Kratki vodič za rad u skladu s pravilima o podrijetlu

Kratki vodič za rad u skladu s pravilima o podrijetlu

Pravila o podrijetlu – zašto su nam potrebna?

Pravila o podrijetlu ključan su dio trgovinskih sporazuma EU-a. Naime, da biste ispunili uvjete za nižu ili nultu stopu carine u okviru trgovinskog sporazuma EU-a, vaš proizvod mora biti u skladu s posebnim pravilima o podrijetlu iz sporazuma.

Pravilima o podrijetlu utvrđuje se u kojoj je zemlji proizvod nabavljen ili izrađen, odnosno u kojoj je zemlji proizvod proizveden, a to je njegova „gospodarska pripadnost”, te se pomaže osigurati da carinska tijela pravilno primjenjuju niže carine kako bi poduzeća koja se nalaze u zemljama obuhvaćenima sporazumom o slobodnoj trgovini imala koristi od njih.

Jednako je lako kao 1, 2, 3!

Pravila o podrijetlu trgovinskog sporazuma mogu izgledati na prvi pogled, ali nakon što razumijete osnove, to je jednostavno.

Tri koraka za plaćanje nižih carina:

Počnete ostvarivati koristi od nižih carina za svoj uvoz ili izvoz!

Kako biste pronašli informacije o izvozu/uvozu određenog proizvoda u određenu partnersku zemlju partnericu u sporazumu o slobodnoj trgovini ili iz nje, pogledajte interaktivni „Alat za samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moji pomoćnik za trgovinu kako biste ocijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i kako pripremiti točne dokaze o podrijetlu.

Za pregled općih načela za utvrđivanje podrijetla u sporazumima EU-a o slobodnoj trgovini pročitajte odjeljak u nastavku:

1

Provjerite ispunjava li vaš proizvod uvjete

Kako saznati ispunjava li vaš proizvod uvjete za niže carine

U svakom trgovinskom sporazumu utvrđuju se posebna pravila o podrijetlu za svaki proizvod.

Ispunjava li vaš proizvod jedan od kriterija podrijetla?

Prvo, utvrdite je li vaš proizvod u cijelosti dobiven u predmetnoj zemlji. Ako je odgovor potvrdan, mogao bi ispunjavati uvjete za niže carine. Dobivanje u cijelosti uglavnom je relevantno za žive životinje i poljoprivredne proizvode.

Ako vaš proizvod nije u cijelosti dobiven u predmetnoj zemlji, morat će biti u skladu s drugim pravilima za određene proizvode. Ako postoje alternativna pravila, proizvod mora biti u skladu samo s jednim od njih.

To su obično pravila.

ili

  • definirati koji se proizvodi mogu smatrati prihvatljivima ako su izrađeni isključivo od materijala s podrijetlom

Primjeri osnovnih pravila za pojedinačne proizvode

  • pravilo o dodanoj vrijednosti – vrijednost svih upotrijebljenih materijala bez podrijetla ne smije premašiti određeni postotak cijene proizvoda franko tvornica
  • promjena razvrstavanja u carinsku tarifu – proizvodni postupak dovodi do promjene razvrstavanja u carinsku tarifu između materijala bez podrijetla i konačnog proizvoda. Na primjer, proizvodnja papira (Harmonizirani sustav poglavlje 48.) od celuloze bez podrijetla (Harmonizirani sustav poglavlje 47.)
  • posebni postupci – potreban je poseban proizvodni postupak. Na primjer, predenje vlakana u pređu. Takva se pravila uglavnom primjenjuju u tekstilnom i odjevnom sektoru te u kemijskom sektoru.

Savjeti za usklađivanje s pravilima za određene proizvode

Ako vaš proizvod izravno nije u skladu s osnovnim pravilima za određene proizvode, dodatni skup pravila može vam pomoći da ispuni uvjete za status proizvoda s podrijetlom.

Dodatna fleksibilnost odnosi se uglavnom na toleranciju i kumulaciju. Trgovinski sporazum može sadržavati i određena odstupanja.

Odstupanja
  • pravilom o odstupanju dopušta se uporaba materijala bez podrijetla koji su obično zabranjeni pravilom za određeni proizvod do određenog postotka, obično 10 % ili 15 %, cijene proizvoda franko tvornica
  • to odstupanje ne možete upotrijebiti za premašivanje vrijednosnog praga najvećeg dopuštenog iznosa materijala bez podrijetla navedenog u pravilima za pojedine proizvode.
Kombiniranje
  • kumulacija vam omogućuje da se smatra da je podrijetlom iz vaše zemlje ili da se provodi u vašoj zemlji
  • svi upotrijebljeni materijali bez podrijetla

ili

  • obrada izvršena u drugoj zemlji

Postoje tri glavne vrste kumulacije

  • dvostrana kumulacija (dva partnera) – materijali podrijetlom iz partnerske zemlje mogu se upotrijebiti kao materijali podrijetlom iz vaše zemlje (i obrnuto).  Ta se kumulacija primjenjuje na sve povlaštene režime EU-a
  • dijagonalna kumulacija (više od dva partnera koji primjenjuju jednaka pravila o podrijetlu) – materijali podrijetlom iz određene treće zemlje (navedeni u odgovarajućoj odredbi o kumulaciji) mogu se upotrebljavati kao materijali podrijetlom iz vaše zemlje
  • potpuna kumulacija – postupci provedeni u bilo kojoj državi članici EU-a ili bilo kojoj drugoj definiranoj zemlji (navedeni u odgovarajućoj odredbi o kumulaciji) mogu se smatrati provedenima u vašoj zemlji.
Odstupanja
  • mogu se primjenjivati i posebna odstupanja – provjeriti trgovinski sporazum

Ako je vaš proizvod u skladu sa svim pravilima, morate razmotriti niz dodatnih zahtjeva.

Ispunjava li vaš proizvod i sve ostale primjenjive zahtjeve?

Proizvod mora ispunjavati sve ostale primjenjive zahtjeve, kao što su minimalni postupci (dostatna obrada ili prerada) i pravila o izravnom prijevozu.

Minimalni postupci – dostatna obrada ili prerada
  • morate provjeriti je li obrada ili obrada obavljena u vašoj zemlji veća od minimalnih potrebnih postupaka.
  • minimalni postupci navedeni su u pravilima o podrijetlu trgovinskog sporazuma. Mogu uključivati operacije kao što su:
    • pakiranje
    • jednostavno rezanje
    • jednostavno sastavljanje
    • jednostavno miješanje
    • glačanje ili prešanje tekstila
    • postupci bojenja ili poliranja
  • ako je proizvodnja koja se obavlja u vašoj zemlji jedna od navedenih zemalja i u njoj nije izrađen nijedan drugi materijal, što znači da materijal nije proizveden ili prerađen, proizvod se ne može smatrati proizvodom s podrijetlom čak i ako su ispunjena pravila o podrijetlu za određeni proizvod.
Pravilo o izravnom prijevozu ili prijevoz kroz treću zemlju
  • čak i ako se vaš proizvod smatra „s podrijetlom”, morat ćete se pobrinuti da je proizvod poslan iz zemlje izvoznice i stigao u odredišnu zemlju bez manipulacije ni u jednoj drugoj zemlji, osim postupaka potrebnih za održavanje proizvoda u dobrim uvjetima.
  • u svakom trgovinskom sporazumu utvrđeni su posebni uvjeti
  • obično je dopušten pretovar ili privremeno skladištenje u trećoj zemlji ako proizvodi ostaju pod nadzorom carinskih tijela i nisu podvrgnuti drugim postupcima osim
    • istovar
    • ponovno učitavanje
    • svaka radnja čija je svrha održavanje u dobrom stanju
  • napominjemo da ćete carinskim tijelima zemlje uvoznice morati dokazati da je vaš proizvod izravno prevezen.
Povrat carine

Neki trgovinski sporazumi omogućuju povrat carine.

To znači da ako plaćate carine na materijale bez podrijetla koje upotrebljavate za proizvodnju proizvoda koji zatim izvozite po povlaštenoj tarifi, možete zatražiti povrat tih carina.

Tko može pomoći utvrditi ispunjava li vaš proizvod uvjete?

  • upotrijebite ROSA kako biste lakše ocijenili je li vaš proizvod u skladu s pravilima. Posjetite Moji pomoćnik za trgovinu i odaberite proizvod i tržište kako biste došli do ove pomoći
  • ako želite biti pravno sigurni da unaprijed primjenjujete ispravnu oznaku proizvoda na svoju robu, možete podnijeti zahtjev za odluku o obvezujućim tarifnim informacijama (OTI).
  • ako niste sigurni podrijetlo robe, možete podnijeti i zahtjev za obvezujuće informacije o podrijetlu. Odlukom o OIP-u potvrđuje se podrijetlo vaše robe i ona je obvezujuća u Europskoj uniji. Napominjemo da vas OIP ne oslobađa od obveze dostavljanja dokaza o podrijetlu u skladu s pravilima odgovarajućeg trgovinskog sporazuma.

Ako je vaš proizvod „s podrijetlom”

Nakon što znate da vaš proizvod ispunjava uvjete za niže carine (vaš se proizvod smatra „s podrijetlom”), sljedeći je korak dokazivanje statusa proizvoda s podrijetlom carinskim tijelima zemlje odredišta. Tek ćete tada moći platiti niže carine.

2

Dokazivanje podrijetla proizvoda

U svakom trgovinskom sporazumu utvrđuju se posebna pravila o postupcima u vezi s podrijetlom. Možete ih pronaći u odjeljku „Tržišta” ili u rezultatima pretraživanja Mojeg pomoćnika za trgovinu.  U pravilima se navodi kako možete dokazati podrijetlo svojeg proizvoda.

Dokaz o podrijetlu

Postoje različite vrste dokaza o podrijetlu ovisno o trgovinskom sporazumu. Obično mogu biti:

  • službena potvrda o podrijetlu koju izdaju carinska tijela zemlje izvoznice (kao što je „potvrda o prometu robe EUR.1”)
  • osobna izjava izvoznika (često se naziva „izjava o podrijetlu” ili „izjava na računu”

Za službene certifikate o podrijetlu, trgovinski sporazum

  • uključuje primjer
  • daje upute o tome kako ga ispuniti

Za osobne izjave, trgovinski sporazum

  • navodi se koji tekst treba navesti na računu ili u drugim dokumentima kojima se identificiraju proizvodi

Dokaz o podrijetlu vrijedi određeni broj mjeseci od datuma izdavanja.

Obično za proizvode male vrijednosti nije potreban dokaz o podrijetlu.

Izvoznik koji podnosi zahtjev za potvrdu o podrijetlu trebao bi biti spreman podnijeti isprave kojima se dokazuje da predmetni proizvodi imaju status proizvoda s podrijetlom.

Kako bi mogao samostalno deklarirati podrijetlo, carinska tijela obično moraju unaprijed odobriti izvoznika sa statusom „ovlaštenog izvoznika”.

3

Predajte svoje proizvode i dokumente na carinjenje

Nakon što imate sve potrebne isprave za carinjenje, uključujući ispravan dokaz o podrijetlu proizvoda, spremni ste podnijeti zahtjev za plaćanje nižih carina carinskim tijelima u zemlji odredišta.

U pravilima o podrijetlu svakog trgovinskog sporazuma opisuju se načini na koje carinska tijela mogu provjeriti podrijetlo proizvoda.

Provjera podrijetla

Carinska tijela mogu provjeriti je li uvezeni proizvod doista proizvod s podrijetlom ili ispunjava li druge zahtjeve u pogledu podrijetla. Provjera se obično temelji na

  • administrativna suradnja između carinskih tijela zemlje uvoznice i zemlje izvoznice
  • provjere koje provode lokalna carinska tijela

Počnete ostvarivati koristi od nižih carina za svoj uvoz ili izvoz!

Što se događa ako vaš proizvod ne ispunjava zahtjeve?

Ako vaš proizvod nije u skladu s pravilima o podrijetlu iz trgovinskog sporazuma, primjenjivat će se uobičajene carine. 

  • za zemlje koje su članice Svjetske trgovinske organizacije primjenjivat će se stope najpovlaštenije nacije (stope carine prema načelu najpovlaštenije nacije).
  • za ostale zemlje primjenjivat će se opća stopa (GEN stope carine)
  • Rosa vam pomaže u pronalasku pravila o podrijetlu svojeg proizvoda
Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice