, kao i na zdravstvene i higijenske zahtjeve za hranu i poljoprivredne proizvode.

Većina zemalja zahtijeva zdravstvene certifikate za:

  • biljke
  • žive životinje
  • proizvodi životinjskog podrijetla
  • genetski materijali

Medicinski proizvodi, na primjer, također obično moraju biti popraćeni potvrdom.

Kako certificirati svoj proizvod?

U odjeljku Postupci i formalnosti mojeg pomoćnika za trgovinu trebali biste provjeriti i, ovisno o slučaju, svojem klijentu naknadno pojasniti sljedeće:

  • Koji su zahtjevi za certifikaciju na vašem izvoznom tržištu?
  • Koje potvrde prihvaćaju nadležna tijela.
  • Može li ispitivanje provesti akreditirani laboratorij ili institucija u EU-u
  • ili se certificiranje mora provesti u zemlji odredišta.

Koji su zahtjevi za pakiranje i označivanje vašeg proizvoda?

Zemlje često imaju detaljne zahtjeve za pakiranje i označivanje proizvoda.

Ti zahtjevi mogu biti obvezni ili dobrovoljni.

  • Obvezne oznake i etikete na potrošačkim proizvodima i njihovoj ambalaži obično su povezane s pitanjima javne sigurnosti, zdravlja i/ili okoliša. Mogu pružiti informacije kao što su sastojci ili datum „upotrijebiti do”.

Obično postoje različite agencije odgovorne za različite industrije, npr. medicinsku, električnu, prehrambenu i kemijsku industriju, koje sve imaju vrlo različite zahtjeve.

Za pregled povezanih zahtjeva koje primjenjuje određena zemlja uvoza pogledajte odjeljak „Postupci i formalnosti” u odjeljku „Moji trgovinski asistenti”.

Je li za vaš proizvod potrebna zaštita intelektualnog vlasništva?

Važno je da provjerite kako je intelektualno vlasništvo vašeg proizvoda zaštićeno u zemlji u koju želite izvoziti.

 

  • Provjerite trebate li podnijeti zahtjev za nove patente ili kako su vaš dizajn, autorsko pravo ili oznaka zemljopisnog podrijetla zaštićeni na vašem izvoznom tržištu

Ako EU ima trgovinski sporazum sa zemljom u koju želite izvoziti, sporazumom se može pružiti dodatna zaštita.

 

3

Pripremite prodaju i organizirajte prijevoz

Kako dijelite obveze između vas i vašeg kupca?

Kako je prethodno navedeno, odgovornost stranaka u izvozno-uvoznoj transakciji utvrđena je u ugovornom sporazumu. Osim ako postoje posebni razlozi, odgovornost za uvoz, upotrebljivost ili stavljanje na tržište vašeg proizvoda trebao bi preuzeti kupac kao uvoznik. Samo iskusni trgovci trebaju odstupiti od ovog pravila. Ovisno o zakonskim propisima u zemlji uvoza, možda nećete biti u mogućnosti ispuniti određene zahtjeve tamo, tako da oni trebaju ostati kod kupca.

Incoterms® možete koristiti za definiranje ugovornih obveza stranaka.

Incoterms® utvrđuje odgovornosti prodavatelja i kupaca za isporuku, osiguranje i prijevoz robe na temelju kupoprodajnih ugovora te određuje tko je odgovoran za carinske izvozne formalnosti u EU-u i uvozne formalnosti u zemlji odredišta.

Primjeri:

  • „slobodno na brodu” (FOB): znači da je izvoznik ili prodavatelj odgovoran za plaćanje svih lokalnih troškova:
  • prijevoz robe u otpremnu luku
  • troškovi utovara
  • postupke carinjenja u zemlji izvoznici.

 

Vaš klijent je odgovoran za troškove:

  • prijevoz od otpremne luke nadalje
  • osiguranje
  • istovar
  • prijevoz od luke dolaska do konačnog odredišta.
  • „Troškovi, osiguranje i vozarina” (CIF)znači da je izvoznik odgovoran za lokalne troškove u okviru FOB-a, uvećane za:
  • naknade za prijevoz tereta
  • osiguranje

Na temelju CIF-a izvoznik je odgovoran za sve troškove do dolaska proizvoda u odredišnu luku.

Treba imati na umu da Incoterm® EXW ne može promijeniti vašu odgovornost kao izvoznika prema nadležnim tijelima u vašoj zemlji, dok DDP podrazumijeva rizik od preuzimanja odgovornosti u zemlji uvoza koji izvoznik ne može ispuniti.

Tko vam može pomoći u izvozu i transportu?

Prosljeđivač može pomoći u

  • dogovaranje preuzimanja i isporuke vaše robe
  • pregovaranje o vozarinama s prijevoznicima
  • rezervacija teretnog prostora
  • pakiranje
  • osiguranje
  • priprema carinskih isprava u vaše ime

Potražite programe financiranja izvoza i potpore izvozu koje vlade često pružaju u suradnji s bankama ili osiguravajućim društvima.

  • Razmotriti osiguranje izvoza koje nude privatne stranke ili nacionalne financijske institucije za uvoz i izvoz.

 

4

Priprema dokumenata za izvozno carinjenje u EU-u

Dokumenti pripremljeni za izvoz barem djelomično služe i za uvoz u zemlju odredišta. Stoga bi pri njihovoj pripremi trebalo uzeti u obzir odgovarajuće zahtjeve i, ovisno o slučaju, uskladiti ih s vašim kupcem kao uvoznikom.

Koje dokumente pripremiti za carinu?

 

Prvo morate podnijeti elektroničku izvoznu deklaraciju nacionalnom carinskom tijelu.

Svaka država članica EU-a ima vlastiti sustav elektroničke obrade podataka. Za male pošiljke čija je vrijednost manja od 1 000 EUR dovoljna je usmena izjava potkrijepljena prijevoznom ispravom ili računom.

Izvozna deklaracija sadržava potrebne informacije o samoj robi i prijevozu. Obuhvaća:

  • podrijetlo robe,
  • odredišna zemlja,
  • oznake robe,
  • oznake carinskog postupka i
  • vrijednost robe.

Dokumenti koje trebate pripremiti uključuju:

  • Račun i prijevozne isprave te popis pakiranja: Morate čuvati sve dokumente najmanje tri godine u slučaju bilo kakvih provjera nakon odobrenja izvoza (nacionalnim trgovinskim i fiskalnim zakonodavstvom često su predviđena dulja razdoblja).
  • evidencija o PDV-u i izvozu: Kada izvozite izvan EU-a, vaš je proizvod izuzet od poreza na dodanu vrijednost (PDV) u EU-u, neovisno o tome prodajete li poduzeću ili pojedinačnom potrošaču, pod uvjetom da vodite evidenciju o izvozu i dokaz o izvozu koji je izdalo carinsko tijelo.
  • Svjedodžbe ili dozvole: kao što su fitosanitarni certifikati ili izvozne dozvole za potrebe izvoza.

Tko podnosi carinsku deklaraciju?

Carinsku deklaraciju možete podnijeti sami ili je može podnijeti pružatelj usluga koji je vaš carinski zastupnik. Ako zapošljavate otpremnika ili carinskog posrednika, oni mogu djelovati u vaše ime.

Kako podnijeti izvoznu deklaraciju i robu za izvoz?

Izvozni postupak sastoji se od dvije faze:

  • podnošenje izvozne deklaracije i podnošenje robe izvoznoj carinarnici, i
  • podnošenje robe i navođenje glavnog referentnog broja (MRN) izvozne deklaracije izlaznom carinskom uredu, nakon čega slijedi puštanje za izlazak.

 

Izvozna deklaracija podnosi se s pomoću elektroničkog sustava vašeg carinskog tijela.

Općenito, izvoznu deklaraciju morate podnijeti carinskom uredu nadležnom za mjesto poslovnog nastana vašeg društva ili, ovisno o slučaju, carinskom uredu u kojem se vaša roba pakira ili utovaruje za izvoznu otpremu iz EU-a.

Ako vrijednost robe u jednoj izvoznoj pošiljci ne premašuje 3 000 EUR i roba ne podliježe zabranama ili ograničenjima, izvozna deklaracija može se podnijeti carinarnici na mjestu izlaska.

 

Imajte na umu da je izvoznu deklaraciju potrebno podnijeti prije stvarnog trenutka kada će roba napustiti EU. ostaviti dovoljno vremena carinskom uredu izvoza da provede potrebne analize rizika prije nego što odobri puštanje robe u promet.

Što se događa nakon podnošenja izvozne deklaracije?

Postoje tri moguća slučaja:

  • Vaša roba može biti puštena u izvoz na temelju podnesene izvozne deklaracije ili
  • Vaša roba može biti odabrana za provjeru dokumenata i od vas se može zatražiti da podnesete dodatne dokumente prije nego što se vaša roba može cariniti, ili
  • Vaš izvoz može biti odabran za dokument, kao i za fizičku provjeru.

Za redovitiji izvoz trebalo bi razmotriti pojednostavnjene carinske deklaracije kako je predviđeno Carinskim zakonikom Unije (CZU).

Za dodatne pojedinosti vidjeti:

https://ec.europa.eu/taxation_customs /sites/taxation/files/resource /documents/customs/customs_code/ guidance_export_en.pdf

 

5

Priprema dokumenata za uvozno carinjenje u zemlji odredišta.

Kada vaša roba stigne u zemlju odredišta, lokalni uvozni zahtjevi i postupci primjenjivat će se na vaš izvoz. Upotrijebite My Trade Assistant kako biste utvrdili te zahtjeve i bili u mogućnosti uskladiti ih sa svojim kupcem.

Savjet:

  • Ponekad je obrada prije dolaska moguća, što znači da relevantne dokumente možete podnijeti prije dolaska robe u zemlju u koju izvozite.
  • S kupcem se morate dogovoriti koje dokumente mora pripremiti izvoznik, a koje kupac, koji je kao uvoznik obično zadužen za carinjenje i carine te poreze i dodatne carine. Uloge i odgovornosti izvoznika i uvoznika definirane su ugovornim sporazumom o kojem bi u tom pogledu trebalo pažljivo pregovarati.

Dokumenti koje mogu zahtijevati nadležna tijela u zemlji odredišta

  • Trgovački račun (s posebnim zahtjevima u pogledu oblika i sadržaja).
  • Popis pakiranja
  • Uvozne dozvole (automatske ili neautomatske) za određenu robu.
  • Certifikati koji prikazuju vaš proizvod u skladu su s obveznim propisima o proizvodima, kao što su zdravstveni i sigurnosni zahtjevi, označivanje i pakiranje.
  • Dokaz o povlaštenom podrijetlu (tj. EUR.1, EUR-MED, izjava o podrijetlu ili tvrdnja o podrijetlu), pod uvjetom da postoji sporazum o povlaštenoj trgovini koji se primjenjuje između EU-a i odredišne zemlje i da vaši proizvodi ispunjavaju relevantna pravila o podrijetlu.
  • Potvrda o podrijetlu kojom se dokazuje nepovlašteno podrijetlo vašeg proizvoda:
    • Potvrda o (nepovlaštenom) podrijetlu može biti potrebna u slučaju ograničenja uvoza (određenih) proizvoda iz određenih zemalja, primjene mjera trgovinske zaštite ili praćenja namjenskog uvoza. Međutim, uvoznik također može zatražiti takvu potvrdu za svoje potrebe.
    • Potvrde o podrijetlu obično izdaje vaša lokalna gospodarska komora. U nekim se zemljama ta odgovornost može dodijeliti i ministarstvima ili carinskim tijelima.

Gdje možete pronaći više informacija?

 

Vaš kontrolni popis: 5 koraka za izvoz proizvoda

Prije nego što počnete

  • Pogledajte kontrolni popis pitanja za procjenu spremnosti vašeg poduzeća za izvoz.
  • Raspravite i odlučite je li vaše poduzeće spremno trgovati sa zemljama izvan EU-a ili koje korake treba poduzeti u pripremi za buduće trgovinske aktivnosti izvan EU-a.

Korak 1.: Pronađite tržište i kupca

  • Odaberite svoje novo izvozno tržište.
  • Procijenite poslovni potencijal i koliko je konkurentan vaš proizvod.
  • Uključiti troškove povezane s izvozom u izračune cijena kao što su tarife, troškovi prijevoza, troškovi agenata itd.
  • Identificirajte potencijalne kupce.
  • Identificirati agenciju/instituciju/partnera za potporu formalnostima izvoznih postupaka. Na primjer, za pripremu ugovora, utvrđivanje uvjeta plaćanja, provjeru kreditne sposobnosti kupca i postoje li ograničenja u prijenosu novca u zemlji uvoza.
  • Pažljivo definirati i podijeliti odgovornosti između prodavatelja/izvoznika i kupca/uvoznika, tako da se pretpostavljaju samo one koje se doista mogu ispuniti.

Drugi korak: Provjerite uvjete izvoza u EU-u i procijenite zahtjeve na svojem izvoznom tržištu

  • Utvrditi pravne zahtjeve za izvozno poslovanje.
  • Dobiti registracijski i identifikacijski broj gospodarskog subjekta (EORI) (primijeniti dovoljno unaprijed).
  • Ako EU ima trgovinski sporazum sa zemljom u koju želite izvoziti, provjerite redovne i povlaštene carine kako biste utvrdili povlaštenu maržu. Ovisno o slučaju, procijenite je li vaš proizvod u skladu s relevantnim pravilima o podrijetlu i utvrdite primjenjivu (povlaštenu) carinsku stopu.
  • Podnesite zahtjev za odobrenje ovlaštenog izvoznika ili se registrirajte u sustavu REX ako želite izvoziti u zemlju s kojom EU ima trgovinski sporazum i želite zatražiti povlaštene carine.
  • Procijenite primjenjuju li se u EU-u izvozna ograničenja ili zabrane na izvoz u vašu ciljnu zemlju ili na izvoz vašeg proizvoda.
  • Istražiti koji se porezi i dodatne carine primjenjuju na vašem izvoznom tržištu.
  • Provjerite mogu li se na vaš proizvod primijeniti bilo kakve potencijalne mjere trgovinske zaštite.
  • Provjerite morate li dobiti porezni broj kako biste prodali svoj proizvod na izvoznom tržištu (ako prodajete izravno potrošačima).
  • Utvrdite primjenjive zdravstvene, sigurnosne i tehničke zahtjeve na vašem izvoznom tržištu.
  • Procijeniti postupak certificiranja i dokumentaciju potrebnu u zemlji odredišta (uključujući provjeru laboratorija potrebnih za ispitivanja i certificiranje).
  • Provjerite pravila o pakiranju i označivanju na izvoznom tržištu.
  • Provjerite trebate li zaštititi intelektualno vlasništvo za svoj proizvod na izvoznom tržištu.

Korak 3.: Pripremite prodaju i organizirajte prijevoz

  • Pripremiti i potpisati ugovor s kupcem, uključujući sporazum o tome tko je odgovoran za što i organizaciju postupka prijevoza.
  • Razmotrite osiguranje izvoza
  • Utvrdite institucije koje vam mogu pomoći u organizaciji postupka izvoza i mogućih programa potpore izvozu (ako je potrebno).

Korak 4.: Priprema dokumenata za izvozno carinjenje u EU-u

  • Ispuniti i podnijeti izvoznu deklaraciju.
  • Utvrditi sve dodatne isprave koje bi mogle biti potrebne i planirati mogućnost da carinska tijela zatraže dodatnu dokumentaciju ili provedu fizičke provjere.
  • Predstavite svoju robu za izvoz u carinarnicama za izvoz i izlaz.

Korak 5.: Priprema dokumenata za uvozno carinjenje u zemlji odredišta

  • Koordinirajte s kupcem koje dokumente zahtijevaju nadležna tijela u zemlji odredišta.

Dogovorite se s kupcem o tome tko je odgovoran za dostavu dokumenata i tko je zadužen za uvozno carinjenje te plaća carine, poreze i dodatne carine. Preuzimajte samo odgovornosti koje možete ispuniti.

Brze poveznice